خبر از گیلان

خبرهای رسیده از گیلان حاکی است جمعی از فعالین ترک شهرستان رشت با تجمع در مقابل دفتر سرپرستی این روزنامه در رشت دربهای آنرا شکسته و به آتش کشیدند. گفته می شود بر روی دیوارهای دفتر شعار زیر را نوشته اند. " زنده باد ترک مرگ بر فاشیست"

 

 

تحصن در دانشگاه زنجان آغاز شده است

بیش از هزار نفر از دانشجویان دانشگاه زنجان با تحصن در میدان دانشگاه به اعتراض خود به اقدام موهن روزنامه ایران ادامه می دهند.این دانشجویان از حدود ساعت ۷ صبح در این محل جمع شده و در قالب تریبون آزاد و دعوت از دیگر دانشجویان برای تعطیلی کلاسها برنامه خود را ادامه می دهند.اکنون کلاسهای درس تعطیل است و مسئولین دانشگاه با با بستن درهای دانشگاه از ورود دانشجویان و خبرنگاران به دانشگاه جلوگیری می کنند

 

 

کلاسهای ساعت 8 الی 10 دردانشگاه زنجان برگزار نشد

دانشجویان دانشگاه زنجان در اقدامی خودجوش اقدام به بستن در این دانشگاه نمودند.در پی این اقدام سرویسهای دانشجویی این دانشگاه دم در این دانشگاه متوقف گردید وکلاسهای ساعت 8 تا 10 این دانشگاه تشکیل نشد

همچنین دانشجویان در اعتراض به توهین روزنامه ایران تحصنی 1000نفری را ترتیب دادند .در این برنامه دانشجویان به سر دادن شعارهایی علیه شوئونیسم فارس پرداختند

 

در اعتراض به توهين بي شرمانه روزنامه ايران به ترک زبانان ايران ،دانشجويان ترک دانشگاه زنجان هم صدا با ديگر معترضين در ساير شهرهاي آذربايجان انزجار خود از شوئنیسم فارس را با تحصن خويش نشان خواهند داد.
اعتراضات از روز چهار شنبه در اين دانشگاه شروع شده است. روز چهارشنبه بيش از هزار تن از دانشجويان با حضور در اين تجمع مطالبات خود را به شرح ذیل مطرح ساختند

مطالبات دانشجويان از اين قرار است:

۱).توقيف و لغو مجوز روز نامه ايران ومحاکمه مسئولين اين امرطبق قانون مطبوعات

۲).عذرخواهی رسمی وزیر ارشاد از ترکها

۳)اجراي اصول 15و19 قانون اساسي(آموزش زبان مادري)

۴).آزادي زندانيان سياسي آذر بايجان(بويژه دانشجويان دربند)

۵).رفع تبعيض اقتصادي از آذربايجان(اجراي اصل ۴۸)

۶).قطع روابط ديپلماتيک ايران وارمنستان جنايتکار

۷).اعاده کليه اسامي تاريخي به اماکن جغرافيايي ورفع موانع موجوددر نامگذاری اسامی ترکی

ما تاکید می کنیم که تامطالبه تمامي خواسته هایمان اعتراضات وزنجيره تحصنات راادامه خواهیم داد

 

 

اعتراض دانشجويان آذري‌‏زبان به كاريكاتور روزنامه ايران دانشگاه زنجان را به تعطيلي كشاند

