گزارشی از اخبار مربوط به آذربایجان در روزهای اخير

 

سانیوز:با وجود گذشت حدود 7 هفته از شروع اعتراضات و ناآرامی ها در آذربایجان, به نظر می رسد این روند همچنان ادامه داشته باشد.شواهد موجود نشانگر عزم و اراده ملت آذربایجان در مبارزه با سیاستهای تبعیض آمیز جمهوری اسلامی است.آگاهان مسائل آذربایجان معتقد هستند خودآگاهی ملی طی هفته های گذشته به شکل تعجب برانگیزی در بین ملت آذربایجان رشد یافته است و این روند همچنان ادامه دارد.ازینرو ادامه روندحاضر در آذربایجان امری بدیهی می نماید .

ظرف چند روز گذشته آذربایجان شاهد حضور گسترده نیروهای جمهوری اسلامی بود.دستگیری ها روند فزاینده ای به خود گرفت.تهدیدها و فشارها علیه فعالین حرکت ملی بیش از پیش شدت گرفت.اما در نهایت ناباوری رژیم توتالیتر, ملت آذربایجان نشان دادند تا رسیدن به حقوق خود راه در پیش گرفته را ادامه خواهند داد.

بنا به اخبار رسیده به سانیوز در چند روز گذشته تعداد بسیار زیادی از فعالین حرکت ملی در شهرهای مختلف آذربایجان دستگیر و یا اینکه تهدید به بازداشت شده اند.در این میان روز یکشنبه 12 نفر از فعالین شهر قوشاچای (میاندواب), روز سه شنبه علی بدلی در تهران و روز چهارشنبه مهندس سید زاده در تبریز دستگیر شدند .

از روز سه شنبه نیز سه تن ازفعالین حرکت ملی آذربایجان با اسامی رضا بی اوغلو، ائلچین(داریوش) حاتمی، شوکور(شکرالله) قهرمانی در آرازباری (خودافرین) در ارتباط با قورولتای قلعه بابک دستگیر و روانه زندان کلیبر گشتند!

در شهر خوي نيز بيش از سي نفر به اطلاعات برده شدند و بعد از بازجويي و تهدید آنها مبنی بر عدم شرکت در مراسم قورولتای بابک آزاد گرديدند.

در اردبیل روز سه شنبه اکبر قربانی در محل کارش توسط افراد لباس شخصی بازداشت شد.قربانی امروز شنبه 10تیر به دادگاه انقلاب برده خواهد شد.در همین شهر عباس لسانی حدود یک ماه است که در اعتصاب غذا به سر می برد .لسانی از دو هفته پیش نیز دست به اعتصاب خشک زده است.و تنها هنگام بی هوشی به ایشان سرم تزریق می شود.با این حال دستگاه گوارشی ایشان مختل گشته و از امروز وی در بیمارستان بستری خواهد شد.

در زنجان رضا عباسی از موسسین آسمک و عضو سازمان ادوار تحکیم وحدت بازداشت شد و منزل مسکونی سعید متین پور زمانی که ایشان حضور نداشتند مورد تفتیش 3 ساعته ماموران قرار گرفت.

همزمان با ساير شهرهاي آذربايجان، چند تن از فعالين شهر اورميه در چند روز گذشته دستگير شده اند. صاحب علي رستمي ملقب به ائلياز يئكنلي يكي از اين فعالين مي باشد كه در شهر تبريز دستگير شده است. وي ماه گذشته و در جريان ناآرامي هاي اورميه نيز توسط ماموران دستگير شده بود. هم چنين وحيد اميني دانشجوي اهل قوشاچاي (مياندوآب) دانشكده فني اورميه نيز شب گذشته در منزل دانشجويي خود در خيابان زنجير اورميه به همراه هم منزلي خود به نام سعيد دستگير شده است. در پي جستجوي منزل وي تعدادي اعلاميه مبني بر دعوت مردم به حضور در مراسم قلعه بابك توسط ماموران به دست آمده است. در عين حال خبري از بازداشت شدگان روزهاي گذشته اورميه به دست نيامده است. اين افراد شامل مهندس ابراهيم رشيدي، مهندس عليرضا جوانبخت، كريم پاشايي و تعداد ديگري از فعالين مي باشند.

در شهر اهر تعداد بسیاری از فعالین این شهر از جمله دکتر محرم کامرانی و صالح ملا عباسی از خانه هایشان ربوده و به نقطه نامعلومی منتقل شده اند.در همین شهر روز پنج شنبه اکرم اسداللهی از اعضای تحریریه نشریه یول در منزل مسکونی خود دستگیر و پس از چند ساعت بازجویی در اداره اطلاعات آزاد گردید و...

اوضاع در شهرهای دیگر آذربایجان نیز به همین منوال است بنا به گزارشات رسیده به سانیوز فقط در محله نیار اردبیل بیش از 100 نفر از فعالین به اطلاعات نیروی انتظامی احضار شده اند.

اما از روز پنج شنبه خطوط تلفن و اینترنت در شهرهای مختلف آذربایجان از جمله تبریز,اهر و کلیبر مختل شده است.در بسیاری از شهرها استفاده از موبایلها و ارسال پیامهای کوتاه نیز ناممکن گشته است.

 

اما با وجود این تدابیراز تعداد کسانی که قصد عزیمت به کلیبر را داشتند کاسته نشد.گزارشات حاکی است که تنها در روز پنج شنبه بر روی بیش از 110هزار خودرو که احتمال می رفت در حال عزیمت به قلعه بابک هستند برچسب زده شد.

تعداد ایستهای بازرسی نسبت به سالهای پیش حدود ده برابر گردید و به کمتر کسی اجازه داده شد وارد شهر کلیبر شود و ازینرو عزیمت کنندکان راه تبریز در پیش گرفتند تا در شاه گلی و راسته کوچه اعتراضات مدنی خود را پیش ببرند.عصر روز جمعه دهها هزار نفر در این مکانها حضور به هم رساندند تا یاد جانباختگان اعتراضات اخیر و همچنین فداکاری های قهرمان ملی خود بابک را گرامی بدارند.که با حضور نیروهای وابسته به مرکز این تجمعات به خشونت کشیده شد.روز پنج شنبه نیز شهر نقده شاهد حضور هزاران نفر از مردم در گرامیداشت یاد شهدای خود بودند که این مراسم نیز به خشونت کشیده شد.

اما علیرغم بایکوتها اخبار مربوط به حوادث آذربایجان از طرف رسانه ها و برخورد دوگانه روشنفکران و فعالین سیاسی مرکزدر قبال مسائل آذربایجا ن اخبار این منطقه به سرعت در نقاط مختلف جهان پخش گردید.عفو بین الملل نیزانتشار بیانیه ای خواستارعدم برخورد غیر منطقی با شرکت کنندگان مراسم بابک گردیده و خواستار آزادی تمام بازداشت شدگان حوادث اخیر شد.

در همین حال امروز نرگس محمدی سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر از مسوولان امر خواست جهت احقاق حقوق بازداشت‌‏شدگان، پرونده آنها را هر چه سريع‌‏تر رسيدگی و در جهت آزادی آنها اقدام کنند.

