بیانیه شماره 1 جمعی ازشهروندان یاسوکندی (شهرستان بیجار آذربایجان)

 

   بار دیگرشاهد اهانت وقیحانه و بی شرمانه عده قلیل شوونیست ونازیست به میلیونها انسان ترک مسلمان آنهم از سوی یک نشریه دولتی درست در صدمین سالگردانقلاب مشروطه هستیم. البته این اقدامات در کشور ما سابقه طولانی دارد. وقتی یک عده آنقدر قدرت وتوانایی تفکرمنطقی را ندارند که در برابر ملت بزرگ ترک ایران با گفتگو و زبان منطق سخن بگویند.ناچار وارد فازهای توهین وتحقیرمی شوند .شاید در گذشته می توانستیم اینگونه اقدامات ضدبشری را به سیاست های سلطه طلبانه استعمار پیر ومیراث شوم شوونیستی پهلوی نسبت دهیم ولی اکنون با این همه توهین وتحقیر واهانت های دامنه دارآن هم از سوی نهادهای حکومتی ودولتی که خود داعیه دار حکومت علوی واسلامی هستند بعید به نظر می رسد.تا به کی ما ملت ترک از کمبود امکانات وتحقیرها رنج بکشیم تا به کی با چشم فرزند ناتنی مسئولان به ما نگاه کنند. شاید 8 سال جنگ را فراموش کرده اید که در سخت ترین جبهه های جنگ چه کسانی حاضر می شدند آیا اینان بغیر از جوانان غیور وبا غیرت ملت ترک بودند که در سخت ترین شرایط جانشان را در راه حفظ وحراست از میهن اسلامی شان فدا نمودند تا پس از آنان ملت بزرگشان در آسایش وآرامش خاطر زندگی کنند چه زود فراموش شدیم ومیراث خواران رژیم منحوص پهلوی هر بلایی که خواستند بر سرمان آوردند.هر گاه خواستار حداقل امکانات رفاهی و اجتماعی شدیم بر چسب ضدامنیتی وجدایی طلبی را بر پیشانیمان چسباندندحتی خواستند نام شهرمان را به نام مجهول وبی معنی تاک شهر تغییر دهند.  مگر ما در این کشور اسلامی ناتنی هستیم که اینگونه با ما رفتار می شود وتا به کی از خاک آباء واجدادیمان آذربایجان (زنجان)دور باشیم .

در پایان ما شهروندان یاسوکندی ضمن محکوم نمودن عمل وقیحانه روزنامه دانمارکی ایران ولغوامتیاز آن خواستار الحاق به خاک آذربایجانی زنجان می باشیم.

 

ای ملت غیور وشرافتمند ایران اسلامی "اگر مسلمان نیستید لااقل آزاده باشید"

دیروز پیامبر اکرم(ص) امروز ملت بزرگ ترک وفردا....؟!!!

 

جمعی از شهروندان یاسوکند(بیجار آذربایجان)        

 

 

به گزارش خبرنگار سایت دانشجویان و دانش آموختگان ترکمن ایران

 (TurkmenStudents.com)، با نظر شورای فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی سمنان توزيع نشريه دانشجويان ترکمن اين دانشگاه با نام آلتين ممنوع اعلام شد، به گزارش خبرنگار ما از سمنان ، شورای فرهنگی دانشگاه با اعلام اينکه دو مقاله با عناوين فرهنگ و گويش شاهرودی و تاريخچه اقوام ترکمنی مضامینی قومی دارند با انتشار و چاپ آن مخالفت نموده است .
خبرنگار ما می افزايد اين اقدام دانشگاه آزاد اسلامی سمنان مغایر با اصل 15 قانون اساسی به حساب می آید چرا که اصل 15 قانون اساسی جمهوری اسلامی ايران می گويد :
زبان و خط رسمی و مشترک مردم ايران فارسی است . اسناد و مکاتبات و متون رسمی بايد به اين زبان و خط باشد ولی استفاده از زبانهای محلی و قومی در مطبوعات و رسانه های گروهی و تدريس ادبيات آنها در مدارس ، در کنار زبان فارسی آزاد است.
ناصر نظر خوانی مدير مسئول اين نشريه صبح امروز گفت ما تمام نسخه های چاپ شده را تحويل شورای فرهنگی دادیم ، نظر خوانی در ادامه گفت : قرار است شورای فرهنگی بعد از اعلام نظر اصلاحی خود اجازه چاپ مجدد اين شماره را صادر نمايد ، مدير مسئول آلتين در خصوص نسخه های چاپ شده گفت : من نمی دانم با آنها چه خواهند کرد ولی قدر مسلم با توجه به عدم توزيع آن شايد آنها را نابود کنند .

 

Top of Form

Bottom of Form

بیانیه دانشجویان تورک دانشگاه شهید رجایی

در محکومیت روزنامه «ایران»

   امروز بیش از یک هفته از اعتراض و تحصن ملت تورک در خصوص نشر کاریکاتورهای موهن می گذرد. اما متاسفانه تاکنون هیچ اقدام رسمی برای اعاده حیثیت از ملت مظلوم تورک انجام نشده است و تنها مطلب معذرت خواهی که در روزنامه منفور «ایران» نوشته است توهینی باز بزرگتر صورت گرفته است. آنان در این غلط نامه خود ملت تورک آذربایجان را با اسم موهوم و انفصال گر «آذری» مخاطب قرار داده اند و به خیال خام خود ماجرا را تمام کرده اند، اما آنان از خشم فرو خفته چندین ساله آذربایجان از شونیسم بی خبرند، یا حداقل اینکه خود را به بی خبری زده اند.

    ما دانشجویان تورک دانشگاه شهید رجایی ضمن اعلام انزجار و نفرت خود از شوونیسم، راسیسم و پان آریائیسم و همصدا با ملت غیور و مظلوم آذربایجان و علی الخصوص دانشجویان فهیم در دانشگاههای آزاد مراغه، بوعلی همدان، بین المللی امام خمینی قزوین، اورمو، تبریز، تربیت معلم آذربایجان، آزاد اردبیل، علامه طباطبایی، شهید بهشتی، امیر کبیر، طئهران و.... اعلام می داریم، که توهین، افترا و تحریف علیه تورکها موضوعی تصادفی نیست، بلکه برنامه ای مدون است که هدف آن تنها و تنها از بین بردن نام مبارک آذربایجان و هویت تورکی آن است. لهذا و برای جلوگیری از تحقق این نقشه شوم وپلید خواستار توقیف روزنامه شونیستی «ایران» در کوتاه مدت، و رفع تمام تبعیضهای اقتصادی، فرهنگی و سیاسی در دراز مدت برای جلوگیری از تکرار مجدد چنین اعمال نفرت انگیزی هستیم. ما در پایان از ملت آذربایجان و تمامی فعالین آذربایجانی می خواهیم که تا عقب نشینی آپارتاید و شونیسم و محو کامل آن برجای ننشیند. ما همچنین خواستار تشکیل کمیته ای از فعالین تورک برای پیگیری اقدامات لازمه، ضمن ادامه اعتراضات و تحصنها هستیم.

