مروری دیگر بر اخبار و موضع گیریهای احزاب و گروههای داخلی در مورد حوادث و وقایع اخیر آذربایجان

 

توجه شود که انعکاس این اخبار به منزله تایید آنها نیست. هدف صرفا اطلاع رسانی بوده تا ملت شریف آذربایجان در این مقطع حساس دوستان و دشمنان واقعی خود را بشناسد.


دفتر سياسي جبهه مشاركت ايران:
نحوه برخورد با مساله قوميت‌‏ها نيازمند تدبير همه‌‏جانبه است
توقيف روزنامه ايران و بازداشت روزنامه‌‏نگاران آن وجاهت قانوني ندارد

تهران- خبرگزاري كار ايران

دفتر سياسي جبهه مشاركت ايران در مورد ناآرامي‌‏هاي اخير شهرهاي ترك‌‏زبان, توقيف روزنامه ايران و سياست‌‏هاي دولت در دانشگاه‌‏ها اعلام موضع كرد.


به گزارش خبرنگار "ايلنا"، در جلسه چهارشنبه شب دفتر سياسي اين حزب تحولات داخلي كشور مورد بحث قرار گرفت. بر اين اساس موضوع حوادث بسيار مهم تبريز و ديگر شهرهاي آذربايجان و حركت‌‏هاي دانشجويي پيرامون موضوع هتك حرمت هم‌‏وطنان غيور ترك مهمترين موضوع اين جلسه بود.
اعضاي دفتر سياسي جبهه مشاركت ايران اسلامي ضمن ارج‌‏گذاري و تعظيم نسبت به حميت و هويت فرهنگي، قومي و تاريخي مردم ترك و درك و همراهي با احساسات جريحه‌‏دار شده آنان و محكوم كردن برخوردهاي خشونت‌‏آميز با تجمعات مردمي و اعتراض مدني، بر اين نظر تاكيد مي‌‏كند كه با وجودي كه اين ماجرا مي‌‏توانست ابعاد محدودي بيابد و در مسير درستي قرار بگيرد، متاسفانه ماجرا به دليل نوعي سوءتدبير گسترش يافته و براي مردم و كشور هزينه‌‏آفرين شده است.
اعضاي دفتر سياسي جبهه مشاركت معتقدند نحوه برخورد با مساله قوميت‌‏ها نيازمند تدبير همه‌‏جانبه و اهتمام ويژه‌‏اي از سوي حكومت است و به خصوص نگاه‌‏هاي امنيتي و نظامي نبايد راهبر مسوولان به سوي اين موضوع باشد و هرگونه بي‌‏توجهي به آن مي‌‏تواند زيان‌‏هاي غير قابل جبراني را براي همگان و به خصوص منافع ملي، يكپارچگي و پيوستگي همه اجزاي كشور با هم به دنبال داشته باشد.
در ارتباط با اين مساله، دفتر سياسي جبهه مشاركت تصويب كرد كه اين حزب بيانيه تفصيلي را منتشر و نقطه نظراتش را در آن اعلام كند.
به گزارش "ايلنا"، دفتر سياسي جبهه مشاركت همچنين با بررسي توقيف روزنامه ايران، بر موضع اصولي جبهه مشاركت در ارتباط با كليه مطبوعات مبني بر حفظ حقوق و آزادي‌‏هاي مطبوعات تاكيد كرد.
به اعتقاد دفتر سياسي جبهه مشاركت، آزادي‌‏هاي مطبوعاتي به طور كلي در چارچوب احقاق حقوق قوميت‌‏ها محسوب مي‌‏شود و به طور قطع بدون مطبوعات آزاد، حقوق اقوام نيز برجسته و استيفا نخواهد شد، از اين رو ضمن تحفظ بر موضع انتقادي نسبت به مطلب مندرج در روزنامه ايران، دفتر سياسي جبهه مشاركت اعلام مي‌‏كند كه توقيف روزنامه ايران و بازداشت روزنامه‌‏نگاران آن وجاهت قانوني ندارد و اميدواريم رخداد يك خطاي مطبوعاتي و پيامدهاي آن، موجبات فشار هر چه بيشتر و ايجاد فضايي بسته براي مطبوعات را فراهم نياورد.
به ويژه كه در ماه‌‏هاي اخير با بهانه‌‏هاي مشابه، شاهد توقيف موقت چندين نشريه با زبان‌‏هاي قومي (عربي, كردي و تركي) از سوي هيات نظارت بر مطبوعات بوده‌‏ايم.
دفتر سياسي جبهه مشاركت معتقد است كه دفاع از آزادي مطبوعات اصل خدشه‌‏ناپذير و جزء حقوق شهروندي هر ايراني است و هرگونه تخلف يا جرم مطبوعاتي بايد از مسير قانوني مورد رسيدگي قرار گيرد و نبايد در اين ميان حقوق روزنامه‌‏نگاران ضايع‌‏شده و امنيت شغلي و استقلال حرفه‌‏اي آنها وجه‌‏المصالحه درگيري‌‏هاي سياسي شود.
همچنين اثرات سياست‌‏هاي دولت جديد در دانشگاه‌‏ها موضوع ديگر بررسي شده دفتر سياسي جبهه مشاركت ايران اسلامي بود. دفتر سياسي جبهه مشاركت نسبت به انتصابي شدن روساي دانشگاه‌‏ها، دانشكده‌‏ها, بازنشستگي و اخراج اعضاي هيات علمي، دخالت در امور داخلي تشكل‌‏هاي مستقل دانشجويي، احضار و صدور حكم براي فعالان دانشجويي در كميته‌‏هاي انضباطي و ايجاد محدوديت‌‏هاي جديد براي فعاليت‌‏هاي فرهنگي- سياسي در دانشگاه‌‏ها كه همه آنها با هدف تضعيف استقلال دانشگاه‌‏ها صورت مي‌‏گيرد، ابراز نگراني كرد.

