GÜNEY AZERBAYCANIN BAŞKENdİ TEBRİZDEN XEBERLER

 

May ayının 22’sinde Tebrizde yarım milyona yaxın Türk insanı ayağa qalıxdı. Mitinqde bir neçe banka yandırıldığı söylenilir.

 

 

Dün Tebriz xalqı Fras şuvinizmin dize çökdü. Öyrencilerin 9 may(Güney Azerbaycan öyrenci günü) tarixinden etibaren başlayan aksıyalar bütün Türk yaşayan bölgelere dağılmaqdadır. 100 ile yaxın milli basqı altında olan Azerbaycanlılar İRAN gazetesinde çizilen bir karikatoru bahane ederek öz milli haqlarına teleb elemeye başlayıblar. Azerbaycan Türkleri bu aksıyalarda bazi sloqanlar vermişdiler. Bu isloqanlar arasında bunlar görünmektedir.

 

Yaşasın Azerbaycan

Haray haray men türkem

Türkün dili ölen değil başqa dile dönen değil

Ölüm olsun şuvinizme

Türk dilinde mektebler olmalı

Azerbaycan var olsun düşmenleri xar olsun

Azerbaycan yatmayıb öz dilini atmayıb

Azerbaycan bir olsun merkezi Tebriz olsun

Tebriz-Baki itihad itihad

Ya azadlıq ya ölüm

Qarabağ bizimdir bizim olacaq

 

Bu mitingiden bazi şekiller aşağıda görünmekdedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu mitingde polis günahsız insanlar ateş açmış ve bir çoxlarınıda tutuqlamışdır. Haqq sitesini yazdığı xeberlere göre 6 nefer şehid olub ve 52 nefer ise tutqlanıb. Şehid olanların birisininin adının Mehemmed Pakrevan olduğu tesbit edilib. Hemçin 100 neferden artıq ise yaralanıb ve Tebrizin İmam Xumeyni adına xestexasında tedavi olmaqdadırlar. Yaralanaların birinin durum çox ağır olduğu söylenilir. Bu yaralanın adı Hebib Endelibidir. Polis yaralanların ayilesine yaralı gençlaeri görmeye izin vermir.

 

Güney Azerbaycan öyrenci herkatını liderlerinden birisi www.azadtribun.net sitesile apardığı özel danışıqda aksıyaların gelecek günlerde daha şiddet qazanacağını vurğulayıb. O bildiribki gelecek günlerde Üniversitelerin itiraz olaraq bağlanılması gözlenilmekdedir. İRAN rejimi el ayağını dağıdaraq İRAN gazetesini qapatmağa qerar verib. Ama Güney Azerbaycan milleti bu sözlerle razılaşmayıb ve Azerbaycanın bir başa azad olmasını teleb edir. İRAN islam devriminden sonra bu Tebriz’de en güclü ve sayısı çox olan bir aksyadır. 

Bu xeber yazılan zaman Güney Azerbaycanın URMU şeherindede yüzler min insanın iştirakı ile Fars Şuvinizmine qarşı mitingler devam edir.

Zencan, Erdebil, Xoy, Binab, Merağa, Qoşa çay, Sulduz, Merend … aksıyalar hala devam edir. Aldığımız son xebrlere göre Merend şeherindede iki nefer tutuqlanıb.

Güney Azerbaycan fealları May ayının 28 inde bir milyon insan olaraq İran’ın parlamentosu qarşısnda yığışarak etiraz mitingleri keçirmelerini bildiribler. Güney Azerbaycan olayları ile ilgili Güney Azerbaycan Telvizyası bir başa xeberler verir. Bu TV güneyle bir başa qurduğu bağlantıda mitinglerin xeberini dünyaya yayır.

 

Xeberi hazırlayan,

Güney Azerbaycan Öyrenci Herekatı

GELECEK BİZİMDİR

May ayının 23

Güney Azerbaycan Merkezi

TABRİZ