Oyrenci saytindan

 

آخرین اخبار از اعتراضات یک خرداد در آزربایجان+ این خبر بروزرسانی می شود

دوشنبه ۱ خرداد ۱٣۹۱ - ۲۱ می ۲۰۱۲

*** تبریز

مردم تبریز هم اکنون در آبرسان با سر دادن شعارهای ملی در حال اعتراض به سیاستهای تعمدی دولت در قبال خشکاندن دریاچه ی اورمیه هستند. رفته رفته بر تعداد معترضین در آبرسان افزوده می شود. نیروهای امنیتی برای پراکندن و متفرق کردن مردم معترض اقدام به پرتاب گاز اشک آور نموده اند.

***اورمیه

استقرار نیرو های ضد شورش در نقاط حاشیه ای اورمیه:

طبق اخبار ارسالی همزمان با تاریک شدن هوا و احتمال کشیدن درگیری به نقاط حاشیه ای شهر، نیرو های ضد شورش در میدان "جیران" و خیابان صمدزاده اورمیه مستقر شده اند.
همچنین خبر می رسد دستگیر شدگان اورمیه به زندان مرکزی منتقل شده اند، عده ای از آنها نیز به پاسگاه "9 پیله" در اورمیه منتقل شده اند.

*** تبریز

فعالین ملی آزربایجان اکبر مهاجر و حسن میرزاخانی در پی اعتراضات به خشک شدن دریاچه اورمیه درخیابان راسته کوچه توسط ماموران نیروی انتظامی دستگیر شدند.

*** اورمیه

نیروهای انتظامی در جای جای پیاده رو ها ی خیابان های عطایی و امام در حال گشت زدن می باشند. این نیروها که به فاصله ی چندین متر از همدیگر در پیاده رو ها مستقر گردیده اند اجازه ی هیچ گونه توقفی را به عابران پیاده نداده و در صورت امتناع عابرین، آنها را تهدید به دستگیری و انتقال به نیروی انتظامی می نمایند. در این میان چندین موتورسیکلت نیروی انتظامی و نیروهای یگان ویژه روی پل روگذر خیابان عطایی مستقر شده و به ارعاب مردم حاضر در محل می پردازند. بنا به گزارشات رسیده هتل رضا، کوچه ی آزمایشگاه دکتر میلانی در روبروی خیابان خیام شمالی و پارکینگ موجود در ابتدای خیابان منتظری در میدان مرکز مملو از نیروهای یگان ویژه می باشد. این درحالی است که خیابان ها ی امام و عطایی مملو از جمعیت می باشد اما نیروهای انتظامی چنان رعب و وحشتی در سطح شهر ایجاد کرده و به تهدید مردم می پردازند که شهر تبدیل به پادگانی نظامی شده است. بنا به گزارش شاهدان عینی در پاسخ این تهدیدها چندین درگیری لفظی میان مردم و نیروی انتظامی رخ داده است.
به رغم وجود تمامی این موارد، مردم غیور اورمیه اقدام به آغاز اعتراض کرده و درگیریهای پراکنده در چندین نقطه ی شهر صورت گرفته است. در خیابان عطایی اعتراض مردم آغاز و با چندین متر حرکت اعتراضی با سرکوب شدید نیروهای یگان ویژه مواجه گشت. از خیابان عسگرآبادی نیز گزارش می رسد که جوانان غیور آزربایجانی با سردادن شعارهای "یاشاسین آزربایجان" اقدام به اعتراض نمودند که نیروهای انتظامی با یورش به این جوانان سعی در پراکنده نمودن ایشان برآمدند و دست کم 8 تن از این جوانان توسط نیروهای انتظامی دستگیر شد. مهمترین این درگیریها در چهارراه سرداران روی داد که نیروهای انتظامی با یورش وحشیانه به معترضین بیش از 50 نفر را دستگیر و توسط مینی بوس ها و ون های نیروی انتظامی به مکان های نامعلومی انتقال دادند. از خیابان امام نزدیکی بیمارستان شفا نیز گزارش می رسد که اعتراض ملت غیور آزربایجان جرقه خورد و با سرکوب نیروهای انتظامی مواجه گشت. درکنار این موارد نیروهای لباس شخصی و اطلاعاتی در حال گشت زنی در میان مردم می باشند تا در صورت ظنین شدن به افراد اقدام به دستگیری ایشان نمایند. در کنار این موارد تمامی خیابانهای منتهی به خیابان امام و عطایی توسط نیروهای انتظامی بسته شده است و به هیچ ماشینی اجازه ی ورود به این دو خیابان داده نمی شود.
لازم به ذکر است که علیرغم پیچیدن شایعاتی در شهر مبنی بر حمایت شیخ حسنی امام جمعه ی اورمیه و قاضی پور نمیانده ی این شهر از این فراخوان اعتراضی، در ساعاتی نزدیک به موعد اعلامی این اشخاص با صدور بیانیه هایی که به گونه ای وسیع در سطح شهر اورمیه پخش شد مخالفت خود را با هرگونه اعتراض مدنی آزربایجانیان بیان داشتند. در ضمن فرمانداری اورمیه با صدور بیانیه ای شدید الحن اقدام به تهدید مردم نمود و بیان داشت که در صورت هرگونه اعتراض نیروهای انتظامی به شدت با معترضین برخورد می کنند.
این اقدامات مسئولان استانی حاکیمت جمهوری اسلامی ایران در صورتی انجام می پذیرد که خطر خشک شدن دریاچه ی اورمیه زندگانی میلیونها نفر در آزربایجان جنوبی را تهدید می نماید. به طور کلی باید چنین گفت که شهر چنان در التهاب بسر می برد و مملو از نیروهای سرکوبگر گشته است که گویا شهر به تسخیر نظامیان درآمده است و حکومت نظامی در شهر برقرار است.

