http://www.yurd.net

فراخوان ها به تجمعات در اعتراض به خشکاندن دریاچه اورمیه

 

پخش مقادیر زیای تراکت و برچسب به مناسبت سالروز قیام خرداد 85 در تبریز

جمعی از فعالین مدنی آزربایجان در تبریز با پخش و چسباندن تراکت هایی با مضامین دعوت برای حضور در قیام خرداد و همچنین اعتراض به وضعیت دریاچه اورمیه خود را برای هر چه باشکوه تر شدن قیام خرداد و اعتراض مدنی در اول خرداد 91 آماده نموده

و اعلام آمادگی کرده و از عموم ملت آزربایجان خواسته شده که در این روز مهم با حضور خود را مکان های مشخص شده و با فریاد آزادی و اعتراض به حکومت فاشیستی، آزادی را برای ملت به ارمغان آورند.

امید است که در این روز شاهد حضور هر چه بیشتر ملت در مکان ها و عزم اراده آنها برای شروع اعتراض به وضعیت بحرانی منطقه آزربایجان چه از لحاظ اقتصادی و اجتماعی و چه از نظر زیست محیطی و همچنین بازداشت شدگان و فعالین دربند حکومت به ظاهر اسلامی باشیم.

به امید آزادی وطنمان آزربایجان

نمونه ای از تراکت های پخش شده در شهر تبریز

http://www.yurd.net/images/1337185936-xordad-1.JPG

http://www.yurd.net/images/1337185974-xordad-2.JPG

http://www.yurd.net/images/1337186002-xordad-3.JPG

بيانيه ي جمعي از دانشجويان دانشگاه آزاد تبريز در حمايت از فراخوان 1 خرداد

ملت شريف آزربايجان

همانطور كه شاهد هستيد، حكومت فاشيستي ايران همچنان به اقدامات عملي خود براي ضربه زدن به هستي ملت آزربايجان ادامه ميدهد، اما در اين ميان ملت هميشه سرافراز آزربايجان براي گرفتن حقوق خود فرياد سرداده است و در مقابل اين فشارها و اقدامات خبيثانه آنها ايستادگي كرده وخواهند كرد و مشت محكمي در دهان فاشيست خواهد زد. در اين ميان دانشجويان نيز همگام با تمامي اقشار جامعه آزربايجان هميشه در صحنه بوده و خواهند بود.

اگر بخواهيم بطور خلاصه وار خواسته هاي خويش را بيان نماييم مي توان به موارد زير اشاره كرد:

1- اجراي طرح آبرساني به درياچه اورميه

2- اختصاص حق آبه درياچه از آب پشت سدها

3- رسيدگي به وضع اقتصادي آزربايجان و رونق بخشيدن به آن.

فلذا ما جمعي از دانشجويان تورك دانشگاه آزاد تبريز نيز اعلام ميكنيم كه در كنار ملت آزربايجان در روز دوشنبه 1 خرداد ساعت 18 خواهيم بود و همه باهم براي عدالت و برابري فرياد خواهيم كشيد.

مكان: بازار، به طرف استانداري

پخش مقادیر زیای تراکت و برچسب به مناسبت سالروز قیام خرداد 85 در تبریز

امروز سه شنبه 26 اردیبهشت جمعی از فعالین دانشجوی دانشگاه آزاد تبریز با پخش هزارات تراکت در سطح دانشگاه و در بین دانشجویان اعتراض خود را به بی توجهی دولت نسبت به وضعیت بحرانی دریاچه اورمیه و همچنین حمایت از اعتراضات خرداد ماه اعلام داشتند.

این اقدام فعالین دانشجوی موجب هراس و ترس مامورین حراست دانشگاه گردیده به طوری که رفت و آمد دانشجویان را به دقت زیر ذره بین قرار داده اند.

نمونه ای از تراکت های پخش شده در دانشگاه آزاد تبریز

http://www.yurd.net/images/1337185654-tebriz-azad-u-urmu-golu.JPG

بیانیه اعلام حمایت جمعی از فعالین شهرستان خوی از فراخوان یکم خرداد

یکم خرداد ماه روزی فراموش ناشدنی برای آزربایجانیان است. شش سال پیش در چنین روزی ملت آزربایجان، خیابان ها را عرصه ی فریادهای ملی گرایانه ی خویش ساخت.

