خبرهای جدید از جنبش دانشجوئی آذربایجان

 

بنا به اخبار رسيده از تبريز هم اکنون روبری ميدان ساعت و آبرسان تبريز درگيری شديدی روی داده است.

 

ساعت 15:50

 

آمادگی دانشگاه تهران برای ادامه تظاهرات در حمایت از تبریز

 

ملت آذربایجان اولین روز خرداد 1385 را هرگز فراموش نخواهد کرد. روزی که مردم تبریز با تجمع چند صد هزار نفری خود به صورت مدنی خواستار تمامی حقوق انسانی خود شدند. اما متاسفانه این برگ زرین به خون فرزندان آذربایجان گلگون گشت. تجمع عظیم و آرام مردم تبریز که به صورت کاملا مدنی و منطقی پیش برده میشد با دخالت بیجا و خشونتبار پلیس، به خون نشست.

اینک در راستای دفاع  و همدلی با تجمعات شهرهای مختلف آذربایجان  و مطالبه اولیهترین حقوق انسانی خود از تمامی دانشجویان آذربایجانی، تورک  و آزادیخواه دعوت به عمل می آوریم تا در تجمعی که در روز چهارشنبه 3 خرداد رأس ساعت 30/12 و در روبروی دانشکدة ادبیات برگزار می گردد، شرکت نمایند.

 

خبر طرح استيضاح وزير ارشاد به خاطر چاپ کاريکاتور در بی بی سی

طرح استيضاح صفار هرندی، وزير ارشاد جمهوری اسلامی، در ارتباط با چاپ کاريکاتوری در يکی از شماره های روزنامه ايران در دست تهيه است و همزمان، دستور توقيف موقت اين روزنامه نيز صادر شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجويان ايران - ايسنا - عشرت شايق، از نمايندگان تبريز در مجلس، گفته است که نمايندگان آذری زبان به دليل تعلل وزير ارشاد در عذرخواهی نسبت به چاپ کاريکاتوری در يکی از روزنامه ها طرح استيضاح وی را تهيه کرده اند.

مهرانگيز مروتی، از ديگر نمايندگان مجلس، نيز گفته است که "اين طرح به دليل اهانت به ترک ها تدوين شده و هم اکنون در حال جمع آوری امضاست و ده امضا نيز دارد."

طرح استيضاح وزير ارشاد به ماجرای چاپ کاريکاتوری در يکی از شماره های ارديبهشت ماه روزنامه ايران، متعلق به خبرگزاری دولتی ايران - ايرنا - ارتباط دارد که در آن از يک عبارت به زبان ترکی استفاده شده است.

چاپ اين کاريکاتور باعث برگزاری تظاهرات اعتراضی گسترده ای به خصوص در تبريز شده است.

به نوشته برخی روزنامه های تهران، روزدوشنبه، 22 مه، گروهی از مردم تبريز به منظور اعتراض به چاپ اين کاريکاتور و عدم واکنش مقامات دولتی نسبت به آن در خيابان های تبريز دست به تظاهرات زدند و به سوی استانداری آذربايجان شرقی به راهپيمايی پرداختند.

تظاهرات عليه روزنامه ايران

 


همچنين گزارش شده است که جمعی از دانشجويان دانشگاه های تهران نيز در اعتراض به چاپ اين کاريکاتور در برابر دانشگاه تهران اجتماع کردند و دست به تظاهرات زدند.

در همانحال، دستور توقيف روزنامه ايران نيز صادر شده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ايران - ايرنا - هيات نظارت بر مطبوعات در جلسه فوق العاده خود در روز سه شنبه، 23 مه، با اکثريت آرا به توقيف روزنامه ايران رای داد.

وزارت ارشاد علت اين تصميم را انتشار مطالب تفرقه افکنانه و تحريک آميز در روزنامه ايران گزارش کرده و گفته است که پرونده اين روزنامه به دادگاه ارجاع می شود.

به گزارش ايسنا مديرکل مطبوعات داخلی وزارت ارشاد ضمن تاييد خبر توقيف روزنامه ايران گفته است که با طراح کاريکاتور و ساير افراد مسئول برخورد قضايی می شود.

اين مقام وزارت ارشاد ابراز اميدواری کرده است که توقيف موقت روزنامه ايران، به گفته وی، تا حدودی از التهاب و تنش ها بکاهد.

 

 

 

 

درب دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی به روی دانشجویان گشوده شد.

