http://komitedefa.mihanblog.com/More-194.ASPX

 

 

شكنجه زندانيان، تداوم دستگيري ها و اعتصاب غذاي دستگير شدگان

جمعه ۱۲ خرداد ۱۳۸۵

 

شكنجه زندانيان، تداوم دستگيري ها و اعتصاب غذاي دستگير شدگان در آذربايجان

 شماره ۱۹۹

بنا بر گزارش منابع موثق از آذربايجان و تهران، دستگيري فعالان سياسي فرهنگي آذربايجان در نقاط مختلف كشور ادامه دارد و وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران با همكاري نيروي انتظامی  در برنامه و اقدامي مشترك عده زيادي را در روزهاي اخير بازداشت كرده اند.

روز گذشته پنج شنبه ۱۱ خرداد، در شهرستان مشگین شهر (خیاو ) تعداد زيادي از جمله افراد زیر بازداشت شدند: اسد یعقوبی ، ایرج موذن زاده ، جلیل مقدسی و فرهاد سرونازی.

در شهرمرند نیز ماموران اداره اطلاعات، داوود شیردل يكي از فعالان سیاسی در اين شهر را پس از بازرسي منزل و ظبط اسناد و لوازم شخصي وي دستگير كرده اند.

در همين حال روز پنج شنبه در اردبيل ۴ نفر از فعالان سياسي فرهنگی به نام های محمد یوسفی، ساسان صحافی، اکبر قربانی و  آراز غفارزاده توسط ماموران اداره اطلاعات این شهرستان بازداشت شدند. خبرهاي تاييد شده حاكي است كه تا به حال بيش از ۱۱۰۰ نفر در اردبیل دستگیر شده اند که از این تعداد حدود ۴۰ نفر خانم بوده اند.

از زندان اردبیل خبر رسیده است که بیش از ۵۰ نفر از بازداشت شدگان، از روز یکشنبه هفتم خرداد اقدام به اعتصاب غذا کرده اند. قیصر نژاد رئیس زندان در واكنشي به اين اعتصاب غذا دستور داده است تا موهای کلیه زندانیان از ته تراشیده و به سلولهای انفرادی منتقل شوند.

در روز چهارشنبه در تبريز نيز ابراهیم رشیدی از فعالان اجتماعی ارومیه توسط ماموران اداره اطلاعات تبریز دستگیر شد.

تعدادي از آزاد شدگان از زندان هاي تبریز خبر از بازداشت نزديك به ۵۰۰  نفر در زندان تبریز و بازداشتگاههای اداره های اطلاعاتی و امنیتی تبریز مي دهند. همچنين تعدادي از بازداشت شدگان در تبريز از جمله غلامرضا اماني، داود عظیم زاده، یاشار حکاک پور، علیرضا حقی، مجید پژوه فام،حامد یگانه پور، سعید بیدخت و سعید محمدی در اعتراض به بازداشت غیر قانونی خود دست به اعتصاب غذا زده اند و تا به حال مقامات امنيتي و قضايي هیچ اقدامی جهت رسیدگی به درخواست ایشان انجام نداده اند.

خبر ديگري حاكي از آن است كه تعداد قابل توجهي از دستگير شدگان از جمله در تبريز، اروميه و اردبيل به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند تا به آنچه عنوان مي كنند"ارتباط با محافل خارجي ضد انقلاب وابسته به انگليس و آمريكا" اعتراف كنند.

طبق اظهارات خانواده هاي تعدادي از دستگير شدگان شناخته شده در آذربايجان،حامد یگانه پور دانشجوی مراغه ای که ناراحتی قلبی دارد به بند ویژه زندان که محل حبس اشرار است منتقل شده است. دیگر دانشجوی مراغه ای یاشار حکاک پور مراغی در بند مالی است و سه بازداشتی دیگر از مراغه به نامهای داود عظیم زاده (معلم) ، مجید پژوهی فام(استاد دانشگاه) و علی رضا حقی در

 

 

سانیوز: بازداشت شدگان در زندانهای تبریز شکنجه می شوند.

این امر به منظوراعتراف گرفتن از بازداشت شدگان مبنی بر ارتباط آنها با کشورهای خارجی صورت می گیرد.مقامات جمهوری اسلامی طبق اظهارنظرهایی مدعی شده اند آمریکا و اسرائیل در ناآرامی های آذربایجان نقش داشته اند.بسیاری ازدستگیر شدگان در اعتصاب غذا به سر می برند و در نتیجه آن و شکنجه های شدید وضعیت برخی از بازداشت شدگان وخیم می باشد.در اردبیل نیزوضعیت مشابه تبریز می باشد.در شهر اردبیل بسیاری از فعالین حرکت ملی آذربایجان بازداشت شده اند.تعداد بازداشت شدگان این شهربیش از 1000 نفر می باشد.بازار اردبیل نیمه تعطیل است و جو نظامی بر شهر حاکم می باشد.اوضاع درشهر میانه هم کاملا غیر عادی است.شهر میانه برای دومین بارطی 20روز اخیر صحنه اعتراضات به سیاستهای فاشیستی حکومت بود.دیروز پنج شنبه عصر هزاران نفر در این شهر در اعتراض به برخوردهای خشونت آمیز جمهوری اسلامی با تظاهرات شهرهای تبریز,ارومیه,نقده,اردبیل و....به خیابانها ریختند.جمعیت معترض که بیشتر آنها را جوانان دبیرستانی ودانشجویان تشکیل می دادند با سر دان شعارهای ملی خواستار رسمیت یافتن زبان ترکی شدند که با دخالت نیروهای پلیس خیابانهای شهر میانه برای اولین بار شاهد درگیری مردم با نیروهای رژیم بود.هنور آمار دقیقی از تعداد دستگیر شدگان,مجروحان و احتمالا کشته شدگان گزارش نشده است.                                                  

 

http://sa-news.blogfa.com/

 

 

 

 

 

http://haqqimiz.blogsky.com/

جمعه 12 خرداد ماه سال 1385

شکنجه در زندان و مساجد تبریز

بر اساس اخبار دریافتی از زندان تبریز برخی از زندانیان در این زندان که در ارتباط با اعتراضات مردمی اخیر بازداشت شده اند توسط ماموران اداره اطلاعات شکنجه و ضرب و شتم می شوند.در میان کسانی که شکنجه شده اند از شکنجه شدید منجر به جراحت و خونریزی داخلی یک خلبان و یک دانشجو خبر رسیده است.جوان دانشجو که به شدت شکنجه شده است مجبور به گفتن سخنانی مقابل دوربین بوده است.از آن جوان خواسته اند به ارتباط با آمریکا اعتراف کند.برخی دیگر از کسانی که پس از دستگیری به زندان تبریز منتقل شده اند از ضرب و شتم خود در پایگاههای بسیج برخی مساجد تبریز خبر داده اند.

همچنین خانواده های پنج زندانی شناخته شده مراغه ای در زندان تبریز نگرانی خود نسبت به وضعیت فرزندانشان را اعلام کرده اند.طبق اخبار واصله حامد یگانه پور دانشجوی مراغه ای که ناراحتی قلبی دارد به بند ویژه زندان که محل حبس اشرار است منتقل شده است.دیگر دانشجوی مراغه ای یاشار حکاک پور مراغی در بند مالی است و سه بازداشتی دیگر از مراغه به نامهای داود عظیم زاده(معلم)-مجید پژوهی فام (استاد دانشگاه) و علی رضا حقی در قرنطینه زندان نگهداری می شوند.با اینکه به خانواده های ایشان اعلام شده است برای حکاک پور ۲۰ میلیون و برای چهار نفر دیگر هر کدام ۱۰ میلیون تومان وثیقه حاضر کنید اما هیچکدام از زندانیان هنوز به دادگاه برده نشده اند.

 

2006/6/1

 

ASMEK:

 

اخبار جدید از وضعیت آذربایجان

اردبیل

بر اساس اخبار موثق محرمانه دولتی تا کنون ۱۰۷۵ نفر در اردبیل دستگیر شده اند که که از این تعداد حدود ۴۰ نفر خانم بوده اند.دیروز دهم خرداد ۱۰۲ نفر از این افراد آزاد شده اند اما کسان دیگری هر روز در شهرهای مختلف این استان دستگیر و به زندان منتقل می شوند . امروز یازدهم خرداد دو نفر از فعالان فرهنگی - اجتماعی اردبیل به نامهای ساسان صحافی و آراز غفارزاده توسط ماموران اداره اطلاعات این شهرستان دستگیر شدند.آسمک در اطلاعیه قبلی خبر دستگیری اکبر قربانی از فعالان اردبیلی را منتشر کرده بود که بدینوسیله با پوزش از خوانندگان محترم اعلام میگردد که نامبرده آزاد است.

تبریز

اظهارات آزاد شدگان از زندان تبریز نیز حاکی است که در حال حاضر ۴۰۰ الی ۵۰۰ نفر در زندان تبریز و بازداشتگاههای اداره های اطلاعاتی و امنیتی تبریز زندانی هستند.برخی از زندانیان زندان تبریز و بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز در اعتراض به بازداشت غیر قانونی خود اقدام به اعتصاب غذا کرده اند اما تاکنون مسئولین وزارت اطلاعات که دستگیریها توسط یا با هدایت ایشان انجام می شود هیچ اقدامی جهت رسیدگی به درخواست ایشان انجام نداده اند همچنین علی حامد ایمان مدیر مسئول نشریه توقیف شده شمس تبریز بهد از ظهر هفتم خرداد هنگام خروج از محل کارش دستگیر گردید. نشریه شمس تبریز اواخر سال 79 بعلت پرداختن به مسایل آذربایجان توقیف گردد.

مشگین شهر

دستگیری فعالان سیاسی و فرهنگی در شهرستان مشگین شهر ( خیاو ) نیز ادامه دارد و امروز نیز افراد زیر بازداشت گردیدند: اسد یعقوبی ، ایرج موذن زاده ، جلیل مقدسی و فرهاد سرونازی ، همچنین حکم جاب آقای منصور مظلومی صادر شده ولی ماموران امنیتی موفق به دستگیری ایشان نشده اند .داوود مقامی نیز که شهر مغان دستگیر شده بود بر اثر شکنجه ماموران دچار حالت کما شده و در بیمارستان تحت مداوا است.

تهران

بر اساس گزارش نزدیکان علی انواری وی روز یکشنبه هفتم خرداد در میدان بهارستان مقابل مجلس شورای اسلامی دستگیر شده است.انواری پس از دستگیری به زندان اوین منتقل شده و تا کنون اجازه تماس با خانواده اش را پیدا نکرده است بر اساس این گزارش هنوز تعداد نامشخصی از بازداشت شدگان تجمع میدان بهارستان در زندان اوین نگهداری مسشوند.

پنج شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۸۵

به امید آزادی همه زندانیان سیاسی و عقیدتی  

کمیته دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان