اطلاعیه هیئت موسس سازمان غیردولتی خانه فرزندان آذربایجان

در خصوص اعتراض به ادامه بازداشت غیرقانونی اعضای خانه فرزندان آذربایجان شعبه مراغه

 

نزدیک به 3 سال از فعالیت سازمان غیردولتی (NGO) خانه فرزندان آذربایجان که با سعی و تلاش چند ساله جمعی از فعالان فرهنگی آذربایجان ایجاد شد میگذرد. متن اساسنامه خانه فرزندان آذربایجان که به تایید سازمان ملی جوانان نیز رسیده است اهداف خانه را به شرح زیر اعلام میدارد:

ـ ايجاد هماهنگي و تبادل فكري بين جوانان، دانشجويان و فارغ التحصيلان

 ـ فراهم نمودن زمينه انجام پروژه هاي مشترك علمي فرهنگي واجتماعي بين

 دانشگاه و سایر بخشها

 ـ راهنمايي جوانان براي كاريابي واشتغال در مراكز علمي صنعتي كشور

 ـ تلاش در جهت بسط وگسترش فرهنگ بومي در جهت مقابله با تهاجم فرهنگي با

 كمك ساير موسسات خصوصي ودولتي

همچنین بر اساس مجوز صادره فعالیت خانه به صورت ملی قید شده و گشایش شعبات آن در دیگر شهرها بلامانع اعلام گردیده است .

بر این اساس و با توجه به سیاست خانه مبنی بر بسط و گسترش فعالیت در دیگرمناطق و استفاده از توان و پتانسیل آنها به منظور انجام اهداف یاد شده و با سیر مراحل قانونی شورای مرکزی خانه اقدام به ایجاد دفتر در مراغه نمود. این دفتر با مجوز رسمی سازمان ملی جوانان و با اعلام به مراجع ذی صلاح (اعم از فرمانداری و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مراغه) انجام و مراسم افتتاحیه آن در دی ماه 1383 با حضور ریاست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مراغه برگزار شد.

متعاقب این مراسم و با آغاز فعالیتهای "خانه فرزندان آذربایجان ـ دفتر مراغه" فشارهای زیادی مبنی بر تعطیلی این دفتر از مراجع مختلف به شورای مرکزی و اعضای شعبه مراغه وارد گردید که نهایتا منجر به تعطیلی غیرقانونی این دفتر گردید. اعضای هیئت موسس و شورای مرکزی وقت خانه فرزندان آذربایجان با تاکید بر حسن نیت خود و جلوگیری از بروز حساسیتهای زیاد بر این تصمیم واقع شدند که مطالبات قانونی خود در این خصوص را پیگیری ننمایند. متاسفانه با گذشت یک سال از این ماجرا و تعطیلی غیرقانونی دفتر مراغه و ایجاد فشار به اعضای شورای مرکزی این خانه شاهد اتهام بی اساس تاسیس غیرقانونی!! دفتر خانه فرزندان آذربایجان از سوی دادگاه انقلاب اسلامی مراغه به آقایان حامد یگانه پور، یاشار حکاکپور مراغی، داوود عظیم زاده، مجید پژوهی فام (استاد دانشگاه) و علی رضا حقی هستیم. باور ما این است که این وظیفه قانونی و شرعی مسئولین است که به کمک جوانانی بشتابند که دغدغه فعالیت فرهنگی و علمی دارند. بنابراین با تاکید بر قانونی بودن فعالیت دفتر مراغه خانه فرزندان آذربایجان خواستار آزادی بی قید و شرط بازداشت شدگان مراغه می باشیم.

 

29 خرداد 1385

هیئت موسس خانه فرزندان آذربایجان

حیدر شادی - سعید نعیمی ـ یعقوب سالکی نیا

 

 

 هیجان ملی برای حضور عمومی در هفتمین قورولتای قلعه بابک و مراسم چهلم شهدا

 

    

 

سلسله قیامهای ضد آپارتاید ملت آذربایجان در قریب به 25 شهر، سبب افزایش فوق العاده هیجان ملی تورکها، برای حضور مسالمت آمیز و ارام در هفتمین قورولتای عظیم قلعه بابک و مراسم چهلم شهدای انقلاب هویت طلبانه ملت آذربایجان شده است.

اراده ملی جهت حضور در قورولتای قلعه بابک به حدی قدرتمند است که هیچ سدی قادر به مهار آن نخواهد شد.

 

 

 

بازداشت موقت رامین محمد خانی در تهران

رامین محمد خانی بعنوان یکی از وکلای هویت طلب دادگستری که جهت بر عهده گرفتن پرونده آقای صالح کامرانی، قبل از ظهر روز یک شنبه 28 خرداد ماه به دادگاه انقلاب تهران مراجعت کرده بود دستگیر شده و تا اواخر شب در بازداشت و تحت ارعاب و اتهام قرار داشت.

 

همسر صالح کامرانی تهدید شده است

مینا اصغری همسر وکیل صالح کامرانی به دلیل انجام مصاحبه با رسانه های مستقل دنیای آزادی از طرف مامورین امنیتی ایران مورد تهدید قرار گرفته است.

خانم اصغری روز یکشنبه در مصاحبه با شبکه گونازتی وی اظهار داشت که وی به رغم این تهدیدات به مصاحبه های روشنگرایانه خود ادامه خواهد داد.

صالح کامرانی یکی از وکیلان هویت طلب، برجسته و فعال حرکت ملی آذربایجان است که تاکنون وکالت پرونده دهها تن از فعالین دربند آذربایجانی و نیز دیگر فعالین سرشناس قومی و سیاسی را در سراسر ایران بر عهده گرفته است.

