تبريزده تازا توتولانلار

تبريز شهرينين چاليشقانلارانيندان آقالار محمد بحري، خسرو كنعاني و جواد كنعاني اوچ گوندور ياخالانيبلار و هله اونلاردان خبر يوخدو.

 

 

 

خانواده عباس لسانی در معرض تهدید جانی قرار دارد

بدنبال هجوم دهها مامورمسلح به منزل عباس لسانی در اردبیل و بازداشت توام با ضرب و شتم این فعال سرشناس آذربایجانی، همسر و فرزندان وی در معرض تهدید جانی قرار گرفته اند.

گویا مصاحبه های افشاگرایانه همسر آقای لسانی، سبب خشم شدید نهادهای اطلاعاتی و امنیتی اردبیل شده است.

همچنین مغازه لسانی در اردبیل پلمپ شده و همکار وی نیز بازداشت شده است.

 

 

لسانی تحت شکنجه است

بر اساس اخبار بسیار نگران کننده ای که از اردبیل رسیده است عباس لسانی از اولین ساعات بازداشت تحت شکنجه قرار دارد تا به ارتباط با بیگانگان اعتراف کند!!!

در حال حاضر اکثر فعالین بازداشت شده در شهرهای مختلف آذربایجان تحت شکنجه قرار دارند.

 

پروژه تولید مصاحبه های تلویزیونی

شکنجه گران وزارت اطلاعات به شدت در تلاشند تا با توسل به انواع تهدیدات جسمانی و روانی، برخی از بازداشت شدگان انقلاب ملت آذربایجان را در برابر دوربینهای تلویزیون مجبور به بیان اظهارات کاملا جعلی کنند.

طبعا عکس العمل نهادهای حقوق بشر در داخل و خارج، بخصوص کانون وکلای استان آذربایجان شرقی و اردبیل، علیه این گونه اعتراف گیریهای جنایتکارانه، یک وظیفه تاریخی است.

 

 

استاد دمیرچی در زندان تبریز دچار عارضه قلبی شده است

استاد حسن دمیرچی موسیقیدان، هنرمند و فعال شهیر آذربایجانی که همزمان با قیام بزرگ ملت تبریز بازداشت شده است در زندان این شهر دچار عارضه قلبی گردیده و در بهداری زندان بستری شده است.

وی از بیماری قلبی رنج می برد.

 

 

امانی و یگانه پور در وضعیت وخیمی هستند

مهندس غلامرضا امانی و مهندس حامد یگانه پور از نظر جسمانی در وضعیت وخیمی به سر می برند. امانی به دلیل اعتصاب غذا دچار خونریزی شدید معده شده و یگانه پور به دلیل ضربات وارده دچار نابینائی در چشم راست ، عارضه قلبی و نیز ناراحتی شدید کلیه شده است.

لازم به ذکر است که مهندس حامد یگانه پور در مراغه دستگیر شده و به تبریز منتقل گردیده است.

 

 

حیدر شادی با خانواده خود تماس گرفت

حیدر شادی استاد دانشگاه که اخیرا در تظاهرات اعتراض آمیز آذربایجانیها، در روبروی مجلس شورا بازداشت شده و در زندان اوین نگهداری می شود با خانواده خود تماس گرفته است.

حال او خوب است.

 

 

جمعی از مردم آذربایجان ناپدید شده اند

مطابق گزارشهای مردمی، بعد از وقوع تظاهراتهای متعدد در سراسر آذربایجان، جمع کثیری از مردم اعم از دختر و پسر و زن و مرد ناپدید شده اند و از سرنوشت آنان اطلاعی در دست نیست.

خانواده های این افراد عمیقا نگران هستند و طی دو هفته اخیر مجبور به مراجعه به زندانها، بیمارستانها و مراکز پزشکی قانونی شده اند.

 

 

مرگ خاموش مجروحین در برخی از شهرهای آذربایجان

گزارش شده است که برخی از شهرهای آذربایجان شاهد مرگ خاموش بعضی از مجروحین قیامهای اخیر بوده اند.لازم به تذکر است که بسیاری از مجروحین، حتی برخی از کسانی که با گلوله زخمی شده اند، به دلایل امنیتی، قادر به مراجعه به بیمارستانها نشده اند.

چند خبرتایید نشده از شهرستان مشکین شهر، اردبیل، سولدوز، اورمیه و تبریزحاکی است که اوضاع جسمانی جمعی از هویت طلبان مجروح تورک در این شهرها بسیار وخیم است.

 

 

خانواده های شهدای آذربایجان فقط شبها قادر به زیارت قبور عزیزان خود هستند

به دلیل شرایط سخت امنیتی و اعمال تضییقات سنگین، خانواده های شهدای انقلاب هویت طلبانه آذربایجان ، تنها شبها قادر به عزاداری بر سر قبور مطهر شهیدان و جگرگوشه های خود هستند.

 

 

ادامه ضرب وشتم عابرین در معابر آذربایجان

در بسیاری از شهرهای آذربایجان گشتهای نیروهای لباس شخصی، بسیج، یگان ویژه، نیروهای انتظامی و سپاه به دون هرگونه دلیلی، اقدام به بازداشت جوانان و ضرب وشتم بی رحمانه انان می کنند.

در حال حاضر ملت آذربایجان شاهد از دست دادن اندک آزادیهای اجتماعی سابق خود شده اند.

 

 

مردم منتظر کشف اجساد خیابانی هستند

بدنبال مفقود الاثر شدن جمعی از اهالی آذربایجان و احتمال شهادت آنها توسط عمال فاشیزم، شایعاتی مبنی بر قریب الوقوع بودن کشف اجساد خیابانی در تبریز و دیگر شهرهای بزرگ آذربایجان منتشر شده است.

 

 

سکوت شرم آور نهادهای مدعی دفاع از حقوق بشر در ایران

به رغم کشتار فاجعه بار بیش از 50 تن ، مجروحیت صدها نفر و دستگیری هزاران تن از مردم بی دفاع آذربایجان، تاکنون هیچ یک از نهادهای مدعی دفاع از حقوق بشر در داخل ایران هیچ عکس العملی از خود نشان نداده اند.

بیوت مراجع تقلید، کمیسیون حقوق بشر اسلامی ، کانون دفاع از حقوق بشر ایران، کانون وکلا و... از جمله مراکزی هستند که بر اساس وظایف دینی و انسانی و ملی خود موظف به دفاع از ملت آذربایجان و محکومیت نقض فاحش موازین شرعی و قانونی و انسانی در سرکوب وحشیانه این ملت هویت طلب و عدالت خواه هستند.

 

 

سکوت حیرت انگیز خانم شیرین عبادی

خانم شیرین عبادی بعنوان برنده جایزه صلح نوبل و مدافع پرسرو صدای جناح موسوم به اصلاح طلبان، تا کنون در قبال مسائل و فجایع آذربایجان سکوت اختیار کرده است. در شرایطی که انقلاب هویت طلبانه ملت آذربایجان بصورت وحشیانه ای از جانب عوامل حکومتی سرکوب می شود سکوت فردی که خود را فرشته صلح ایران و یا بانوی مدافع حقوق بشر لقب داده بسیار شرم اور است.

 

 

تلاش برای طرح موضوع کشتار ملت آذربایجان درسازمان کنفرانس اسلامی

جمعی از حقوقدانان مسلمان در تورکیه درصدد دیدار با احسان الدین اکمل اوغلو دبیر کل سازمان کنفرانس اسلامی هستند تا با شرح فجایع و مظالم دردناکی که بر ملت آذربایجان جنوبی طی سه هفته اخیر سپری شده است نظر مساعد وی را برای طرح این موضوع از جانب یکی از کشورهای اسلامی در سازمان کنفرانس اسلامی به دست اورند.

 

 

هویت طلبان آذربایجانی از محل کار اخراج می شوند

به دنبال سلسله نا آرامیهای اخیر درآذربایجان، کارمندان تورکی که از انقلاب ضد آپارتاید ملت آذربایجان دفاع می کنند و یا بنوعی متهم به حضور در تظاهراتهای مردمی بوده اند اخراج شده و یا در معرض اخراج قرار دارند.

 

 

ارباب جراید مستقل آذربایجان به شدت تهدید شده اند

خبرنگاران دستگیر نشده آذربایجانی که هنوز روزنامه های مستقل انها توقیف نشده است می گویند: طی روزهای اخیر تهدید نامه های شدید الحنی از جانب ارگانها نظامی و نهادهای امنیتی دریافت کرده اند. مطبوعات تهدید شده اند که در صورت درج کوچکترین خبر و یا تحلیلی از حوادث اخیر آذربایجان توقیف خواهند شد.

 

http://haqqimiz.blogfa.com/

 

 

مغازه عباس لسانی پلمپ شد

امروز صبح ماموران اداره اطلاعات اردبیل مغازه قصابی عباس لسانی را بدون اینک اجازه دهند مغازه تخلیه شود پلمپ کردند.ماموران همکار وی جعفر سبحانی را نیز دستگیر و بازداشت کردند.

 


خانواده ها در مقابل دادگاه مراغه اجتماع کرده اند

دهها نفر از اعضای خانواده های پنج نفر از زندانیان حرکت ملی آذربایجان در مراغه مقابل دادگاه این شهر تجمع کرده اند.داود عظیم زاده-یاشار حکاک پور -علیرضا حقی-مجید پژوه فام و حامد یگانه پور پنج فعال مراغه ای که شنبه سیزدهم خرداد از زندان تبریز آزاد شده بودند همان روز به محض آزادی توسط نیروهای اطلاعاتی در خروجی زندان ربوده شده و به زندان مراغه منتقل گشته اند.خانواده های ایشان امروز با حضور در دادگاه مراغه خواستار توضیح مقامات قضایی مراغه در مورد دستگیری مجدد فرزندانشان با وجود صدور حکم آزادی از طرف قاضی تبریزی هستند.تا کنون جواب قانونی و روشنی در مورد علت ادامه غیرقانونی بازداشت افراد فوق الذکر داده نشده است

 


رضا حسن پور آزاد شد

رضا حسن پور فعال حرکت ملی آذربایجان که روز اول خرداد در شهر اهر دستگیر و به زندان تبریز منتقل شده بود یکشنبه چهارده خرداد آزاد شد.بر اساس همین گزارش از اهر هنوز شش نفر دیگر از شهروندان این شهر به نامهای مرتضی شکری-کریم کارگر-رضا حسن زاده-ریحانی-صفری و عوض حسن پور در زندان تبریز و تحت شکنجه هستند.

خبر دیگری از زندان تبریز از شکنجه شدید عده ای از فعالان حرکت ملی آذربایجان با هدف گرفتن اعتراف تلوزیونی از ایشان حکایت می کند.زندانیان تحت فشار قرار دارند تا به ارتباط با خارج اعتراف کنند.

 

 

 

http://www.peiknet.com/1385/10khordad/16/page/37khamneh.htm

اعتصاب يك هفته ای كارگران دركارخانه نساجی خامنه

كارگران كارخانه نساجی خامنه به دليل عدم دريافت بخشی از مطالبات سال گذشته و تاخير در پرداخت حقوق در سالجاری، دست از كار كشيدند. اين اعتصاب از يك هفته پيش آغاز شده است. خامنه استان آذربايجان شرقی قرار دارد و اگر ريختند به خيابان و دست به تظاهرات زدند، هيچ دست خارجی در نيست، مگر دست داخلی و آنهم داخل حكومتی! فردا نگويند كه چون رهبر اهل خامنه است و زبان تركی اش تركی خامنه ايست، دشمن اين شهر را ريخته به هم و سازگارا و افشاری از آن 75 ميليون دلار كاخ سفيد يك بخشی را خرج تظاهرات و اعتصابات خامنه كرده است!

كارگران اين كارخانه كه نزديك به 200 نفرند ، از سال گذشته با ارسال طومار و نامه به مراجع مختلف از جمله رياست جمهوری، وزير كار و امور اجتماعی و اداره كار و امور اجتماعی شهرستان شبستر، تقاضای رسيدگی به وضعيت اين كارخانه را كرده بودند. در آن نامه آمده بود:

كارخانه نساجی خامنه در سال 1370 به بهره برداری رسيد و اينك با وجود خطوط توليد نخ و پارچه (ريسندگی و بافندگی) و با توليد انبوه و فروش محصولات خود، به دليل عدم پرداخت به موقع حقوق كارگران همچنان هستی و زندگی 200 خانوار را كه جزو زحمتكش ترين و آسيب پذير ترين قشر جامعه به حساب ميآيند را به مخاطره انداخته و از پرداخت به موقع حقوق و مزايا اجتناب می نمايند.

 

وشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۸۵

بخش خبری واحد اطلاع رسانی کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی

شماره ۰۶/۲۰۲

حبیب پور ولی از فعالان سیاسی در آذربایجان (فرزند عزیز پور ولی عضو حرکت ملی آذربایجان) که از 6 روز پیش توسط نیروی انتظامی دستگیر شده بود، به شدت موردضرب و شتم و آزار و اذیت قرار گرفته است.

وی 2 روز پیش که از شدت آسیب دیدگی بیهوش و به بیمارستان امام خمینی در تبریز منتقل شده بود ، به دلیل شکستگی کتف، از بیمارستان امام تبریز به بیمارستان شهدا منتقل شده است.

در حال حاضر چند مامور نیروی انتظامی در بیمارستان مسئوایت محافظت از حبیب پور ولی را بر عهده داشته و اجازه ملاقات به بستگان وی نمی دهند تا جزئیات شکنجه او فاش نشود.

ماموران 4 روز پیش، شبانه وارد منزل عزیز پور ولی شده و ضمن ارعاب اعضای خانواده منزل ایشان را مورد تفتیش و بازرسی قرار دادند.

یکنجه و ضرب و شتم زندانیان سیاسی در آذربایجان به منظور گرفتن اعتراف های دروغین و ارتباط دادن اعتراضات مردمی به محافل خارجی صورت می گیرد.

خبر دیگری از هشترود حاکی است که، نشریه ندای هشترود در پی چاپ یک مقاله به قلم یکی از اعضای شوراری شهر بنام جعفر خسروی توقیف شد. نویسنده این مطلب در تاریخ 11/3/85 به اداره اطلاعات احضار و تحت بازجویی قرار گرفته است.

لازم به ذکر است مطلب مندرجه در نشریه مذکورباعنوان ( شما راست می گوئید؟) به تحلیل مساله توهین به ترکها پرداخته بود.

komitedef@gm

شهید عیوض صیادی هشت روز پس از بستری شدن فوت کرده است

 

اورمونیوز(سه شنبه 16 خرداد 1385 ):

عیوض صیادی، پیرمرد هشتاد ساله اورمیه ای که در جریان تظاهرات روز سه شنبه دوم خرداد در اورمیه، بر اثر ضرب و شتم ماموران ضد شورش، دچار آسیب جدی گشت بود روز دهم خرداد ماه و هشت روز پس از بستری شدن به شهادت رسیده است. وی که در اثر ضربات باتوم و لگد ماموران دچار شکستگی از ناحیه سر و کمر شده بود، در بیمارستان امام خمینی اورمیه تحت بستری شده بود. در روزهای نخست خبر از شکسته شدن کمر وی براثر ضربات لگد ماموران شنیده شده بود. جسد شهید صیادی دو روز پس از فوت وی به خانواده اش تحویل داده شده است و از خانواده وی تعهد کتبی مبنی بر عدم اعلام علت فوت وی گرفته شده است. هم چنین تنها بستگان درجه اول وی اجازه شرکت در مراسم تدفین وی را از سوی ماموران دولتی پیده کرده بودند.

مراسم سومین روز درگذشت شهید عیوض صیادی روز چهارشنبه 17 خرداد ماه(فردا) ساعت 5 الی 7 بعد از ظهردر مسجد حاج عبدالمحمد اورمیه واقع در خیابان باکری، کوی جارچی باشی برگزار خواهد شد.

گفتنی است پیش از این فرزاد اسد پور جوان 21 ساله نخستین شهید شهر اورمیه در وقایع اخیر بود که یک روز پس از ضرب و شتم ماموران جان سپرده بود.

 

قطع اینترنیت در قم

امروز دوشنبه حوالی ساعت 20 برای مدتی اینترنت در قم قطع شد. به نظر می رسد این مسئله با میتینگ ساعت 18 فردا در قم ارتباط داشته باشد.

dunen 14 /3/84 sat 8 de riza hesenpor tebriz zindanindan buraxildi. . artirmaliyamki riza bey ayin birinde Eher shehrinde yaxalanmishdir...zindandan yetishen  xebere gora ittilaat quvveleri calishirlar besh neferi tv de  danishdiralar .ve unlardan istirlerki desinler bu hereket mili bir ish deyirmish ve disharidan hidayet olunubdur ...ve bu besh nefer buracan bu isteki qabul etmiyibler ..bir xeber daha .murtaza shukri .kerim karger .riza hesenzade .reyhani bey.seferi bey.ve .evez hesenpor bey javad hesenpor beyin boyuk qardashi .buyune dek zindanda shikence altindadilar."