امروز اگر سایر هموطنان از مبارزات حق طلبانه آذربایجان دفاع نکنند موجبات احساس دوری بیشتر فراهم خواهد شد.و فردا روز نباید انتظار همراهی و همدلی از ترکها داشته باشند.

www.haqqimiz.blogsky.com

 

www.asmek.blogfa.com

 

 

 

yashar hakakpur dastgir shod. emruz sobh dar xaneh(jome 5/3/85)

 

 

 

 

دهها شهيد و زخمي در تظاهرات نقده

 

اسامي برخي از شهيدان به قرار زير است؛

توحيد آذريون، حسين فتحي پور، همت اسم زاده، محمد علي جنت نيا و عسگر قاسمي

 

دهها هزار تن از مردم نقده ديروز در ادامه اعتراضات گسترده ملت آذربايجان به خيابانها ريختند.تظاهرات از خيابان فتوحي آغاز با حركت به سمت اداره ارشاد ادامه پيدا كرد.بنا به اخبار رسيده اعتراضات مدني مردم با دخالت نيروهاي نظامي و فرماندار نقده به آشوب كشيده شد.معترضين  به فرماندار كه از مردم تقاضا كرد شعارهاي ديكته شده از طرف وي را بدهند، اجازه ادامه سخنراني نداده و با پرتاب سنگ به اتومبيل حامل فرماندار كه مجهز به بلندگو بود، حمله كرده و او را به شدت كتك زدند. با متواري شدن معين زاده فرماندار نقده به داخل اداره ارشاد اتومبيل وي وا‍ژگون گشته و به آتش كشيده شد. نيروهاي ضد شورش نيز با مشاهده خشم مردم به اداره ارشاد پناه برده و از آنجا معترضين را با گاز اشك آور مورد حمله قرار دادند.   در نتيجه تظاهر كنندگان با سر دادن شعار به سمت فرمانداري حركت كردند اما در آنجا با تير اندازي مأمورين كه به شهيد و زخمي شدن دهها تن انجاميد مواجه شدند. عده اي از معترضين با مشاهده اوضاع به طرف اداره ارشاد برگشته آنجا را به آتش كشيدند. نقده هنوز نا آرام است. 57 نفر از زخمي ها به اورميه منتقل شده اند و حال 17 نفر بسيار وخيم گزارش شده است. از تعداد شهيدان اطلاع دقيقي در دست نيست. اسامي برخي از شهيدان به قرار زير است: توحيد آذريون، حسين فتحي پور (دانش آموز دوم دبيرستان)، همت اسم زاده، محمد علي جنت نيا( شصت و پنج ساله) و عسگر قاسمي.

شاهدان عيني از شهادت نوجوان 12 ساله اي كه با اصابت گلوله به گلو كشته شده است خبر داده اند. يك سرهنگ نيروي انتظامي آغاز كننده تير اندازي به سمت معترضين بودي است، اسم اين خائن به ملت آذربايجان قلي يوسف زاده مي باشد كه سابقه خوبي در بين مردم نقده نداشته است.

م. اورومچو

5 خرداد 1385- اورميه

 

 

یک نفر در مشکین شهر شهید شد

 اساس اخبار رسیده از مشکین شهر در جریان تظاهرات دیروز چهارم خرداد در این شهر که توسط پلیس به خشونت کشیده شد یک نفر از شهروندان به نام جواد عابدی توسط ماموران دولتی به شهادت رسید.

یاشار حکاک پور در مراغه دستگیر شد.

یاشار حکاک پور مراغی از فعالان هویت طلب آذربایجان امروز صبح پنجم خرداد در منزل پدریش توسط نیروهای اطلاعاتی مراغه دستگیر شد.

دستگیری وحید شیخ بگلوعضو شورای مرکزی تشکل آرمان

عضو شورای مرکزی تشکل آرمان دانشگاه آزاد و دبیر همایش ستارخان ، مبارز نستوه مهندس وحید شیخ بگلو، در محل کار خویش در هریس به بهانه اعتراض به توهین روزنامه ایران به طرز وحشیانه با ضرب و شتم ساعت 19 روز پنچ شنبه(امروز) با دستبند و چشمبند دستگیر شد.

