بر اساس تصميمات فعالين تهران: تجمع عظيم  ملت تورک در ميدان انقلاب تهران 

تورک ديلی رسمی اولا!

توتولانلار آزاد اولا!

-بر اساس تصميمات فعالين تهران: تجمع عظيم  ملت تورک آذربايجان در ميدان انقلاب تهران 

شنبه، 13 خرداد 1385 ساعت 17:00 

با حضور ملت تورک ساکن شهرهای: تبريز، اورميه، اردبيل، زنجان، قزوين، همدان، اراک، قوم، تئهران 

(بو دفعه دقيق صورت ده برنامه توکولوب و هر شئی اؤز قايداسيندادير! ) 

لوطفاً تمام شهرلردن هرکس ايمکانيندا اولسا تهرانا گلسين و اول اولويتی تهران نظرده آلسين! تهران دا ان آز هزينه ايله، ان چوخ فايدالاری قازانماق اولار! 

لوطفاً تمام شهرلردن نئچه گون قاباق تهرانا گليب و اؤز قوهوملارينيزين و يولداشلارينيزين ائوينه گئديب و قوهوم-يولدارشلاريزيدا اؤزو ايله گتيرين! 

تهران دا گئنيش صورت ده بيلديريش ياييلاجاق! آنجاق تبريز، اردبيل، اورميه و زنجان تهران برنامه سينی دولانديراجاقلار و اونلارين گلمه سی چوخ اؤنملی دير. 

تهران دا آشاغی يئرلرده بيلديريش يايماغا حاضيرليق آپاريريق: 

1-      اسلام شهر

2-   ياخچی آباد، نازی آباد، علی آباد

3-   آذری، مهر آباد جنوبی، 30 متری جی

4-  بازار، گمرک، فردوسی، امام حسين

5-     تهران پارس، آغ توپراق

6-    فلاح، قلعه مرغی

7-  شوش، راه آهن، خانی آباد

8-  پاسگاه

9-   انقلاب، جمهوری

10-   کرج، و ...

 

 

رسميت عاجل زبان تركي، خواست همگاني ملت ترك و نياز مبرم آذربايجان

توركجه رسمى دؤولت ديلى اولاراق - اسناد حكومت ملى آذربايجان

 

http://www.baybak.com/az/index.php?list=24&page=all

 

Thanks to Mr. Mehran Bahari

Page | 1 | 2 | All

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Page | 1 | 2 | All

 

Sozumuz, a window opening to the life/culture of the turkish nation of iran/south azerbaijan:
http://mehran1.persianblog.com
http://sozumuz.blogspot.com/
http://sozumuz-turk-dovletler.blogspot.com/

http://elobaoymaqlarimiz.blogspot.com/

http://demoqrafi.blogspot.com/
http://tomarlar.blogspot.com/

 

 

 

در جلسه مشترک جمعي از اعضاي "مجمع دانشگاهيان آذربايجاني"با تعدادي از نمايندگان مجلس آذربايجاني مطرح شد:

 

 

تشکيل "کميته پيگيري مطالبات ملت آذربايجان"

 

 در ادامه بحث و تبادل نظر با ارگانها و سازمانهاي ذيربط بخصوص نمايندگان مجلس جهت تحقق خواستههاي بحق و قانوني ملت مظلوم آذربايجان، روز دوشنبه مورخه 8/3/1385 بنا به دعوت عدهاي از نمايندگان مجلس از "مجمع دانشگاهيان آذربايجاني" جهت حضور در جلسه مشترک بين نمايندگان مجلس و اين مجمع، تعداي از اعضاي فعال "مجمع دانشگاهيان آذربايجاني" در اين جلسه شرکت کردند.

اين جلسه از ساعت 12 شروع شده و در ساعت 17 به پايان رسيد. در اين ديدار از طرف مجمع دانشگاهيان آذربايجاني دکتر حسين سلطاني، دکتر محمد بدلي، مهندس شهرام محمدي، مهندس عبدالله نظمي و خانم ژيلا محمدخاني حضور داشتند.

 از طرف نمايندگان آذربايجان هم آقايان محبينيا (نماينده مياندوآب)، دکتر رحماني (نماينده مردم تبريز)، خدادادي (نماينده مردم بناب و ملکان)، برزگر (نماينده مردم بوستان آباد)، آقايي (نماينده مردم سلماس)، سيد بهلول حسيني (نماينده مردم ميانه)، دکتر فرهنگي (نماينده مردم تبريز)، نوعي اقدم (نماينده اردبيل)، دکتر جهانگير زاده (نماينده مردم اروميه)، ديني (نماينده اهر) و فتحي پور (نماينده کليبر) حضور داشتند.

