طبق تایید منابع موثق:

1 نفر مفقود، 3 نفر در کلانتری16 تبریز

 

چنگیز بختاور، از فعالین سرشناس حرکت ملی آذربایجان و نماینده برجسته کارگران تبریز از دیروز مفقود شده است. او در تظاهرات دیروز حضور داشته است.

سه نفر دیگر نیز بازداشت و به کلانتری 16 تبریز منتقل شده اند. اسامی این اشخاص عبارتند از:

-          دکتر احمد رضایی حیدر اوغلو

-          جاوید میرزاپور

-          حسن ارک

 

 

 

برخی از شعارهای تظاهرات کنندگان تبریزی در تظاهرات صدها هزار نفری اول خرداد

 

-          یاشاسین آزادلیق (زنده باد آزادی)

-          یاشاسین عدالت (زنده باد عدالت)

-          یاشاسین میللی حرکت (زنده باد حرکت ملی)

-          میللتچی زیندانیه آزادلیق آزادلیق (زندانی های ملتچی را آزاد کنید)

-          سیاسی زیندانیه آزادلیق آزادلیق (زندانیان سیاسی را آزاد کنید)

-          آذربایجان اویاقدی...کیملیکینه دایاقدی (آذربایجان بیدار است و مدافع هویت خود می باشد)

-          آذربایجان اولمه ییب...اوز دیلیندن دونمه ییب (آذربایجان نمرده است و زبان خود را رها نکرده است)

-          آنادیلده مدرسه مدرسه (مدارس به زبان مادری)

-          آنام باجیم مئیدانا گل، مئیدانا (مادرم، خواهرم وارد میدان شو، وارد میدان شو)

-          دیلین قاداغانلیغی جینایت دیر جینایت (قدغن شدن زبان مادری جنایت است جنایت)

-          تورکون دیلی اولن ده ییل...باشقا دیله چونن ده ییل (زبان تورک نمی میرد و به زبان دیگر تبدیل نمی شود)

-          هارای هاری من تورکم (بشنوید، بشنوید من تورک هستم)

-          داش باشیوا بئغئیرت (بی غیرت، خاک بر سرت)

-          اولوم اولسون فاشیسمه (مرگ بر فاشیسم)

-          اولوم اولسون شوونیسمه (مرگ بر شوونیسم)

-          اولوم اولسون آپارتایدا (مرگ بر آپارتاید)

-          سیلاحسیز اعتیراض آزاددیر آزاددیر ( هرگونه اعتراضی بدون حمل سلاح آزاد است)

-          نیروی اینتیظامی حیمایت حیمایت

-          روزنامه ایرانین قاپیسی گرک باغلانا (روزنامه ایران تعطیل باید گردد)

-          اوستاندار جاواب وئر (اوستاندار جواب بده)

-          ...

 

لازم به ذکر است که در این تظاهرات بر اساس اعلام شاهدان هیچ شعاری به زبان فارسی داده نشده است.

 

 

 

اخبار غیررسمی از منابع انتظامی حاکی از شهادت 15 نفر در اعتراضات روز دوشنبه در شهر تبریز است

 

 

 

 

بسمه تعالی

انا لله و انا الیه راجعون

تورکها ایستاده می میرند

عظمت قیام ملی و ضد آپارتاید ملت غیور آذربایجان بحر خزر را دچار تلاطم کرده است. اکنون رود ارس خون مقدس شهیدان تبریز را تا به خزر آورده است.

حماسه ای که  روز اول خرداد ماه در تبریز قهرمان بوقوع پیوست، حکایت انفجارخشم ملتی است که از 85 سال پیش با پست ترین شیوه های فاشیستی مورد سرکوب و توهین قرار گرفته است. روزی او را تورک خر گفته اند و امروز به او سوسک نجاست خوار فارسها لقب می دهند.

جاهلان نژادپرست می پنداشتند که زیر شکنجه ها و تحت زنجیرها، آذربایجان و تبریز به زانو در آمده است،

اما رژیم آپارتاید بداند: تورک آیاق اوسته اولر( تورکها ایستاده می میرند).