و تا کنون از وضعیت ایشان هیچ خبری نیست و خانواده ایشان در تهدید بوده و ناراحتی به سر میبرد. و هیچ یک از ارگانهای مربوطه نیز حاضر به جوابگویی نمی باشند

   به امید آزادی همه زندانیان سیاسی و عقیدتی  

    کمیته دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان

دستگیریهای گسترده در کوه عینالی تبریز

صبح امروز جمعه پنجم خرداد ماموران اطلاعاتی و انتظامی تبریز با حمله به هزاران نفر از مردم تبریز که در نقاط مختلف این کوه بودند تعداد زیادی از ایشان را دستگیر کرد.بر اساس گفته های شاهدان عینی ماموران دو اتوبوس از مردم را دستگیر و به بازداشتگاه بردند.یکی از حاضران در کوه در تماس با وبلاگ حق از دستگیری دوستش به نام هادی عادلی خبر داده است.

 

 

 

اعتراضلار کيچيک شهرلرده هله ليک گرک دوردورولوب و بويوک شهرلره خصوصيله تهرانا گتيريلسين

 

تاسفله چوخ آغير خبرلر کيچيک شهرلردن ائشيديلير. او جومله دن نقده (سولدوز) شهريندن خبر گلير کي اونلارين اعتراضي قانا چکيليب و تاسفله 10 نفره ياخين شهيد اولوب لار و ايندي شهر ضد شورش پليسين الينده دير آنجاق ميللت هله ليک يئره اوتورمويوب و اوز اعتراضلارينا دوام ائدير کي بو وضعيت بير فاجعه يه سبب اولا بيلر.

چون کيچيک شهرلرين خبرلري ياخشي ياييلمير و اورداکي اعتراض لارين سسي راحاتليکلا بوغولوب و دونيانين قولاغينا چاتمير، منجه فعاللاريميز گرک هله ليک کيچيک شهرلرده اعتراضلاري دوردوروب و بوتون شهرلردن ميللتي تهرانا گتيرسينلر و بير بويوک و تاريخي اعتراض کئچيريلسين. تهراندا بوتون اولکه لرين سفيرليگي و بويوک دونيا خبرگزاري لرين نماينده لري وار و ميللتين سسي بوتون دونيا يا چاتديريلا بيلر.

چون امکاني وار کي شنبه گونو تهرانين يولون باغلييب و اتوبوس لاري تهرانا ساري يول وئرميه لر، بوتون ميللتچي لر گرک گئج اولماميشدان بوگون تهرانا گئده لر و بو شعاري کي  آذربايجان قان ايچينده، اويان تهران، اويان تهران پايتخت ده سسلنديرلر. تهران اعتراضي بير بويوک و تاريخي حرکت اولاجاق کي آذربايجانين ميلي نهضتينده بير دونوم نقطه سي اولاجاق.

آيري طرفدن، حرکت ايدر لري گرک بو احتمالي نظرده توتاراق کي شايد مجلس قاباغينين يوللارين باغليالار گرک قاباقدان بير آلترناتيو يئره (شايد ميدان پاستوردا رياست جمهوري قاباغينا) ييغيشمايا راضيليق اپارالار.

ياشاسين آذربايجان

گله جک بيزيمدير.

                                                                                                              تورک بالاسی

 

 

GÜNEY AZERBAYCAN QAN İÇİNDE

May ayının 25’i axşam saatlerinde GÜNEY AZERBAYCN’ın Sulduz(neqdeh) şeherinde olan mitinglerde 6 kişi şehid ve 60 dan çox yaralanan var. Xeberi İran’ın resim xeber saytlarından birisi olan BAZTAB saytı yazmişdır.

Alınan xeberlere göre onlar bin Azerbaycan Türk’lerinden Fars Şuvinizminin ırqıçı politikalarına qarşı böyük miting ve aksıya geçirdiler. Polis sılahsız insanlara hucum apardı ve bu mitinqi qana boyadılar. Miting iştirakçıları şeher Valisinin arabasını oda çekdiler. Aynı zamanda millet İRŞAD idaresine girib ve oranıda oda çekdiler. Hemçinin xalq Valilik binasına hucum apararaq oranıda yandırdılar. Ölenler arasında orat mektebli öyrencide vardır. Verilen xeberlere göre şehid olanların bazisinin adı belirlenmişdir. Şehid olanların adı: Tohid Azeryyun, Hüseyin Fethipur, Himmet Esmzade, Memmed Ali Cennetniya ve Esğer Qasemi.