 

 

جمعي از دانشجويان و اساتيد دانشكده خبر خواستار رفع توقيف روزنامه ايران شدند

تهران- خبرگزاري كار ايران

جمعي از دانشجويان، فارغ‌‏التحصيلان و استادان دانشكده خبر با صدور بيانيهاي خواستار رفع توقيف از روزنامه ايران شدند.
به گزارش "ايلنا"، در اين بيانيه آمده است: به نظر مي‌‏رسد كاريكاتوري كه در هفته‌‏نامه ايران جمعه و در تيراژ بسيار محدود منتشر شد، به عنوان دست‌‏مايه‌‏اي براي دشمنان اسلام قرار گرفت تا با سوءاستفاده از احساسات پاك مردم آذري‌‏زبان ايران بتوانند به اهداف خود كه همانا تفرقه‌‏افكني در ميان ملت ايران است، نزديك شوند اما حضور پرشور مردم آذري‌‏زبان در راهپيمايي‌‏هايي كه به منظور محكوم كردن اقدامات توطئه‌‏برانگيز دشمنان اسلام و انقلاب برپا شد، حاكي از هوشياري و ذكاوت مردم اين خطه از ايران عزيز است.
اين بيانيه مي‌‏افزايد: از طرفي نكات مهمي درباره قانون مطبوعات كشور وجود دارد، كشور ما با تصويب شش قانون عمده مطبوعاتي و ده‌‏ها تبصره و تكمله در قانون‌‏گذاري ركوردار است و تنها يك سال از تصويب نخستين قانون اساسي كشور در سال 1285 در حالي كه هنوز قانون مجازات و آيين دادرسي و كيفري از تصويب مجلس نگذشته بود، قانون مطبوعات به تصويب رسيد اما اين بخش حقوقي هنوز از لحاظ نظري و رويه عملي و قضايي فقير و ناهماهنگ با تحولات جهاني است.
در ادامه اين بيانيه آمده است: با وجود تصريح اصل 79 متمم قانون اساسي مبني بر حضور هيات منصفه در محاكمات مطبوعاتي در عمل تا سال 1370 چنين هياتي حضور نداشت و در نتيجه رويه قضايي و تحقيقات حقوقي نيز در اين زمينه بسيار ناچيز بوده است. طراحي ساختار هيات‌‏هاي رسيدگي به جرايم مطبوعاتي نيز بايد به نحوي باشد كه وجدان جمعي جامعه را نمايندگي كند و با پالايش عرصه مطبوعات از مطالب زيان‌‏بخش اجتماعي، بستر لازم را براي شكوفايي مطبوعات اصيل و مترقي فراهم سازد.
اين بيانيه در ادامه با تصريح بر اينكه اين موضوع براي دانشجويان عرصه خبر و اهالي مطبوعات جاي سوال دارد كه آيا مي‌‏توان به دليل خطاي سهوي كاريكاتوريست هفته‌‏نامه ايران جمعه كه خود نيز از اهالي آذري‌‏زبان است، روزنامه سراسري ايران را در آستانه سال‌‏روز حماسه آزادي خرمشهر و ايام ارتحال بنيانگذار جمهوري اسلامي توقيف كرد.
در ادامه خاطرنشان كرده است: مساله مهم ديگر اين است كه مسوولان موسسه فرهنگي -مطبوعاتي ايران كه خود شامل هشت نشريه مختلف است، به دفعات از اشتباه صورت گرفته در هفته‌‏نامه ايران جمعه به طور رسمي عذرخواهي كرده‌‏اند. آنها همچنين در نظر داشتند براي جبران اين اشتباه سهوي روزنامه ايران را به مدت يك روز منتشر نكنند، ضمن آنكه بارها تاكيد كردند كه هيچ‌‏گاه هدف آنها از انتشار اين كاريكاتور اهانت و توهين به مردمان خطه آذربايجان و آذري‌‏زبان كشور نبوده است. از سوي ديگر بايد در نظر داشت روزنامه‌‏نگاري به خصوص در كشوري با قوميت‌‏هاي مختلف كاري بسيار سخت، پرمشقت و پرمسووليت است كه گاه امكان بروز چنين اشتباهات سهوي وجود دارد.
در پايان اين بيانيه بيان شده است: خلاصه و جوهر شعار هر حكومت اين است كه جامعه منظم باشد زيرا نظم يكي از نيازهاي جامعه مدني و انساني است، اكنون شايسته است براي كاهش تنش و پرهيز از تفسيرهاي شخصي در اين مورد سهوي، مسوولان ذيربط به رفع توقيف تنها روزنامه رسمي دولت اقدام كنند زيرا كه نبايد به دليل خطاي سهوي هفته‌‏نامه ايران جمعه كه خود همانند ساير نشريات موسسه ايران داراي تحريريه جداگانه است، از انتشار روزنامه ايران جلوگيري كرد.

 

 

جامعه اسلامي مهندسين:
اهانت به قوميت‌ها موجب تفرقه در جامعه و در راستاي اهداف دشمنان است