 

***تبریز

در گیری معترضان به خشکاندن دریاچه ی ارومیه با نیروهای امنیتی

در چهارراه آبرسان بر اثر حمله ی نیروهای یگان ویژه به گروهی از معترضان برای دستگیری آنها به خشونت کشیده شد. لازم به ذکر است که هم اکنون چهارراه آبرسان مملو از معترضانی است که شعارهای ملی سر می دهند.

 

***اورمیه

شروع اعتراضات شدید در خیابان سرداران اورمیه
وضعیت خیابان سرداران بسیار ملتهب می باشد و اعتراضات پس از دستگیری فله ای مردم همراه با شعارهای ملی آغاز شده است.

 

*** اورمیه-19:33

دستگیری فله ای و درگیری در چهار راه سرداران اورمیه

با آغاز اعتراض بیش از 200 نفر در چهار راه سرداران و امام نزدیک به 5 ماشین (2 مینی بوس و 3 ون یگان ویژه ) بازداشت شده و به مکان نامعلومی منتقل گردیده اند. همچنین گزارشها حاکی از شروع درگیری در چهارراه امام عطایی دارد که چندین نفر بازداشت شده اند.

 

*** اورمیه

تظاهرات و درگیریها در خیابان امام و نزدیکی بیمارستان شفا ادامه دارد.

 

*** اورمیه

درگیری شدید در خیابان عسگر آبادی -19:17

هم اکنون درگیری شدیدی در خیابان عسگرآبادی در جریان است . که تاکنون چندین نفر بازداشت گردیده اند و نیروهای امنیتی از هیچ اقدام
ی جهت سرکوب مردم دریغ نمی نمایند.

*** اورمیه

تظاهرات در اورمیه استارت خورده و مردم چندین متر حرکت و اقدام به دادن شعار نموده اند که با برخورد بسیار شدید نیروهای انتظامی رو به رو و منجر به دستگیری دستکم 10 نفر گرده است .

 

*** میانه

امروز یکم خرداد ماموران لباس شخصی و انتظامی شهر میانه با تجمع محسوس در میدان معلم این شهر اجازه تردد به مردم را نمی دهند و به عابران هشدار می دهند که از توقف مقابل مغازه ها خودداری کنند.ماموران گارد ویژه مقابل بانک ملی سوار بر دو دستگاه ماشین ون به حالت آماده باش هستند.ماموران لباس شخصی به کسانی که گوشی های موبایل در دست دارند هشدار میدهند و در چندین مورد گوشی های تعدادی از جوانان مورد بازرسی قرار داده اند.