 در اين ديدار با اشاره به حوادث اخير آذربايجان کليه جوانب مسئله ريشه يابي گرديده و علل و عوامل اين جريانات مورد بررسي قرار گرفت. اهم گفتگوها در ارتباط با انباشت مطالبات بحق ملت آذربايجان در طول سالهاي گذشته و عدم اولويت دادن مسئولين به اين خواسته هاي قانوني و در نهايت پيگيري عميق مسئله از طرف نمايندگان مجلس بود. همچنين از طرف "مجمع دانشگاهيان آذربايجاني" برخوردهاي نامتناسب مسئولان امنيتي و سياسي استانها با تجمعات اعتراض آميز ملت و بازداشت فعالان فرهنگي، سياسي و اجتماعي آذربايجان مطرح گرديده و خواستار آزادي بازداشت شدگان و شناسايي و بازخواست عوامل بحران بوجود آمده شدند. نمايندگان حاضر نيز با تأييد خواسته هاي بحق و قانوني ملت قول دادند به منظور اجراي اصول معطل مانده قانون اساسي و ارائه راهکارهايي بمنظور رفع عدم توسعه يافتگي استانهاي آذربايجان تلاش کنند. همچنين طرح اوليه تشکيل "کميته پيگيری مطالبات ملت آذربايجان" از طرف حاضرين مورد قبول قرار گرفت.

شايان ذکر است نمايندگان آذربايجاني مجلس در حال حاضر طرح استيضاح وزير ارشاد و طرح بازخواست مسئولين و عوامل حوادث اخير را از طريق وزارت کشور و اطلاعات ارائه داده اند. همچنين جلساتي را با کادر دولت از جمله معاونين مربوطه در راستاي تحقق خواسته هاي آذربايجانيان شروع کرده اند.

 

روابط عمومی مجمع دانشگاهيان آذربايجانی

10/3/1385

 

مشروح کامل اين گفتگو بدين شرح است:

 

در اين ديدار ابتدا دکتر بدلي از طرف مجمع، به تبيين نظرات و ديدگاههاي تشکل متبوعه خويش پرداختند. دکتر بدلي ريشه حوادث اخير آذربايجان ناشي از انباشته شدن مطالبات به حق و قانوني ملت آذربايجان دانست و گفت:  اگر اين حوادث امروز هم به وجود نميآمد مطمئناً در آينده و در حادثه اي مشابه اين قضيه کاريکاتور اتفاق ميافتاد. پس محدود کردن اين اعتراضات به چاپ کاريکاتور ناشي از عدم شناخت روحيات ملت آذربايجان مي باشد.

ايشان در ادامه افزودند: امروزه عقلاني ترين رويکرد حاکميت برخورد صحيح و قانوني با اين حادثه بوده و اکنون موقع آن فرا رسيده است که تا با اعطاي حقوق قانوني اين ملت از جمله اجراي اصول 15 و 19 قانون اساسي فضا را به سمت آرامش سوق دهد.

دکتر بدلي با انتقاد از برخي حرکات و رفتارهاي غيرمدني و خشونت آميز اتفاق افتاده در اين حوادث نهايت تأسف و تأثر تشکل متبوع خويش را از اينگونه اعمال نشان داده و گفتند: اينگونه حرکات مشکوک و غيرمدني به طور يقين کار فعالين صادق و دلسوز اين حرکت نميباشد. چندين عامل در اين مورد نقش دارد که يکي عدم برخورد مناسب مسئولان امنيتي استانها با اعتراضکنندگان بوده و ديگري نفوذ عناصر مشکوک و خائن به داخل تظاهرات کنندگان ميباشد و خواستار برخورد قانوني با مسئولان مربوطه شدند.

عضو سابق شوراي مرکزي مجمع با اشاره به دستگير فلهاي شرکتکنندگان در مراسمهاي مسالمتآميز و احضار و بازداشت غيرقانوني فعالين آذربايجان در شهرهاي مختلف خواستار توجه بيشتر نمايندگان به مؤکلين خويش شده و توقف اينگونه برخوردهاي غيرقانوني را خواستار شدند.

دکتر محمد بدلي در ادامه با اشاره به اعمال تبعيضات فرهنگي، اجتماعي، سياسي و اقتصادي در آذربايجان گفتند: امروزه آذربايجان به مهاجر فرستترين منطقه کشور تبديل شده است. چرا بايد منطقه ما با اين همه پتانسيلهاي بالقوه معدني و زيرزميني به اين وضع دچار شود و متخصصان اين منطقه مجبور شوند جهت کارکردن به  مناطقي چون عسلويه مهاجرت نمايند.

 

پس از تبين و تشريح ديدگاههاي مجمع دانشگاهيان آذربايجاني به عنوان يک تشکلي از حرکت ملي آذربايجان- نمايندگان به ترتيب به بيان ديدگاها، نظرات و پيشنهادات خويش جهت برخورد با حوادث اخير پرداختند که چکيده آنها به شرح زير مي باشد:

 

 1-    خدادادي(نماينده مردم ملکان)

بنده کاملاً با تحليل مطرح شده از طرف آقاي دکتر بدلي موافق هستم و از ايشان تشکر ميکنم که کاملاً موشکافانه اين مسائل را مطرح کردند و از تحليل ايشان استفاده برديم. هم اکنون لازم است راهکارهاي عملي در اين زمينه انجام شود و بنده موافق تشکيل "کميته پيگيري مطالبات ملت آذربايجان" هستم .

