لینک بیانیه سازمان عفو بین الملل:

http://www.amnesty.org/en/library/asset/MDE13/029/2012/en/d8a56559-e6ea-429d-968f-fa6c22b19b23/mde130292012en.html

عکس بازداشت شدگان ضمیمه گزارش است.

هشدار عفو بین الملل از احتمال اعدام شش فعال عرب اهوازی

سازمان عفو بین الملل روز شنبه در بیانیه ای نسبت به احتمال اعدام شش شهروند عرب اهوازی هشدار داد.

این سازمان تاکید کرده است محمد علی عموری وبلاگ نویس ، رحمان عساکره دبیر شیمی ، هاشم شعبانی دبیر ادبیات عرب ، هادی راشدی دبیر شیمی ، سید جابرآلبوشوکه و برادر جوانتر او سید مختار آلبوشوکه که همگی ساکن خلف آباد ( رامشیر ) هستند ، قرار است در 20 ماه مه جاری به اتهام " محاربه با خدا و فساد فی الارض محاکمه شوند.

بر اساس این گزارش محمد علی عموری در سال 2007 در عراق بازداشت شد و پس از تحمل 4 سال حبس تحویل دستگاه امنیتی ایران شد و در هفت ماه نخست بازداشت به شدت تحت شکنجه قرارگرفت.

هادی راشدی نیز که در 28 فوریه سال گذشته بازداشت شده بود برای مدتی در بیمارستان بستری شد ؛ به نظر می رسد وی به دلیل بدرفتاری و شکنجه ماموران امنیتی به بیمارستان منتقل شده بود.

همچنین خانواده سید جابر آلبوشوکه اعلام کرده اند فرزند آنها در زندان 10 کیلوگرم وزن کم کرده است و برادر وی مختار آلبوشوکه نیز اکنون از افسردگی و بیماری فراموشی رنج می برد.

بنا بر این بیانیه، این افراد حدود یک سال پیش بدون این که اتهام مشخصی به آن ها تفهیم شود، دستگیر شدند و دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران اکنون در صدد است آنها را به اتهام محاربه با خدا محاکمه کند.

سازمان عفو بین الملل از اینکه این افراد در معرض شکنجه قرار گرفته اند و به شکلی عادلانه محاکمه نشوند ، ابراز نگرانی کرده است.

این شش نفر ماه مارس 2011 در خانه هایشان در خلف آباد واقع در استان خوزستان در آستانه سالگرد اعتراض های مردم عرب اهواز در سال 2005 دستگیر شده اند.

بر اساس این گزارش این افراد که هم اینک در زندان کارون اهواز نگهداری می شوند. دستکم چهار تن از آن ها تا هشت ماه پس از بازداشت، از حق داشتن وکیل مدافع محروم بودند.

پس از آن در دادگاه هایی که مدت زمان آن ها از پنج دقیقه تجاوز نکرد، اتهام مبهم "محاربه با خدا و فساد فی الارض" از راه "اقدام علیه امنیت ملی و تجمع غیر قانونی" و " تبلیغ علیه نظام" به آن ها تفهیم شد.

عفو بین المللی هشدار داده است این اتهام ها آن ها را در آستانه حکم احتمالی اعدام قرار می دهد.

سازمان عفو بین الملل از مقام های ایرانی خواسته است حقوق این افراد را رعایت کرده و بر پایه معیارهای شناخته شده بین المللی، آن ها را محاکمه کرده بدون این که حکم اعدام در حقشان صادر شود.

این بیانیه همچنین خواستار آن شده است که از شکنجه و بدرفتاری با این افراد جلوگیری شده و اجازه ارتباط منظم با وکیل مدافع به آن ها داده شود.

عفو بین الملل همچنین خواستار تضمین رسیدن کمک های پزشکی به تعدادی از آن ها که نیاز به درمان دارند ، شده است.

سابقه برخورد با فعالان در خلف آباد

دستگاه امنیتی جمهوری اسلامی ایران در ماه های فوریه و مارس سال 2011 تعداد زیادی از افراد ، روشنفکران و معلمان دارای تحصیلات عالی را در خلف آباد ( رامشیر) بازداشت کرد وبرخی از آنها همچنان در بازداشت به سر می برند و تعدادی نیز به قید وثیقه آزاد شدند.