آذربایجان را مزورانه سر ایران گفتید و در هرجنگی بسود خود قربانی کردید اما جلادانه زبان آنرا بریدید، چشمش را کور کردید و دهانش را دوختید. آیا اکنون جان ِ آذربایجان را می خواهید؟!

این خطه سرزمین آتشها است. قلعه جمهعور بابک، چنلی بئل کوراوغلو، امیرخیز ستارخان، مجلس پیشه وری و بیت شریعتمداری همه مخلوق قهرمانی های این ملک اند.تاریخ به یاد ندارد که آذربایجان در برابر ظلم فرود امده باشد و باز تاریخ به یاد ندارد که ظالم در برابر آذربایجان سر فرود نیاورده باشد.

ای کسانی که با هر نام و گروه و مسلک و مقام، آغشته به تعفن پان فارسیزم هستید از اهانت وحشتناکی که توسط روزنامه فاشیستی ایران به ملت تورک آذربایجان شده است به سرعت تبری جویید وهمانگونه که جلال آل احمد گفته است از کوروش پرستی و فردوسی بازی دست بردارید. بیش از 70 درصد از جمعیت هفتاد میلیونی ایران فارس نیستند. تورکها تنها نیمی از این جمعیت را بخود اختصاص داده اند.

اهالی آستارا و هشتپر ، ضمن حمایت قاطع از خواسته های ضد آپارتاید ملت آذربایجان، خواهان انضمام به آذربایجان، توقیف روزنامه ایران، انحلال کابینه دولت، تغییر قانون اساسی و رسمیت زبان تورکی در سراسر آذربایجان هستند.

منیم ایمانیم بیر عشقیم، اؤزوم بیر

بیر چشمه دن آخدیم قاینار گؤزوم بیر

تورک اوغلو تورکم من مردم سؤزوم بیر

یول وئر، یول وئر اؤز یوردوما گئدیم من

جمعی از دانشگاهیان آستارا و هشتپر و طوالش

ا

 

 

 

سانیوز:عصر دیروز دو گردان از سپاه جمهوری اسلامی از تهران به سمت تبریز حرکت کرده است.این امر به دلیل نافرمانی نیروهای انتظامی ,سپاه وبسیجیان ترک در سرکوب قیام مردم تبریز صورت گرفته است.گزارشات حاکی است که گارد سرکوبگر رژیم در قیام دیروز تبریز را غیر ترکها تشکیل می دادند.فرماندهی گردانهای مذکور سپاه بر عهده علی فضلی از کرج می  باشد.فضلی از نیروهای مطمئن رحیم صفوی است که در سرکوب قیام قزوین و چند شهر دیگر فرماندهی نیروهای سرکوبگر را به عهده داشته است

 

 

 

قابل توجه ملت آذربايجان

 

تظاهرات عظيم ديروز تبريز ، زنجان و ديگر شهرهاي آذربايجان ثابت كرد كه حقوق ملي آذربايجان با هيچ چيز ديگر قابل معاوضه نيست. خبر شهادت و زخمي شدن عده اي از هموطنان عزيز در جريان اعتراض ديروز مردم تبريز به سيستم فاشيستي و نژادپرستي شونيسم فارس همگان را مبهوت كرد و در ماتم فرو برد.

عناصر مشكوكي كه متعلق به حركت ملي آذربايجان و ملت آذربايجان نيستند با سياستي شناخته شده با اخلال در نظم ، تخريب اماكن عمومي و ايجاد خشونت قصد تحريف حركت مدني آذربايجان و ايجاد بهانه براي سركوب حركت ملي آذربايجان را دارند. لذا بر ملت آذربايجان واجب است توطئه اين اشخاص را خنثي كرده و حركت را در مسير مدني خود پيش ببرند.