ترس از انتشار تصاویر تجمع ماموران در این میدان باعث شده است تا به هرگونه حرکت ، تجمع بیش از دو نفر و در دست داشتن گوشی های موبایل حساسیت ویژه ای نشان داده شود.

 

*** تبریز- 18:30
جمعیت زیادی در بازار حضور دارند اما به علت انبوه ماموران هنوز شعاری از طرف مردم گفته نشده است. فضای منطقه بازار همچنان ملتهب است و هر لحظه احتمال درگیری می رود.

***اورمیه

حسنی مردم را تهدید کرد و معترضان دریاچه اورمیه را صیهونیست خواند .در پي برخي تحركات مشكوك عناصر وابسته به بيگانگان و حاميان ضدانقلاب داخلي در دعوت از مردم استانهاي آذري زبان جمهوري اسلامي ايران به اقدامات غيرقانوني به بهانه خشك شدن درياچه اروميه ، حجت الاسلام والمسلمين حسني نماينده ولي فقيه در آذربايجان غربي و امام جمعه اروميه با انتشار بيانيه اي ضمن محكوم نمودن اقدامات سخيف و غيرشرعي اخير حاكمان جمهوري آذربايجان ، مردم آذري زبان كشورمان علي الخصوص استان آذربايجان غربي را به هوشياري و پرهيز از هرگونه اقدام غيرقانوني و بحران زا دعوت كرد .

***تبریز- ساعت 17:55

تعداد زیادی از نیروهای موتور سوار یگان ویژه با حرکاتی رعب آور سعی در ایجاد وحشت در بنی مردم دارند.این موتور سواران با حرکت در خیابانهای منتهی به بازار به خصوص خیابان ارتش شمالی، فردوسی،دارایی و شریعتی شمالی در تلاش برای ترساندن مردم هستند. با این وجود لحظه به لحظه بر تعداد مردم در منطقه بارار افزوده می شود

توضیح: آخرین خبرهای مربوط به اعتراضات یک خرداد در اورمیه و تبریز از صفحه فیس بوکی کمپین اعتراض به خشکاندن دریاچه اورمیه دریافت می شود.

 

 

جو اورمیه ملتهب است

دوشنبه ۱ خرداد ۱٣۹۱ - ۲۱ می ۲۰۱۲

اؤیرنجی: بنا بر اخبار رسیده به اؤیرنجی جو شهر اورمیه هم اکنون بسیار ملتهب گزارش می شود. شهرداری اورمیه تمامی سطل های زباله را در حد فاصل میدان ایالت تا فلکه زنجیر و خیابان های اصلی اورمیه جمع آوری کرده است.

همچنین فرمانداری اورمیه با صدور بیانیه ای اعلام کرده است که برای تجمعات مجوزی صادر نشده است و با عوامل تحریک برخورد خواهد شد که حاکی از ترس شدید مسئولان استانی از وقوع تجمع گسترده در اورمیه است.

 

اعلام حمایت فعالین حرکت ملی-مرند از فراخوانهای اعتراضی 1 خرداد

يکشنبه ٣۱ ارديبهشت ۱٣۹۱ - ۲۰ می ۲۰۱۲

روزها, ماهها و سالها یک به یک در پس دیگری در حال گذر و فراموشیند. اما گاه خاطراتی هستند, تلخ به سان دشنه ی از پشت وارد آمده که نه کس را در فکر بهبودیش و نه خود یارای فراموشی اش را داریم.

ملتی که سالیان سال تاریخ را به قلمی از اشک و عشق می نوشت, قریب به صد سال است که شاهد نوشته شدن تاریخش به خون خویش ولی با دست بیگانه و استعمار گشته. ملتی که خاطرات یک صده ای اخیرش مملو از رنج و توهین وتحقیر هاست.

اینک 6 سال از روزی که ملت تورک آذربایجان جنوبی برای زدن سیلی به دهان فاشیسم و حامیان نژاد پرستش به پاخواست می گذرد. هرچند که تاریخ ما آراسته از برگ های زرینه دلاوریها و شهامتها است و پاسخهایی از این قبیل به ثبوت رسیده, ولی در عین نا باوری این کوردلان, ملت تورک آذربایجان جنوبی فرد به فرد اعم از زن و مرد, پیر و جوان, دانشگاهی و بازاری برای اعاده ی حیثیت خویش بار دیگر پا به میدان وجود و عمل گذاشت.