 

http://snews.tk

saznews@gmail.com

 

 

 

هم زمان با مراسم قلعه بابك آسمان شهرهاي آذربايجان نورباران شد

 

اورمونيوز(1385/4/10):

عليرغم حاكم بودن جو پليسي در شهرهاي آذربايجان، ديشب و همزمان با مراسم سالانه قلعه بابك آسمان شهرهاي آذربايجان توسط فعالين آذربايجان نورافشان شد. در اورميه اين مراسم راس ساعت بيست و يك (نه شب) در نقاط مختلف شهر از جمله ميدان استقلال جنب پارك ساوالان (واقع در شهرك ايثار)، پارك ساعت، پارك ساحلي الغدير و پارك جنگلي صورت پذيرفت. همزمان در نقاط يادشده اعلاميه هايي نيز از سوي فعالين آذربايجاني درميان مردم پخش شد. در اين اعلاميه ها مضاميني چون رسمي شدن زبان تركي در ايران، شناسايي و مجازات مسببين جنايات اخير در آذربايجان و معرفي قاتلان حوادث خرداد ماه درآذربايجان و رفع تبعيض هاي اقتصادي عليه مردم آذربايجان به چشم مي خورد. اين اعلاميه ها در شرايطي پخش شد كه تلاش ماموران دولتي براي دستگيري پخش كنندگان آنها به نتيجه نيانجاميد.

گفتني است به دليل محدوديت هاي اعمال شده در سالهاي اخير براي حضور در مراسم قلعه بابك، فعالين سياسي آذربايجان به دنبال راه هايي ميگردند كه بتوانند ضمن بزرگداشت ياد بابك به اعتراضات مسالمت آميز و مدني خود بر عليه نظام سياسي حاكم ادامه دهند. برگزاري مراسم نورافشاني كه نخستين بار در سالروز 21 اذر سال پيش انجام پذيرفت ميتواند يكي از اين راه هاي عملي براي رسيدن به اين هدف قلمداد شود.

 

 

 

دو تن از زندانيان اورميه آزاد شده اند

 

اورمونيوز(1385/4/10):

ايوب حسن بگلو از فعالين حركت ملي اذربايجام در اورميه كه در جريان تظاهرات روز دوم خرداد دستگير شده بود آزاد شده است. هم چنين حسن وقاصلو يكي ديگر از فعالين آذربايجاني در اورميه هفته گذشته با قرار وثيقه بيست ميليون توماني آزاد شد.وي نيز در جريان نا آرامي هاي ماه گذشته اورميه بازداشت شده بود. در عين حال خبري ازائلياز يئكنلي و كريم حسن زادهدر دست نمي باشد. بر اساس آخرين خبرهاي به دست آمده ماموران اداره اطلاعات اورميه به بستگان درجه دوم ابراهيم رشيدي نيز كه يك ماه پيش در دانشگاه اورميه بازداشت شده بود حتي پاسخي در مورد چگونگي وضعيت وي نمي دهند و اعلام ميكنند تنها به بستگان درجه اول وي جوابگو خواهند بود. در پي مراجعه برادر وي به اداره اطلاعات اورميه نيز ماموران امنيتي اعلام نموده اند كه منتظر اعلام نظر اداره اطلاعات شهرستان مشكين شهر مي باشند تا نظرنهايي را در مورد وي اعلام كنند.

 

 

 

 

بؤيوك آذربايجان قهرماني بابك، تبريز شهري نين مختلف يئرلرينده نورافشانليق مراسيمي ايله آنيلدي

 

الده اولونان معلوماتا گؤره دونن تير آيينين 9- دا تبريزده بؤيوك بابك ، نورافشانليق مراسيمي ايله آنيلدي. تبريز شهري نين مختلف يئرلرينده گئجه ساعات 9- دا آذربايجان ميلي فعاللاري منتظم شكيلده بو مراسيمه قاتيلاراق فارس شوونيزمي نين قدار سياستلرينه قارشي چيخا بيلديلر. تبريزين هر بير طرفي مينلر سپاه، بسيج و نيروي انتظامي قوه لري ايله قوروق اولونسا دا بؤيوك بابك گؤروشونه چاتا بيلمه ين ميلتچيلر اؤنجه دن پلانلانميش نورافشانليق مراسيميني تام ظفرله باشا وورموشلار. مراسيم باش توتان زامان مينلرجه بيلديري و بيانيه ياييلميشدير.

مراسيم آذربايجان مئيداني، ائينالي اته يي ، اماميه ده ستارخان پاركي، ارم، سنتو يولو(تراكتور سازي)، باغلار باغي، باغمئشه ، آبرسان، هاوا آلاني(فرودگاه) و ... يئرلرده حياتا كئچميشدير. دئييلن لره گؤره مراسيم باش توتان زامان چوخ يئرلرده نظامي قوه لر بوتون حيرت ايچينده قالاراق نه ائده جكلرينده قالميشلار. سؤزسوز كي بو مراسيمين بئله بير آغير سياسي و امنيتي دورومدا كئچيريلمه سي آذربايجان ميلي حركتي نين قابليت و گوجونو گؤسترمكده دير. هم ده آلينان خبرلره گؤره تبريز ايله بيرگه اورمو و زنگان شهرلرينده ده بو كيمي مراسيم لر قئيد ائديلميشدير.

 

 

 

 

شفاف سازي پيرامون حوادث آذربايجان در خرداد ماه هزارسيصد وهشتاد و پنج

شهنازغلامي

مقدمه

دراين نوشتار ابتدا حوادث تاريخ ساز و تاثيرگذاراخير آذربايجان از دريچه رسانه هاي داخلي مورد بررسي  قرار گرفته است و سپس حركت مدني مردم آذربايجان در دهه اول خرداد ماه سال 1385 در سه بخش تحت عناوين:

  ــ مشخصه هاي حركت مدني آذربايجان

 ـــ عوامل حركت مدني آذربايجان

  ـــ مطالبات حركت مدني آذربايجان

مورد تحليل قرار گرفته است.  

اميد است ،‌اين نوشتار توانسته باشد ، در پشت اين فضاي سياسي غبارآلود، فضاي حقيقي و درد آور حيات اجتماعي مردم حماسي آذربايجان را به تصوير بكشد .

اكنون روزها ست كه از واقعه اول خرداد مي گذرد. تعداد زيادي از دوستان و همفكران ما كه دوشادوش هم دردهها مراسم و برنامه مشترك شركت كرده بوديم، در خيابانها به جرم بزرگداشت بزرگان سرزمينمان همچون باقرخان ، ستارخان ، صمد بهرنگي و... كتك خورده بوديم و زنداني شده بوديم و بر فراز قلعه پر افتخار بابك ناميرا ، حماسي ترين سروده ها را فرياد كرده بوديم .

اكنون اكثريت آنان در زندان هاي مخوف حاكميت اسلامي به جرم عشق به آزادي و عدالت و تحقق مردم سالاري و هويت خواهي به اسارت گرفته شده اند .

نيروهاي امنيتي با خشونت و قساوت بي حد و مرز ، بدون داشتن احكام قانوني به خانه آنها هجوم آورده اند و به جرم براندازي و تجزيه طلبي همه را به حبس برده اند .

ما از وضيعت زندانيان و نحوه رفتار نيروهاي امنيتي با آنان كاملا بي اطلاع بود  و به شدت نگران امنيت جاني تك تك زندانيان دستگير شده در مناطق ترك نشين هستيم .

خانواده هاي دستگيرشدگان از نظر رواني در وضيعت بسيار اسفناكي بسر مي برند و گويي تمامي آذربايجان به قلب تپيده مبارزه طلبي و عدالت جويي و آزاديخواهي در آمده است .

امروز مردم آذربايجان در سرتا سر ايران آمده اند تا حق خود را مطالبه كنند چرا كه حق اگر مطالبه نشود ، قابليت پرداخت ندارد .

امروز مردم آذربايجان آمده اند تا با سرمايه عظيم و عميق گنجينه هاي تاريخي، فرهنگي و اجتماعي نقشهاي بديع بيآفرينند و چونان هميشه تاريخ شگفت انگيزي و اثر بخشي نمايند، از محدوده نظريه و تئوريها يا فراتر نهاده و با مقوله عمل در حيات جمعي هم مرز گردند.

باري اكنون ملت آذربايجان با حركت هاي تازه شكل گرفته، در حال بيدار شدن از خوابهاي چندين ساله است تا آثار آن زخم ها ي كه در دوران پهلويان بر او وارد آمده بود و درزمان استقرار حاكميت اسلامي نه تنها اين زخم ها التيام نيافت بلكه رفته رفته تشديد گشت و مي شود ، از روح و روان خود پاك كند .

 در اينجا روزانه هزاران نفر، زن و مرد از جان گذشته به خيابانها مي آيند و بي هراس از هجوم و حمله و كشتار و قتل عام پاسخ همه استحاله ها و مهجور بودن از هويت تاريخي ، فرهنگي و زباني خود را فرياد مي زنند، صدها نفر زخمي و دهها نفر كشته مي شوند .

بيمارستان ها آمار دقيقي از آنان به هيچ كس ارائه نمي دهند و از سوي ديگر خود مجروح شدگان نيز براي اينكه شناسايي نشوند از رفتن به بيمارستان ها امتناع مي ورزند .

اكنون هفته هاست كه سرزمين مادري ما، با شكوه و مقاوم ، در مسير توقف ناپذيرتاريخي خود زخمي و دردمند در زير چكمه هاي نظاميان نفس مي كشد .

 

حركت مدني مردم آذربايجان از نگاه رسانه های داخلی

 

 روزنامه ايران شماره 3469 روز جمعه مورخ 22/2/85 در ضميمه صفحه كودك خود به چاپ مطلبي در قالب عباراتي  نسنجيده و بي مغزاقدام نمود و در آن به فرهنگ، زبان و شخصيت مردم ترك زبان توهين و اهانت نمود . این عمل باعث اعتراضات گسترده در دانشگاهها ، محافل فرهنگی ومجامع عمومی گردید، اعتراض هايي كه طي روزهاي گذشته دامنه آن به شهرها و مناطق مهم از جمله تبريز، اروميه ، اردبيل ، زنجان ونقده و ... كشيده شد و بيش از 30 نماينده مجلس خواستار استيضاح وزير ارشاد شدند وحتی يكي از نمايندگان خواستار عذرخواهي رئيس جمهور از مردم آذربايجان شد.

شركت كنندگان در اين اعتراض مدني خواستار مجازات مسئولان روزنامه ايران گرديدند . اما اين اعتراضات كاملا مدني توسط گروهي اغتشاشگر كه با هويتي ناشناخته وارد جريانات شدند و با اعمال هرج و مرج طلبانه شيشه هاي بانكها و مؤسسات دولتي را شكستند واتوبوس ها را به آتش كشيدند و به اموال دولتي خسارات زيادي وارد آوردند تا حدود زيادي از مسير اصلي مطالبات مردمي منحرف گشت.

 شعارهايي كه در آن روزهاي پر التهاب توسط مردم آذربايجان داده مي شد و تا حدودي بيانگر خواسته هاي آنان ميباشد ،عبارتند از:

آذربايجان وار اولسون - ترك ديلي رسمي اولسون

(پاينده باد آذربايجان- زبان توركي رسمي شود)

ياشاسين آذربايجان ( زنده باد آذربايجان )

 اؤلوم اولسون فاشيسته ( مرگ بر بر فاشيست )

 هآراي ــ هآراي من توركم ( فرياد ـــ فرياد من تورك هستم)

 آناديليم وار اولسون ــ  دشمن لريم خواراولسون

(زبان مادري ام زنده بمانادــ  دشمنانم خوار شوند)

آذربايجان اوياخدي فارسلار بيزه قونا خدي

(آذربايجان بيدار است فارسي زبانها مهمان ما هستند)

ا ؤلؤم اولسون شووينيسته (مرگ بر شووينيست)

بيز اؤلمه يه حاضيريك بابكين ائولادييك

(ما براي مردن آماده ايم ما از نبيره بابك هستيم )

 

همزمان با گسترده شدن دامنه اعتراضات در داخل كشور در خارج نيز اعتراضات وسيعي عليه  اين اقدام توهين آميز نسبت به ملت ترك انجام گرفت.

كه از جمله مي توان به خبري اشاره داشت كه در هفته نامه"ميثاق " يكي از نشريات وابسته به  جناح راست  در شماره212 تاريخ  8/3/85 چنين آورده شده است:

"طي روزهاي اخير اقدامات مشخصي در حمايت ازاين طيف به عمل آمده است. برخي نمايندگان مجلس باكو آشكارا از آشوب گران حمايت كردند در تاريخ 2/3/85 تعدادي از اعضاء احزاب ضد ايراني در باكو مقابل سفارت ايران تجمع كرده و در مقابل چشمان پليس دولت باكو پرچم ايران را آتش زدند ....به محض وقوع آشوبها سايتهاي متعدد و جديدي براي پوشش تبليغاتي ايجاد شد كه نشان مي دهد اقدامهاي آشوبگرانه در داخل و اقدامات خارجي؛ به صورت مجموعه اي هماهنگ عمل مي كنند."

در پي اعتراضات مردم استان هاي آذربايجان هيئت نظارت بر مطبوعات در پنجاه ودومين جلسه از دهمين دوره خود كه به طور فوق العاده در روز سه شنبه 2/3/85 برگزار شد با اكثريت آرا روزنامه ايران را توقيف كرد .

به گزارش ايسنا هيئت نظارت بر مطبوعات این روزنامه را به دليل انتشار مطالب تفرقه افكن و تحريك آميز و با استناد به تبصره ماده دوازده قانون مطبوعات و بر اساس بند 5 ماده 6 همان قانون توقيف و به دادگاه ارجاع كرد و همچنين "مانا نيستاني " طراح كاريكاتور و "قاسم فر" سر دبير روزنامه " ايران جمعه" بازداشت شدند و تحريريه روزنامه ايران اين عمل سخيف را خطايي از سر غفلت و اشتباه و شايد بي مبالاتي عنوان کرد.