 اذ جاء الحق زهق الباطل ان الباطل کان زهوقا.  

 

 

آخرین تصمیمات اتخاذ شده در نشست دانشجویان فعال و نمایندگان دانشجویان آذربایجانی دانشگاههای کشور

 

در نشست دانشجویان آذربایجانی که درعصر روز شنبه مورخ 30 اردیبهشت برگزار گردید، دانشجویان پس از بحث و بررسی فراوان تصمیمات مهمی اتخاذ نمودند که به اطلاع ملت شریف آذربایجان می رسد.

 

در پی توهین روزنامه ایران، دانشجویان و ملت آذربایجان با وحدت و همبستگی کامل به پا خواسته و از ارزشهای ملی و هویتی خود دفاع جانا نه ای نمودند. علیرغم بایکوت شدید خبری حاکم بر فضای آذربایجان شدت اقدامات و تجمع های سراسری بقدری قابل توجه بود که باعث حیرت و شفتگی تحلیلگران سیاسی شده است. سرعت  وقوع تغییرات و تحولات سیاسی  ما را به هوشیاری هر چه بیشتر در اتخاذ تاکتیکهای مبارزاتی فرا می خواند. برای جلوگیری از هرگونه انحراف در مسیر حرکت ملی آذربایجان در این شرایط حساس تاریخی ما نیز همصدا با دوستان عزیزمان اعلام میداریم که با توجه به احتمال سو استفاده عوامل شونیزم از تجمعات بحق و قانونی دانشجویان  برخورد منطقي، مدنی و فعال به عنوان استراتژي مطلوب فعالين حرکت­ در مقابل اعمال تحريک برانگيز شونيست­ها ست. از اینروی تصمیات متخذه زیر را به اطلاع عموم هموطنان می رسانیم.

 

  1. دانشجویان آذربایجانی با یکپارچگی تمام  بشدت و با گستردگی هرچه بیشتر تجمعات مدنی، صلح جویانه و آرام خود را در شهرها و دانشگاههای کشور تا توقیف کامل روزنامه ایران ادامه خواهند داد. در این بین دانشجویان منتظر مجوز مسئولان نخواهند ماند، چرا که برای دفاع از شرف، حیثیت و هویت یک ملت هیچگونه نیازی به اجازه آقایان وجود ندارد. اما این امر به مفهوم برخورد خشن و غیر قابل کنترل نبوده و تنها در راستای احقاق حقوق ملی و انسانی ملت آذربایجان قابل ارزیابی است.
  2. از عموم فعالین و ملت شریف آذربایجان درخواست می شود ضمن حضور گسترده در تجمعات اعتراض آمیز از هرگونه برخورد خشن و غیر مدنی اجتناب نمایند و تنها با حضور فعال، گسترده و مدنی خود نگاه مجامع بین المللی را بسوی آذربایجان منعطف نموده و به تمام جهانیان ثابت کنند که ملت آذربایجان با اعتراضات مدنی  و صلحجویانه اش خواهان دستیابی به حقوق ملی خود می باشد.
  3. اینبار بجای اعتراض به شعار شونیستی بکار گرفته شده در تیم ملی فوتبال از تمامی اعضا ترک تیم ملی درخواست می نماییم با استعفای خود از تیم ملی فوتبال ایران رسما عنوان و موقعیت  آنرا به تیم ملی فارس زبانان تنزل داده و با اینکار خود چشمهای بصیر دنیا را به سیاستهای نژاد پرستانه حاکم در سیستم ورزشی ایران معطوف نمایند.
  4. از تمامی  دانشجویان و ملت فهیم آذربایجان درخواست می نماییم که در تجمعات خود از شعارهای صرفا ملی و تورک استفاده نموده و با هوشیاری تمام نقشه احتمالی افرادی را که سعی در غیر ملی جلوه دادن این مبارزات بحق را دارند به نحو احسن خنثی نمایند.
  5. از تمامی دانشجویان فهیم آذربایجان می خواهیم که تحت هیچ شرایطی همبستگی، اتحاد سراسری و ملی خود را از دست نداده و نقشه ایجاد خلل در صفوف جنبش دانشجوئی را نقش بر آب نمایند.
  6. با توجه به نزدیک شدن مراسم قلعه بابک امیدواریم ملت آذربایجان با ادامه سلسله اعتراضات مدنی خود، زمینه حضور میلیونی را در مراسم امسال قلعه بابک فراهم نموده، قدرت، یکپارچگی، عظمت و حقانیت حرکت ملی آذربایجان را به جهانیان ثابت کنند.

 

گله جک بیزیمدیر

اخبار دانشگاه زنجان (شنبه مورخه 30/2/85)

در پي توهين شرم آور روزنامه ايران به ملت تورک,دانشجويان دانشگاه زنجان ازروز سه شنبه 26/2/85 اعتراضات خود را شروع کردندو امروز شنبه 30/2/85 دانشگاه به تعطيلي کشيده شد .

از ساعت 7:30صبح به صورت خود جوش به متوقف نمودن سرويس هاي دانشگاه مقابل درب ورودي دانشگاه اقدام نموده و ضمن دعوت اساتيد,دانشجويان وکارمندان به پيوستن به جمع متحصنين,بافرستادن نماينده به کلاس ها ي درس از اساتيد خواستند که کلاس ها را تعطيل کنند .

در ساعت 8:30مسئولين دانشگاه با حضور در ميدان دانشگاه(محل تحصن)از دانشجويان خواستند که ورودي دانشگاه را باز کرده و جلوي عبور سرويس ها رانگيرند که با مخالفت دانشجويان مواجه شدند.از ساعت 10 سرويس از شهر به دانشگاه توسط مسئولين متوقف شدو خيل عزيمي از دانشجويان که مي خواستند در تحصن شرکت کنند نتوانستند خود را به دانشگاه برسانند تا سرانجام در ساعت 10:30 با تهديد به تحصن دانشجويان رفت وآمد سرويس ها بر قرار شد.همچنين مسئولين دانشگاه از حضور خبر نگاران در دانشگاه نيز خودداري ميکردند که با اعتراض شديد متحصنين خبرنگاران توانستند در دانشگاه حضور يابند.جمعي از دانشجويان علوم پزشکي زنجان (حدود50 نفر)نيز ميخواستند در تحصن شرکت کنندکه متاسفانه علي رغم اعتراض شديد متحصنين مسئولين با جواب هاي سر بالا بعد از يک ساعت معطل کردن آنها از حضور آنها در تحصن خودداري کردند واين دانشجويان علي رغم ارائه کارت دانشجويي موفق به حضور در تحصن نشدند .

