دانیشیر تبریز، آذربایجانین اولمز سسی

 دونیا بو سسی ائشیتسین "بوراسی تبریز"

 

دهها هزار نفر تورك خشمگين اعم از زن و مرد و پير و جوان در اعتراض به آپارتايد حاكم بر كشور، خشمگينانه در حال تظاهرات در خيابانهاي تبريزهستند. در حال حاضر بازار تبريز بطور كامل تعطيل و خيابانهاي مركزي شهر مسدود است. هزاران تن ار نيروهاي  ضد شورش با باتوم، گازهاي اشك آور و بمبهاي صوتي در حال سركوب  وحشيانه ملت عدالت طلب  آذربايجان هستند. خشم مدني اهالي تبريز  لحظه به لحظه شديدتر و عميقتر مي شود.

مردم از واكنشهاي فرمايشي معمار زاده  استاندار آذربايجان شرقي و  اكثر نمايندگان انتصابي  آذربايجان در مجلس به خشم آمده اند. تظاهرات كنندگان خواستار تعطيلي روزنامه فاشيست ايران، عذر خواهي  سريع و صريح رييس جمهور و عزل فوري صفار هرندي وزير باستان پرست ارشاد هستند. فريادهاي فرهنگي ننگت باد، باهنر شرمت باد در بين تظاهر كنندگان شنيده مي شود. رسميت زبان توركي و افتتاح يك شبكه 24 ساعته تلويزيوني به زبان توركي آذربايجاني از جمله خواسته هاي اوليه معترضين است.

 

اكنون ساعت 16.55 دقيقه است.

 

در سه راه امين 5 هزار تن از جوانان هويت طلب توسط مامورين گارد ویژه محاصره شده اند و به شدت در معرض ضرب وشتم و تنفس گازهاي خفقان آور قرار گرفته اند. فريادهاي ياشسين آذربايجان جوانان غيرتمند  آسمان تبریز را پر كرده است. روبروي استانداري نيز غوغا است. تظاهرات در حال سرايت  به ديگر محلات تبريز است.

ايا جهان آزاد صداي مظلوميت ملت دربند آذربايجان را مي شنود؟!

 

انفجار پي در پي بمبهاي اشك آور در تبريز

 اكنون ساعت 17.15 دقيقه است .

تعداد تظاهرات كنندگان در سه راه امين و روبروي استانداري  به 30 هزار نفر رسيده است. تظاهرات در حال سرايت به محلات ديگر است.

 گازهاي اشك آور مامورين  پي در پي  در ميان هويت طلبان منفجر مي شوند. جمع كثيري مصدوم و توقيف شده اند.

 

اكنون ساعت 17.20دقيقه است.

 گروهي از بسيجي هاي موتور سوار بي خبر از همه توهينهايي كه به ملت آذربايجان شده است با مردم گلاويز شدند. ملت آنها را عقب رانده است. در حال حاضر در بين بسيجي ها اختلافات جدي بروز كرده است.

دهها هزار تن بسمت ميدان ساعت تبريز در حال حركت هستند.

 

توجه توجه

صداي شليك گلوله شنيده مي شود.

اكنون ساعت 17.22 دقيقه است.

صداي شليك گلوله شنيده مي شود.

 

 

اكنون ساعت 17.25 دقيقه است.

جمعي از بسيجي ها پلاكارد فرمايشي اي را در دست گرفته اند. مضمون آن چنين است:

توهين به تورك توهين به ولايت فقيه است.

اهالي  مي گويند توهين كثيف روزنامه ايران به حدي موثر بوده كه  حتي ولايت فقيه نيز تورك بودنش را پذيرفته است  

 

تجمع مردم خشمگين مراغه در خيابانهاي اصلي شهر

در حالي كه تبريز دقيقه به دقيقه به نقطه  جوش نزديكتر مي وشد و در تجمعات مختلفي در دانشگاهاي سراسر كشور توسط دانشجويان تورك اعم از آذربايجاني، قشقايي، توركمن، خراساني و غيره در حال برگزار شدن است اهالي مراغه نيز همگام با ساير نقاط آذربايجان در نهضت ملي ضد آپارتايد شركت كرده اند.