در این سلسله تظاهراتها که بعدا به قیام یکم خرداد ماه شهره گشت، ملت آزربایجان جنوبی با حضور صدها هزار نفری در خیابان های تبریز، اورمیه، اردبیل و سایر شهرهای آزربایجان جنوبی مقاومت خویش در برابر شوونیسم فارس را به گونه ای علنی ابراز نمود. پس از آن روزهای فراموش نشدنی که عصیان فرزندان وطن خواب از چشمان شوونیست ها ربوده بود بارها شهرهای آزربایجان جنوبی صحنه ی حضور سرافرازانه ی ملت آزربایجان در دفاع از هویت ملی خویش گشت. اما مهمترین این حضورها، حضور مردم اورمیه در شهریور ماه سال گذشته در اعتراض به سیاستهای نادرست حاکمیت ایران در قبال خشک شدن دریاچه اورمیه بود.

حاکمیت ایران با بی اعتنایی کامل به روند خشک شدن آب دریاچه اورمیه نه تنها گامی مؤثر برای جلوگیری از تبدیل شدن این منطقه به شوره زار نمی نماید بلکه با بستن آب هایی که رگهای حیاتی این دریاچه محسوب می شوند، این روند را تسریع می نماید. هدف حاکمیت ایران از این عمل شنیع خویش حذف فیزیکی آزربایجانیان از موطن اصلی خویش و مجبور کردن ایشان به مهاجرت به سایر نقاط می باشد. با خشک شدن آب دریاچه اورمیه و تبدیل گشتن این منطقه به کویر، طوفان های نمکی حاصل از این کویرسازی عملا زندگی در آزربایجان جنوبی را ناممکن خواهد ساخت.

پیرو اخبار و بیانیه های منتشره در سایت های اینترنتی حرکت ملی آزربایجان، فعالین حرکت ملی آزربایجان روز یکم خرداد ماه امسال را روز اعتراض ملت آزربایجان جنوبی بر علیه سیاست های خشکاندن دریاچه ی اورمیه از سوی شوونیسم فارس معین نموده و خواهان حضور حداکثری در خیابانهای تبریز و اورمیه می باشند. ما جمعی از فعالین حرکت ملی آزربایجان در شهرستان خوی حمایت کامل خویش را از این فراخوان های فعالین حرکت ملی آزربایجان در شهرهای تبریز و اورمیه بیان نموده و اعتراض به سیاست های حاکمیت ایران در این باب را وظیفه ای ملی می دانیم.

جمعی از فعالین حرکت ملی آزربایجان در شهرستان خوی

دعوت برای اعتراض اول خرداد با پخش تراکت در ورزشگاه سهند تبریز

http://www.yurd.net/images/1336838419-chagirish-tebriz-1xordad-sehend.JPG

با توجه به بیانیه ی قبلی که از طرف فعالان مدنی آزربایجان تبریز اعلام گشته بود که فعالین این شهر خود را برای اعتراضات خرداد آماده می کنند، دیروز از طرف فعالان تبریز تراکت هایی که بیش از چهار هزار عدد بود در ورزشگاه پخش گردید که در این تراکت ملت آزربایجان را برای اعتراض به وضعیت بحرانی آزربایجان در اول خرداد دعوت نموده اند.

با توجه به اینکه در شهر اورمیه ساعت شروع اعتراض 6 عصر اعلام گشته، ما فعالان تبریزی برای هماهنگی بیشتر ساعت اعلامی که 5 اعلام شده بود را به 6 تغییر داده و امید داریم که سایت های خبری نیز این تغییرات را اعمال نموده تا سردرگمی صورت نگیرد.

جمعی از فعالین حرکت ملی آزربایجان-تبریز

22 اردیبهشت 1391

*****

بیانیه جمعی از فعالین مدنی آزربایجان تبریز به مناسبت سالروز قیام خرداد

پیرو بیانیه قبلی که از طرف جمعی از فعالین آزربایجان تبریز مبنی بر آمادگی فعالین برای بزرگداشت قیام خونین 85 و با در نظر داشتن وضعیت بحرانی منطقه و به خصوص خشکانده شدن دریاچه اورمیه توسط افکار فاشیستی حکومت ایران در این بیانیه با در نظر گرفتن شرایط و موارد زیر از تمام ملت آزربایجان خواستار حضور در صحنه و اعتراض به وضع موجود را داریم.