İnsanlara ilk ateş saçan yüzbaşı Quli Yusufzade olub.

İştirakçılar sadece medeni bir formada öz dillerinin azadlığını ve İranda ırqçılıq siyasete son verilmesini istemişler. En önemli sloqan “ Haray haray men Türkem “ olmuşdur. Xatırlatmaq lazim ki GÜNEY AZERBAYCANDA 30 milyon Türk yaşamaktadır ve İran’da çoğunluk olarak İran nüfüsünun 50%  teşkil edir.

Biz bütün Türk dünyasını Türk insanın qanın tökülmesine sayqı ile baxılmağı teleb edirik.

GÜNEY AZERBAYCAN MİLLİ ÖYRENCİ HEREKATI

GELECEK BİZİMDİR

URMU 26 May 2006

 

در پي اعتراضات وسيع و گسترده ي دانشجويان آذربايجاني  دانشگاه آزاد واحد شبستر نيز با مجوز رئيس  دانشگاه دست به يك تحصن كاملا مدني زده و به اين طريق نفرت و انزجار خود را از حركت فاشيستي عوامل شوونيسم فارس نشان داد.

در اين ميان پس از سخنراني حاج اقا مصلح و آقاي دكتر لك كه هر دواين حركت غير قابل توجيه روزنامه ي ايران را محكوم كردند چند دانشجو با قراعت اشعار و مطالبي درمورد آذربايجان و زبان مادري خود ( توركي ) همدردي خود را با دانشجويان نشان دادند و دانشجوبان حاظر در سالن آمفي تئاتر دانشگاه شبستر نيز يا سر دادن شعارهايي چون : ياشاسين آذربايجان . منيم ديليم اولن دئيل  فارس ديلينه دونن دئيل . بابك بابك  . روزنامه ي ايرانين قاپيسي گرك باغلانا . .......  سخرانان را همراهي كردند . لازم به ذكر است مامورين حراست و عوامل ناشناس حاظر در دانشگاه با فيلم برداري قصد ترساندن دانشجويان را داشتند كه دانشجويان غيور شبستر آنان را نا كام گذاشتند .

 

 

 

دعوت فعالین شهر صوفیان از همه صوفیانی های مقیم تهران

برای حضور موثر و قوی در تظاهرات مقابل مجلس در روز یکشنبه)

آذربایجان شهیدلرینین آدی و یادینان

آذربایجان و تورک میلتی اوز عظمت و بیرلیگینی یکشنبه گونو تهراندا مجلیسین قاباغیندا, دنیانین گوزلرینه گورسده جاق و شوونیسم فارس و پان فارسیسم لره دیه جاق کی ائشیت: " هارای هارای من تورکم"

قیام مردم آذربایجان نقطه شکوهمند تاریخ آذربایجان است که اگرچه هم اکنون به نوعی از نظر جهانیان و ملایان رژیم دور مانده و توجه چندانی نمی کنند ولی بدانید دیری نخواهد پایید که همگی به آن اذعان خواهند کرد و ملت غیور آذربایجان سرمشق تمامی ملت های آزاده و آزادیخواه خواهد شد.

به دنبال اقدام وقیحانه روزنامه ایران و توهین به ملت تورک زبان, شاهد اعتراضات به حق مردم آذربایجان بودیم و تقریبا هیچ شهری نمانده که انزجار خود را از این عمل اعلام نکند. مسئولین مملکتی به این امر اعتراف دارند که این موج عظیم و بی نظیر از اعتراضات محدود به یک کاغذ پاره نیست ولی هرگز نفهمیده اند و یا خود را به نادانی زده اند که این اعتراضات صدای آه و ناله 85 ساله ی ملتی بزرگ است که در این مدت طویل شاهد بدترین تهمت ها و تحقیر ها، تبعیض ها و بی عدالتی ها، و بدتر از همه نابودی فرهنگ و هویت دیرینه خود بوده است. این مسئولین بی خرد و نادان مملکتی همیشه و درهر زمان اعتراضات مردمی را به خط گرفتن از بیگانگان و آمریکا ربط می دهند و به زعم خود مسئله را ریشه یابی می کنند و از آن به بعد به سرکوب ملت آزاده ای دست می زنند که با پول و تلاش و اعتبار مردم بر مسند خود تکیه زده اند. آنانکه امروز خون ملت آذربایجان و یا هر انسان آزاده ی دیگری را می ریزند بدانند که قطره قطره خون خودشان و تکه تکه ی گوشتشان از مایه و حاصل کار و تلاش همین انسانهای بی دفاع، پرورش یافته که اکنون به جای خدمت گذاری به آنها و رفع نیازها دست به قتل و غارت آنها می زنند. این بی خردان باید بدانند که چیزی جدا از مردم نیستند و خواسته ی مردم تکلیف آنهاست.

