شهید عابدی بدان که راهت ادامه دارد

 

گفتگو با بستگان شهید جلیل عابدی

 

 

 

یکی از بستگان وی می گوید: “من با جليل عابدی در اول صف بوديم و شعار می داديم که فردی که لباس شخصی به تن داشت بسوی ما چند گلوله شليک کرد که يکی از آنها منجر به فوت جليل عابدی شد”.
يکی ديگر از بستگان جليل عابدی می گويد جنازه مقتول مورد کالبد شکافی قرار گرفته و هنگامی که روز جمعه اين جنازه به خانواده وی تحويل داده شده، از اعضای خانواده تعهد گرفته شده است که در مراسم تدفين وی شعار داده نشود و به آنان گفته شده که جنازه در صورتی تحويل داده خواهد شد که مهمانانی که برای شرکت در مراسم تدفين وی آمده بودند، محل را ترک کنند.
به گفته وی، هنگام تدفين جنازه، گورستان در محاصره مأموران نيروی انتظامی بوده است.

 

 

Lütfən Diqqət Edin!

Diqqət!

Diqqət!

 

Milləti doyən və millətə qarşı çıxanların haralı olduğu onəmli dəyil. Bunlar Tehran mozdurlarıdılar və biz balani yox, atanı aradan qaldırmalıyıq.

 

Olum Olsun Tehran Faşisti Hukumətinə!

 

Məclisin Onundə Mozdurlar Atasını Fars faşısmını Aradan Qaldırmalıyıq!

 

Bu Son Döyüş!

 

 

 

 

Məclisin Yeni Binasının Yeri:

 

Tehran, Bəharestan Meydanı!

 

مجلسين يئنی ساختيماني­ نين يئری:

تئهران، ميدان بهارستان

 

 

همايش حركت ملي  در جلوي مجلس

 

حوادث اخير آذربايجان بعد از 22 ارديبهشت واكنشي براي كاريكاتور چاپ شده در روزنامه ايران نبود بلكه واكنش به سالها تبعيض، تحقير و تزوير آذربايجان بود كه كاريكاتور مذكور صبر ايوب آذربايجان را لبريز كرد و واكنش ملت بود به سالها تلاش طاقت فرساي فرزندان خود كه در راه حفظ هويت خود تلاش ميكردند و با فريادهاي خشمگين، قهرمانانه و آزادي خواهانه خود به فرزندان هويت طلب خود آري گفتند.

و اينك وظيفه دفاع از نظر اين ملت بر عهده اين فرزندان غيور ملت است كه با شعور سياسي خود شور برخواسته از ملت و خون پاك شهيدان را به نتيجه اي براي اين ملت تبديل كند.

بنظر ميرسد ادامه حركات در آذربايجان  در چنين اوضاعي باعث لوس شدن قيام تاريخي شده و اثرات تبليغي خود را از دست بدهد و با كوچك شدن تجمعات تحت فشار بيشتري ميدان را به ترك كردن وادارد و فرصت خروج قهرمانانه را از ملت آذربايجان بگيرد. با ملت آمده ايم و با ملت برويم بيشتر نتيجه خواهيم گرفت. بايد اجازه نداد تا خودفروخته هاي آذربايجان بهمراه اربابان خود از اصطلاح دست بيگانه براي اين نهضت استفاده كنند. امروز بايد زحممتهاي دلسوزانه و مشقت بار فرزندان آذربايجان نتيجه دهد.

بنظر ميرسد اگر همايش جلوي مجلس شوراي اسلامي بصورت همايش جمع بندي در نظر گرفته شود و از اقصي نقاط آذربايجان از تمام گروهها و شهرها در آن شركت نموده و آنرا همايشي براي بيان خواستهاي ملت بهمراه اعلام زمان اجرا و هشدارهاي لازم به مسئولين در آورند بيشترين نتيجه سياسي بدست آورده  خواهد شد. همچنين بار ديگر بايكوت خبري را شكسته شده و صداي مظلوميت ملت  بگوش جهانيان رسانده خواهد شد.

همايش جلوي مجلس همايش حركت ملي بصورت علني و رسمي خواهد بود در نهايت فرزانگان آذربايجان در اين جلسه و بعد از اين پيگير خواسته­هاي آذربايجان خواهند بود.

از تمام گروهها و فعالان شهرهاي مختلف درخواست ميشود با ديد همايش حركت ملي در تهران در اين تجمع شركت كرده و خواسته هاي خود را بيان نمايند

جمعي از فعالان آذربايجان

 

 

بخش اطلاع رسانی جنبش دانشجوئی آذربایجان

فردا تهران تیتر اول خبرگزاریها و روزنامه های جهان

 

با گسترش دامنه تظاهرات ملی در سرتاسر آذربایجان و شهید و زخمی شدن تعداد کثیری از هموطنان تورک پیش بینی می شود در روزهای آتی این تظاهرات وارد فاز نوینی شده و رژیم را به عقب نشینی در مقابل سیاستهای شونیستی خود وا دارد.

در حالیکه مطابق برنامه ریزیهای قبلی روز ششم خرداد مردم اردبیل به جمع شهرهای تظاهرات کننده خواهد پیوست، در روز هفتم خرداد نیز در تمامی شهرهای آذربایجان و بویژه تبریز برای گرامیداشت یاد و خاطره شهدای روزهای اخیر تجمعات گسترده ای برگزار خواهد شد. اگرچه رژیم سعی در به خشونت کشاندن اعتراضات مدنی آذربایجان را دارد اما با اینحال ملت آذربایجان هر روز مصممتر از روز قبل در تظاهرات مدنی، صلح آمیز و ضد شونیستی شرکت میکند.

 

اما تهران حال و هوای دیگری دارد. تهران بعنوان پایتخت سیاسی و محل حضور خبرگزاریهای بین المللی و بزرگترین شهر تورک نشین حائز اهمیت فوق العاده ای است. به جرات می توان ادعا نمود که نصف جمعیت ده میلیونی تهران تورک بوده و کمتر خانواده آذربایجانی می توان یافت که در تهران دوست، فامیل و یا آشنائی نداشته باشد. بنابراین تورکهای تهران از نزدیک در جریان اخبار آذربایجان و کشت و کشتار رژیم و خشونت بر علیه مطالبات قانونی و ملی ملت آذربایجان قرار دارند.

از سوئی دیگر تهران با داشتن بیش از ده دانشگاه بزرگ به عنوان شهری دانشگاهی مطرح بوده و نزدیک به نصف دانشجویان آذربایجانی دردانشگاههای تهران اعم از آزاد و سراسری مشغول به تحصیل هستند. بنابراین حضور این جمعیت کثیر دانشجوئی آذربایجان در تهران پتانسیل عظیم و قابل توجهی برای حرکت ملی آذربایجان در تهران را تشکیل میدهد.

از سوئی دیگر با توجه به اینکه رژیم پرستیژ حقوق بشر را در بین کشورهای اسلامی گرفته و تهران پر از دیپلماتهای خارجی وبویژه دیپلماتهای کشورهای مسلمان است، بنابراین دست رژیم در هرگونه اقدام خشونت آمیز در تهران بسته است. بنا براین تهران جایی است که در آن شونیسم دستهای خود را به نشانه شکست در مقابل ملت آذربایجان بالا خواهد برد.

 

تهران آبستن حوادث است. گزارشهای رسیده از تهران حاکی است که دانشجویان آذربایجانی برنامه ریزی گسترده ای برای تجمع روز هفتم خرداد در مقابل مجلس شورای اسلامی پیش رو دارند. کمیته های هماهنگی در ارتباط تنگاتنگ با فعالین غیر دانشجو مشغول تهیه شعارها و پلاکاردهای تظاهرات میلیونی هستند. از سویی دیگر خبر می رسد که هیئت های مذهبی تورکها در تهران و شهرکهای نزدیک به تهران نیز بصورت گسترده در این تجمع حضور خواهند داشت. همچنین بعد از حمایت فعالین سایر اقوام بویژه کردها، عربها، بلوچها و لرها پیش بینی می شود این هموطنان همراه با تورکهای قشقایی و تورکهای شمل خراسان به صف تجمعات ملی آذربایجان به پیوندند.

تهران محل آزمونی بزرگ برای حرکت ملی آذربایجان و سایر قومیتها و ملیتهای تحت ظلم در ایران است. گستردگی و قدرت این تجمع رژیم را در تنگنای شدید قرار داده و موقعیت بین المللی آن را به شدت تضعیف خواهد نمود. رژیم که همواره کوشیده با پشت گوش انداختن مطالبات ملی در ایران تسلط شونیزم فارس را برای همیشه در ایران گارانتی نماید با چالشهای جدی و شدیدی مواجه خواهد شد.

 

روز هفتم خرداد 1385 را به خاطر بسپارید. روزیکه تیشه به ریشه شونیزم زده خواهد شد.

 

گله جک بیزیمدیر

 

بخش اطلاع رسانی جنبش دانشجوئی آذربایجان

ششم خرداد 1385

 

 

 

 

به رغم محاصره شهر با سلاحهای سنگین اعتراضات در مشکین شهر همچنان ادامه دارد

دو روز بعد از شهادت عابدی ، مشکین شهر همچنان شاهد اعتراضات پراکنده ملت است.

مردم با جنگ و گریز خیابانی به جنایتهای رژیم آپارتاید پاسخ می دهند.  