1- وضعیت اسفناک دریاچه اورمیه و عدم توجه دولت به آن و برعکس هزینه نمودن میلیاردها دلار برای آبرسانی به کویر مرکزی

2- فشار اقتصادی در منطقه آزربایجان و عدم حمایت از بخش خصوصی و برعکس تاراج معادن آزربایجان و انتقال آن به مرکز و به سبب آن مهاجرت بیش از حد جوانان مستعد آزربایجانی به شهرهای مرکزی و بیکاری در این منطقه و رکود اقتصادی

3- عدم رعایت حقوق شهروندی ، هتک حرمت به حریم خصوصی و دستگیر و زندانی نمودن فعالین مدنی آزربایجان

4- عدم توجه به حقوق طبیعی و اولیه ملت آزربایجان همچون تحصیل به زبان تورکی و در عوض صرف هزینه های هنگفت برای ترویج زبان فارسی در کشورهای خارجی همچون تاجیکستان و افغانستان و ..

5- تبعیض و توهین به ملت آزربایجان در چند دهه اخیر حکومت به ظاهر اسلامی

6- گسترش روابط با ارمنستان ، تخریب و تنقید و مداخله در اوضاع داخلی آزربایجان شمالی با هدف ضد دین نشان دادن برادرانمان در آن سوی آراز

7- سیاست تغییر ترکیب جمعیتی منطقه آزربایجان و حمایت از اکراد تروریست و به خصوص گروهک تروریستی پژاک با هدف ضربه زدن به ملت آزربایجان و ساختن دشمن دیگر برای ملت

و .....

حال با این تفاسیر ما جمعی از فعالین حرکت ملی آزربایجان تبریز از تمام ملت آزربایجان خواستاریم تا خود را برای خرداد آماده نمایند.

نمایندگان مجلسی که از طرف ملت آزربایجان در مجلس حضور پیدا نموده اید، اگر واقعاً از طرف ملت آزربایجان به مجلس راه پیدا کرده اید صدای درد ملت را باید بشنوید و همصدا با آنها در میدان حضور یابید. آنهایی که قبل از انتخابات سنگ آزربایجانی بودن را به سینه می زدند حال روز عمل و میدان برای ادعایتان حاضر است و ملت آزربایجان در انتظار شما و دوش به دوش شما می خواهند صدای اعتراض خود را به گوش کرانی که نمی خواهند درد ملت آزربایجان را بشنوند، برسانند.منتظریم

بسیجی، سپاهی، ارتشی، اطلاعاتی و نیروی انتظامی و ... اگر این نگین آزربایجان دریاچه اورمیه خشک شود دیگر کسی نیست که از این سونامی جان سالم به در برد و دیگر نیازی برای پاسداری از نظام و شما نیست

بازاریان محترم، اساتید دانشگاه، دانشجویان پرشور و باشعور، حافظان حقوق کارگری، مدافعان محیط زیست، قشر کارگری، بازنشسته، مدافعان حقوق زنان، و .... امروز دریاچه اورمیه دست به دامان شماست. برای دوام حیات خود نباید این دریاچه خشک گردد، پس برای اعتراض به این عمل ننگین حکومت وارد میدان شوید و صدای اعتراضتان را به گوش جهانیان برسانید.

ما با شعار " اورمو گولو دوزلانیر - کویر خزرده ن سولانیر " می خواهیم به حکومت به ظاهر اسلامی برسانیم که

آزربایجان می میرد، ذلت نمی پذیر.

وعده دیدار ما: دوشنبه اول خرداد ساعت 5 همگام با سایر شهرهای آزربایجان

مکان: تبریز- بازار تبریز به طرف استانداری

جمعی از فعالین حرکت ملی آزربایجان - تبریز

*****

حمایت بازاریان تبریز از فراخوان روز اول خرداد

بازار تبریز نبض حیات اقتصادی این شهر بوده و همواره در تمامی صحنه های دهه های اخیر حضوری پررنگ و تاثیر گذار داشته است. اینک که با چشمان خویش شاهد نابودی نگین آزربایجان هستیم و هیچ گونه اقدام عملی را از طرف دولت نمیبینیم، بر خود فرض میدانیم که بر وظیفه دینی و انسانی خویش که دفاع از حقوق ملتمان میباشد عمل نموده و تا تحقق خواسته هایمان آرام ننشینیم

فلذا ما جمعی از بازاریان تبریز ضمن درک شرایط حساس منطقه و بویژه دریاچه اورمیه و شرایط بغرنج اقتصادی ملتمان اعلام میداریم همصدا و همراه با تمامی ملت آزربایجان در همه شهرها، ما نیز روز دوشنبه اول خرداد 1391 در محل اعلام شده حضور یافته و صدای اعتراض خویش را به گوش جهانیان خواهیم رساند.

وعده دیدار ما: دوشنبه اول خرداد - ساعت 17

مکان: تبریز- بازار تبریز حد فاصل استانداری تا راستا کوچه

****

فراخوان به تجمع در اعتراض به خشکاندن دریاچه اورمیه

ما جمعی از فعالین و دانشجویان حرکت ملی آزربایجان، هوادران تیم تراختور آزربایجان و فعالین محیط زیست در شهر اورمیه با توجه به شرایط اسفبار و دردناک دریاچه اورمیه که به گفته کارشناسان برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد (UNEP) واپسین روزهای زندگی خود را در سال 2013 به پایان خواهد رساند و در اعتراض به بی تفاوتی ها و بی مسئولیتی های سران دولت ایران به این امر مهم و حیاتی برای ملت ترک آزربایجان و همچنین انتقال آب دریای خزر به کویر مرکزی ایران با صرف میلیادرها دلار هزینه که ریشخند و تمسخری است بر همه خواسته ها و اعتراضات مردمی برای نجات اورمیه ملت آزربایجان خصوصاً مردم قهرمان اورمیه را به اعتراض همگانی فرا می خوانیم.

به اذعان تمامی کارشناسان بدون هیچ تردیدی مرگ دریاچه اورمیه به منزله ویرانی و نابودی بخش بزرگی از آزربایجان جنوبی علی الخصوص شهر اورمیه با سونامی نمک است و با این حال دولت ایران با صرف چندین برابر هزینه نجات دریاچه اورمیه مشغول کشیدن آب خزر به کویر است. آیا جز آن است که می خواهند آزربایجان را کویر و کویر فارس را آباد کنند؟

و باز با کمال تاسف هر روز شاهد بازداشت فعالین حرکت ملی و روزنامه نگاران آزربایجانی و شکنجه روحی و روانی و تفتیش منازل آنها به جرم دفاع از هستی آزربایجان هستیم. کار به جایی رسیده است که حتی برخی از نمایندگان ترک مجلس که دلسوزانه گام پیش می نهند یا از سوی نمایندگان فارس مورد تمسخر قرار میگیرند و یا توسط خاندان شوونیست و فاشیست لاریجانی ها ساکت می شوند.

لذا ما ملت آزربایجان خصوصاً مردم قهرمان اورمیه را دعوت می کنیم که بیایید با هم در یکم خرداد بار دیگرصدای مظلومیت دریاچه اورمیه را این بار نه به گوش های کر شده سران ایران بلکه سازمان ملل متحد برسانیم تا بلکه اجماع جهانی چاره ای برای این ذخیره بشری و نجات ملت آزربایجان بیابد. حضور تک تک شهروندان آزربایجانی در این تجمع آرام و مدنی موثر ترین گزینه برای نجات دریاچه اورمیه خواهد بود.

ما همچنین از همه مسئولین سیاسی، امنیتی، قضایی و پلیس آزربایجان و شهر اورمیه میخواهیم که با سعه صدر از باب تحمل و مدار در آمده و با معترضین و حاضرین این تجمع مدنی همراه باشند چون بر حسب وظیفه شرعی و انسانی آنها هم به عنوان یک انسان و یک ترک آزربایجانی در قبال نجات دریاچه اورمیه مسئولند.

ما همه شهروندان شهر اورمیه را در یک خرداد برای این تجمع فرا می خوانیم و از برادران وخواهران خود در شهرهای تبریز، اردبیل و زنجان و سایر شهرهای آزربایجان می خواهیم که با برگزاری تجمع اعتراضی آرام و مدنی برادران و خواهران خود را در اورمیه تنها نگذارند تا دست در دست هم فریادی برآوریم برای نجات دریاچه اورمیه که با حیات میلیون ها انسان آزربایجانی گره خورده است.

وعده دیدار: یکم خرداد نود و یک

ساعت: شش عصر

مکان: خیابان عطایی امام

توضیح:

با توجه به تجربیات مختلف هر دسته و گروه مردمی مسئول آغاز اعتراضات آرام و مدنی در محل های یاد شده می باشند.

برای رساندن اخبار و عکس و فیلم های این تجمع مردمی خود را مسئول دانسته و یک شهروند خبرنگار باشیم.

در امر دعوت و اطلاع رسانی این تجمع مردمی کوشش کنیم.

شعار ها:

اورمو گؤلو جان وئریر دولت اونون قتلینه فرمان وئریر

اورمو گؤلو سسله نیر - سوسوزام هارای هارای

سدلری سیندیرین اورمو گؤلون دولدورون

گلین گئدک آغلایاق اورمو گؤلون دولدوراق