از مراغه خبر مي رسد كه در حال حضار نيروهاي گارد در برابر مردم صف ارايي كرده اند.

   

بعد از 45 روز اسارت در زندان آپارتايد

 قيام ملت آذربايجان مصطفي عوض پور را آزاد كرد

مصطفي عوض پور يكي از شيرمردان حركت ملي آذربايجان كه 45 روز پيش همراه سه  برادر ديگرش   شب هنگام بعد از هجوم وحشيانه مامورين بازداشت شده بود امروز درپي قيام  بزرگ تبريز آ‍زاد شد.

 

دو خبر فوری از تبریز و مراغه

 راه پیمائی اعتراضی در تبریز

طبق آخرين اخبار واصله از تبريز، نزديک به 5000 نفر از اهالي غيور اين شهر در میدان ابوريحان به سمت بازار به راه افتاده­اند . تعداد جمعيت لحظه به لحظه بيشتر مي­شود. نيروهاي انتظامي و اطلاعاتي شديدا به سرکوب مردم پرداخته­اند. اخبار تکميلي متعاقبا ارسال مي­شود.

Formun Üstü

جمع کثیری از جوانان مراغه در اعتراض به کاریکاتور روزنامه ایران تجمع کردند

امروز دوشنبه اول خرداد 1385 ساعت  یک ونیم  بعد از ظهر در مراغه همزمان با اعتراضات دانشجویی در دانشگاه آزاد مراغه، پس از آنکه عده ای از افراد ناشناس اقدام به پخش بیانیه ای با امضای حامد موسوی در مراغه نمودند، عده ای از جوانان این شهر در خیابان اوحدی این شهر اقدام به تجمع خودجوش نمودند. تعدا جوانان به حدود سیصد تن می رسید. در این تجمع که به صورت خودجوش وبدون هیچگونه نقشی از بین فعالین حرکت ملی آذربایجان تشکیل یافته بود جوانان کاریکاتور روزنامه ایران را محکوم نمودند. در پی این امر مامورین امنیتی وپلیس سریعا واکنش نشان دادند و افراد تجمع کننده را متفرق نمودند.

همچنین اخبار رسیده از دانشگاه آزاد مراغه حاکی از استقرار نیروهای ضد شورش در مقابل درب اصلی دانشگاه آزاد مراغه است.

اخبار تکمیلی متعاقبا ارسال میگردد

گله جک بیزیمدیر

 

بدینوسیله جنبش دانشجوئی آذربایجان از ملت شریف تبریز و آذربایجان می خواهد که در تظاهرات خود از هرگونه پرتاب سنگ و حمله به اموال عمومی و شعارهای مبتنی بر شخصیت پرستی پرهیز نموده و تنها با شعارهای ملی از حقوق حقه خود دفاع نمایند.

گله جک بیزیمدیر

 

تبریز در آتش و خون

ناله های مادران را دریابید!

خبرهای تلخی به دستمان رسیده است. در اثر شلیک گلوله های مامورین و انصار نامشخصی  مجروح شده اند. احتمال شهادت برخی از تظاهرات کنندگان وجود دارد. امبولانسها در حال ترددند.

زخمی شدگان بر شانه های ملت حمل می شوند. برخی  اخبار از 10 نفر زخمی خبر می دهند.

 

آخرین اخبار از قیام تبریز

ساعت اکنون 19 است.
شاید بتوان گفت صدها هزار نفر در خیابانها هستند. اکثر محلات شهر حالت ملتهب به خود گرفته اند و به رغم فشا رهای شدید امنیتی خیابانهای اصلی شهر مملو از جمعیت هستند.

صدای شلیک تیرهای هوائی شنیده می شود.

شعار زبان مادری من نخواهد مرد و به زبان دیگری تبدیل نخواهد شد بصورت وسیعی شنیده می شود.

یک شعار دیگر: بابک اولوبدورسه ده تبریز هله اولمه ییب!

 

بسیجی ها به مردم پیوسته اند

بسیجیان بدنبال شنیدن اخبار واقعی تظاهرات از زبان مردم ، به هویت طلبان ملحق شده اند. گفته می شود دهها تن از نیروهای پلیس و ضد شورش با مردم همراهی و همدردی می کنند.

 

عوامل دولتی در حال اخلال هستند

بعضی از عوامل دولتی با مشاهده شدت قیام مردم درحال شکستن شیشه های  برخی از اماکن دولتی  هستند. چندین ماشین در سطح شهر به اتش کشیده شده است. هویت طلبان به شدت با این تخریبات مخالفند.

 آنها می گویند این اقدامات مخرب  به هیچ وجه مربوط به نهضت ملی ضد آپارتاید آذربایجان نیست.

 

زنجان در جوش و خروش است

همزمان با تبریز ؛ اهالی غیور زنجان برای بار دوم از عصر امروز در خیابانهای اصلی شهر تجمع کرده در حال حرکت به سوی استانداری هستند.

تظاهرات کنندگان شعارهای ذیل را سر داده اند:

مرگ بر آپارتاید

روزنامه ایران توقیف اولسون گرگ

آذربایجان اویاقدی وارلیغینا دایاقدی

آذربایجان میللتی   چکمز بئله ذیللتی

اویان اویان تورک اویان    داردادیر آذربایجان 

 

به تبریز کمک کنید!

ساعت 17.15 دقیقه است .

5 مینی بوس پلیس به اتش کشیده شده است. تعداد نامعلومی با تیز گلوله زخمی شده اند. مجروحین بر شانه های  ملت حمل می شوند.  به تبریز کمک کنید!

 

در زنجان

ملت به استانداری نزدیک می شوند

مامورین اطلاعاتی وانتظامی ضمن همراهی با تظاهرات از تظاهرات فیلمبرداری می کنند

 

 

 

آذربایچانین باشی ساغ اولسون .

ساعت 19:10

صدای ما را از تبریز به گوش برادرانمان در شهرهای آذربایجان برسانید.چند لحظه پیش مامورین رژیم شوونیستی فارس ، در مقابل ساختمان صدا و سیمای تبریز عده ای از برادرانمان را به شهادت رساندند. همچنین فرزندان آذربایجان ار ادامه مقنومت خود چندین خودرو را در خیابان به آتش کشیده اند. چند دقیقه پیش نیز بانک ملی (و یا ملت ) به آتش کشیده شد .

تانری تورکو قوروسون

تیتره اویان آذربایجان

گزارش زنده از تظاهرات میلیونی تبریز

تبریز یکصدا شعار «مرگ بر فاشیزیم» را سر داد

 

تبریز، ساعت 30/15، خیابان راسته کوچه، دهها هزار نفر از مردم غیور و آزاده تورک تبریز در اعتراض به اهانتهای گستاخانه رژیم فاشیستی جمهوری اسلامی، در خیابانهای این شهر شعار «مرگ بر فاشیزم و مرگ بر شوونیزم» را سر دادند. تظاهرات رأس ساعت 30/15 به وقت تبریز آغاز شد. اندک زمانی از شروع تظاهرات نگذشته بود که سیل جوانان خشمگین در خیابانهای این شهر شروع به خروشیدن کرد، بگونه ای که در مدت نیم ساعت تعداد حاضرین از مرز 50000 نفرگذشت، تظاهرکنندگان با شعارهای:

اؤلوم اولسون فاشیزمه

اؤلوم اولسون شوونیزمه

منیم دیلیم اؤلن ده ییل  فارس دیلینه چؤنن ده ییل

روس – فارس – ارمنی بوتون تورکون دوشمنی

آذربایجان بیر اولسون – مرکزی تبریز اولسون

یا قاراباغ یا اؤلوم، بوندان باشقا یوخ یولوم

آذربایجان اویاخدی، اوز دیلینه دایاخدی

آذربایجان میللتی، چمکز بوجور ذیللتی

هارای – هارای من تورکم

اولوم اولسون ایرانا

بو گون هاوا بولوتدور، فارس گئده لر اویوبدور

و...