تحريريه روزنامه ايران دو بار در تاريخ هاي 26 و28 ارديبهشت در صفحه اول روزنامه ايران عذرخواهي هايي را چاپ كردند همچنين مسئولان اين روزنامه در اولين شماره بعدي روزنامه  "ايران جمعه" يعني 29 ارديبهشت در مطلبي تحت عنوان "ما را خيال رنجش ياران نبود" بار ديگر سعي كردند عمدي نبودن اشتباه خود را تكرار كنند.

نشريه سياسي- اجتماعي" ميثاق " شماره 212 تاريخ 8/3/85 كه ديدگاههاي جناح محافظه كار را بازتاب مي دهد.

"اعتراض گسترده مردم آذربايجان را وابسته به "جريان بيگانه گرا" عنوان كرد كه در نقاب دفاع از زبان، فرهنگ و حقوق آذريها عليه وحدت ملي وامنيت ملي و در راستاي منافع بيگانه گان  عمل مي كند. به اعتقاد انها جريان تجزيه قومي از يك سو با پنهان شدن در نقاب آذربايجان تلاش ميكرد خود را بر آمده از جامعه آذري نشان دهد و از سوي ديگر با پرهيز از مخالفت سريع با نظام مي كوشيد ماهيت ضد ايراني و ضد انقلابي خود را از چشم سياستمداران ساده نگـرــ _درون حاكميت پنهان نگه دارد. اين در حالي است كه" روح الله رشيدي " در نشريه "آذر پيام" وابسته يه همان جناح شماره 164 تاريخ 8/3/85 از اينكه اقشار متدين وانقلابي نتوانسته اند رهبري اعتراضات را به عهده بگيرند و يا نمايندگان مردم تبريز و مسئولين از حضور در راهپيمايي اعتراض مردم اجتناب ورزيده اند و در نتيجه در فقدان اين گزاره ها افرادي سوار بر امواج احساسات پاك مردم شده اند ابراز تا سف كرده است.

آقاي "آقازاده" رييس كل دادگستري آذربايجان ضمن آنكه ادعا كرده است هيچ فرد متشخص ويا دانشجويي در بين دستگير شدگان نيست  و همه دستگير شدگان اراذل و اوباش سابقه دارهستند .

در مصاحبه اي كه با روزنامه محلي "عصرآزادي " شماره 1241 تاريخ 11/3/85 انجام داده است در مورد حوادث اخير اذربايجان بدون توجه به گستره عميق و وسيعش چنين گفته است:"عوامل اصلي اشوب چند روز گذشته در تبريزومرند 71 تن از پان تركيستهاــمنافقين ،ضد انقلاب و حزب مشاركت و اراذل واوباش پرونده داربودند كه 51 تن از آنها بازداشت و حكم 20 نفر ديگر كه فراري هستند صادر شده و تحت تعقيب هستند."

وي مي افزايد: "آشوب گران در روز واقعه به بيست دستگاه اتومبيل شخصي خسارت وارد و پانزده مغازه متعلق به مردم را تخريب كردند، همچنين دوربين و وسايل شخصي مردم عادي را معدوم و چند حمايت از مستمندان موسسه خيريه را تخريب يا معدوم كردند."

شيشه سي و پنج بانك شكسته و دو بانك را آتش زدند و به دو دستگاه ماشين شهرداري نيز خسارت وارد شد، اينها همان اراذل ،اوباش، مغرضين،آشوبگران و فرصت طلبان هستند.

گه اعتقادي به مردم و اموال آنان ندارند و جيره خوار دشمنان و ضد انقلاب هستند واز خارج هدايت مي شوند."

 

 مشخصه هاي حركت مدني مردم آذربايجان

ـــ‌ از آنجايي كه خاستگاه اين اعتراض عمومي دانشگاهها و نهادهاي فرهنگي است بنابراين مي توان آن را اعتراض مدني به شمارآورد .

ـــ‌ بر حق بودن اعتراضات علاوه بر گروههاي سياسي ــ اجتماعي فعال در كشورازطرف مسئولين سياسي و قضايي نيز مورد تأكيد قرارگرفته است.

ـــ حركت اعتراضي مردم  آذربايجان يك حركت خود جوش ــ اصيل ــ مردمي است .

ـــ احياي فرهنگ اصيل خودي به عنوان اصلي ترين خواسته اعتراض كنندگان مورد درخواست قرار گرفته است .

ـــ حركت اعتراض آميز اخير حركتي عمل گرا محسوب مي شود و چنان بنظر مي رسد كه فاقد برنامه ريزي تشكيلاتي و سيستما تيك مي باشد .

 در تشويق مردم براي گسترده تر شدن دامنه اعتراضات   GUNAZ T.Vـــ كانال تلويزيوني عمومي نقش مهمي را ايفا كرده و مي كند .

ـــ جنبش مدني حاضر از سوي كشورهاي تركيه و آذربايجان شمالي مورد حمايت قرار گرفته است.  

ــ پايه هاي اقتصادي در حركتهاي اعتراضي ــ با توجه به اينكه اهميت و تاثيرات پايه هاي اقتصادي در بطن زندگي مردم غير قابل انكار بوده و رابطه مسستقيم با نوع تفكر و انديشه يك جامعه دارد، در حركت اخير مردم آذربايجان نيز بحران اقتصادي در اين منطقه ــ كه پس از دوره رياست جمهوري آقاي رفسنجاني از رتبه دوم اقتصادي كشور به رتبه شانزدهم سقوط كرده است ــ باعث شد مردم معترض نسبت به افرادي كه با هويت مجهول در اين اعتراضات به ساختمان بانكها كه از مراكز مهم اقتصادي دولت بشمار ميرود،حمله كردند  واكنش جدي از خود نشان ندهند و اين امر موجب تخريب بيش از پيش ساختمانهاي مراكز اقتصادي دولت شد.

 

ـــ اين جنبش از سه جهت مورد تهديد و آسيب واقع است:

ــ گروهي كه به طرزي هيستريك و بيمارگونه برآنند تا اعتراضات مدني مردم آذربايجان را با عناوين مختلف از قبيل تجزيه طلبي، اقدام عليه امنيت ملي و ... مورد بهره برداري قرارمي دهند كه هيچ وقت و در هيچ كدام از حركتهاي مدني با تمامي دخالت ها و آشوب گريهايشان چهره مشخصي از خود نشان نداده و به صورت مبهم ولي در تمامي امور دخالت مي كنند.

ــ از سوي نيروهاي حاكميت، همچون بسيج ، گروهاي فشارو سربازان گمنام امام زمان (عج) كه با رخنه در اركان آن سعي دارند اين جنبش اعتراض آميز مردمي را براي رسيدن به مقاصد جناحي خود مورد بهره برداري قراردهند ،ولي عملكرد آنان در اعتراضات اخير در چنين موقعيت زماني كشور بيشترين نفع را براي بيگانگاني كه قصد ايجاد اختلاف و تفرقه درداخل ايران را دارند، داشت .

بطوريكه عملكرد آنان موجب نارضايتي شديد وايجاد تنفر بين ملت و نيروهاي مردمي همچون بسيج و...شد . و اين مطابق خواست بيگانگان بود، لازم به توضيح است كه عملكرد و مانورهاي آنان (بسيج) يادآور مانور "دفاع شهري " آنان در سال گذشته در سطح منطقه شمال غرب ــ كه اكثريت قريب به اتفاق آن را استانهاي ترك زبان تشكيل مي دهند ــ است.

 ــ گروه هاي ضد اجتماعي و هرج و مرج طلبان و خرابكاراني كه با رفتارهاي آنارشيستي و با حضور در اعتراضات اموال دولتي  همچون بانكها ، ساختمانهاي بيمه، اتوبوس ها و ... را مورد تعرض و تجاوز قرارمي دهند .

 

ـــ‌ اين اقدام روزنامه ايران زاييده يك تفكر آني نبوده است ، محصول رويداد تكويني است كه از يك قرن پيش نطفه آن در عصر رژيم منحوس پهلوي بسته شده بود .

با روي كارآمدن "رضا خان" و پسرش علاوه بر استبداد ملي ، پروژ يكسان سازي و نابودي هويت ملي ملل غير فارس در ايران خصوصا" بر مردم ترك نشين كه قبل ازآن از مترقي ترين و توسعه يافته ترين ايالتهاي ايران به شمارمي رفت و در حقيقت انقلاب مشروطه با تكيه بر فعاليتهاي فكري روشنفكران آذربايجان و مبارزات دليرانه مردم آذربايجان به نتيجه رسيده بود،تحميل گرديد.

رژیم  پهلوی با استخدام  روشنفکران آن دوره و نیز با استفاده از ابزار سرکوب علیه نیروهای فرهنگی ، گروههای سیاسی مستقل ، ایجاد خفقان و رعب و وحشت و با شعار"يک ملت ، یک زبان و یک دولت " برآن شد تا هویت ملت ترک را تغییر دهد وازآنها ملتی زبون ،خود باخته و بی هویت بسازد."

آسیمیلاسیون - سیاست یکسان سازی حکومت مرکزی برعلیه ملل غیر فارس به ویژه در آذربایجان در طول 80 سال اخیر باعث آسیب دیدن هویت سیاسی، اقتصادی وفرهنگی آذربایجان گردیده است.

متاسفانه حاکمان اسلامی درایران علی رغم گذشت 27سال از انقلاب اسلامی  نتوانسته اند مسائل مربوط به  قوميتها را به طرز عادلانه تري در آورند و در نتيجه ملت ما از آن وضيعت بحران هويتي بيرون نيامده اند . و اين اتفاقات مفهوم ذهنيتي تحت عنوان "كميته سيصد" را در اذهان عمومي، عيني تر و تاثيرات اين كميته را قابل باورتر مي سازد.

امروز مروجان افكار شوونيستي بايد متوجه باشند كه وقتي اجحاف و بي عدالتي غير قابل تحمل باشد مقاومت در برابر آن امري محتوم  خواهد بود و رودررويي با خواست هاي مردمي و بر خورد غيرمنطقي و بي پايه متكي بر زور و سلاح و نيروهاي نظامي هر چند در كوتاه مدت بتواند نتيجه بخش باشد ولي در بلند مدت نه تنها مردم را از مطالباتشان دور نخواهد كرد بلكه آنان را دچار استرس سياسي ساخته و ذهنشان را آماده پذيرش تبليغات مسمومي خواهد ساخت كه بيش از هر كس مطلوب نظر بيگانگان است .

 

 

عوامل حركت مدني آذربايجان

ـــ ساختارغيردموكراتيك حاكميت اسلامي از جمله مهمترين عوامل مؤثر در ايجاد وضعت نا آرام و پر تنش فعلي است.

حكومت اسلامي در ايران از نوع حكومت هاي تك ساختي با بافت سا نتراليستي است كه هرگز به معناي  واقعي  كلمه نتوانسته ، پاسخگوي نيازهاي ملي ـــ فرهنگي ـــ اجتماعي و سياسي جامعه باشد ، طبيعي است اگر اداره كننده گان يك جامعه به خواسته هاي مردم  آن سرزمين جواب ندهند با يك حركت گريزاز مركزروبرو شوند .

ـــ از ديگر عوامل ايجاد فضاي متشنج اجتماعي ــ ـسياسي حاضر در مناطق ترك نشين عدم اجراي قوانيني است كه تحت عنوان اصل 15 ،19 ... جهت تحقق بخشيدن به عدالت ميان قوميت ها و نيز آموزش زبان مادري در قانون اساسي كشور تدوين شده است .

و نيز بي توجهي حاكمان كشور نسبت به اجراي بيانيه هاي سازمان ملل كه ذيلا" به قسمتهايي از آنها اشاره ميشود :

در بيانيه حقوق افراد متعلق به اقليت هاي ملي ـــ نژادي ـــ مذهبي ـــ زباني . مصوب مجمع عمومي سازمان ملل متحد طي قعطنامه شماره 47 / 135 مورخ 18 دسامبر 1992 مي خوانيم :

ـــ با ملاحظه اين كه تأمين حقوق افراد متعلق به ملت ها و اقوام و اديان و زبان هاي اقليت ها منجر به ثبات سياسي و اجتماعي كشورهايي كه در آن به سر ميبرند ، مي شود .

ـــ با توضيح اين حقيقت كه تأمين و حفظ مستمر حقوق افراد اقليتهاي ملي ـــ نژادي ـــ مذهبي و زباني يكي از شرايط لازم پيشرفت اجتماعي و به طورعام و در چارچوب يك دموكراسي مبتني بر قانون باعث تقويت مودت و همكاري ساكنين آن كشورها مي باشد .

اين بيانيه را در مورد حقوق افراد اقليتهاي ديني ،مللي يا نژادي و زباني اعلام مي دارد .

ماده يك :

1 ــ ملل عضو، موجوديت و هويت اقليتهاي ملي و قومي فرهنگي و مذهبي و زباني را در محدوده مرزهاي اين اقليتها حفظ و شرايط حمايت ازآنان را فراهم خواهند نمود.

ماده چهار:

2 ــ ملل متبوع، اقدامات لازم را براي خلق شرايط مناسب در مورد افراد متعلق به اقليتها در جهت ابراز ويژگيهاي آنان و ترويج فرهنگ ، زبان ، مذهب ، سنن و لباسهاي آنان را اعمال خواهند داشت .

3 ــ ملل متبوع در صورت امكان بايد اقدامات لازم را دراين كه افراد متعلق به اقليتها فرصتهاي مناسبي براي ياد گيري زبان مادري و يا دريافت قوانين و مقرات به زبان مادري خود داشته باشند، ايجاد نمايد .

4 ــ ملل متبوع در صورت امكان تمهيدات لازم را در زمينه تحصيل به زبان مادري و تشويق در كسب معلومات تاريخي ، سننتها ، زبان و فرهنگي كه در درون مرزهاي آن اقليتها وجود دارد، اعمال خواهند نمود .

بنابراين ضروري است حاكميت ايران كه متعهد به اجراي اعلاميه هاي جهاني حقوق بشر گرديده است بافت پلورال فرهنگي ايران را با توجه به كثيرالمله بودن به رسميت بشناسد و در آمدهاي ملي را به طور عادلانه جهت حمايت از زبان ، فرهنگ و مذهبهاي اقوام مختلف قرار دهد .