ملت آذربايجان دقت كنند حركات سريع و خارج از ظرفيت در زماني كه هنوز بر ضعف تشكيلاتي و تئوريك غالب نشديم ، لطمات جبران ناپذيري را به حركت ملي وارد خواهد كرد.

 

ياشار تبريزلي 23 ماي 2006

 

 

سالهاست که ما دراین مملکت غم کاشته و درد درو میکنیم

 
  ائلشن اوریادلی
 
ازوقتی که به یاد دارم , همواره  تورک وآذربایجانی بودن یکی از افتخارات زندگی من بوده وهست . گمان نمیکنم کسی تورک باشد وچنین نباشد. واین احساسات ما درحدود نزدیک به یک قرن اخیر که عملا حکومت به دست فارسها افتاده موردسوء استفاده طرف مقابل قرار گرفته است . چراکه آنها (حکومت فارسها) روزی آذربایجان راسر ایران وروزی دیگر سرزمین قهرمانان ودلاورمردان آذری[ البته نه تورک !]لقب داده و درحقیقت با این کارخود احساسات پاک ملی ومیهنی مارا به سخره گرفته اند, چرا که اگر شوونیسم فارس به گفته های خود ایمان داشت حتی اگر به ظاهر هم که شده لااقل قدری با هموطن خود رفتاری رابرمی گزید که درخور ادعاهایش میشد ونهایتا این شد که می بینیم ! توهین اخیر سیاه کارنامه ایران که با پول آذربایجانیهای تورک اداره میشود و وارگان رسمی دولتی است که رسما عید نوروز را تنها به یکی از اقلیت قومی تبریک میگوید یکی از بدترین نوع هتک حرمت به   یک ملت در طول تاریخ است که صورت گرفته ودر آن بابی شرمی تمام وبا نگاهی که حاکی از کینه دیرینه شوونیسم فارس نسبت به ملت غیورتورک میباشد خودنمایی میکند . این بی چشم وروها گویی با یک اشغالگر ویا با یک بیگانه سردشمنی دارند, که با بیگانگان اگر چنین بودند ماراغمی نبود چون لااقل فرزندان غیرتمند آذربایجان لااقل بخاطر پاسداری از ناموس این بی ناموسها کشته نمیشدند ! آخر بی حیایی تابه کجا ؟! اکنون که اینها باتورکها اعلام جنگ کرده اند وباتمام قوا میتازند ودر توهین خود به ملت آذربایجان از هیچ چیزی کوتاهی نمیکنند واز قدرت پوشالیی که دارند بطور همه جانبه بر ضدما استفاده میکنند باید چاره ای اندیشید, چرا که این پایان کارنیست واین دشمنیها وتوهینها هرگز پایان نخواهد پذیرفت چون این توهین اولین آن نیست که آخرین آن باشد . سالهاست که مادراین مملکت غم کاشته ودرد درو میکنیم ,سالهاست که از نگاه نژادپرستانه شوونیسم فارس در عذابیم! شکایت به کجا بریم که چهار سوی مان نگاههای تمسخرآمیز شوونیستی مارا احاطه کرده است . از ظالم برظالم   شکایت روانیست. بگذارید زخمهای چرکینمان هرگز درمان نشود والتیام پیدا نکند . بگذارید کسانی که پسوندی از شهرهای آذربایجان راباخودیدک میکشند واین توهین اخیررابه خود نمیگیرند وسوسک شدن ودرچاهک توالت زندگی کردن رامختص تورکهای پایین شهری اکبرآبادنشین میداننددرخواب غفلت بمانند ودر رؤیاهایشان خوش باشند! غافل از اینکه هتاک   بی چشم  وروهیچ خط قرمزی برای آنها قائل نشده است ,ودرهتاکی اش خشک وتر را باهم موردهجمه ناجوانمردانه  قرارداده است وبر ماست که این توهین شوونیستهای پان فارسیست راهرگزنبخشیم وبه آنها نشان دهیم مدفوع خور کیست ؟! در کشوری که همه منابع زیرزمینی ملل دیگر ازجمله همه ثروتهای ملی تورکها درخدمت تفکر شوونیستی باشد باید هم آنها به خود ببالند ودچارخود بزرگ بینی شوند وخدا رابندگی نکنند. وما چگونه این ظلم وجور را بربتابیم وآرام بگیریم؟!واینک اینجانب به عنوان یکی ازفرزندان ملت شریف آذر بایجان که عمری رادر خدمت فرهنگ وزبان تورکی آذربایجانی سپری کرده, درپیشگاه ملت شریف وصبور خود قسم یاد میکنم که همچنانکه پس از آگاهی از توهین اخیردر غم وعزابه سرمی برم به اتفاق اعضای خانواده خود جهت اعتراض به این توهین بی شرمانه و همدردی با ملت غیرتمند تورک آذربایجانی خود چهل روز عزادار خواهیم بود . واز سایردوستان وهموطنان قلم به دست  انتظار دارم که با ماهم رأی شوند تاصدای اعتراض  خود رابه گوش جهانیان برسانیم
                یاشاسین آذربایجان     اؤلوم اولسون شوونیستلره
 