وی هفته گذشته بعد از سخنرانی در انجمن صنفی روزنامه نگاران در دفاع از حقوق ملت آذربایجان متعاقب سلسله قیامهای ضد آپارتاید این ایالت و همچنین در آستانه سفر به اردبیل جهت برعهده گرفتن وکالت آقای عباس لسانی بازداشت شد.

 

استفاده از تفنگ ساچمه ای توسط مامورین، سبب نابینائی چندین نفر در قیام تبریز نابینا شده است

بدنبال استفاده مامورین سرکوبگر رژیم آپارتاید از تفنگ ساچمه ای در قیام تبریز، چندین نفر از اهالی این شهر دچار نابینائی و همچنین مصدومیت وسیع به دلیل اصابت گلوله های ساچمه ای شده اند.

وحید داورپناه یکی از این مصدومین است که تا اواخر هفته گذشته در بیمارستان آراد تهران بستری شده بود.

وی در کمال تاسف بینائی چشم راست خود را بطور کامل از دست داه و چشم چپ وی نیز متاسفانه در آستانه نابینائی است.

صورت این قهرمان مظلوم تبریزی، مملو از زخم گلوله های ساچمه ای است.

 

کوری چشم یکی از تظاهرات کنندگان مشکین شهری

چشم راست یکی از تظاهرات کنندگان مشکین شهری به دنبال ضربات شدید نیروهای سرکوبگر دچار نابینائی بالای 80 درصد شده است.

نام این جوانمرد مشکین شهری هنوز مشخص نیست.

 

 

 

لسانی دچار بی هوشی موقت شده است

 

قبل از ظهر روز دو شنبه 29 خرداد ماه، آقای عباس لسانی در زندان اردبیل دچار بی هوشی موقت شده است.

بدنبال بیش از بیست روز اعتصاب غذا و خودداری از نوشیدن اب توسط عباس لسانی، حال این فعال سرشناس آذربایجانی بسیار وخیم است.

لسانی در حال حاضر در بیمارستان زندان اردبیل تحت بازداشت و مراقبت قرار دارد.

 

 

 

مردم اردبیل به شدت نگران احوال لسانی هستند

وضعیت عباس لسانی بعنوان یکی از قهرمانهای مبارزه با شوونیزم فارس در اردبیل، از جانب اهالی این شهر بطور دقیق پیگیری می شود.

مردم معتقدند به دنبال برگزاری تظاهرات مدنی 200 هزارنفری در اردبیل، مقامات مدافع آپارتاید می کوشند تا با پرونده سازی علیه وی و دیگر فرزندان غیور اردبیلی مردم را از ادامه مبارزه علیه شوونیزم دلسرد کنند.

 

سلامت جسمانی دمیرچی و امانی در مخاطره قرار دارد

سلامت استاد حسن دمیرچی به دلیل تشدید عارضه قلبی و مهندس غلامرضا امانی بخاطر حاد شدن زخم معده در معرض خطر قرار دارند.

این دو فعال برجسته حرکت ملی آذربایجان از اول خرداد ماه همراه با آقای چنگیز بختاور و حیدر اوغلو در زندان تبریز به سر می برند.

 

همسر علی دائی مورد حمله اوباش فارس قرار گرفته است

عصر روز گذشته همسر علی دائی در شهرک غرب تهران مورد حمله یک گروه از لمپنهای فارس قرار گرفته است.

منابع نزدیک به خانواده دائی معتقدند این احتمال وجود دارد که دائی از بازگشت به ایران صرف نظر کند.

 

دو سریال شهریار و تبریز مه آلود در صدا و سیما در حال تولید هستند!

از سال گذشته صدا و سیمای جمهوری اسلامی در اقدامی مشکوک در حال تولید دو سریال با نامهای شهریار و تبریز مه آلود است. در سریال شهریار، زندگی استاد شهریار به تصویر کشیده می شود و در سریال تبریز مه آلود تاریخ آذربایجان در دوران فرقه دمکرات باز خوانی خواهد شد.

طبعا هر دو سریال بر اساس دیدگاههای ضد ترک مدیران شوونیست صدا و سیما ساخته خواهد می شود.

 

افکار عمومی منتظر شکست سنگین تیم ملی ایران در برابر آنگولا است

بدنبال شکستهای پیاپی و سنگین تیم ملی ایران در برابر تیمهای مکزیک و پرتغال، افکار عمومی ایران منتظر شکست سنگین تیم ملی در برابر آنگولا است!

مردم به شوخی می گویند بهتر است تیم ملی چهار هیچ ببازد تا با صعود تیم آنگولا، دست کم ستارگان فارسی بتوانند جام اخلاق را از آن خود کنند.

http://azerbaijan-committee.blogfa.com/

کميته دفاع از حقوق ملت آذربايجان

 

اين کميته به منظور دفاع از حقوق ملت آذربايجان ايجاد شده است.

فراخوان وکیل تحت الحمایه برای وکالت زندانیان سیاسی آذربایجان

رئیس انجمن دفاع از حقوق زندانیان اعلام کرد: "بعلت بالا بودن شمار زندانیان سیاسی آذربایجان این انجمن برای پیگیری حقوق آنها نیاز به همکاری وکلاء داوطلب دارد".