در اين تحصن حاج آقا فتحي نماينده ولي فقيه در دانشگاه ودکتر نجفيان معاون فرهنگي دانشگاه سخنراني کرده واقدامات توهين آميز روزنامه ايران را محکوم نمودند .

حضور اساتيد در جمع دانشجويان چشمگير بود.

اين تحصن با اعتصاب غذا همراه بودوهمچنين دانشجويان دانشگاه آزادزنجان نيز بيانيه اي در اين جمع قرائت نمودندواقدامات روزنامه ايران را محکوم کردند .

در پايان اين تحصن قطعنامه ي جمعيت اسلامي خوانده شد ودانشجويان با تشکيل حلقه اتحاد مارش ملی آذربايجان را خواندندوسپس باحرکت به سمت درب ورودي استاندار را به جمع خود فرا خوانده وخواستار صدور مجوز براي تجمع در ميدان اصلي شهر شدند .

:دانشجويان در اين تحصن شعارهاي

هاراي هاراي من تورکم, ياشاسين آذربايجان, اولوم اولسون شوونيسمه, اولوم اولسون آپارتايدا, اولوم اولسون داشناکلارا, استاندار هاردا سان ملتيني ساتموسان سردادند .

دانشجويان در اين جمع به سياست هاي تبعيض آميز دولت شديداً اعتراض کردند.آنچه بيشتر به چشم مي خورد اعتراض شديد به پيام نوروزي احمدي نژاد وشعار تيم ملي(ستارگان پارسی) وبايکوت خبري فجايع قره باغ بود .

هوشنگ جعفري شاعر محبوب زنجان با خواندن شعر هاي ساوالان و... جمع را بر سر شوق مي آورد دکتر مشکيني از اساتيدمحبوب دانشگاه نيز در اين جمع سخنراني کردند.دراين تحصن بالغ بر3000نفر شرکت نمودند. چندين شخص نا شناس که سرنشين يک پرايد سفيد رنگ بودند نيز درطول مراسم درميدان دانشگاه حضور داشتند و تمام جزئيات مراسم را زير نظر گرفته بودند .

جمعيت اسلامي دانشجویان دانشگاه زنجان

 

بیانیه دانشجویان دانشگاه پیام نو راردبیل

 

 

ملت غیور و فهیم آذربایجان

 

یکبار دیگر دست پنهان و کثیف شونیزم فارس از آستین روزی نامه دولتی ایران نمایان گردید.همزمانی این عمل گستاخانه با انتخاب شعار "ستارگان پارسی" برای تیم ملی فوتبال  کشور کثیرالمله ایران را میتوان جزو برنامه های وسیع و هدفمند   انهدام فرهنگ و زبان اقوام و ملل غیر فارس محسوب نمود.

سردمداران شونیزم فارس به خوبی به این امر واقف هستند که نخستین گام برای از بین بردن یک ملت تحقیر آن ملت و از بین بردن زبان آن ملت می باشد.رگه های این سیاست غیر انسانی را می توان در برنامه های شبکه های استانی منطقه آذربایجان مشاهده کرد.

در سطح کلان کلیه برنامه های به اصطلاح فرهنگی کشور در جهت اجرای سیاست رضا خانی "یک کشور-یک ملت – یک زبان" طرح و اجرا می شود و متاسفانه ملت مظلوم  آذربایجان د رتیر رس نوک پیکان شونیزم فارس قرار گرفته و هر از چند گاهی شاهد بروز این گونه اعمال علیه فرهنگ-هویت و زبان ملت آذربایجان  هستیم.

قطع یقین اهانت روزی نامه دولتی ایران اولین بار نبوده و آخرین بار نیز نخواهد بود.

انتظار میرفت با روی کار آمدن دولت نهم که شعار عمل به اصول اعتقادی اسلام را سرلوحه خویش قرارا داده بود شاهد بوز این گونه اعمال غیر انسانی نباشیم اما اقدام روزی نامه دولتی ایران خط بطلانی است بر عدم وجود نگرش شونیستی در دولت جدید چرا که با نگاهی به برنامه فرمنگی اجرا شده توسط دستگاههای فرهنگی  دولت نهم اعم از برپایی نمایشگاه هخامنشیان امپراطوری فراموش شده (امپراطوری شیطانی) در انگلیس و اسپانیا  موید وجود و عمق ریشه  افکار شونیستی مسولین مربوطه می باشد.

ما دانشجویان دانشگاه پیام نور اردبیل همگام و دوشادوش با سایر اقشار ملت آذربایجان و هم صدا با دانشجویان فهیم و هویت طلب آذربایجان ضمن محکوم نمودن عمل گستاخانه روزی نامه دولتی ایران  خواستار معرفی و محاکمه عامران پشت پرده و عاملین این عمل می باشیم.

روی سخن ما با سردمداران شونیزم فارس این است که بخاطر داشته باشید :

آذربایجان بسان دیگ سنگی است که خیلی دیر داغ میشود ولی سرد شدن آن مستلزم صرف وقت و هزینه بسیاری خواهد بود.

 

 

تشديد اعتراضات مردم اورميه عليه اقدام روزنامه"ايران"

 

فردا در دانشگاه آزاد اورميه تجمع دانشجويي برگزار خواهد شد

 

سه شنبه دوم خرداد مردم اورميه در مقابل دفتر سرپرستي روزنامه"ايران" تجمع خواهند كرد

 

از امروز روزنامه ايران از سوي فروشندگان روزنامه در اورميه تحريم شد

 

 

يك روز پس از برگزاري تحصن گسترده دانشجويان دانشگاه اورميه در اعتراض به اقدام روزنامه"ايران"، خبرهاي رسيده حاكي از تشديد اين اعتراض ها و كشيده شدن آن به فضاي شهر است.

 

بنا بر گزارش هاي رسيده فردا پنجشنبه 28 ارديبهشت دانشجويان دانشگاه آزاد اورميه نيز از ساعت 11 صبح در مجتمع سما واقع در شهرك بهداري اقدام به برگزاري تحصن خواهند نمود.اين تحصن با مجوز مسئولين دانشگاه برگزار خواهد گرديد. در عين حال امروز و در حركتي هماهنگ كليه فروشندگان روزنامه در اورميه از فروش روزنامه"ايران"  خودداري كردند.در اكثر مكانهاي فروش روزنامه در اورميه اطلاعيه اي با اين مضمون به چشم مي خورد: "به علت  توهين روزنامه ايران به ترك ها، اين روزنامه تا اطلاع ثانوي به فروش نخواهد رسيد."

 

اين اعتراضات در واكنش به چاپ مطلبي در روزنامه ايران مورخ 22 ارديبهشت ماه  انجام مي گيرد كه در آن تركها به شدت مورد اهانت قرار گرفته اند.

 

گفتني است روزنامه ايران به طور همزمان در تهران و تبريز چاپ مي شود و از چند روز پيش روزنامه هاي چاپ تبريز در اكثر شهرهاي آذربايجان توزيع نشده است.