خشم و نفرت خود را از سیاستهای فاشیستی رژیم جمهوری اسلامی اعلام داشتند. تظاهرکنندگان از خیابان راسته کوچه حرکت خود را آغاز کردند و به طرف استانداری تبریز یوروش بردند، در آنجا درگیری شدیدی بین مامورین رژیم و جوانان غیور آذربایجانی صورت گرفت و دهها نفر به شدت مجروح شدند، مامورین رژیم با گاز اشک آور و باتوم برقی به سوی تظاهرکنندگان حمله کردند ولی خشم ملت غیور تبریز آنان را مجبور به عقب نشینی کرد، تظاهرکنندگان سپس به سمت خیابان ارتش شمالی حرکت کرده و شعارگویان وارد خیابان اصلی شهر تبریز شدند، در آنجا تمامی تظاهرکنندگان به صورت خودجوش به سمت چهارراه آبرسان حرکت کرده و در مقابل دانشگاه تبریز تجمع کردند، سپس برای اعلام برائت از اقدامات شوونیزمی «صدا و سیمای رژیم فاشیستی» به سمت ساختمان صدا و سیما یورش برده و این ساختمان را با خاک یکسان کردند، تظاهرات تا لحظه مخابره این خبر همچنان با شکوه بی نظیر در حال ادامه هست...

     

  

 

سان نیوز از تبر یز خبر می دهد:

 

خبرهای رسیده از تبریز حاکی است که هر لحظه بر تعداد معترضان افزوده می شود.جمعیت که تعداد آن به دهها و بلکه صدها هزار می رسد عمدتا در حال سر دادن شعارهای ملی هستند و خواستار استعفای دولت و رسمی یافتن زبان تورکی می باشند.نیروهای رژیم در پی ناکامی از بر هم زدن تجمع به استفاده از گازهای اشک آور و ماشین های آب پاش و شلیک تیرهای هوایی روی آورده اند.

  

از عموم مدافعان حقوق بشر تقاضا می شود که با انعکاس خبری قیام مردم تبریز مانع از سرکوب آن توسط رژیم جمهوری اسلامی گردند.

 

 

گله جک بیزیمدیر

دوشنبه اول خرداد 1385

تبريز در انفجار است

 

امروز ،دوشنبه اول خرداد طبق قرار قبلي تجمع اعتراض آميز در بازار تبريز و خيابانهاي منتهي به آن برگزار گرديد .

آمار شرکت کنندگان فراتر از حد انتظار است در حاليکه پليس با حمله و شليک گاز اشک آور سعي در متفرق کردن مردم دارد،معترضين شديدا مقاومت کرده و در حال پيشروي به سوي آبرسان مي باشند .

در تجمعي که استارت آن از مقابل راسته کوچه زده شد ،صفهاي طويل مردم از راسته کوچه تا ميدان دانشسرا ادامه داشت . در دقايقي که اين خبر نگاشته مي شد ، معترضين در حال حرکت به سوي آبرسان بودند .

 

بر اساس اخبار سیده در چهار راه آبرسان در گیری صورت گرفته

میدان آبرسان

بر اساس اخبار سیده در چهار راه آبرسان در گیری صورت گرفته و نیروهای انتظامی به سمت مردم شلیک کرده اند.در این در گیری پای یکنفر زخمی شده ودونفر نیز در زیر ضرب و شتم ماموران بشدت مجرو ح شده اند. ماموران بسمت مردم گاز اشک آور پخش کرد ه اند

از همه جا صدای شلیک گلوله شنیده می شود

 

زنجاندان یئنی خبر

 

ساعت هفت بعد ار ظهر

 

ملت از چهارراه سعدی گذشتندو راهی استانداری زنجان شدند

تورک میللتی وار اولسون دوشمنلری خوار اولسون

زنگانلیلار اولمویوب تورک دیلینی ساتمیریب

 

 

اخبار بسيارنگران كننده از تبريز

در ميدان ساعت به سوي مردم تير اندازي شده است

ساعت 18.15 دقيقه است

درحال دريافت خبرهاي دهشتناكي هستيم. گفته مي شود در ميدان ساعت تبريز به سوي ملت آذربايجان تير اندازي شده است.

تانري توركو قورو

فدائي وطن

 

شعارهاي جديد قيام ضد آپارتايد تبريز

اكنون ساعت 18.20 دقيقه است.

مردم درخيابان آبرسان شعار مي دهند:

آذربايجان آزاد اولسون  بابك روحو شاد اولسون

آذربايجان بير اولوسن مركزي تبريز اولوسون

فدائي وطن

 

اخبار جدید از قیام تبریز

شمار جمعيت باور نكردني است

اكنون ساعت 18 است. شمار جمعيت به حدي زياد است كه يك سر آن در روبروي دانشگاه تبريز و سر ديگر آن در ميدان ساعت اين شهر است.

در حال حاضر صدها هزار نفر در  تبريز با شعارهاي زير مي غرند:

رئييس جمهور عوذر ايسته

هرندي هرندي استعفا استعفا

اولوم اولسون فاشيزمه

منیم دیلیم اؤلن دئییل فارس دیلینه دؤنن دئییل،

تورک دیلی رسمی اولسون ،

اؤلوم اولسون آپارتایدا،

ایران توقیف-هرندی استعفا،

آذربایجان میللتی چکمز بئله ذيلتی،

 

فدائي وطن

تبریز شونیزم را به زانو در خواهد آورد

 

 

اخبار جدید از سطح شهر تبریز

 

اكنون ساعت 17.40 دقيقه است.

جمعيت در برخي از محلات شهر از مرز هزاران نفر گذشته است. به نظر مي رسد محلات تبريز يكي بعد از ديگري وارد صحنه قيام ملي مي شوند.

فريادهاي مرگ بر شوونيسم فارس، اولوم اولسون آپارتايدا ، اولوم اولسون فاشيسته، آپارتايد آرايائي ننگت باد، كوروش پرستلر اوتانين، ياشاسين آزادليق، مردان خليج فارس يك شعار فاشيستي است، همه گوشها را پر كرده است.

 

اكنون ساعت 17.45 دقيقه است

دوربينهاي مامورين در حال خرد شدن است. چندين دوربين فيلمبرداري مامورين اطلاعات توسط مردم ضبط و خرد شده است.

 شعارهاي اولدو واردي دوندو يوخدو، يا آزادليق يا اولوم، داشناك ارمني توركون دوشمني، ياشاسين آذربايجان و محو اولسون آپارتايد از ديگر شعارهاي مردم است.

 

تجمع در شهرهاي ماكو بازرگان

بر اساس اخبار رسيده همزمان با تبريز در شهرهاي ماكو و بازرگان نيز اهالي در حال تجمع هستند.

 

تظاهرات صدها تن از دانشجويان دانشگاه  آزاد اهر به سمت شهر

براساس اخبار رسيده از شهرستان اهر، صدها تن از دانشجويان دانشگاه آزاد اين شهر بدنبال تحصن در دانشگاه به سمت جاده اي كه به شهر منتهي مي شود در حال حركتند.

 نيروهاي انتظامي رودرروي  آنها ايستاده اند.

 

 

امروز دوشنبه 1/2/85 زنجان ملتهب بود.