منابع محلی نام و مشخصات این بازداشت شدگان را چنین اعلام کرده اند: رحمان عساکره معلم شیمی و دانشجوی کارشناسی ارشد علوم اجتماعی ، محمدعلی عموری نژاد معلم و مهندس شیلات از دانشگاه صنعتی اصفهان و برادر وی امیر عموری نژاد ، حبیب الله راشدی مهندس شیمی و رئیس شورای شهر خلف آباد در دوره اصلاحات و برادر او هادی راشدی معلم شیمی و کارشناس ارشد شیمی کاربردی، هاشم شعبانی نژاد معلم زبان و ادبیات عرب و دانشجوی کارشناسی ارشد علوم سیاسی ، شهید شعبانی نژاد شاعر و فعال فرهنگی ، علی بدری کارمند اداره اوقاف و وبلاگ نویس، عقیل عقیلی کارشناس کامپیوتر ، سعید اسدی عضو شورای حل اختلاف شهر خلف آباد ، سید جابر آلبوشوکه و سيد مختار آلبوشوکه و عمویشان سید باقر آلبوشوکه.

این افراد اغلب دانشجو یا معلم هستند و در این شهر عرب نشین از نیروهای اجتماعی تاثیرگذاری هستند که قربانی انتقام گیری های سیاسی و تحرکات کینه توزانه شده اند.

فعالان عرب ایرانی می گویند تنها گناه این افراد این است که چهره هایی مردمی و نیروهایی تاثیرگذار بودند و در گذشته در فضای سیاسی نسبتا باز دوره اصلاحات و دوران حکومت محمد خاتمی در چارچوب "موسسه فرهنگی الحوار" (گفتگو) فعالیتهایی فرهنگی و مدنی اصلاح طلبانه و هویت طلبانه ای در سطح شهر خلف آباد و منطقه الاهواز انجام می دادند.

تعدادی از افراد بازداشت شده فوق الذکر به نامهای شهید شعبانی، علی بدری، امیر عموری، حبیب الله راشدی، سعید اسدی، سید باقر آلبوشوکه و عقیل عقیلی پس از گذشت چندین ماه از بازداشت با اخذ تعهد یا قید وثیقه مالی از آنها آزاد شده و تا كنون منتظر محاکمه اند.

اما سرنوشت شش نفر دیگر باقیمانده به نامهای رحمان عساکره، محمدعلی عموری، هادی راشدی و هاشم شعبانی و برادران سید جابر آلبوشوکه و سید مختار آلبوشوکه، که به جرم های تعریف نشده "محاربه با خدا" و "فساد فی الارض" و "اقدام علیه امنیت ملی" متهم شده اند کما کان مبهم است و با توجه به نوع اتهامات وارده به آنها طبق قانون مجازات اسلامی ایران با خطر اعدام مواجه هستند.

دستگاه امنیتی و اطلاعاتی رژیم طبق روال قبلی و شناخته شده و تحت تاثیر عوامل با نفوذ خود، با سیناریوهای دروغین و مستندسازیهای واهی و اعترافگیریهای تحت زور و شکنجه که نقض آشکار قوانین بین المللی حقوق بشر است دو تن از این معلمان فعال فرهنگی و مدنی بی گناه، با نامهای "هاشم شعبانی نژاد" و "هادی راشدی" را مجبور به اعتراف های بی اساس و کذب کرده و آنها را به ارتباط داشتن با گروه های تروریستی و تجزیه طلبی متهم نموده اند.

کانال تلفزیونی دولتی ایران PRESS TV که برنامه های خود را به زبان انگلیسی برای خارج پخش می کند در تاریخ 2011/12/13 فیلم ساختگی اعترافات گرفته این دو نفر را پخش نمود. در این فیلم آثار شکنجه روحی و جسمی بر صورت و تن این اشخاص دربند آشکار بود و حکایت از عمق جنایتهای رژیم و اوضاع هولناک بازداشتگاه آنها دارد.

همچنین در تاریخ 2011/09/13 حامد عساکره کودک 14 ساله فرزند رحمان عساکره در حادثه ای مشکوک در شهر خلف آباد توسط خودرو پلیس به زیر گرفته شد و در دم کشته شد.