عمادالدین باقر رئیس انجمن دفاع از حقوق زندانیان در دیدار با یکی از اعضاء کمیته دفاع از حقوق ملت آذربایجان ضمن اشاره به تماسهای مکرر انبوهی از خانوادههای دستگیر شدگان در اعتراضات اخیر آذربایجان اعلام داشت: "انجمن مصمم به حمایت از تمامی زندانیان سیاسی میباشد، ولی متأسفانه، به علت بالا بودن آماز زندانیان در شهرهای مختلف و محدود بودن امکانات انجمن برای پیگیری پرونده همه آنها نیاز به همکاری وکلاء داوطلب بویژه وکلای ساکن شهرهای استانهای آذربایجانشرقی، آذربایجان غربی، اردبيل و زنجان دارد."

عمادالدین در ادامه اظهارات خود خاطر نشان کرد: "با توجه به اعمال فشارها و تضييقهای غيرمستقيم از طرف نيروهای امنيتی به وکلاء مستقل، وکلايی که خواهان وکالت زندانیان سیاسی آذربایچان باشند تحت حمایتهای همه جانبه این انجمن قرار خواهد گرفت.

لازم به یاداوری است که این انجمن آقای دکتر مولایی وکیل اکبر گنجی، امیر انتظام و اسانلو را برای وکالت صالح کامرانی وکیل مدافع مستقل بازداشت شده معرفی کرده است.

+ نوشته شده در  دوشنبه بيست و نهم خرداد 1385ساعت 16:14  توسط روابط عمومی کميته  |  GetBC(4); نظر بدهید


عباس لسانی به بخش مراقبتهای ویژه یک بیمارستان نظامی منتقل شد.

عباس لسانی بعد از سپری کردن 15 روز اعتصاب غذا و نزدیک 5 روز خودداری از آشامیدن آب و همچنین جلوگیری از تزریق هر گونه سرم در مورخه 28/3/1385 از سلول انفرادی اردبیل به یکی از بیمارستانهای نظامی در این شهر منتقل شد و تحت مراقبتهای ویژه در سی.سی.یو. قرار گرفت.

عباس لسانی که یکی از فعالان به نام حرکت ملی آذربایجان و ساکن شهر اردبیل میباشد بعد از اعتراض ششم خرداد عمومی مردم اردبیل نسبت به سیاستهای حکومت مرکزی ایران بر علیه آذربایجانیها در مورخه 13/3/1385 با یورش نیروهای امنیتی به خانه شخصی وی تؤامان به ضرب و شتم و بهم ریختن اسباب و اساسیه منزل و جمع آوری و ضبط پوسترها، عکسهای خانوادگی، لوازم شخصی، کامپیوتر،  کتابها و موبايل او دستگیر و با مشایعت حدود 30 نفر مأمور مسلح به بازداشتگاه اطلاعات اردبیل منتقل شد. وی از روز دستگیری تا بحال دست به اعتصاب غدا زده است.

سازمان عفو بین الملل نیز چندی پیش با مراجعه به مقامات ارشد ایران ضمن ابراز نگرانی از وضعیت جسمی و روحی این فعال سیاسی و فرهنگی آذربایجان خواهان آزادی هر چه سریعتر وی شده بود. لازم به ذکر است که وکالت آقای لسانی را صالح کامرانی وکیل پایه یک دادگستری بر عهده داشت که وی نیز چندی پیش دستگیر و هم اینک در اداره اطلاعات تهران در بازداشت بسر می برد.

+ نوشته شده در  دوشنبه بيست و نهم خرداد 1385ساعت 15:58  توسط روابط عمومی کميته  |  GetBC(3); یک نظر


وکيل اکبر گنجی وکالات صالح کامرانی را بر عهده گرفت

آقای دکتر مولايی وکيل سابق آقايان اکبر گنجی و امير انتظام ديروز وکالت صالح کامرانی وکيل مدافع فعالان تورک و عرب را برعهده گرفت.

صالح کامرانی از فعالان حقوق بشر ايران و جزء وکلايی است که عليرغم فشارهای وارده از سوی ارگانهای حکومتی مبنی بر انصراف از وکالت فعالان فرهنگی-سياسی ملت آذربايجان و ساير ملل ساکن ايران تا کنون وکالت اکثر فعالان تورک و عرب را برعهده داشته است و هم اينک نيز وکالت فعالين زندانی شدهای همچون آقايان عباس لسانی، غلامرضا امانی، جواد عباسی، هدايت ذاکر و ... را  بر عهده دارد.

وی در جريان اعتراضات اخير ملت آذربايجان و مطالبات ملی آنها با شرکت کردن در مصاحبه با راديوها و خبرگزاریهای خارجی و مکاتبه با ارگانهای حقوق بشر جهان در مورد موکلين عمومی و خصوصی خود سهم بسزايی در شکستن بايکوت خبری اين جريان و دفاع از آسيب ديدگان آن داشته است. به گفته همسر وی در مصاحبه با راديو بی.بی.سی. به احتمال زياد بر اثر اين فعاليتها در مورخه 24/3/1385 هنگام خروج از دفتر کار خود بازداشت شده است.

لازم به ياداوری است که صالح کامرانی دقايقی پيش از دستگيری با شخصی بنام نوروز پوروند که ادعای خبرنگاری بی.بی.سی. را میکرده مصاحبه انجام داده بود که بر اساس اطلاعات بدست آمده عدم وجود چنين خبرنگاری در راديو بی.بی.سی. محرز شده است. اين شخص خبرنگار شبکه سحر و جزء همکاران نيروهای امنيتی ايران میباشد که نشانههايی از اين ارتباط در تظاهرات ملت تورک ساکن تهران در مقابل مجلس شورای اسلامی در برخورد وی با نيروهای امنيتی و اداره آگاهی تهران توسط تنی چند از فعالان آذربايجانی مشاهده شده است.

+ نوشته شده در  دوشنبه بيست و نهم خرداد 1385ساعت 14:25  توسط روابط عمومی کميته  |  GetBC(2); نظر بدهید


اطلاعيه شماره 1 : اعلام موجوديت "کميته دفاع از حقوق ملت آذربايجان"

 

ملت شريف و هميشه در صحنه آذربايجان بار ديگر هوشياري و بيداري خود را نشان داد و در يک حرکت خودجوش و ملي، جهت در خواست حقوق به حق و قانوني خويش در اقصي نقاط کشور به پاخاست. آذربايجانيان پس از تحمل سختي و مشقت هاي بسياري در راستاي تأمين حقوق ملي و مدني خويش، به خيابانها آمده و با برگزراي ميتينگ ها و راهپيمائي هاي آرام و مسالمت آميز خشم و فرياد خويش را نسبت به تبعيض هاي اعمالي در ابعاد مختلف اجتماعي، اقتصادي، فرهنگي و سياسي که درد کهنه ي هشتاد ساله است به گوش جهانيان و مسئولين ذيربط رساندند.

 

آذربايجان مظلوم بسان يکصد سال اخير دوباره به جاي دست يافتن به خواسته هاي خود، شاهد پرپر شدن فرزندان خويش شد و در غم فراق جمعي از جوانان و آينده سازان منطقه به سوگ نشست. با اين حال انتظار مي رفت دولتمردان با درک پيام اين اعتراضات به خواسته هاي انساني اين ملت تمکين نمايند، ليکن عملکرد آنان نشان داد که نمي خواهند واقعيت را ببينند و چشم خود را بر حقايق فرو بسته اند به طوري که به جاي دلجويي از ملت مظلوم و داغديده، شروع به دستگيري فله اي فرزندان غيوراين مرز و بوم نموده و. از قرار معلوم انواع شکنجه ها و خشونت ها براي گرفتن اعتراف از آنان انجام مي گيرد.( همه آزادگان و حق جويان مي دانند چنين کارهاي منسوخ شده و نخ نما وجاهت قانوني ندارد و کاربرد خود را جهت جلوگيري از ادامه جنبش و  فعاليت معترضان و معترفان از دست داده است)همچنين موضع گيري ها و مصاحبه هاي مختلف از سوي مسئولين نشان داد که آنان سعي دارند اين حرکت خودجوش را به عوامل خارجي منتسب ساخته تا از اين رهگذر سناريوي سرکوب اين جنبش مردمي را عملي سازند.

 آري! امروزکه جوانان و دليرمردان غيور آذربايجان در گوشه و کنج زندان ها متحمل سختي ها مي شوند بر فرد فرد ما وظيفه است که ضمن همدردي و کمک به هموطنان تحت فشار و ستم آن ديار قهرمان پرور با حوادث اخير آذربايجان واقع بينانه برخورد نموده و ملت را در راستاي تحقق حقوق خويش ياري رسانيم.

 

از اين رو ضمن تبريک و تسليت به خاطر حوادث شيرين و تلخ آذربايجان در روزهاي اخير به اطلاع مي رساند:

 

جمعي از فعالين حقيقي و حقوقي حرکت ملي آذربايجان با احساس مسئوليت در قبال ملت شريف و مظلوم خويش با تشکيل کميته اي بنام "کميته دفاع از حقوق ملت آذربايجان"در نظر دارد همگام با ساير اقشار اين ملت مظلوم و در عين حال استوار جهت تامين خواسته هاي به حق و قانوني آنان به فعاليت بپردازد.

 

هدف اصلي اين کميته با توجه به خواست عمومي مردم و شعار محوري آنها، که خواهان رسميت يافتن زبان ترکي آذربايجاني بودند،همانا تا تحقق بخشيدن به اين خواسته در ايران و لغو کليه مصاديق تحقير و تبعيض نسبت به ترکان ايران و تامين آزادي، عدالت و کرامت انساني که حق مسلم همه ي مردم ايران است، مي باشد.

 

ولي قبل از هر اقدامي اين کميته خواستار اقدام فوري مسئولين ذيربط در موارد زير مي باشد.

1- عدم تعقيب مردم، دانشجويان،نويسندگان،روزنامه نگاران و.... ، آزادي فوري و بي قيد و شرط بازداشت شدگان حوادث اخير

 

2-  تعيين دقيق تعداد جانباختگان( شهدا) و مجروحين و شناسايي و مجازات آمرين و عاملين سرکوب اعتراضات آذربايجان

 

3-    تشکيل کميته حقيقت ياب متشکل از نهادهاي مردمي و دولتي جهت ريشه يابي اقدام موهن روزنامه ايران

 

4-    حمايت مادي و معنوي از خانواده هاي آسيب ديده حوادث اخير

 

5- تهيه گزارشي دقيق از حوادث اخير، ميزان خسارات مادي و معنوي، موارد نقض حقوق بشرو...

 

 

 

  اين کميته  طي  اطلاعيه هايي که در آينده منتشر خواهد کرد ملت خود را در جريان اخبار و نتايج پيگيري هاي انجام گرفته قرار خواهد داد. و در اين راستا همکاري تک تک آزادي خواهان و خصوصا فعالين حرکت ملي آذربايجان را با آغوش باز به استقبال مي نشيند.

