هشدار از سوی جنبش دانشجوئی آذربایجان

 

بر اساس بعضی خبرهای واصله عده ای فرصت طلب قصد ایجاد ناهماهنگی در تظاهرات ساعت ده صبح هفتم خرداد مقابل مجلس شورای اسلامی در تهران را دارند. بدینوسیله به اطلاع همه ملت آذربایجان و دانشجویان آذربایجانی میرسد هرگونه تغییر برنامه تجمع از سوی هر کس و هر مقامی سعی در به انحراف کشیدن تجمع میلیونی فرداست. برابر هماهنگیهای قبلی تجمع از ساعت ده صبح بمدت دو ساعت در مقابل مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد. لطفا این خبر را به همه فعالین آذربایجانی رسانده و هر گونه توطئه احتمالی را با شکست مواجه سازید.

گله جک بیزیمدیر

 

http://haqqimiz.blogsky.com/

 

شنبه 6 خرداد ماه سال 1385

اکبر آزاد بازداشت شد

بر اساس خبر رسیده از تهران اکبر آزاد از فعالان مدنی آذربایجان عص امروز ششم خرداد در این شهر دستگیر شد.به نظر می رسد دستگیری وی توسط نیروهای اطلاعاتی در ارتباط با تجمع فردا صبح در مقابل مجلس شورای اسلامی باشد

 

 

Eziz ve Hormetli Turk Milleti:

Sabah 28,05,2006 pazar günü saat :12:00  İstanbul'da iran'in konsolosu qarshisinda İran adli olkenin Guney Azerbaycan Turklerine qarshi yaptighi baskilar ve saldirilar ichin piket gechirilecektir!

Butun xalqimiz davetlidir.

 

 

19:30

سانیوز:بر اساس آخرین گزارش دریافتی از اردبیل اوضاع در این شهر بسیار متشنج می باشد. پس ازجلوگیری  ازحرکت مردم به سمت فرمانداری درگیری های شدید ی بین نیروهای رژیم و ملت درگرفته است. براساس این گزارش مردم معترض که جمعیت آنها به بیش از  80000 نفر می رسد در میدان های مرکزی شهر از جمله سرچشمه , میدان آلا قاپی     (عالی قاپو) چهارراه امام ,میدان شریعتی و ....مشغول نبرد با نیروهای سرکوبگر هستند .

گزارشات حاکی است که بانک پارسیان شعبه سرچشمه آتش زده شده است .همچنین شاهدان عینی گفته اند که بانکهای کشاورزی و ملی از طرف ایادی جمهوری اسلامی خسارت دیده است .

گارد ویژه که از عناصر غیر ترک تشکیل می گردد به سمت مردم در حال تیراندازی است که در نتیجه آن دهها تن به شدت زخمی گشته اند. براساس این گزارش تعداد زیادی از گارد ضد شورش نیز توسط مردم مجروح گشته اند.

از کلیه فعالین حقوق بشر می خواهیم که ملت آذربایجان را در مبارزه با فاشیسم یاری نمایند.

 

 

اخبار رسيده از اردبيل حاکی از اين است که شمار جمعيت در محدوده خيابان امام بخصوص چهارراه اما اين شهر بسيار زياد است. با دخالت نيروی انتظامی بين دستجات مامورين نيروی انتظامی و گارد ويژه و مردم درگيری های شديدی آغاز شده که اين درگيری ها در جريان است ولی هنوز تير اندازی صورت نگرفته است. پليس برای متفرق ساختن مردم بطور وسيعی از گاز اشک آور استفاده کرده است، بطوری که آسمان شهر مملو از دود می باشد.

 

همچنين بنا بر اين خبرها بانک پارسيان اردبيل بکلی در آتش سوخته و در ساختمان بانک ملت نيز آتش سوزی ادامه دارد. اکثر درگيری ها توسط مامورين فارس زبان غير بومی صورت گرفته و مامورين بومی از درگيری با مردم امتنا کرده اند. همچنين از امروز در اردبيل سايت های Yahoo  و Gmail برای مختل سازی خبر رسانی مسدود شده اند.

 

Erdbilde bu gun nahardan sonar universitetler ve bazaar oyrenciler ve kesebe terefinden seher chaghlarinda kechirilen fermayishi ve saxta yurushe etiraz elameti olaraq baglanildi. Millet qabaqca da qerara geldikleri kimi bu saatlarda aksiya kechirmeye hazirnalshirlar

 

Artiq imam 4yolu (CHAHARRAH) ve Sherieti meydani arasinda milletin sayisi getdikce artmaqdadir. Bu durumu goren polis ve ozel qard imam xiyabanina butun girish yollarini baglamaga chalishir.