در حال حاضر در برخی از خیابانهای شهر تیربار دوشیکا مستقر کرده اند.

این تیربار در هر دقیقه قادر به شلیک هزار گلوله بسیار مهلک است.

 

حامد  یگانه پور در مراغه بازداشت شد

ماموران رژیم با یورش ناگهانی به خانه حامد یگانه پور اور را در ساعت 6 صبح بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند ..

حامد به شدت از ناراحتی بینائی و کلیوی رنج می برد

 

شنبه 6 خرداد ماه سال 1385

چهار بازداشتی دیگر در مراغه

دیروز جمعه پنجم خرداد ماموران اطلاعاتی مراغه علاوه بر یاشار حکاک پور مراغی برخی دیگر از شهروندان و فعالین این شهر را دستگیر کرده اند.بر اساس گزارش خبرنگار وبلاگ حق از این شهر هم اکنون داود عظیم زاده-حامد یگانه پور-مجید پژوه فام و علیرضا حقی در بازداشت اداره اطلاعات این شهر هستند

 

 

اخبار جدید از آنکارا

بر اساس خبری که هم اینک دریافت نمودیم. صدها تن از آذربایجانیان و شهروندان تورکیه در مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران دست به تجمع اعتراض آمیز زدند. این تجمع که نزدیک به دو ساعت ادامه داشت شعارهای زیر توسط تجمع کنندگان سر داده شد:

اولوم اولسون فارس شونیزمینه

تبریز، باکی، آنکارا           فارس هارا بیز هارا

ایران شاششیرما                صبریمیزی تاشیرما

تجمع کنندگان به سیاست تورکیه در قبال تورکهای ایران اعتراض نمودند.

گفتنی است که بر اساس اخبار دریافتی از فعالین ملی آذربایجان در تورکیه تمامی روزنامه های تورکیه اخباری را در مورد حوادث آذربایجان نوشته اند اما متاسفانه در اکثر خبرهای مخابره شده ( به استثنای روزنامه استار) از تورکهای ایران به عنوان اقلیت بیست و پنج درصدی آذری نامبرده شده است. همچنین این روزنامه ها بر اساس یک سنت سیاسی و بعلت عدم شناخت از وضعیت جمعیتی، فرهنگی و سیاسی تورکهای ایران تظاهرات روزهای اخیر در آذربایجان را به آمریکا نسبت داده اند. این تحلیل باعث شگفتی و در این حال عصابانیت آذربایجانیهای مقیم تورکیه شده است.

 

 

 

تحصن واعتراض علیه شوونیسم در دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی تهران

ما طالب خون شهدا هستیم

 

دانشجویان تورک دانشگاه شهید رجایی تهران طی تحصنی خودجوش به خونخواهی شهدای آذربایجان برخاستند. امروز(شنبه 6/3) دانشجویان سیاهپوش تورک، همصدا با ملت غیور آذربایجان، راس ساعت 30/10 صبح تجمع کرده و خواستار احقاق حقوق ملت آذربایجان شدند. آنان که تعدادشان به بیش از 200 نفر می رسید، با بستن پیشانی بند سرخ و بازوبند مشکی بی محابا به سردادن شعارهای زیر پرداختند:

هارای هارای من تورکم

منیم دیلیم اؤلن دئییل، فارس دیلینه دؤنن دئییل

اؤلوم اولسون فاشیسته

اؤلوم اولسون شوونیسته

هر تورک کی بی طرفدیر، ایتدن ده بی شرف دیر

اؤز دیلینده مدرسه، اولمالی دیر هر کسه

قالخ آیاغا وطنداش، تبریزده اؤلدو قارداش

مرگ بر آپارتاید

آذربایجان شهیدلرین موبارک

بشنو، بشنو، من تورکم!

شهیدین قانی باتماز، آذربایجان دیلین آتماز

آذربایجان اویاقدی، وارلیغینا دایاقدی

در ادامه مراسم بیانیه دانشجویان تورک به شرح زیر خوانده شد:

بار ديگر شوونيست چهره زشت و پليد خود را از پشت پرده‌هاي ريا و عدالت و آزادي هويدا ساخت.

   روزنامه دولتي (!) ايران مورخه 22/2/85 در پي چاپ كاريكاتوري موهن و مغرضانه، ملت تورك آذربايجان را هدف قبيح‌ترين و رذيل‌ترين حملات شوونيستي و فاشيستي قرار داد. بي گمان اين اولين توهين و اهانت به توركها نيست و شك نكنيد كه  آخرين اهانت و بي‌شرمي نيز نخواهد بود. اما تفاوت اين توهين با اهانتهاي پيشين در اين است كه اين بار شوونيسم مستقيما زبان، فرهنگ و هويت تورك آذربايجاني را نشانه رفته است و اين توهين براي همه ملت قابل لمس و غير قابل اغماض و تحمل بود.

   تظاهرات ميليوني تبريز كه با هجوم گارد ويژه نيروي انتظامي به شهادت بيش از 10 نفر و مجروح شدن و بازداشت عده كثيري انجاميد، در چند دهه اخير بي سابقه بوده است، و تظاهرات و اعتراضهاي مشابه در شهرهاي اورميه، اردبيل، زنگان، خوي، خلخال، مراغه و ... علي رغم بايكوت شديد خبري، به همگان نشان داد كه ملت تورك آذربايجان بيدار است و از كليه نقشه‌هاي شوم شوونيسم باخبر است. نكته جالب اين بود كه بسياري از مسئولين دولتي كه نسبت به اين امر بي تفاوت بودند، بعد از مشاهده موج وسيع تظاهرات و خشم ملت آذربايجان، يكي پس از ديگري به محكوم كردن اين اهانت پرداختند. بايد توجه كرد كه خواسته‌هاي ما به توقيف موقت روزنامه ايران محدود نمي‌شود. ملت آذربايجان چه قبل از انقلاب و چه بعد از انقلاب متحمل شديدترين تبعيضها و ضربه‌هاي اقتصادي بوده است. هنوز هم كه هنوز است از آموزش به زبان مادري خود محروميم. ميزان بيكاري در آذربايجان و به تبع آن آمار مهاجرت به شهرهاي فارس نشين و حاشيه نشيني  روز به روز در حال افزايش است. اين در حالي است كه كارخانجات مناطق فارس نشين از معادن آذربايجان تغذيه مي شوند.

  ما دانشجويان تورك دانشگاه شهيد رجايي تهران ضمن محکوم کردن این اقدامات نژادپرستانه خواستار :

1.                  پايان يافتن كليه تحقيرها و توهينهاي بيشمار رسانه‌ها و مطبوعات به ملت بزرگ آذربايجان

2.                  آموزش به زبان مادري (اجراي اصل 15 قانون اساسي)

3.                  رفع تبعيضهاي آشكار در اختصاص بودجه‌ها و تقسیم بيت المال مسلمين (اجراي اصل 48 قانون اساسي)

4.                 آزادي كليه هويت‌طلبان تورك بازداشت شده هستيم.

 

دانشجویان در پایان ضمن اعلام حضور پرشور در جلوی مجلس و فراخواندن اقشار آذربایجان برای حضور در این مراسم هم قسم شدند که تاریخ، زبان، فرهنگ آذربایجان را با جان و دل فراگرفته و در پاسداری از آن بکوشند. آنها در پایان مراسم دست در دست یکدیگر، مارش "آذربایجان سن سن ..." را با سربلندی سردادند تا دشمنان بدانند:

"بیز تاریخه سیغینمادیق    دونن واردیق، بو گون واریق

بیز تورکلویه گوونه رک   گله جه یه آددیملاریق"

عکس های مراسم به زودی ارسال خواهد شد.

وعده ما روز يكشنبه، روبه‌روي مجلس شوراي اسلامي

 

 

 

Mərəndidə 117 adam millətçilərindən Qırxlar dostaqındadılar.

 

Mərəndin intizami fərmandehi (başqanı) dəyişib və bir LOR sərhəngi indi başqandır.

 

http://haqqimiz.blogsky.com/

 

شنبه 6 خرداد ماه سال 1385

پیکر یکی از شهدای تبریز تحویل داده شد

آذساو-در حالی که 5 روز از کشتار وحشیانه ملت تبریزبدست آپارتاید و مزدوران محلی می گذرد هنوز رژیم از تحویل اجساد شهداءخودداری می کند.بنا به گزارشات غیر رسمی  شمار شهداء در حدود 10 نفر است .دیروز تنها پیکر پاک شهید رضا میر آقاپور درویش در مقابل استشهاد نامه کتبی خانواده شهید مبنی بر اینکه فرزندشان به اجل طبیعی فوت کرده است و ربطی با تظاهرات تبریز ندارد تحویل داده شد و در قبرستان وادی رحمت تنها با حضور وابستگان نزدیک خود غریبانه به خاک سپرده شد.شهید رضا تنها فرزند ذکور خانوده می باشد.

 روز جمعه مرسم ترحیم مرحوم رضا درمسجد حکیم واقع در آخر شهناز برگزار شد.

هنوز ازاجساد شهداء دیگر خصوصاً وحید باورنیا ، جمشید زنجان و خلیل افقی هیچ اطلاعی در دست نیست.   