در عين حال دامنه اعتراض ها در شهر اورميه از محيط دانشگاه به سطح شهر نيز كشيده شده است.بنا بر اخبار واصله و در ادامه اعتراض مردم شهرهاي اورميه،خوي و نقده به اين اقدام روزنامه ايران، مردم اورميه روز سه شنبه دوم خرداد ماه از ساعت 17:30 الي 18:30 (5:30 تا 6:30 بعد از ظهر) در مقابل دفتر سرپرستي اين روزنامه واقع در خيابان عطايي كوي صحيه تجمع خواهند كرد و بدين طريق صداي اعتراض خود را به گوش مسئولين اين روزنامه دولتي خواهند رساند. اخباري مبني بر  تجمعات مردمي از شهرهاي ديگر آذربايجان نيز به گوش مي رسد. در عين حال شهرهاي مختلف آذربايجان و ساير دانشگاه هاي كشور طي چند روز اخير شاهد اعتراضات گسترده دانشجويي بوده است. امروز نيز در دانشگاه تهران و در حين برگزاري تجمع اعتراض آميز دانشجويان آذربايجاني "عليرضا صادقيان" دانشجوي كارشناسي ارشد رشته مديريت از دانشگاه شهيد بهشتي در مقابل درب دانشگاه تهران از سوي نيروهاي امنيتي بازداشت شد.

 

هم چنين درتحولي ديگر سفر محمود  احمدي نژاد رييس جمهوري به استان آذربايجان غربي فعلا و به دلايل نامعلومي به تاخير افتاده است. پيش از اين قرار بودسفر رييس جمهور به استان آذربايجان غربي در اواخر ارديبهشت ماه انجام گيرد. در همين زمينه رييس شركت مخابرات استان آذربايجان غربي چندي پيش اعلام كرده بود كه روز 27 ارديبهشت ماه و همزمان با سفر رييس جمهور به استان پروژه هاي اين شركت در حضور رييس جمهور افتتاح خواهند شد. شنيده شده است كه ساير ادارات نيز چنين برنامه ريزي هايي داشته اند كه گويا برنامه هاي آنان نيز با تاخير مواجه خواهد شد.

 

اين در حاليست كه روزنامه مذكورامروز و در صفحه آخر خود طي مقاله اي با عنوان "حرمت ايراني" ضمن استفاده از لفظ آذري در توصيف ملت آذربايجان كه خود اقدام ناشايست ديگري مي باشد، اعلام نموده است : "روزنامه"ايران" ضمن توبيخ شديد طراح تصوير، باز هم از هموطنان غيور آذرى زبان،پوزش مى خواهد و اطمينان خواهد داد كه با تمام حسن نيت و توانايىنيروهاى حرفه اى خويش از بروز چنين قصور سوء تفاهم برانگيزى جلوگيرىخواهد كرد."

 

 

 

 

م.اورومچو

27 ارديبهشت 1384

در اعتراض به مطالب اهانت­آميز روزنامة ايران

تجمع ميليونی

 ملت آذربايجان

مقابل مجلس شورای اسلامی

(طهران)

 

يکشنبه، 7 خرداد 1385

ساعت 10 صبح

 

 

 

بخشی از ناگفته های اعتراضات دانشجویی علیه اهانتهای روزنامه ایران به ملت آذربایجان

 

دانشگاه تربیت معلم آذربایجان در شهرستان توفارقان(آذر شهر):

روز چهارشنبه گذشته قریب به یک هزار نفر از دانشجویان و اساتید، با تجمع در محوطه  این دانشگاه،  اقدام نفرت انگیز رورنامه ایران را محکوم کردند و پس از سر دادن شعارهای ضد آپارتاید سرود ملی آذربایجان را همخوانی کردند.

 

دانشگاه قوچان:

بر اساس اخبار منتشره، امروز عصر قرار بود تا دانشجویان تورک دانشگاه قوچان اعم از خرسانی و آذربایجانی تجمع کنند. در حال حاضر منتظر اخبار تکمیلی هستیم.

 

دانشگاه  کرمان:

جمعی از دانشجویان آذربایجانی این دانشگاه همراه با گروهی از تورکهای بومی این استان در تجمعاتی که خبر آن بخوبی منتشر نشده است اقدام روزنامه ایران را محکوم کرده اند.

 

دانشگاه اصفهان:

در این دانشگاه نیز دانشجویان اقدام به اعتراض به مطالب و کاریکاتور موهن روزنامه ایران کرده اند. از چگونگی ان خبر موثقی در دست نیست.

 

دانشگاه منابع طبیعی گرگان:

دانشجویان آذربایجانی این دانشگاه تلاش گسترده ای را جهت دریافت مجوز تجمع به عمل آورده اند که تاکنون موفقیت آمیز نبوده است. این دانشجویان اعلام کرده اند که به تلاشهای خود تا حصول نتیجه ادامه خواهند داد.

 

محمد اوسکوئی

Top of Form

 

30/02/1385

ساعات 7:35 خوي – شاپور خياباني

مين لر نفر ايران درگيسينه  اعتراض ائتمه گه خاطير بو خيابانا ييغيشيب و اوز ضياليلاريلا بير سسده سسله نيب

ميلتين اعتراضينين حدي او قدر يوخاريديرو او قدر ميلت بو درگينين عملينه ن كدرلنميشديلر كي نيظامي و انتظامي و اطلاعاتي قوه لر ميلتي داغيتماق اوچون آتش نشاني ماشينلارين گتيريب و ميلتين اوستونه قاينار سو فيشقيريب و سپيب لر

آنحاق بو آكسيا و اعتراضدا نئچه نفر توتولوب كي بوراجان ايكي سينين آدي بللي دير

  1. ابراهيم جعفرزاده
  2. سعيد پور جعفر علي
  3. محبوب آمري

و نچه نفر تانينماميش ...

 

بيز ميلتيميزين بو آكسياسيني تحسين ائدرك ميلت ده­ن و ضياليلاريميزدان خاهيش ائليريك كي هئچ واقت ايجازه وئرمه سينلر يابانجي لار  اولارين احساساتين تحريك ائديب و بو حركت بير آنارشيستي حركته و خشونتلي حركته چئوريله نيه كي دوشمنين ده آمال و آرزوسو اودور كي ميللي حركتي بير آنارشيستي و پان و بير چوخ آشاغي سئوييه لي حركت تانيتدير سين ولي بيزيم سوزوموز بودور:

سن دئسن ده گل مني وير، من ويرا بيلمه رم و يالنيز و يالنيز منيم آغاجيم ديليم و قلميم دير

 

خبرين آردين گوزله يين

.....

...

 

سولدوز (نقده) شهرينده­ن ده خبر يئتيرير كي ميلت شهره چيخيب و خيابانلاري باغلاييب و بير گوجلو آكسيا كچيرديب(بو خبر و اونون آرتيق ايضاحي هله ايطمينانلي يئرده­ن اليميزه چاتماييب)

 

Miyanaden yeni xeberler

 

Bu gun bazargunu gunortachaghi Miyananin azad bilimyurdunda Azerbaycanli oyrenciler fars shovenismine qarshi aksiya gechirmek uchun bir yere yighishdilar. Bilimyurdun ichinde bir nech deyqe shu'ar verenden sonra, "iran" gundeliyin oda chekdiler. onlar bilimyurddan chixmaq istediler. hiraset me'murlari qapini baghalyaraq onlarin qabaghin kesmek isteyibler. ancaq oyrencilerden 250 nefer eshiye chixa bilibler. eshikde sheherinde adamlari onlara qarishiblar. onlar shu'ar vere vere hilal-e-ehmere sari oradanda me'ellim meydani ve sonunda fermandarinin qapisina gedibler. verilen shu'arlar Azerbaycanin bashqa yerlerinde verilen shu'arlar olub: Haray haray men turkem, menim dilim olen deyil,...
Fermandar ozu olmadighina mu'avini milletin qabaghina chixib ve onlari alqishlayaraq bizde bu ishin dalisiycayiq, dedi. fermandarinin heyetinde bir beyaniyye oxuyaraq fars shovenisminin bu chirkin ishin sert qinadilar.
artirmaliyam ki bir uzun tumar oyrenciler, alverchiler, bazariler ve milletin bashqa teyfleri imzasiyla hazirlayiblar. ha bele sipah me'murlarida millete qarisharaq shovenizme e'tiraz edibler.
bu mitingde hech kim tutulmayib.

GELECEK BİZİMDİR

 

تجمع اعتراض آميز در دانشگاه اميرکبير با شکستن درب وليعصر اين دانشگاه برگزار شد!

 

امروز، مورخه 31/02/1385 ساعت 13:00 اعتراض دانشگاه اميرکبير از داخل و خارج (درب وليعصر) اين دانشگاه شروع شد. همه شرکت­کنندگان که پلاکاردهايی با مضامين :

 

مرگ بر آپارتايد.

توتولانلار آزاد اولسون.

اويان آذربايجان.

يا آزادليق، يا اؤلوم.

من اودام، اودلا اويناما، آليشارسان يانارسان.

قيزيلدان اولسا قفسيم، آزادليغا وار هوسيم.

تورکون ديلی آزاد اولسون، دوشمن­لری خار اولسون.

ياشاسين آذربايجان، محو اولسون آپارتايد.

ياشاسين آذربايجان.

ايشيق هله سونن دئييل، تورکون ديلی دؤنن دئييل.

روزنامة فاشيستی، توقيف بايد گردد.

اؤلوم اولسون فاشيسمه، ننگ اولسون شووينيسمه.

آپارتايد حيا کن، حماقت را رها کن.

تورکون ديلی اؤلن دئييل، اؤزگه ديله دؤنن دئييل.

هارای، هارای، من تورکم.

بشنو، بشنو، من ترکم.

مرگ بر فاشيسم.

مرگ بر شووينيسم.

هرندی، استعفا، استعفا.

ستارگان پارسی شعار يک فاشيست است.

نمايندگان تورک مجلس، حمايت، حمايت.

ايران؛ توقيف. هرندی؛ استعفا.

 

در دست داشتند به سمت درب وليعصر حرکت کردند. ابتدا از نگهبانی درب که تعدادشان به بيش از 10 نفر می­رسيد و درب­ را قفل کرده بودند خواستند که درب را باز کنند. لکن آنها از اين کار طفره رفتند. نزديک به 500 نفر در پشت درب­ بسته، و 500 نفر ديگر در آنسوی در شروع به تکان دادن در کردند و در از لولاها جدا شد و جمعيت دو سوی درب همديگر را در آغوش گرفتند و شعار "ياشاسين آذربايجان" سر دادند.

سپس متينگ شروع و خبرنگاران حاضر که تعداد آنها 3 نفر بود شروع به عکسبرداری و نوت برداری کردند. بعد از سخنرانی­ها که با شعارهای شرکت کنندگان همراه بود جمعيت فوق مقابل سلف سرويس دانشگاه رفتند و در محل تريبون آزاد دانشجويی شروع به ايراد سخنرانی کردند. در انتها، روزنامة فاشيستی ايران توسط حاضرين به آتش کشيده شد و با خواندن مارش "آذربايجان سن سن منيم – عولوييتيم شان شوهرتيم" متينگ اعتراضی به پايان رسيد.

هنگام خروج از درب ها نگهبانان قصد بازداشت يکی از شرکت کنندگان را داشتند که با بيداری و هوشياری حاضرين و هماهنگی جهت خروج همه بصورت همزمان از درب شکسته اين کار امکان پذير نگرديد.

 

عکس­ها متعاقباً ارسال خواهد شد.

 

sabah doşənbə günü  85.3.1  sahat  16  da  təbrizin bazarında rasta  küçəsində  bir  yığıncaq  olacaq .
bu yığıncaq başqa təhəssunlər və etirazlar kimi faşist və şoonizm siyasətlərin məkum eləməsinə görə qurulacaq.
həqlərimizi almaq üçün bu yığıncağa qatışaq.
galacək bizimdir.
guc birlikdədir.

فحاشی مسئولین نشریه ورزشی گل به معترضین

   

مسئولین هفته نامه ورزشی گل در پی نگارش مقاله ای با نام« به بهانه اعتراض به شعار ایران در جام جهانی: لر، ترک، کرد و... همه پارسی هستند» به قلم فردی بنام مهدی شادمانی، در تاریخ   30 اردیبهشت، تلفن کنندگان معترض را به باد فحاشی گرفتند.

یکی از مسئولین این هفته نامه در جواب سئوال تلفنی آقای الف. س. ابهری که پرسیده بود چگونه می شود تورک، لر و یا کرد را پارسی دانست؟ گفت: به نظر من این به نفع این بدبختها است که خود را فارس بدانند و از قید این عنوانهای پست قومی رها شوند.»(!)

مسئول دیگری در جواب همین پرسش  به خانم ش. ن از اهالی سایین قالا(شاهین دژ) گفت :« زبان اصلی  ایران فارسی است و پرشکوهترین حکومت تاریخ ایران متعلق به پارسها بوده است پس همین دو دلیل کافی است تا همه پارسی باشند.»(!)

سومین تماس تلفنی توسط  یکی از شهروندان تالشی با نام س.ح صورت گرفت. او پرسید اگر من مایل نباشم پارسی باشم چه باید کرد؟ مسئول روزنامه در جواب گفت: «خود را در دریای خزر خفه کن چون دیگر علاجی برای درمان تو در دسترس نیست.»!

در چهارمین تماس تلفنی که توسط آقای ف. ر. از اهالی سرایسکند(هشترود) صورت گرفته مسئول نشریه گفت : « حرف آخرم این اینه، یا خودتون را فارس بدونین یا به مغولستان، کویرعربستان و یا کردستان عراق گم و گور شید.»(!)

این فرد همچنین مجموعه ای از فحشهای رکیک را بر زبان آورد که به دلیل عفت کلام صرف نظر می شود.

 

لطفا جهت اعتراض به نشریه گل با شماره تلفنهای ذیل تماس بگیرید:

88778986

88664987

88664988

 

بيانيه دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي واحد

 زنجان

در اعتراض به چاپ مقاله توهين آميز روزنامه ايران(1)

 

هاي ائشيدميش غولاغيم ائل هارايين من تانيرام

هايينا هاي وئره رم من بو ائلين قوربانيام

 

اساتيد محترم و دانشجويان عزيز و ملت شريف ترك :

بر هر انسان مؤمن واجب است ، از حيثيت ، ناموس و هويت خود دفاع كند . به پا خيزيد ، سكوت شما نشانه تأييد حركات پليد شوونيستي و صهيونيستي است . 

رساله هويت ، اساس و شخصيت ملت است ما ملت ترك متعهدان رساله هويتيم در ضبط قدر اين هويت بايد تلاش كرد و همه عاملان متزلزل كننده آن را بايد به زانو درآورد اين خاسته را با وجدان خود بسنجيد با غرور و غيرت خود قياس كنيد چرا اين چنين بيانات توهين آميز را آويزه اين ملت شريف كنند و ما متقابلاً سكوت را مقدم بر بروز احساساتمان قرار دهيم اين نمط و ايده شوينيزمي هيچ ويژگي مثبتي را به همراه ندارد كه بر اين ريشه فرهنگي ما خط بطلان بكشد . من سخنگوي اجلاس ذهن شما نيستم خودتان تفكر كنيد و نيك بينديشيد تا زماني كه اين چنين پشت در به غفلت بنگريم دستهاي پنهان خواه و ناخواه تحريف را بر حيثيت و شأن ملل ترك تحميل خواهند كرد . احساسات و منطق خودتان را با توسل به قاعده ارتفاق رو به آتيه هدايت كنيد . حركت به سوي هويت و انسانيت را ملاك و سلطان شأن و منزلت خودتان قرار دهيد در اين صورت است كه حقيقت ظاهر خواهد شد و زبان تاريخ­تان را بر افق هاي دور دست هديه خواهد كرد حال از پلان ذهن خود خارج شويم و بر خواسته خود متوسل شويم . ما دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي زنجان نيز به نوبه خود بايد در اين تحصن شريف و مقدس به پا خيزيم در مقابل اين الفاظ توهين آميز كه اطلاق بر عموم ملت ترك دارد اعتراض كنيم و قطعاً پايان اين اعتراضات مستلزم عذرخواهي و استعفاي بالاترين مسئول فرهنگي كشور (وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي) و مدير مسئول روزنامه ايران است . اين غذرخواهي بايد از رسانه هاي عمومي اعلام شود تا ملت ترك بتواند به نمطي بر فعاليت اين رسانه ها چيره شود و هميشه اقتدار مسلم خودشان را ترويج دهند .

 

ياشاسين بوتون انسانليق

ياشاسين آذربايجان ملتي

باهنر در مجلس: توطئه ها را در نطفه خفه خواهیم کرد

تظاهرات ملت آذربایجان در خوی، اورمو و نقدئی سرکوب شد

روزنامه ایران بعد از یک هفته از اخراج طراح و نویسنده اهانت نامه ایران جمعه خبر داد

 

در حالیکه به دلیل اهانت غیر قابل تصور روزنامه ایران به تورکها، اعتراضات ملت آذربایجان در حال رسیدن به نقطه جوش است باهنر به عنوان یکی از اعضای هیات رئییسه مجلس گفت:

خبرگزاري فارس:رئيس جلسه علني امروز مجلس با اشاره به مقاله توهينآميز روزنامه ايران نسبت به آذريزبانها گفت:نظام جمهوري اسلامي احترام ويژهاي به همه قوميتها قائل است و با هوشياري و بيداري اين توطئهها را در نطفه خفه ميكند،ما نيز اين موضوع را پيگيري ميكنيم .

باهنر در این اظهارات مشخص نکرده است که چه کسانی در نطفه خفه خواهند شد!؟

این اظهارات در حالی صورت می گیرد که روز گذشته تظاهرات مسالمت آمیز معترضین به سیاهنامه ایران در شهرهای خوی، اورمو و نقدئی سرکوب شده و جمعی از اهالی این شهرها مصدوم و محبوس شده اند.

در این حال انتشار خبر اخراج طراح و نویسنده اهانت نامه ایران پس از یک هفته نوشداروی بعد از مرگ سهراب است.

بركنارى طراح طنز ايران جمعه

درج مطلبى طنزآلود در صفحه كودكان «ايران جمعه» در ۲۹ ارديبهشت، متأسفانه موجب آزردگى خاطر هموطنان شريف آذرى زبان شد .
روزنامه «ايران» كه از ابتدا با هدف اعتلاى نام ايران و پاسداشت حريم فرهنگ و تمدن اين مرز و بوم در عرصه مطبوعات گام نهاده است، حفظ حرمت و كرامت آحاد شهروندان را برخود فرض مى بيند. برهمين مبنا از فرداى انتشار اين مطلب، جد بليغى به كار بست تا دامنه اين خطاى رسانه اى عواطف جمعيت شريف هموطنان آذرى را جريحه دار نكند .
اكنون نيز كه خبرها از ادامه رنجش و دلزدگى آذرى زبانان عزيز حكايت دارد خانواده رسانه اى «ايران» عذر و پوزش به پيشگاه خوانندگان فهيم و مردم مؤمن اين خطه مى برد و از آنچه بر سبيل خطا و لغزش صورت گرفت تبرى مى جويد. مديريت مؤسسه در اقدامى از سر تكليف و اعتقاد به حفظ ساحت فرهنگ و زبان مليت ها و قوميت هاى ايران اسلامى حكم به بركنارى نويسنده و طراح طنز كودكان نشريه «ايران جمعه» داد.

در این متن خبری کوتاه و ضعیف، همان مدیریتی که  با قلدری قبلا اعلام کرده بود دیگر عذر خواهی نخواهد کرد ضمن تاکید بی شرمانه بر طنز آلود بودن مطلب ، آذری زبان گفتن آذربایجانهای بجای تورک نامیدن آنها واستفاده از کلمه   آزردگی خاطر آذری زبانان  بجای نفرت عمیق تورکها اظهار داشته که دونفر را از سر تکلیف اخراج کرده است.