ملت آذربایجان و تورک ایران مگر چه می خواهد که این قدر باید هزینه بدهد و خون جوانانش را تقدیم کند. مگر آموختن زبان مادری در کدام کشوری ممنوع و جرم محسوب می شود؟ و یا به حکم کدام عقل و فطرت نیک اندیشی آدمی از زبان اصیل و مادری خویش محروم می شود؟ آیا این خواسته ای بزرگ و غیر منطقی است؟ وقاحت و پستی و بی شرمی تا به کی باید بر مسند حکومت باشد و بر ما حکمرانی کند؟ این است حکومت مردمی؟ این است حکومت اسلامی و این است دولت مهر ورز و عدالت گستر؟؟؟

جناب احمدی نژاد؛ شاید این مشیت خداوندی و از الهامات الهی به درون وجود شماست که مهر ورزی دولت شما در قالب قتل و کشتار مردم بی دفاع و حق طلب بر ما ملت تورک ارزانی شده!!!

تا کی می خواهید هویتی غیر از آنچه که ما صاحب و وارث آنیم بر ما تحمیل کنید؟

گوش هایتان را باز کنید و خوب صدای ملت بزرگ تورک را بشنوید: من تورکم

و نه آذری!

ما گروهی از جوانان حقیقت جوی تورک، از همه گروه ها از هر طبقه و نژاد و با هر اندیشه و تفکر دعوت می کنیم تا اعاده ی حقوق به حق ملت آذربایجان از هیچ تلاشی فروگذار نکنند و در مقابل تهدید ها و توهین ها مقاوم و استوار باشند. زیرا که به قولی یک روز آزاد زیستن برتر از هزار سال اسارت و حقارت است.

در این راه مقدس از همه ترکان ایران در هر جا و مکان و در هر مقام سیاسی و اجتماعی و نظامی، اعم از دکتر و مهندس و مدیر کل و وزیر و معلم و بازاری، دانشجو و دانش آموز، سرهنگ و پاسدار و سرباز دعوت می کنیم که به صفوف اعتراض و حق طلبی ملت ایران بپیوندند و بدانند که در این راه هیچ کس بر دیگری برتری ندارد. این موضوع به خون و گوشت و پوست ما ریشه کرده است. یعنی موضوعی به نام هویت. هویت به تاراج رفته و غارت شده توسط رژیم های گذشته. بنابراین ما خود نیز همراه همه ی شما حق طلبان در هر متینگ و مراسمی و به هر روشی و در همه سطوح با چنگ و دندان از زبان و هویت خود دفاع خواهیم کرد و در این هدف مقدسی که در پیش گرفته ایم راه بازگشتی نیست.

نکته ای که همه ما باید بدان آگاه باشیم این است که حکومت نژاد پرست تمام توان خود را به کار گرفته تا در این صفوف فشرده اختلاف و نگرانی و جنگ خودی راه بیندازد. هدف رژیم به جان هم انداختن بسیجی ها و مردم است. ولی به کوری چشم بعضی مزدوران خود فروخته، ما بسیجیان اصیل که همواره در دوران دفاع از میهن اسلامی در جبهه ها بوده و از شرف و عزت میهنمان دفاع کردیم، اکنون نیز در صحنه ایم و باید به همه آنها گفت: بسیجی به مردم تعلق دارد نه به حکومت و اهداف شوم آنها و افراد خود فروخته و بی غیرتی را راهی به سوی بسیج نیست.

نکته ی دیگر نوع و نحوه ی ادامه ی اعتراضات است. اولا تاکید می کنیم که باید این اعتراضات کاملا مدنی و به دور از هر گونه اغتشاش و خشونت باشد. دوما باید به نحو صحیحی اطلاع رسانی شود و به مردم عادی آگاهی داده شود که هدف از این همه های و هوی چیست؟ و سوما هم اینکه نباید انتظار پیروزی یک شبه را داشت. باید بدانیم که این تنها اول راه است و برای رسیدن به مقصود باید حساب شده و قدم به قدم راه رفت.