 

Helelik bir qarshi durma olmayib.

 

اردبیل در هیجان

اکنون ساعت 5:50 بعد از ظهر شنبه 6 خرداد است هویت طلبان اردبیلی دسته ئسته به سوی میداهن شریعتی در حال خرکت هستند.پس از برگزاری راهپیمایی فرمایشی نیروهای سپاهی و بسیج در حال اماده باش کامل هستند.حضور نیروهای اطاعاتی در کلیه هیابانهاش شهر مشهود  است.تعدادی از هعالین سرشناس از طریق تلفن یا بستگان نزذیک در مورد شرکت در تظاهرات امروز اخطلر در یافت کرده ا ند.

میتوان حدس زد کخ جمعیتی بین 3000 تا  6000 در مسیر چهرراه تا شریعتی در حال تردد هستنذ.

 

 

 

 

خبرهایی از وضعیت اخیرتعدادی از فعالین  حرکت ملی آذربایجان جنوبی (ماکو)

 

 حدود دو هفته قبل افراد زیرتوسط رژیم جمهوری اسلامی ایران دستگیر و بعد از روزها بازجوئی و شکنجه هنوز در وضعیت نا مشخصی بسر می برند.

1- صابر بیت اللهی: این دلاورمرد آذربایجان بعد از 13 روز بازجوئی و شکنجه توسط اداره اطلاعات ماکو به زندان مرکزی شهرستان ماکو انتقال داده شده است. صابر بیت الهی سال قبل از طرف دادگاه انقلاب خوی به چهار سال حبس تعلیقی محکوم شده بود.

2- بهمن نصیرزاده

3- علی حلمی

4- محسن دمیرچی

5-علی حسین نژاد

فعالین فوق در شکنجه گاه رژیم ایران به سر می برند ومنازل ایشان نیز بارها از طرف رژیم بطور وحشیانه مورد تفتیش و بازرسی قرار گرفته است.

جواد عباسی، یکی دیگر فعالین خستگی ناپذیر حرکت ملی آذربایجان جنوبی که اخیرأ بعد از تحمل 3 ماه حبس در زندانهای خوی و سلما س با عفو مشروط آزاد شده بود،چند روز پیش از طرف رژیم شوونیستی جمهوری اسلامی ایران دستگیر و هم اکنون تحت بازجوئی اداره اطلاعات شهرستان اورمیه بسر می برد. طبق خبرهای واصله منزل وی نیز برای چندمین بار توسط مامورین اداره اطلاعات اورمیه مورد بازرسی قرار گرفته است.

 

   

 Tekin.Maharlı

Mayıs

 

 

تلقی شوونیستی از مبارزات ضد آپارتاید ملت آذربایجان

آیدین تبریزی

آقای کرامت در نوشتاری با عنوان "تظاهرات ناسیونالیستی تبریز و سطحی نگری اپوزیسیون" در سایت اخبار روز 4 خرداد، که سرشار از تناقض و با پیش داوری های ذهنی شوونیستی است، چنان به مبارزات حق طلبانه ملت آذربایجان تاخته است که گویی می خواهد تروریست هایی همانند بن لادن و القاعده را رسوا کند! در حالیکه وانمود می کند که می خواهد یک نهضت فاشیستی را رسوا کنند، در همان ابتدای سخن چنان تلقی فاشیستی از مفهوم ملت و مذهب ارائه می دهد که باعث حیرت هر انسان آزادیخواهی است. عین جمله را دوباره بخوانید و با دقت بیشتری کنکاش نمایید! "ملت، درست مانند مذهب، یک قالب سیاسی برای تداوم حکومت عده ای بر یک جامعه است."

معنی و مفهوم دقیق این جمله که در توضیحات بعدی آن نیز مشهود است، این است که مفهومهایی مانند ملت و مذهب تنها باید ابزارهایی در دست قدرتمندان برای تداوم حکمرانی خود بر جامعه باشند و هیچ ارزش و مفهوم مستقل دیگری ندارند؟! افکار شوونیستی ایشان بسیار عریان مطرح شده است، آنجا که از "ملت سازی" در عصر سرمایه داری سخن می گویند ناگفته پیداست که معتقدند باید "کارخانه ملت سازی" در کشور به راه انداخت و از مواد اولیه ترک، کرد، لر، عرب، بلوچ، ترکمن، گیلک و ... نژاد پاک! آریایی و پارس تولید کرد؟!

ایشان از میان صدها شعار حق طلبانه و آزادیخواهانه مردم آذربایجان در راهپیمایی های اخیر از جمله "مدرسه به زبان مادریم" "زبان ترکی باید رسمی شود"  "مرگ بر آپارتاید"  "اگر قفسم از طلا باشد همچنان هوس آزادی دارم" "مرگ بر فاشیسم" و ... تنها به معدود شعارهایی که در هر تجمع غیر رسمی و خودجوشی امکان سر داده شدن آن وجود دارد تکیه کرده اند و چنان نتایج عجیبی گرفته اند که می توان آن را در راستای همان تفکر شوونسیتی و فاشیستی ایشان تعبیر کرد. این نتیجه گیری که ترکها به بمب هایی بر علیه اقوام غیر خودی تبدیل خواهند شد، در حالیست که ملت آذربایجان در طول تاریخ خود ثابت کرده است که حتی در بدترین شرایط و در اوج ظلم و خفقان حاکمان قدار، هرگز دست به اعمال تروریستی و خشونت آمیز نزده است و این را مقایسه کنید با سایر ملیتهای تحت ستم ایرانی یعنی کردها، بلوچ ها و عربها و نمونه های دیگر بین المللی از عصیان خشونت آمیز اقلیت ها مانند پ ک ک. البته این توهینی به سایر ملیتها تعبیر نشود زیرا دلیل اصلی آن این است که ملت آذربایجان خود را نه یک اقلیت که اکثریتی اقلا هم وزن با فارسها در ایران می داند و به صورت مسالمت آمیز خواستار احقاق این جایگاه طبیعی و قانونی خود در ایران است.

اما من نمی دانم چرا ایشان از شعار "فریاد، فریاد، من ترکم" این چنین برآشفته اند! طبیعی است ملتی که هویتی جعلی و ساختگی در "کارخانه ملت سازی" شوونیزم فارس برایش بافته شده، با تمام وجود هویت حقیقی خود را فریاد بزند و خواستار به رسمیت شناخته شدن هویت واقعیتی خود شود. این سیاست شوونیستی که ترکان آذربایجان را آذری و شاخه ای از نژاد پاک آریایی! معرفی می کند، سیاستهای سابق کشور ترکیه را به یاد می آورد که کردها را ترک کوهی می نامید! اما امروزه کشور ترکیه که هر روز خود را بیشتر به استانداردهای اروپایی نزدیک می کند، این سیاست غلط را به کنار گذاشته و هویت کردی کردها را به رسمیت شناخته است. ملت آذربایجان هویت ترکی خود را برای فخر فروشی فریاد نمی زند بلکه برای رسوا کردن کسانی که نژاد پاک! آریایی را مایه مباهات و فخر فروشی قرار داده اند، با تمام وجود فریاد می زند که علی رغم سمپاشی های وسیع شوونیست ها در تحقیر و توهین به نژاد ترک و وحشی خواندن آنها و به عرش اعلا بردن نژاد پاک! آریایی، هویت حقیقی خود را با تمام وجود حفاظت و پاسداری خواهد کرد و همه ناچار به پذیرش آن هستند.

آقای کرامت در ادامه به دلیل فراموش کاری تعمدی خود، نقش برجسته ترکان آذربایجان و بویژه تبریز را در تمام نهضت های آزادی بخش صد سال اخیر از نهضت مشروطه گرفته تا انقلاب 57 به کلی از یاد می برد (که متاسفانه همه این حرکتها در نهایت از اهداف اصلی خود منحرف شدند) و چنین ادعا می کند که تنها ایده ناسیونالیسم، ملت آذربایجان را به حرکت وا می دارد و آنها نسبت به سایر تبعیضات اجتماعی خاموش و حتی راضی هستند؟! این توهینی آشکار و حتی بالاتر از توهین کوچک روزنامه ایران است. فقط ایشان را کمی به تفکر دعوت می کنم تا با خود بیندیشند که در جریان اعتراضات 18 تیر در کوی دانشگاه، غیر از تبریز، کدام شهر ایران به حرکت و خروش آمد و به حمایت از دانشجویان بی پناه دانشگاه تهران به پا خواست. واقعا انصاف هم خوب چیزی است!