این روزها مصادف است با روزهای بغرنج و وخیم حیات طبیعی و ثروت ملی آذربایجان جنوبی. ثروتی که با نزدیک شدن به پایانش نوید از روزهای قحطی, آوارگی, در به دری و کوچ میلیونها آذربایجانی از دیار و خاک و وطن خویش را میدهد , که در نهایت منجر به پایان حیات و تاریخ این جغرافیا خواهد گشت.

آری ای ملت بزرگ و پاینده ی تورک آذربایجان جنوبی , امروز واضحتر از هر روزی دست های اختاپوس استعمار فارس آشکار و نمایان تر گشته است.

استعمار دولتی فارس نه تنها سالها به تحقیر و ارزش زدایی ملتمان, نه تنها به تفکیک و تجزیه ای اراضی تاریخی آذربایجان جنوبی مان و نه تنها به کاهش روز افزون منابع مالی و اقتصادی ملتمان بسنده نکرد و ارضا نگشت, بلکه در نهایت برای ما شمشیر را از رو بست و درصدد فشردن و خفه کردن گلوی حیاتی آذربایجان یعنی دریاچه ی اورمیه برامده و هر انسان آزاده و دلاور آذربایجانی که در برابر این نا برابری ها به پا میخیزد را تهدید و دستگیر و شکنجه میکند و با قرار حکم های سنگین و با قرار بازداشتهای متوالی و مبهم قصد دارد تا با بسته نگه داشتن دستان و لبان فرزندانمان نقشه نهایی و مرگ آفرین خود را نسبت به خاک و ملت تورک آذربایجان عملی نماید, آما زهی خیال باطل...

استعماری که سالیان سال با حیله و سیاست های فرهنگی و نژادپستانه اش با نام ایران و ایرانی تا توانست دست به غارت و چپاول منابع زیر زمینی و انسانی ما زده و مارا وا داشته تا در مقابل ایرانی کذایی سکوت اختیار کنیم, در حالی که این نام جز ویرانی و فلاکت چیزی برای ملتمان به ارمغان نیاورده است.

حیثیت ملتی که شرافتش را در گرو خونش پاسداری میکند به این آسانی و خوش باوری خدشه دار و لگدمال نخواهد گشت و وطن برای هریک از ما عبارتست از ,آذربایجانی که با وجودش خواهیم زیست و با نبودش فنا خواهیم گشت.

برای ملت بزرگ و آزاده ای چون ملت تورک آذربایجان جنوبی نه تنها روزهای از قبیل 13 فروردین, 1 خرداد, ایام تیر, سوم شهریور, 21 آذر و دوم اسفند, بلکه هر روزی از سالهای پیشرویمان روزی برای احقاق حقوق مسلم خود خواهد بود.

ما فعالین حرکت ملی آذرباجان جنوبی شهر مرند, نه تنها به استقبال این روزها, بلکه همیشه همراه مردم شهرمان در کنار مردمان وفعالان سایر شهرها و استانهای آذربایجان جنوبی در راه نیل به حق وآرمانهایمان خواهیم ایستاد.

 

گونئی آزربایجان قادین فعاللاری-نین بیر خورداد قیامینا بیلدیرشی

يکشنبه ٣۱ ارديبهشت ۱٣۹۱ - ۲۰ می ۲۰۱۲

ايران رئژيمي بيللينجيلي سيياسئت اوزه ری آزربايجانين گليني آدی ايله تانينان اورمو گؤلو قوروماقدادير و گئچن 3 ايلدن بری آزربايجان خالقي قادينلی -ارککلي گنجلری گؤلون قوروماسيني پروتئستو ائتممه سینه رغمن نه يازيق کي بو اينسانليق دیشی سيياستی حالا دوام ائتمکده دير...
بيز بيرعیدده گونئي آزربايجان اؤزگور قادين فعاللاری اولاراق هئچ بير زامان سسيز قالاراق شرفيميزي- آناليقيميزي قادينليغيميزي آياق آلتينا آلماياجاغيق.
دوغال حاق اولاراق گلجک نسليميزي- کيمليغيميزي قوروماغي "آچيقجا ايستمه‌ليگيک.