 

روابط عمومي

کميته دفاع از حقوق ملت آذربايجان

 

 

لیست اسامی بازداشت شدگان اردبیل در تظاهرات روز شنبه 6 خرداد

1-عباس لسانی

2-ودود اسدی

3-جلال تقوی

4-قاسم قریبی

5-مهدی محمد پور

6-علیرضا یوسفی

7-بهروز علیزاده

8-رامین دیسناد

9-مصطفی ذاکر

10-

سلیمان محمدی

11- مهندس اکبر خوب

12-رضا تدین

13-فردین عبادی

14-.....کشاورز ( دانشجوی حقوق)

15-رحیم رضایی

16-قدیر آذردخت

17-جعفر سبحانی

18-حسن الماسی

19-رسول بهبودی

20-پرویز آقازاده

21-شهرام قوجابگلو

و 3 نفر که اسامی آنها تا امروز مشخص نشده است

از بین این افراد

ودود اسدی که دبیر انجمن اسلامی دانشگاه آزاد اردبیل است طی روزهای آینده به اطلاعات تبریز فرستاده خواهدشد.

مادر پیر بهروز علیزاده در بستر بیماری است و اجازه ملاقات به تنها فرزندش داده نمی شود

دانشجویان دربند نمیتوانند در امتحانات پایان ترم شرکت کنند.

برخی از این افراد نان آور خانواده بوده و درنبود آنها خانواده هایشان در وضعیت روحی و مالی بسیار بدی به سر می برند.

برخی از این افراد تاکنون بازجویی نشده اند.

 

 

 

 

بی توجهی به هویت ،تا به کی ؟

 

ملت تورک ما همیشه مظلوم تاریخ بوده و هست و خواهد بود . گذشت ، بخشش ، نیکی ، وفاداری ، درستکاری و ... جزو صفات بارز ملت مان است . در این مقوله می خواستم به اصطلاح درد و دلی کرده باشم و نه تنها درد دل خود بلکه گوشه ای از درد و دل ملت بزرگمان را گفته باشم .

همه مان به یاد داریم که بعد از برگزاری مراسم ستارخان ( سال گذشته ) یکی از نوادگان محترم ایشان طی مصاحبه ای با یک رادیو پارس زبان ، هویت طلبان آذربایجان و پیروان و دلسوزان آذربایجان را جدایی طلب و پان ترکیسم و ... خواند و بدون توجه به هویت !! خود با نهایت بی ادبی به حرکت ملی آذربایجان جنوبی تاخت . البته ما ( من ) این عمل ایشان را به حساب حماقت و ندانستن ایشان می گذاریم . اما امروز ، نواده محترم ستارخان ، آیا مایل هستید که با یک رادیو ترک زبان مصاحبه کنید و به کسانی که به پدربزرگتان راهزن گفتند ، جواب قاطع دهید ؟ آیا مایل هستید که آنها را هم جدایی طلب و غیره خطاب کنید ؟ آیا واقعا با خود اندیشیده اید که چرا ملت ترک آذربایجان جد بزرگوارتان را گرامی می دارند ولی پارس زبانان و همان کسانی که در این کشور کباده نژاد برتر را می کشند ، بدترین توهینها را به ستارخان و آذربایجان می نمایند ؟ اگراکنون از خواب غفلت بیدار نشوید ، بازنده هستید . با اینکه شما با اینکه ترک هستید اما به ملت و هویت خودتان بی اعتنا هستید اما باز هم به عنوان به عنوان نواده ستارخان کبیر ، ملت آذربایجان به شما پشت نخواهد کرد . پس بهترین است که بیشتر فکر کنید و راه درست خود را که همانا راه ملت غیور آزربایجان است ، انتخاب کنید و تا کنون اگر به هویت خود بی اعتنا بوده اید ، سعی کنید بیشتر به هوش باشید و دوست و دشمن را تشخیص دهید . پارسی زبانان ، مطمئن باشید که هیچ گاه به شما احترام نخواهند گذاشت ، گرچه درظاهر به شما چاپلوسی می کنند . اما ملت آذربایجان با اینکه شما یک بار کار اشتباهی کردید اما اگر از هویت خود دفاع کنید ، باز هم در میان ملت مان همان جایگاه رفیع ( به عنوان نواده محترم ستارخان کبیر ) را خواهید داشت .

اما مخاطب دومم جناب آقای علی دایی و نیز بازیکنان ترک زبانی است که در تیم به اصطلاح ملی بازی می کنند . آقای دایی با اینکه می دانم جنابعالی به درجات رفیع عرفان رسیده اید و بحث هویت برایتان مهم نیست و مهم انسانیت است !!!!! اما آقای دایی شما در تیمی بازی می کنید که شعارش ستارگان پارسی است . یعنی حتی کوچکترین ارزشی به خود شما نمی دهند که ترک هستید و زحمات زیادی به خاطرتیم فوتبال تحمل کرده اید . اگر جنابعالی و همفکرانتان که عارفانی بزرگوار هستید و هویت برایتان مهم نیست ، اگر واقعا انسانیت برایتان مهم است پس شرط اول انسانیت احترام به انسانیت است . آیا این شرط اول را رعایت می کنید ؟ آیا به شما و هویت شما احترام می گذارند ؟ با اینکه شما یک هویت باخته آذربایجانی هستید و به هویت خود پایبند نیستید اما با این همه بدانید که ملت تورک آذربایجان باز هم در همه جا حامی شما بوده و شما را از خود جدا نمی داند.