مردم و دانشگاهیان آذربایجان ، خواهان برخورد قاطع قضایی با عاملین این اهانت بی سابقه و توقیف قطعی روزنامه ایران و استیضاح و عزل وزیر ارشاد هستند.

اخراج دونفر بدبختی که شوونیسم از آنها در جهت کوبیدن ملت آذربایجان استفاده ابزاری کرده نه تنها کافی نیست بلکه بیشتر شبیه دادن خروس قندی برای کودکان است.

 

گوزو آچیق

 

تاوشانینگ اولومی قامیشدان، ٲر اولومی نامیسدان

مرگ خرگوش از زخم تیر است و مرگ جوانمردان از درد ناموس) )

 

 

ملت محروم، مظلوم اما مقاوم تورکمن

ملت بزرگ آذربایجان و قشقائیستان

 

اهانت مهوع لمپنیسم فارس از طریق روزنامه فحاش ایران، به زبان مقدس تورکی، آنهم مقارن با جشن بزرگداشت حضرت مختومقلی فراغی، پدر ادبیات ابدی تورکمن در 23 اردیبشهت ماه، به معنای هجوم سازمان یافته ایادی پان فارسیسم به زبان ملتهای تورک بعنوان عظیمترین نماد میراث ملی و مدنی آنها است.

بی شک تورک؛  تورکمن و آذری و قشقایی نمی شناسد. هر تورکی در ایران با هر نامی که شناخته شود نخست یک تورک است.

بدین وسیله خواستیم تا بگوئیم صدای برادران تورک خود را در آذربایجان شنیده ایم و قلبا، قلما و قدما با آنها اعلام همبستگی می کنیم .

ما آرزو می کنیم که خداوند مرگ ما را همانند مرگ پدران غیورمان در منزلت و مرتبت شهادت مردان ناموس پرست بپذیرد.

 

 

جمعی از دانشجویان تورکمن دانشگاه آزاد گرگان

 

 

 

هارای هاری من تورکم،            تورکون دیلی اوله ن دئییل  باشقا دیله چونن دئییل

 

تجمع ميليونی  ملت آذربايجان مقابل مجلس شورای اسلامی

در اعتراض به مطالب اهانت­آميز روزنامه ايران

وعده ما: يکشنبه، 7 خرداد 1385

ساعت 10 صبح

 

گله جک بیزیمدیر

 

شناسنامه

روزنامه صبح ايران
صاحب امتياز: سازمان خبرگزارى جمهورى اسلامى ايران
مديرمسؤول : غلامحسين اسلامى فرد
تلفن:
۸۴۷۱۱۱۱ - نمابر: ۸۷۶۱۲۵۴
تلفن امور مشتركين: ( آبونمان ) :
۸۴۱۷۷۱۵ و۸۴۱۵۸۶۶
نشانى: تهران خيابان خرمشهر
شماره
۲۱۲ - صندوق پستى ۵۳۸۸-۱۵۸۷۵
شمارگان چاپى:
۳۶۰۰۰۰ نسخه
سازمان شهرستانها وتوزيع:
۸۴۱۵۸۴۹ و۸۴۱۵۷۲۷
تلفن آگهى ها:
۲۷-۸۷۴۸۸۲۰
نمابر آگهى ها:
۸۷۶۹۰۰۱
تلفن ايران پيام (نيازمنديها):
۵ -۸۷۴۸۸۰۱
تلفن روابط عمومى :
۸۸۷۶۹۰۷۴
پيام گير روابط

 عمومى : ۸۸۷۶۹۰۷۵

 

 

 

تبریزده ن ایکی خبر

تبريزين تربيت معلم آذربايجان دانشگاه يندا آيينين 31 /2 /1358  ساعات 12 اعتراض ميتينگي گئچيريله جك.

تبریده یایلان بیانیه نین متنی

ملت شریف و غیور آذربایجان  باز دستهای پنهان و آشکار شؤونیزم فارس در سایه اغماض و یا بهتر بگوئیم تحت حمایت مردان سیاست و ...؟! مرتکب عمل نژاد پرستانه دیگری شدند و ترکهای غیور را سوسک قلمداد نموده اند و برای نابودی آنها روشهایی را پیشنهاد کرده اند. در نظامی که « ان اکرمکم عندالله » مغلطه کلام مردان سیاست و دین شده است شؤونیزم فارس اساس سیاست مرموزانه آنهاست انتظاری جزء این نمی رود. آنان که وحدت ملی و تمامیت ارضی را ملعبه ای برای نیل به اهداف خود نموده اند. هم پیاله ها و هم مسلکان لاریجانی هایی هستند که پرسشنامه سال 19/02/1374 و سریالها و فیلم های تلویزیونی شان همواره ترکها را هدف توهین ها و تحقیرها قرار  داده اند. اگر وحدت ملی ملعبه و مغلطه ای بیش نیست چگونه است که در ارگان رسمی دولتی به ملتی که سیف الاسلام ( ترکان ) زیب نامشان است این چنین جسارت می نمایند. آنانکه در مقابله با حرکت حق طلبانۀ ملت آذربایجان درمانده اند چاره ای جز از به خدمت گرفتن دلقَک های درباری ندیده اند. غافل از اینکه آنان مصداق آیۀ « مکروا و مکرالله » خواهند بود و در دامی که خود تنیده اند خواهند افتاد. تاکنون فرزندان دلیر آذربایجان در مقابل اعمال و افکار شیطانی این تفاله های نژاد پرست و مزدوران استعمار راه صبرو تمکین و منطق را پیش گرفته اند لاکن جرثومه های استعمار و استبداد بدانند که اگر دریای صبر و تمکین ترکان دلیر به خروش آید کشتی زوار در رفته فاشیسم پارسی را توان تحمل امواج سهمگین حرکت ملی و آزادی خواهانه ملت آذربایجان نشاید. باستانی گرایان پارسی و حامیان مسند نشین آنان باید بدانند که فرزندان آذربایجان هنوز هم خون بابک و شاه اسماعیل و ستارخان و باقر خان در رگ شان جریان دارد و توهین و فحاشی دلقکان پارسی را جوابی در خور خواهد داد. و آنان را همچون اسلاف پهلوی شان در گور آرزوهایشان مدفون خواهند نمود.لاکن فرزندان آذربایجان جهت اتمام حجت با این تفاله های نژاد پرست نوکر استعمار و حامیان سیاست مدارشان روز دوشنبه 01/03/1385 ساعت 16 در حرکتی اعتراض آمیز در میدان راسته کوچه تجمع خواهند نمودوعده دیدار ما در تجمع عظیم ملت آذربايجان

 

 

بیانیه شماره 1 جمعی ازشهروندان یاسوکندی (شهرستان بیجار آذربایجان)

 