در ادامه به استاندارد دوگانه در برخورد با آزادی بیان اعتراض می کنند در حالیکه خود ایشان همین استاندارد دوگانه را در برخورد با شعار احساسی تعدادی از جوانان آذربایجانی، که جو ملتهب اعترضات خیابانی، آنها را به مقابله به مثل با توهین روزنامه ایران وادار کرده بود یعنی شعار "فارسی زبان سگ است" به کار می بندند. یعنی در حالیکه در برابر تشبیه زبان ترکی به زبان سوسکی آن هم با آن تعبیرهای شنیع و زننده و در یک روزنامه رسمی دولتی، ژست دمکرات منشانه گرفته و آن را معادل آزادی بیان عنوان می کنند، در برابر شعار مقابله به مثلی که در یک جو احساسی و ملتهب توسط برخی داده شده است، چنان بر می آشوبد که حرکت ملی آذربایجان را با جنبش حماس (که دستش به ترور کور انسانهای بی گناه و غیر مسلح آلوده است) و طالبان و تمام جنبش های منفور جهان (و شاید القاعده را فراموش کرده باشند؟!) متهم می کند بدون آن که زحمتی به خود بدهد و وجه تشابه های این همه حرکتهای متعدد و متضاد را با حرکت ملی آذربایجان نشان دهد!

در پایان نیز همانند حکومت فاشیست حاکم بر ایران، ریشه تمام این اعتراضات مدنی و مسالمت آمیز را که توسط عمال رژیم، وحشیانه به خاک و خون کشیده می شود به دشمن خارجی یعنی آمریکا نسبت می دهد و ادعایی دروغین را مطرح می کند که گویا آذربایجانیان شهروندان منتسب به اقوام و ادیان دیگر را به گلوله می بندند و پیاده نظام لشکر متجاوز خارجی هستند؟!

من شخصا به عنوان یک ترک آذربایجانی در عین حالی که از توهین غیر قابل انکار روزنامه ایران نسبت به ترکها و زبان ترکی (آنجا که می گوید سوسک(ترک)، زبان آدم حالیش نمیشه و دستور زبان سوسکی (ترکی) آنقدر سخته که 80 درصد خود سوسکهام بلد نیستند و ترجیح می دن به زبونهای دیگه (فارسی!) حرف بزنن) ناراحت هستم، اما توهین های آقای کرامت را به شعور و آگاهی ملت آذربایجان و نهضت آزادیخواهانه و ضد آپارتاید آنان، بسیار فراتر از توهین سخیف روزنامه ایران می دانم و از ایشان دعوت می کنم به همین دلیل از ملت بزرگ آذربایجان پوزش بخواهند.

همچنین به نظر من توقیف یک روزنامه به دلیل یک اهانت (هرچند هم این اهانت بزرگ باشد) جریمه متناسبی نیست و چون روزنامه ایران یک روزنامه دولتی است، می تواند با تغییر مدیر مسئول و سردبیر دوباره منتشر شود. البته مدیر مسئول و سردبیر و نویسنده مطلب می بایست در یک دادگاه صالح محاکمه شوند و در صورت اثبات جرم به صورت متناسب (نه کمتر از معمول و نه بیشتر از آن) مجازات شوند. در واقع خواستهای ملت آذربایجان نه به کوچکی توقیف یک روزنامه که به بزرگی پایان بخشیدن به سیستم آپارتاید و فاشیسم مذهبی در ایران است که این خواسته ها را به صورت روشن در شعارهای خود بیان کرده اند.

 

 

گفتگوی رادیو بی بی سی  با فعالین آذربایجانی در خصوص اعتراضات در آذربایجان

 

 

رادیو بی بی سی در رابطه با درگیری  ها  و نا آرامی های اخیر در آذربایجان در مصاحبه هی با صالح کامرانی، حقوق دان آذربایجانی، سعیذ نعیمی فعال سیاسی و ائلچین علیزاده  به بررسی ابعاد این حادثه پرداخت. صالح کامرانی با اشاره به نقص منابع مستقل خبری و ارائه آمار نادرست از سوی منابع دولتی بر ضرورت تشکیل یک کمیته حقیقت یاب تأکید کرد.

فعالین آذربایجانی با تأگید بر خواسته های ملت آذربایجان اذعان کردند مظالبات مدنی ملت آذربایجان بسیار است و اعتراضات اخیر صرفا به دلیل اهانت روزنامه ایران نیست و ملت آذربایجان تا دست یابی به مطالبات بر خق و مدنی خود آرام نخواهند نشست.