........... و بدانید که پیروزی از آن ماست

"ها رای هارای من تورکم"

بدینوسیله از کلیه ی هموطنان تورک زبان و به خصوص تعداد کثیری از همشهریان صوفیانی که مقیم تهران هستند و همه ملت فهیم و آزاده ی تر ک زبان تهران و آذربایجان دعوت می کنیم که در راهپیمایی روز یکشنبه مقابل مجلس شورای اسلامی ساعت 10 صبح حضور به هم برسانند و شعار های منطقی در دفاع از حقوق ملت تورک زبان سر دهند تا صدای مظلومیت و حق طلبی خود را به گوش نمایندگان بی کفایت انتصابی و نیز دوربینهای رسانه های مختلف نشان دهند. ودر اعتراض بیمی از یگان ضد شورش و نیروی انتظامی و اطلاعات نداشته باشند. زیرا تا وقتی که باهم و برای هم هستیم هیچ کسی نخواهد توانست آسیبی برای ما برساند.

از طرف دانشجویان صوفیانی دانشگاه های مختلف و نیز دانشجویان دانشگاه آزاد صوفیان، بسیجیان و جوانان هویت طلب صوفیانی، و صوفیانی های مقیم تهران

 

 

بسمه تعالي

بيانيه شماره ي (3) جمعيت اسلامي دانشجويان دانشگاه زنجان

"هر کس در دفاع از ناموس و شرف و عزت خويش کشته شود شهيد است " امام علي (ع)

انا لله و انا اليه راجعون

          در پي توهين و اهانت روزنامه ي ايران به تورک ها ، اعتراضات در تمامي دانشگاه ها و شهرهاي آذربايجان شروع شد. زنجان ،تبريز ، اروميه ، قزوين ، همدان ، اردبيل، تهران و .... تا اينکه مردم غيور تبريز در روز دوشنبه 1/3/85 و به دنبال آن مردم قهرمان اروميه در روز سه شنبه 2/3/85 دست به تظاهرات گسترده زدند و با شعارها و سخنان خود خواستار برخورد جدي با عاملان اين اقدام شوونيستي شدند که اين تجمعات با دخالت نابخردانه ي نيروهاي آپارتايدي به خشونت کشيده شد وگلوله، باتوم هاي الکتريکي و گاز اشک آور نوازشگر حق طلبان تبريز و اروميه گشت و تا آنجا پيش رفت که تعدادي از هموطنان عزيزمان زخمي و شهيد شدند و خاک آذربايجان دوباره گلگون گشت." آذربايجان باشين ساغ اولسون "

زنجان،قزوين،همدان،تهران،مرند،مراغه،خلخال،خوي،اهرو... نيز در همان روز و روزهاي بعد به اعتراضات خود ادامه داده و بر خواسته هاي خود تاکيد ورزيدند .

دانشجويان آگاه

ملت فهيم آذربايجان

به راستي اين همه توهين و تحقير براي چيست؟ آيا تنها با توقيف و محاکمه ، قضايا مختومه است؟ ريشه ي اين اقدامات در کجاست؟ وقتي ما اجازه نداشته باشيم به زبان خود بنويسيم و بخوانيم، حتي يک کتاب به زبان خويش در مدارس نداشته باشيم ، وقتي به ياد نداريم که حتي يک فيلم سينمايي ، يک برنامه ي تلويزيوني به زبان ترکي در شبکه ي به اصطلاح ملي پخش شده باشد، وقتي در انتخابات مختلف ، ملت آذربايجان با وعده و وعيدهاي احزاب چپ و راست فقط به ماشين رأي تبديل مي شوند، وقتي بيکاري در آذربايجان بيداد مي کند و... مطمئنا اين گونه تفکرات فاشيستي از بين نخواهد رفت و در قالب هاي ديگري خود را نشان خواهد داد، توقيف يک نشريه و محاکمه ي مسئولان آن به عنوان امري لازم بايد اجرا شود ولي کافي نيست. بايد با تفکر و تامل دقيق تمام علل و عوامل توهين ها ،تحقير ها ، عقب ماندگي هاي اقتصادي و مشکلات فراوان ملت آذربايجان را بررسي نموده و خواستار برطرف شدن آنها شويم واجازه ندهيم اعتراضات و خواسته هاي حقه ي ما به سود عده اي خاص مصادره شود. جمعيت اسلامي دانشجويان دانشگاه زنجان ضمن اعلام حمايت کامل خود از تمامي اعتراضات ،تجمعات و تحصن هاي ملت بزرگ آذربايجان در شهرهاي مختلف و دانشجويان دانشگاه ها به ويژه قيام ملت قهرمان تبريز و اروميه ، ياد شهداي اين واقعه را گرامي داشته و اعلام مي دارد اين حمايت ها تا بر آورده شدن تمامي مطالبات ملت بزرگ و قهرمانمان ادامه خواهد داشت و معتقديم آنچه امنيت و تماميت ارضي يک کشوررا تضمين مي کند قائل شدن حقوق برابر براي تمامي ملت هاي ساکن در آن کشور است .