ـــ عامل ديگر مشكل پسرفت اقتصادي در منطقه است .

عليرغم موقعيت ممتاز و بي نظير آذربايجان از نظر وجود عوامل طبيعي نسبتا" مساعد جغرافياي از قبيل اقليم ، منابع آبي ، پوشش گياهي و نيز منابع غني ، مس ، طلا ، آهن ، جيوه ، ذغال سنگ ، گچ ، سنگهاي تزييني ، گرانيت مرمر و ساير منابع معدني در سطح منطقه و نيز داشتن پتانسيلهاي ويژه از نظر نيروي انساني متخصص و ماهر به دليل اعمال رويكردهاي سياسي و انحصار طلبانه وشوونيستي، آذربايجان ، شاهد پسرفتي تدريجي در شاخصها و رتبه بنديها مي باشد.

" ما در منطقه آذربايجان ، شش استان آذربايجان شرقي آذربايجان غربي ، اردبيل ، زنجان ، قزوين و همدان را داريم كه با چهار كشور عراق ، تركيه ، جمهوري آذربايجان و ارمنستان هم مرز هستند. كل صادرات اين شش استان كمتراز استان كرمان است كه با هيچ كشوري هم مرز نيست، اين مسئله چگونه قابل توجيه است ؟!

هيچگونه توجية اقتصادي و منطقي براي اين قضيه وجود ندارد".1

"مناطق توسعه يافته كشور را بر روي نقشه علامت گذاري كنيد خواهيد ديد مناطق توسعه يافته علي رغم اينكه مركز ايران پتانسيل و ظرفيتهاي اقتصادي را نداشته ، در مركز ايران قرار دارد .

حال با وجود اينكه عمده نفت و ثروت اين كشور در خوزستان توليد مي شود ، مي بينيد كه بيكاري و اعتياد و فحشاء در اين منطقه بيداد مي كند.

آذربايجان ، كردستان و ديگر مناطق مرزي چنين وضعيتي  دارند و در واقع مي توان نتيجه گيري كرد كه كل حاشيه و امكانات موجود در حاشيه درخدمت متن و مركز قرار گرفته است. ... همان طور كه ما دوگانگي شمال و جنوب را در شهرها داريم دوگانگي شمال و جنوب كشور را نيز داريم .

متأسفانه دوگانگي شمال و جنوب در اقتصاد كشور ، وابسته تئوري اقتصادي مركز پيرامون شده است .

 ما درعلم اقتصاد يك تئوري داريم تحت عنوان مركز پيرامون به اين معنا كه هر چه در مناطق مختلف است به مركز سرازير مي گردد."2.

ـــ "مورد هجوم قرار دادن آثار تاريخي و باستاني و ميراث فرهنگي از ديگر هجمه هاي تاريخي ، خصوصا" در دهه هاي گذشته است .

چه كسي است كه ويران شدن قسمتهاي مجموعه" صاحب الامر" را در جريان احداث خيابان دارائي بياد نداشته باشد .

چگونه مي توان از بين رفتن بناي " شمس العماره" مشهور به "عالي قاپو" را از ياد برد از تخريب " كتاب خانه ملي " سالن منحصر به فرد " شير و خورشيد " و " ارك عليشاه تبريز" كمتر از بيست سال مي گذرد " مسجد كبود" و " ارك عليشاه" هنوز هم زير تهاجم چرخهاي لودرها و بولدوزرها و از همه مهمتر فرمانهاي تخريب قرار دارند . آيا مي توان نابودي مجموعه " گورستان سرخاب" و " مقبرة الشعرا" را به ورطه فراموشي سپرد؟

چگونه مي توان تخريب " كاروانسراس تاريخي حاج رسول " را در مركز شهر فراموش كرد؟ هيچ گاه تجاوز به حريم " ربع رشيدي " از خاطره ها دور نخواهد شد . كجايند" دروازه هاي محلات" و خانه هاي تبريز؟

متأسفانه طبق تحقيقات به عمل آمده بيشترين سهم اين تخريبها از سوي ارگانهاي رسمي و دولتي خصوصا" شهرداري صورت گرفته است كه جاي تأمل و در عين حال تأسف است. ارگانهاي دولتي به جاي اينكه خود حافظ آثار باستاني و فرهنگي باشند در صف اول اين تخريب ها قرار داشته و دارند . چگونه مي توان تخريب " خانه قديمي كاوه" واقع در محدوده چاي كناررا كه در فهرست آثار ملي قرار داشته توجيه كرد ؟ با چه استدلالي مي توان تخريب " خانه صدقياني" را در مركز شهر توجيه كرد ، چه تضميني براي عدم تكرار اين گونه تهاجم ها و ويرانگري ها وجود دارد ؟ چه دستهايي در وراي انديشه هاي شيطاني ، كمر به نابودي اين شهر بسته است .

ما بر اين باوريم كه آينده از آن ملتي است كه گذشته خود را مي شناسد . راستي براي شناخت خود و بازگشت به خويشتن خويش چه آثاري را براي نسل هويت خواه امروز و فردا به امانت گذاشته و مي گذاريم ؟!"3

ــ بروز حوادث هويت طلبانه اخير نشان دهنده اين واقعيت انكارنا پذيراست كه روحيه هويت خواهي ــ بازگشت به خويشتن ــ  در ميان مردم ما روزبروز رو به افزايش است.

 "هر انساني هويت خاص خودش رادارد و هيچ هويتي، زباني،قومي و نژادي نسبت به ديگري برتر نيست و همه اينها در عرض هم قرار دارند.

هر انساني داراي تبار، نژاد، و زبان خاص خودش است و با انكار هويتها و قوم ها و زبانهاي ديگر زبان و هويت ديگري مستحكم نمي شود ."4

هر فرد انساني فشرده اي از تاريخ خويش است و هويت او مجموعه درهم تنيده اي از مولفه هاي دين ،مذهب،نزاد،سرزمين و زبان به شمار ميرود.

انسان بي هويت قادربه رهايي خود نيست و لذا نميتوان ازاواميد داشت تا به اصول دموكراسي ، آزادي،و مردم سالاري و حقوق بشر اعتقادي داشته باشد و براي رستگاري خود و سعادت همنوعا نش تلاش كند و اين در حالي است كه ابتدايي ترين ابزار براي هويت يابي،زبان  يك ملت است.

 "زبان يك مفهوم زنده و جاندار است، زبان هويت و فرهنگ يك ملت است اگر زبان ملتي را از بين ببرند در واقع هويت آن ملت را نابود كرده اند و در حق آن ملت ظلم تاريخي مرتكب شده اند. " 5

ـــ هنوز در آذربايجان براي آفرينشهاي هنري و ادبي اجازه رشد داده نمي شود .

ـــ در هيچ كدام از مراكزمدني ـــ فرهنگي كشورهيچ مجله يا نشريه اي كه مستقلا" به زبان توركي باشد منتشر نمي شود .

ـــ مهاجرت نيروهاي متخصص و مهارت ديده كه جزء سرمايه هاي مادي و معنوي منطقه محسوب مي شوند ، بعلاوه پايين بودن سطح آموزش ، هم در سطوح ابتدايي و هم در سطوح دانشگاهي و عالي اعمال ديدگاه هاي متعصبانه و محدود نسبت به زنان و نيز سطح پايين بهره وري از ديگر عواملي است كه باعث عدم توسعه يافتگي در اين منطقه گرديده است .