   بار دیگرشاهد اهانت وقیحانه و بی شرمانه عده قلیل شوونیست ونازیست به میلیونها انسان ترک مسلمان آنهم از سوی یک نشریه دولتی درست در صدمین سالگردانقلاب مشروطه هستیم. البته این اقدامات در کشور ما سابقه طولانی دارد. وقتی یک عده آنقدر قدرت وتوانایی تفکرمنطقی را ندارند که در برابر ملت بزرگ ترک ایران با گفتگو و زبان منطق سخن بگویند.ناچار وارد فازهای توهین وتحقیرمی شوند .شاید در گذشته می توانستیم اینگونه اقدامات ضدبشری را به سیاست های سلطه طلبانه استعمار پیر ومیراث شوم شوونیستی پهلوی نسبت دهیم ولی اکنون با این همه توهین وتحقیر واهانت های دامنه دارآن هم از سوی نهادهای حکومتی ودولتی که خود داعیه دار حکومت علوی واسلامی هستند بعید به نظر می رسد.تا به کی ما ملت ترک از کمبود امکانات وتحقیرها رنج بکشیم تا به کی با چشم فرزند ناتنی مسئولان به ما نگاه کنند. شاید 8 سال جنگ را فراموش کرده اید که در سخت ترین جبهه های جنگ چه کسانی حاضر می شدند آیا اینان بغیر از جوانان غیور وبا غیرت ملت ترک بودند که در سخت ترین شرایط جانشان را در راه حفظ وحراست از میهن اسلامی شان فدا نمودند تا پس از آنان ملت بزرگشان در آسایش وآرامش خاطر زندگی کنند چه زود فراموش شدیم ومیراث خواران رژیم منحوص پهلوی هر بلایی که خواستند بر سرمان آوردند.هر گاه خواستار حداقل امکانات رفاهی و اجتماعی شدیم بر چسب ضدامنیتی وجدایی طلبی را بر پیشانیمان چسباندندحتی خواستند نام شهرمان را به نام مجهول وبی معنی تاک شهر تغییر دهند.  مگر ما در این کشور اسلامی ناتنی هستیم که اینگونه با ما رفتار می شود وتا به کی از خاک آباء واجدادیمان آذربایجان (زنجان)دور باشیم .

در پایان ما شهروندان یاسوکندی ضمن محکوم نمودن عمل وقیحانه روزنامه دانمارکی ایران ولغوامتیاز آن خواستار الحاق به خاک آذربایجانی زنجان می باشیم.

 

ای ملت غیور وشرافتمند ایران اسلامی "اگر مسلمان نیستید لااقل آزاده باشید"

دیروز پیامبر اکرم(ص) امروز ملت بزرگ ترک وفردا....؟!!!

 

جمعی از شهروندان یاسوکند(بیجار آذربایجان)        

 

 

به گزارش خبرنگار سایت دانشجویان و دانش آموختگان ترکمن ایران

 (TurkmenStudents.com)، با نظر شورای فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی سمنان توزيع نشريه دانشجويان ترکمن اين دانشگاه با نام آلتين ممنوع اعلام شد، به گزارش خبرنگار ما از سمنان ، شورای فرهنگی دانشگاه با اعلام اينکه دو مقاله با عناوين فرهنگ و گويش شاهرودی و تاريخچه اقوام ترکمنی مضامینی قومی دارند با انتشار و چاپ آن مخالفت نموده است .
خبرنگار ما می افزايد اين اقدام دانشگاه آزاد اسلامی سمنان مغایر با اصل 15 قانون اساسی به حساب می آید چرا که اصل 15 قانون اساسی جمهوری اسلامی ايران می گويد :
زبان و خط رسمی و مشترک مردم ايران فارسی است . اسناد و مکاتبات و متون رسمی بايد به اين زبان و خط باشد ولی استفاده از زبانهای محلی و قومی در مطبوعات و رسانه های گروهی و تدريس ادبيات آنها در مدارس ، در کنار زبان فارسی آزاد است.
ناصر نظر خوانی مدير مسئول اين نشريه صبح امروز گفت ما تمام نسخه های چاپ شده را تحويل شورای فرهنگی دادیم ، نظر خوانی در ادامه گفت : قرار است شورای فرهنگی بعد از اعلام نظر اصلاحی خود اجازه چاپ مجدد اين شماره را صادر نمايد ، مدير مسئول آلتين در خصوص نسخه های چاپ شده گفت : من نمی دانم با آنها چه خواهند کرد ولی قدر مسلم با توجه به عدم توزيع آن شايد آنها را نابود کنند .

 

Top of Form

Bottom of Form

بیانیه دانشجویان تورک دانشگاه شهید رجایی

در محکومیت روزنامه «ایران»

   امروز بیش از یک هفته از اعتراض و تحصن ملت تورک در خصوص نشر کاریکاتورهای موهن می گذرد. اما متاسفانه تاکنون هیچ اقدام رسمی برای اعاده حیثیت از ملت مظلوم تورک انجام نشده است و تنها مطلب معذرت خواهی که در روزنامه منفور «ایران» نوشته است توهینی باز بزرگتر صورت گرفته است. آنان در این غلط نامه خود ملت تورک آذربایجان را با اسم موهوم و انفصال گر «آذری» مخاطب قرار داده اند و به خیال خام خود ماجرا را تمام کرده اند، اما آنان از خشم فرو خفته چندین ساله آذربایجان از شونیسم بی خبرند، یا حداقل اینکه خود را به بی خبری زده اند.

    ما دانشجویان تورک دانشگاه شهید رجایی ضمن اعلام انزجار و نفرت خود از شوونیسم، راسیسم و پان آریائیسم و همصدا با ملت غیور و مظلوم آذربایجان و علی الخصوص دانشجویان فهیم در دانشگاههای آزاد مراغه، بوعلی همدان، بین المللی امام خمینی قزوین، اورمو، تبریز، تربیت معلم آذربایجان، آزاد اردبیل، علامه طباطبایی، شهید بهشتی، امیر کبیر، طئهران و.... اعلام می داریم، که توهین، افترا و تحریف علیه تورکها موضوعی تصادفی نیست، بلکه برنامه ای مدون است که هدف آن تنها و تنها از بین بردن نام مبارک آذربایجان و هویت تورکی آن است. لهذا و برای جلوگیری از تحقق این نقشه شوم وپلید خواستار توقیف روزنامه شونیستی «ایران» در کوتاه مدت، و رفع تمام تبعیضهای اقتصادی، فرهنگی و سیاسی در دراز مدت برای جلوگیری از تکرار مجدد چنین اعمال نفرت انگیزی هستیم. ما در پایان از ملت آذربایجان و تمامی فعالین آذربایجانی می خواهیم که تا عقب نشینی آپارتاید و شونیسم و محو کامل آن برجای ننشیند. ما همچنین خواستار تشکیل کمیته ای از فعالین تورک برای پیگیری اقدامات لازمه، ضمن ادامه اعتراضات و تحصنها هستیم.

 اذ جاء الحق زهق الباطل ان الباطل کان زهوقا.  

 

 

Bottom of Form