 

2-   دکتر رحماني (نماينده مردم تبريز)

دکتر رحماني ضمن ابراز خوشحالي از ديدار با جمعي از قشر دانشگاهي و نخبگان آذربايجان به وجود منابع انساني فوقالعاده قوي و متفکر در آذربايجان اشاره کرده و گفتند" اتفاقا اين از بزرگترين امتيازهاي آذربايجان ميباشد. بنده در اين زمينه کار تحققياتي انجام داده و مقالهام مقام اول را کسب کرده و در آن مقاله به نقش نيروي انساني آذربايجان در پيشرفت توسعه منطقه اشاره کردهام و به نظرم هم اکنون مي توانيم از اين نيروي عظيم در راستاي پيشبرد اهداف توسعه آذربايجان استفاده کنيم. مطمئن هستم تشكيل چنين كميتهاي ميتواند بسيار كارساز باشد كه با استفاده از همكاريهاي نيروهاي انساني خو يش مشكلات آذربايجان را حل نمائيم. ايشان در ادامه با اشاره به لغو سه جلسه کاري به دليل اهميت اين موضوع اشاره کرده و گفتند:"بنده کاملاً مخالف آن ديدگاهي هستم که معترضين در آذربايجان را اراذل و اوباش و يا سازماندهي شده از طرف حزب يا تشکل خاص مينامند هستم چرا که اگر آنها ارازل و اوباش باشند ما بايد جمع کنيم و برويم که در شهرمان صد هزار ارازل و اوباش داريم و اينکه ميگويند اينها از جائي آب ميخورند به نظر من نميتواند صحيح باشد چرا که اگر حزب يا گروهي ياراي بسيج کردن اين همه مردم باشد قطعاً تا حالا خيلي کارها کرده بود.

 

نماينده مردم تبريز در ادامه با رد وجود ديدگاه عدم پيشرفت آذربايجان در حاکميت جمهوري اسلامي ايران گفتند: "اصلاً نظام چنين سيستمي وجود ندارد که فلان جا پيشرفت کند و آذربايجان پيشرفت نکند ولي کاملاً قبول دارم که تاکنون خيلي کوتاهي شده و در حق آذربايجان ظلم شده است و اين کار دلايل مختلف دارد:

اولين دليل خود ما آذربايجانيها هستيم. شما عملکرد وزاء آذربايجاني در کابينه را نگاه کنيد. خيليها کارنامه مثبت ندارند. بسياري از طرح هاي آذربايجان که در حوزه تخصصي وزراي آذربايجاني بود نيمه تمام ماند و يا اجرا نشد. پس اولين مشکل خودمان هستيم.

انجام برخي تندروي ها مانع از پيگيري مطالبات در فضاي آرام مي شود.

 

ايشان در ادامه با انتقاد تند از عملکرد روزنامه ايران گفتند در قضاياي اخير بيشترين فشار را ما متحمل شديم. من اصل روزنامه را آوردم به آقاي حداد عادل نشان دادم و قضيه را از طريق مجلس پيگيري نموديم. هم اکنون هم طرح استيضاح وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي آماده شده است فردا در صحن علني مجلس مطرح خواهد شد. از وزير کشور و وزير اطلاعات سوال کردهايم و درخواست کردهايم تا به مجلس بيايد و پاسخ دهد. ما جلسات مختلف علني، غيرعلني، رسمي و غيررسمي تشکيل دادهايم و دنبال اين قضايا هستيم که اين کارها هم وظيفه انساني خود و هم وظيفه نمايندگي خود ميدانيم.

 

دکتر رحماني در ادامه با اشاره وضعيت اقتصادي فعلي آذربايجان گفتند:"تا به امروز چيزي براي دفاع نداريم ولي به شما نويد ميدهم آينده درخشاني در انتظار آذربايجان است.کارهاي زيربنايي زيادي انجام شده است و در آينده اي نزديک جواب خواهد داد.

 

3-   دکتر فرهنگي(نماينده مردم تبريز)

.دکتر فرهنگي با اشاره به سخنان دکتر بدلي گفتند:"بنده گفتههاي شما مبني بر بستر حرکت و اعمال بي مهريها در حق آذربايجان را قبول دارم ولي شما مسائلي را مطرح نکرديد و من به چند مورد از آنها اشاره مي کنم.

-    سوء استفاده از اين حرکت مردمي، عدهاي قصد دارند اين حرکت را به سمت تجزيه طلبي سوق دهند. ما از خيلي چيز ها خبر داريم

-   وظيفه شما تحليل و آسيب شناسي اين حرکت مي باشد که بايد نقاط ضعف، قوت، ايراد و اشکال آن مشخص شود.

قطعا سايتهاي خارجي و يک کانال تلويزيوني به تنهائي نمي تواند تاثير گذار باشد. بلکه  عملکرد برخي افراد داخل هم در اين زمينه مهم مي باشد

-   رفت و آمد هاي برخي افراد مشکوک است.اينکه در چه کنگره اي شرکت مي کنند و ...

ايشان در ادامه گفتند چطور شما پايين بودن ميزان مشارکت و عدم سرمايهگذاري در آذربايجان را ميبينيد لطفا تجزيه طلبي را هم ببينيد. سپس گفتند" چوخ يئمک بيزي آز يئمکدن ده قويار". اگر از صدها خواسته يکي قبول شد نگوئيد چرا فقط يکي، همين يکي را هم قبول کنيد تا بعد ببينيم چه ميشود. ايشان هم همانند نمايندگان قبلي خيلي از مشکلات به خود آذربايجانيها نسبت داد و با بيان اينکه ديروز در رأي گيري مجلس نماينده ترک زبان با اندکي اختلاف رأي نتوانست به هيات رئيسه راه يابد و دوستان خودمان کم لطفي کردند و گرنه ايشان الان در جايگاه هيئت رئيسه نشسته بود و ما هم ميتوانستيم کارهاي خود را پيش ببريم.

علت ديگر عقب ماندگي آذربايجان ناشي از ضعف مديريت است شما نبايد از مدير ضعيف انتظار معجزه داشته باشد و در اين زمينه افزودند پارسال براي مترو تبريز 36 ميليارد دلار بودجه گرفته بوديم که در پايان سال متوجه شديم بخاطر عدم مديريت صحيح ميخواهند 20 ميليارد تومان آن را پس بدهند و ما پيگير شدم و نگذاشتيم اين عمل اتفاق بيفتد و 10 ميليارد ديگر هم اضافه گرفتيم. روز 26 اسفندماه با بانک ملي جلسه داشتيم و تضمين داديم تا اوايل سال جديد صورتحساب آن را به بانک ارائه دهيم ولي تا به امروز اين کار اتفاق نيافتاده است. اين بخاطر مديريت ضعيف در آذربايجان ميباشد اين در حالي بود که مشهد 36 ميليارد خود را خرج کرده و 20 ميليارد هم اضافه گرفته و خرج کرد چرا ما نبايد همانند مشهد عمل کنيم.

در ضمن از شما خواهش دارم تمام واقعيتها را ببينيد. اگر حرکت امروز را به جاي فرصتها به تهديدهاي بالاتر سوق دهيم هيچ گاه پيشرفت نخواهيم کرد.

 در ادامه ايشان با اشاره به اقدام موهن روزنامه ايران گفتند قضيه روزنامه ايران مشکوک بود و ما هم دنبالش هستيم جالب اينکه اين ويژه نامه که براي کودک و نوجوان انتشار ميباشد ولي سطح مطلب مربوطه هيچ تناسبي با کودک و نوجوان نداشت.

هم اکنون دنبال تأسيس فرهنگستان زبان و ادبيات آذربايجاني هستيم و درصدد هستيم تا زمينه اجراي اصل 15 را ايجاد کنيم.

 

 4-  ديني (نماينده مردم اهر)

من هم خوشحالي خويش را از ديدار با اين جمع و تشكيل چنين كميتهاي ابراز ميدارم و اميدوارم با تشكيل اين كميته بتوانيم با همفكري و همكاري ملت و نمايندگان به حل مشكلات منطقه كمك كنيم.

نماينده اهر با اشاره به اكثريت جمعيتي تركان در ايران گفتند :"بايد دقت كنيم كه خواستههاي ما در چارچوبي باشد كه ما در مملكت در اكثريت هستيم و نگذاريم خواستههاي اصلي ما به حاشيه برود."

ايشان با اشاره به برخي تندوريها افزودند: "برخي خواستههاي مطرح شده عدم هستند و هيچ گاه از عدم به هستي نميرسند پس در طرح خواستههاي خويش دقت بيشتر به خرج دهيم."

آقاي ديني با اشاره به سفر اخير خود به شهر يزد گفتند:"من در اين سفر با مسائل تكان دهندهاي مواجه شدم. در يزد 5000 نفر آذربايجاني كه عمدتاً سرمايهگذار هستند در يزد زندگي ميكنند و رئيس شوراي شهر يزد آذربايجاني ميباشد. چرا بايد فضا را آنقدر تنگ كنيم كه سرمايهگذار ما به شهر يزد برود. ما بايد ابتدا امنيت سرمايهگذاري در آذربايجان ايحاد كنيم و خواستههاي قانوني و منطقي خويش را مسالمت‌آميز درخواست نمائيم. در كجا ديدهايد كه با ‌آتش زدن به بانك و ... بتوان اصل 15 را اجرا كرد؟

 

5-  فتحي پور (نماينده مردم كليبر)

بنده هم با تشكيل كميته موافق هستم ولي نكاتي كه بايد عرض كنم اين است كه متأسفانه ما عادت كردهايم ابتدا هزينه دهيم بعد جلوي آن را بگيريم. بنده كاملاً با برخوردهاي امنيتي و نظامي انجام شده در استان مخالف هستم و آنها را رد ميكنم.

ايشان در ادامه افزودند:"با توجه به اينكه دوستان خيلي از مسائل را مطرح كردند من آنها را تكرار نميكنم فقط ميخواهم به اين بند از تحليل تان كه خواستار به رسميت شناخته شدن مراسم قلعه بابك شدهايد اشاره كنم. من به عنوان نماينده مردم كليبر جدا از خيليها گلايهمند هستم. متأسفانه چند سالي است به خاطر مراسم قالعه بابك اين منطقه را به شدت امنيتي كردهاند و هر مسافري كه از اهر به سمت كليبر خارج ميشود در ايست بازرسي اهر كاملاً تفتيش ميگردد و توريستها در اين منطقه امنيت ندارند و حتي خود مردم هم امنيت ندارد. همچنين از اوايل تيرماه به مدت 2 هفته منطقه كاملاً نظامي مي شود و مردم منطقه كلي خسارت ديده اند. اينها را بايد چه كسي پرداخت كند؟

 

6-   دكتر جهانگيرزاده (نماينده مردم اروميه)

 اجازه دهيد بنده صحبتم را با خاطرهاي آغاز كنم. دو روز قبل از انتخابات مجلس هفتم در اروميه عدهاي مرا دعوت كردند تا در جمع آنها حضور پيدا كنم و پيرامون مسائل انتخابات صحبت شود. در آنجا عدهاي طوري صحبت ميكردند كه من اصلاً متوجه نميشدم و انگار راديو باكو را گوش ميداديد. عزيزان من لطفاً به زبان مردم منطقه صحبت كنيد تا مردم هم حرفهاي شما را متوجه شوند.

ايشان به اشاره انجام برخي تندرويهاي بيمورد در حركت گفتند: "ما نميدانيم فعاليتهاي طرف را ملاك قرار دهيم و يا اينكه با فرزندان خويش به زبان فارسي صحبت ميكند؟ من خودم كه هيچ ادعائي ندارم با فرزندم تركي صحبت مي كنم ولي عده اي از دوستان عمدتاً تندرو شما وجود دارند كه عليرغم عملكرد افراطي با فرزندان خويش فارسي صحبت مي كنند و ما نميتوانيم با چه استدلالي است.

دكتر جهانگيرزاده در ادامه با اشاره به انجام رايزني جهت حل مشكلات آذربايجان گفتند:"ما آدمها را اشتباه گرفتهايم. اگر ميخواهيد كاري انجام شده و يا اصلي اجرا گردد از جائي شروع كنيد كه به نتيجه برسيد. بطور مثال اگر طرحي را نمانيده الف مطرح كند رأي نخواهد آورد ولي اگر نماينده ب مطرح كند رأي خواهد آورد پس شما با نماينده ب وارد رايزني و مذاكرات شويد.

ايشان با اشاره با پراكندگي تركان در كشور افزودند: "ما بدون كودتا و خونريزي كشور را گرفتهايم. من نميتوانم از ذهنم خارج كنم كه دشمن پشت اين برنامه ها نباشد و در اين قضايا نقش نداشته باشد."

همچنين ايشان با انتقاد از فضاي امنيتي ايجاد شده در غرب آذربايجان گفتند:"اصلي ترين محور عدم توسعه آذربايجان عدم وجود امنيت سرمايه گذاري مي باشد.اگر پولي كه جمهوري اسلامي جهت تامين امنيت منطقه غرب آذربايجان خرج كرده را جهت عمران و آباداني آنجا خرج مي كرد امروز هيچ مشكلي نداشتيم.

 

7-  نوعي اقدام (نماينده مردم اردبيل)

نماينده مردم اردبيل من به عنوان يك ترك اذربايجاني كه دو بردار دانشجوي شهيد خويش را در يك روز دفن كرده ام در چارچوب قانون اساسي و جمهوري اسلامي در خدمتتان هستم.

ايشان با اشاره به شعار تجمع كنندگان مقابل ايستگاه مترو  بهارستان هفتم خرداد مبني بر "نماينده بي غيرت استعفا استعفا" گفتند:"نمي دانم منظور چه كساني بود ولي اين را بايد بگويم كه هيج كس نيست كه غيرت نداشته باشد و هر كسي هم عكس العمل نشان داده و خواهد داد بطوريكه هم اكنون طرح استيضاح وزير ارشاد را تهيه كرده ايم. فردا در صحن مجلس قرائت خواهيم كرد ولي بدانيد كه سليقهها متفاوت است. بايد طوري حركت كنيم كه خارج ار خط قرمز نباشد.

 

 

اخبار اردبیل

 

به دنبال اعتراضات گسترده مدني و به خشونت كشاندن اين اعتراضات توسط حكومت اسلامي تمامي خوابگاههاي دانشجويي به دستور رؤساي دانشگاههاي مختلف در اردبيل به تعطيلي كشانده شد. دانشجويان غير بومي به خانه هايشان فرستاده شده اند، كلاس هاي درس بكلي تعطيل شده و دانشگاههاي به كلي از برگزاري كلاس هاي درس قدغن شده اند. و به گفته معاونت اموزشي دانشگاه آزاد اسلامي واحد اردبيل تا امتحانات پايان ترم كليه كلاس هاي تعطيل و تنها در زمان امتحاناتت دانشگاه به روي دانشجويان باز خواهد شد.

ضمنا جمعي از دانشجويان فعال و مديران و سردبيران نشريات دانشجويي را روز پنج شنبه و جمعه چهارم و پنجم خرداد شب هنگام از منازل خود دستگير و به مكان نا معلومي برده شده اند.

دستگيري و بازداشت بيش از 400 نفر در اردبيل

از روزي كه دانشجويان دانشگاههاي آزاد و پيام نور اردبيل در پي اعتراض به كاريكاتور توهين آميز روزنامه دولتي ايران به ترك زبانان آذربايجان در محوطه و حياط دانشگاه تجمع و تحصن كردند دستگيريهاي گسترده فعالان دانشجويي شروع و هنوز هم ادامه دارد.