همچنين خواسته هاي ملت آذربايجان را جهت نابودي اقدامات شوونيستي وتفرقه افكنانه و قطع دستاني كه در جهت ايجاد نفاق در كشور و تخريب ملل ايراني گام بر مي دارند به صورت زير بيان مي دارد :

  1- عذر خواهي رسمي رئيس جمهور از طريق صدا و سيما

2- حذف کلمه ي موهوم و اهانت آميز"آذري " از گفتمان سياسي و فرهنگي کشور

3- تدريس زبان و ادب ترکي در مدارس ودانشگاه ها و اعلام زبان ترکي به عنوان يکي از زبان هاي رسمي کشور (با توجه به کثرت جمعيت ترکها در ايران) و تاسيس فرهنگستان زبان و ادب ترکي

4 - تاسيس و راه اندازي شبکه هاي راديو و تلويزيوني سراسري، خبرگزاري و روزنامه ي کثير الانتشار دولتي به زبان ترکي با توجه به تداول اين زبان در گستره کشور

5- اعاده ي کليه ي اسامي تاريخي (به خصوص اعاده ي نام تاريخي آذربايجان مطابق آخرين تقسيمات کشوري در دوران مشروطيت به استان هاي اردبيل، زنجان و ... ) به اماکن جغرافيايي و رفع موانع موجود در نامگذاري اسامي ترکي براي کودکان و واحدهاي اقتصادي و صنفي

6- ايجاد حزب يا احزاب رسمي در کشور

7- رفع کليه اشکال تبعيض اعم از اقتصادي، فرهنگي و ... از کليه ي مناطق ترکنشين کشور

8-تمرکز زدايي در حوزه هاي سياسي،اقتصادي و فرهنگي از پايتخت و اعطاي اختيارات در اداره ي داخلي آذربايجان به مسئولين محلي منتخب مردم

ضمن اينكه خواستار آزادي بي قيد و شرط فعالان هويت طلب ترك بويژه دانشجويان دربند و افرادي كه در جريان اعتراضات اخير دستگير شده اند مي باشد .  

                                                                                                                                                   ياشاسين آذربايجان

                                                                                                                                                ياشاسين آزادليق

 

 

 

 

اسامي برخي از شهيدان به قرار زير است؛

توحيد آذريون، حسين فتحي پور، همت اسم زاده، محمد علي جنت نيا و عسگر قاسمي

 

 

