ایران در آئینه آمار

 

تهیه و تنظیم : مریم اسکویی

 

Update:  03-12-2005

١٣٨٤/٠٩/١٢

------------------------------------------------------------------------------------------------------

٦آذر:افزايش قربانيان محيط هاى كارى

بررسى هاى گروه آمار سازمان پزشكى قانونى نشان داده كه شمار قربانيان محيط هاى كارى در ايران به شدت روبه افزايش است. گويا در سال گذشته، ۶۹۷ نفر در محيط هاى كارى جان خود را از دست داده اند كه اين آمار نسبت به سال ۸۲ ، ۳۴‎/۸ درصد افزايش داشته است. كارشناسان، افزايش بى توجهى كارفرمايان و كارگران در نظارت و رعايت نكردن نكات ايمنى كار و بى توجهى به طب كار را علت اصلى بالارفتن تلفات ناشى از كار عنوان كرده اند. به اعتقاد آنان، برق گرفتگى، سوختگى، سقوط از ارتفاع و ضربه سر از عمده حوادثى است كه در محيط هاى كار منجر به مرگ، جراحت يا معلوليت كارگران مى شود.

 

٦آذر: 94 كشته و 612 مجروح طى هفته گذشته در تصادفات جاده‌اى

خبرگزارى فارس: معاون عمليات ترافيكى پليس راه كشور گفت: طى هفته گذشته 461 تصادف جاده‌اى در كشور به وقوع پيوست كه متاسفانه در اين تصادفات 94 نفر از هموطنان جان خود را از دست دادند.
سيد هادى هاشمى در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعى فارس افزود: طى هفته گذشته 59 فقره تصادف منجر به فوت و 402 فقره تصادف جرحى در جاده‌هاى كشور به وقوع پيوست كه اين تصادفات 94 كشته و 612 مجروح در پى داشت.
معاون عمليات ترافيك پليس راه كشور درصد عوامل تصادفات در جاده‌ها را طى هفته گذشته، سوارى و وانت بار 48 درصد، موتورسيكلت 24 درصد، كاميون 15درصد، عابر پياده 8 درصد و وسائل نقليه مسافربرى 4 درصد ذكر كرد.


٧ آذر:گزارش بانک جهانی از وضعيت جنگل های ايران:سالانه ‌١٢٥هزارهكتار از جنگل‌هاى ايران نابود مي‌شود

ايسنا: بانك جهانى در جديدترين گزارش خود از وضعيت نابودى جنگلها در ايران اعلام كرد: خسارات ناشى از قطع درختان جنگلى و نابودى جنگل‌هاى خزرى سالانه 906 ميليون دلار امريكا برابر با 7 ميليارد و 212 ميليون ريال و 8/0 درصد از توليد ناخالص داخلى است.
به طور كلى 5 منطقه جنگل مشخص و مجزا در ايران شناخته شده است كه شامل ,جنگل‌هاى خزرى,، ,جنگل‌هاى ارسباران,، ,جنگل‌هاى زاگرس,، ,جنگل‌هاى تورانى, و ,پوشش‌هاى گياهى خليج فارس, است.
بر اساس گزارش بانك جهاني، ميانگين سالانه نابودى ,جنگل‌هاى خزرى, در ايران سالانه 45 هزار هكتار معادل 4/2 درصد از كل مساحت جنگل‌هاى اين ناحيه و 3/0 درصد از مساحت كل جنگل‌هاى كشور است.
از سوى ديگر ميانگين سالانه نابودى ,جنگل‌هاى زاگرس, 54 هزار هكتار معادل 1/1 درصد از مساحت جنگل‌هاى اين منطقه و 4/0 درصد از مساحت كل جنگل‌هاى كشور را تشكيل مي‌دهد.
به گزارش ايسنا، همچنين سالانه 27 هزار هكتار از جنگل‌هاى ,ايرانى ـــ تورانى, معادل 8/0 درصد از كل مساحت جنگل‌هاى اين منطقه و 2/0 درصد از كل مساحت جنگل‌هاى كشور نابود مي‌شوند كه در مجموع بدون احتساب جنگل‌هاى ,ارسباران, و ,خليج‌عمانى, سالانه 125 هزار هكتار از جنگل‌هاى كشور نابود مي‌شوند كه اين رقم معادل يك درصد از كل جنگل‌هاى كشور است.

 

٨آذر:تهران و جذب بيکاران و فقيران از سراسر کشور/هر سال حدود 500 هزار نفر به جمعيت استان تهران افزوده مي‌شود

فارس
مدير كل امور اجتماعى استاندارى تهران با اشاره به شكل گيرى نوع جديدى از مهاجرت در استان تهران گفت:ساليانه حدود 500 هزار نفر به جمعيت استان تهران افزوده مى شود.
زهرا نژادبهرام در گفت و گو با خبرنگار اجتماعى فارس نرخ رشد مواليد استان تهران را به عنوان يكى از شاخص افزايش جمعيت 3/1 درصد عنوان كرد و گفت:جاذبه‌هاى استان تهران موجب شده كه هر سال شاهد رشد جمعيت استان باشيم.

 

٩آذر:ديون خارجى ايران از مرز 13 ميليارد دلار گذشت

خبرگزارى فارس: سازمان توسعه و همكاريهاى اقتصادى اعلام كرد: بدهى ايران به بانكهاى خارجى در پايان ماه ژوئن 2005 با افزايش 10 درصدى نسبت به ماه مارس امسال به بيش از 2/13 ميليارد دلار رسيد.
در اين گزارش جمهورى اسلامى ايران جزء كشورهاى با بدهى اندك قرار گرفته و آمده است: حجم كل ديون خارجى ايران در پايان ماه ژوئن با 10 درصد افزايش نسبت به سه ماه قبل از آن به 2/13 ميليارد دلار رسيد.
ديون خارجى ايران در پايان ماه مارس 90/11 ميليارد دلار اعلام شده بود.
براساس اين گزارش ديون خارجى ايران از سال 2002 به بعد با افزايش قابل ملاحظه‌اى مواجه بوده است. در حالى كه در پايان سال 2002 حجم كل ديون خارجى ايران به 55/4 ميليارد دلار رسيد اين رقم با افزايش 260 درصدى در سال 2004 به 96/11 ميليارد دلار رسيد.

٩آذر:گزارش سالانه عفو بين الملل: چين و ايران بيشترين تعداد افراد را اعدام کردند

راديو فردا:براساس گزارش عفو بين الملل چين و ايران دو کشوری هستند که سال گذشته بيشترين تعداد افراد را اعدام کردند. در گزارش خبرگزاری رويترز اشاره شده است که شمار اعداميان سال 2004 ميلادی بيشترين تعداد در 25 سال گذشته بوده است. سال پيش 3400 تن در چين اعدام شدند. براساس گزارش عفو بين الملل ايران و چين دو کشوری هستند که هنوز کودکان را اعدام می کنند. تعداد اعدام شدگان در ايران در سال گذشته 159 نفر ذکر شده که سه کودک در ميان آنان بودند. از جمله دختر 16 ساله ای که بخاطر مسائلی موسوم به مغايرت با عفت عمومی به دار آويخته شد. در اين آمار پس از چين ايران با بالاترين تعداد اعدام شدگان در مقام دوم قرار دارد. در همين سال در آمريکا 59 تن و در ويتنام 64 نفر اعدام شدند. عفو بين الملل در گزارش خود افزوده است که سال گذشته بيش از 3797 نفر در جهان اعدام شدند. در حال حاضر 120 کشور از صدور حکم اعدام خودداری می کنند.

 

 

٩آذر:طبق شاخص آزادى مطبوعات، در ميان 167 كشور ايران در رده 148 قرار گرفت

راديو فردا
کشورهای دانمارک، فنلاند، ايرلند، نروژ و هلند در شمال اروپا، امسال در راس شاخص آزادی مطبوعات، کره شمالی در آخرين رديف فهرست 167 کشور جهان و ايران در رديف 148 قرار گرفت. شاخص آزادی مطبوعات در کشورهای جهان بر اساس نظرخواهی از روزنامه نگاران پژوهشگران و حقوقدانان کشورهای مختلف تهيه می شود. در ايران در کنار روزنامه نگاران زندانی چون مسعود باستانی و اکبر گنجی و دهقانی تفتي، مديران مسئول نشريات صبح کرج، روانشناسی جامعه، کار و کارگر و نسيم صبا نيز روز سيزدهم آذرماه محاکمه می شوند. در همين حال کميته حمايت از روزنامه نگاران در نيويورک روز سه شنبه اعلام کرد 12 روزنامه نگار در اتيوپی يا حبشه توسط دولت اين کشور بازداشت و زندانی شده اند.

 

 

 

٩آذر:براساس‌پيشنهاد سازمان‌ مديريت‌ و برنامه‌ريزي‌ "حداقل‌ حقوق‌ بازنشستگان‌ به‌ 205 تا 400 هزار تومان‌ مي‌رسد

 

فارس‌: براساس‌ پيشنهاد سازمان‌ مديريت‌ و برنامه‌ريزي‌ كشور، حداقل‌ حقوق‌ بازنشستگان‌ در مقاطع‌ مختلف‌ تحصيلي‌ به‌ حداقل‌ 205 هزار تومان‌ در مقطع‌ كمتر از سيكل‌ و حداكثر 400 هزار تومان‌ در مقطع‌ دكترا افزايش‌ پيدا مي‌كند.
اين‌ پيشنهاد كه‌ بايد براي‌ تصويب‌ به‌ هيات‌ دولت‌ برود، براساس‌ ضريب‌ حقوق‌ و دستمزد 435 برآورد شده‌ است‌. براساس‌ اين‌ گزارش‌، حداقل‌ حقوق‌ بازنشستگان‌ در مقاطع‌ مختلف‌ تحصيلي‌ شامل‌ كمتر از سيكل‌، سيكل‌، ديپلم‌، فوق‌ ديپلم‌، ليسانس‌، فوق‌ليسانس‌ و دكترا از 32 درصد تا 83 درصد افزايش‌ خواهد يافت‌. اين‌ گزارش‌ حاكي‌ است‌: در صورت‌ تصويب‌ نهايي‌ اين‌ لايحه‌ در دولت‌ و مجلس‌، حداقل‌ حقوق‌ بازنشستگان‌ كمتر از سيكل‌ كه‌ در حال‌ حاضر 121 هزار تومان‌ است‌، به‌ 205 هزار تومان‌ افزايش‌ پيدا خواهد كرد و حقوق‌ بازنشستگان‌ سيكل‌ از 128 هزار تومان‌ فعلي‌ به‌ 225 هزار تومان‌ خواهد رسيد.
براساس‌ اين‌ پيشنهاد، حقوق‌ بازنشستگان‌ ديپلم‌ از 142 هزار تومان‌ به‌ 260 هزار تومان‌، فوق‌ديپلم‌ از 196 هزار تومان‌ به‌ 293 هزار تومان‌، ليسانس‌ از 218 هزار تومان‌ به‌ 331 هزار تومان‌، فوق‌ليسانس‌ از 272 هزار تومان‌ به‌ 361 هزار تومان‌ و مقطع‌ دكترا از 303 هزار تومان‌ به‌ 400 هزار تومان‌ افزايش‌ پيدا خواهد كرد.

 

 

١٠آذر:ايران بيش از ۳ برابر صادرات خود گاز وارد كرد

 

فارس: رئيس مركز اطلاعات و گزارشهاي شركت ملي گاز ايران گفت: از ابتداي بحث واردات و صادرات گاز در كشور، ايران در اين مدت توانسته ۸۴/۱۰ ميليارد متر مكعب گاز به تركيه صادر و نيز ۴۰/۳۱ ميليارد متر مكعب گاز طبيعي از كشور تركمنستان وارد كند.
عباس پاسدار، اظهار داست:طي مهر ماه سال جاري ايران به طور مساوي ۳/۲ ميليارد متر مكعب گاز طبيعي صادر و وارد كرده است .
وي گفت:در طي ماههاي تير، مرداد، شهريور و مهر به ترتيب ايران ۱/۱ ، ۴/،۱ ۹/۱ و ۳/۲ ميليارد متر مكعب گاز به كشور تركيه صادر كرده است.

 

 

گزارش بانك جهاني و فائو؛

١٠آذر:برداشت بي رويه چوب از جنگل هاي رو به زوال ايران


انتشار آمار نگران كننده بانك جهاني از تخريب جنگل ها در ايران در حالي صورت مي گيرد كه سازمان جهاني خواربار و كشاورزي نيز ديروز گزارش داد: ايران با توليد يك ميليون متر مكعب چوب صنعتي از جنگل هاي رو به زوال خود در سال ۲۰۰۴ عنوان شانزدهمين توليدكننده چوب در سطح آسيا را كسب كرده است.
بر اين اساس علاوه بر توليد يك ميليون متر مكعب چوب صنعتي از مناطق جنگلي محدود و در حال زوال ايران در سال ۲۰۰۴ بيش از ۱۰۶ هزار متر مكعب چوب اره شده و ۲۵۷ هزار متر مكعب چوب سوخت از جنگل هاي ايران در اين سال برداشت شده است.
اين در حالي است كه جنگل هاي شمال ايران تنها جنگل هاي باقي مانده مربوط به دوران سوم زمين شناسي بر روي زمين هستند
كه به گفته كارشناسان بين المللي در اكثر نقاط جهان اين جنگل ها نابود شده و تنها در نوار جنوبي ايران باقي مانده است با اين حال به گفته انوشيروان نجفي معاون محيط طبيعي و تنوع زيستي سازمان حفاظت محيط زيست تنها ۱۰۰ هزار هكتار از مجموع كل جنگل هاي شمال كشور بكر و دست نخورده باقي مانده و برداشت صنعتي از گونه هاي مرغوب تنوع درختان اين جنگل ها را در سال هاي اخير از بين برده است.
نسبت پوشش جنگلي در ايران به عنوان يكي از شاخص هاي توسعه  پايدار در سال ،۶۹ به ميزان ۵/۴ درصد از مساحت كشور و در سال ۸۰ نيز مجدداً همان ۵/۴ درصد عنوان كرده است.
: كمبود سوخت هاي فسيلي، سالانه ۸۰۰ هزار هكتار از مراتع كشور را از بين مي برد و از طرف ديگر با وجود ۷۵ هزار خانوار ساكن در جنگل هاي شمال، هر ساله ۱۳ هزار هكتار جنگل قطع يكسره مي شود. همچنين هر سال ۱۰۰ هزار هكتار جنگل در زاگرس به دليل عدم دسترسي مردم به سوخت نابود مي شود.در عين حال بانك جهاني خسارات ناشي از قطع درختان جنگلي در منطقه شمال كشور را سالانه ۹۰۶ ميليون دلار آمريكا برابر با ۷ ميليارد و ۲۱۲ ميليون ريال و ۰
‎/۸درصد از توليد ناخالص داخلي است.
اين در حاليست كه آخرين مطالعات صورت گرفته توسط سازمان جنگلها و
مراتع و آبخيزداري كشور براي تعيين ارزش اقتصادي كاركردهاي عمده جنگل حداقل ارزش غير تجاري جنگل ها واقع در كشور در هر سال معادل ۴۲ هزار و ۷۵۲ ميليارد تومان برآورد شده است كه اين مقدار معادل ۴۳ درصد كل توليد ناخالص ملي كشور است اما چون اين خدمات به طور كامل در بازارهاي تجاري جذب نمي شوند و يا به نحو شايسته اي برحسب اعداد  وارقام قابل مقايسه با ساير خدمات نظام اقتصادي و سرمايه هاي مصنوعي بيان نمي شوند در تصميم گيري هاي كلان كشور اهميتي به آن داده نمي شود. از عمده ترين كاركرد غيرتجاري جنگل ها، كنترل سيل توسط نواحي جنگلي است كه براساس آخرين برآوردهاي صورت گرفته در سال ۱۳۸۰ خسارات مالي و جاني ناشي از وقوع سيل در هر سال ۴۹۴ ميليارد ريال تخمين زده شده است.
گزارش ها حاكي است تنها ۷۴ درصد از ۴۲۱ سيل اتفاق افتاده در سه دهه اخير مربوط به ۲۰ سال گذشته بوده است به طوري كه وقوع سيل در شمال كشور در مقايسه با ۴ دهه قبل ۷برابر افزايش يافته است كه گواه آن سيل هاي مرگبار گلستان از سال ۸۰ تاكنون است و وسعت تخريب و خسارات آن هر سال بيش از سال قبل است.با اين اوصاف حجم واردات انواع چوب در ايران طبق گزارش فائو ۱۳۵ هزار متر مكعب در سال ۲۰۰۴ بوده است در حاليكه كشوري همچون ژاپن كه ۶۷ درصد از خاك كشورش را جنگل پوشانده، ۸۰ درصد چوب مورد نياز خود را از طريق واردات تأمين مي كند.در حال حاضر فائو سطح كل عرصه هاي جنگلي ايران را ۳/۷ ميليون هكتار برآورد كرده است كه اين رقم  براساس اعلام همين سازمان در سال ۱۳۵۶ معادل ۲۱ ميليون هكتار بوده است.

 

 

١١آذر:خشونت خانگی می تواند همه زنان را در هر سن، نژاد و طبقه اجتماعی قربانی کند، اما طبق يافته‌های پژوهشی، اين نوع سوء ‌رفتار، با عوامل مالی و پايگاه اقتصادی افراد رابطه مستقيم دارد.

بنا به ‌گزارش سازمان بهزيستی ايران در سال ۱۳۸۴، ظرف شش ماه، هشت هزار مورد خشونت خانگی عليه زنان گزارش شده است، يعنی به‌طور متوسط روزانه حدود ۴۴ مورد خشونت به‌اطلاع مسئولان می‌رسد، درحالی که بسياری از موارد ديگر ممکن است هيچ‌ وقت به نهادهای رسمی گزارش نشود.همچنين بيش از ۶۰ درصد زنان ايرانی، دستکم يکبار در زندگی خود، قربانی خشونت خانگی بوده‌اند.خشونت جسمانی، شايع‌ترين نوع خشونت خانگی به ‌شمار می‌رود، درحالی ‌که به گفته دکتر هادی معتمدی، مديرکل دفترآسيب‌های اجتماعی سازمان بهزيستی، موارد خشونت روانی بيشتر است.

دکتر معتمدی با استناد به يافته‌های آماری می گويد که آزار روانی ۵۲ درصد و خشونت فيزيکی ۳۷ درصد خشونت‌ عليه زنان را شامل می‌شود.

خشونت روانی گرچه آثارجسمانی ندارد، اما اثرات آن پايدار و طولانی‌تراست. در اين نوع خشونت نيز، عامل اقتصادی و پايگاه اجتماعی افراد، از عوامل تاثيرگذاراست.

١١آذر:هر ۱۸ ثانيه يک زن قربانی خشونت خانوادگی می شود'

نتايج تحقيقی بين المللی درباره خشونت خانوادگی عليه زنان نشان می دهد که يک ششم زنان به دست شوهر يا شريک زندگی خود قربانی خشونت شده اند.

سازمان بهداشت جهانی در اولين مطالعه جهانی خود درباره اين موضوع نتيجه گرفته است که در هر ۱۸ ثانيه يک زن مورد حمله يا بدرفتاری قرار می گيرد و حتی باردار بودن چندان زنان را از خشونت مردان مصون نگه نمی دارد.

 

١٢آذر:بيش از60درصد معلولان نيازمند از خدمات توانبخشى محرومند

ايسنا
معاون امور توانبخشى سازمان بهزيستى كشور اعلام كرد: از ميان يك ميليون و 500 هزار معلول نيازمند شديد به خدمات توانبخشى تنها 600 هزار نفر يعنى 56/38 درصد از سازمان بهزيستى خدمات دريافت مي‌كنند و بيش از بيش از 60 درصد از اين خدمات محرومند.
به گزارش خبرنگار ,اجتماعى, خبرگزارى دانشجويان ايران كاظم نظم‌ده امروز شنبه به مناسبت 12 آذر ,روز جهانى معلولان, افزود: 7 تا 12 درصد جمعيت هر جامعه را معلولان تشكيل مي‌دهند كه 3 درصد آنها نيازمند دريافت خدمات توانبخشى هستند.
نظم ده با اشاره به اين كه مستمرى نگهدارى معلولان در خانواده بين 15 تا 25 هزار تومان در ماه است، افزود: با وجود پرداخت هزينه درمان، وديعه مسكن، ازدواج و وسايل منزل به معلولان، مستمرى آنها حتى پاسخگوى نياز ماهانه پوشاك معلولان نيز نيست.
وى با اشاره به مشكلات اشتغال معلولان اظهار كرد: بر اساس اعلام وزارت كار و امور اجتماعى ايجاد اشتغال پايدار براى هر فرد بين 20 تا 25 ميليون تومان هزينه در بر دارد و به تبع آن اين هزينه براى هر معلول ، 3 تا 5 ميليون ديگر افزايش مي‌يابد.
معاون امور توانبخشى سازمان بهزيستى كشور ياد آور شد: بنابراين براى ايجاد شغل پايدار اولا تامين اعتبار واقعى و نيز تاكيد بر كارگاههاى حمايت شده حائز اهميت است.
وى همچنين از 5/2 برابر شدن بودجه بهزيستى در سال آينده خبر داد و گفت: رياست جمهورى با اضافه شدن250 ميليارد تومان به بودجه سال 85 بهزيستى موافقت كرده است.
نظم ده با تاكيد بر ضرورت پيگيرى تقويت سازمانهاى غير دولتى معلولان در جهت تحقق قانون جامع معلولان ، گفت: قانون جامع حمايت از حقوق معلولان در سال 83 به تصويب رسيده است و تاكنون چندين آيين نامه از اين قانون نيز تصويب و ابلاغ شده اما متاسفانه بسيارى از دستگاهها از اجراى آن سرپيچى مي‌كنند.
نظم ده يادآور شد: از 100 دستگاه خودرو ون ويژه معلولان كه در حال استانداردسازى هستند، 30 دستگاه مربوط به استان تهران با 120 هزار معلول يعنى يك پنجم معلولان تحت پوشش كشور است.
معاون امور توانبخشى سازمان بهزيستى يكى از اولويت‌هاى سازمان را شناسايى آمار دقيق معلولان دانست و گفت: براى شناسايى با سازمان آمار هماهنگى شد تا مشخصه معلوليت در كد ملى معلولان لحاظ شود و نيازى به صدور كارت شناسايى جداگانه‌اى نباشد اما به دليل ناتوانى سازمان بهزيستى در تهيه 2 ميليارد تومان هزينه‌هاى اجرايي، اين طرح عملياتى نشد و البته اين هزينه بايد به دليل ضرورت موضوع تامين شود.
نظم ده خاطرنشان كرد: 51 هزار و 890 معلول ناشنوا از مجموع 346 هزار و 256 نفر در سطح كشور و 24 هزار و 280 نفر از مجموع 364 هزار و 256 نابينا و يا كم بينا تحت پوشش بهزيستى قرار دارند.
وى تصريح كرد: 111 هزار و 721 معلول ذهنى از مجموع 252 هزار و 378 نفر و 143 هزار و 415 نفر از معلولين جسمى و حركتى از مجموع يك ميليون و 256 هزار و 685 نفر تحت پوشش بهزيستى قرار دارند.
به گفته نظم ده تعداد سالمندان تحت مراقبت بهزيستى در مراكز روزانه و شبانه روزى از مجموع 3 ميليون و 978 هزار و 127 سالمند ، 9 هزار و 554 نفر هستند.
معاون امور توانبخشى سازمان بهزيستى خاطرنشان كرد: همچنين از 52 هزار و 875 معلول شناسايى شده در روستاها براى دريافت خدمات در قالب طرح ,توانبخشى مبتنى بر جامعه, 29 هزار و 605 نفر سرويس گرفته‌اند.
وى يادآور شد : همچنين 31 هزار و 500 معلول ذهنى از مجموع 252 هزار و 378 نفر از مراكز غير دولتى توانبخشى خدمات دريافت مي‌كنند.
نظم ده ياد آور شد: 8 هزار و 956 نفر از مجموع 21 هزار بيمار روانى مزمن تحت پوشش بهزيستى قرار دارند.

 

١٢آذر:35 تن پسماند ويژه بيمارستانى تهران را هر روز تهديد مي‌كند

ايسنا


رسول خادم در گفت‌وگو با خبرنگار ,شهرى, خبرگزارى دانشجويان ايران با اشاره به اين كه روزانه 80 تن زباله بيمارستانى از 300 واحد درمانى توليد مي‌شود كه از اين ميزان 35 تن پسماند ويژه پزشكى است، افزود: متاسفانه به دليل عدم تخصيص اعتبارات لازم در بودجه سال 84 همچنان اين زباله‌ها در شهر تهران به صورت غير بهداشتى حمل و مدفون مي‌شوند وعليرغم پيگيريهاى وزارت بهداشت اقدامى از سوى دولت در اجراى قانون پسماندها و تبديل زباله‌هاى ويژه پزشكى به عادى به جز اختصاص مبلغ محدود بهاى خدمات در سال جارى صورت نگرفته است.
خادم با بيان اين كه حل مشكل زباله‌هاى بيمارستانى با فاينانس، فوق وظايف شهردار تهران است، افزود: اين پيشنهاد از سوى شهردارى تهران در راستاى رفع مشكلات شهروندان تهرانى و جلوگيرى از خطرات اين زباله‌ها براى آنهاست؛ چراكه هم اكنون با حمل و دفن غير بهداشتى پسماندهاى ويژه بيمارستانى آلوده آسيب‌هاى جدى به سلامت افراد وارد مي‌شود.

 

١٢آذر:75مبتلا به ايدزدر خراسان فوت کرده اند.120 نفر از افراد آلوده به ويروس از زندانيان غير بومی اند

ايسنا
رييس دانشگاه علوم پزشكى مشهد گفت: طبق آمار جهانى در حالى كه 90 درصد آلودگى به ويروس ايدز در كشورهاى جهان سوم است، پيش‌بينى مي‌شود ظرف پنج سال آينده هشت ميليون نفر ديگر به ويروس ايدز آلوده شوند.
به گزارش خبرگزارى دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه خراسان، دكتر عبدالله بهرامى افزود: نرخ رشد آلودگى به ويروس ايدز در سطح جهان در حال افزايش است به گونه‌اى كه در اروپاى شرقى و آسياى ميانه 196 درصد افزايش داشته است.
وى ادامه داد: خوشبختانه در كشور ما رشد آلودگى به ايدز به گونه‌اى كه انتظار مي‌رفت زياد نيست و بيشترين افراد مبتلا به ايدز در كشور در بين معتادان تزريقى هستند.
به گزارش ايسنا، دكتر امرالله يوسف‌نژاد، مسوول بيماري‌هاى واگير مركز بهداشت استان خراسان رضوى نيز در خصوص تعداد مبتلايان به ايدز گفت: در خراسان رضوى 304 نفر
HIV مثبت داريم كه ناقلان بيمارى ايدز هستند و از اين تعداد 83 نفر مبتلا به ايدز شده‌اند كه 75 نفر آن‌ها فوت كرده‌اند و هم اكنون 8 نفر در مرحله ايدز بسر مي‌برند.
وى در ادامه افزود: 120 نفر از افراد آلوده به ويروس ايدز در خراسان مربوط به زندانيان غيربومى استان خراسان است.
به گزارش ايسنا همچنين دكتر حسيني، نماينده سازمان هلال احمر از بيمارى ايدز به عنوان طاعون قرن ياد كرد و گفت: 70 ميليون نفر در جهان به اين ويروس آلوده شده‌اند كه 29 ميليون نفر آن‌ها فوت كرده‌اند.
وى تعداد جوانان آلوده به ايدز در سطح جهان را بيش از 11 ميليون نفر برشمرد و افزود: از اين تعداد 7 ميليون و 200 هزار نفر شامل دختران جوان هستند و چهار و نيم ميليون نفر از پسران جوان دنيا نيز آلوده به ويروس
HIV شده‌اند.
وى در خصوص آگاهى دادن به جوانان براى پيشگيرى از اين بيمارى گفت: در 6 سال اخير موثرترين راه براى پيشگيرى از ابتلا به ايدز آموزش عمومى بوده است كه سازمان هلال احمر در همين راستا آموزش را محور اساسى كارهاى خود قرار داده است و در سال گذشته به 180 هزار نفر از جوانان آموزش مدون داده شده است و در برنامه امسال سعى بر اين شده است كه آموزش‌ها به صورت گسترده‌تر ارايه شود
.

 

Update:26-11-2005

05.09.1384

------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

٢٩ آبان : غارت! غارت و ديگر هيچ


*در طول چند سال گذشته كشور 680 ميليارد دلار فروش نفت داشته است، اما هنوز نحوه بازگشت درآمد آن به خزانه مشخص نشده است.....توليد نفت هر بشكه كمتر از دو دلار هزينه دارد، حدود 50 دلار فروش مى رود ولى سودش 50 به 50 بين ملت و مافياى نفتى سهم بندى شده است

روشنگرى: هيچ چيز به اندازه سرنوشت درآمدهاى نفتى اوج تاراج بى رويه ثروت ملى كشور توسط روحانيون حاكم را فاش نمى كند. اگر ايران در سال جارى از نظر ميزان اعتياد در جهان اول شده و تنها در شش ماهه اخير 2999 نفر در اثر عوارض اعتياد جان داده اند،اگر 10 ميليون نفر از جمعيت آماده كار بيكار است و 15 درصد كودكان كشور از سوتغذيه رنج مى برند، و 8 ميليون نفر زير خط فقر مطلق دست و پا مى زنند، اگر 60 درصد مدارس كشور استحكام ندارند و 13 ميليون دانش آموز از تحصيل بازمانده اند و 13 هزار كلاس درس مخروبه اند و روزانه 13 مورد خودكشى رخ مى دهد و 10 ميليون نفر از جمعيت در حاشيه هاى محروم از امكانات اوليه آب و برق و بهداشت و درمان و آموزش زندگى مى كنند.
ايزدى بيان كرد:"واقعيت اين است كه در چندين سال گذشته به وزارت نفت از زاويه حسابگري، حسابرسى و حسابدهى نگريسته نشده است."
به گفته اين كارشناس مسائل اقتصادى بر اساس گزارش‌هاى معاونت امور شركت‌هاى دولتى وزارت امور اقتصادى و دارايي، منابع مالى در اختيار شركت ملى نفت در سال 1381 بيش از 33 ميليارد دلار بوده است و اين منابع در شركت ملى گاز ايران نزديك به 8 ميليارد دلار و در نزد شركت ملى پالايش و پخش فرآورده‌هاى نفتى نزديك به 5/6 ميليارد دلار بوده است.


٢آذر:آمارهاى احمدى نژاد؛ تصويرى از وضعيت فاجعه بار اقتصادى كشور

آمارهاى زير را احمدى نژاد امروز در مجلس بيان كرده است:
"عليرغم زحمات دولت های پيشين امروز مشکلات جدی پيش روی ماست، به طوری که در 6 ماهه اول بيش از 3900 ميليارد تومان کسری بودجه داريم. يا بودجه بد تنظيم شد، يا بد اجرا شده يا ارقام غير واقعی بوده است ولی هرچه بوده بايد مرتفع شود. بيش از 40 ميليارد دلار بدهی خارجی و بيش از 30 ميليارد دلار تعهدات خارجی و بيش از 16 ميليارد تومان بدهی به بانک ها و 3 ميليون بيکار داخلی که بخش عمده ای بيکاری را فارغ التحصيلان دانشگاهی تشکيل می دهند."


٢آذر:80 درصد مردم توان پرداخت هزينه‌هاى درمانى را ندارند

خبرگزارى فارس: وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكى گفت:‌ مشكلى كه نظام سلامت كشور را رنج مى دهد اين است كه 80 درصد ثروت كشور در اختيار 20 درصد مردم است بنابراين نمى توانيم از همه مردم تعرفه يكسانى بگيريم و به هر كس كه پول نداشت بگوييم برو بمير.
به گرارش خبرنگار اجتماعى فارس، كامران باقرى لنكرانى امروز در همايش مسئولان نظام پزشكى كشور در تالار انستيتو پاستور ايران افزود: در نظام درمان كشور عمدتا با كسانى رو به رو هستيم كه 80 درصدشان توان پرداخت هزينه هاى درمانى را ندارند و حتما نيازمند حمايت هستند از طرفى پوشش بيمه‌اى كشور نيز كامل نيست و 25 درصد مردم تحت پوشش هيچ بيمه‌اى نيستند.
وى ادامه داد: البته با تمهيداتى براى خدمات بسترى بيماران را روى تخت بيمارستان بيمه بسترى مى كنيم اما بخش عمده اى از خدمات درمانى سرپايى است كه بيش از 60 درصد آن هم توسط بخش خصوصى ارائه مى شود و هزينه هاى بالاى آن در اكثر موارد در سطح توان اقتصادى مردم نيست.

وى گفت: بيشتر هزينه هاى گزاف درمان مربوط به تجهيزات پزشكى مانند
MRI ،CTSCAN و مانند اينهاست در حالى كه بسيارى از مواقع چنين اقداماتى اساسا غير ضرورى است، سرانه تجهيزات پزشكى مانند MIR و CTSCAN در ايران 5/2 برابر كشور كاناداست و اين نشان مى دهد كه سودآورى در اين بخش بسيار زياد و غير منطقى است در حالى كه سطح سلامت در كشور كانادا بسيار بالاتر از ايران است.
باقرى لنكرانى گفت: 5 درصد پزشكان درآمدهايى در حدود 50 ميليون تومان در ماه داشته باشند و اكثريت پزشكان عمومى كه 65 هزار نفر هستند با حداقل درآمد و گاه زير خط فقر زندگى كنند.
وى افزود: بودجه كل كشور سالانه در حدود 50 هزار ميليارد تومان است كه حدود 5 هزار ميليارد تومان در بخش سلامت هزينه مى شود، يك هزار ميليارد تومان آن به دانشگاهها اختصاص مى يابد و بقيه در جاهاى ديگر خرج مى شود، اين منابع محدود است و بايد به فكر منابع جديد باشيم براى اين كار بايد تعرفه خدمات درمانى بر اساس توان اقتصادى مردم تنظيم شود و تعرفه يكسان براى همه مردم عادلانه نيست.