تهران- خبرگزاري كار ايران

جامعه اسلامي مهندسين با انتشار بيانيه‌اي ضمن محكوم كردن اهانت به هموطنان آذري‌زبان تأكيد كرد: دامن زدن به مسائل قوميت‌ها در راستاي اهداف بيگانگان است و رسانه‌ها و اصحاب قلم بايد از دامن زدن به اين مسائل پرهيز كنند و در راستاي تقويت وحدت ملي و تأمين منافع و امنيت كشور گام بردارند.
به گزارش "ايلنا"، در اين بيانيه آمده است: آمريكا و ديگر دشمنان انقلاب اسلامي مي‌خواهند از راه‌‏هاي مختلف به جمهوري اسلامي ايران ضربه بزنند و براي ايجاد تفرقه در ايران سرمايه‌گذاري كرده‌اند. امروز هرگونه اهانت به قوميت‌ها موجب تفرقه در جامعه و در راستاي اهداف دشمنان است.
اين بيانيه مي‌افزايد: اسلام براي همه قوميت‌‏ها ارزش و اهميت قائل است و امروز نيز فصل مشترك تمام اقوام و قوميت‌ها در ايران، دفاع از اسلام، ايران و انقلاب اسلامي است.
جامعه اسلامي مهندسين يادآور شده است: آذري‌زبان‌ها همواره در طول تاريخ مدافع اسلام، ايران و انقلاب اسلامي بوده و در مقاطع مختلف از كشور در مقابل بيگانگان جانانه دفاع كرده‌اند.
اين بيانيه مي‌افزايد: البته مردم آذربايجان كاملا هوشيار هستند و اجازه نمي‌دهند عده‌اي از آب گل‌آلود ماهي بگيرند و آرامش و امنيت كشور را مخدوش كنند كه راهپيمايي عظيم مردم تبريز و ديگر شهرهاي آذري‌زبان در دفاع از آرمان‌‏هاي انقلاب اسلامي پاسخ محكمي به تفرقه‌افكنان بود.
جامعه اسلامي مهندسين يادآور شده است: رسانه‌هاي گروهي با پرهيز از انتشار مطالب تفرقه‌افكن، ظرفيت قوميت‌ها را در جهت پيشرفت كشور بازگو كنند.
در اين بيانيه آمده است: اقوام مختلف ايراني با همزيستي مسالمت‌آميز خود و با پيروي از حضرت امام راحل و مقام معظم رهبري اهداف انقلاب اسلامي را پيش برده و در مقابل زياده‌خواهي بيگانگان ايستاده‌اند و اجازه نخواهند داد دشمنان چشم طمع به ايران اسلامي داشته باشند.
اين بيانيه مي‌افزايد: در طول هشت سال دفاع مقدس نيز آحاد مردم از قوميت‌هاي مختلف در مقابل دشمن ايستاده و پيروز شدند، دشمني كه از طرف همه قدرت‌‏هاي استكباري حمايت مي‌شد و انواع سلاح‌ها را در اختيار او مي‌گذاشتند، ولي رزمندگان اسلام ثابت كردند قدرت ايمان بالاتر از هر سلاحي است.