 

مطالبات حركت مدني آذربايجان

ــ مردود دانستن هرگونه گفتمان تماميت خواه ، متصلب و برتري طلب از سوي نظام حاكم و مسلط .

ــ تلاش براي استقرار پايه هاي دموكراسي ، رفع انحصار و توسعه سياسي  در كشور.

ــ "تلاش براي ايجاد ساختارهاي حقيقي  قبل از تغيير در ساختارهاي حقوقي"6.

ــ" تامين عدالت اجتماعي .

ــ حل مسايل مربوط به زنان .

ــ توسعه علمي ــ فرهنگي ــ اجتماعي و سياسي.

ــقرار گرفتن در بستر روابط هارمونيك با جامعه جهاني".7

ـــ با توجه به اينكه همه زبانها و لهجه ها و نيز مواريث فرهنگي جزء ثروتهاي معنوي يك ملت محسوب مي شوند لذا بايد امكانات مادي و معنوي لازم براي ايجاد شرايط مناسب جهت رشد و بالندگي فرهنگها فراهم شود و نبايد به عنوان حقوق اوليه انساني و طبيعي افراد مورد تعرض قرار گيرد .

ـــ جلوگيري از نابودي و تخريب آثار باستاني مربوط به اين منطقه با عناعت به اينكه آثار باستاني نشان دهنده سير تاريخي مردم يك جامعه در طي گذر ايام محسوب مي شود و ايجاد امكانات لازم براي حفاظت و ترميم يادگارهاي فرهنگي .

ـــ لازم است فرصت مشاركت و حضور در ساحت قدرت براي اقوام مختلف موجود در كشور متناسب با وزن اجتماعي هر كدام از آنها داده شود با توجه به اين مهم كه در غير اين صورت كشور تكه تكه و بالكانيزه خواهد شد .

ـــ سي ميليون تورك به شكل پراكنده در ايران زندگي مي كنند. در 14 استان از 28 استان، تركها به صورت اكثريت قريب به اتفاق يا اكثريت مطلق و يا اقليت بزرگي محسوب مي شوند تركهاي آذربايجان 37 درصد جمعيت ايران را تشكيل مي دهند . اين رقم مردم نه داراي مطبوعات منطقه اي ونه سرتاسري ، به زبان مادري خود هستند لذالازم است تا با رفع انحصارگري و تك صدايي امكانات لازم براي تاسيس كانال تلويزيوني و نيز مجوز انتشار نشريات سراسري و مستقل به زبان تركي براي مردم نرك داده شود .

ـــ با توجه و دقت به واقعيت انكار ناپذير تنوع قومي كه جزو خصوصيات ذاتي و اجتناب پذير كشورماست . لازم است تا ساختار سياسي حاكم بر كشور انطباق خاصي با واقعيت تنوع قومي آن داشته باشد .

ـــ ضروري است تا  موضوع استراتزيك فدراليسم  ــ به مثابه فرصتي براي توزيع عادلانه قدرت در بين اقوام مختلف ساكن در كشوــ به طرزي كارشناسانه مورد بحث و بررسي روشنفكران وصاحب نظران و سياست مداران قرار بگيرد.

ـــ عمل به ميثاق هاي بين المللي و اجراي مواد 1 و 4 كه در بخش مربوط به علل حوادث اخير آذربايجان به طور مشروح بدآن پرداخته شده است .

ــ اجراي سياست هاي فرهنگي ــ اجتماعي در كشور در جهت نزديك كردن اقوام ايراني با يكديگرو حمايت از فرهنگ و آداب ورسوم تمامي اقوام ساكن درايران.

ـــ حذف و نابودي اساس و پايه تحقير هاي قومي در سراسر كشور بخصوص در پايتخت كه به دليل تنوع جمعيتي نا همگون در آن، مستعد توليد ادبيات سخيف مبتني بر توهين به اقوام است .

ـــ تلاش براي از بين بردن آسيميلاسيون فرهنگي ـــ‌سياست جذب و حل همه فرهنگها در فرهنگ حاكم و مسلط ـــ كه ميراث دوران پهلوي منحوس است .

ـــ مشاركت عامه مردم در ساختارهاي سياسي رسمي در سطوح محلي .

ـــ با در نظر گرفتن اين مهم كه هر ملتي و قومي در هر زمان آزاد است تا سرنوشت خود را تعيين نمايد . لذا بايد به مردم ترك فرصت و شرايط انتخاب عادلانه مسير سرنوشت سياسي ـــ اجتماعي خود داده شود تا با آگاهي و بينش در قالب، منافع ملي  "سعادت ملي" خود را انتخاب كند .

ـــ جمعيتهاي زباني و فرهنگي داراي حقوق مساوي مي باشند و اين حقوق بايد به رسميت شناخته شود .

ـــ‌ تهران پايتخت كشور بزرگترين شهر ترك نشين به شمار مي رود كه بيش از شصت در صد ساكنين آنجا را جمعيت ترك تشكيل داده اند، لذا لازم است تا بعنوان شهر دو زبانه اعلام گردد .

ـــ تدريس زبان و ادبيات تركي در مدارس و دانشگاها .

ـــ‌ رفع تبعيض از مناطق غير فارس نشين .

ـــ‌ بهره برداري از پتانسيلهاي بالاي اقتصادي آذربايجان .

ـــ با امنيتي شدن موضوع اقوام از سوي شوراي امنيت ملي كشور و اعمال فشار روز افزون به مردم از سوي حاكميت تماميت خواه ،امكان قهرآميزو زيرزميني شدن جنبش مدني مردم آذربايجان بيشتر خواهد شد، لذا جلوگيري از امنيتي شدن مسائل قومي و ملي ونيز ايجاد فضاي مدني لازم براي گفتمان و تعامل به مثابه يك ضرورت گريزناپذيرمي باشد.

ـــ در رابطه با كساني كه دستگيرشده اند و درزندان به سرمي برند بايد محاكمه علني ، عادلانه و سريع برگزار شده و دستگير شدگان ضمن برخورداري از حق داشتن وكيل قانوني به هيچ عنوان تحت آزار و شكنجه و تعزير واقع نشوند .

ـــ‌ خشونت اعمال شده از سوي گروه هاي فشار، نيروي انتظامي و سپاه تحت هر عنوان محكوم مي باشد ، بنابراين لازم است تا وضعيت منطقه از حالت امنيتي بيرون بيايد و متعرضان به حركت مدني مردم آذربايجان شناسايي و مورد محاكمه قرار گيرند .

 ـــ آمار دقيق مصدومان ، كشته شدگان و دستگير شدگان در اختياررسانه هاي جمعي قرار بگيرد.

 ـــ انسداد سياسي ـــ اجتماعي حاكم بر فضاي مطبوعات رفع گرديده و اجازه داده شود تا اطلاع رساني به صورت آزاد جريان يابد .

ـــ‌ به خانواده هايي كه عضوي از ايشان كشته شده است ضمن عذرخواهي و تهمت زدايي ديه كامل آنها از سوي مقامات قضايي پرداخت گردد .