تهران- خبرگزاري كار ايران

دبير جمعيت اسلامي دانشجويان دانشگاه زنجان گفت: دانشگاه زنجان امروز به علت تحصن دانشجويان در اعتراض به كاريكاتور توهين‌‏آميز روزنامه ايران تعطيل شده است و مسوولين و اساتيد دانشگاه هم حمايت خود را از اين اقدام اعلام كرده‌‏اند.
داود خداكرمي، دبير جمعيت اسلامي دانشجويان دانشگاه زنجان در گفت‌‏وگو با خبرنگار "ايلنا"، گفت: در واكنش به اقدام توهين‌‏آميز روزنامه ايران در 22 ارديبهشت ماه همگام با دانشگاه‌‏هاي تبريز، همدان، اروميه، اردبيل، تهران و دانشگاه آزاد مراغه و بناب روز چهارشنبه تجمعي را برگزار كرديم كه دانشجويان با امضاي طوماري خواستار توقيف روزنامه ايران شدند.
وي افزود: براي تجمع در داخل شهر از استانداري زنجان تقاضاي صدور مجوز كرده‌‏ايم كه اگر استانداري اين مجوز را صادر نكند، روز دوشنبه جاده ترانزيتي تبريز- زنجان را مسدود خواهيم كرد و تا زماني كه استانداري مجوز تحصن در داخل شهر را صادر نكند، تحصن در دانشگاه ادامه خواهد يافت.
پايان پيام

کد خبر: 307872

 

 

طومار دانشجویان واساتیددانشگاه آزاد مراغه

طومار زیر به امضای بیش از ۲۵۰۰ تن از دانشجویان واساتید دانشگاه آزاد مراغه رسیده است

متن طومار بدین شرح است:

ما جمعی از دانشگاهیان دانشگاه آزاد مراغه ضمن محکوم کردن توهین به ترکها در روزنامه ایران(ارگان رسمی دولت جمهوری اسلامی)،اینگونه اقدامات موهن از سوی هر ارگان رسمی که باشدرادر جهت تقرفه دانسته و خواهان پاسخگویی دولتی که با شعار عدالت پا به عرصه گذاشته است می باشیم

بدیهی است که چنین اعمالی نه تنها ربطی به عدالت ندارد بلکه نشان دهنده تفکرات به شدت شوئونیستی و فاشیستی در گردانندگان وحامیان روزنامه مزبور است

ما خواهان برخورد شدید با اهانت کنندگان به سی و پنج میلیون ترک آذربایجانی در نشریات سراسری وتوقف توهین به ترکها در صدا وسیما می باشیم

 

 

همگام با سایر شهرهای آذربایجان

دانشگاه آزاد سویوق بولاق به دفاع از شان تورکها برخاسته است

 

براساس اخبار رسیده، دانشجویان دانشگاه آزاد سویوق بولاق(مهاباد)، اقدام به تهیه طومار اعتراض آمیز شدیدالحنی علیه اهانتهای تعفن بار روزنامه ایران در مورد زبان تورکی و ملت آذربایجان نموده و با سایر دانشگاههای این ایالت اعلام همبستگی کرده اند. گفته می شود تاکنون بیش از 600 تن از دانشجویان تورک این شهر آذربایجانی، مبادرت به امضا این طومار نموده اند.

دربرخی از گزارشها از احتمال آغاز تحصن قریب الوقوع در این دانشگاه خبر می رسد.

 

تورک میللتچی...سویوق بولاق

 

جهش عظيم در جنبش دانشجويي شهرستان بناب

همزمان با ساير دانشگاههاي آذربايجان ، دانشجويان دانشگاه آزاد بناب نيز توانستند با کسب مجوز از طرف دانشگاه، اعتراض خود به اقدام رذيل روزنامه ايران را اعلام کنند .

در اين تجمع اعتراضي که در تاريخ دانشجويان بناب بي نظير بود،دانشجويان طي سخنرانيهاي خود اين اقدام را محکوم نموده و خواستار اشد مجازات براي خاطيان امور شدند . اين مراسم با صدور قطعنامه و ارسال طومار به رياست جمهوري شدند.

همچنين دانشجويان برگزار کننده اين مراسم که مدتها در پي اخذ مجوز از مسئولين دانشگاه براي تشکيل يک تشکل سياسي بودند،موفق به کسب راي مساعد سئولين شدند .

گفته مي شود علاوه بر دانشگاه آزاد ،دانشجويان پيام نور و دانشکده فني نيز خواستار اخذ مجوز براي تجمع مي باشند که دانشجويان پيام نور تا حدودي نيز موفق شده اند .