٢آذر.هشدارسازمان ملل:'شش ميليون کودک' هرسال قربانی گرسنگی می شوند

بی بی سی
کشورهای حاشيه جنوبی صحرای آفريقا از آسيب ديده ترين و محرومترين نقاط جهان هستند
يکی از نهادهای وابسته به سازمان ملل هشدار داده است که مناطق توسعه نيافته نمی توانند به اهداف جهانی برای کاهش پنجاه درصدی شمار گرسنگان دست يابند.
به گفته سازمان جهانی خواروبار و کشاورزي، سالانه نزديک به شش ميليون کودک به دليل گرسنگی يا سوءتغذيه می ميرند.
اين موسسه می گويد که بسياری از کودکان در واقع به دليل بيماری های قابل علاج مانند اسهال، ذات الريه، مالاريا و سرخک جان خود را از دست می دهند اما اگر از تغذيه مناسب برخوردار بودند، می توانستند زنده بمانند.
سران کشورهای جهان در اجلاس جهانی خواروبار که سال 1996 برگزار شد طرحی را اعلام کردند که بر مبنای آن شمار گرسنگان جهان را تا سال 2015 به نصف برسانند.
گزارش سازمان جهانی خواروبار بر اساس اطلاعاتی که سال گذشته گرد آوری شده، تهيه شده و شمار مبتلايان به سوءتغذيه را در خلال سالهای 2000 تا 2002 حدود 852 ميليون نفر تخمين زده است.
شمار افرادی که در کشورهای حاشيه جنوبی صحرای آفريقا به سوءتغذيه دچار هستند، از 170 ميليون و چهارصد هزار نفر به 203 ميليون و پانصد هزار نفر افزايش يافته است.
اما نسبت گرسنگان به کل جمعيت اين منطقه از 36 درصد به 33 درصد کاهش يافته است.


٤ آذز: وزير كار و امور اجتماعي‌:نرخ‌ بيكاري‌ 11 درصدي‌ را قبول‌ ندارم‌

 

وزير كار و امور اجتماعي‌ گفت‌: نرخ‌ بيكاري‌ اعلام‌ شده‌ در كشور واقعي‌ نيست‌. محمد جهرمي‌ در پاسخ‌ به‌ اين‌ پرسش‌ كه‌آيا نرخ‌ واقعي‌ بيكاري‌ در كشور 11 درصد است‌، گفت‌: نرخ‌ واقعي‌ بيكاري‌ در كشوربيش‌ از اين‌ ارقام‌ مي‌ باشد.
وي‌ افزود: در صورت‌ عدم‌ برنامه‌ ريزي‌ و سرمايه‌ گذاري‌ لازم‌ نرخ‌ بيكاري‌ در كشور ظرف‌ پنج‌ سال‌ آينده‌ به‌ 28 درصد خواهد رسيد.
وي‌ تصريح‌ كرد:اگربرنامه‌ ريزي‌ و راهكاري‌ براي‌ تامين‌ مشاغل‌ مورد نظر پيش‌ بيني‌ واجرا نشود و برروي‌ نرخ‌ عرضه‌ كار طي‌ اين‌ مدت‌ سرمايه‌ گذاري‌ نگردد،شايد نرخ‌ بيكاري‌ به‌ 28 درصد هم‌ برسد
.

 

٢ آذر:حداقل دستمزد ماهانه كارگران بخش خصوصي ايران ۱۲۰ دلار است

گروه اقتصادي:سازمان بين المللي كار اعلام كرد، دستمزد كارگران در بخش خصوصي ايران پنجمين دستمزد پايين در سطح كشورهاي خاورميانه است.
به گزارش سازمان بين المللي كار، حداقل دستمزد ماهانه كارگران بخش خصوصي ايران ۱۲۰ دلار است كه پنجمين دستمزد پايين در سطح خاورميانه است.
بر اساس اين گزارش، در سطح كشورهاي خاورميانه بخش خصوصي كشور مصر پايين ترين دستمزد را به كارگران مي دهد، به طوري كه حداقل دستمزد ماهانه كارگران در بخش خصوصي اين كشور ۳۴ دلار است.
پس از مصر، بخشهاي خصوصي در سوريه و عراق نيز به ترتيب با ۷۰ و ۹۱ دلار دومين و سومين دستمزد پايين را به كارگران مي دهند.
بر اساس گزارش سازمان بين المللي كار، در سطح كشورهاي خاورميانه بخش خصوصي كشور بحرين بالاترين دستمزد را به كارگران مي دهد به طوري كه حداقل دستمزد كارگران بخش خصوصي در اين كشور به ۳۹۸ دلار مي رسد.
پس از بحرين نيز بخش خصوصي كشور عمان بالاترين دستمزد را به كارگران خود مي دهد، به طوري كه حداقل دستمزد ماهانه كارگران اين بخش به ۳۱۲ دلار مي رسد.
سازمان بين المللي كار همچنين ميانگين دستمزد ماهانه كارگران بخش خصوصي در كشور مراكش را ۲۲۳ دلار، در لبنان ۲۰۰ دلار، در تونس ۱۵۱ دلار و در اردن ۱۲۱ دلار اعلام كرده است.
اين گزارش مي افزايد، در كشور كويت حداقل دستمزد بخش دولتي براي مردم اين كشور ماهانه ۷۷۱ دلار و براي كارگران مهاجر ماهانه ۳۰۶ دلار است.
بر اساس اين گزارش، مفهوم حداقل دستمزد از لحاظ اقتصادي از اين جهت حائز اهميت است كه ۱۰ درصد افزايش در حداقل دستمزد، ميزان اشتغال جوانان را مابين يك تا ۳ درصد كاهش مي دهد.
همچنين ميان افزايش حداقل دستمزد و اشتغال رابطه مستقيم وجود دارد.

 

 

٤آذر: بدهيهای خارجی ايران تا پايان شهريورماه امسال 17 ميليارد دلار

مهر
بانک مرکزی اعلام کرد: تا پايان سال جاری بيش از هفت ميليارد دلار از بدهی های خارجی کشور سر رسيد خواهد شد.
به گزارش خبرنگار اقتصادی "مهر" بانک مرکزی طی گزارشی اعلام کرد تا پايان سال جاری هفت ميليارد و133 ميليون دلار از بدهی خارجی کشور سررسيد می شود.
براساس اين گزارش سررسيد بدهی های خارجی کشوردرسال آينده نيزبا 33 درصد کاهش به چهارميليارد 716 ميليون دلار می رسد.
همچنين درسال های 1386و1387 روند نزولی سررسيد بدهی های کشورادامه پيدا کرده وبه ترتيب به يک ميليارد و653 ميليون دلار و يک ميليارد 317 ميليون دلارمی رسد.
به گزارش "مهر" سررسيد بدهی های کشورازسال 1388 به بعد با 40 درصد افزايش نسبت به سال ما قبل خود به دو ميليارد و195 ميليون دلارخواهد رسيد.
به گزارش مهر، آمار منتشره درباره بدهيهای خارجی نشان می دهد که ميزان بدهيهای قطعی خارجی ايران تا پايان شهريورماه امسال 17 ميليارد دلار است که نسبت به سه ماهه اول سال جاری درحدود 5 درصد افزايش داشته است .
اين گزارش اضافه می کند : از 17 ميليارد دلار ميزان بدهيهای خارجی کشور در شش ماه امسال درحدود5/6ميليارد دلار آن ميان مدت و بلندمدت بوده و 10 ميليارد و 490 ميليون دلار آن نيز به صورت کوتاه مدت است .
همچنين موسسه ميدل ايست مانيتورطی گزارشی برآورد کرد، ارزش ذخاير خارجی ايران تا پايان سال 2005 به 44 ميليارد و 480 ميليون دلار خواهد رسيد که بيش از 10 ميليارد دلار نسبت به رقم سال گذشته رشد نشان می دهد.
بر اساس اين گزارش، پيش بينی می شود ارزش ذخاير خارجی ايران تا پايان سال 2006 نيز با حدود 10 ميليارد دلار افزايش به 54 ميليارد و 190 ميليون دلار برسد.

 

٤آذر:آلودگی هواى تهران سالانه منجر به 5 هزار مرگ و مير مي‌شود

عضو كميته اطلاع‌رسانى و تحقيقاتى همايش آلودگى هوا و اثرات آن بر سلامت اعلام كرد: براى افزايش ذرات معلق در آلودگى هواى تهران سالانه حدود 5 هزار مرگ و مير و فوت پيش‌بينى مي‌شود.
به گزارش سرويس ,محيط زيست, بر اساس تحقيقات انجام شده اگر به طور متوسط براى هر 10 ميكروگرم اضافه غلظت ذرات معلق 2 نفر به تعداد مرگ و مير در هر 100 هزار نفر اضافه شود، در تهران براى هر 100 هزار نفر 63 مورد مرگ و مير به همراه خواهد داشت.

وى ادامه داد: اين رقم براى حدود 8 ميليون نفر جمعيت فعلى تهران حدود 5 هزار فوت در اثر افزايش ذرات معلق پيش‌بينى مي‌شود.
مدير بخش مهندسى محيط زيست مركز تكنولوژى نيرو گفت: طبق بررسي‌هاى سازمان بهداشت جهانى هر 10 ميكروگرم افزايش ذرات معلق باعث يك تا سه درصد اضافه مرگ و ميرها خواهد شد.
عضو كميته علمى اين همايش گفت: به طور كلى سهم ذرات معلق در افزايش بيماري‌هاى مزمن ريوى 3/3 درصد ذات الريه 4 درصد و بيماري‌هاى قلبى 1/2 درصد است.
غياث الدين تصريح كرد: بررسى اثر ذرات معلق و مرگ و مير در اروپا نشان مي‌دهد كه ذرات معلق تا 26 درصد مرگ و ميرها را در نقاط آلوده افزايش مي‌دهند و باعث 2 تا 3 سال كاهش طول عمر مي‌شوند.

 

٤آذر:ايرانيان بيش از 200 ميليارد دلار در امارات سرمايه گذاری کرده اند


امسال هجوم سرمايه‌گذاران ايرانى به امارات روزانه رو به افزايش است به طورى كه آمار نشان مي‌دهد در شش‌ماه نخست امسال حدود 400 هزار ايرانى بيش از 200 ميليارد دلار در امارات سرمايه‌گذارى كرده‌اند. اين در حاليست كه اكثر آنها در امر مسكن سرمايه‌گذارى كرده‌اند و كارشناسان اقتصادى پيش‌بينى كرده‌اند كه تا آخر امسال سرمايه‌گذارى ايرانيان در امارات به بيش از 350 ميليارد دلار خواهد رسيد.
سهام شركت‌هاى پيمانكارى در امر ساخت و ساز و شركت‌هاى وابسته به مسكن افزايشى بيش از 280 درصد داشتند همانند شركت ?اعمار? كه تا پايان يك هفته سود سهام اين شركت افزايش 110 درصدى داشت و سرمايه اين شركت نيز افزايش يافت.
سرمايه‌گذران ايرانى كمترين سهامى كه مي‌توانند بخرند 150 هزار سهم است ولى اين شرط براى شهروندان امارات و اتباع كشورهاى خليج‌فارس حداقل 5000 سهم بود.
واقعا جاى تاسف دارد كه ما با سرمايه‌هاى كلان در جايى سرمايه‌گذارى كنيم كه بين ما و ديگران تبعيض قايل شوند در حالى كه اقتصاد اين كشور به همت و به دست ايرانيان مي‌چرخد. همچنين در آمارى كه چند هفته پيش از سوى شهردارى دوبى اعلام شد 4/1 درصد از مديران دوبى ايرانى هستند.
در نيمه اول سال 2005 ميلادى نيز چهار بازار سهام در خاورميانه از نظر رونق و رشد سرمايه چهار رتبه نخست جهانى را از آن خود كردند.
بانك استاندارد چارتر طى گزارشى اعلام كرد: بازار سهام امارات با رشد سرمايه‌اى بالغ بر 114 درصد به‌عنوان پررونق‌ترين بازار سهام جهان در نيمه نخست سال 2005 شناخته شد.
پس از بورس امارات، بورس‌هاى مصر، اردن و عربستان به ترتيب با رشد سرمايه‌اى بالغ بر 98 درصد، 75 درصد و 65 درصد رتبه‌هاى دوم تا چهارم جهانى از نظر رشد سرمايه را به خود اختصاص داده‌اند.
بر اساس اين گزارش به دنبال حوداث 11 سبتامبر در سال 2001 و اتخاذ سياست‌هاى ضد اسلامى و ضد عربى از سوى دولت آمريكا، روند خروج دلارهاى نفتى از كشورهاى عربى كند شده و لذا بازار سهام در اين كشورها رونق گرفته است.
منابع: روزنامه‌هاى چاپ امارات، البيان، الاتحاد و الخليج

 

 

Update: 19-11-2005

28.08.1384

------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

22آبان:خروج 300 ميليارد دلار سرمايه از ايران به دوبي.

مرتضی الله داد كارشناس اقتصادى در اولين همايش تجارت الكترونيك و توسعه گفت: 300 ميليارد دلارسرمايه در 25 سال گذشته از كشور خارج شده است كه تنها به امارات متحده عربى رفته است.
وی همچنين گفت: بزرگترين شركت بورسى ما صندوق تامين اجتماعى است كه شركت بورسى دولتى است ك

ه بازارگردانى انجام نداده است.


30 هزار مرگ جاده اي
کامران باقری وزير بهداشت در تبريز گفت:با كسرى بودجه 7 هزار ميليارد ريالى رو به رو هستيم ولى مجلس شوراى اسلامى نيمى از اين مبلغ را تأمين خواهد كرد. به گفته وی "هر سال بيش از 30 هزار نفر در جاده‌هاى كشور، جان خود را از دست مي‌دهند."

 

رشد بی سابقه مصرف گاز در گشور


مهر: در ده‌ روز گذشته‌ مصرف‌ گاز در بخش‌ خانگي‌ و تجاري‌ بيش‌ از 100 ميليون‌ متر مكعب‌ افزايش‌ يافته‌ كه‌ اين‌ رقم‌ تاكنون‌ در آبان‌ ماه‌ بي‌ سابقه‌ بوده‌ است‌ . محمد عراقي‌ درباره‌ وضعيت‌ مصرف‌ گاز با رسيدن‌ موجي‌ از سرما در آبان‌ ماه‌ گفت‌ : ميزان‌ مصرف‌ گاز در آبان‌ ماه‌ امسال‌ بي‌ سابقه‌ رشد داشته‌ به‌ گونه‌يي‌ كه‌ در ده‌ روز گذشته‌ ميزان‌ مصرف‌ بيش‌ از 100 ميليون‌ مترمكعب‌ افزايش‌ و به‌ رقم‌ 220 ميليون‌ مترمكعب‌ در بخش‌ خانگي‌ و تجاري‌ رسيده‌ است‌. وي‌ افزود: در حال‌ حاضر در مجموع‌ مصرف‌ كل‌ گاز ايران‌ به‌ 340 ميليون‌ متر مكعب‌ رسيده‌ است‌. وي‌ افزود : پيش‌بيني‌ مي‌ شود ميزان‌ مصرف‌ گاز در بخش‌ خانگي‌ و تجاري‌ در پيك‌ مصرف‌ به‌ 300 ميليون‌ متر مكعب‌ نيز برسد. وي‌ درباره‌ محدوديت‌ سوخت‌ نيروگاه‌ها گفت‌ : با توجه‌ به‌ اينكه‌ مصرف‌ گاز افزايش‌ ياقته‌ است‌ مصرف‌ گاز بعضي‌ از نيروگاه‌ها در سرشاخه‌ها محدوده‌ شده‌ و به‌ جاي‌ آن‌ سوخت‌ فسيلي‌ به‌ نيروگاه‌ها داده‌ مي‌ شود. عراقي‌ درباره‌ قطعي‌ گاز در بخش‌ خانگي‌ و تجاري‌ گفت‌ : تاكنون‌ درباره‌ قطعي‌ گاز گزارشي‌ دريافت‌ نشده‌ است‌ اما افت‌ فشار در بعضي‌ از سرشاخه‌ها داشته‌ايم‌ كه‌ با تغييرات‌ عملياتي‌ توانسته‌ايم‌ تا حدودي‌ مساله‌ را حل‌ كنيم‌.

 

24 آبان به ازاي هر دانش آموز دوره متوسطه۵‎/۷جلد كتاب وجود دارد

گروه علمي فرهنگي: معاون فرهنگي و هنري دفتر برنامه ريزي فرهنگي و امور مشاوره(دوره متوسطه) وزارت آموزش و پرورش گفت: به ازاي هر دانش آموز دوره متوسطه كشور ۵‎/۷ جلد كتاب در كتابخانه هاي آموزشگاه هاي اين دوره وجود دارد.
در سال تحصيلي جاري سه ميليون و ۷۷۲هزار و ۵۵۸دانش آموز دوره متوسطه در شاخه هاي نظري، فني و حرفه اي و كاردانش مدارس به تحصيل اشتغال دارند.
به گزارش ايرنا، اصغر شكيبا روز دوشنبه در مصاحبه با خبرنگاران، با ابراز تاسف از شمار اندك كتاب هاي غير درسي در كتابخانه هاي مدارس كشور، افزود: براساس استاندارد جهاني بايد براي هر دانش آموز حداقل ۱۲كتاب در كتابخانه هاي آموزشگاه ها وجود داشته باشد.
.