بيزده 1خورداد توم گونئي آذربايجان شهرلرينده آخشام 6دا بيلديريشلرده‌کي بللي مکانلارا توپلانيپ قوروپلارا قاتيلاجاغيق.

http://qadinlar.wordpress.com.

 

پخش شبنامه به مناسبت فراخوان به اعتراضات یک خرداد در شهر مراغه

يکشنبه ٣۱ ارديبهشت ۱٣۹۱ - ۲۰ می ۲۰۱۲

اؤیرنجی:همزمان با نزدیک شدن به اول خرداد ماه فعالین ملی در مراغه اقدام به پخش شبنامه در سطح شهر کردند. متن شبنامه ها به صورت زیر می باشد:

کویر ها آباد شدند سرزمین سبز من کجاست؟
:
مردم شریف آذربایجان در حالی که دولت هیچ اقدام عملی برای جلوگیری ازخشک شدن دریاچه اورمیه نکرده است طی هفته های اخیر مجلس رژیم برای انتقال آب دریای خزر به کویر مرکزی ایران بودجه میلیاردی اختصاص داده است آیا به نظر شما این اقدامهای دولت تبعیض نژادی و آپارتاید نیست؟آیا این اقدامی در جهت نابودی آذربایجان و مردم آن نیست؟آیا همچنان باید دست روی دست گذاشت تا مرکز نشینان شونیست برای سرزمینمان تصمیم بگیرند و همانند هشتاد سال گذشته مرگ و زندگیمان به دست آنان رقم بخورد؟

اورمو گؤلوم ائله بیلدیم آغ دون گئیمیسن
کور اولایدیم دئمه بس کی آغ کفنه بورونموسن
پخش این شبنامه ها در مراغه در حالی صورت می گیرد که در طی روزهای اخیر اداره اطلاعات فعالین حرکت ملی را فراخوانده و ضمن تهدید به بازداشت سعی در گرفتن تعهد برای عدم اقدام عملی علیه دولت شده و آنان را از هر گونه حرکت هویت طلبانه منع کرده است.
همچنین در مراغه فعالین حرکت ملی اقدام به ارسال گسترده اس ام اس به مردم نمودند این اس ام اس ها ضمن یاد آوری قیام خرداد ماه آذربایجان ، مردم را به اعتراضات خیابانی همزمان با سایر شهر ها فراخوانده است.

 

پخش تراکت و بیانیه توسط فعالین ملی در شهر خوی به مناسبت اعتراضات یک خرداد

يکشنبه ٣۱ ارديبهشت ۱٣۹۱ - ۲۰ می ۲۰۱۲

اؤیرنجی: بر اساس خبرهای رسیده به اؤیرنجی فعالین حرکت ملی در شهر خوی اقدام به پخش گسترده بیانیه و تراکت دررابطه با فراخوانی مردم برای اعتراضات همگانی در یک خرداد نموده اند.

http://www.oyrenci.com/vimg/oimg6221.JPG

 

کویرسازی آذربایجان، آبادسازی کویر

شنبه ٣۰ ارديبهشت ۱٣۹۱ - ۱۹ می ۲۰۱۲

دریاچه اورمیه با خطر جدی مرگ روبروست. خطر سونامی حاصله از میلیاردها تن نمک دریاچه زندگی 15 میلیون ساکنین آذربایجانی اطراف آن را به شکل جدی تهدید میکند. طبق اعلام برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد (UNEP)، 76 میلیون نفر از خشكشدن دریاچه اورمیه متضرر میشوند. بسیاری از کارشناسان نقش عوامل انسانی نظیر سدسازیهای بی رویه را عامل اصلی این بحران میدانند.

از چند سال پیش اولین آلارمهای خشکی دریاچه اورمیه عکسالعملهای اجتماعی آذربایجانیها را در پی داشته است. آذربایجانیها که سالهاست سایهی تبعیض ملی را بر سر سایه خود میبینند، حساسیت ویژهای را در مورد این مسئله به خرج دادهاند و کار را به عرصهی اعتراضات خیابانی کشیدهاند.