جامعه اسلامي مهندسين با يادآوري اينكه امروز مهمترين نياز كشور وحدت و همبستگي ملي است، از دستگاه‌‏هاي اطلاعاتي و امنيتي خواسته است با اقدامات پيشگيرانه مانع خدشه‌دار شدن وحدت و امنيت ملي كشور شوند.
در ادامه اين بيانيه با اشاره به بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار اعضاي ستاد مركزي بزرگداشت حضرت امام خميني (ره)، آمده است: هدف اصلي بزرگداشت حضرت امام راحل تداوم انديشه و راه آن حضرت است و لذا با همان انديشه بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران مي‌توانيم از آرمان‌‏هاي خود در مقابل زورگويان جهاني دفاع كنيم.
اين بيانيه مي‌افزايد: يكي از ويژگي‌هاي بارز حضرت امام خميني (ره) شجاعت و سازش‌ناپذيري آن حضرت در مقابل ستمگران و مستكبران و خودباوري بود و امروز نيز مسوولان نظام جمهوري اسلامي ايران با الهام از امام راحل در مقابل قدرت‌‏هاي استكباري ايستاده و از حقوق ملت ايران در برخورداري از فناوري صلح‌آميز مدبرانه دفاع مي‌كنند.
جامعه اسلامي مهندسين ضمن گراميداشت ياد و خاطره بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران، يادآور شده است: امروز راه و انديشه حضرت امام خميني (ره) زنده و پويا در ايران اسلامي ادامه مي‌يابد و تا زماني كه اين راه ادامه مي‌يابد دشمنان نخواهند توانست اراده خود را بر ملت ايران تحميل كنند.
در اين بيانيه همچنين با اشاره به مسائل هسته‌اي و پيشنهادهاي اروپا به ايران، آمده است: مردم ايران بر حق خود در چارچوب مقررات بين‌المللي مبني بر برخورداري از فناوري صلح‌آميز هسته‌اي اصرار دارند و هرگونه پيشنهادي كه در بر گيرنده حق قانوني اين ملت نباشد مورد قبول ملت ايران نخواهد بود.
در اين بيانيه آمده است: جمهوري اسلامي ايران بر اساس سند چشم‌انداز 20 ساله بايد به يك كشور توسعه‌يافته تبديل شود و قدرت‌‏هايي كه مي‌خواهند مانع پيشرفت ايران اسلامي شوند، بدانند اين راه آغاز شده و متوقف شدني نيست.
جامعه‌ اسلامي مهندسين يادآور شده است: قدرت‌‏هاي استكباري كه برخلاف موازين حقوقي و بين‌المللي از جمهوري اسلامي ايران مي‌خواهند از حق مسلم و قانوني خود صرف نظر كنند، بدانند ملت ايران انقلاب نكرده است كه زير سلطه باشد. ملت ايران مصمم است به قله‌هاي علم و دانش و پيشرفت دست يابد.

 

 

داخلي. اجتماعي. نمازجمعه.

جمعي از نمازگزاران آذري زبان تهراني امروز پس از برگزاري نماز عبادي - سياسي جمعه ، با سردادن شعارهايي بر حفظ وحدت و انسجام آذري‌زبانان سراسر كشور تاكيد كردند.

به‌گزارش خبرنگار ايرنا،نمازگزاران آذري زبان تهراني با سردادن شعارهاي "مرگ بر منافق"، "آذري ها، اتحاد اتحاد" و "الله اكبر خامنه‌اي رهبر" خواستار حفظ وحدت و انسجام ملي شهروندان آذري زبان كشور شدند.

آنان با بيان اينكه نبايد اجازه داد دشمن از كوچكترين فرصت‌ها براي پاشيدن بذر نفاق و جدايي ميان قوميت‌ها در كشور استفاده كند ، اعلام كردند:
توهين به هيچ قوم ، قشر و گروهي در كشور قابل قبول نيست اما نبايد واكنش به اين اتفاقات ، فرصت سودجويي براي دشمنان انقلاب را فراهم كند.

نمازگزاران آذري‌زبان تهراني با قدرداني از مسئولان كشور به خاطربرخورد با خاطيان حفظ وحدت و يكپارچگي مردم، اعلام كردند كه همچون گذشته و در تمامي صحنه‌ها از آرمان‌ها و ارزش‌هاي انقلاب اسلامي ايران دفاع خواهد كرد.

درپايان نماز جمعه امروز تهران،جمعي از افسران نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران نيز با رژه در مقابل در شرقي محل برگزاري نماز جمعه، فرياد "اتحدوا، اتحدوا" سردادند.

آنان با سردادن شعار "ما همه پيرو خط رهبريم" و "وحدوا، وحدوا، وحدوا وحده" بر حفظ وحدت و پيكپارچگي قوميت‌هاي مختلف ايراني تاكيد كردند.

"معصومه باباپور" ، خبرنگار زن نشريات محلي تبريز از خياباني در تبريز ربوده و آدم ربايان پس از وارد كردن 7 ضربه چاقو جسم نيمه جان وي را در زير پلي رها كردند.

"حسين قرباني" ، عكاس خبري در تبريز و "هادي دهقاني"،سردبير هفته نامه ساقي نيز توسط عوامل دولتي مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند.