موج جديد اعتراضات در غرب آذربايجان

 

.خوي:

ساعت 19:30(7:30 بعد از ظهر) امروز شنبه بيش از هزار نفر از جوانان خوي با برگزاري تجمع خياباني عليه روزنامه ايران به سردادن شعار پرداختند. اين عده كه قصد حركت در خيابان مركزي شهر و دعوت مردم براي پيوستن به جمع معترضين را داشتند، توسط نيروهاي انتظامي مورد ضرب و شتم قرار گرفتند. پليس خوي با آوردن ماشين هاي آتش نشاني به محل، معترضين را با پاشيدن آب پرفشار متفرق كرد. خبرهاي رسيده از دستگيري چند تن از تظاهرات كنندگان از جمله ابراهيم جعفرزاده، سعيد پور جعفر، محبوب عامري حكايت دارد.

 

اورميه:

يك روز پس از به آتش كشيده شدن دفتر نمايندگي روزنامه ايران كه جمعه شب در اورميه اتفاق افتاد، اعلاميه اي با امضاي فعالان حركت ملي آذربايجان در سطح شهر پخش شد كه از جوانان اورميه خواسته بود با پرهيز از اقداماتي كه موجب اغتشاش و ناامني در سطح شهر مي شود به اعتراض هاي مدني و دموكراتيك خود ادامه دهند.

همچنين اخباري مبني بر تحت فشار قرار گرفتن دكه داران اورميه از طرف اداره ارشاد براي فروش دوباره روزنامه ايران در اين شهر شنيده شده است. روزنامه ايران از 4 روز پيش توسط دكه هاي مطبوعاتي اورميه تحريم شده است.

عصر امروز 30 ارديبهشت بيش از دويست تن از جوانان اورميه با برگزاري تظاهراتي در اعتراض به روزنامه ايران از سمت ميدان ايالت به طرف دفتر نمايندگي اين روزنامه واقع در خيابان عطايي كوي صحيه حركت نمودند. آنها پيش از رسيدن به دفتر روزنامه توسط نيروهاي ضد شورش پراكنده شدند. تظاهر كنندگان با سردادن شعار و نيز حمل پلاكاردهايي با مضاميني از قبيل درخواست توقيف روزنامه ايران و رسمي شدن زبان تركي صداي خود را به گوش مردم رساندند. همچنين بيانيه هايي حاوي دعوت از مردم اورميه جهت شركت در تحصن بزرگ روز سه شنبه دوم خرداد مقابل دفتر روزنامه ايران در بين مردم توزيع شد.

 

نقده:

بنا بر خبرهاي رسيده، ساعت چهار امروز تجمعي در ميدان شهرداري نقده برگزار شد. متحصنين با در دست داشتن پارچه نوشته هايي  اعتراض خود را به توهين اخير روزنامه ايران به ترك ها اعلام كردند. گفتني است كه بسياري از فعالان سرشناس سياسي و فرهنگي شهرستان نقده ضمن ابراز حمايت از برگزاري اعتراضات دموكراتيك تا رسيدن به خواستهاي مردم آذربايجان، از بعضي از نوشته هاي روي اين پلاكاردها ابراز نارضايتي كردند. از جمله پلاكاردي كه جمله"فارس هويت ندارد" روي آن نوشته شده بود.

 هم چنين دانشجويان دانشگاه آزاد نقده با صدور بيانيه اي كه درآن تنها راه جلوگيري از اهانت هاي اين چنيني رسمي شدن زبان تركي در كشور اعلام شده بود، به  اعتراض ات دانشجويي در چند روز اخير پيوستند. در همين زمينه دانشجويان دانشگاه آزاد نقده روز چهارشنبه سوم خرداد ماه در اين دانشگاه تحصن خواهند نمود.

دانشجويان دانشگاه پيام نور نقده نيز براي برگزاري تحصن در روز جمعه پنجم خرداد ماه آماده مي شوند.

 

م. اورومچو

30 ارديبهشت 1385