چهرگانی از آذربايجان نيز ديپورت می شود

ساعت 21:30 به وقت باکو:
دکتر چهرگانی از آذربايجان نيز اخراج می شود.... دکتر چهرگانی از آذربايجان نيز ديپورت می شود
فقط يک روز پس از ديپورت از تورکيه : بر اساس آخرين معلومات از باکو نيروهای پليس و امنيتی آذربايجان دکتر چهرگانی را بازداشت و تحت مراقبت های بسيار شديد امنيتی به فرودگاه بين المللی باکو منتقل نموده اند در حال- حاضر آخرين مراحل ديپورت وی سپری می شود.
اين در حالی است که وی تنها يک روز پيش تحت فشار شديد رژيم فاشيستی ايران از تورکيه به آذربايجان ديپورت شده بود. دکتر چهرگانی با تلويزيون آ ان اس آذربايجان مصاحبه کوتاهی را در ساعت 18 انجام داده بود و قرار بود در ساعت 21 مهمان برنامه زنده تلويزيون اين کانال شود

 

چند خبر مهم و موثق از منطقه آق توپراق تهران

1- وضعيت جسماني سيروس حسين نژاد وخيم مي باشد.

سيروي حسين نژاد از فعالين منطقه آق توپراق روز يکشنبه ششم خرداد 85 در شهرستان کرج ربوده شده بود. ايشان طي تماسي با خانواده خويش از وضعيت وخيم خويش خبر داد.ايشان که از ناحيه کمر و قلب دچار درد و بيماري مي باشد.از لحظه دستگيري دست به اعتصاب غذا زده و در شرايط جسماني بحراني بسر مي برد.

سيروي حسين نژاد دانشجوي رشته بيولوژيک مي باشد که با توجه به نزديکي ايام امتحانات ايشان از شرکت در جلسات امحتاني محروم خواهد شد.

2- تهديد فعالين آق توپراق به مرگ

روز پنج شنبه مورخه 18/3/85 هنگام خروج يکي ازفعالين حرکت ملي آذربايجان منطقه آق توپراق از محل کار خويش، توسط دوتن از نيروهاي اطلاعاتي ربوده شد.ايشان پس از ساعتها بازجوئي در داخل ماشين، سرانجام به پارک جنگلي لويزان برده شده و به ايشان گفته اند" اگر از اين کارهايت دست برنداري دفعه ديگر مي آوريم اينجا کارت را تمام مي کنيم."

همچنين اقدام مشابه اي به يکي ديگر از فعالين اين منطقه صورت گرفته است و طي تهديد تلفني از ايشان هم خواسته شده است از فعاليتهاي ملي خويش دست بردارد.

2- مراسم شب شعر و موسيقي موسسه ستارخان برگزار شد.

سه شنبه مورخه 16/3/1384 مراسم شب شعر و موسيقي در خانه فرهنگ حکيميه برگزار شد.در اين حالي بود که بسياري از فعالين اين موسسه و منطقه آق توپراق تهديد شده اند که اگر به فعاليتهاي فرهنگي خويش ادامه دهند با گلوله سراغ آنها خواهند آمد ولي مسئولين موسسه با اراده اي راسخ و مصصم به ادامه فعاليتهاي خويش مي پردازند.

 

تصاویری از شهید فرزاد اسد پور و شهید عیوض سیاحی از اوروميه

 

 

اخبار جديد از اورميه
بازداشت ها  و تهديدها همچنان ادامه دارد
 
اورمونيوز(شنبه 20/3/1385):
 