 

 

 

شنبه 6 خرداد ماه سال 1385

اخبار بسیار تلخ از نقده

کشتار مردم بی دفاع در نقده

حق-ماموران انتظامی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران در طی دو روز گذشته بیش از ده نفر را کشته اند.بر اساس اخبار رسیده دیروز جمعه پنجم خرداد که مردم در اعتراض به سرکوب کشتار روز قبل به سمت دفتر امام جمعه حرکت کرده بودند که باز با سرکوب  ماموران مواجه شده اند.اخبار حاکی از شهادت ۱۶ نفر از شهروندان نقده ای در طی روزهای پنج شنبه و جمعه است.تعداد زخمی ها هنوز مشخص نیست اما یقینا بیش از صد نفر است.

لازم به توضیح است که سایت بازتاب دیروز خبر کشته شدن ۶ نفر را نمایش داده بود اما امروز آن را از صفحه اصلیش حذف کرده است.همچنین شایع است ملا حسنی امام جمعه ارومیه تظاهرات را حرام دانسته و دستور به قتل اهالی نقده داده است.

از سرهنگ محبی فرمانده نیروی مقاومت سولدوز که اصالتا اهل تیکان تپه(تکاپ)می باشد،به عنوان  مسئول کشتار  شهر سولدوز(نقده)نام برده می شود.

تا کنون دکتر پرویز محمدی استاد دانشگاه آزاد واحدهای مهاباد و نقده-مهندس علوی                       عضو  شورای شهرنقده-علی جلالی مدیر آموزش و پرورش و عضو کمسیون حل اختلاف و  میرعلی رضائی لیسانس زبان و ادبیات ترکی و مدرس در همین رشته توسط ماموران دولتیدستگیر شده اند.

5.    

اورومچو(۵/۳/۸۵)-اخبار دریافتی از نقده بسیار نگران کننده است. بر اساس خبرهای موثق دریافتی در حالی که از دیشب تا کنون  مردم به خونخواهی شهدای دیروز پنجشنبه چندین بار اقدام به برگزاری تظاهرات نموده اند، با عکس العمل شدید نیروهای ضد شورش و یگان ویژه مواجه گشته اند. بنا بر خبرهای رسیده از نقده ماموران یگان ویژه ضد شورش به زور و با شکستن در خانه های مردم اقدام به ضرب و شتم زن ها و کودکان می کنند. این نیروها در برخی از خیابان های مرکزی شهر اقدام به شکستن شیشه های منازل مردم می نمایند تا بعدها این اقدامات را به آنچه اراذل و اوباش می نامند نسبت دهند. بنا بر آخرین خبرها این درگیری ها هنوز هم ادامه دارد.ماموران ضد شورش مردم را به شدت مورد ضرب و شتم قرار می دهند و در شهر تقریبا حکومت نظامی برقرار است. پلیس به هر کسی را که در خیابان ها مشاهده می کند، حمله ور می شود و افراد معترض را علاوه بر ضرب و شتم با گاز اشک آور متفرق میکند.  در این میان حتی به کودکان نیز رحم نمی شود.

 

معترضین امروزتظاهرات خود را از مقابل دانشگاه پیام نور آغاز و به سمت دفتر امام جمعه شهر ادامه دادند. آنان خواستار مجازات عاملین جنایات بودند. ظهر امروز و پس از توقف موقت اعتراضات، ماموران امنیتی اقدام به دستگیری عده ای از فعالین حرکت ملی آذربایجان در نقده از جمله میرعلی رضایی، قلی بناوند، مهندس معین زاده و پرویز محمدی نمودند. به دنبال این اقدام مردم معترض با تجمع در مقابل ساختمان نیروی انتظامی خواستار آزادی این افراد می شوند که این تجمع از ساعت شش بعد از ظهر با دخالت شدید نیروهای ضد شورشی که به گفته شاهدان غیر آذربایجانی بوده و از امروز به جمع نیروهای قبلی افزوده شده اند، مواجه می شوند. در این درگیری ها صدای شلیک تیر نیز از خیابان های اصلی شهر شنیده شده است. هنوز خبری از تعداد کشته ها و زخمی های امروز به دست نرسیده است اما شاهدان از مجروح شدن تعداد زیادی از مردم خبر می دهند.

 

در پی این اقدامات، خشم مردم معترض از اعمال وحشیانه نیروهای ضد شورش هر لحظه در حال افزایش است.

 

هم چنین بر اساس اخبار دریافتی از درگیری های دیروز در نقده، بیش از هشتاد تن از مردم بی دفاع در اثر حملات نیروی های انتظامی و سپاه مجروح شده اند که در میان آنهادختر ده ساله ای نیز به چشم می خورد که بر اثر شلیک تیر مستقیم پلیس به شدت مجروح شده است. اکثر تیر اندازی های دیروز توسط کلت کمری انجام شده است. نیروی انتظامی از اعلام اسامی مجروحان و کشته شدگان شدیدا جلوگیری می کند.

 

http://haqqimiz.blogsky.com/

شنبه 6 خرداد ماه سال 1385

دهها نفر در اردبیل بازداشت شده اند

بر اساس آخرین اخبار دریافتی از اردبیل با نزدیک شدن به زمان تظاهرات مردمی در این شهر فشار ماموران دولتی بر شهروندان و میزان دستگیری فعالان حرکت ملی افزایش یافته است.بنا بر اظهارات یک منبع موثق از این شهر دهها تن از فعالان دستگیر شده اند. علی سعیدی یکی از ایشان است که دقایقی پیش توسط ماموران امنیتی دستگیر و بازداشت شد.

ساعتی پیش تظاهرات محدود و فرمایشی دولتی در اردبیل برگزار شد.قرار است طبق اطلاعیه های پخش شده مردم در ساعت شش عصر  در میدان شریعتی این شهر جمع شوند و تظاهرات خود را آغاز نمایند

 

شنبه 6 خرداد ماه سال 1385

تهدید و ارعاب مسلحانه شهروندان اردبیلی

سحرگاه امروز ششم خردادماه ماموران اداره اطلاعات اردبیل با حمله مسلحانه به به خانه پدری یکی از فعالین حرکت ملی آذربایجان وی را دستگیر کردند.مهدی محمد پور در حالی دستگیر شد که خود و اعضای خانواده اش از خواب بیدار نشده بودند.ماموران بدون مراعات اهل منزل حتی به ایشان اجازه استفاده از حجاب و لباس کامل را ندادند و همچنین خساراتی به خانه وارد آوردند.

دقایقی پیش نیز عباس لسانی دیگر فعال اردبیلی توسط یکی از ماموران شناخته شده اداره اطلاعات اردبیل بشدت تهدید شد.لسانی که تحت تعقیب قرار دارد و برای حضور در تظاهرات عصر امروز خود را از دید ماموران مخفی نگه داشته است بوسیله تماس تلفنی مامور مذکور تهدید شد.مامور به وی گفته است عصر با دو گلوله به سراغت می آیم

بازار اردبیل تعطیل شد

ساعتی پیش بازار اردبیل تعطیل شد.طبق اخبار دریافتی از شهر اردبیل تدبیرهای حکومت برای ایجاد جو سرکوب و جلوگیری از اعتراضات مردمی موثر نبوده است و بازار اردبیل در اعتراض به حوادث اخیر و کشتار مردم بی دفاع در نقده-تبریز-ارومیه و مشکین شهر تعطیل شده است.۵ ساعت دیگر تظاهرات مردمی در اردبیل آغاز خواهد شد.

 

 

 

 

Eşiddigimiz xəbələrə görə, SULDUZ şəhərində neçə adam öz ŞİNASNAMƏlərin yandırıblar.

 

Onlar haray çəkirdilər, Mən Azərbaycanlıyam! İranlı yox!

 

 

salam her vaxtiniz xeyr olsun
Sulduzdan aldigimiz son melumata gore
dunen Sulduzda kechirilen gosterilerde Sulduzun onde geden feallarindan biri olan Dr. "Perviz Mehemmedi"nin azadligi millet terefinden istenilirmish ve veziyet biraz qarishmishdir, dunenki, olaylarda yaralanan olmush ama olen yoxdur iki gun once millet uzerine atesh achan larin birinin adi "aga qulu"dur ki, bu adam besic nahiyelerinin birinin bashqanidir ve chox qeddar adamdir ve o gun deyirmish ki, gerek bunlari qiraq...

bashqa bir cellad ki, chox esgih bir insandir"EHED DANENDE" dir bu adam  "hacaga danenede" reis mefasidin ogludur ve ozude chox fasid adamdir


eshg olsun qehreman Slduzumuzun evladlarina

 

 

 

لطفن هامی قطعنامه نظر وئرسين:

قطعنامه پاياني شرکت کنندگان در ميتينگ مقابل مجلس شوراي اسلامي

 

در طول يكصد سال گذشته تمام اقوام و ملل ساكن در ايران شاهد سياستهاي شوونيستي فرهنگي، اجتماعي، سياسي و اقتصادي تبعيض­آميزي بوده­اند كه هويت وجودي ايران را، در يكسان­سازي هويتي بصورت عيني يا ذهني دانسته است.