۵/۵ ميليارد دلار هزينه سوء تغذيه در كشور

ايسنا: به گفته كارشناس مسئول تغذيه خراسان، سوء تغذيه عامل كوتاهي قد، كاهش بهره هوشي، افزايش ابتلا به بيماري ها، افزايش مرگ ۲ تا ۸ برابر كودكان همسن است. شيوع ۱۵ درصدي سوء تغذيه كودكان ۵/۵ ميليارد دلار به كشور ضرور و زيان زده است.

 

25 آبان: ٢٥٠هزار معلول در نوبت بيمه خدمات درماني هستند

فارس: معاون توانبخشي سازمان بهزيستي اعلام كرد: ۲۵۰ هزار نفر از مجموع ۴۰۰ هزار معلول تحت پوشش بهزيستي پشت نوبت بيمه خدمات درماني هستند و فقط توانسته ايم ۱۵۰ هزار معلول را تحت پوشش بيمه خدمات درماني درآوريم.
مسعود حيدر نژاد افزود: بر اساس ماده ۵ قانون جامع حمايت از معلولان سازمان بهزيستي موظف به تحت پوشش قرار دادن همه معلولان در بيمه خدمات درماني و صدور دفترچه بيمه براي آنان است، اما متاسفانه به علت كمبود بودجه تاكنون فقط ۱۵۰ هزار نفر از مجموع ۴۰۰ هزار نفر معلول كشور تحت پوشش بيمه خدمات درماني قرار گرفته اند و قرار شده با تامين اعتبار بودجه لازم از سوي سازمان مديريت و برنامه ريزي بقيه معلولان در سال ۸۵ بيمه شوند.
وي همچنين ادامه داد: بر اساس ماده ۶ قانون جامع حمايت از معلولان مصوب ارديبهشت ۸۳ مجلس شوراي اسلامي افرادي كه حداقل يكي از والدين آنها معلول باشد يا حداقل دو فرزند معلول در خانواده آنها باشد از خدمت نظام وظيفه معاف مي شوند كه متاسفانه با وجود مكاتبات مكرر با معاونت وظيفه عمومي نيروي انتظامي هنوز جواب قطعي در اين زمينه داده نشده است.
معاون توانبخشي سازمان بهزيستي كشور اضافه كرد: مسأله ديگري كه در قانون جامع حمايت از معلولان و در ماده هفتم آن مورد تاكيد قرار گرفته اختصاص ۳درصد از كل ظرفيت استخدامي كشور به معلولان است كه متاسفانه اين قانون نيز به طور كامل اجرا نشده و حداكثر حدود يك درصد استخدام هاي كشور به معلولان اختصاص يافته است.
وي ادامه داد: سالانه حدود ۲۰ هزار نفر در دستگاههاي دولتي استخدام
مي شوند بنابراين بايد حدود ۶۰۰ نفر معلول در هر سال به استخدام دستگاههاي دولتي درآيند در حالي كه در سال ۸۳ فقط ۲۰۰ نفر استخدام شدند اما۲۲۰۰ نفر معلول متقاضي استخدام بودند كه حدود ۱۲۰۰ نفر آنها در آزمون استخدام ادواري هم قبول شده بودند.

 ٢٦آبان :مصرف بنزين در ۳ روز اخير از مرز ۱۸۰ ميليون ليتر گذشت

اقتصاد ايران در انتظار تصميم شجاعانه مجلس

گروه اقتصادي : نمايندگان مجلس شوراي اسلامي بحث و بررسي لايحه برداشت ۲۵۰۰ ميليارد تومان از حساب ذخيره ارزي را امروز در حالي ادامه مي دهند كه مصرف بنزين در ۶ ماهه نخست سال جاري در مقايسه با مدت مشابه سال قبل ۱/۱۱ درصد رشد داشته و از رقم متوسط روزانه ۶۰ ميليون و ۹۶۱ هزار ليتر در نيمه اول سال ۸۳ به ۶۷ ميليون و ۴۵۴ هزار ليتر در سال جاري افزايش يافته است. افزايش مصرف بنزين و برداشت هاي بي رويه از حساب ذخيره ارزي موجب شده تا همواره راهكار اصولي براي تأمين و مصرف بنزين انديشيده نشود. بر اين اساس برخي نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با برداشت از حساب ذخيره ارزي براي واردات بنزين مخالفت كردند. امروز مجلس در شرايطي براي كليات لايحه برداشت از حساب ذخيره ارزي جهت واردات بنزين تصميم مي گيرد كه از ديد برخي كارشناسان و دست اندركاران اقتصادي تصميمي مهم و شجاعانه براي اقتصاد كشور ارزيابي مي شود.
توكلي: چاره اي جز واردات بنزين نداريم
اگر توسعه پالايشگاه ها مورد توجه قرار مي گرفت، ارزش اضافه توليد يكسال بنزين پالايشگاه ها حداكثر تا ۵/۱ برابر توسعه آنها بود.
مجلس هفتم در سال گذشته تاسيس پالايشگاه براي ميعانات گازي را تصويب كرد كه باز هم در ماه هاي اول سال اقدامي براي عملياتي شدن آن صورت نگرفت. ميعانات گازي پارس جنوبي بالاي ۹۰درصد بازدهي داشته و بهتر از نفت خام به فرآورده تبديل و براي سه پالايشگاه پيش پيش بيني شده در قانون امكان پالايش روزانه ۳۶۰ هزار بشكه وجود داشت كه روزانه ۳۲ ميليون ليتر بنزين و ۲۵ ميليون ليتر ساير فرآورده ها را توليد نموده و تمام كسري مصرف موجود را جبران مي كند.
وي مي افزايد: اين قانون شكني ها كه از سر بي كفايتي صورت گرفته موجب شد طي سالهاي گذشته بيش از ۱۵ ميليارد دلار بنزين وارد كشور شود در حالي كه با يك سوم اين مبلغ مي توانستيم همه پالايشگاه ها را اصلاح و به صادركننده بنزين تبديل كنيم.
نديمي: ضعف مديريت
عامل بحران كنوني بنزين است
مخبر كميسيون اقتصادي مجلس نيز علت مخالفت با برداشت از حساب ذخيره ارزي براي واردات بنزين را اصرار دولت به روش سنتي برداشت از حساب ذخيره براي واردات بنزين مي داند و معتقد است: موضوع گندم و برق بايد به صورت لوايح جداگانه ارائه شود و در مورد بنزين نيز ابتدا بايد كارهاي اساسي مانند تجهيز ناوگان حمل و نقل عمومي مثلا تامين ۱۰۰ هزار اتوبوس گازسوز و ديزلي مقدم بر لايحه برداشت از حساب ذخيره ارزي براي واردات بنزين مورد توجه قرار گيرد تا اگر قرار است قيمت بنزين واقعي و كارت هوشمند عرضه شود متناسب با مشكلات مردم از جمله دست اندركاران حمل و نقل تدارك و تمهيد شود.
سبحاني: مردم بايد در كاهش مصرف بنزين توجيه شوند

حسن سبحاني مي گويد: اين تصميم از آن جهت مهم است كه وقتي مي خواهيم از خروج ۵/۴ ميليارد دلار ارز ناشي از واردات بنزين از كشور جلوگيري كنيم تنگناهايي در زمينه ميزان مصرف بنزين پيدا مي شود البته با ۵/۴ ميليارد دلاري ،كارهاي اقتصادي بسيار بزرگي نيز مي توان انجام داد. بنابراين براي رسيدن به منافع ناشي از جلوگيري خروج ارز بايد جامعه براي همكاري توجيه شود.
طبيبيان: اعمال قيمت هاي واقعي بنزين ضروري است
اين در حالي است كه محمد طبيبيان، اقتصاددان نيز برداشت از حساب ذخيره ارزي براي واردات بنزين را موجب ضايع شدن منابع كشور، عادت مردم به بنزين وارداتي و وابستگي به خارج از كشور مي داند و مي گويد: تنها راه حل كاهش مصرف بنزين و جلوگيري از برداشت از حساب ذخيره ارزي براي واردات بنزين از نظر اقتصادي افزايش قيمت بنزين است.
وي ادامه روند موجود را باعث تقويت عادتهاي مصرفي بنزين مي داند كه قطع آن جامعه را دچار مشكل مي كند. وي مي افزايد: اين كار به هيچ وجه درست نبوده و فقط ملاحظات سياسي مطرح است. بايد از تصميم گيرندگان اقتصادي كشور پرسيد كه چرا هر ساله منابع كشور را دود كرده و به هوا مي فرستند و تاكنون از ارائه راه حل يا اقدامات اصولي خودداري كرده اند.

 ٢٦ آبان :برداشت دولت از حساب ذخيره ارزي از مرز ۳/۵ ميليارد دلار گذشت
مهر : برداشت دولت از حساب ذخيره ارزي با ۷۴ درصد افزايش در هفت ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل به بيش از پنج ميليارد و ۳۱ ميليون دلار رسيد.
ميزان برداشت دولت از حساب ذخيره ارزي در هفت ماهه اول سال جاري به ۴۷ هزار و ۸۴۶ ميليارد ريال رسيده است كه با احتساب هر دلار ۹۰۰۰ ريالي، اين ميزان تقريبا برابر پنج ميليارد و ۳۱ ميليون دلار مي شود.
بدين ترتيب برداشت دولت از حساب ذخيره ارزي در هفت ماهه اول سال جاري نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷۴درصد افزايش يافته است.
به عبارت ديگر، ميزان برداشت دولت از حساب ذخيره ارزي از ۲۷ هزار و ۵۱۸ ميليارد ريال در هفت ماهه اول سال ۱۳۸۳ به ۴۷ هزار و ۸۴۶ ميليارد ريال در هفت ماهه اول سال جاري رسيده است.
بر طبق رقم مصوب بودجه اي، در هفت ماهه اول امسال دولت بايد ۴۱ هزار و ۱۱۷ ميليارد ريال از منابع اين حساب استفاده مي كرده است كه با توجه به رقم برداشت شده در اين مدت، بيش از ۱۱۶ درصد تحقق نشان مي دهد.
در همين حال، نشريه بررسي هاي اقتصادي خاورميانه (ميس) اعلام كرد، برداشت هاي بي رويه دولت از حساب ذخيره ارزي براي اقتصاد ايران زيان آور خواهد بود.

25آبان:طى شش ماه نخست سال جارى 2299 نفر در رابطه با سوءمواد مخدر در کشور جان باختند

مرگ و مير معتادان کشور طى شش ماه نخست سال جارى نسبت به سال گذشته 14درصد افزايش يافت.
گزارش خبرنگار ما از روابط عمومى ستاد مبارزه با مواد‌مخدر رياست‌جمهورى حاکى است که طى شش ماهه اول سال جارى 2299 نفر در رابطه با سوءمواد مخدر در کشور جان باختند که 97 درصد آنها مرد و 3 درصد آنها زن بودند. 53 درصد معتادان در 5 استان تهران، فارس، لرستان، همدان و خراسان رضوى فوت کرده‌اند. علت اصلى افزايش مرگ و مير معتادان را آلودگى مواد‌مخدر، افزايش ناخالصي‌ها، مصرف بيش از حد مواد مخدر و انتقال بيماري‌هاى عفونى بوده است.خراسان

 

 

٢٦ آبان :سالانه بيش از 580 هزار زن در دنيا به دليل بي‌توجهي به مراقبت‌هاي دوران بارداري مي‌ميرند

   ايسنا:يك كارشناس بهداشت خانواده گفت: در دوران بارداري علائم خاصي در زنان باردار ديده مي‌شود كه بعضا براي رفع آنها داروهايي بدون مشورت پزشك مصرف مي‌شود اما استفاده از دارو بدون تجويز پزشك در دوران بارداري خطرناك است.
رقيه نويدي در همايش مشكلات دوران بارداري با بيان اين مطلب اظهار كرد: سالانه بيش از 585 هزار مادر در دنيا به دليل عدم توجه به مراقبت‌هاي ويژه دوران بارداري جان مي‌سپارند كه اين مسأله آسيب جدي به نظام خانواده وارد مي‌كند.

 


.
آ
مارهاي تكان دهنده در باره خشونت عليه زنان در ايران

ژيلا بني‌يعقوب

در يك دهه اخير در ايران پژوهش‌ها و مطالعات زيادي در باره خشونت عليه زنان ، بويژه خشونت خانگي ، انجام شده است .بر اساس آخرين جستجوها ، در 28 مركز استان كشور حداقل هفتاد پژوهش ميداني قابل اعتنا در باره خشونت خانگي عليه زنان انجام شده است .

گزارش نهايي اين طرح كه شامل يافته‌هاي تكان دهنده‌اي در باره خشونت خانگي عليه زنان در شهرهاي مختلف ايران بود ، بالاخره در اواسط سال1383 آماده شد .

گزارشي كه عبارت از 32 جلد بود وهر جلد در حدود 200 صفحه (چهار جلد تحت عنوان گزارش ملي و 28 جلد تحت عنوان گزارش استاني )

اين گزارشها هنوز منتشر نشده است ،اما در كتابخانه مركز پژوهش وزارت كشور براي روزنامه نگاران ، پژوهشگران ودانشجويان قابل دسترس است.

 آمارهاي همين طرح ملي نشان مي‌دهد كه 66 درصد زنان ايراني ، از اول زندگي مشتركشان تاكنون ،حداقل يكبار مورد خشونت قرار گرفته‌اند . با اين حال ميزان و انواع خشونت خانگي در استان‌هاي مختلف ايران از تنوع و تفاوتهاي زياد ومعناداري برخوردار است .

 زنان در بندرعباس از اول زندگي مشترك خود تاكنون، بيشتر از زنان ساير نقاط ايران مورد خشونت قرار گرفته‌اند . اما در ميان زناني كه مورد خشونت قرار گرفته‌اند، اين زنان زاهداني هستند كه بيشترين و شديدترين خشونت‌ها را تجربه كرده‌اند . زنان بندرعباس در طول يكسال دفعه‌هاي بيشرتري مورد خشونت خانگي قرار داشته‌آند و زنان ياسوج به دفعات كمتري با آن روبرو شدند .

 

نابرابريهاي شغلي و سهم زنان در بازار کار

 

صبري بهمني

 

ميزان مشارکت زنان در فعاليتهاي اقتصادي، اجتماعي يکي از شاخصهاي مهم توسعه انساني در هر جامعه اي است. اين شاخص توسعه در ايران بسيار پايين است. با آنکه زنان ايران از دوران پيش از انقلاب 57 تاکنون براي حضور فعال در عرصه هاي مختلف تلاش کرده اند، ولي هنوز بر سر راه فعاليت آنها موانع فرهنگي و سياسي جدي وجود دارد. بر مبناي باورهاي سنتي، زن نان آور خانواده نيست و نبايد خارج از منزل فعاليت کند، زيرا وظيفه اصلي او حمايت و حفاظت از خانواده است.

همواره تعداد شاغلان زن در ايران کمتر از مردان بوده است. بر طبق آخرين نتايج سالنامه آماري ايران که در سال 81 منتشر شده، به ازاي هر 100 مرد شاغل در ارديبهشت 81 تنها 14 زن مشغول کار بوده اند. کاهش تعداد شاغلان زن مغاير با روند گسترش تحصيل دانشگاهي در جامعه و تمايل زنان به تحصيل در دانشگاهها بوده است. نتايج اين بررسي نشان ميدهد که آمار در ميان افراد شاغل متخصص نيز متفاوت است، به طوري که در برابر هر 100 مرد متخصص در جامعه تنها 21 زن متخصص در جامعه وجود داشته است.

ورود زنان به بازار کار و مشارکت در فعاليتهاي اقتصادي متناسب با آهنگ رشد تحصيلات زنان نبوده، به همين جهت سهم زنان از کل جمعيت فعال کشور طي دهه هاي پس از انقلاب 57 تنزل يافته و از 80/14 درصد سال 55 به 15 درصد در سال 82 رسيده، يعني با توجه به نسبت جمعيت زنان در سال 55 و در مقايسه با سال 82 سهم زنان در بازار کار تنزل يافته است.

 

 

28آبان. رئيس ناجا: 300 هزار معتاد ,ولگرد, داريم!


فرمانده نيروی انتظامی ، تعداد معتادان ولگرد در سطح کشور را 300 هزار نفر اعلام کرد. 

 

 

Update: 12-11-2005

21.08.1384

------------------------------------------------------------------------------------------------------

15آبان:آمار مربوط به كاهش نرخ بيكارى در استان واقعى نيست: قراردادهاى موقت ، استعمار و بهره‌كشى از انسان را فراهم آورده

, قراردادهاى موقت در شرايط كنونى زمينه‌هاى از بين رفتن امنيت شغلى كارگران را افزايش داده و استثمار، استعمار و بهره‌كشى از انسان كه خلاف قانون اساسى كشور است را فراهم آورده و طرح بهسازى اين قراردادها مي‌تواند كمكى به جامعه كارگرى محسوب شود.,
طاهرزاده ادامه داد:
در خصوص نوع كاهش بيكارى استان سمنان از 4/15 به 5/11 در بهار و تابستان تصريح كرد:, كاهش نرخ بيكارى در سمنان به دليل ارائه آمارهاى ناصحيح است.,
او خاطرنشان كرد:, مسوولان آمارگيرى در سنجش نرخ بيكارى اين استان فقط تعداد واحدهاى تاسيس شده و نكات مثبت كارگران و توليدات را در نظر مي‌گيرند و در مقابل به ميزان تعطيلى واحدهاى كارى و بيكارى كارگران به دليل اينكه تحت پوشش بيمه بيكارى قرار مي‌ گيرند به عنوان بيكارى در نظر گرفته نمي‌شود، توجهى ندارند و در محاسبات خود قرار نمي‌دهند در نتيجه آمار كاهش و نرخ بيكارى را نشان مي‌دهد.,
او اظهار اميدوارى كرد:, با ايجاد امنيت شغلى براى كارگران،‌اشتغال پايدار به وجود بيايد كه در اين صورت آمارهاى واقعى را به دست خواهيم آورد.,

16 آبان:دست يابى به آمار دقيق خروج 200 ميليارد دلار سرمايه از كشور مانند آمار بيكارى در جامعه تقريبا غير ممكن است.