 

امروز 3شنبه 2 خرداد 1385 دانشجویان آذربایجانی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در حمایت از تجمع روز گذشته تبریز، محکومیت اعمال فاشیستی و همدلی با تمامی شهرهای آذربایجان تجمعی راس ساعت 30/12 در دانشکده عمران این دانشگاه برگزار گردید. اینبار دیگر مسئولان دانشگاه خود درب را به روی دانشجویان گشودند و اجازه برگزاری تحصن را دادند. در این تحصن دانشجویان ضمن محکوم نمودن اعمال فاشیستی، خواستار رسمی شدن زبان و ادبیات تورکی، تلویزیون 24 ساعته به زبان تورکی، محاکمه تمامی عاملین در دادگاه صالحه و برکناری تمامی آمران و به شهادت رساندن جمعی از مردم آذربایجان در تبریز شدند.

 

 

خبر تظاهرات تبریز در سایت باز تاب "ناگفته‌هاي ناآرامي‌هاي روز گذشته در تبريز"

 

خبرنگار بازتاب از تبريز گزارش داد، در ادامه ناآرامي‌هاي عصر روز گذشته در تبريز، صبح امروز نيز ناآرامي‌هاي پراكنده‌اي در گوشه و كنار اين شهر رخ داد كه حوالي ظهر، به تدريج با حضور نيروهاي انتظامي پايان يافته است.

اين ناآرامي‌ها در پي انتشار كاريكاتور توهين‌آميزي روي داد كه حدود ده روز پيش، در روزنامه ايران جمعه منتشر شده بود و پيش از پايتخت آذربايجان شرقي، موجب تجمعات پراكنده‌اي در چند دانشگاه مهم كشور شده بود. به گونه‌اي كه بعدازظهر ديروز نيز هزاران نفر از مردم تبريز، با تحصن و تجمع اعتراض‌آميز در خيابان‌هاي اين شهر، حركت و اين روزنامه را به شدت محكوم كردند.

گفته مي‌شود، تعداد حاضران كه برخي از آنان تماشاچي بودند و بسياري ديگر، نيز شعارهايي در محكوميت اقدام روزنامه مذكور سر مي‌دادند، به ده‌ هزار نفر مي‌رسيد كه در ميان آنان، نزديك هزار نفر نيز دست به اقدامات آشوب‌طلبانه، نظير آسيب رساندن به بانك‌ها و مراكز دولتي مي‌زدند.

آغاز تجمع، ميدان نماز تبريز بود كه با دخالت پليس و نيروهاي يگان ويژه به درگيري بين تجمع‌كنندگان و پليس انجاميد. پس از حضور پليس در اين ميدان، تجمع‌كنندگان به سمت فرمانداري و استانداري حركت كرده و با درهاي بسته اين ادارات روبه‌رو شدند.

تجمع‌كنندگان، خواستار حضور مقامات محلي و همراهي آنان با تجمع‌كنندگان بودند.
در اين تجمع، خساراتي به ساختمان استانداري و بيمه ايران، واقع در ميدان شهدا نيز وارد آمد.

تجمع‌كنندگان كه هر لحظه بر تعداد آنان اضافه مي‌شد، از سمت ميدان ساعت به طرف آبرسان و دانشگاه تبريز حركت كرده و با شعارهاي روزنامه ايران تعطيل بايد گردد، ياشاسين آذربايجان، بخشي از شهر را به حالت تعطيلي كشانده و عبور و مرور را كاملا مختل كرده بودند.

نزديك ساعت 18 در مقابل دانشگاه تبريز، درگيري‌هايي هم ميان شهروندان پليس رخ داد و چند تير هوايي نيز شليك شد.

در اين درگيري كه هر لحظه بر شدت آن اضافه مي‌شد، يك ميني‌بوس پليس، يك تويوتاي يگان ويژه، چندين موتورسيكلت پليس، يك دستگاه رنو و دو دستگاه پيكان در آتش خشم تجمع‌كنندگان سوختند. همچنين تعدادي گاز اشك‌آور براي متفرق كردن حاضران پرتاب شد.

گفته مي‌شود، در اين درگيري، به بيش از بيست بانك دولتي خسارات شديدي وارد شد كه در اين ميان بانك ملت شعبه آبرسان آزادي و بانك تجارت بيلانكوه و بانك پارسيان كاملا در آتش سوختند.

 

 

تظاهرات دانشجویا ن تورک در دانشگاه علامه تهران

آذساو-تهران:در لبیک به خون شهیدان راه استقلال تبریز امروز صدها نفر از دانشجویان تورک دانشگاه علامه در مورخه 2/3/85ساعت 30/12دست به تظاهرات زدند.تظاهران کنندگان ضمن همدردی با خانواده های شهدای تبریز خواهان استعفا وزیر کشور و وزیر ارشاد شدند.

شعار تورک دیلی رسمی اولسون،شهیدین قانی باتماز آذربایجان دیل ین آتماز شعارهای بلندی سر دادند

گله جک بیزیمدیر