آقای دایی و سایربازیکنان ترک فوتبالیست ، آیا بهتر نیست به جای خدمت رسانی به تیمهای پارس زبان که کوچکترین احترامی به شما قایل نیستند و در ظاهر برای شما چاپلوسی می کنند ، به داد تیم تراکتور سازی برسید ؟ یا تا به حال فکر کرده اید که چرا آذربایجان تیم مطرحی در لیگ ندارد ؟ آیا نمی خواهید که به خدمت رسانی به دیگران پایان دهید و کمی هم دل به حال سرزمین خود بسوزانید ؟ آیا می خواهید نمک آذربایجان را بخورید و نمکدانش را بشکنید ؟

آیدین یئنیلمز

 

 


Amnesty International
سازمان عفو بین الملل

----------------------------------------------
INTERNATIONAL SECRETARIAT
Web site : http://www.amnesty.org/
Telephone +44-20-74135500
Fax number +44-20-79561157
Contact:http://web.amnesty.org/contacts/contact_us/eng-000
---------------------------------------------
سازمان عفو بین الملل
amnesty international
آلمان
Telefon +49 (0)228 / 9 83 73-0
Telefax +49 (0)228 / 63 00 36
linfo@amnesty.de
amnesty internationalHeerstr. 17853111
Bonn amnesty international Greifswalder
Str. 410405
Berlin
---------------------------------------------
UNITED STATES OF AMERICA
Web site http://www.amnestyusa.org
Telephone +1 212 807 8400
Fax number +1 212 463 9193\1 212 627 1451
E-mail admin-us@aiusa.org
----------------------------------------------
UNITED KINGDOM
Web site http://www.amnesty.org.uk
Telephone +44 20 7033 1500
Fax number +44 20 7033 1503
Contact: http://web.amnesty.org/contacts/contact_us/eng-gbr
-----------------------------------------------
CANADA (ENGLISH)
Web site whttp://www.amnesty.ca
-----------------------------------------------
CANADA (FRENCH)
Web site http://www.amnistie.qc.ca
Telephone + 1 514 766 97 66
Fax number + 1 514 766 20 88
Contact: http://web.amnesty.org/contacts/contact_us/eng-canfra
----------------------------------------------
AUSTRALIA
Web site http://www.amnesty.org.au
Telephone + 61 2 92 17 76 00
Fax number + 61 2 92 17 76 63
Contact: http://web.amnesty.org/contacts/contact_us/eng-aus
-----------------------------------------------
SWITZERLAND
Web site http://www.amnesty.ch
Telephone +41 31 307 22 22
Fax number +41 31 307 22 33
Contact: http://web.amnesty.org/contacts/contact_us/eng-che
------------------------------------------------
NORWAY
Web site http://www.amnesty.no
Telephone + 47 22 40 22 00
Fax number + 47 22 40 22 50
Contact: http://web.amnesty.org/contacts/contact_us/eng-nor
------------------------------------------------
ITALY
Web site http://www.amnesty.it
Telephone + 39 06 449 01
Fax number + 39 06 449 02 22
Contact: http://web.amnesty.org/contacts/contact_us/eng-ita
-----------------------------------------------
انگلیس
British Red CrossUK
Office 44 MoorfieldsLondon EC2Y 9AA
Tel: 0870 170 7000
Fax: 020 7562 2000mailto:2000information@redcross.org.uk
-----------------------------------------------
کانادا
National
Office:170
Metcalfe Street, Suite 300Ottawa, Ontario K2P 2P2
Tel: (613) 740-1900
Fax: (613) 740-1911
feedback@redcross.ca
-----------------------------------------------
استرالیا
http://www.redcross.org.au/contactus_default.asp

 

توضیح : برای تماس با صلیب سرخ استرالیا به سایت
آن درآدرس فوق بروید و درمحل مشخص شده پیام خود را بگذارید

 


-----------------------------------------------
آمریکا
American Red Cross
720 Sycamore Street
24 HOUR EMERGENCY SERVICE 513-579-3000
CommunicationsAshley Young,
Communications Director 513-579-3908
younga@cincinnatiredcross.org
توضیح : برای یافتن آفیس های مختلف صلیب سرخ در آمریکا به سایت
http://www.redcross.org/
بروید درقسمت جستجو زیپ کد محل خود را وارد کنید و نشانی آنرا بدست بیاورید
-----------------------------------------------
صلیب سرخ در سوئد
Home country:
SwedenContact:Gunilla Rehnberg
Telephone:+46 8 665 5600
Email:postmaster@redcross.se
Website:http://www.redcross.se/ www.drk.dk
-----------------------------------------------
صلیب سرخ در فرانسه
98, rue DidotF-75694 Paris Cedex 14
Contact Information
Tel: (33) (1) 44431100 (24h/24h, 7 days a week)
Fax: (33) (1) 44431101
Telex: CR PARIS 642760 F CRPAR
Telegram: CROIROUGE PARIS 086
E-Mail: contact@croix-rouge.fr
-----------------------------------------------
صلیب سرخ در هلند
tel 070-4455666
fax 070-4455777
info@redcross.nl
-----------------------------------------------
صلیب سرخ در نروژ
AddressHausmannsgate
70133 OsloPostal
AddressPostbox 1.Gronland0133
OsloContact Information
Tel: (47) 22054000
Fax: (47) 22054040
Telex: 76011 NORCR N
Telegram: NORCROSS OSLO
E-Mail: nrx.center@redcross.no
-----------------------------------------------
صلیب سرخ در ایتالیا
AddressVia Toscana, 1200187 Roma
Contact Information
Tel: (39) (06) 47591
Fax: (39) (06) 4759223
-----------------------------------------------
صلیب سرخ در ژنو
ICRC headquarters in Geneva
Postal address
International Committee of the Red Cross19 avenue de la PaixCH 1202 Geneva
FaxICRC general:ICRC
general: ++ 41 (22) 733 20 57
Phone++ 41 (22) 734 60 01

http://humanrightsorganizations.blogspot.com

 