هيچ خبرى در كشور در مورد ارايه آمار خروج 200 ميليارد دلار سرمايه از كشور در شرايط فعلى بورس نمى تواند مبناى درستى داشته باشد چراكه دست يابى به آمار دقيق فرار سرمايه ها در شرايط وضعيت فعلى بورس مانند آمار بيكارى در جامعه تقريبا غير ممكن است.
سيد حسين سليمى رييس انجمن سرمايه گذارى مشترك ايرانى و خارجى در گفت و گوى اختصاصى با خبرنگار موج، با بيان اين مطلب افزود: شايد بتوان آمار فرارسرمايه ها را از ميزان سرمايه گذارى هاى ايرانيان در ديگر كشورها به دست آورد اما اين آمار هم نمى تواند درست باشد چرا كه امكان دارد اين سرمايه گذارى ها از سوى ايرانيان مقيم درديگر كشورها صورت گرفته باشد كه در كشور هاى غيراز محل اقامت خود به سرمايه گذارى پرداخته باشند.
سليمى با بيان اين مطلب كه" بسترفعلى بورس ضربه مهلكى رابر سهامداران وارد مى آورد"، به كاهش حجم معاملات روزانه بورس از 45 ميليارد تومان به 5 ميليارد تومان اشاره كرد.
رييس انجمن سرمايه گذارى مشترك ايرانى و خارجى با اشاره به ورود سرمايه هاى خارجى به كشور طى 6 سال گذشته يادآورشد: شرايط كشور طى چند سال گذشته به گونه اى بود كه سرمايه گذاران خارجى به صورت غير مستقيم توسط ايرانيان داخل كشور اقدام به سرمايه گذارى در بورس و ساير بازارها مى كردند.
وى ادامه داد: در شرايطى كه دركشورهايى مانند تركيه كه تنها پنج درصد در سال سود به سرمايه گذار پرداخت تعلق مى گرفت در ايران با توجه به تورم 25درصدى و با تعديل 5 درصد قيمت دلار در كشور ، 20 درصد سود به سرمايه گذار خارجى پرداخت مى شد كه در هيچ كدام از كشورها اين ميزان سود به سرمايه گذار پرداخت نمى شود كه اين امر با استقبال سرمايه گذار خارجى همراه بود.

 

15آبان:نقدينگى سيستم بانکى کشور، 100 ميليارد دلار؛سرمايه ايرانيان فقط در امارات، 300 ميليارد دلار

عضو کميسيون برنامه و بودجه: کل نقدينگى سيستم بانکى کشور به 100 ميليارد دلار هم نمي‌رسد در حالى که فقط سرمايه ايرانيان در امارات متحده عربى 300 ميليارد دلار است
بانک جهانى اعلام کرد دارايي‌هاى نظام بانکى ايران نسبت به توليد ناخالص داخلى اين کشور کمتر از 30 درصد بوده و شهروندان ايرانى پس از شهروندان يمنى در ميان کشورهاى خاورميانه و آفريقا داراى کمترين تمايل و انگيزه براى سپرده‌گذارى در بانک‌هاى داخلى هستند.
به راستى عمده دليل تمايل کم مردم به سپرده‌گذارى در بانک‌هاى داخلى چيست؟
راهکارهاى افزايش سپرده‌گذارى در بانکها توسط مردم و در نتيجه کاهش نقدينگى چه مي‌تواند باشد؟
چه کاستي‌هايى در سيستم اقتصادى وجود دارد که مردم تمايل ندارند در بانکها سپرده‌گذارى کنند؟
نمي‌توانيم، نمي‌خواهيم
دکتر خوش‌چهره اظهار مي‌دارد: ترکيبات پس‌انداز در ايران نشان مي‌دهد نزديک به 80 درصد پس‌اندازها در دست 3 درصد افراد جامعه است و اين مسئله نشانگر پايين بودن مازاد درآمد در ميان افراد جامعه است، از طرفى نرخ سود بانکها با تورم موجود در اقتصاد ايران همخوانى ندارد و افراد ترجيح مي‌دهند به جاى سپرده‌گذارى به خريد اقلام ضرورى روى آورند که اين مسئله يکى از دلايل مهم در پايين بودن سپرده‌گذارى در بانکهاست.
به گفته عضو کميسيون برنامه و بودجه، آمارهاى رسمى کشور نرخ تورم را در کشور 5/15 درصد اعلام مي‌کند در حالى که نرخ سود سپرده‌هاى بانکها که به مشتريان تعلق مي‌گيرد بيشتر از 15 درصد نيست. لذا وقتى سپرده‌گذار نرخ سود بانکى را برابر با تورم در کشور نمي‌بيند قطعا تمايلى ندارد که در بانکها سپرده‌گذارى کند و همين تورم باعث شده است که مردم به خريد زمين ، مسکن و کالاهايى که ارزش افزوده صددرصدى دارند روى آورند.
به گفته اين نماينده مردم، 300 ميليارد دلار از سرمايه‌هاى ايرانيان در امارات متحده و در بخش‌هاى مختلف سپرده‌گذارى شده است در حالى که کل نقدينگى در سيستم بانکى ايران که در حال گردش است به 100 ميليارد دلار هم نمي‌رسد.
همچنين طبق برآوردهاى آمارى سرمايه‌هاى ايرانيان در کل دنيا رقمى بين 600 تا 800 ميليارد دلار است. کارشناسان اقتصادى سرمايه‌هاى ايرانيان را که در تمام دنيا پراکنده است معادل حدود 17 تا 18 سال درآمد نفت کشور برآورد کرده‌اند که مقصرترين عامل در اين بحث سيستم بانکى کشور است.

15آبان:نرخ بيكارى در ايران طى ده سال آينده به 24 درصد مى رسد

بانك جهانى طى گزارشى موسوم به ,روندهاى توسعه خاورميانه و شمال آفريقا,نرخ رشد سالانه نيروى كار در ايران تاسال 2015 را 4/3 درصد و نرخ بيكارى در اين سال را بيش از 24 درصد پيش‌بينى كرد.
به گزارش خبرگزارى فارس ، بر اساس گزارشى كه با عنوان ,روندهاى توسعه خاورميانه و شمال آفريقا ,از سوى بانك جهانى منتشر شده پيش‌بينى كرده نيروى كار ايران تا سال 2015 هر سال بيش از 4/3 درصد رشد داشته باشد.
بر اساس گزارش بانك جهانى جمهورى اسلامى ايران از نظر سرعت رشد نيروى كار نهمين كشور در ميان كشورهاى خاورميانه و شمال آفريقا خواهد بود.
بر اساس پيش‌بينى بانك جهاني، فلسطين، عمان و يمن به ترتيب با رشد سالانه 8/5، 2/4 و 1/4 درصد سه كشور نخست اين منطقه از نظر سرعت رشد نيروى كار تا سال 2015 خواهند بود.
قطر با رشد سالانه 2/1 درصد كمترين رشد سالانه نيروى كار در ميان كشورهاى خاورميانه و شمال آفريقا را خواهد داشت.
بر اساس اين گزارش نرخ بيكارى در ايران با افزايش قابل توجه تا سال 2015 روبرو بوده در اين سال به بيش از 24 درصد خواهد رسيد.
نرخ كنونى بيكارى در ايران 2/13 درصد اعلام شده است.

15آبان:زنان باردار كه جا و مكان مشخصى ندارند , با ارتكاب به جرايم جزيى و مختصر براى زايمان به زندان مي‌‏آيند

ميزان مواليد در زندان‌‏هاى چهار استان كشور در سال‌‌‏هاى 82 و 83 اعلام شد.
در زندان‌‏هاى استان خراسان رضوى در سال 82، 24 مورد مواليد صورت گرفته كه از اين تعداد تنها 5 مورد مربوط به باردارى داخل زندان و در دوران محكوميت بوده است.
وى افزود: در سال 83، ميزان مواليد در خراسان رضوى به 19 مورد كاهش يافت كه 3 مورد آن ناشى از باردارى داخل زندان و بقيه موارد مربوط به باردارى قبل از ورود به زندان بوده است.
معاون آموزش و بهداشت اداره كل بهداشت درمان زندان‌‏ها, خاطرنشان كرد: در استان يزد در سال 82 دو مورد مواليد و در سال 83, يك مورد مواليد ثبت شده كه هيچ كدام از آنها باردارى داخل زندان نبوده است.
فرنيا گفت: زندان‌‏هاى استان سيستان و بلوچستان در سال 82, 17 مورد مواليد اتفاق افتاده كه 7 مورد آن مربوط به باردارى درون زندان بوده و در سال 83، حدود 12 مورد مواليد در زندان‌‏ها به ثبت رسيده كه 4 مورد آن ناشى از باردارى داخل زندان بوده است.
به گفته وي، در زندان‌‏هاى استان كرمان نيز در سال 82, 9 مورد و در سال 83, 11 مورد مواليد به ثبت رسيده است.
وى خاطرنشان كرد: به نظر مي‌‏رسد تعدادى از زنان باردار كه جا و مكان مشخصى ندارند , با ارتكاب به جرايم جزيى و مختصر براى زايمان به زندان مي‌‏آيند و عموماً چند روز بعد از زايمان نيز از زندان آزاد مي‌‏شوند.
فرنيا افزود: اين زنان در زمان نزديك به زايمان به دليل جرمى كه مرتكب شده‌‏اند، بازداشت و به زندان‌‏ها اعزام مي‌‏شوند ؛ اما به دليل محدود بودن جرمشان پس از چند روز آزاد خواهند شد.
وى تصريح كرد: فرزندان زنان زندانى تا دو سالگى در زندان و در كنار مادران خود نگهدارى مي‌‏شوند ؛ اما بعد از گذشت اين مدت به بهزيستى اعزام مي‌‏شوند.

 

 

16 آبان :نيمي از زنان در خانواده معتاد مي شوند

 

  كانون زنان ايراني:نيمي از معتادان زن نخستين پيشنهاد مصرف مواد مخدر را از سوي اعضاي خانواده و بستگان نزديك خويش دريافت مي كنند.
نتايج يك پژوهش نشان مي دهد كه اولين پيشنهاد مصرف موادمخدر به زنان از طرف اعضاي خانواده و بستگان نزديكشان است.
اين پژوهش كه به سفارش سازمان بهزيستي و در ده استان كشور با جمعيت نمونه 1456نفر كه 97نفر آنها را زنان معتاد تشكيل مي دهند انجام شده نشان مي دهد، بيش از نيمي از معتادان زن 61/52درصد براي نخستين بار در منزل شان اقدام به مصرف مواد مخدر كرده اند. و پس از آن در مكانهايي چون ميهماني هاي دوستانه و خانوادگي به ترتيب 7/23و 5/17درصد به مصرف مواد مخدر پرداخته اند.
بررسي 62معتاد زن كه در اين پژوهش با آنها گفت و گو شده نشان مي دهد كه ميانگين سن شروع مصرف مواد مخدر در ميان زنان معتاد در 27سالگي است ، اماميانگين سن شروع مصرف مخدردر مردان 21سالگي است كه به نحو معناداري تفاوت دارد.
همچنين بررسي سن شروع به مصرف مواد مخدر در زنان معتاد نشان مي دهد كه 8/36درصد آنان مصرف مواد را از سن 29 سالگي و بالاتر آغاز كرده اند و 9/16درصد نيز در سنين كمتر از 18سالگي به مصرف آن مبادرت ورزيده اند 9/63درصد از زنان معتاد نيز ترياك را به عنوان نخستين ماده مورد مصرف خود و 5/16درصد هروئين 6/14درصد حشيش را ازاولين مواد مورد مصرف خود دانسته اند.
بر طبق يافته هاي اين پژوهش عوامل فردي و خانوادگي در شروع مصرف مواد مخدر بين زنان مهم ترين عامل است اما بيش از دو سوم 5/77درصد از كل معتادان مرد به طور مستقيم تحت تاثيرعوامل اجتماعي مبادرت به آغاز مصرف مواد مخدر كرده اند. اما در زنان سهم عوامل فردي با 9/62درصد نقش بارزي را در سوق دادن آنان به اعتياد بازي مي كند و همچنين بسياري از زنان تنش ها و مشكلات موجود در خانواده و عوامل خانوادگي و عدم كنترل و نظارت اعضاي خانواده بر رفتارهاي خود را از مهم ترين علل روي آورن به مواد مخدر ذكر كرده اند.
بررسي مصرف الكل در زنان جمعيت نمونه هم نشان داده است كه از 97زن معتاد جمعيت نمونه 3/76درصد فاقد سابقه مصرف الكل، 3/11درصد داراي سابقه چنين مصرفي در گذشته و 4/12درصد نيز در حال حاضر به مصرف آن مبادرت مي كنند. كه با توجه به اين نتايج حدود يك سوم معتادان زن داراي سابقه مصرف الكل 2/30درصد، مصرف الكل را در سنين كمتر از 19سالگي آغاز كرده اند و ميانگين سن شروع مصرف الكل بين معتادان زن 2/22سال است كه در مقايسه با ميانگين مشابه براي معتادان مرد 8/18 سال به گونه اي معنادار بيشتر است.
همچنين نتايج اين پژوهش نشان مي دهدكه ميانگين سن شروع به سيگار در ميان معتادان زن بيشتر از مردان است يعني ميانگين سن شروع به سيگار در بين زنان معتادي كه سابقه مصرف سيگار دارند 9/24سال است كه در مقايسه با ميانگين مشابه براي مردان سيگاري 4/18تفاوت معناداري به چشم مي خورد.

 

 

 


18 آبان:18 تا20ساله‌ها بيشترين زنان آسيب‌ديده پذيرش‌شده دربهزيستي

 

ايسنا:معاون دفتر آسيب ديدگان اجتماعي سازمان بهزيستي با اشاره به پذيرش يكهزار و 241 زن آسيب ديده اجتماعي در مراكز بازپروري اين سازمان اعلام كرد: 80 درصد زنان آسيب ديده پذيرش شده در مراكز بازپروري زير 26 سال سن دارند.
دكتر رضايي‌فر در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي ايسنا افزود: بررسي وضعيت سني زنان آسيب ديده پذيرش شده در مراكز بازپروري سازمان بهزيستي نشان داد كه بيشترين گروه سني زنان آسيب ديده 18 تا 20 سال با 31 درصد و به ترتيب 15 تا 17 سال 24 درصد، 21 تا 26 سال 19 درصد، و 14 درصد نيز زير 15 سال سن داشته‌اند.
وي تصريح كرد: 21 درصد زنان پذيرش شده بي‌سواد ، 35 درصد داراي تحصيلات ابتدايي، 24 درصد راهنمايي و 7 درصد داراي سواد در سطح نهضت سواد آموزي هستند.
معاون دفتر آسيب ديدگان اجتماعي سازمان بهزيستي با اشاره به وضعيت اشتغال زنان آسيب ديده افزود: 50 درصد زنان آسيب ديده اجتماعي پذيرش شده در مراكز بازپروري بيكار،21 درصد  تن‌فروش ، 12 درصد خانه‌دار ، 6 درصد محصل و مابقي داراي شغل‌هاي آزاد و كاذب بوده‌اند.
به گفته رضايي‌فر 38 درصد اين زنان مجرد، 32 درصد مطلقه ، 12 درصد متاهل و حدود 7 درصد ازدواج موقت داشته‌اند.
وي خاطرنشان كرد:40 درصد زنان آسيب‌ديده پذيرش شده تحت هيچ حمايتي نبودند، 60 درصد تحت حمايت بوده كه از ميان حمايت‌شدگان ، 13 درصد تحت حمايت بهزيستي، 5/10 درصد تحت حمايت خانواده بوده، حدود 3 درصد حامي متفرقه داشته و مابقي از حمايتهاي ديگري برخوردار بوده‌اند.

رضايي فر با اشاره به اين كه 67 درصد زنان آسيب ديده براي براي بار اول در سال گذشته پذيرش شده‌اند، افزود: 16 درصد زنان پذيرش شده در سال گذشته براي بار دوم و حدود 9 درصد براي بار سوم در مراكز بازپروري پذي ه گفته وي ، 65 درصد اين زنان سابقه اعتياد نداشته و 35 درصد داراي سابقه اعتياده بوده‌اند.

معاون دفتر آسيب ديدگان اجتماعي سازمان بهزيستي همچنين به ايسنا، گفت: حدود 14 درصد از يك هزار و 241 نفر زن آسيب ديده كه در مراكز بهزيستي پذيرش شده‌اند، هيچ گونه سابقه جرمي نداشته و از ميان مابقي، 34 درصد داراي جرم رابطه نامشروع ، 26 درصد فرار از منزل و 10 درصد تن فروشي، بوده‌اند.