دهها هزار تن از مردم نقده ديروز در ادامه اعتراضات گسترده ملت آذربايجان به خيابانها ريختند.تظاهرات از خيابان فتوحي آغاز با حركت به سمت اداره ارشاد ادامه پيدا كرد.بنا به اخبار رسيده اعتراضات مدني مردم با دخالت نيروهاي نظامي و فرماندار نقده به آشوب كشيده شد.معترضين  به فرماندار كه از مردم تقاضا كرد شعارهاي ديكته شده از طرف وي را بدهند، اجازه ادامه سخنراني نداده و با پرتاب سنگ به اتومبيل حامل فرماندار كه مجهز به بلندگو بود، حمله كرده و او را به شدت كتك زدند. با متواري شدن معين زاده فرماندار نقده به داخل اداره ارشاد اتومبيل وي وا‍ژگون گشته و به آتش كشيده شد. نيروهاي ضد شورش نيز با مشاهده خشم مردم به اداره ارشاد پناه برده و از آنجا معترضين را با گاز اشك آور مورد حمله قرار دادند.  در نتيجه تظاهر كنندگان با سر دادن شعار به سمت فرمانداري حركت كردند اما در آنجا با تير اندازي مأمورين كه به شهيد و زخمي شدن دهها تن انجاميد مواجه شدند. عده اي از معترضين با مشاهده اوضاع به طرف اداره ارشاد برگشته آنجا را به آتش كشيدند. نقده هنوز نا آرام است. 57 نفر از زخمي ها به اورميه منتقل شده اند و حال 17 نفر بسيار وخيم گزارش شده است. از تعداد شهيدان اطلاع دقيقي در دست نيست. اسامي برخي از شهيدان به قرار زير است: توحيد آذريون، حسين فتحي پور (دانش آموز دوم دبيرستان)، همت اسم زاده، محمد علي جنت نيا( شصت و پنج ساله) و عسگر قاسمي.

شاهدان عيني از شهادت نوجوان 12 ساله اي كه با اصابت گلوله به گلو كشته شده است خبر داده اند. يك سرهنگ نيروي انتظامي آغاز كننده تير اندازي به سمت معترضين بودي است، اسم اين خائن به ملت آذربايجان قلي يوسف زاده مي باشد كه سابقه خوبي در بين مردم نقده نداشته است.

م. اورومچو

5 خرداد 1385- اورميه

 

 

بسمه تعالی

تظاهرات هزاران نفری مردم زنگان در محکومیت اقدامات فاشیستی رژیم وحمایت  از قیام تبریز و یاد گرامیداشت شهدای قیام بزرگ اول خرداد تبریز

 

مردم غیور زنگان(قلب آذربایجان) به صورت کاملا خودجوش ساعت 16 پنجشنبه 4/3/85 دست به تجمع در سبزه میدان این شهر زدند وبا اعلام حمایت از تظاهرات   مردم تبریز واورمیه انزجار خود را از اقدامات شونیستی دولت وتبعیضات فراوان بویژه مظالم فرهنگی ابراز  داشتند. بعد از یک ساعت تجمع در سبزه میدان مردم به راهپیمایی در خیابان پرداختند وبا شعارها وپارچه نوشته های خود خواستار استعفای وزیر فرهنگ ورسمیت زبان تورکی شدند.افراد حاضر در خانه های اطراف مسیر راهپیمایی با ریختن شکلات وگل بر سر راه مردم حمایت خود را از آنان اعلام می داشتند. راهپیمایان باگذر از میدان انقلاب و سعدی وسط در چهارراه سعدی توقف نموده وخواسته های خود را اعلام داشتند. این مراسم با سخنرانی "توکل غنی لو"که به بیان علل وعوامل این نوع توهینها و خواسته های ملت پرداخت ،خاتمه یافت.

 لازم به ذکر است حضور ماموران انتظامی ونیروهای اطلاعات بسیار چشمگیر بود و آنان نیز به صورت ضمنی از مردم حمایت میکردند.

سه تن از فعالین آذربایجانی نیز که صبح امروز دستگیر شده بودند درهنگام تظاهرات آزاد شده ودربین مردم حضور داشتند.

شعارهای مردم چنین بودند:"هارای هارای بیز تورکوک"،"آذربایجان شؤهرتینی آتماریق    تورک دیلینی فارس دیلینه ساتماریق"،"یاشاسین آذربایجان   یاشاسین تورک ائلی"،"تبریز باشین ساغ اولسون"،"اوشاق فارسی دانیشما"،"صفار هرندی استعفا استعفا"،"اؤز دیلیمده مدرسه"،"تورک دیلینده مدرسه"،"تبریزده قان آخا    زنگان اوزاقدان باخا!!؟؟"

 

 

سولدوز در خون و آتش

اخبار بسیار دردناکی از سولدوز به دستمان رسیده است.

ازعصر پنج شنبه 4 خرداد ماه، تجمع چند ده هزاری نفری مردم سولدوز با حمله نیروهای رژیم آپارتاید به خاک و خون کشیده شد و بر اساس شهادت شاهدان عینی، نزدیک به 10 نفر از جوانان غیور آذربایجان، معصومانه به شهادت رسیدند. جوانان زیادی نیز بازداشت شده اند. اکنون شهر سولدوز اوضاع یک شهر جنگزده را به خود گرفته است و مامورین به مردم حمله می کنند.