در ادامه این برنامه رادیو بی بی سی با مقصود عابدی، پسر عموی جلیل عابدی ( یکی از کشته شدگان در مشکین شهر) در رابطه با چگونگی کشته شدن جلیل عابدی به گفت و گو پرداخت ، وی گفت  که جلیل عابدی به صورتی کاملا نا جوانمردانه و از ناحیه پشت سر مورد اصابت گلوله قرار گرفته و در دم جان داده است.

 یکی دیگر از بستگان جلیل عابدی طی این مصاحبه اعلام داشت که نیروی های اطلاعاتی تنها اجازه به خاک سپردن او را  تحت شرایط امنیتی دادند و قبرستان را محاصره کردند  و اجازه عزاداری و گریه را نیز به خانواده وی ندادند و مراسم به خاک سپاری در سکوت مطلق انجام شد.

 

در ادامه ورجاوند نیز از طرف جبهه ملی در مصاحبه با این رادیو گفت: برای  حل ناآرامی های آذربایجان باید جریانات مشکوکی مانند گوناز تی وی را که این حرکت را رهبری می کنند،  شناخت و با آنها برخورد قاطع کرد.

وی در ادمه گفت: ملت ایران باید آماده مقابله با این فتنه شود .

ورجاوند همچنین از تظاهرات ساختگی دولتی نیز حمایت کرد.

 

 

kechen cumaaxshami ve cumani shehid beheshti bilimyurdunun edebiyyat fakultesinin encumene eslami terefinden "qezvin zencan "ordusu qurulmushdur.

bu orduda ishtirak edenlerin verdiyi xebere gore zencanda" qonbede sultaniyyeden "gorush eliyen zaman farslarin qarshisi alinmish ve onlari icheriye qoymamishdilar.ve fars shovonizmine itiraz olaraq bu binaya ayid olan izahlar hamisi turkce verilmishdir.

bu ordunun tedbirin tokenler oyrencileri terbiyet muellimin yataqxanalarinda yerleshdirmek isteyende,oranin igid turk oyrencileri qizli oghlanli farslarin qarshisinda dayanib onlari icheriye qoymayiblar,eleki nehayet mesullarin israri ve temennasile onlara urekleri yanib raziliq veribler.

 

 

Təbrizdə, Mayın 22də fars faşistlərinin çirkin əli Türk qanını Axıtdı. Bu qan yerdə qalmayacaq...

DAYANIŞMA                                                                                     DAYANIŞMA

XORDADIN 7si - Mayn 28i

Güney-Azərbaycanımızın Dirəniş Günü adlanmaqdadır.

QANda üzən təbrİZ, Urmu, Sulduz, Mərənd, Əher, Erdəbil, Makı,

Tehran, Kərəc, İslamşəhr, Sava, Qum...

Dirəniş günü Xordadın 7sidir! Mayın 28i DİRƏNİŞ GÜNÜ!

Qanlar yerde qalmayacaqdır! And içirik! And iç!

fars faşistlərinə qarşı, Azərbaycanın bütün şəhərlərində Yürüyüşlər dayanmadan İstiqlaliyəimizə doğru

Şənbə (Cüməertəsi, Mayın 27si) Xordadın 6sı: ƏRDƏBİLdə saat 17də

Bazar Xordadın 7si, Mayın 28i: Təbriz Şəhidlərimizin QANı, Tutuqlanlarımızın azadlığı...

Bazar Xordadın 7si: Tehranda milyonluq Yürüyüş fars  faşist "islam şoraməclis"inin önündə...

 

 

 

 

Azərbaycan sənin başın sağ olsun

Başın üstə bir qarlıyan dağ olsun

 

Çiçəklər incə yollarda düzüldü

Həyətlər baxçalıq çöllər bağ olsun

 

Sərəfraz oldu yoldaşlar qoşa-qoş

Sənin düşmanların ölsün xar olsun

 

Saz olsun kefləri aşıq gözəllər

Azərbaycanımın bürnü çağ olsun

 

Anam yurdu Azərbaycan yaşasın

Bü mülkün düşməni hır an xar olsun

 

Müsəlmanlar amandır ayrılıqdır

Cəmaət qardaşıq bir bayraq olsum

 

O kəski ayrılıq saldı bü mülkə

Dili bağlı, səsi Vaq Vaq Vaq olsun

 

 

 

تبريزدن گلن معلوماتا اساسا تبريز ميللتی فارس شوونيزمينين قددارجاسينا آذبايجانلی لار لا داورانماسينا اعتراض اولاراق بوتون پوللارينی پارسيان بانکيندان گؤتوروبلر