معاون دفتر آسيب ديدگان اجتماعي سازمان بهزيستي با اشاره به سوابق جرم در خانواده زنان آسيب ديده خاطرنشان كرد: 32 درصد زنان آسيب‌ديده پذيرش شده در مراكز بازپروري هيچ سابقه‌ جرمي در خانواده نداشته و از 68 درصد باقي مانده، بيشترين جرم در خانواده با 32 درصد، اعتياد به مواد مخدر بوده است. رش شد گفته وي، 76 درصد زنان آسيب‌ديده داراي بهره‌ هوشي عادي، 17 درصد مرزي، 5 درصد عقب مانده و دو درصد ممتاز بوده‌اند.

رضايي فر، با اشاره به نتايج بررسي آزمون شخصيت بر روي زنان آسيب‌ديده پذيرش شده در مراكز بازپروري طي سال گذشته به ايسنا گفت: حدود 19 درصد اين زنان به لحاظ شخصيتي سالم و 81 درصد علائمي از اختلالات شخصيتي داشته‌اند كه از اين ميان 37 درصد داراي افسردگي خفيف ، 13 درصد افسردگي شديد ، حدود 8 درصد اختلالات شخصيت ضد اجتماعي ، 8 درصد اضطراب و حدود 6 درصد داراي اختلالات دو قطبي بوده‌اند.

وي با بيان اين كه 81 درصد زنان آسيب ديده جنسي داراي سابقه آزار ديدن در دوران كودكي خود ه‌اند. ه بوده‌اند، افزود: 14 درصد آزار جسمي، 6 درصد جنسي ، 9 درصد عاطفي، 5 درصد مسامحه و غفلت ، در دوران كودكي خود را مشاهده و 47 درصد، برخي از اين آزارها را توامان با يكديگر در دوران كودكي تجربه كرده‌اند.

وي با اشاره به نوع مراجعه زنان آسيب ديده به مراكز بازپروري سازمان بهزيستي افزود: 45 درصد از طريق مراكز اورژانس اجتماعي، 34 درصد از طريق قوه قضاييه و 14 درصد از طريق نيروي انتظامي به مراكز پذيرش زنان آسيب ديده هدايت شده‌اند

 

 

18آّبان:15 هزار كشته، دستاورد 6 ماهه جاده‌هاى ايران

بازتاب
بررسي‌هاى به عمل آمده در گروه آمار سازمان پزشکى قانونى کشور نشان مي‌دهد که طى شش ماهه نخست سال جارى 15433 نفر به علت تصادفات رانندگى در کشور کشته شده‌اند که اين رقم نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، 3/6 درصد رشد داشته است.
به گزارش خبرگزارى مهر، بيش از (2/81 درصد) افراد کشته شده مرد و 8/18 درصد زن بوده‌اند.
استان‌هاى تهران (1570 نفر)، خراسان رضوى 1318 نفر و فارس (1179 نفر) بيشترين و استان‌هاى ايلام (109 نفر)، کهيکيلويه و بوير احمد (116 نفر) و چهارمحال و بختيارى (183 نفر) کمترين تعداد کشته‌ها را داشته اند . بيشترين افزايش رشد مرگ‌هاى ناشى از تصادفات رانندگى در نيمه اول امسال مربوط به استان‌هاى ايلام (9/32 درصد) و چهارمحال و بختيارى (8/29 درصد) و بيشترين کاهش رشد مربوط به استانهاى سمنان (9/19 درصد) و قم (9/17 درصد) بوده است.
بر اساس بررسي‌هاى صورت گرفته مشخص شد که 5/30 درصد کشته‌هاى ناشى از تصادفات، سرنشين 25 درصد موتورسوار، 3/22 درصد عابر، 5/19 درصد راننده و 2/0درصد دوچرخه سوار بوده اند.
وضعيت 5/2 درصد افراد در صحنه تصادف نامعلوم گزارش شده است. اين گزارش نشان مى دهد که استان تهران با 2/41 درصد بيشترين نسبت عابران، استان‌هاى بوشهر با 41 و گلستان 2/40 درصد بيشترين نسبت موتورسواران، استان خراسان جنوبى بالاترين نسبت رانندگان (8/31 درصد) و استان سمنان با 1/56 درصد بالاترين نسبت سرنشينان کشته شده را به خود اختصاص داده اند . در مورد محل تصادف منجر به فوت 5/61 درصد افراد متوفى در جاده‌هاى برون شهري، 6/30 درصد در مناطق درون شهري، 4/6 درصد در جاده‌هاى روستايى و محل وقوع تصادف 5/1 درصد افراد نامعلوم گزارش شده است.
بيشترين نسبت متوفيات در مناطق درون شهرى مربوط به استانه اى تهران (6/52 درصد) و اصفهان (5/42 درصد)، بيشترين نسبت متوفيات در مناطق برون شهرى مربوط به استان‌هاى قزوين (8/81 درصد) و گيلان (6/77 درصد) و بيشترين نسبت متوفيات درجاده‌هاى روستايى مربوط به استانهاى ايلام (8/13 درصد) و کردستان (1/13 درصد) بوده است.
بررسي‌ها نشان مي‌دهد، نزديک به نيمى از افراد (3/49 درصد) در محل وقوع تصادف، 4/39 درصد در بيمارستان، 8/9 درصد درحين انتقال به بيمارستان و 8/0درصد افراد در منزل فوت کرده‌اند. همچنين محل فوت 7/0 درصد افراد نامعلوم گزارش شده است.
در نيمه نخست سال جاري، 148603 نفر مصدوم ناشى از تصادفات نيز در مراکز پزشکى قانونى معاينه شده‌اند که اين تعداد نسبت به زمان مشابه در سال گذشته 1/13 درصد رشد داشته است

 

 

18آبان:مؤسسه فورچون ميزان درآمد كل و سود خالص ۰10شركت برتر بزرگ جهان رادر سال ۲۰۰۴ منتشر كرد

شريف نيوز
مؤسسه فورچون در جديدترين گزارش خود اسامى ۱۰ شركت برتر بزرگ جهان از لحاظ ميزان درآمد كل و سود خالص در سال ۲۰۰۴ را منتشر كرده است.
به گزارش ايسنا، پس از فروشگاه هاى زنجيره اى وال مارت در آمريكا كه با كسب ۲۸۵ ميليارد و ۲۰۰ ميليون دلار درآمد در صدر جدول قرار گرفته، شركت هاى نفتى بريتيش پتروليوم
BP، انگلستان با كسب ۲۸۵ ميليارد دلار درآمد و اكسون موبيل آمريكا با كسب ۲۵ ميليارد و ۳۰۰ ميليون دلار سود خالص بيشترين درآمد و سود خالص را داشته اند.
براساس اين گزارش گروه نفتى رويال داچ شل انگليسى - هلندى نيز با كسب بيش از ۱۸ ميليارد و ۲۰۰ ميليون دلار سود خالص در رتبه دوم پرسودترين شركت هاى نفتى قرار گرفته است. پس از اين چهار شركت نيز شركت هاى خودروسازى جنرال موتورز آمريكا، دايملر كرايسلر آلمان، تويوتاى ژاپن، فورد موتور آمريكا، جنرال الكتريك آمريكا قرار گرفته اند. به گزارش واحد اطلاعات نشريه اقتصاد ايران، شركت نفتى توتال فرانسه نيز در سال ۲۰۰۴ با درآمد ۱۶۶ ميليارد و ۶۰۰ ميليون دلار و كسب ۱۲ ميليارد و ۳۰۰ ميليون دلار سود خالص در رتبه دهم جدول شركت هاى پر درآمد جهان قرار گرفته است.

 

 

18آبان:زنان آخرين گروه استخدامي‌ و اولين اخراجي‌ها‌
88 درصد زنان جزء جمعيت غيرفعال اقتصادى هستند

ايسنا:همواره در طول تاريخ نقش زنان در كلمات ,مادرى, و ,همسرى, پررنگتر از ساير مسؤوليتهاى وى بوده است، اين امر در حال حاضر و علي‌رغم حضور زنان در عرصه‌هاى مختلف جامعه همچنان قابل رؤيت است، اما متأسفانه امروزه نقش زنان در فعاليتهاى اقتصادى كمرنگ شده؛ چرا كه با تقسيم مشاغل به زنانه و مردانه دايره انتخاب مشاغل محدود شده است، به گونه‌اى كه دامنه انتخاب شغلى براى زنان تنها بين 8 تا 10 شغل و براى مردان 37 شغل است.
قره‌ياضى در ادامه بيان مي‌كند: پيش‌بينى ‌مي‌شود كه نرخ بيكارى زنان با تحصيلات عالى در دهه آينده به شدت افزايش خواهد داشت؛ بنابراين بيكارى دهه آينده مربوط به اين گروه خواهد بود كه قبل از رسيدن به بحران بايد تهميداتى بر مقابله با آن انديشيده شود.


19 آبان :توليد ناخالص داخلي ايران به ۲۵۰ ميليارد دلار مي رسد

 

مهر: موسسه اقتصادي ماركت ريسرچ پيش بيني كرد توليد ناخالص داخلي ايران در سال ۲۰۰۸ به بيش از ۲۵۰ ميليارد دلار خواهد رسيد.
به گزارش ماركت ريسرچ، توليد ناخالص داخلي ايران در سال جاري ميلادي با حدود ۲۷ ميليارد دلار افزايش نسبت به رقم سال ۲۰۰۴ به ۸/۱۸۷ ميليارد دلار خواهد رسيد.
بر اساس اين گزارش، توليد ناخالص داخلي ايران طي سالهاي آينده با رشد متوسط ۶/۴ درصدي مواجه خواهد بود و در سالهاي ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ به ترتيب به ۸/۲۰۹ و ۲۳۱ ميليارد دلار خواهد رسيد و در سال ۲۰۰۸ از ۲۵۲ ميليارد دلار فراتر خواهد رفت.
ماركت ريسرچ رشد اقتصادي ايران در سال جاري ميلادي را ۵/۵ درصد اعلام كرده است كه نسبت به رشد ۹/۵ درصدي سال گذشته كاهش نشان مي دهد.
پيش بيني مي شود رشد اقتصادي ايران در سالهاي ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ نيز به ترتيب به ۷/۴ و ۶/۴درصد و در سال ۲۰۰۸ به ۵/۴ درصد برسد.
ماركت ريسرچ همچنين سرانه توليد ناخالص داخلي ايران در سال ۲۰۰۵ را با ۳۳۵ دلار افزايش نسبت به سال ۲۰۰۴ برابر با ۲ هزار و ۶۲۷ دلار اعلام كرده و پيش بيني نموده سرانه توليد ناخالص داخلي ايران در سال آينده ميلادي به ۲ هزار و ۸۸۱ دلار برسد.
بر اساس اين گزارش، پيش بيني مي شود سرانه توليد ناخالص داخلي ايران در سالهاي ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ نيز به ترتيب به ۳ هزار و ۱۱۴ و ۳ هزار و ۳۳۷ دلار افزايش يابد

 

 

19 آبان : نرخ تورم ۵/۱۷ درصد؛ درآمدهاي نفتي۵۰ ميليارد دلار

مهر: واحد اطلاعات اقتصادي اكونوميست در تازه ترين گزارش خود نرخ تورم ايران را تا پايان سال جاري ميلادي ۵/۱۷درصد اعلام كرد كه ۶/۲درصد نسبت به تورم سال گذشته رشد نشان مي دهد.
به گزارش اكونوميست، نرخ تورم در ايران تا پايان سال ۲۰۰۵ به ۵/۱۷درصد خواهد رسيد، و پيش بيني مي شود در سال ۲۰۰۶ اين رقم به ۳/۱۷ درصد كاهش يابد، اين در حالي است كه نرخ تورم در سال ۲۰۰۴ حدود ۹/۱۴ درصد بود.رشد توليد ناخالص داخلي ايران تا پايان سال ۲۰۰۵ برابر ۵/۵ درصد خواهد بود، كه اين رقم در سال ۲۰۰۶ به ۳/۴درصد كاهش خواهد يافت، اكونوميست همچنين درآمدهاي نفتي ايران را در سال جاري ميلادي ۵۰ ميليارد و ۳۵۹ ميليون دلار تخمين مي زند كه انتظار مي رود اين رقم در سال ۲۰۰۶ به۴/۴۶ ميليارد دلار كاهش يابد، بر پايه اين گزارش، ارزش صادرات كالا و خدمات ايران در سال ۲۰۰۵ به ۲/۵۷ ميليارد دلار خواهد رسيد كه فقط ۷ ميليارد دلار آن صادرات غير نفتي خواهد بود. پيش بيني مي شود صادرات ايران در سال آينده ميلادي به ۴/۵۴ ميليارد دلار كاهش يابد.
همچنين ارزش واردات كالا و خدمات ايران نيز تا پايان سال ۲۰۰۵ به ۳/۴۲ ميليارد دلار خواهد رسيد كه پيش بيني مي شود اين رقم در سال ۲۰۰۶ به ۴۶ ميليارد دلار افزايش پيدا كند، بر اين اساس، مازاد تراز تجاري ايران در پايان سال ۲۰۰۵ برابر با ۱۴ ميليارد و ۹۰۰ ميليون دلار و در سال ۲۰۰۶ برابر با ۵/۸ ميليارد دلار خواهد بود، اكونوميست ميزان بدهي هاي خارجي ايران تا پايان سال ۲۰۰۵ را ۷/۱۷ ميليارد دلار اعلام كرده كه انتظار مي رود اين رقم در سال ۲۰۰۶ به ۱/۱۹ ميليارد دلار افزايش يابد.اكونوميست همچنين نرخ ارز (نرخ برابري دلار در برابر ريال) را در سال ۲۰۰۵ برابر با ۹ هزار و ۱۱۱ ريال و در سال ۲۰۰۶ برابر با ۹ هزار و ۵۹۳ ريال پيش بيني كرده است، بعلاوه، نرخ برابري يورو نيز تا پايان سال ۲۰۰۵ به ۱۱ هزار و ۹۰ ريال و در سال ۲۰۰۶ به ۱۳ هزار و ۱۱۹ ريال خواهد رسيد.

 

تجارت خارجي ايران در هفت ماه نخست سال جاري

۲۱ ميليارد دلار واردات ، ۴‎/۸ ميليارد دلار صادرات غيرنفتي

گروه اقتصادي: صادرات غيرنفتي كشور در هفت ماه نخست سال جاري به لحاظ وزن ۱/۲۱ درصد و به لحاظ ارزش ۶/۲۱ درصد رشد داشت.
به گزارش خبرنگار ما به نقل از روابط عمومي گمرك ايران، در اين مقطع زماني، ۱۱ ميليون و ۷۹۳ هزار تن كالاي غير نفتي به ارزش ۴ ميليارد و ۸۸۳ ميليون دلار به خارج كشور صادر شده كه از اين ميزان ۲۳ ميليون و ۴۰۰ هزار دلار از محل صادرات چمداني و ۳۷۱ ميليون و ۵۰۰ هزار دلار از طريق بازارچه هاي مرزي بوده است.
در مهرماه امسال بيشترين اقلام صادراتي به ترتيب به مقصد كشورهاي امارات متحده عربي، هند، عراق، ژاپن و چين ارسال شد.
ورود ۲۲ ميليارد دلار كالا به كشور
همچنين در هفت ماهه سال جاري واردات انواع كالاي مورد نياز كشور به ۲۱ ميليارد و ۷۶۳ ميليون دلار رسيد كه نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷/۱۲ درصد رشد داشت. وزن اقلام وارداتي در اين مدت ۱۹ ميليون و ۷۳ هزار تن بود كه در مقايسه با مدت مشابه سال قبل ۵/۷ درصد افزايش نشان مي دهد.
در همين مدت ۵ هزار و ۴۲۶ دستگاه خودرو به ارزش ۱۳۲ ميليون و ۹۶۷ هزار دلار خودرو وارد كشور شد. در گزارش گمرك اشاره به كشورهاي مبدأ واردات كالا به ايران نشده است.
بخش هاي صنعت و پتروشيمي، كشاورزي، صنايع دستي و مواد معدني به ترتيب بيشترين ميزان صادرات غيرنفتي در هفت ماهه امسال را به خود اختصاص دادند.
مقايسه آمار صادرات غيرنفتي در هفت ماهه سال جاري با ارقام پيش بيني شده در برنامه چهارم توسعه نشان مي دهد ۹۸ درصد از ارقام پيش بيني شده در برنامه محقق شده است.
براساس اين گزارش آهن آلات و فولاد با ۶۱۸ ميليون دلار، پسته و مغز پسته با ۲۹۴ ميليون و ۴۰۰ هزار دلار، فرش دستبافت با ۲۴۸ ميليون و ۸۰۰ هزار دلار سه قلم عمده كالاهاي صادراتي بوده اند.
همشهری

 

 

19 آبان: ۱۸۴ هزار تومان؛ خط فقر شهري ، ۱۷۹ هزار تومان؛ خط فقر روستايي

مهر: در حالي كه رييس مركز آمار ايران صبح امروز از واگذاري اعلام خط فقر در كشور به وزارت رفاه و تامين اجتماعي با تصميم هيات دولت خبر داد، يك مقام آگاه اعلام كرد: براساس يك گزارش رسمي، در حال حاضر بين ۱۳ تا ۱۴ درصد جمعيت كشور زير خط فقر زندگي مي كنند.
اين مقام آگاه با اشاره به اين كه براي محاسبه خط فقر از نظر نسبي و مطلق در كشور روش هاي مختلف وجود دارد، گفت: در اندازه گيري خط فقر، درآمد به عنوان بهترين شاخص براي اندازه گيري سطح زندگي محاسبه مي شود.
وي با بيان اين كه جمعيت زير خط فقر در كشور در پايان سال ۱۳۸۳ حدود ۱۲ درصد بوده است، افزود: براساس يك گزارش رسمي، اين رقم در حال حاضر به بين ۱۳ تا ۱۴ درصد رسيده است.
وي، علت افزايش خط فقر در كشور را در سال هاي اخير تبديل روستاها به شهرستان عنوان كرد و اظهارداشت: براساس همين گزارش، در حال حاضر خط فقر شهري حدود ۱۸۴ هزار تومان و خط فقر روستايي حدود ۱۷۹ هزار تومان محاسبه شده است.
براساس اين گزارش، در سال ،۱۳۸۲ ۱۲ درصد خانوارهاي شهري و ۱۰ درصد خانوارهاي روستايي زير خط فقر زندگي مي كرده اند.
همچنين در طي ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۲ درصد جمعيت زير خط فقر در مناطق شهري افزايش يافته و از ۱۱ به ۱۲ درصد رسيده و اين درحالي است كه در مناطق روستايي اين درصد كاهش يافته و از ۵/۱۱ به ۱۰ درصد رسيده است.