سولدوز اکنون به شدت داغدار است.

مردم فریاد می کشند:

ناموسومو قوروماغدا کفن منه حالال اولسون، کفن منه حالال اولسون

همچنین در سولدوزفرمانداری و چندین ساختمان دیگر دولتی به اتش کشیده شده است

.

ادامه قیام خونین ملت ضد آپارتاید آذربایجان در شهر مشکین شهر

عصر روز گذشته در شهر مشکین شهر خون پاک جواد عابدی بر خاک مقدس آذربایجان جاری شد .

تجمع مشکین شهر در ساعت 19 با مسالمت کامل شروع شد . مردم با سردادند شعارهایی چون مرگ بر آپارتاید، مرگ بر شوونیسم، یاشاسین آذربایجان، محو اولسون فاشیسم، خواستار رفع کامل تبعیضات فرهنگی و نیز رسمی شدن زبان تورکی در سراسر ایران شدند. معترضین فریاد می کشیدند که زبان 35 میلیون تورک آذربایجانی را از زندان شوونیسم ازاد کنید.

دهها هزار تن از اهالی خی یو با تجمع در برابر فرمانداری شهر خواهان ملاقات با فرماندار شدند. اما فرماندار حاضر به دیدار نشد و به نیروهای امنیتی دستور مقابله داد. این امر سبب شد تا یکی از جوانان غیور مشکین شهر از فاصله بسیار نزدیک، توسط کلت یکی از نیروهای امنیتی، از ناحیه شقیقه مورد

اصابت گلوله قرار گیرد.

 

در جنگهای ویتنام رییس پلیس شهر سایگون یک مبارز ویتنامی را با شلیک گلوله کشت. عکس این جنایت در جهان منتشر شد.

 این تصویر دهشتناک شکست فالانژها در برابر قیام ملت ویتنام سرعتر کرد. آنچه که در مشکین شهر بوقوع پیوسته دقیقا چنین است.

وقتی خون این جوان از ناحیه کاسه سر فوران کرد اهالی معترض، خشمگینانه به فرمانداری ریختند، پرچم ایران را آتش زدند و اقدام به شکستن شیشه ها و تخریب اسباب و اثاث این اداره کردند. سپس شهر دچار اشوب شد و بانکها و ادارات مختلف مورد حمله قرار گرفت. به اماکن خصوصی هیچ خسارتی وارد نشده است. در این قیام جمع کثیری دستگیر شده اند.

 

سوگند اهالی مشگین شهر در گرفتن انتقام از قاتلین

بعد از انتشار خبر شهادت معصومانه عابدی، اهالی در خیابانهای شهر تجمع کردند و یکصدا فریاد کشیدند:

آند ایچیریک کفن گییه ک شهادت شربتین ایچه ک

به نظر می رسد از عصر امروز دوباره شهر برای قیام دیگری آماده خواهد شد.اکنون شهر در حکومت نظامی است.

زنان داغدار مشکین شهر در حال خواندن نوحه برای شهیدان آذربایجان در تبریز، سولدوز، مرند و قوشاچای هستند.

 

تظاهرات صدهزار نفری مردم تورک زنجان

عصر روز 5 شنبه ، شهر عزیز زنجان نیز شاهد تظاهرات عظیمی در خیابانهای اصلی شهر بود. در تظاهرات ضد آپارتاید زنجان، ملت خواهان رسمیت زبان تورکی شدند. آنها همه انواع آپارتاید را در ایران محکوم کردند.

اهالی معتقد بودند که هر گز در زنجان چنین جمعیتی تجمع نکرده بود. این تظاهرات مسالت آمیز بود.

در حاشیه این تجمع سعید متین پور که ظهر همان روز آزاد شده بود به دلیل شرکت در مراسم مجددا بازداشت شد.

 

تظاهرات دهها هزار نفری در اهر

تظاهرات دهها هزار نفری شهرستان اهر از عصر روز 5 شنبه آغاز شد و بعد از مدتی در پی هجوم مامورین به خشونت کشیده شد. در این تظاهرات برخی از ساختمانهای دولتی به آتش کشیده شده است. از شهدا و یا مجروحین احتمالی خبری در دست نیست.