 

پیشنهاد برای انتشار مجدد روزنامه ایران

بعد از انتشار کاریکاتور موهن روزنامه ایران در مورخه 22/2/85 و قیام مردم تورک علیه آن و توقیف روزنامه ایران, سیل حملات و توهین ها از سوی اکثر روزنامه ها   سازمانها و نهادهای دولتی و غیر دولتی و همچنین اشخاص مطلع و اکثرا نامطلع به سوی مردم آذربایجان سرازیر گشت و در مودبانه ترین مورد این توهینها مردم آذربایجان به عدم درک طنزو کاریکاتور متهم گشتند همچنین روزنامه های جناههای مختلف که در همه زمینه ها با یکدیگر در تضادند در این زمینه متفق القول گشته  و با چاپ مطالبی در مورد لزوم انتشار مجدد روزنامه ایران بعنوان ارگان دولت و همچنین با چاپ تصاویر تحرریه خالی ایران و اینکه کادر روزنامه ایران از این پس دچار بی کاری و... گشته اند سعی در تلقین مظلومیت روزنامه ایران و قسی القلب بودن مردم آذربایجان! که تنها جرمشان دفاع از حقوق بحقه شان می باشد کردند.

اینجانب جهت پرهیز از اطاله کلام چند پیشنهاد در مورد انتشار مجدد روزنامه ایران خدمت تمامی کسانی که ادعای مدرن بودن . دموکراسی خواهی. برابری تمام ملل ساکن ایران و ... را دارند مطرح می نمایم:

1-   انتشار مجدد روزنامه ایران با عنوان جدید آذربایجان

2-   انتشار روزنامه ایران به دو زبان تورکی و فارسی در صفحات مساوی (در قالب یک روزنامه)

3-   انتشار روزنامه ایران به همراه انتشار مجزای روزنامه تورکی ایران با عنوان ایران تورکی در همان تیراژ و فروش بصورت جداگانه

در آخر از تمامی آزاد اندیشان جهت انتشار این پیشنهاد طلب یاری دارم

با نهایت تشکر

آیدین قهرمان

 

 

سانیوز:وضعیت جسمانی لسانی وخیم است.

 حال عمومی عباس لسانی در زندان اردبیل رو به وخامت نهاده است.لسانی که از روز ۱۳ خرداد در بازداشت به سر می برد از لحظه دستگیری دست به اعتصاب غذا زده است.ایشان از ۸ روز پیش حتی از خوردن آب نیز خودداری کرده است که در نتیجه آن وضع جسمانی وی هر لحظه در حال وخیم شدن می باشد.

تاکنون نهادها و سازمانهای حقوق بشر داخل و خارجی در قبال وضع زندانیان سیاسی آذربایجان از جمله عباس لسانی - حسن دمیرچی -غلامرضا امانی و وحید یگانه پور که از لحاظ جسمانی در وضع وخیمی به سر می برند  واکنش مناسبی از خود نشان نداده اند.

اما در تهران رامین محمد خانی از وکلای آذربایجانی که برای برای وکالت صالح کامرانی  دیروز به دادگاه رفته بود توسط ماموران امنیتی جمهوری اسلامی دستگیر شد.کامرانی که خود نیز وکیل می باشد وکالت آقایان لسانی و امانی را بر عهده دارد که از روز پنج شنبه به طور ناگهانی از محل کارش در تهران ربوده شده است.

 

نامه يك كودك  عرب اهوازی به كوفي عنان
دبير كل سازمان
ملل متحد

 

من كودك خردسالي هستم كه پدرم به علت عدالت خواهي توسط رژيم ظالم و ضد بشري ايران سه روز پيش محكوم به اعدام شد. اي پدربزرك مهربانم جناب كوفي عنان، بارها شبانه روز با گريه و زاري به خداي خودم متوسل شدم و از او كمك خواستم و ايشان مرا به سمت شما راهنمايي كرد.

 

سلام برتو اي پدر بزرگ مهربانم، اي خواهان عدالت. من ازاستان مظلوم و ستم ديده خوزستان و يا اقليم اهواز در جنوب ايران باشما سخن ميگويم، من ازسرزمين نفت خيز اهواز باشما سخن ميگويم، من از سرزمين نخل خيز خرما باشما سخن ميگويم، من از سرزمين غني و گازخيز اهواز باشما سخن ميگويم، من از سرزمين پا برهنه گان و مردم گرسنه وتشنه وكاملاً فقير اهواز باشما سخن ميگويم من از سرزمين تشنه عدالت وحق وحقيقت باشما سخن ميگويم، من فرزند يكي از محكومين به حكم ظالمانه اعدام باشما سخن ميگويم، من كودك خردسال زامل باوي هستم.

 

من كودك خردسالي هستم كه پدرم به علت عدالت خواهي توسط رژيم ظالم و ضد بشري ايران سه روز پيش محكوم به اعدام شد. اي پدربزرگ مهربانم جناب كوفي عنان، بارها شبانه روز با گريه و زاري به خداي خودم متوسل شدم و از او كمك خواستم و ايشان مرا به سمت شما راهنمايي كرد. خدا به من گفت هنوز روي كره زمين كساني هستند كه خواهان عدالت و حق و حقيقت هستند، خدا به من گفت، من بندگان صالحي روي كره زمين دارم كه مي توانند به شما گفتگو كنند: كوفي عنان، سازمان های حقوق بشر و سازمانهاي بشر دوستانه وعدالت خواه هستند كه مي توانند به شما كمك گفتگو كنند.