 

19 آبان: ۱۸۴ هزار تومان؛ خط فقر شهري ، ۱۷۹ هزار تومان؛ خط فقر روستايي

مهر: در حالي كه رييس مركز آمار ايران صبح امروز از واگذاري اعلام خط فقر در كشور به وزارت رفاه و تامين اجتماعي با تصميم هيات دولت خبر داد، يك مقام آگاه اعلام كرد: براساس يك گزارش رسمي، در حال حاضر بين ۱۳ تا ۱۴ درصد جمعيت كشور زير خط فقر زندگي مي كنند.
اين مقام آگاه با اشاره به اين كه براي محاسبه خط فقر از نظر نسبي و مطلق در كشور روش هاي مختلف وجود دارد، گفت: در اندازه گيري خط فقر، درآمد به عنوان بهترين شاخص براي اندازه گيري سطح زندگي محاسبه مي شود.
وي با بيان اين كه جمعيت زير خط فقر در كشور در پايان سال ۱۳۸۳ حدود ۱۲ درصد بوده است، افزود: براساس يك گزارش رسمي، اين رقم در حال حاضر به بين ۱۳ تا ۱۴ درصد رسيده است.
وي، علت افزايش خط فقر در كشور را در سال هاي اخير تبديل روستاها به شهرستان عنوان كرد و اظهارداشت: براساس همين گزارش، در حال حاضر خط فقر شهري حدود ۱۸۴ هزار تومان و خط فقر روستايي حدود ۱۷۹ هزار تومان محاسبه شده است.
براساس اين گزارش، در سال ،۱۳۸۲ ۱۲ درصد خانوارهاي شهري و ۱۰ درصد خانوارهاي روستايي زير خط فقر زندگي مي كرده اند.
همچنين در طي ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۲ درصد جمعيت زير خط فقر در مناطق شهري افزايش يافته و از ۱۱ به ۱۲ درصد رسيده و اين درحالي است كه در مناطق روستايي اين درصد كاهش يافته و از ۵/۱۱ به ۱۰ درصد رسيده است.

 

 

 

 

Update: 06-11-2005

------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

     ٩ میلیون نفر از جمعیت کشور زیر خط فقر مطاق!

 

ايسنا:براى تعيين خط فقر 50 هزار نفر در كل كشور مورد بررسى واقع مي‌شوند.,
عليرضا زاهديان ـ مسوول پژوهشكده آمار ـ در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادى ايسنا، با بيان اينكه مطالعاتى روى طرح هزينه و درآمد انجام شده است زمان اعلام خط فقر را 10 روز آينده اعلام كرد.
به گفته او خط فقر بر اساس روش 2300 كالرى متوسط مصرف روزانه هر خانوار تعيين مي‌شود. بدين ترتيب اين ميزان از سوى انستيتوى تغذيه مشخص مي‌شود و به دنبال سير مصرفى خانوارها تعيين مي‌شوند و سپس افرادى كه در كشور بر اساس طرح هزينه و درآمد خانوار كمتر از مقدار معين شده مصرف مي‌كنند زير خط فقر و افرادى كه بيشتر مصرف مي‌كنند بالاى خط فقر در نظر گرفته مي‌شوند.
به گزارش ايسنا طبق آخرين آمار قطعى اعلام شده در تيرماه امسال خط فقر شهرى 250 هزار تومان و خط فقر روستايى 150 هزار تومان تعيين شد.
اين رقم خط فقر اعلام شده براى يك خانوار چهار نفره ايرانى در نظر گرفته شده بود.
بر اساس اين گزارش رييس مركز آمار در تيرماه امسال اعلام كرد كه جمعيت زير خط فقر مطلق و نسبى و همچنين خط فقر مطلق و نسبى در سال 83 هنوز مشخص نشده است. در حالى كه در سال 82 نيز تنها خط فقر مطلق و جمعيت زير اين خط محاسبه شد و بررسى روى خط فقر نسبى صورت نگرفته بود.
وى خط فقر مطلق در سال 82 را 150 هزار تومان براى هر خانوار پنج نفره شهرى عنوان كرده و گفته بود:, براى هر فرد شهرى در سال 82، 30 هزار تومان و هر فرد روستايى 26 هزار تومان خط فقر مطلق اعلام شد. اين آمارها به وسيله چند روش تهيه شده‌اند كه يكى از آنها طرح هزينه ـ درآمد 12 ماهه است. اين در حالى است كه حدود هشت ميليون نفر از جمعيت كشور در سال 82 زير خط فقر مطلق به سر مي‌بردند.,
9 آبان:ایسنا

 

     درآمد 1500 ميليارد تومانى شركت هاى دولتى غيب شد؟!

در بحث بر سر كسر بودجه دولت به گفته رسول صديقى ‌بنابي، عضو كميسيون برنامه و بودجه مجلس گفته است:"عمده‌ى دليل محقق نشدن درآمدها در بودجه، عدم وصول 1500 ميليارد تومان عوارض ناشى از واردات خودرو و فروش شركت‌هاى دولتى بود." سوالى كه باقى مى ماند اين است كه اين درآمد 1500 ميليارد تومانى به كجا رفته است؟ آيا اين درآمدها غيب شده است؟ علاوه بر آن همين نماينده مجلس عدم دريافت ماليات از شركت هاى دولتى را نيز تلويحا مورد تاييد قرار داده اما گفته است كه "عدد قابل توجهى نيست". البته روشن است كه وقتى بنيادهاى تحت امر ولايت فقيه بزرگترين گروه فرار مالياتى را تشكيل مى دهند و كسى حق حسابرسى درآمدهاى اين بنيادها و نحوه مصرف آنها را ندارد، شركت هاى دولتى هم از پرداخت ماليات طفره خواهند رفت. متاسفانه در خبر ايسنا حجم فرار مالياتى شركت هاى دولتى اعلام نشده و به فرار مالياتى بنيادهاى حكومتى به عنوان يكى از اصلى ترين منابع كسر بودجه دولت هيچ اشاره اى نشده است.
رسول صديقي‌بنابي، عضو كميسيون برنامه و بودجه مجلس شوراى اسلامي،: در بحث ماليات شركت‌هاى دولتي، پرداخت ماليات‌ها نسبتا خوب بوده طورى كه در سال 83، 109 درصد درآمدهاى مالياتى محقق شد كه 9 درصد بيشتر از رقم پيش ‌بينى شده بود، اما در فروش شركت‌هاى دولتى توفيق چندانى نداشتيم.
نماينده‌ بناب در پاسخ به اين پرسش كه آيا عمده‌ى كسرى بودجه‌ى دولت ناشى از پرداخت نكردن ماليات از سوى شركت‌هاى دولتى است، گفت: اين عدد قابل توجهى نيست، ولى عمده دليل محقق نشدن درآمدها عدم وصول 1500 ميليارد تومان عوارض حاصل از واردات خودرو و فروش شركت‌هاى دولتى بود. در حال حاضر مجلس 5500 ميليارد تومان كسرى بودجه را اعلام كرده كه جزء همان درآمدهاى مشكوك‌الوصول است.
عضو فراكسيون اقليت رقم كل بودجه‌هاى عمرانى در كشور را 11 هزار ميليارد ذكر و خاطرنشان كرد: زمانى كه هزار ميليارد تومان تنها از يك قلم يعنى واردات خودرو حاصل نمي‌شود يعنى 10 درصد بودجه‌ى عمرانى محقق نمي‌شود
.
صديقي‌بناب اضافه كرد: متاسفانه هم‌اكنون از حساب ذخيره‌ى ارزى براى طرح‌ها و لوايح متعدد برداشت مي‌كنيم ولى كار صحيحى نيست، زيرا براى بودجه‌اى كه بسته‌ايم مشكل داريم و اگر بخواهيم هزينه‌هاى جديدى را هم بتراشيم مشكل بيشترى را به بودجه تحميل كرده‌ايم.
9 آبان ایسنا


     توسعه جنسيتى در ايران 78 پله از دنيا عقب تر است

 

ايسنا:پژوهشگر مسايل زنان اعلام كرد: ايران در شاخص توسعه جنسيتى در ميان 140 كشور دنيا در رتبه 78 قرار دارد، اين درحاليست كه كشورهاى حوزه خليج‌فارس در اين شاخص از شرايط مطلوب‌ترى برخوردارند.
دكتر ژاله شادي‌طلب افزود: كشور بحرين در زمينه شاخص توسعه جنسيتى در رتبه 47، تركيه 70، كويت 39، عمان 60 و عربستان 65 قرار دارد، بنابراين مشاهده مي‌شود كه ايران در مقايسه با همه كشورهاى حوزه خليج‌فارس در اين شاخص عقب‌تر است.
وى با اشاره به پررنگ شدن نقش مادرى و همسرى زنان، تصريح كرد: علي‌رغم همه اهميت اين موضوع، نقش زنان در فعاليت‌هاى اقتصادى كمرنگ و با تقسيم شغل‌ها به زنانه و مردانه دامنه انتخاب شغل براى آنها محدود شد.
اين پژوهشگر مسايل زنان تصريح كرد: زنان در عرصه مشاركت سياسى تنها رأي‌دهندگان فعالى بودند كه اجازه داشتند رأى دهند و البته اجازه داشتند كه انتخاب شوند، ولى كسى نيست كه به آنها رأى دهد.
به گفته وى هرچند كه دختران با آموزش عالى شانس اشتغال بيشترى پيدا مي‌كنند، اما بيكارى دختران با تحصيلات عالى و متوسطه در شرايط كنونى جامعه بسيار جدى است، چنانچه نرخ بيكارى دختران با تحصيلات عالى در جامعه شهرى 28 درصد و نرخ بيكارى دختران با تحصيلات متوسطه در كل كشور حدود 50 درصد است، البته اين آمار تنها مربوط به دخترانى است كه اجازه اشتغال دا به گزارش خبرگزارى دانشجويان ايران اين جامعه‌شناس خاطرنشان كرد: بررسى نرخ مشاركت زنان در اشتغال كشور طى سال‌هاى 1345 تا 1380 از 6/12 به 9 درصد كاهش و مجددا هم‌اكنون به حدود 14 و در خوشبينانه‌ترين برآورد به 15 درصد رسيده است.
وى افزود: بيشترين افت نرخ مشاركت زنان در اشتغال در سال 65 مربوط به بخش صنعت است، چنانچه در طول سالهاى 57 تا 65‏، هر سال 24 هزار زن از بخش صنعت اخراج شدند، اين درحاليست كه صنعت بخش پيشرو اقتصاد كشورهاست و خروج نيروى عظيم در رشد اقتصادى كشور و وضعيت كنونى زنان مؤثر بوده است.
شادي‌طلب نرخ مشاركت زنان در اشتغال را يكى از جنبه‌هاى عدالت جنسيتى در كشور دانست و گفت: چه تفاوتى ميان زنان و مردان به لحاظ سواد به عنوان عاملى براى آماده‌كردن آنها براى اشتغال است، در حالى كه ميان زنان شاغل، افراد تحصيل كرده بيشتر وجود دارند، اما نقش كليدى در تصميم‌گيرى به عنوان افراد تحصيلكرده به آنها واگذار نشده است.
وى خاطرنشان كرد: سهم زنان در مديريت بخش دولتى در 40 سال اخير بدون تغيير همچنان 8/2 درصد است، بنابراين تحصيلات تاثيرى براى حضور زنان در تصميم‌گيرى نداشته است.
به گفته وى دامنه انتخاب شغل زنان بين 8 تا 10 محصور مانده است؛ در حالى كه دامنه فعاليت مردان 37 است.
شادي‌طلب با اشاره به فرصت‌هاى نابرابر براى آموزش‌هاى فنى و حرفه‌اى بين زنان و مردان در كسب مهارت‌هاى شغلى گفت: دسترسى زنان به منابع توليدى نيز به دليل قوانين و ساختار فرهنگى جامعه نابرابر است، همچنين مشاركت نابرابر در تصميم‌گيرى و امكان نابرابر در ارتقاى شغلى ميان زنان و مردان وجود دارد.
اين جامعه‌شناس با اشاره به رابطه بين حضور زنان در بازار كار و تصميم‌گيرى و توسعه‌يافتگى كشورها، گفت: در موارد ديگر از تصميم‌گيرى نيز، زنان حضور ندارند، چنانچه تعداد كرسي‌هاى مجلس در اختيار زنان بين يك تا 1/4 درصد است، يعنى 96 درصد نمايندگان كشور را مردان تشكيل مي‌دهند و هر گاه پرسشى در خصوص برقرارى عدالت در اين زمينه مطرح شد، عده‌اى از اصلاح‌طلبان اعتراض كردند كه زنان نبايد سهم‌خواهى كنند در حالى كه به عنوان نيمى از جمعيت كشور حق سهم‌خواهى دارند.
به گزارش ايسنا، وى با بيان اين كه نابرابري‌ها و بي‌عدالتي‌ها در مورد زنان به فضاى عمومى محدود نمي‌شود، گفت: بررسى كم‌وزنى كودكان زير 5 سال كشور نشان مي‌دهد كه در تمام استان‌ها دختران بيش از پسران دچار كم‌وزنى هستند، چنانچه در استان مركزى مناطق شهرى و روستايى 11 درصد پسران و 18 درصد دختران و در استان سيستان و بلوچستان 18 درصد پسران و 31 درصد دختران شهرى و 9/30 درصد پسران و 47 درصد دختران روستايى از كم‌وزنى رنج مي‌برند.
شادي‌طلب خاطرنشان كرد: 40 درصد زايمان‌هاى استان‌هاى شرقى كشور به كمك فرد دوره نديده انجام مي‌گيرد، يعنى زنان براى نقشى كه براى آنها تعريف شده است نيز از بهداشت و درمان كامل برخوردار نيستند.
وى با اشاره به معضل ازدواج‌هاى شرعى ثبت نشده در كشور گفت: ازدواج‌هاى شرعى و ثبت‌نشده در شناسنامه به خصوص در استان‌هاى مرزى پديده‌اى است با پيامدهاى اجتماعى ناگوار كه سلامت اجتماعى كشور را به خطر مي‌اندازد و نتيجه آن وجود هزاران كودك بدون شناسنامه استان سيستان و بلوچستان است كه از تحصيل محروم مانده‌اند.
اين پژوهشگر مسايل زنان در ادامه گفت: حدود 9 درصد خانوار‌هاى كشور زن سرپرست هستند كه تراكم معني‌دارى در شرق كشور دارند و 37 درصد آنها جزء فقيرترين فقرا بوده و در دو دهك پايين درآمدى قرار دارند.
شادي‌طلب همچنين با اشاره به نتايج طرح ملى بررسى خشونت خانگى عليه زنان گفت: 66 درصد زنان در خانواده‌هاى كشور خشونت خانگى را تجربه كرده‌اند.
وى با بيان اين كه در 64 درصد خانواده‌هايى كه زنان خشونت را تجربه مي‌كنند، ازدواج تحميلى بوده است، افزود: فشارهاى روحى و روانى عليه زنان در خانواده‌ها 21 درصد، تحقير 18 درصد، منت گذاشتن مداوم بابت تامين معاش 18 درصد و ممانعت از اشتغال 17 درصد بوده است.
به گزارش ايسنا، معاون پيشگيرى سازمان بهزيستى خاطرنشان كرد: براساس تحقيقات در چند سال اخير 25 درصد دختران از جنسيت خود راضى نيستند و 7/36 درصد دختران دانش‌آموز شهر اصفهان اختلال روانى دارند، همچنين افسردگى زنان در خانواده‌هايى با ساختار قدرت عمودى 3/2 برابر ساير زنان است
.