در تحصن دانشگاه آزاد  زنجان بیش از 2000نفر شرکت داشتنددر ا ین تحصن  با داشتن مجوز از طرف رئیس دانشگاه حراست دانشگاه اجازه ورود دانشجویان و مردم متحصن را به دانشگاه ندادند ولی با افزایش مردم و دانشجویان خیابان بسته شد بالاخره رئیس دانشگاه به معترضان پیوست وضمن محکوم کردن این عمل وقیح قول داد که به رئیس جمهور و مقامات مربوطه اعتراض خود را کتبا ارسال فرماید ودر ضمن در این تحصن مدیر مسئول روزنامه بهار زنجان گفت که باید روزنامه فاشیستی ایران باید توقیف گردد و در آخر تحصن نیز مارش ملی آذربایجان خوانده شد لازم به ذکر است مردم زنجان (قلب آذربایجان) تازه باخبر شده اند و قرار است اعتراضات ادامه خواهد داشت

 

 

تظاهرات مردم در زنجان شروع شد

ساعت6و30

مردم زنجان در اعتراض به کاریکاتور روزنامه ایران از ساعت 6و30 در میدان انقلاب(میدان مرکزی شهر )جمع شده اند تعداد جمعیت به 250 تن میرسد که مرتبا در حال افزایش است ومردم مرتبا به این جمع میپیوندند

کسبه دور میدان با بیرون آمدن از مغازه ها در حال تماشای این تجمع هستند

 

 

اراده ملی آذربایجان و نفی آپارتاید آریائی

 

      تکامل و انسجام حرکت ملی آذربایجان هر روز بهتر از روز قبل خود را نشان می دهد، پختگی رفتارها،  تغییر  بجای تاکتیکها و استفاده موثر از فرصتها را می توان از نمادهای پختگی و انسجام داخلی این حرکت در مواجهه با دشمنان ملت آذربایجان دانست، همچنین "اراده ملی" تورکها در طول یک هفته گذشته با هماهنگی کامل نیروهای دخیل در حرکت ملی آذربایجان خصوصا دانشجویان،  دشمنان آذربایجان را به حالت گارد و تدافعی برده است. حمله بی امان دانشجویان آذربایجان به پایگاههای فکری آریاپرستان، آرامش روانی آنها را بر هم زده است و می رود که با استقامت و پایداری تورکها به نقطه قابل نتیجه برسد. حالت تهاجمی حرکت ملی آذربایجان این بار تنها به مراسمات شعر خوانی و سخنرانی محدود نشد بلکه نوک پیکان را به مراکز عصبی دولت فارسگرای تهران نشانه رفت و پریشان حالی آنها را به بار آورد. در تهران زنجیر دربهای اصلی دانشگاه  تهران پاره شد، بعد درب اصلی دانشگاه پلی تکنیک(امیر کبیر) از پاشنه درآمد. روزنامه ایران به صورت تلنبار شده به آتش کشیده شد همان روزنامه ای که استاندار آذربایجان شرقی آن را نماد ملی و همبستگی ملی نامیده است، هزاران پیام کوتاه تلفنی بین مردم پخش شد و ملت آذربایجان و فرزندان خلف "شهید پیشه وری" نشان دادند که هر وقت بخواهند می توانند" اراده  ملی" خود را به حاکمان مرکزنشین تحمیل کنند.

 

      بیداری "روح ملی" تورکها در طول دو دهه گذشته و همچنین تلاش شبانه روزی فعالین حرکت ملی،  نتیجه خود را در طول هفته گذشته و این هفته  نشان داد و شور مبارزه ای که در کل آذربایجان برای حفاظت از هویت ملی و زبان تورکی در تمام جوانان تورک زبانه می کشد نتیجه سالها سعی و تلاش فکری و تئوریک فعالان پیشرو و پیشکسوت حرکت ملی آذربایجان در طول دو دهه گذشته می باشد. آنان که نهال فاز جدید حرکت ملی آذربایجان  را کاشتند و تهمتها و مرارتهای فراوانی کشیدند تا این نهال امروز به یک درخت تنومند تبدیل شود و هزاران نفر را واله خود کند ریشه های این درخت تنومند چنان در آذربایجان عمیق می باشد که نمی توان آن را از جا کند وهیچ بادی یاران انداختن آن نیست.