اولین تجمع عمومی در اعتراض به وضعیت دریاچهی اورمیه در 13 فروردین 89 بر روی پل میانگذر دریاچه و سواحل آن به وقوع پیوست که با سرکوب گسترده نیروهای امنیتی مواجه شد. بیش از صد نفر بازداشت شدند. از این میان چندین نفر محاکمه و به زندان محکوم شدند. دومین تجمع نیز 13 فروردین سال 90، در شهرهای مختلف آذربایجان برگزار گردید. این تجمع نیز با سرکوب نیروهای امنیتی ایران و بازداشت معترضین همراه شد.

رد طرح نجات دریاچه اورمیه در مجلس و تقویت شائبههای خشکاندن دریاچه اورمیه

بسیاری از فعالین آذربایجانی مدعی هستند که حاکمیت ایران میخواهد سیاست زمین سوخته را در آذربایجان پیاده کرده و آذربایجان را خالی از سکنه کند. سیاستی که روسها در قبال ترکهای آسیای میانه یا خشکاندن قسمت عمده دریاچه آرال اجرا کرد و باعث محو عمده حیات اطراف این دریاچه شد. این شائبهها زمانی تقویت شد که مرداد 90 مجلس ایران با قاطعیت بالا طرح دو فوریتی نجات دریاچه اورمیه را که از سوی تعدادی از نمایندگان آذربایجانی ارائه شده بود، رد کرد. اظهارات یکی از نمایندگان مخالف طرح مبنی بر کوچاندن آذربایجانیها از اطراف دریاچهی اورمیه، نقش به سزایی در جلب توجه تودههای آذربایجانی به وجود توطئههایی برای خشکاندن دریاچه داشت.

طولی نکشید که شهرهای آذربایجان به صحنهی تظاهرات خیابانی در اعتراض به سیاستهای حاکمیت درقبال دریاچهی اورمیه تبدیل شد. اعتراضاتی که به شکل خیابانی در 5 شهریور در شهر اورمیه شروع شد، در مدت کوتاهی اکثر شهرهای استانهای آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، زنجان، اردبیل و حتی تهران را در بر گرفت و تا سه هفته ادامه پیدا کرد.

با تداوم اعتراضات دولت ایران عقبنشینی کرده و مجبور به اختصاص بودجهی 900 میلیون دلار برای بهبود وضعیت دریاچه اورمیه و جلوگیری از خشکی آن شد. این بودجه باید صرف اجرای طرحهای نجات دریاچه از قبیل انتقال آب از منابع آب اطراف دریاچه، اصلاح روشهای آبیاری و ... میشد.


تعمیق بحران دریاچهی اورمیه و پروژهی حاکمیت برای انتقال آب خزر به کویر ایران

به عقیدهی ناظران پس از گذشت ماهها از اختصاص بودجه برای پروژههای نجات دریاچه اورمیه، دولت ایران هیچگونه تلاشی برای اجرای این پروژهها نکرده است و وضعیت دریاچه بیشتر از پیش به سوی وخامت رفته است. طوری که بنا به اظهارات مقامات استانی علیرغم بارشهای مناسب امسال، تراز آبی دریاچه اورمیه نسبت به مدت مشابه سال پیش 27 سانتیمتر کاهش داشته است.

همزمان با جدیتر شدن مرگ دریاچهی اورمیه دولت ایران در روزهای اخیر پروژهی انتقال آب خزر به مناطق مرکزی ایران رسماً کلید زد. طرحی که به عقیدهی کارسناسان با کمترین میزان مطالعه همراه بوده و قرار است با بودجهی کلان چند میلیارد دلاری در طول دو سال آب خزر را پس از شیرین سازی به مناطق کویری ایران از جمله استانهای سمنان و اصفهان منتقل خواهد کرد.

شروع اجرای این پروژه، آن هم با این حجم و وسعت، عصبانیت معترضین به وضعیت دریاچهی اورمیه را در پی داشته است. معترضینی که از یک سو در نتیجهی سیاستهای حاکمیت شاهد کویرسازی سرزمینشان و از سوی دیگر شاهد اهتمام جدی برای آبادسازی مناطق عمدتا فارس نشین کویری هستند.