سياست يكسان سازي فرهنگي و هويتي ساكنان ايران در قالب شعار «كشور پاک ـ زبان پاک ـ ملت پاک» در زمان حكومت پهلوي آغاز گرديد. سردمداران شوونيزم فارس به خوبي به اين امر واقف بودند که نخستين گام براي از بين بردن يک ملت تحقير آن ملت و از بين بردن زبان آن ملت مي­باشد. لذا تاريخ بيش از هفت هزار ساله اين مملكت به خاطر توجيه نمودن اينكه اين سرزمين مخصوص آريايي­ها و پارسها بوده و در 2500 سال پيش ظهور يافته است، تحريف گرديد. زبان­هاي اقوام و ملل غيرفارس اين كشور به عنوان زبان­هاي تحميلي وحشي­هاي مغول و عرب!! مطرح گرديد و انواع ذهنيت­سازيها و القائات صورت گرفت تا مردمان غير فارس زبان، الينه شده و باور كنند كه براي عزيز و انسان شمرده شدن بايد هويت ذاتي خود را کتمان کرده و به جاي آن هويت كذايي را اكتساب نمايند.

اگرچه با پيروزي انقلاب اسلامي ايران در سال 1357 تاحدودي اين سياستها تعديل گرديد، و در قانون اساسي در اصل 15 و 19 و 20 بر اعطاي محدود حقوق اقوام و ملل تأكيد شد، ولي امروزه پس از گذشت نزديک سه دهه از عمر جمهوري اسلامي ايران هنور هم كه هنوز است، آرزوي نزديک به 70 درصد مردمان غيرفارس زبان كشور، - که همانا ظهور عدالت اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي است- در دل مانده و برآورده نگرديده است.

امروزه آذربايجان شاهد پسرفت اقتصادي مي­باشد. آذربايجاني كه در عصر مشروطه از لحاظ اقتصادي در رتبه اول قرار داشت، امروز استان­هايش در رتبه­هاي مياني و آخر جدول پيشرفت و توسعه قرار دارند. استان­هاي آذربايجان به مهاجر فرست­ترين استان­ها تبديل شده­اند. در يك كلام اينکه  ثروت­هاي طبيعي استان­هاي حاشيه­اي استحصال و صرف توسعه استان­هاي مركزي مانند اصفهان، يزد، کرمان، سمنان، تهران، مركزي و ... مي شود و با ايجاد توهم تجزيه در مناطق آذربايجان، كردستان، خوزستان و بلوچستان، صنايع مادر، استراتژيك و اشتغال­زا را تنها در استان­هاي مركزي ايجاد كرده و اين مناطق را ناامن معرفي مي کنند.

 سيستم مديريت سياسي كشور بيش از حد عرصه را بر فعالان ملل و اقوام ساكن در اين سرزمين تنگ كرده است. متأسفانه از ديدگاه اكثر احزاب مركزنشين، سياستمدران و مديران اين كشور، فعاليت بر اساس منافع قومي ـ ملي جرمي امنيتي به حساب آمده و با عنوان­هايي چون تجزيه­طلب، پان­تورکيست، پان­عربيسم و ... روبرو مي­شود.

 علاوه بر سياست داخلي، متأسفانه در عرصه سياست خارجي نيز شاهد بي­اعتنايي به احساسات مردماني هستيم كه بنا به واقعيت­هاي تاريخي با مردمان كشورهاي همجوار و همسايه داراي علايق و احساسات مشترك فرهنگي و سياسي هستند. نمود بسيار واضح آن ارتباط سياسي و اقتصادي بسيار حياتي دولت جمهوري اسلامي ايران با كشور متجاوز ارمنستان مي­باشد. طبق آموزه­هاي دين مبين اسلام كه انقلاب اسلامي نيز با تكيه بر آن پيروز گرديد، ارتباط با هر كشوري كه جان و مال و سرزمين مسلمانان را مورد تجاوز قرار دهد، حرام و باطل است. پس چگونه است كه در بدترين شرايط كه دولت ارمنستان خاك جمهوري مسلمان آذربايجان را اشغال و بيش از 5/1 ميليون انسان را آواره و ده­ها هزار زن، كودك و مرد مسلمان شيعه را قتل­عام كرد، كشور ما رابطه خويش را با اين كشور متجاوز حفظ، و به عنوان تنها تأمين كننده سوخت آن عمل كرد؟  

 آنچه كه امروز در كشور ما تحت «حركت ملي آذربايجان» مطرح مي­شود، حركتي مدني، هويت­طلب، عدالتجو و مردمي است كه تمامي اقشار ملت آذربايجان را در خود جاي داده است. که سابقه تاريخي فعاليت­هاي قومي ـ ملي در اين كشور بويژه در آذربايجان به تاريخ معاصر بعد از مشروطيت برمي­گردد. جنبش آزاديستان شيخ­محمد خياباني، حكومت ملي (1325-1324)، جنبش خلق مسلمان اوايل انقلاب و در نهايت «حركت ملي آذربايجان» در زمان حال نشانگر مبارزه مردمي است كه هويت ملي خود را مورد تعرض ديده و در جهت دفاع از هويت و منافع ملي خود به حركت درآمده است.

با اين حال! انتظار ميرفت با روي کار آمدن دولت نهم که شعار عمل به اصول اعتقادي اسلام را سرلوحه خويش قرارا داده بود شاهد بروز اين گونه اعمال غير انساني نباشيم. ولي متاسفانه برنامه فرهنگي اجرا شده توسط دستگاههاي فرهنگي  دولت نهم مويد وجود و عمق ريشه  افکار شونيستي مسولين مربوطه مي باشد. که  اقدام روزنامه دولتي ايران خط بطلاني ديگري است بر عدم وجود نگرش شونيستي در دولت جديد.

روزنامه ايران با زير پا گذاشتن اخلاق مطبوعاتي و رسالت رسانه اي خود، به 35 ميليون شهروند مسلمان و تورک آذربايجان اهانت کرد و آنها را به سوسکهاي نجاست خوار مستراحهاي فارس تشبيه نمود که بايد نسلشان از زمين کنده شود.

اين روزنامه که از طريق بودجه عمومي کشور اداره و وظيفه اطلاع رساني، اخلاق پروري و فرهنگ سازي را در جامعه مي­بايست ايفا كند نقش آفرين صحنه شوونيسم شده و اينچنين گستاخانه و بي­پروا ملت بزرگ آذربايجان را مورد حمله فاشيستي خود قرار داد.

  در پي توهين روزنامه ايران، ملت آذربايجان در يک حرکت خود جوش و مدني جهت اعتراض به اين عمل غير انساني و شوونيستي به پا خاست و با برگزاري تظاهرات، ميتينگ و تجمعات مسالمت آميز انزجار و نفرت عميق خويش را از اين عمل قبيح به جهانيان نشان داد.

دانشجويان و ملت آذربايجان با وحدت و همبستگي کامل به پا خواسته و از ارزشهاي ملي و هويتي خود دفاع جانانه­اي نمودند. عليرغم بايکوت شديد خبري حاکم بر فضاي آذربايجان شدت اقدامات و تجمع­هاي سراسري بقدري قابل توجه بود که باعث حيرت و شفتگي تحليلگران سياسي شده است.

ولي بايد گفت که اين اعتراض، تنها اعتراض به يك كاريكاتور نيست، بلكه اعتراض به 84 سال توهين و تبعيض نسبت به تركهاي كشور ايران است. اين اعتراض، اعتراض به سيستم فكري-سياسي تبعيض ملي در ايران است كه  بناي آن حدود 100 سال پيش پي ريزي شده است.  حتي اگر اين كاريكاتور محصول سهو باشد نه عمد (البته چنين فرضي مشكوك مي­باشد)، باز مي­توان ريشه اين سهو را در اين سيستم تبعيضي جستجو كرد كه چنين سهوكاراني را پرورش مي­دهد. چه بسا تعدادي از اين سهوكاران ترك نيز باشند. اين سيستم فكري و سياسي غلط حتي انسانهايي را پرورش مي­دهد كه تيشه بر ريشه خود مي­زنند.

پس، اعتراض­هاي گسترده اقشار مختلف مردم در هفته اخير نه تنها اعتراض به يك كاريكاتور بلكه در اعتراض و در راستاي نابودي يك سيستم فكري-سياسي فاشيستي-شووينيستی-آپارتايدی و ويرانگر در ايران است. كاريكاتور و مطلب نوشته شده در روزنامه ايران نمود كوچكي از اين سيستم تبعيضي است كه متاسفانه در قرن 21 هنوز گريبان مردم ايران را رها نكرده است.

بايكوت و سانسور خبري حوادث اخير آذربايجان سندي ديگري است دال بر وجود سيستم آپارتايد ملي در ايران. سيستم آپارتايدي كه گاه دلقكهايي را پرورش مي­دهد كه زبان تورکي را به عمد يا سهو وسيله تفريح و مسخره مي­كنند و گاه مخبران و روزنامه­نگاران و سياستمداراني كه هنوز وجود و حقوق غير فارس­زبانها را در ايران باور ندارند.

-  وضعيت گذشته و حال نشان مي­دهد كه سياست­هاي فرهنگي اعمال شده در اين مملكت نه سياست يك جريان سياسي است و نه سياست يك گروه، بلكه اين نظر به يقين تلقي مي­شود كه سياست كشورداري در اين سرزمين بر اين اساس استوار گرديده است كه تنها بايد يك زبان، يك فرهنگ و يك هويت به رسميت شناخته شده و تقويت گردد. سياست­هاي فرهنگي اعمال شده نيز همين مسئله را به اثبات مي­رساند. ميلياردها تومان از بودجه اين كشور صرف تقويت فرهنگ، زبان، تاريخ و هويت حدود 30 درصد از جمعيت اين كشور مي­گردد. فرهنگ، زبان، تاريخ و هويت بقيه 70 درصد مردمان اين كشور نه تنها از اين بودجه­ها بهره­مند نمي­شوند.