 

     طبق آخرين آمار وزارت بهداشت,روزانه يازده نفر در ايران خودكشى مى كنند

مطالعات در كشورها نشان داده اند كه بيشترين ميزان خودكشى متعلق به جوانان است. از اين رو است كه سازمان بهداشت جهانى دهم سپتامبر را به روز جهانى خودكشى اختصاص داده است. در ايران ۶۵ درصد افرادى كه اقدام به خودكشى مى كنند، بين ۱۸ تا ۳۴ سال سن دارند. از اين تعداد ۵۹ درصد ۱۸ تا ۲۴ ساله و ۴۱ درصد ۲۵ تا ۳۰ ساله هستند. در فاصله سال هاى ۱۳۶۰ تا ۱۳۸۰ تعداد پرونده هاى اقدام به خودكشى در كشور افزايش قابل توجهى داشته و از ۲۰۱ مورد به ۳۲۷۵ نفر رسيده است و از ۹۲۲ مورد خودكشى منجر به فوت در سال ۷۳ به ۳۱۴۳ مورد در سال ۷۸ رسيده است.مطابق با آخرين آمار وزارت بهداشت در سال ۱۳۸۰ روزانه ۷۰۰ تا ۸۰۰ نفر در ايران مى ميرند. از اين ميزان روزانه يازده نفر به علت خودكشى و از اين تعداد چهار نفر با خودسوزى فوت مى كنند كه رقم ۴۰۱۵ نفر در كشور را نشان مى دهد. اين در حالى است كه مطابق با آمار وزارت كشور در سال ،۷۵ شش نفر در هر صد هزار نفر جمعيت يعنى ۳۶۸۳ نفر و در سال ،۷۹ پنج نفر در هر صد هزار نفر جمعيت يعنى ۳۱۸۷ نفر خودكشى كرده اند.از سوى ديگر طبق تحقيق درباره وضعيت خودكشى در ايران كه در مجله علمى پزشكى قانونى كشور چاپ شده است در كشور حدود ۲۸۴۰ مورد مرگ ناشى از خودكشى در مراكز پزشكى قانونى در سال ۱۳۸۰ ثبت شده است كه نسبت به سال قبل از آن ۵/۱۴ درصد در بين مردان و ۶۲/۰ درصد بين زنان افزايش داشته است. نتايج به دست آمده اين تحقيق نشان داده است كه استان هاى تهران ۶۶/۱۳ درصد، آذربايجان شرقى ۴۵/۸ درصد و فارس ۶۹/۷ درصد از كل موارد خودكشى مردان و استان هاى كرمانشاه ۵۴/۱۲ درصد، فارس ۰۳/۱۲ درصد و آذربايجان غربى ۰۱/۱۱ درصد از كل موارد خودكشى زنان را به خود اختصاص داده اند.با در نظر گرفتن جمعيت استان ها، استان هاى همدان با ۵/،۱۳ لرستان با ۴/۱۱ و ايلام با ۳/۱۱ خودكشى به ازاى هر ۱۰۰ هزار مرد بالاترين نرخ خودكشى مردان را دارند و استان هاى ايلام با ۵/،۱۵ كرمانشاه ۱/۱۳ و لرستان ۷/۱۱ خودكشى به ازاى هر ۱۰۰ هزار زن بالاترين نرخ خودكشى زنان را داشته اند.بالاترين نسبت جنسى خودكشى به استان قزوين (۴/۹ مرد به ازاى يك زن)، گيلان (۱/۷ مرد به ازاى يك زن)، تهران (۷/۶ مرد به ازاى يك زن) و پايين ترين آن به استان ايلام (۷/۰ مرد به ازاى يك زن)، كرمانشاه (۸/۰ مرد به ازاى يك زن) و لرستان، آذربايجان غربى و خوزستان (يك مرد به يك زن) اختصاص دارد.مطابق با آمار وزارت كشور بالاترين انگيزه خودكشى طى سال هاى ۷۹-۷۴ اختلافات خانوادگى ۴۰ درصد و پس از آن شكست و نااميدى با ۷ درصد در رتبه دوم انگيزه خودكشى قرار دارد. پس به ترتيب اختلال حواس، فقر، ناموس و تحصيل و ازدواج در مراتب بعدى قرار دارند.مطابق با تحقيق سازمان ملى جوانان به طور متوسط سالانه ۴/۲ جوان در هر صد هزار نفر جمعيت در آذربايجان شرقى، ۲/۳ جوان در استان آذربايجان غربى، ۷/۱ جوان در استان اردبيل، ۳/۱ جوان در استان اصفهان، ۹۵/۱۴ جوان در استان ايلام، ۵۶/۳ جوان در استان بوشهر، ۲/۱ جوان در استان تهران، ۳/۳ جوان در استان خراسان، ۴/۳ جوان در استان چهارمحال و بختيارى، ۴/۲ جوان در استان خوزستان، ۵/۳ جوان در استان زنجان، ۶/۳ جوان در استان سمنان، ۸/۰ جوان در استان سيستان و بلوچستان، ۷/۲ جوان در استان فارس، ۴/۱ جوان در استان قزوين، ۴ جوان در استان كردستان، دو جوان در استان كرمان، ۳/۱۰ جوان در استان كرمانشاه، ۴ جوان در استان كهگيلويه و بويراحمد، يك جوان در استان گلستان، ۶/۱ جوان در استان گيلان، ۶ جوان در استان لرستان، ۳ جوان در استان مازندران و مركزى و هرمزگان و ۳/۳ جوان در استان يزد خودكشى مى كنند.در سال ۷۹ ايلام بالاترين و تهران و سيستان و بلوچستان پايين ترين ميزان خودكشى را داشتند.

دهه ۷۰ و افزايش ناگهانى خودكشى
ميزان خودكشى موفق در سال ۷۸ نسبت به سال ۷۹ ، ۷ درصد افزايش داشته و سال ۷۳ نسبت به سال ۷۰ ، ۱۰ درصد افزايش داشته است و در كل سال ۷۸ نسبت به سال ۷۰ حدود ۳۷ درصد با افزايش خودكشى مواجه بوده ايم. ۲/۸۳ درصد افراد زير سى سال كه ۷۰ درصد آنها زن و ۳۰ درصد آنها مرد بوده اند.
نامحرمانه اما محرمانه
آمارگيرى كه از ۷۵ هزار جوان ۲۹-۱۴ ساله شهرى و روستايى استان هاى كشور در سال ۸۱ توسط سازمان ملى جوانان درباره وضعيت و نگرش و مسائل جوانان صورت گرفته، مشخص شده است كه ۵۴ درصد جوانان مراكز استان هاى كشور دچار سطوحى از افسردگى، فقدان احساس شادى، امكان دست زدن به خودكشى، آرزوى به دنيا نيامدن، فقدان چيزى در زندگى براى لذت بردن و نااميدى براى رسيدن به اهدافشان هستند، ۴۲ درصد اعتماد به نفس كافى ندارند و ۵۱ درصد دچار اضطراب اند. در حالى كه مطالعات نيم قرن گذشته در سطح جهان نشان داده كه ميزان خودكشى جوانان ۱۹-۱۵ ساله از ۷/۲ نفر در ۱۰۰ هزار نفر جمعيت به ۳/۱۱ نفر در ۱۰۰ هزار نفر جمعيت رسيده است و در بين جوانان ۲۴-۱۵ ساله سومين عامل منجر به مرگ بوده است. مدنى درباره وضعيت ايران مى گويد: ,هنوز فراوانى اين پديده در ايران كمى مطلوب تر از ميانگين جهانى است اما زمينه هايى وجود دارد كه مى تواند ما را در يك شرايط غافلگيركننده قرار دهد.,
جدى بگيريم
. طبق مطالعات سال ۷۹ دكتر كاهانى اقدام به خودكشى در زنان دو برابر مردان است اما به دليل شيوه هاى خشن تر در مردان تعداد مرگ در زنان كمتر از مردان است. در ايران در كل تعداد اقدام به خودكشى نيز در مردان بيشتر از زنان است ولى برخى استان ها اقدام به خودكشى زنان بيشتر است. در كرمان زنان ۵/۱ برابر مردان و در اصفهان ۲ برابر مردان و در تهران ۳ برابر مردان اقدام به خودكشى مى كنند.

 

 

      80 درصد كودكان خياباني، كودكان كارند

كودكان خيابانى مزاحمان آشنايى هستند كه هر روز در سطح شهر شاهد حضورشان هستيم، در ايران آمار دقيقى از تعداد كودكان خيابانى وجود ندارد؛ ولى در مجموع80 درصد كودكان خياباني، كودكان كارند كه به علت فقر اقتصادى خانواده‌ها مجبور به كار در خيابان هستند و بيشتر آنها در استانهاى خراسان، تهران، لرستان و كردستان به سر مي‌برند،90 درصد اين كودكان والدين دارند، 80 درصدشان مهاجرند كه 42 درصد آنها از روستاها و شهرهاى ديگر كشور و 38 درصد از كشورهاى ديگر آمده‌اند و از نظر جنسيت نيز 78 درصد آنها پسر و در سنين 5 تا 18 سالگى قرار دارند.
در تحقيقى كه روى 4133 نفر از كودكان خيابانى ايران انجام گرفت، مشخص شد كه 73 درصد اين كودكان به بيماريهاى چشمى و 61 درصد به بيماريهاى تنفسى مبتلا هستند. همچنين 64 درصد آنها از بيماريهاى قلبي، 69 درصد از مشكل اختلال در شنوايى و 61 درصد از كمبود توجه رنج مي‌برند و 82 درصد آنها نيز دچار بيماريهاى پوستى هستند. از نظر سواد آموزى هم56 درصد آنها بى سوادند، 61 درصدشان مشكلات گفتارى دارند و در مجموع86 درصد آنها فاقد هرگونه مهارت شغلي‌اند كه اين آمار نشان دهنده وضعيت نگران‌كننده كودكان خيابانى در كشور است.
بر اساس آخرين تحقيقات 250 ميليون كودك كار و خيابابن در كشورهاى در حال توسعه وجود دارند كه در مقاطع سنى 5 تا 14 سال قرار دارند در اين ميان تعداد پسران 3 برابر دختران است و 61 درصد آنها در آسيا، 32 درصد در آفريقا، 7 درصد در آمريكاى لاتين و 1 درصد در اقيانوسيه زندگى مي‌كنند.
* بازگشت 50 درصد از كودكان خيابانى پس از ساماندهى

به گفته مدير كل دفتر امور آسيب ديدگان اجتماعى سازمان بهزيستى 50 درصد كودكان خيابانى پس از ساماندهى ، دوباره به خيابانها بازمى گردند.
سيد هادى معتمدى مى گويد: متاسفانه درصد قابل توجهى از اين كودكان به دليل غير قانونى بودن كار كودكان زير 18 سال ، به صورت پنهانى توسط والدين خود براى كار در كارگاههاى زيرزمينى با مبالغ ناچيز به كارفرمايان اجاره داده مى شوند، در حالى كه خود كمترين دستمزد از اين بيگارى نصيبشان مى شود و اغلب به دليل تحمل سوء رفتار كارفرمايان دچار صدمات شديد جسمى و روحى و روانى مى شوند .
وى با اشاره به اينكه در سال گذشته در 36 مركز دولتى 14 هزار و 269 كودك خيابانى توسط بهزيستى جمع آورى شدند و به آنها بيش از 100 هزار و 516 مورد خدمت ارايه شد، مى گويد: هيچ آمار دقيقى از تعداد كودكان خيابانى وجود ندارد، اين كودكان بيشتر در شهرهاى بزرگ و زيارتى وجود دارند، در فصلهاى گرم سال در شهرهاى بزرگى همچون تهران حضور دارند و در فصلهاى سرد سال به شهرهاى جنوبى كشور مى روند.

     رکورد اقتصادی در ايران پديده جديدی نيست و 20 سال است که اقتصاد ايران شاهد رکود است


آفتاب- صوفی جلالوندی: دکتر مهدی تقوي، اقتصاددان، معتقد است رکورد اقتصادی در ايران پديده جديدی نيست و 20 سال است که اقتصاد ايران شاهد رکود است. به گفته اين اقتصاددان عامل اصلی اين رکود اين است که در اقتصاد سرمايه گذاری به اندازه کافی صورت نمی گيرد و همچنين کالا به اندازه کافی توليد نمي‌شود.
,مهدی تقوی, در گفتگو با خبرنگار آفتاب تصريح کرد: ايران 6 ميليارد دلار صادرات غير نفتی دارد که در مقياس جهانی خيلی اندک است. اگر آمارهای صندوق بين المللی پول و... را ببينيم صادرات کشورهايی مانند چين، اندونزي، ترکيه و کره جنوبی با کشور ما اصلا قابل مقايسه نيست. اگر نفت نبود با 70 ميليون جمعيت و 6 ميليارد صادرات غير نفتی چکار می کرديم. به گفته وي، بايد اقتصاد ما که اقتصادی ايستا است به اقتصاد پويا تبديل شود. برای پويا شدن هم بايد سرمايه گذاری در اقتصاد قابل ملاحظه باشد؛ چرا که در غير اينصورت نمي‌توانيم کالا توليد کنيم. تقوی افزود: هم اکنون 200 ميليارد دلار در دوبی سرمايه‌گذاری شده بنابراين توليد در داخل کاهش پيدا کرده و نيروی انسانی نمی تواند کار پيدا کند. در اين حالت بايد برای اقتصاد يک نسخه حسابی پيچيده و به نيروی کار مزد کافی داده شود و از آن طرف از نيروی کار، توليد بخواهيم، البته قانون کار ايراداتی دارد که بايد اصلاح شود.
تقوی در پايان خاطرنشان کرد: وظيفه تيم اقتصادی دولت بسيار مشکل است. اين تيم بايد اقتصاد را به سمتی هدايت کند که بيکاری و تورم را از بين ببرد .
8:آبان 

     رشد سالانه واردات ايران 30 درصد، صادرات 25 درصد

مقامات رژيم اسلامى تاكنون ادعا كرده اند كه تحريم هاى گسترده اقتصادى در صورت ارجاع پرونده هسته اى ايران به شوراى امنيت تاثير چندانى بر وضع كشور باقى نخواهد گذاشت. اين ادعا در خالى كه توازن رشد صادرات و واردات ايران همچنان منفى است. امروز رضا طلايى نيك نماينده مجلس از بهار و كبودرآهنگ به خبرنگار ايرنا "افزايش رشد واردات كشور در مقايسه با صادرات به عنوان فاجعه اقتصادى نام برد" و گفت: "اين مساله بيانگر آن است كه سياست اقتصادى ما خيلى هماهنگ و منسجم نيست."
وى همچنين گفت:"رشد واردات ايران سالانه ‪
۳۵درصد است در حاليكه صادرات كشور ‪ ۲۵درصد افزايش دارد.

       تبعيض عليه دختران هنوز هم در بسياري از فرهنگ‌هاي جهان رايج است؛ به گونه‌اي كه در نقاطي از دنيا ارزش پسران درست پس از تولد بيش از دختران مي‌شود، اين تعبيض بويژه در سطوح آموزشي در برخي كشورها مشاهده مي‌شود؛ به نحوي كه طبق داده‌هاي يونيسف 60 درصد 110 ميليون كودك 6 تا 11 ساله محروم از مدرسه در جهان دختر هستند.

     شكستگي پوكي استخوان در ۵۰ درصد زنان

ايسنا: خطر شكستگي پوكي استخوان در زنان بين ۳۰ تا ۵۰ درصد و در مردان ۱۵ الي ۳۰ درصد است .
ميزان شيوع شكستگي پوكي استخوان در زنان بالاي ۵۰ سال را از هر ۳ زن يك مورد است كه اين رقم در مردان نيز يك تن در پنج تن است كه در سنين بالاي ۶۰ سال به يك در ۳ تن مي رسد.
12 آبان

 

     سالانه ۷۶ ميليون بارداري ناخواسته در كشورهاي در حال توسعه روي مي دهد

ايسنا: در حال حاضر اعمال خشونت بر مبناي تبعيض جنسيتي، لطمات فراواني را بر پيكره جامعه زنان در سراسر جهان وارد كرده است، اين عامل موجب قرباني و يا معلول شدن بسياري از زنان ۱۵ تا ۴۹ سال جهان شده است. براساس گزارش سالانه صندوق جمعيت سازمان ملل در حال حاضر در دنيايي زندگي مي كنيم كه ميليون ها زن هيچ دسترسي به مراقبت هاي بهداشتي جنسي خود ندارند؛ زيرا يا توانايي مالي در اين خصوص نداشته و يا همسران و والدين آنها چنين اجازه اي را نمي دهند و يا آنكه چنين امكاناتي در محل زندگي اين افراد وجود ندارد. در همين حال بروز پديده هاي اجتماعي همچون ازدواج زودرس و يا تعرضات جنسي عليه زنان موجب افزايش خطر ابتلاي آنها به ويروس ايدز شده و در نهايت بسياري از زنان را از بيان مشكلات جنسي خود باز مي دارد، اما نتايج منفي چنين فرآيندهايي بسيار تكان دهنده است. اين گزارش حاكيست هر دقيقه، يك زن به دلايل ناشي از بارداري قرباني مي شود. در مناطق آفريقايي، از هر ۱۶ زن، يك زن به احتمال فراوان در نتيجه باردار شدن مي ميرد. در بخش هايي از سرزمين هاي بسيار فقير آفريقا از هر سه زن، يك زن ممكن است به اين دليل قرباني شود و اين در حاليست كه اين رقم براي كشورهاي صنعتي و توسعه يافته يك زن در هر ۲ هزار و ۸۰۰ زن است. در همين حال بحران ايدز نيز زنان جهان را در بر گرفته است. 12 آبان