شرایط پیش آمده زمینه را برای بروز دوبارهی اعتراضات گسترده توسط معترضینی که برای نجات دریاچه و در نتیجه زندگیشان، هیچ راهی جز عصیان ملی ندارند، فراهم میکند.

منبع: ای یو تی اؤیرنجی

 

پخش بسیار گسترده ی اعلامیه در رابطه با سالگرد قیام 1 خرداد و اعتراض به خشکاندن دریاچه ی اورمیه در سرتاسر شهرستان ساراب

شنبه ٣۰ ارديبهشت ۱٣۹۱ - ۱۹ می ۲۰۱۲

همزمان با فرا رسیدن سالگرد قیام خونین 1 خرداد آزربایجان و نیز اعلامیه های پخش شده در تبریز و اورمیه در رابطه با خشکاندن عمدی دریاچه ی اورمیه توسط رژیم نامشروع و اشغالگر فارس، فعالین ملی ساراب نیز در اقدامی شجاعانه و سرعت عمل خیره کننده ی خود اقدام به پخش هزاران هزار اعلامیه در سرتاسر شهر و روستاهای ساراب نمودند. پس از این اقدام دلیرانه ی فعالین ساراب، نیروهای امنیتی سردرگم و دستپاچه در سطح شهر به گشت و گذار بیهوده پرداختند.
فعالین صادق و شجاع ساراب با این اقدام خود موفق به شکستن جو سنگین امنیتی شهر شدند. رشد صعودی و روز افزون شعور ملی در بین مردم ساراب طی سالهای اخیر، نهادهای امنیتی را به هراس انداخته است. این اقدامات فعالین ملی بار دیگر ثابت می کند که تنها نیروی سیاسی قدرتمند و منسجم در منطقه که دارای قدرت مانور بالایی است، حرکت ملی آزربایجان جنوبی است و هیچ آلترناتیوی اعم از جنبش سبز یا سیاه کوچکترین نفوذی در دل مردم ساراب ندارد.

متن اعلامیه ی پخش شده در ساراب و روستاهای اطراف به همراه تصویر الحاقی، بدین شرح است :

 

بیانیه جمعی از فعالین حرکت ملی آذربایجانساراب در خصوص اعتراض علیه خشکاندن تعمدی دریاچه اورمیه

 

ملت غیور آذربایجان!

مردم شریف ساراب!

در نتیجه ی سیاست های تبعیض آمیز و نژادپرستانه ی رژیم حاضر ، نگین آذربایجان(آزربایجان)، دریاچه ی اورمیه در شرف نابودی است و به گفته ی کارشناسان محیط زیست این دریاچه تا پایان سال 2013 به طور کلی خواهد خشکید.

این در حالیست که کارشناسان و مسئولین منسوب به رژیم ایران نیز سدهای غیر کارشناسانه و پل میانگذر دریاچه را یکی ازعوامل اصلی خشکیدن دریاچه اعلام نموده اند.

شکی نیست که دولت و مجلس برای خشکاندن این دریاچه کمر همت بسته اند به طوری که بعد از رد طرح دوفوریتی نجات دریاچه ی اورمیه در مجلس نماینده ی بروجرد موسی الرضا ثروتی به صورت علنی اظهار داشت که این دریاچه خواهد خشکید و بهتر است مردم آزربایجان مهاجرت نموده و به کارهای دیگری مشغول شوند.

با این همه ملت بزرگ و قهرمان آزربایجان در برابر این سیاست های تبعیض آمیز ساکت ننشسته و در شهریور سال گذشته در شهرهای بزرگ آذربایجان علیه سیاست خشکاندن تعمدی دریاچه ی اورمیه به خیابان ها آمده و صدای اعتراض خود رابه صورت آرام و مدنی به مسئولان و سردمداران رژیم رساندند که با سرکوب وحشیانه ی نیروهای امنیتی رژیم مواجه شدند.

همانطور که می دانید دریاچه اورمیه یکی از شورترین دریاچه های دنیاست و در بستر آن نمک فراوانی وجود دارد که به گفته ی کارشناسان امر در نتیجه ی خشک شدن آب دریاچه طوفان های نمک زمین های زراعی را در سراسر آزربایجان از بین خواهد برد و سرزمین سبز آزربایجان را به کویر تبدیل خواهد نمود.