          تورکها امروز می دانند که این روزها را نباید از دست داد این روزها و این اعتراضهای مدنی همه ما را به روزهای خوش رهنمون خواهند کرد و همچنین دست گرمی است برای روزهای پر خطر که در پیش داریم چرا که حق گرفتنی است و حکومت فارسگرای تهران هم برای از بین بردن زبان و هویت تورکها برنامه های منسجم و پیچیده ای را طراحی کرده است و در حال اجرای آنهاست. زمان هم برای دشمنان ما و هم برای ما در این جنگ نابرابر از همه چیز مهم است. آنها برای این زمان می خواهند که بعد از چند سال برنامه نابودی زبان تورکی و هویت ما را کامل کنند و ما هم برای این زمان لازم داریم که بیشتر ارگانیزه شویم و سیاستمداران استخوانداری داشته باشیم.

       حرکت هماهنگ تبریز، اورمو، اردبیل، زنجان، تهران... نمودی از"اراده ملی" تورکهای مبارزی بود که خواب خوش را از باستانگرایان و پان آریانیستها ربود و آنها را به لاک دفاعی خود برد آنها این روزها دیگر شبها هم  خواب ندارند، مبارزان ملی نباید به عذرخواهی های واهی و پوچ آنها دل خوش کنند چرا که آنها در لاک دفاعی خود منتظر فرصت مناسب می گردند که به ما حمله کنند و این بار با لطایف الحیل می خواهند انرژی ما را بکاهند بعد از اینکه انرژی ما کاسته شد آنها حملات خود را شروع کنند. حملات آنها این  بار هم رسانه ای و هم فیزیکی خواهد بود نباید این فرصت پیش آمده را از دست بدهیم هماهنگ با هم ، حقوق قانونی و مدنی خود را مطالبه کنیم و صدای حق طلبی و عدالت طلبی خود را به گوش انسانهای آزاده برسانیم اگر ما حمله نکینم مورد تجاوز قرار خواهیم گرفت. در فوتبال اصلی است"اگر گل نزنی گل خواهی خورد" پس ما باید همه توان خود را برای گل زدن به حریف بکارگیریم حالا که افکار عمومی آذربایجان آماده شنیدن حرفهای ماست و اهانت روزنامه ایران هم دشمنی تاریک اندیشان را از هر زمان دیگر با ملت آذربایجان را  آشکار کرده است باید تبلیغات سمعی و بصری و کاغذی خود را در میان ملت بیشتر کنیم همه ملت را با خود همراه سازیم و به دشمن فرصت عرض اندام و حمله دوباره را ندهیم و اراده ملی خود را بر آنها در همه حال تحمیل کنیم.

      آپارتاید و استبداد آریائی در طول سالهای فعالیت حرکت ملی آذربایجان هیچ وقت مثل این روزها در مخمصه گیر نکرده بود در تمام سالهائی که تورکها را از تمام رسانه های سمعی و بصری وکاغدی خود تحقیر می کردند فکر نمی کردند که شاید روزی برسد که فرزندان تورک این چنین به مقابله با کارهای ضد بشر و ضد انسانی آنها برخیزند آنها فکر نمی کردند که ما پنجه بر صورت آنها بکشیم و حقوق پایمال شده خود را از آنها مطالبه کنیم و در مقابل تحقیرها و توهین های آنها  این چنین به مبارزه بر خیزیم. ما پنجه در پنجه شوونیسم و چشم در چشم آنها دوخته ایم. دیو آپاتاید آریائی را به زانو در خواهیم آورد

      نفی آپارتاید زبانی، فرهنگی، سیاسی... در سرلوحه برنامه های فعالین حرکت ملی  قرار گرفته است ما همه تبعیضات و تضعیقاتی را که بر علیه تورکها صورت می گیرد را نفی می کنیم و "اراده ملی" ما هم باید در این در این سمت و سو تا"حاکمیت ملی" ما بر سرنوشت خود روز بروز منسجمتر و محکمتر شود.