 

ااي كوفي عنان، اي پدر بزرگ خواهش ميكنم هرچه سريعتر به من كمك كن، خواهش ميكنم نگذار خاطره بدي ازسازمان ملل و ديگر سازمانهاي بشر دوستانه جهان داشته باشم، خواهش ميكنم هرچه سريعتر كاري بكنيد، خواهش ميكنم نگذار من دراين سن و سال يتيم بشوم، خواهش ميكنم نگذار اين ظالمين وخدانشناس پدرم رابكشند. من پدرم رادوست دارم، باوركن دوستش دارم، من هم مثل كودكان تمامي جهان پدرم را دوست دارم و ميخواهم كه او بالاي سرمن باشد ومرا در  اَغوش بگيرد و مرا نوازش كند. اخه جرم من چيه؟ كه در اين سن و سال بايستي يتيم بشوم !! اخه جرم من چيه؟ كه در اين سن وسال بايستي ازمهر و محبت پدر محروم بشوم!! باوركن ايشان مستحق اعدام نيست، او مثل شما و خيلي از ازادي خواهان و عدالت خواهان جهان فقط و فقط به دنبال عدالت بود. حكومت ايران درلباس اسلام و مذهب زمينهاي ما را به بهانه كشت نيشكر ازما گرفتند، اَب اَشاميدني ما را به بهانه هاي واهي به استانهاي فارس نشين منتقل كردند و ابهاي لجن و الوده به انواع ميكروبها به خورد ما دادند، نفت و گاز و ديكر منابع طبيعي ما را، ازما گرفتند، ما را ازكار بيكار كردند و انچنان ما را فقير و بيچاره نگه داشتند، كه شبها گرسنه مي خوابيم و روزها (در قرن بيست و يكم و عصر تكنولوجي) با پاي برهنه روانه خيابانها و كوچه هاي مملو از زباله مي شويم، جوانان ما را به انواع مواد مخدر معتاد كردند، زبان و رسم و رسوم ما را عوض كردند و حتى اسمهاي ما را از عربي به فارسي تغيير دادند و وقتي سخن از عدالت به زبان مياوريم ما را با كمال بي رحمي و بصورت وحشيانه و ضد بشري قتل عام مي كنند. انها به هيچكدام ازما رحم نمي كنند، انها به زنان، كودكان و پيرمردها و پرزنها هم رحم نمي كنند.

 

من مي دانم كه پدرم هيج كاري خلاف قانون انجام نداده است و خيلي از والدين كودكان ديگركه كه محكوم به اعدام شده اند هم هيچ كار خلاف قانوني انجام نداده اند، من ميدانم و يقين دارم كه تنها جرم ما عرب بودن ماست و الله چرا دادگاهی علنی و با حضور نماينده شما نميگزارند. از زماني كه حكم اعدام براي پدرم صادرشد، مادرم بيمارشد و تا كنون دربيمارستان بستري مي باشد و در اين مدت (يعني حدوداً 3 روز) هيچكس را نداشتم كه با ان درد دل كنم، ناگهان امروز براي يك لحظه نگاهم به تلويزيون افتاد و شما را ديدم، كه از عدالت و عدالت خواهي سخن مي گفتي، به ذهنم رسيد كه به شما متوسل بشوم، به سازمانهاي بشر دوستانه، به صليب سرخ جهاني، به كشورهاي بزرگ مانند امريكا، كشورهاي ااتحاديه اروپا, به كشور بريطانيا و كانادا و تمامي دولتها و انسانهاي عدالت خواه جهان و به تمامي كودكان دنيا متوسل بشوم، كه با من و با تمامي كودكاني كه مثل من پدرانشان تاچند روز ديگر و ممكن است همين امروز توسط حكومت ضد بشري ايران اعدام خواهند شد. من به شما متوسل ميشوم و خواهش ميكنم پدرم را به من برگردانيد، خواهش ميكنم نگذاريد پدرم را بكشند، خواهش ميكنم، خواهش ميكنم. من جزء او كسي را در اين دنيا ندارم، پدرم هروقت از سر كار مي اَمد مرا بغل ميكرد، مرا در اغوش خود مي گرفت و به همراه خود همه چيز برايم مي اورد. من هميشه با بازگشت پدرم به خانه باكمال خوشحالي به طرف او ميدويدم و در اغوش او مي رفتم، جناب كوفي عنان خواهش ميكنم به من بگو، حالا چه كسي مرا بغل ميكنه؟ حالا چه كسي مرا خوشحال و شاداب ميكنه؟ تمنا ميكنم، تمنا ميكنم هرچه سريعتر به من كمك كنيد.

ااي تمامي انسانهاي روي كره زمين، اي كودكان معصوم تمام دنيا، من هم مثل شما پدرم را دوست دارم و من هم مثل شما  دوست دارم پدرم بالاي سر من باشد و مرا نوازش كند، خواهش ميكنم با من هم صدا بشويد و فرياد بزنيد كه پدرم را نكشند، زيرا ازمن  به تنهائي كاري ساخته نيست و بارها  فرياد زدم و گريه كردم ولي نتوانستم كاري انجام دهم، خواهش ميكنم به من كمك كنيد تا جلوي اعدام پدرم و پدران بقيه كودكان مظلوم اهوازي را بگيريم، خواهش ميكنم، خواهش ميكنم، خواهش ميكنم.

كودك  عرب مظلوم اهوازي

18 6 2006