چنانچه می دانید ،دولت پروژه ی عظیم انتقال آب از دریای خزر به کویر را آغاز نموده و اعتبار کلانی رابرای این طرح اختصاص داده است و قرار است تا سال 93 این پروژه ی عظیم اتمام یابد. و این درحالی انجام می پذیرد که دریاچه اورمیه به علت بی توجهی و خیانت مجلس و دولت در حال نابودی است .

مردم شریف ساراب !

ملت تورک آزربایجان سالهاست که مورد تبعیض وتضییق قرار می گیرد بطوریکه حتی بودجه ی کشور نیز به صورت ناعادلانه به نفع استان های فارس نشین کشور تقسیم می شود. چنانکه آمارها نشان می دهند بیشترین مهاجرت به استانهای فارس نشین و به خصوص تهران از آزربایجان بوده است . این امر نشان دهنده ی بیکاری و نبود مراکز صنعتی و کشاورزی در منطقه است که در اثر خیانت و تبعیض دولت و مجلس به آزربایجان سبب گشته است.

اولین روز خرداد ماه همزمان با سالگرد توهین روزنامه دولتی ایران به ملت تورک آزربایجان ، مردم آزربایجان در شهرهای تبریز اورمیه و دیگر شهرهای آزربایجان در اعتراض به سیاست های تبعیض آمیز و خشکاندن تعمدی دریاچه ی اورمیه به پا خواهند خاست و فریاد "اورمو گؤلو دوزلانیر- کویر خزردن سولانیر"(دریاچه اورمیه خشک می شود - کویر از خزر سیراب می شود) سر خواهند داد.

تاراج و غارت معادن آزربایجان و انتقال آن به مرکز، عدم توجه به حقوق اولیه ملت تورک آزربایجان ازجمله تحصیل به زبان مادری،تغییر ترکیب جمعیتی آزربایجان غربی و حمایت از گروه های تروریستی همچون پژاک علیه ملت آزربایجان و عدم سرمایه گذاری دولتی و عدم حمایت از سرمایه گذاران خصوصی در آزربایجان و در نتیجه رکود اقتصادی و بیکاری شدید در منطقه موجب مهاجرت جوانان مستعد آزربایجانی به نقاط فارس نشین تنها بخشی از تبعیض ها و ظلم ها ایست که به ملت آزربایجان روا داشته می شود.

ما جمعی از فعالین و مبارزان حرکت ملی آزربایجان-شاخه ساراب، سیاست های کثیف دولت و مجلس علیه آزربایجان را محکوم و خواستار نجات دریاچه اورمیه و آزادی بی قید و شرط زندانیان سیاسی و مدنی حرکت ملی آزربایجان هستیم.

1391.2.25

آزربایجان جنوبی- شهر ساراب

 

تحصن دانشجویان دانشگاه تبریز در اعتراض به خشک شدن دریاچه اورمیه در آستانه 1 خرداد

شنبه ٣۰ ارديبهشت ۱٣۹۱ - ۱۹ می ۲۰۱۲

بر اساس گزارش های ارسالی امروز دانشجویان دانشگاه تبریز در آستانه سالروز قیام خونین خرداد ماه هشتاد و پنج اقدام به تحصن نمودند . این در حالی است که فعالین حرکت ملی آزربایجان طی روز های گذشته با فراخوان های متعدد خود را برای اعتراضات سراسری در ارتباط با خشکاندن تعمدی دریاچه اورمیه از سوی حکومت توتالیتر حاکم بر ایران آماده می کنند.
بر اساس این گزارش تحسن دانشجویان در مقابل ساختمان مرکزی دانشگاه که از ساعات اولیه صبح امروز آغاز شده و رفته ـ رفته بر تعداد شان نیز افزوده می شود .
لازم به ذکر است که مامورین حراست دانشگاه تبریز نیزسعی دارند که تجمع دانشجویان را بر هم زده و مانع از برگزاری این تحسن گردند .

منبع: صفحه فیس بوک کمپین اعتراض به خشکاندن دریاچه اورمیه