ائلشن اوریادلی
 (شاعر ونویسنده تورک آذربایجانی ومحقق زبان تورکی خلجی )
 

 

طنین  قیام عظیم ملت تاریخ ساز آذربایجان را در تبریز شنیدیم

 

ملت شریف و شریعتمداراسلامشهر، اهالی آزاده و مسلمان قلعه حسنخان، تورکهای شریف جاده ساوه؛

روز اول خرداد ماه بار دیگر تبریز قهرمان حماسه ای عظیم آفرید و سرنوشت تاریخ را تغییر داد. صدها هزار تن از اهالی شهادت طلب این شهر دربرابر فاشیستهای تا دندان مسلح فارس و مزدوران آنها بپا خاستند . اخبار تاسف آوری که  منتشر شده حکایت از آن دارد که در این عصیان ضد فاشیستی تعدادی از فرزندان برومند آذربایجان شهید و جمعی دیگر مجروح و اسیر شده اند.

همشهریهای عزیز آیا می دانید تبریز صبور به چه دلیل اقدام به چنین قیام خونینی کرده است؟!

در مورخه 22/2/1385، روزنامه دولتی ایران، دراقدامی بغایت نفرت انگیز و چندش آور، تورکهای آذربایجان را هدف مسمومترین و کریه ترین حمله تاریخ مطبوعات قرار داده است. این روزنامه در نهایت بی شرمی با کشیدن کاریکاتور و درج مطلب شدیدا نفرت انگیزی، تورکهای ایران را به سوسکهای نجاست خوار توالتهای فارس تشبیه کرده و توصیه نموده است تا جهت ریشه کن کردن نسل به سرعت درحال افزایش تورکها، فارس زبانها از رفتن به مستراح اجتناب کنند. ننگ  ابدی باد بر مروجان این همه ذلالت و رذالت!!!

در حال حاضر به رغم اعتراضات وسیع دانشجویان تورک در سراسر آذربایجان، مسئولین حقیر این روزنامه همچنان برطبل فحاشی و گستاخی می کوبند. درواقع آنها تاکنون به حال خود رها شده اند و بدون کوچکترین دغدغه ای اقدام بی شرمانه صفحه کودک و نوجوان ایران جمعه را توجیه می کنند. در آیات شریفه مختلفی از قران کریم اهانت به اقوام دیگر به شدت ملامت شده و حتی گفته شده است: ویل لکل همزه لمزه....وای بر {کسان}مسخره ای که {دیگران} را مسخره می کنند!

 

آذربایجانی های آگاه و رنجدیده اسلامشهر!

بخوبی مطلع هستید چگونه از لحظه ای که خانه پدری و دیار مادری خویش را در آذربایجان عزیز،به دلیل فقر و فلاکت ترک کرده ودر این محله به شدت محروم ساکن شده ایم شاهد انواعی از توهینها وتحقیرها توسط اراذل و اوباشی بوده ایم که با گفتن رکیک ترین و زشت ترین جوکها،تورکان غیور آذربایجان، این فرزندان رشید کوراوغلو،ستارخان و آیت الله شریعتمداری راتورک خرخوانده اند. حتی دنباله این اراذل در قالبی اتو کشیده، در صدا و سیما بعنوان یک ارگان دولتی و کاملا عمومی، لهجه و زبان تورکها را در سریالهای پوچ خود مسخره کرده آنها را انسانهای احمق و نادان و زبان نفهم قلمداد می کنند تا بچه های ما از تورک بودن پدر و مادر خود خجالت کشیده، بی خبر از عظمت تاریخی ملتشان، اصالت پرافتخار تورکی خویش را انکار و با حماقت دیوانه کننده ای خویشتن را فارس معرفی نمایند. نژاد پرستان فارس که چند سال پیش روستاها و شهرهای آذربایجان را به ویرانه تبدیل کرده اند اکنون قصد دارند تا با تشبیه کردن ما به سوسکهای نجاست خوار، امکان نابودی فرهنگی هم زبانان ما را در دیار غربت نیز بیش از پیش فراهم کنند. صبر و حیای بیش از حد ما در برابر این اهانتها و جکهای کثیف ، سبب شده تا آنها پایشان را فراتر از گلیمشان بگذارند و با جسارت وحشیانه ای ما را تشبیه به سوسکهای مدفوع خوار توالتهای فارس کنند. هیهات من الذله!

 

اهالی شجاع و عاشورایی قلعه حسن خان،

درحال حاضر جوانان محله ما در پی فقر و بدبختی،بیکاری و بی مسکنی وهمچنین عدم امکان تحصیل مناسب وازدواج به موقع،دچار انواع مصائب وبلایا شده اند.برخی ازبرومندترین جوانان ما در حال فرورفتن در منجلاب اعتیاد هستند. آیا کسی صدای عدالت طلبانه ما را می شنود؟! اهالی  تورک قلعه حسنخان می پرسند:مجریان قانون کجایند؟!چرا دولت عدالت محور ساکت است؟!چرا عاملین چنین توهینات تهوع آوری به چنگال قانون سپرده نمیشوند ؟!چرا مقامات مسئول در برابر رسانه های گروهی مکتوب وعلی الخصوص صدا و سیما از ملت صبور آذربایجان عذر خواهی نمی کنند؟! شاید می پندارند این حق هر شهروند تورک آذربایجان است که مورد اهانت فارسها قرار گیرد و دم بر نیاورد!

 

تورکهای غیور، متعصب و ظلم ستیز جاده ساوه،

درست از لحظه ای که در سوم اسفند سال 1299 ه. ش.، شومترین کودتای تاریخ ایران به دست رضاخان پالانی و با هدایت و اجرای استعمار انگلیس  بوقوع پیوست و نظام سیاسی کشور توسط حاکمان اوباش، مزدور و جلاد پیشه مصادره شد مردم ایران کثیرالمله، دچار بدبختی های بسیار بزرگ ملی گردیدند. اقلیت حاکم بدون اینکه  کوچکترین حق فرهنگی و اجتماعی را برای اکثریت محکوم منظور کند اقدام به شکستن نظم طبیعی جامعه ایران و کشتن حرمت ملل و اقوام ممالک محروسه، بخصوص ملت مترقی و حماسه ساز مملکت آذربایجان نمود. با استقرار رژیم کودتایی پهلوی، بلافاصله سابقه درخشان فرهنگی آذربایجانی ها، شان عظیم تاریخی تورکها و نظام قدرتمند اقتصادی مملکت آذربایجان آماج تیرهای بخل وحسد فرومایگان دست نشانده قرار گرفت و به این ترتیب درخشش ملی سرزمینی که روزگاری فانوس نورانی تمدن شرق محسوب می شد رو به افول نهاد.حتی به دستور جلادشاه پهلوی،در 60 سال پیش،لشکر جرار تهران به حکومت ملی آذربایجان حمله کرد و سیاهترین و خونین ترین و وحشتناکترین و نفرت انگیز ترین قتل عام قرن گذشته را در روستاها و شهرهای مظلوم آنا وطن محبوب ما براه انداختند و نزدیک به 100 هزار نفر از مردم بی گناه و بی پناه را در خانه و مسجد و مدرسه و بازار قتل عام کردند.آنها آمده بودند تا مملکت آذربایجان را قطعه قطعه کنند،غرورش را تحقیر نمایند، اهالی وطن دوستش را آواره کنند و در یک کلام کمر آذربایجان را بشکنند.

اما به رغم همه این مصایب و شداید، آذربایجان همچنان زنده و قوی بود. بگونه ایکه با قیام عظیم و سرنوشت ساز 29 بهمن در تبریز، این کمر پهلوی بود که شکسته شد.انقلاب پیروز گردید و قرار بر این شد تا حکومتی مبتنی بر اسلام ناب محمدی بر سراسر ایران حاکم گردد و با فقر و فساد و تبعیض بصورت همه جانبه و بی وقفه ای مبارزه شود. اصول 15 و 19 قانون اساسی اجرا گردد تا تورکها و دیگر ملل و اقوام غیر فارس ایران نیز قادر شوند همانند فارس زبانها به زبان شیرین مادری خود بخوانند و بنویسند. اما امروزه نه تنها هیچ اعتنایی به حداقل حقوق انسانی شهروند آذربایجانی نمیشود بلکه سیل لجنی از توهین و تحقیر و تحریف در کتب درسی، برنامه های صدا و سیما و مطالب مطبوعات،علیه بزرگترین اکثریت قومی این کشور در جریان است.عجبا اکنون کار بجایی رسیده است که سی و پنج هزار ارمنی مسیحی بر سی و پنج میلیون آذربایجانی مسلمان و شیعه رسما برتری یافته اند! این در حالی است که اکنون فقط تعداد شهدای آذربایجان در جنگ هشت ساله ایران و عراق ده برابر جمعیت امروز ارامنه ایران است .توهین متعفن روزنامه ایران در صفحه ای که از بالا تا پایین ان آلوده به کثافت مستراح است خود حکایت سطح فرهنگ و نوع گرایش افراد مریض الاحوالی است که رویای تحقیر و تضعیف آذربایجان را در ذهن مجنون خویش می پرورانند.

ما برخی از اهالی اسلامشهر، قلعه حسنخان و جاده ساوه ضمن اعلام همبستگی با همه دانشگاهیان در حال قیام تهران و سراسر آذربایجان و اظهار انزجار از سیاستهای مبتنی بر تبعیض(آپارتاید) فرهنگی در کشور، اقدام به شدت نفرت انگیز روزنامه ایران را محکوم کرده خواستارتوقیف روزنامه ایران، محاکمه و اشد مجازات متهمین، برکناری عاملین و قاصرین، عذرخواهی وعزل وزیر ارشاد، توقف کامل تبعیضات فرهنگی و اجتماعی علیه آذربایجان در رسانه های گروهی و کتب درسی و تکریم شان، مقام و زبان تورکها و آذربایجانیها در رادیو و تلویزیون هستیم.

دیگر صبر بس است!

عصاره دین ما مبارزه با ظلم است.

 بی شک ما ضمن حمایت قاطع از نهضت ملی ضد اپارتاید آذربایجان وهمچنین قیام ملی اول خرداد ماه تبریز،  با اهانت کنندگان به مقام تورکها و آذربایجانیها به شدت برخورد خواهیم کرد  

 

جمعی از اهالی اسلامشهر، قلعه حسنخان، جاده ساوه

 از همه عزیزان همشهری خواهش می شود تکثیر و توزیع  دست کم صد نسخه از این بیانیه را وظیفه دینی و ملی خود بشمارند.