 

 

مردم اورمیه برای اعتراض آماده می شوند :

 

 

در پی انتشار کاریکاتور توهین آمیز روزنامه ایران احساسات اقشار مختلف مردم آذربایجان جریحه دار شده است.

مردم اورمیه نیز خود را برای اعتراض به این روزنامه آماده می کنند . در دو روز گذشته بیانیه هایی در بین مردم پخش شده و از مردم خواشته شده که روز 2 خرداد ساعت 5 /5 عصر در مقابل دفتر نمایندگی روزنامه ایران تجمع کنند.

 

دانشجویان دانشگاه اورمیه نیز در اعلام همبستگی با تجمع اعتراضی مردم اورمیه فرا خوان هایی را در سطح دانشگا های آزاد و سراسری پخش کرده اند .

 

متن هر دو بیانیه ارسال می گردد:

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

متن فراخوان توزیع شده درسطح شهر اورمیه

 

ملت آگاه آذربایجان

 

مردم شریف اورمیه

 

بار دیگر منادیان مدنیت و حقوق بشر حرمت انسانی و هویت ملت شریف آذربایجان را شکستند.

روزنامه ایران در شماره 22 / 2 / 85 خود با انتشار کاریکاتور و مطالبی توهین آمیز "چه کنیم که سوسکها سوسکمان نکنند " حرمت ملت ترک آذربایجان را مورد شدید ترین توهین ها قرار داده و با تشبیه مردم آذربایجان به سوسکهای موذی و زبان نفهم فرهنگ و تمدن مورد ادعای خود را به نمایش گذاردند.

این کاریکاتور موهن و مطالب توهین آمیز اعتراضات گسترده دانشجویان را در سراسر دانشگاه های آذربایجان و تهران و مردم شهر های مختلف آذربایجان را در پی داشته .

 

مانیز در اعتراض به این بی شرمی روزنامه ایران در هتک حرمت ملت شریف آذربایجان خواستار بر خورد قانونی مسئولین با این روزنامه بوده و توقیف آن را طلب می کنیم . لذا برای اعلام اعتراض خود در تجمعی آرام و اعتراض آمیز شرکت خواهیم کرد.

 

از مردم شریف اورمیه نیز انتظار داریم با شرکت در این تجمع اعتراضی تنفر خود را از روزنامه ایران اعلام نمایند.

 

زمان : 2 / 3 / 85 ساعت : 5/5 الی 5/6 عصر مکان : خیابان عطائی مقابل دفتر

نمایندگی روزنامه ایران

 

جمعی از مطبوعاتیان ،فرهنگیان ، هنرمندان و فعالین حرکت ملی آذربایجان

 

 

 

 

لغو درخواست تحصن دانشجويان تورك دانشگاههاي همدان

 

در پي چاپ مطالب اهانت آميز در روزنامه ايران و نيز موج جديد دستگيريهاي فعالين آذربايجان ، دانشجويان تورك دانشگاههاي بوعلي سينا و علوم پزشكي همدان و دانشگاه آزاد و پيام نور و ... همراه با دانشجويان ساير دانشگاهها خواستار برگزاري تحصني اعتراض آميز بودند كه در مرحله درخواست مجوز براي تحصن با مخالفت شديد مسئولين دانشگاه مواجه شد . گفتني است چندي پيش و بعد از برگزاري همايش علما و فلاسفه آذربايجان به همت دانشجويان تورك دانشگاه بوعلي سينا ، انجمن ادبي تركي اين دانشگاه طي نامه اي از طرف مسئولين دانشگاه تهديد به دوري از اعمال سياسي شده است . قابل ذكر است اسكن نامه مذكور به اطلاع ملت آذربايجان و تمام وجدانهاي آگاه خواهد رسيد . دانشجويان فعال آذربايجاني امروز نيز پيگير مجوز تجمع اعتراض آميز بودند كه با تهديد مسئولين مواجه شدند . در مقابل دانشجويان ترك دانشگاههاي همدان تاكيد كردند كه در صورت عدم پذيرش مجوز به صورت خودجوش روز يكشنبه مقابل سردر دانشكده علوم دانشگاه بو علي سينا تجمع خواهند كرد .