بنا بر گزارش واصله نيروهاي امنيتي سه روز پيش ضمن مراجعه به كتابفروشي فضولي در اورميه، به تفتيش و بازرسي كليه امكانات و وسايل موجود آن از جمله كامپيوتر پرداختند.
به دنبال دستگيريهاي گسترده در اورميه در روزهاي گذشته بعضي از فعالين فرهنگي و سياسي هنوز در بازداشت به سر مي برند كه كريم پاشايي، مجيد ماكويي، ابراهيم رشيدي، ابراهيم دهقان و حسن وقاصلو از آن جمله اند. در خبر دريافتي ديگر آمده است كه رسول عليزاده(ارتورك) از 15 روز پيش همچنان در بازداشت به سر مي برد. گفتني است كه در روزهاي اخير چندين تن از بازداشت شدگان پس از تحمل حبسهاي چندين روزه با قرار وثيقه آزاد شده اند كه اسامي بعضي از آنها بدين قرار است:
امير بوداقي – فريدون همتي – ايرج رضايي – رضا صفري – اشكان ابراهيمي –
ياشار شاهيني – حسن وقاصلو – وحيد بهادري -  پرهام بهنوش – توحيد الهياري
– وحيد فرزاني – توحيد عباسي – مهران دولتمند – سعيد جامعي – رضا مهدوي –
حجت نظري – ايوب تقوي  و ...
همچنين شنيده ها حاكي از آن است كه پدر شهيد فرزاد اسدپور در روزهاي گذشته ضمن مراجعه به نهادهاي ذيربط از اعمال غير مسوولانه و غير انساني نهادهاي انتظامي و امنيتي در جريان تشييع و تدفين پسرش اظهار نارضايتي و شكايت كرده است. وي همچنين عمل انتشار نامه از سوي خود مبني بر فوت نابهنگام فرزاد اسدپور در منزل شخصي را تكذيب كرده است.

 

 

 

http://www.gamoh.org/index.php

 

 

Çöhrəqanlı bəy azad edilərək Azərbaycana- Bakıya deport edildi.

 

Güney Azərbaycan Milli Oyanış Hərəkatının, təşkilat rəhbərinın deport edilməsi ilə bağlı basın açıqlaması


GAMOH liderini Türkiyə səfəri zamanı dünən saat 11- də İstanbulda mətbuat nümayəndələri ilə qaldığı hoteldəki görüşü anında, İstanbul Əmniyyyət qüvvələri tərəfindən həbs edilərək Əmniyyət İdarəsinə aparılan M. Çöhrəqanlı bir gün boyunca dış dünyadan tamamı ilə təcrid edilmişdir. GAMOH lideri, daha sonra ağır təhlükəsizlik tədbirləri altında İstanbul Hava Limanına aparılaraq, Azərbaycan Paytaxtı Bakiya deport edilmişdir. Diqqətinizə çatdırırıq ki, Çöhrəqanlı bəy indi tam arxayın yerdə və güvendedir.
Türkiyə iqtidarının Çöhrəqanlı bəyin həbs edilməsi və deport edilməsi ilə bağlı qərarı, Çöhrəqanlı bəyin Türkiye açıqlamalarından ciddi şəkildə narahat olan İranın, dövlət və hökümət səviyyəli ağır təzyiqləri, rəsmi Tehranın Türkiyə dövlətinə qarşı ultimativ təhdidləri, eləcə də GAMOH başqanının şəxsən özünün həyatına qarşı ciddi təhlükənin mövcudluğu ilə izah olunur.
Onu da qeyd edək ki, İran Fars faşistlərinin Güney Azərbaycanda törətdiyi vəhşiliklər barədə həqiqətlərin Çöhrəqanlı bəyin dilindən Türkiyədə geniş açıqlanması, GAMOH liderinin ictimaiyyət və medianın ciddi diqqət mərkəzində olması, İran rejiminin və Türkiyədə nüfüz sahibi olan bir sıra dairələrin ciddi narahatlıq və təşvişinə səbəb olmuşdur. Bununla da GAMOH liderinin gözlənilməz olaraq həbs olunması ilk olaraq onun İrana verilməsi ehtimalının real təhlükəyə çevrilməsinə səbəb olmuş ancaq şükürlər olsun dostların ciddi dəstəyi və müdaxiləsi ilə bu təhlükə aradan qalxmışdır.
Sonda isə, GAMOH lideri ilgili ciddi narahatlıq içində olan böyük TÜRK millətini özəlliklə Azərbayca Türklüyünü təbrik edir və bütün fəallarımıza artıq hər-hansı narahatlığa əsas qalmayıb deyirik.

Qeyd: Türkiyə höküməti bütün baş verənlərlə bağlı hələlik rəsmi açıqlama verməyib.

Güney Azərbaycan Milli Oyanış Hərəkatı

 

 

سانیوز:دکتر چهرگانی بلافاصله پس از آزادی در ترکیه به آذربایجان شمالی دپورت شد.

 

 

 

بیانیه جمعی از تشکلهای دانشجویی دانشگاههای شمال غرب کشور

 

• اگر امروز حاکمـیت درگیر مسئله آذربایجان است ریشه های آن را نه در آنسوی مرزها بلکه در دل برخی از سیاستهای غلط خود بایستی جستجو کند. چگونه و با چه منطقی آذربایجان با اینهمه پتانسیل های اقتصادی، اجتماعی و فرهنـگی به لحاظ شاخص های توسعه انسانی در طی ده سال گذشته جزو استانهای توســعه نیافته ایران گردیــده است؟ ...

 

حق سئل کیمی دریایه آخیب یول تاپاجاقدیر       داش آتماغیــنان کیمسه اونو چوندره بــیلم
عالمـــده قارانلیـــقلار اگـر بیـر لشـه با هـــم        بیر خیرداجا شمعین ایشیقین سوندوره بیلمز
 
بیش از یک هفته از اعتراضات عمومی مردم آذربایجان نسبت به هتک حرمت روزنامه ایران به ساحت فرهنگ و زبان این دیار می گذرد و آتش افروخته شده در خرمن خشم این مردم به دلیل بی تدبیری مسئولان ارشد منطقه و کشور کماکان شعله ور است. آنچه که تا به امروز از سوی برخی دولتمردان، احزاب، تشکل ها و شخصیت های سیاسی _ اجتماعی اظهار گشته یا به کلی تهی از واقعییت های جاری بوده یا در نازل ترین سطح به شکل تمجید یا تقبیح این واکنش ها بیان شده است. اگر تا به امروز سیاست های غلط بستر چنین وقایعی را فراهم کرده، امروز نیز رفتارشناسی نادرست و تجویز نسخه های غیرواقعی می تواند مسبب وقایع مشابه آتی باشد لذا امضا کنندگان این بیانیه با عنایت به درک خود از واقعییت های جاری در آذربایجان بخشی از دیدگاههای خود را جهت اطلاع حکمرانان، احزاب، فعالان سیاسی، دانشگاهیان و توده مردم شریف ایران و به ویژه آذربایجان به شرح زیر اعلام میدارد:
 
نسبت دادن اتفاقات اخیر صرفا به یک کاریکاتور به لحاظ تحلیلی نادرست بوده، منجر به ساده سـازی مسئله خواهد شد.
۱. کاریکاتور منتشر شده تنها یکی از موارد اهانت های عریان و تحقیر فرهنــگ و هــویت آذربایجان است و مردم این دیار در حافظه تاریخی خود انبوهی از این موارد را به یادگار دارند. آنــچه که امروز در آذربایجان می گذرد، محصول غیرقابل کتمان سیاستهای نادرست در این منطقه بوده است که در بستری از آزردگی روانی ناشی از اهانت روزنامه ایران سوار گشته و بدیــن شکـل ظــهور کرده است. دولتهایی که بذر محرومیــتهای اقتصـادی، توسعه نیافــتگی و هـویت زدایی را در این منــطقه کاشتــه اند و سودای مستحیل کردن این هویت و تنوعات فرهنگـی آن را در درون فرهــنگ و هـویت دیگــری در سر پرورانده اند امروز باید آماده برچیدن محصولشان باشند. اگر امروز حاکمـــیت درگیر مسئله آذربایجان است ریشه های آن را نه در آنسوی مرزها بلکه در دل برخی از سیاستهای غلط خــود بایستی جستجو کند. چگونه و با چه منطقی آذربایجان با اینهمه پتانسیل های اقتصادی، اجتماعی و فرهنـگی به لحاظ شاخص های توسعه انسانی در طی ده سال گذشته جزو استانهای توســعه نیافته ایران گردیــده است؟ کدامین سیاستهای اقتصادی، مجموع بودجه تخصیص یافته به استانهای آذربایجان شـرقی، غربـی و اردبیل را کمتر از یک بخش بودجه استان کرمان رقـــم زده اســـت؟ (البتـه در این میان غـفـلت و سهل انگاری نمایندگان و مسئولان این خطه خود جای بحث دارد). کدامین سیاستهای اعمال شـــده مـــیزان مهاجرت نیروی کارآمد آذربایجان را در صدر آمارها   نشانده است؟ از نظرما مسـئله پیـچیده نیســت، اگر حاکمیت نگاهی به عملکرد خویش داشته باشد، رفتار امروز آذربایجان را به آســانی درک خواهد نمود.                       
 
۲- در این برهه حساس در یک تلاش ناموفق جهت کاستن از حجم اعتراضها، سیل تعریفها و تمجیدها از سوی مسئولان نسبت به آذربایجان، مردم و تاریخ آن جــاری گشته اســـت و مداهنه و تکرار شــعارهای بی پشتوانه سابق کماکان در دستور کار آنها قرار دارد. به صراحت اعلام می کنیم که مردم آذربایجان نیازی به تمجید نداشته و از تقبیح نیز بی واهمه هستند. برای آنان، اینکه آذربایجان سر ایران است، مردمانش مظهر غیرت هستند و تاریخ درخشانی دارند ابدا اهمیتی ندارد. تشت مهمل بودن این غزل سراییها دیرزمانی است که از بام افتاده است. حکمرانان! سه دهه حقوق معوقه مصرح در قانون اساسی این دیار را احقاق کنید، تمجید و قدردانی پیشکش!!
لازم میدانیم به گروههایی که تلویحا دل نگران اوضاع آذربایجان و خون به جگر شده ی خطر تجزیه هستند یادآور شویم که انگشت بر روی موضوع بلاربطی نهاده اند.
 
٣- اگر امروز تجزیه طلبی به عنوان خطری اساسی تلقی می گردد ریشه های آنرا نه در آذربایجان، بلکه در سیاستهای غیراصولی آنانی باید جست که ایران را تنها در غالب نژاد و زبانی خاص می پندارند و کمر به حذف سایر هویت های این سرزمین بسته اند. آذربایجان را دیر زمانی است که بر خلاف خواست و اراده ملت آن، از ایران جدا کرده اند، از همان روزی که از عرصه ی تصمیم گیری های ملی محروم گشته و در معرض نابودی فرهنگ بومی خویش قرار گرفته است. اگر عزم و جسارتی برای مقابله با این مشی نادرست دارید از سیاست گذاریهای کلان اجتماعی خود آغاز کنید.
 
۴- مراتب نگرانی و اعتراض عمیق خود را نسبت به برخوردهای پلیسی، امنیتی شکل گرفته به ویژه بازداشت جمعی از فعالان دانشجویی، مطبوعاتی و سیاسی ابراز داشته و معتقدیم تداوم این برخوردها نه تنها کمکی جهت بهبود اوضاع نخواهد کرد که بر وخامت و تشدید آن نیز خواهد افزود.
 
 
۵- به عنوان بخشی از بدنه ی جنبش اصیل دانشجویی این سرزمین با تاکید بر اعتراضات مدنی مردم آذربایجان، مخالفت خود را با رویکردهای تجزیه طلبانه و اعمال و روشهای پوپولیستی و هجمه ای اعلام داشته و یادآور می گردیم که این نحوه ی مواجهه با مسائل تنها به نفع لباس شخصی ها و گروههای فشاری است که حیات و مماتشان متکی و وابسته به وجود بحران و خشونت در حوزه اجتماعی است.
 
در پایان رسیدگی هر چه سریع تر حاکمیت نسبت به موارد زیر جهت التیام بخشیدن به زخمهای این ملت را خواستاریم:
 
الف) استعفای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به جای انحراف افکار عمومی و به بندکشیدن روزنامه نگاران روزنامه ایران
ب) عذر خواهی مستقیم رئیس جمهور از مردم آذربایجان
ج) رفع توقیف از مطبوعات منطقه ای
د) رعایت حقوق مدنی فعالان دستگیر شده سیاسی و دانشجویی و آزادی بازداشت شدگان فله ای
ه) ایجاد فضای آزاد و منطقی در دانشگاهها، جامعه و رسانه های جمعی برای کالبد گشایی مسئله با حضور نمایندگان فکری مختلف و صداهای خاموش مانده ی آذربایجان 
 


انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی سهند تبریز
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تربیت معلم آذربایجان
انجمن اسلامی دانشجویان علوم پزشکی زنجان
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه ارومیه
سازمان دانش آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت) آذربایجان شرقی
کانون وحدت اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد تبریز
تشکل آرمان دانشجویی دانشگاه آزاد تبریز
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد اردبیل
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد تبریز
انجمن اسلامی دانشجویی دانشگاه آزاد مراغه
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه پیام نور تبریز
کانون دانشجویی دیار سبز دانشگاه آزاد تبریز

                     

 

 

 

Urmuda tutulanlardan bir xeber:

Aldigimiz xebelere gore: Cavad Abbasi, Eyyub Husenbeglu, Resul Ezimi, ve Ibrahim Reshidi hele urmu ittilaatinin zindanindadilar.

Alireza Cevanbext'den hele hech xeber yoxdur.

 

 

شنبه 20 خرداد ماه سال 1385

اتهامات سنگین برای عباس لسانی

عباس لسانی:از روز ۲۲ خرداد حتی آب هم نخواهم نوشید.

صالح کامرانی وکیل عباس لسانی از اتهامات سنگینی که موکلش با آن روبروست خبر داد و اطلاع داد که وی به تهران منتقل نشده است و کماکان در سلول انفرادی در بخش قرنطینه زندان اردبیل نگهداری می شود.کامرانی در مصاحبه با وبلاگ حق گفت:آقای لسانی در ملاقات با یکی از نزدیکان خویش اتهاماتی را که به او نسبت داده اند به اطلاع رسانده است.این اتهامات ۵ فقره و به این شرح است:ا-تشکیل دسته و جمعیت به منظور برهم زدن امنیت کشور.۲-فعالیت تبلیغی علیه نظام.۳-اجتماع و تبانی مبتنی بر ارتکاب و اقدام بر ضد امنیت داخلی از طریق ترویج قوم گرایی.۴-مشارکت در اخلال در نظم و آسایش و آرامش عمومی.۵-معاونت در احراق و تخریب اموال عمومی از جمله شصت وشش بانک.وی افزود:پرونده آقای لسانی در شعبه ۴ دادگاه انقلاب اردبیل به ریاست قاضی علایی در جریان است.

کامرانی همچنین راجع به اتهامات مطروحه گفت:برای اثبات همه این اتهامات سند و مدرک لازم است که من از حالا اعلام می کنم  ارائه این مستندات برای چنین اتهاماتی در مورد موکلم محال است و تمام اعمال و افکار آقای لسانی برای مردم و خصوصا شهروندان اردبیلی مشخص و شناخته شده است.وی همچنین از ادامه اعتصاب غذای عباس لسانی خبر داد و گفت:آقای لسانی از روز ۱۳ خرداد که دستگیر شده است در اعتصاب غذا است و اعلام کرده است اگر تا ۲۲ خرداد زندانیانی که در رابطه با حوادث اخیر بازداشت شده اند آزاد نشوند حتی از آشامیدن آب هم خودداری خواهد کرد.

خبر دیگری از زندان اردبیل حاکیست که زندانیان پس از آگاهی از انتقال عباس لسانی به قرنطینه زندان برای سلامتی او صلوات  می فرستند.مقامات زندان نیز در مقابل  سه تن از زندانیان را به مدت سه روز در سلول انفرادی زندانی می کنند

 

كشف جسد جوان تبريزي از رودخانه ارس؛
تحقيقات پليسي نشان داد: متوفي حين شنا در رودخانه بر اثر غرق شدگي جان باخته است

 

خبرگزاري دانشجويان ايران - اردبيل

با تلاش مردم و ماموران انتظامي جسد جوان 18 ساله‌اي در رودخانه ارس كشف شد.

به گزارش گروه «حوادث» ايسنا، ماموران انتظامي پاسگاه «قوري چاي» شهر مرزي املاندوز بعد از اطلاع از وجود جسد در داخل رودخانه‌اي در 10 متري حوالي علامت مرزي به محل عزيمت كردند و بعد از ساعت‌ها تلاش جسد وي را از آب بيرون كشيدند.

در بررسي و تحقيقات به عمل آمده مشخص شد: جسد متعلق به جواني 18 ساله به هويت «ستار» ساكن شهرستان تبريز بوده كه حين شنا در رودخانه غرق شده بود.

 

 

LIDER TV yaydiqi melumata gore hal hazirde Dr.cehreqani bakidadir