با اعلام ساعت 6 عصر از طرف برخي از جوانان و مردم و دانشجويان اردبيلي مبني بر  تجمع اعتراض آميز در ميدان شريعتي  شهر امام جمعه اردبيل ( نماينده مستقيم ولي فقيه در اردبيل) ، استاندار و فرماندار در يك حركتي مضحك و جاهلانه تصميم بر مقابله كردن با تجمعي كه تنها با پخش اعلاميه ترس برگزاري گسترده آن را داشتند اقدام به جمع آوري كارمندان دولت، سپاهيان از پادگانها و اطلاعاتي ها  در ساعت 10 صبح روز شبنه ششم خرداد در همان ميدان  كردند كه تا قبل از آن تمامي تظاهرات نمادين دولتي از محلات ششگانه اردبيل شروع مي شد ، اما جهت خنثي كردن اعتراضات مردمي و فريب افكار عمومي از ميدان شريعتي با سر دادن يا امام حسين به دادمان برسيد ، مرگ بر آمريكا مرگ بر اسرائيل با بلندگوهاي قوي و ماشين هاي سپاهي انجام دادند .

در كنار اين اقدام ، نيروهاي اطلاعاتي  روزنامه نگاران ، نويسندگان و فعالين حقوق مدني آذربايجان در اردبيل و شهرهاي تابعه را بازداشت كردند كه از جمله مي توان به وحيد درگاهي سردبير هفته نامه  آواي اردبيل، علي نظري مدير مسئول هفته نامه آراز، رضا كاظمي دبير تحريريه هفته نامه يارپاق ، امين حسين موحدی، اورج اميری ،  و فعالين  جنبش مدني آذربايجان در مشكين شهر و پارس آباد و مغان اشاره كرد.

همچنين در پي به خشونت كشاندن اعتراضات مردمي و مدني مردم اردبيل از طرف حكومت اسلامي در روز شنبه ششم خرداد دستگيري وحشيانه و بازداشت هاي بسياري صورت گرفت كه به گزارش شاهدان عيني  تا حد مرگ بر سر صورت جوانان  و نوجوانان معترض اردبيلي از طرف سپاهي زده مي شد. و به طرز خشونت آميزي به ميني بوس ها و ماشين هاي مخصوص انداخته و به مكان هاي نا معلومي مي بردند.

برخي خبر هاي حاكي از آن است كه عده بسياري از بازداشت شدگان را به ساختمان تربيت بدني شهرستان نمين( در 30 كيلومتري اردبيل) ، ساختمان ورزشي نيروي انتظامي در مشكين شهر ( 70 كيلومتري اردبيل) و ساختمان اطلاعات در ميدان بسيج جنب دادگستري اردبيل برده اند. و به گفته فردي كه نخواست نامش فاش شود از روز شنبه 6 خرداد تا امروز 10 خرداد بازداشت شدگان در وضع فجيعي بدون آب و غذا بسر مي برند و سناريويي  براي اعتراف گيري از بازداشت شدگان كه اقدام خود را تحريك عوامل خارجي  قلمداد نمايند  در دست تهيه است.

تا به امروز از حال بازداشت شدگان و تعداد دقيق آنان هيچ گونه خبري منتشر نشده است تا جايي كه خانواده هاي آنان در جلوي كلانتريها و اماكن و حفاظت اطلاعات نيروي انتظامي سرگردان شده اند و هيچ گونه ارگاني پاسخ گوي آنان نيستند. حتي بسياري از برادران و آشنايان بازداشت شد گان نيز در حين مراجعه به كلانتري هاي براي با خبر شدن وضع باز داشت شدگانشان دستگير و آنان نيز بازداشت مي شوند.

در صورت بي توجهي حكومت اسلامي آذربايجان مسلح مي شود

مردم اردبيل ، مشكين شهر، پارس اباد كه در روز هاي اخير به دنبال تظاهرات گسترده شهرهاي تبريز ، اروميه ، زنجان ، نقده و ساير شهرهاي آذربايجان در اعتراض به توهين روزنامه دولتي ايران به ترك زبان و حمايت از جنبش مدني آذربايجان روز هاي چهارم و پنجم و ششم خرداد به خيابانها آمدند  و اعتراض خود را اعلام كردند كه متاسفانه با وحشي گري مزدوان حكومت اسلامي به خاك و خون كشيده شد و در مشكين شهر يك نفر شهيد و در ساير شهرهاي استان اردبيل دهها نفر به شدت زخمي شدند كه در بيمارستانها هم نگذاشتند مداوا شوند و بسياري هم كه وضع شان وخيم بود با دستبد به تخت بيمارستان بسته شدند.

به دنبال اين وحشي گريها و عدم انعكاس آن در صدا و سيما اردبيل و پايتخت در كنار مشاهده پخش مداوم و مستقيم سنگ اندازي مردم افغان به ماشين هاي رهگذر آمريكايي و سنگ اندازي مردم فلسطين به ماشين هاي ضد شورش اسرائيلي خشم و نفرت عمومي در بين مردم اردبيل از حاكمان اسلامي و صدا و سيما بيشتر شده است كه احتمال آتش زدن صدا و سيماي مركز اردبيل در ميان مردم به گوش مي رسد.

طي اعلاميه اي هم كه از طرف جمعيت محلات سيزده گانه اردبيل منتشر شده است برنامه اي براي ترور احمدي ن‍ژاد در صورت سفر به اردبيل در دست تهيه است.

درادامه اين اعلاميه آمده است كه ما جوانان آذربايجان در اين توهين آشكاري كه به مليت ، زبان و شرف انساني مان شده است ماهيت رژيم آلوده و فريب كار اسلامي را آشكارا ديديم و هم قسم شده ايم تا در صورت عدم توجه به مطالبات قانوني مان به تشكيل گاردهاي  مسلح اقدام خواهيم كرد.

هشدار به سپاهيان

اعلاميه اي از طرف جمعيت جوانان محلات سيزده گانه اردبيل در سطح شهر پخش شده است كه در آن از سپاهيان و اطلاعاتي ها خواسته شده است كه نسبت به آزادي بازداشت شد گان  هر چه سريعتر  اقدام كنند. در غير اين صورت خانواده هاي آنان مورد شديد ترين وضعي مؤاخذه خواهند شد و هيچ  تضميني در امنيت جان و مال و ناموس شان نمي توانند داشته باشند.

 

بي پناهي خانواده هاي بازداشت شدگان

 

خانواده هاي بسياري از بازداشت شدگان  در جلوي ساختمان اماكن نيروي انتظامي و كلانتريها خواستار اطلاع از وضعيت فرزندان خود هستند.

به گفته  محمد روحي روزنامه نگار اردبيلي : تحقير، توهين و فحاشي عوامل اطلاعاتي و امنيتي پاسخ سوالات خانواده هاي بازداشت شده مي باشد.

 

نا گفته هاي تظاهرات ششم خرداد اردبيل

 

1.     سرهنگ ها و افسران عالي رتبه سپاهي روز شنبه در لباس هاي مبدل نيروي انتظامي در شهر مستقر شده بودند وبه استواران  نيروهاي انتظامي نيز لباس هاي نو داده بودند.

2.     رجز خواني يكي از سرهنگ هاي سپاه در سطح شهر اردبيل با بلند گو و سوار بر ماشين تويوتا

3.     گروهي از سپاهيان با بستن چفيه به سر و صورت با ميني بوس و ماشين هاي نيسان و تويوتا و با در دست داشتن باتوم روز يكشنبه و دوشنبه در شهر قدرت نمايي مي كردند ودر مقابل  مردم به ريششان مي خنديدند اگر جرات داشتيد شنبه اين كار را مي كرديد.

4.     صبح روز شنبه عوامل چند هزار نفري رژيم به همراه امام جمعه نادان اردبيل دست به تظاهرات بر ضد آمريكا جنايتكار !! زدند بعد از ظهر همان روز مردم غيور اردبيل برعليه تبعض و توهين به اعتراضات دهها هزارنفري پرداختند. و مردم  بر ريش امام جمعه عوام فريب خنديدند.

5.     خشم مردم اردبيل از بايكوت خبري رژيم اسلامي و روزنامه هاي پايتخت

6.     خوشحالي مردم از كشيده شدن مراسم اعتراضي از قلعه بابك در كليبر به درون شهرهاي آذربايجان

7.     مردم شروع اعتراضات گسترده در آذربايجان را اضمحلال و پايان حكومت جبارانه اسلامي مي دانند

8.     اردبيلي ها حمايت قاطع خود از مردم تبريز و ساير شهرهاي آذربايجان روز شنبه اعلام كردند و از اين بابت بسيار مفتخرند.

9.     مردم و جوانان غيور اردبيل با خود عهد بسته اند كه  تغاص شهداي جنبش ملي آذربايجان را حلقوم احمدي نژاد ، خامنه اي ، رفسنجاني ، خاتمي و ديگر عوامل اصلي حكومت فاشيستي اسلامي بزرودي خواهند گرفت.

10. اردبيل در طي تاريخ معاصر چنين شكوهي از همبستگي و اتحاد مردم بر عليه استبداد به خود نديده بود.

11. بيش از 60 بانك ، 15 كلانتري ، چندين موسسه مالي اعتباري در يك روز و يك ساعت در كل مناطق شهر اردبيل روز شنبه در آتش مي سوختند.

12. شهرداري و عوامل نيروي انتظامي تا صبح روز يكشنبه تلاش بسياري بر محو آنچه شنبه شب افتاده بود انجام داده بودند اما دودي كه از داخل ساختمانهاي بانك ها وكلانتريها بيرون مي زد. فريب كاري ديگر باره نظام مقدس اسلامي را نشان داد.

13. روستائياني كه روز يكشنيه به اردبيل آمده بودند بهت زده به بانك هايي كه شيشه نداشتند ، سوخته بودند و درب هايشان افتاده بود نگاه مي كردند و از رهگذران علت حادثه مي پرسيدند و تعجب مي كردند.

اردبيل روز شنبه ششم خرداد1385    

بيش از 60 بانك

بيش از 15 كلانتري

چندين ايستگاه راهنمايي و رانندگي  همزمان تا صبح روز يكشنبه در آتش مي سوختند با اين حال

هيچ گونه اموال شخصي ، بازار ، مغازه هاي كنار بانك ها كوچك ترين آسيبي نديده اند.

ايست بازرسي در راههاي اردبيل

روز يكشنبه در بسياري از راههاي خروجي  اردبيل ايست بازرسي از طرف نيروهاي سپاهي داير و بسياري از جوانان را دستگير و سوار بر ميني بوس هاي خود كرده به مناطق نامعلومي  مي بردند.