 

HTOB قوروپو

همدانين تورك اويره نجي لربيرليكي

 

 

درگیری اهالی روستای نودی nuedi با مامورین نیروی انتظامی اردبیل

روز 5 شنبه ساعت 11 صبح 28 اردیبهشت در گیلومتر 12 جاده اردبیل و آستارا و بدنبال بروز تصادف شدید مابین یکدستکاه اتوبوس و موتوسیکلت و مرگ موتوسیکلت سوار که از اهالی روستای نودی بود

ما بین اهالی روستا و مامورین نیروی انتظامی اردبیل زد و خورد شدیدی در گرفت.

قرار گرفتن این روستا در کنار جاده اردبیل و آستارا و عدم وجود زیرگذر و رو گذر باعث بروز تصادفات شدیدی در این منطقه میشود

همزمانی زد و خورد روستاییان با مامورین نیروی انتظامی با عبور کاروان سفرای برخی کشورها که برای بازدید از مناطق توریستی اردبیل و سرعین در اردبیل به سر میبردند.و جهت پرواز به فرودگاه اردبیل در حال حرکت بودند باعث دخالت شدید ترنیروهای اطلاعاتی و انتطامی اردبیل شد.

با مقاومت مردم در برابر نیروهای اطلاعاتی ترافیکی به طول 10کیاومتر از نزدیکی روستا تا ورودی اردبیل گردید.

پس از این ماجرا فرماندار نمین در محل حادثه حاضر گردیدی چرا که فرمتندار اردبیل در معیت سفرا عازم فرودگاه اردبیل بود.

حادثه با دستگیری تعدادی از اهالی روستا و قول فرماندار نمین مبنی بر احداث پل رو گذر خاتمه یافت .روستای فوق تحت کنترل شدید نیروهای اطلاعاتی قرارا دارد و تا کنون تعداد زیادی از اهالی روستا مورد بازجویی قرار گرفته اند.

توتقون.

 

اگر می خواهید آذربایجان آرام شود وزیر ارشاد را عزل کنید

 

اعتراضات ملت آذربایجان علیه اهانت شدیدا مشمئز کننده روزنامه ایران، اعتراضاتی کاملا مردمی ، خودجوش و البته آگاهانه است.

تجمعات و تظاهرات سریع و وسیعی که از روز دوشنبه در شهرهای تبریز، اردبیل، اورمیه، زنجان، مراغه، قزوین، خوی، بناب، سراب، کرمان، اصفهان، همدان، خلخال، نقده، قوشاچای ... صورت گرفته و همچنان ادامه دارد صرفا به معنای اعتراض به اقدام موهن یک روزنامه فاشیستی نیست.

دست کم طی 28 سال گذشته که ملت آذربایجان خالق قیام 29 بهمن، عامل پیروزی 22 بهمن، فدائی جنگ ایران و عراق و... بوده اند با حیرت شدید و البته صبری عمیق، شاهد تحقیر بی شرمانه زبان و فرهنگ و نیز تحریف وقیحانه تاریخ و هویت خود از سوی نهادهای حکومتی و یا مراکز پان فارسیستی وابسته بوده اند.

طی این مدت هیچ دولتی در قبال این نسل کشی فرهنگی نه تنها از خود واکنش نشان نداده بلکه تا حد ممکن امکانات سخت افزای و نرم افزاری لازم را جهت پیشبرد هر چه بیشتر این پروژه دراختیار کارگزاران شوونیسم قرار داده است.

متولیان امر فرهنگ در ایران، بارها زبان فارسی را به رغم اختصاص آن به اقلیت فارس زبان، رمز وحدت و هویت ملی ایران(کثیرالمله) دانسته و برای رشد و گسترش ان در کشور و اقصی نقاط جهان بودجه هنگفتی را اختصاص داده اند.

اما متولیان مذکور نه تنها تاکنون هیچ کمکی به اجرای اصل کم ارزش 15 قانون اساسی در راستای تعلیم زبانهای دیگر ملل و اقوام ایران نکرده اند بلکه در کمال تعجب، بخش بزرگی از امکانات فرهنگی این مملکت را به منظور فارس سازی مناطق غیر فارس نشین و اضمحلال برخی از زبانهای کثیرالانتشار و علی الخصوص زبان تورکی با 30 الی 35 میلیون متکلم صرف کرده اند.

همچنین متاسفانه صحنه گردانان امور فرهنگی این کشور با تنگ نظری و کوته بینی های مشهود خود همانند دوران پهلوی بصورت آشکاری در باتلاق پان فارسیسم در غلطیده اند.

در حال حاضر آریا گرائی، کوروش پرستی و فردوسی ستایی افراطی به حدی در لایه حاکمان رسوخ کرده است که شعار تیم ملی را ستارگان پارسی می گذارند، در تعریف کوروش ازپیغمبر اسلام (ص) هم عبور می کنند و فردوسی و شاهنامه را اساس ایرانیت معرفی می کنند.

مثلا اقای صفار هرندی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در کابینه ای که به شدت به اصول گرایی معروف است و خود او نیز بیش از هر وزیر دیگری شهره به فوندامنتالیسم شیعه می باشد در 25 اردیبهشت ماه در همایش پژوهشی در آثار و احوال فردوسی گفته است:

فردوسی‌زدایی مقدمه ایران‌زدایی و حماسه‌زدایی از این سرزمین و ملت است. دولتهای زورمدار و سلطه‌گر زمانی که قصد کشوری را می‌کنند، باید پیش از آن ارزش‌های اخلاقی و باید و نبایدهای آن را بزدایند و روح حماسی را در آنان بمیرانند تا راحت به مقاصد خود دست یابند.

او حمله کردن و فحش و ناسزا دادن به فردوسی را نمونه‌ای از چنین اقدامات دانست و افزود: اقدام علیه این شخصیت برجسته ادبی ایران زمین مقدمه‌ای بود برای آنکه کشور را به دشمن بسپاریم.

وی ادامه داد: حمله به فردوسی در واقع حمله به همان پشتوانه‌های غنی اعتقاد ملی و هجمه علیه کسی است که در تمامی صفحات و جای جای اثر بی‌نظیرش (شاهنامه) یاد و نام خدا موج می‌زند.

این در حالی است که فردوسی به دلیل مجموعه ای از اشعار غیر عقلانی، غیر مردمی، قدرت ستا، زن ستیز و ضد قومی اش از جایگاه محبوبی در بین اقوام غیر فارس ایران بخصوص تورکها، اعراب و مازندرانیها برخوردار نیست.

اکنون چنین وزیری مسئول خبرگزاری جمهوری اسلامی و نیز روزنامه دولتی ایران است.

بنابراین مسئولیت آن چه که در روزنامه ایران جمعه نوشته شده است تنها بر عهده مسئولین مستقیم این مجموعه نیست. بی تردید نقش شخص وزیر ارشاد و سیاستهای قوم گرایانه اش بیش از پیش در این افتضاح تاریخی مشهود است.

در وهله اول توقیف کوتاه مدت روزنامه ایران و ضرورت برخورد قضایی با همه عوامل متهم این اهانت رکیک امری کاملا بدیهی است.

همچنین اگر مسئولین می خواهند که آذربایجان خشمگین  آرام گیرد بهتر است بسرعت مقدمات استیضاح و عزل وزیر ارشاد را مهیا کنند و به رییس صدا و سیما نیز در خصوص قطع برنامه های نژاد پرستانه و قوم ستیز اخطار کاملا جدی دهند.

 

ائلشن اکینچی

Top of Form