لذا ما شرکت کنندگان در ميتينگ مقابل مجلس شوراي اسلامي مورخه 7/3/1385 خواستار:

خواسته های اصلی:

1.- به رسميت شناخته شدن زبان تورکي، جلوگيري از كاربرد لفظ مجعول "آذري زبان" در ارگان­ها، مكاتبات و اسناد رسمي كشور و آموزش به زبان مادري در مدارس مناطق تورک‌نشين کشور (بخاطر گستردگی ملت تورک در سراسر ايران، در سراسر ايران بايد امکان آموزش به زبان مادری از مهد کودک تا دانشگاه فراهم شود)

 

2.- تأسيس و راه‌اندازي شبکه­هاي راديويي- تلويزيوني سراسري، شبکه محلي تهران، خبرگزاري و روزنامه­هاي کثيرالانتشار دولتي به زبان تورکي و  تأسيس فرهنگستان زبان و ادبيات تورکي و ايجاد کرسي اين زبان در دانشگاه­هاي کشور

 

خواسته های فرعی:

3.- اجراي اصول 15، 19 و 20 قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران و تغيير اين قوانين در راستای به رسميت شناخته شدن ملت آذربايجان و زبان و مليت ساير ملل ايران

 4.- اختصاص 5 ميليارد تومان (دلار) بودجه فوق العاده از صندوق ذخيره ارزي  به عنوان بودجه ويژه جهت جبران خسارات حوادث اخير و عقب ماندگی­های اقتصادی آذربايجان و تگميل پروژه­های عقب ماندة آذربايجان همچون اتوبان تهران-تبريز، پل ميان­گذر درياچة اورميه، راه آهن ميانه-تبريز، کريدور شمال-جنوب، ...

 5.- به رسميت شناختن همايش ساليانه ملت آذربايجان در قلعه بابك، عدم ايجاد محدوديت براي شركت­كنندگان وجلوگيري از هرگونه برخوردهاي نامتناسب امنيتي  و انجام همکاريهاي لازم جها برگزاري مراسم چهلم شهداي حوادث اخير در قلعه بابک و وارد کردن روز تولد بابک (9 تير) در تقويم رسمی کشور بعنوان "روز تولد بابک، قهرمان ملی آذربايجان"

 6.-به رسميت شناختن کشته شدگان حوادث اخير به عنوان شهيد و حمايت مالي و معنوي از خانواده هاي آنان و مجازات و قصاص عاملين به شهادت رساندن اين عزيزان و جبران خسارت­های مادی و معنوی وارده به خانواده­های اين شهيدان و ساختن بنای يادبود در تمام شهرهای آذربايجان بعنوان شهيدان حرکت ملی آذربايجان و نام گذاری خيابان ها بنام اين شهيدان و وارد کردن اين روز بعنوان روز شهيد آذربايجان در تقويم سراسری کشوری

7.- مبارزه جدي با انديشه­هاي تورک‌ستيزانه، رفع نشانه­هاي آپارتايد قومي، نژادي و زباني و قطع تداوم تفكرات نژادپرستانه رژيم منحوس پهلوي (بخصوص در ابعاد فرهنگي ) و مجازات کردن توهين کنندگان به ملل ايران و تصويب قوانين قضايی در اين راستا

 8.- اعاده کليه اسامي تاريخي مناطق جغرافيايي آذربايجان (بخصوص نام­هاي تاريخي آذربايجان مطابق آخرين تقسيمات کشوري در دوران مشروطيت به استان­هاي اردبيل و زنجان، قزوين، همدان، اراک) و به رسميت شناخته شدن ايالت آذربايجان متشکل از شهرها و استان­های فوق و برگرداندن شهرهايی همچون سونقور، قوروه، بيجار، آستارا، و ... به مام آذربايجان و رفع موانع موجود در نامگذاري به اسامي تورکي

 

 9.-تشكيل كميته "شوراي پيگيري حقوق ملت آذربايجان" متشكل از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، فعالين حركت و ارگانهاي مرتبط

 10.-       اجازه تشييع جنازه كشته­شدگان  حوادث اخير در فضاي آرام و  عدم ممانعت از حضور اقشار مختلف مردم در آن

 11.-    آزادي سريع و بي قيد و شرط تمامي زندانيان سياسي آذربايجان و دستگير شدگان اخير و محاکمه و مجازات کساني که در آذربايجان به سوي ملت آتش گشوده­اند و يا تظاهرکنندگان  را مورد ضرب و شتم قرار داده­اند

 12.-       رفع توقيف از نشريات آذربايجاني، كه در حوادث اخير و يا قبلاً  از انتشار آنان ممانعت به عمل آمده است

 13.-    . استيضاح وزير ارشاد به جهت تعلل در برخورد مناسب با حوادث اخير و  واستيضاح وزير کشور به خاطر برخورد نا مناسب با تظاهرات کنندگان و  عذرخواهي رئيس جمهور از ملت آذربايجان به جهت مسئول مستقيم انتخاب مدير مؤسسه مطبوعاتي ايران و اعلام تبريك عيد نوروز به فارس زبانان و ناديده گرفتن بقيه اقوام و ملل ايراني

 14.-           لغو هرگونه سياستي که مي‌تواند موجب تغيير در توازن ترکيب جمعيتي بومي در غرب آذربايجان ‌و ساير شهرهای مرزی آذربايجان شود.

 15.-       توقيف کامل روزنامه "ايران"به عنوان سمبل سرآغاز مبارزه جدي با شوونيزم فارس و توقف کامل آپارتايد قومي و ملي در ايران

16.- قطع کامل روابط سياسی-تجاری-فرهنگی با کشور ارمنستان

17.- به پايان رساندن سياست پان فارسيسم (اتحاد افغانستان، تاجيکستان، ايران) و عدم معرفی کردن ايران بعنوان کشور فارسی و پرشييا و معرفی ايران بعنوان کشور کثيرالمله و به رسميت شناخته شدن تمام ملل و اقوام ايران در قانون اساسی

 18.- برداشتن مرزهای فرهنگی بين دو سوی آذربايجان و احداث پل­های دوستی و صلح بر روی رود مرزی آراز

19.- عدم نامگذاری دريای خزر بعنوان مازندران

20.- چاپ اسکناس به زبان تورکی آذربايجانی در کشور در کنار اسکناس های به زبان فارسی

21.- مرمت آثار باستانی و ملی آذربايجان و جلوگيری از تخريب آنها. مخصوصاً پاک سازی گرداگرد  ارک تبريز به شعاع 500 متر و ساختن بنای فرهنگستان زبان و ادبيات تورکی آذربايجان در کنار ارگ تبريز

22.- ايجاد امکانات توريستی در آذربايجان

23.- ايجاد خانة دوستی کشور آذربايجان در تبريز و خانة دوستی کشور تورکيه در اورميه

24.- فراهم کردن امکانان کشاورزی مدرن در شهرهای آذربايجان مخصوصاً دشت مغان و قوشاچای (مياندواب).

25- جلوگيری از به زير آب سدها رفتن محوطه های باستانی آذربايجان و تخصيص بودجه جهت مطالعه و کاوش در اين محوطه ها

26. برگرداندن آثار تاريخی و باستانی آذربايجان به موزه های تبريز، اورميه، اردبيل، قزوين، همدان، و زنجان

27.- تأسيس بنياد نشر آذربايجان جهت حمايت از انتشار کتاب های تورکی آذربايجانی و مطالعه و تدوين کتب تاريخی و ادبی آذربايجان

28.- احداث ريل قطارهای سريع السير و همچنين فرودگاه در همة شهرهای آذربايجان و همچنين چند بانده کردن مسيرهای ترانزيتی آذربايجان و توجه به جادة ابريشم

29.- به رسميت شناختن ملت تورکمن و قشقايی و تورک خراسان و تورک خلج بعنوان ملت های تورک ساکن در ايران

30.-رفع تمامی موانع قانونی و ... سرمايه گذاری در آذربايجان

31.- نصب مجسمه های انديشمندان، بزرگان، قهرمانان و ... ملی آذربايجان در تمام شهرهای آذربايجان و ايران

32.- انتقال مزار شريف ستارخان سردار ملی و صفرخان ساوونار ملی به تبريز

33.-  وارد کردن ايام تاريخی و تولد و فوت بزرگان ملت آذربايجان در تقويم رسمی کشوری

دولت بايستی قبل از 8-9 تير 1385 که همزمان با قورولتای ملی آذربايجان است در اين موارد تصميم بگيرد. در غير اينصورت، مسئوليت تمام عواقب عدم تمکين خواسته های ملت آذربايجان بر عهدة دولت و نظامی جمهوری اسلامی خواهد بود.

در پايان بار ديگر اعلام مي کنيم براي جلوگيري از هرگونه انحراف در مسير حرکت ملي آذربايجان در اين شرايط حساس تاريخي ما نيز همصدا با دوستان عزيزمان اعلام ميداريم که با توجه به احتمال سو استفاده عوامل شونيزم از تجمعات بحق و قانوني دانشجويان  برخورد منطقي، مدني و فعال به عنوان استراتژي مطلوب فعالين حرکت­ در مقابل اعمال تحريک برانگيز شونيست­ها ست و در صورت عدم تحقق خواسته هاي به حق و قانوني خويش همچنان به تظاهرات مسالمت آميز خويش ادامه خواهيم داد.

والسلام

شرکت کنندگان ميتينگ مقابل مجلس شوراي اسلامي

7/3/1385

 

 

 

 

بر اساس اخبار رسيده از آذربايجان و در پي اعتراضات گسترده مردمي، طی چند روز گذشته ، بسیاری از فعالان سیاسی و فرهنگی در شهرهای مختلف آذربایجان دستگیر شده اند .

دیروز عصر آقای جواد عباسی - معلم که به تازگی پس از تحمل ۴ ماه حبس آزاد شده بود - در سلماس دستگیر شد ماموران با هجوم به منزل وی کلیه لوازم شخصی ،سی دی و کتاب و کامپیوتر را با خود برده اند.

در ارومیه نیز بهزاد شهسواری - عضو کانون نویسندگان جوان ارومیه " بوتا " - نیز توسط اداره اطلاعات دستگیر شده است . یاشار هاشمیان ، مهدی ترقی و ؟ قاسملو نیز در ارومیه بازداشت و در بازداشتگاه ۹ پله نیروی انتظامی نگهداری میشوند برخی از دستگیر شدگان زخمی هستند ولی اجازه مداوا به آنها داده نمی شود.

 از دستگیر شدگان شهر میاندوآب نیز اسامی بهبود قلیزاده ُشاهین حسنی و جلال کودریلومشخص شده است.

حوالی عصر چهارشنبه در خیابان ولیعصر تهران نیز تعداد ۹ نفر از جوانانی که پلاکاردهایی به زبان ترکی حمل میکردند توسط نیروی انتظامی دستگیر و پس از ضرب و شتم و شکنجه شدید ساعت ۲۲:۳۰ شب آزاد شدند اسامی ایشان عباس عیوضی ،    غلامرضا ، ،  یاور علی نژاد،   حسین نعمتیاحسنی ،     علی نامور ، ائلشن نقدیار پاشایی،امیر حسین شاهد  گزارش شده است

همچنين روز سه شنبه دوم خرداد، عباس لسانی يكي از فعالان سياسي شناخته شده در آذربايجان، در اردبيل دستگیر شد. وي از سوي دادگاه انقلاب كليبر احضار شده و قرار بود امروز چهارشنبه در اين دادگاه حاضر شود.

خبر ديگري از شهرستان مرند حاكي است كه بيش از 17 نفر   در جریان تظاهرات روز سه شنبه دوم خرداد در مرند از جمله؛ علی اوجاق زاده  حسین علیزاده ، مهدی حسین زادگان، حامد محمودپور، غلامرضا بابایی و مسعود حبیب وند دستگیر شده اند.

پيش از اين دادستان عمومی و انقلاب تبریز از دستگيري  54 نفر توسط نیروی انتظامی و امنیتی در جریان ناآرامی‌های روز سه شنبه تبریز در اعتراض به توهین روزنامه ایران، خبر داده بود. يوسف فيروزي دادستان عمومی و انقلاب تبریز همچنين اعلام كرده است كه حکم جلب و دستگیری عده‌ای صادر شده که طی چند روز دستگیر خواهند شد.

 

اظهارات دادستان عمومی و انقلاب تبریز در حالي بر روي سايت خبرگزاری فارس رفت كه خبرهاي ارسالي از تبريز حاكي از دستگيري و بازداشت بيش از 300 تن دارد. تعدادي از دستگير شدگان در اختيار سپاه پاسداران قرار دارند.

در اروميه نيز فرمانده نیروی انتظامی آذربایجان غربی گفت: در ناآرامی‌های روز سه شنبه 15 نفر از عاملان اصلی اغتشاش دستگیر شدند .

كميته دفاع از زندانيان سياسي آذربایجان خواهان آزادي همه بازداشت شدگان است و خواستار توجه ویژه گروههای فعال حقوق بشر نسبت به سرنوشت ایشان میباشد.

 

به امید آزادی همه زندانیان سیاسی و عقیدتی  

کمیته دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان

 

راه پیمایی فرمایشی در ارد بیل

تعدادی از کارمندان ادارات و بسیجیان اردبیل در راه پیمایی فرمایشی در حال شرکت هستنذ.

نکته جالب توحه اکراه کارمندان  از شرکت در  این راه پیمایی فرمایشی هستنذ.

اکنون ساعت 10 صبح است

قرار است ار لحظاتی دیگر راه پیمایی فرمایشی آغاز شوذ.

عاملی امام جمعه اردبیل ذیروز در نماز جمعه اردبیل ضمن محکوم کردن اقدام روز نامه ذولتی ایران ( پس از گذشت 15 روز) به کلیه مسولین امنیتی و انتظامی هشدار داد که تظاهرات روز  شنبه  6 خرداد اردبیل  با شذت هر چه تمامتر  سرکوب کنند و اگر نمیتوانند این کار ( سرکوب مردم هویت طلب  اردبیل ) را انجام دهنداین کار را به نیروهای سپاهی و بسیجی واگزارند.

اکنون ساعت 10:30 ر اهپیمایی فرمایشی شروع شده و این شعا رها به گوش میرسد

اردبیل اویاخدی تفرقه دن قیراقذی

 

اردبیل اویاخدی انقلابا ذایاخذی

مرگبر منافق

مرکبر انگللیس

پلاکاردهای نیز به چشم میخورد اصل 15 بایذ اجرا گردد

و..............

علیرغم تبلیغات بسیار حضور  مرذم عادی کمرنگ  و حضور  بسیحیان و کارمندان در خور توجه بود

توتقون

 

اخبار5/3/85  ساعت 20:30

1-     در سولدوز درگیریها بین ترکان معترض به سیاستهای  شونیستی  و نیروهای مسلح دولتی وارد مرحله جدیدی شده است .  هم اکنون تیراندازی بین دو طرف (نیروهای مردمی و دولتی) به شدت جریان دارد. این در حالی است که همزمان توفان همراه با  باران شدیدی، در شهر جریان دارد.

2-     در محله کردنشین شهر تظاهرات هموطنان کرد به طرفداری از مبارزات بحق ترکها  بدون درگیری خاصی به پایان رسیده  است. 

اخبار 5/3/85 ساعت 18:20

1-     در درگیریهای اخیر سولدوز یک سپاهی بنام خانوادگی محبی  که در برابر اعتراضات مردم ایستاده بود در توفان خشم سولدوزیان جان باخت!

2-     اسامی جند تن از  دستگیرشدگان  سولدوز:

1.      دکتر پرویز محمدی: استاد دانشگاه آزاد واحدهای مهاباد و نقده

2.      مهندس علوی :              عضو شورای شهر نقده

3.      علی جلالی:                  مدیر آموزش و پرورش و عضو کمسیون حل اختلاف

4.      میرعلی رضائی:            لیسانس زبان و ادبیات ترکی و مدرس در همین رشته 

5.      مهندس غلام بناوند

3-     حکم جلب دو تن دیگر فعالین حرکت ملی آذربایجان در سولدوز نیز صادر شده که تا کنون موفق به دستگیری آنان نگردیده اند:

1.      مهندس معین

2.      مهدی نوری

4- آخرین اخبار رسیده از سولدوز قهرمان حاکی از آن است که کردهای ساکن سولدوز طی تظاهراتی به حمایت از مبارزات  برحق ترکها برخاسته اند .  به نظر میرسد این حرکت کردها متاثر از بیانیه دوراندیشانه سازمانهای سیاسی آنان حزب دموکرات و کومله  باشد. مصطفی هجری رهبر حزب دموکرات کردستان  طی بیانیه ای ضمن تاکید بر احقاق حقوق ملی اقوام و ملل ایران از مبارزات مردم آذربایجان مدافعه نموده و از سلسله قیامهای اخیر آذربایجانیها پشتیبانی نموده است. 

 

 

 

Sulduz şəhərində hərbçilərə millətin üstünə atəş açmaq əmri verən İran silahlı qüvvələrinin Sipah bölməsinin başçısı HİBBİ  (yaxud MÜHİBBİ, bu haqda dəqiq məlumat yoxdur) qəzəbli kütlə tərəfindən öldürüldü. bu saat şəhərdə millət və İran rejiminin silahlı qüvvələri arasında silahlı toqquşma gedir.

 

Gələn xəbərlərə görə, şəhərdə yaşayan Kürdlər isə Azərbaycanlıların etiraz aksiyalarında himayətlərini bildirərək Azərbaycanlılara qoşulublar. Kürdlərin bu hərəktini keçdiyimiz günlərdə Kürdüstanın Demorkat və K.O.M.O.L.Ə partiyalarının Azərbaycanlıların haq səsindən himayət olaraq birgə şəkildə yaydıqları bəyanatla əlaqələndirmək olar.

 

 

 

 

بيانيه جنبش دانشجوئي آذربايجان

در آستانه تجمع ميليوني روز يکشنبه هفتم خرداد مقابل مجلس شوراي اسلامي

  ملت شريف، قهرمان و آزاده آذربايجان!

  شما با وحدت و يکپارچگي بي‌نظير خود توانستيد صداي برحق و مظلومتان را به گوش دنيا برسانيد و همه رسانه‌هاي خارجي و بين‌المللي را متوجه خواسته‌ها و مطالبات ملي خود نماييد، ما فرزندان دانشجوي شما به همه مبارزان راه آزادي، شرف، حيثيت درود فرستاده و با ذکر نکاتي چند همه شما را به حضور پرشکوهي ديگر درمقابل مجلس شوراي اسلامي فرامي‌خوانيم.

1.       ملت آذربايجان نزديک به يک قرن است که تحت استيلاي شونيزم فارس قرارداشته و بسياري از ثروتهاي مادي و معنوي خود را در طول ساليان گذشته از دست داده است. اين ملت عليرغم اينکه در هر زماني اکثريت جمعيت ايران را تشکيل داده اما متاسفانه تحت سياست آسيميلاسيون شونيزم فارس حتي نتوانسته از ابتدائي‌ترين حقوق خود که همانا خواندن و نوشتن به زبان مادري خود است بهره‌مند گردد. ساليان سال است که اين ملت به عنوان شهروندي درجه دو تلقي شده و در معرض کثيف‌ترين سياستهاي نژادپرستانه قرار داشته است. اما ديگر دوران تحميق ملتها در زندان بزرگي بنام ايران سپري شده است. ملت آذربايجان به حدي از شعور ملي رسيده است که در خيابانهاي تهران، تبريز، اروميه، اردبيل، زنجان، خوي، مراغه، مرند، بناب، اهر و ... به خيابانها ريخته و حقوق ملي خود را باصدايي رسا به گوش جهان مي‌رساند.

2.       طي روزهاي گذشته رشادتها و قهرماني‌هاي شما ملت شريف باعث دست‌پاچگي رژيم شونيستي جمهوري اسلامي شده و آنها را مبهوت و حيرت‌زده نموده است. رسانه‌هاي داخلي سعي بسياري در انحراف اين حرکت اصيل خودجوش و مردمي شما داشته و به زعم خود با ترساندن جوانان و دستگيري بعضي از جوانان و شهيد نمودن چندين هموطن قصد به فراموشي سپردن مطالبات ملي و انساني شما را دارد. جنبش دانشجوئي آذربايجان از همه هموطنان درخواست مي‌نمايد طبق اعلام قبلي با حضوري ميليوني در مقابل مجلس شوراي اسلامي سياستهاي رژيم را محکوم نمايند.

3.       ملت آذربايجان با حداقل جمعيتي سي ميليوني بعنوان يک اکثريت تورک مطرح بوده و رسمي‌شدن زبان اين ملت يک خواسته‌اي کاملا طبيعي و قانوني است. برعکس غيررسمي نمودن زبان تورکي نشانگر سياست شونيستي حاکم بر ايران است. ما با حضور ميليوني خود از هويت ملي و تورکي خود دفاع نموده و به دنيا خواهيم گفت که ما نه تنها اقليتي بيست و پنج درصدي نيستيم بلکه اکثريتي هستيم که در معرض سياست‌هاي نژادپرستانه حاکميت قرار داريم. مجلس بايستي ضمن ايجاد تغييرات قانوني لازم امکان رسمي شدن زبان تورکي را فراهم نموده و اسباب تدريس اين زبان را از مدرسه تا دانشگاه فراهم نمايد.

4.       ما ضمن تاييد کليه بيانيه‌هاي صادر شده از سوي دانشجويان دانشگاه‌هاي مختلف و مجمع دانشگاهيان آذربايجان و ضمن تاييد خواسته‌هاي آنها کليت جنبش دانشجوئي و ملت شريف آذربايجان را به اتحاد و همبستگي بيشتر فرامي‌خوانيم. ما سياست تفرقه‌افکنانه رژيم را با وحدت و همدلي بي‌نظير خود با شکست مواجه خواهيم ساخت. جنبش دانشجوئي و حرکت ملي آذربايجان به حدي از بلوغ و بالندگي رسيده است که براحتي در دام تفرقه‌اندازان نخواهد افتاد. همچنانکه قبلا نيز متذکر شده‌ايم دردها و احساسات مشترک، ما را به هم پيوند مي‌دهد. شعارهاي کاملا هماهنگ تجمعات دانشجوئي در روزهاي گذشته خود دليل محکمي بر اثبات اين مدعاست.

5.       ما معتقد به مبارزات مدني فعال و گسترده بوده و هر گونه رفتار خشونت‌آميز را به مصلحت حرکت ملي آذربايجان نمي‌دانيم. بنابراين ضمن تاکيد بر احقاق حقوق ملي و حق تعيين سرنوشت براي ملت آذربايجان در روز هفتم خرداد   شعارهاي معمول و مقبول حرکت ملي و جنبش دانشجوئي آذربايجان را در مقابل مجلس شوراي اسلامي سرخواهيم داد.

6.       نمايندگان به اصطلاح ملت آذربايجان بايستي بدانند که هرگز نخواهند توانست براي اين ملت بزرگ هويت ساخته و پرداخته شونيزم فارس زير عنوان آذري زبانان را قالب کنند. اين ملت يکصدا مي‌گويد «هاراي هاراي من تورکم» و شما مجبور به قبول اين هويت هستيد. نمايندگان خائني که جوانان آذربايجان را تهديد به اعدام مي‌کنند لياقت نمايندگي ملت آذربايجان را ندارند و بايستي هرچه سريعتر ضمن عذرخواهي از اين ملت استعفاي خود را اعلام نمايند.

7.       تمامي زندانيان سياسي آذربايجان و بويژه بازداشت شدگان حوادث اخير بايستي سريعا و بدون هيچ قيد و شرطي آزاد و به آغوش خانواده‌هاي خود باز گردند.

8.       ما تمامي تورکهاي آزاده‌اي را که داخل سيستم امنيتي و انتظامي حکومت هستند به صفوف ملت آذربايجان فرا مي‌خوانيم. ملت آذربايجان با آغوشي باز از نيروهاي باغيرت تورک که هنوز به اصالت خود باور داشته و به آن احترا مي‌گذارند استقبال خواهد نمود.

9.       ما ملت آذربايجان را همگام با دانشجويان به ادامه اعتراضات مدني خود و بويژه برگزاري مراسم ميليوني در قلعه بابک فرا مي‌خوانيم. ما هشدار مي‌دهيم در صورت هرگونه ممانعت از حضور ملت آذربايجان در قلعه بابک و ادامه بازداشت‌ها و تهديدات امنيتي   ملت آذربايجان مراسم قلعه بابک را با قدرت بيشتر در داخل شهرها برگزار خواهد نمود و مسئوليت هرگونه عواقب آن راسا بر عهده رژيم مي‌باشد.

10.   از چندين سال گذشته امکان هرگونه فعاليت فرهنگي و سياسي از نخبگان و دانشگاهيان آذربايجان سلب شده است. فعاليت سياسي و فرهنگي حق مسلم ملت و نخبگان و دانشگاهيان آذربايجان است. حکومت بايستي هرچه سريعتر پرونده گروهها و احزابي را که خواهان فعاليت بوده‌اند مجددا بررسي نموده و اجازه فعاليت رسمي به آنها داده شود.

11.   حرکت ملي آذربايجان يک حرکت کاملا مدني، دمکرت و صلح‌آميز بوده و هيچ طيف گروه و جناحي چه در داخل و چه در خارج حق مصادره آنرا ندارد.

12.   در پايان از همه دانشگاهيان و ملت آذربايجان مي‌خواهيم که در مراسم روز هفتم خرداد صرفا با شعارهاي تورکي و انگليسي با مضمون ملي هر گونه احتمال سو استفاده از حرکت ملي را با شکست مواجه سازند.

والسلام

پنجشنبه چهارم خرداد يک هزارو سيصدو هشتاد و پنج

گله‌جک بيزيمدير!

 

 

 

مطالب زیر به عنوان پیش طرحی برای اعلام و مطالبه در مراسم پرشور و میلیونی ملت آذربایجان در جلوی مجلس شورای اسلامی است. نویسنده مطلب هیچ گونه قصدی جز احقاق حقوق ملت شریف آذربایجان در سر نداشته است و هیچگونه تعصبی بر روی بندها ی اعلام شده ندارد و در صورت صلاحدید و لزوم بندها میتوانند تقلیل یا تکثیر شوند و یا اصلاح شوند.

خواسته های ملت آذربایجان

 

1- شروع تدریس زبان تورکی در مقاطع تحصیلی ابتدایی، راهنمایی و متوسطه در مدارس آذربایجان از سال تحصیلی 86-1385

2- آغاز به کار شبکه تلویزیونی رسمی و سراسری به زبان تورکی، نظر به وجود تورکها در تمامی مناطق کشور

3- رفع تمام مصادیق تبعیضات اقتصادی از جمله: تکمیل اتوبان زنجان- تبریز،خط دوم راه آهن تبریز- بستان آباد-میانه، تکمیل پل دریاچه اورمیه، ایجاد کارخانه لامپ تصویر مرند، سرمایه گذاری در بخشهای نفتی موغان وساوه،  اعلام مناطق مرزی به عنوان مناطق آزاد تجاری همانند منطقه آزاد تجاری جلفا، ایجاد کارخانه های صنعتی مادر، تکمیل ورزشگاه یادگار امام تبریز به عنوان قدیمی ترین طرح ناتمام ایران و توجه ویژه به ورزش علیل شده آذربایجان و...

4- استیضاح و برکناری وزریر ارشاد به علت سهل انگاری در انتخاب رئیس خبرگزاری ایران و مدیر مسئول روزنامه توقیف شده " ایران"

5- استیضاح و برکناری وزیر کشور به علت به خاک و خون کشیده شدن مراسم آرام و مدنی آذربایجان در شهرهای آذربایجان

6- استیضاح و برکناری وزیر درمان و آموزش پزشکی به علت عدم معالجه مجروحین و مصدومین در بیمارستاها درمانگاهها

7- استیضاح و برکناری وزیر کار و امور اجتماعی به علت افزایش روز به روز بیکاری و مهاجرت بی رویه وتخلیه روستاها در آذربایجان

8- سوال و برکناری رییس نیروی انتظامی به علت شهادت دهها تن از آذربایجانیها در جریان اعتراضات مسالمت آمیز اخیر

9- اعلام روز ......... آبان روز شهادت ستارخان به عنوان "روز قانون و مجلس" در تقویم رسمی کشور

10- اعلام روز 9 تیر تولد بابک، قهرمان ملی آذربایجان به عنوان " روز آزادی و عدالت" در تقویم رسمی

11- معذرت خواهی رسمی رییس جمهورآقای محمود احمدی نژاد به علت تبریک گفتن عید به فارس زبانها و تلخ کردن عید و سال 1385 بر آحاد ملت آذربایجان

12- ضبط و ثبت تمامی  SMSهای توهین آمیز علیه تورکها و محاکمه علنی ورسمی عاملین و آمرین

13- فیلترینگ تمامی سایتها و وبلاگهای حاوی مطالب اهانت آمیز به ملت شریف آذربایجان

14- شناسایی عاملین شهادت جوانان آذربایجان و محاکمه، مجازات و اعدام علنی آنها و پذیرش مسئولیت شهدا و دلجویی از خانوادهای داغدار و ملت آذربایجان

15- اخراج نمایندگان خائن آذربایجانی که به جای همصدایی با ملت آذربایجان به تقبیح، تهدید و تحدید آنها دست زدند وماهیت ضد آذربایجانی خود را نشان دادند.

16- محاکمه رسمی و علنی عاملین و آمرین کاریکاتور موهن و مغرضانه و پخش مستقیم رادیو و تلویزیونی آن

17- اخراج مسئولین شبکه های استانی رادیو و تلویزیون به علت قلب واقعیت و وارونه نشان دادن خواسته های ملت آذربایجان در قیام علیه شوونیسم

18- حذف و منع قانونی کلمه رکیک، جعلی، جدیدالابداع و اهانت آمیز " آذری" وجایگزینی لغت تاریخی واصیل    " تورک" به عنوان تنها لغت دربرگیرنده هویت اصیل آذربایجانیها

19- توقیف تمام نشریاتی که در جریان اعتراضات اخیر اقدام به تحقیر اعتراض کنندگان و سعی در بایکوت خبری و    " آذری" خطاب کردن ملت تورک آذربایجان نمودند.

20- حذف تمامی ممنوعیتها و موانع غیر قانونی در مقابل برگزاری کنگره عظیم ملی و میلیونی قلعه بابک، و ایجاد امکانات و ارائه خدمات رفاهی، بهداشتی در طی برگزاری مراسم ودیگر ایام سال

21- احیا و بازسازی ارک تبریز به عنوان نماد مقاومت آذربایجان و دیگر ابنیه تاریخی آذربایجان

22- انتقال مزار ستارخان به تبریز، زادگاه وی، و شهر مبارزه علیه استبداد وخودکامگی

23- بازگرداندن تمامی اسامی اصیل و تاریخی روستاها، مناطق، اماکن و شهرهای آذربایجان و شناسایی ومعرفی عاملینی که قصد قلب هویت در آذربایجان داشته اند وبه چنین اعمالی دست زده اند

24- تاسیس فرهنگستان زبان و ادبیات تورکی و سعی در رشد و گسترش این زبان به عنوان زبان اکثریت قاطبه مردم ایران

25- بازگرداندن مناطق منفصل شده از آذربایجان از جمله آستارا، قروه، بیجار، ساوه و ...

26- اعاده نام ابدی آذربایجان بر استانهای اردبیل، زنجان، قزوین و همدان.

27- چاپ و نشر روزنامه ها و نشریات تورکی سراسری

.

.

.

 

ملت آذربایجان به مجلس شورای اسلامی به مدت 2 ماه فرصت می دهد تا استلزامات قانونی ومقدمات اجرایی خواستهای به حق و قانونی آنان را آماده نماید. ملت آذربایجان در مراسم پرشکوه 14 مرداد " روز مشروطیت" که در تبریز  وبر سر مزار باقرخان برگزار خواهد شد، در صورت قبول و اجرا شدن این خواستها ملت آذربایجان روز مشروطیت را جشن خواهد گرفت. اما در صورت عدم قبول و سرباز زدن دولت از اجرای این خواسته به برگزاری اعتراضات و تجمعات مسالمت آمیز از این روز تا حصول نتیجه کامل ادامه خواهد داد.

تورکآی دیلی یاساق

 

 

چاغیریش

سیزی دونیانین ان چوخ تورک جمعییتلی شهری تهراندا پارلمان قارشیسیندا گؤزله­ییریک.

 

   ایلکین حقوق­لاریمیزی حاکمییتدن ایسته­مک اوچون برابر چاغیریریق. خرداد آیی­نین 7 سینده تبریز، تهران، قم، اردبیل، همدان، اورمو، زنجان، آستارا، ماراغا، سالماس، موغان، خوی، خالخال، انزلی، قوشا چای، سولدوز، ورامین، کرج، ایسلا­مشهر، شهریار، ساوجبلاغ،اراک،مرند، مشکین، اهر، آذرشهر، قوچان، مشهد و دیلداش­لاریمیزین باشقا بؤلگه­لرده اوتوردوغو شهرلردن پارلمان قاباغینداکی اعتیراض چیخیشینا قاتیلماق­لارینی ایسته­ییریک. 

   ایسته­ییمیز دونیا استاندادلاری ایله اعتیراض ائدیب، حقوق­لاریمیزی مودافیعه ائدیب اؤز سیاسی مدنی اجتیماعی و دیپلوماسی حاق­لاریمیزی آلماقدیر.

 

 

بيانيه دانشجويان تورك دانشگاه شهيد رجايي تهران پيرامون حوادث اخير

بار ديگر شوونيست چهره زشت و پليد خود را از پشت پرده‌هاي ريا و عدالت و آزادي هويدا ساخت.

روزنامه دولتي (!) ايران مورخه 22/2/85 در پي چاپ كاريكاتوري موهن و مغرضانه، ملت تورك آذربايجان را هدف قبيح‌ترين و رذيل‌ترين حملات شوونيستي و فاشيستي قرار داد. بي گمان اين اولين توهين و اهانت به توركها نيست و شك نكنيد كه  آخرين اهانت و بي‌شرمي نيز نخواهد بود. اما تفاوت اين توهين با اهانتهاي پيشين در اين است كه اين بار شوونيسم مستقيما زبان، فرهنگ و هويت تورك آذربايجاني را نشانه رفته است و اين توهين براي همه ملت قابل لمس و غير قابل اغماض و تحمل بود.

تظاهرات ميليوني تبريز كه با هجوم گارد ويژه نيروي انتظامي به شهادت بيش از 10 نفر و مجروح شدن و بازداشت عده كثيري انجاميد، در چند دهه اخير بي سابقه بوده است، و تظاهرات و اعتراضهاي مشابه در شهرهاي اورميه، اردبيل، زنگان، خوي، خلخال، مراغه و ... علي رغم بايكوت شديد خبري، به همگان نشان داد كه ملت تورك آذربايجان بيدار است و از كليه نقشه‌هاي شوم شوونيسم باخبر است. نكته جالب اين بود كه بسياري از مسئولين دولتي كه نسبت به اين امر بي تفاوت بودند، بعد از مشاهده موج وسيع تظاهرات و خشم ملت آذربايجان، يكي پس از ديگري به محكوم كردن اين اهانت پرداختند. بايد توجه كرد كه خواسته‌هاي ما به توقيف موقت روزنامه ايران محدود نمي‌شود. ملت آذربايجان چه قبل از انقلاب و چه بعد از انقلاب متحمل شديدترين تبعيضها و ضربه‌هاي اقتصادي بوده است. هنوز هم كه هنوز است از آموزش به زبان مادري خود محروميم. ميزان بيكاري در آذربايجان و به تبع آن آمار مهاجرت به شهرهاي فارس نشين و حاشيه نشيني  روز به روز در حال افزايش است. اين در حالي است كه كارخانجات مناطق فارس نشين از معادن آذربايجان تغذيه مي شوند.

ما دانشجويان تورك دانشگاه شهيد رجايي تهران ضمن محکوم کردن این اقدامات نژادپرستانه خواستار :

1.     پايان يافتن كليه تحقيرها و توهينهاي بيشمار رسانه‌ها و مطبوعات به ملت بزرگ آذربايجان

2.     آموزش به زبان مادري (اجراي اصل 15 قانون اساسي)

3.     رفع تبعيضهاي آشكار در اختصاص بودجه‌ها و تقسیم بيت المال مسلمين (اجراي اصل 48 قانون اساسي)

4.     آزادي كليه هويت‌طلبان تورك بازداشت شده هستيم.

 

وعده ما روز يكشنبه، روبه‌روي مجلس شوراي اسلامي