 

** توجه          توجه

آنچه که در بعضی از نوشته ها و بیانیه های مربوط به فعالین آذربایجان دیده می شود در بعضی از موارد حکایت از غلبه احساس بر عقلانیت می باشد. سعی رژیم بر کشاندن حرکت ملی آذربایجان به فاز خشونت و متعاقب آن سرکوب شدید حرکت ملی آذربایجان استراتژی تئوریسینهای شونیسم است که بایستی با تدبیر و عقلانیت خنثی شود. بدون هر گونه آمادگی و صرف غرق شدن در احساسات ملی می تواند ضربات جبران ناپذیری بر حرکت ملی آذربایجان وارد کند. اعتماد به نفس ملی بوجود آمده در آذربایجان بایستی به هر قیمت حفظ شود. هر گونه عمل نابخردانه که به این اعتماد به نفس ملی ضربه وارد کند حرکتهای بعدی را با شکست مواجه ساخته و امکان پدید آمدن روحیه ضد سیاسی در خانواده های جوانان فعال در حرکت ملی را فراهم خواهد نمود. حرکت ملی آذربایجان آزمون بسیار بزرگی پیش رو دارد. حضور میلیونی در قلعه بابک و زمینه سازیهای گسترده برای این حضور موثرترین تاکتیک حرکت ملی آذربایجان در روزهای آتی خواهد بود. ما شدیدا به این شعار خود یعنی" گله جک بیزیمدیر" اعتماد و اطمینان داریم. ما نیاز به تجدید قوا و تجدید روحیه داریم. قسمتی از بدنه حرکت ملی آذربایجان طی روزهای گذشته آسیب دیده و خسته شده است. این قسمت از بدنه حرکت نیاز به ترمیم و رفع خستگی دارد. بی مهبا حمله بسوی شونیسم می تواند نتایج بر عکسی داشته باشد. بیایید حرکت مدنی و صلح آمیز خود را با قدرت بیشتر بدون غلطیدن در جبهه احساسات ادامه دهیم. آذربایجان راه بس دشواری پبیش رو دارد. از تجارب روزهای گذشته استفاده کنیم و با برنامه ریزی بیشتر و دقیقتر مطالبات خود را مطرح نماییم.

 

گله جک بیزیمدیر

بخش رسانه ای جنبش دانشجوئی آذربایجان

چهرشنبه دهم خرداد 1385

 

 

سانیوز: وضعیت جسمانی مهندس غلامرضا امانی که ازروز شنبه3 /6/ 1385در بازداشت به سرمی برد به هیچ عنوان رضایت بخش نمی باشد.غلامرضا امانی که در پی قیام اخیر ملت آذربایجان دستگیر شده است در اعتراض به دستگیری غیر قانونی خود از لحظه بازداشت به اعتصاب غذا دست زده که در نتیجه آن دچار خونریزی معده گشته است.

 

 

قیام در محلات چهل متری و حیدرآباد تبریز

از دیروز محلات چهل متری و حیدر اباد تبریز بصورت آتشینی وارد انقلاب ضد آپارتاید ملت آذربایجان شده اندو فریاد میکشند: آند اولا ستارخانا...اود ویراریخ تهرانا.

این قیام در حالی رخ می دهد که مجتهد شبستری آخوند درباری جمهوری اسلامی در تبریز، حوادث اخیر آذربایجان را ناشی از اغتشاش اراذل و اوباش دانسته بود.

درحال حاضر تبریز آبستن قیامی بزرگتر است و به نظر می رسد از امروز عصر تبریز دوباره نا آرام خواهد شد.

 

کودکان تبریزی:

هارای هارای من تورکم


از چند روز پیش کودکان تبریزی با حرکت دسته جمعی در محلات این شهر فریاد می کشند هارای هارای من تورکم.

این شیوه شعار دهی موجب خشم شدید نیروهای سرکوبگر شده است

 

سانیوز: بازداشتهای گسترده در اردبیل

در پی قیام هویت طلبانه ملت آذربایجان تاکنون بیش از 1000نفردر شهراردبیل توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شده اند.ازمحل بازداشت شدگان اطلاع دقیقی در دست نمی باشد.40 نفر ازاین تعداد را نیزخانم ها تشکیل می دهند.همچنین از مجموع کل بازداشت شدگان تنها 100 نفر آزادی خود را به دست آورده اند.

 

 

رسميت عاجل زبان تركي، خواست همگاني ملت ترك و نياز مبرم آذربايجان

 

 

 

قیام مردم تورک طارم علیه آپارتاید فارس

بدنبال انقلاب ضد آپارتاید ملت آذربایجان، اهالی تورک طارم نیز با حضور در خیابانهای این شهر به انقلاب پیوستند.

در این تظاهرات مردمی معترضین فریاد می کشیدند:

آذربایجان میلتی...چکمز بئله ذیلتی

تبریز باکی آنکارا....بیز هارا فارسلار هارا

قیزیلدان اولسا قفسیم... آزادلیغا وار هوسیم

قالخ آیاقا وطنداش...سولدوزدا اؤلدو قارداش

آذربایجان بیر اولسون... مرکزی تبریز اولسون

اوغوز تورانلی