ـــ‌ به مصدومان حوادث اخير آذربايجان اجازه داده شود تا به طور رايگان مورد مداوا قرار گيرند .

ـــ آزادي همه زندانيان دانشجو و بازداشت شد گان .

ـــ عدم دخالت نيروهاي سپاه و بسيج و لباس شخصي ها دراعتراضات قانوني مردم .

ـــ مجازات آمران و عاملان و كشته شدگان و مصدومان در حواداث اخير آذربايجان .

ـــ سوق دادن اعتراضات و مطالبات مردم به سمت روشهاي مدني .

ـــ تلاش براي خنثي كردن توطئه دشمنان تجزيه طلب .

ـــ مجازات مسئولان روزنامه ايران و ساير رسانه هايي كه به هر عنوان و درهر زمان به فرهنگ و زبان مردم آذربايجان توهين كرده اند و عذر خواهي رسمي آنها از همه ملت ايران به ويژه هموطنان ترك زبان .

ـــ شناسايي و مجازات كساني كه با دستهاي پنهان و ذهن هاي مسموم و افكار شوونيستي در پشت پرده حوادث بطور حتم حضور دارند و مترصد فرصت هستند تا از وضعيت ايجاد شده به نتايج مطلوب خود برسند .

 

 

منابع و ماخذ:                                                                                         

1ـ ماهنامه ديلمانج ـ شماره 20ــ 19 صفحه 90 ــ  ميزگردمطبوعاتي با آ قايان فريد يحيايي و عليرضا صرافي .

2ــ ماهنامه ديلمانج ــ شماره 20ــ19 صفحه 92 ــ ميزگرد مطبوعاتي با آقايان فريد يحيايي و عليرضا صرافي.

3ــ نشريه احرار ــ شماره 415 ــ مقصود سامع سردرودي .

4ــ  هفته نامه نويد آذربايجان ــ عيسي نظري.

5ــ نشريه احرار ــ محمد علي فرزانه.

6 ــ ماهنامه ديلمانج ــ ويزه نامه فدراليسم ـ دكتر فرزدي .

7ــ فدراليسم ــ نشر آبتام ــ عليرضا صرافي

 

 

براي دريافت اطلاعات بيشتر و دقيق تر در مورد حركت ملي مردم آذربايجان مي توانيد به آدرس سايت ها زير مراجعه كنيد:

www.turkaz.blogfa.com

www.zohre_vefayi.biogspot.com

www.shamsorg.com

www.durna.se

www.rooydad.com

www.turkkilasi-blogfa.com

www.asmak.com

www.raist.org

www.mehran1.persanblog.com(ana sayt

www.turkiran.persianblog.com

www.dashnak.persianblog.com

www.safarkhan1. persianblog.com

www.azbiltop.com

www.tribun.com

www.durna.se

www.ocaq.net

www.duzgun

www.azer.se

www.21-azer.blogspot.com

www.camah.com

www.cehreganli .com

www .Azlink . info

www.baybak.com

www.azad-tribun.net

 

 

بير قروپ آذربايجان ميللي حركتي فعاللارينين موشترك بيانيه سي

( تبريز، اورمو، زنگان و اردبيل )

 

آذربايجانين شريف و موقاويم ميللتي!

 

"ايران" قازئتينين شوونيستي عملينه قارشي 1385 جي ايلين خورداد آييندا آذربايجانين مدني و بيرگه قيامي فارس شوونيزمينين 80 ايلليك ايستيثمار، تبعيض و تحقير سياستلرينه قارشي بير قيام اولموش، بئله ليكله آذربايجان ميللتي ميللي ايراده و اويانيقليغينا داياناراق هر زامان اؤز ميللي شرف و تورك- آذربايجان كيمليييني مودافعه ائده جه ييني گؤسترميشدير.

جاري ايلين خورداد آييندا ايلك دفعه اولاراق موختليف شهرلرين كوچه و خياوانلاريندا هويت طلب بير ميلتين شوعارلارينا شاهيد اولدوق. بو ميللت اؤز مدني و موساليمت آميز حضورو ايله آپارتايدي سياستلرين سونا چاتماسيني اعلام ائديب، اينساني و ميللي حقوقونون الده ائده جه ييني هايقيرماق اوچون مئيدانا گلميشدير.

بو گون بابك حركاتينين ايل دؤنومو گونلرينده بوتون آذربايجان شور و جوشقويا بورونموشدور.

هر ايل ميليونلارجا آذربايجانلي بابك قالاسي مراسيملرينه قاتيلاراق آرام و دئموكراتيك بيرحركتله موختليف شكيللرده كي تبعيض و نابرابرليك لرين اورتادان قالديريلماسيني ايستمكده ديرلر. بو اؤلكه ده تورك و آذربايجان دوشمانليغي نين ايقتيصاد، فرهنگ و سياستين بوتون ساحه لرينده محو اولماسي آذربايجان ميللتي، آذربايجان ميللي حركتي و بابك قالاسي مراسيمينه قاتيلانلارين نئچه ايلليك ايسته ييني تشكيل ائتمكده دير.

باشقا طرفدن نئچه ايلدير كي ايران دؤولتي بو مراسيمين قورولماماسي اوچون قهرآميز يوللاردان فايدالانمايا باشلاميش و نه قدر تورك دوشماني اولدوغونو آچيقجا گؤسترميشدير. بيز بير قروپ آذربايجان ميللي حركتي فعاللاري ميللتيميزين فارس آپارتايدينا قارشي موقاويمتينه ايفتيخار و گوونله ياناشيب، بابك قالاسي مراسيمي و آرديندان آذربايجان ميللي مسئله سيني موساليمت آميز شيوه ده طرح ائده جك نور افشانليق مراسيم لرينه قاتيلاراق حضورلارينيزا سؤيله مه ليييك كي:

1) آذربايجانين بوتون سياسي زيندانيلري آزاد اولوب، موختليف شهرلرده كي قتللرين عاميل و آميرلري معرفي و موحاكيمه اولمالي و شهيد و يارالي عاييله لرينين داغلي اوركلرينه مرحم سورولمه ليدير.

2) ايران ايسلام جومهوريتي دؤولتي عاغيل و منطيقله آذربايجان ميللتينين ايستكلرينه ديقت ائتمه ليدير. چونكو قهرآميز و ميللتي آياقلاما شيوه لري كسينليكله آذربايجاندا ميللي مسئله نين حل اولونماسينا كؤمك ائتمه يه جكدير.

3) ايقتيصادي تبعيضلر و آذربايجانين گليشمه سي يولونداكي انگل لر تئزليكله اورتادان قالديريلماليدير.

4) ان ياخين زاماندا تورك ديلي آذربايجان ميللتي و باشقا توركلرين رسمي ديلي كيمي قبول اولونوب، مکتبلر و بيليم يوردلاردا دا تحصيل اولونماسينا شراييط يارانماليدير.

9 تير 1385

 

 

Joint statement of Azerbaijan National Movement groups

( Tabriz, Urmia, Zanjan, Ardebil)

 

 

Honest and resistant nation of Azerbaijan!

 

Your civil and massive uprising throughout of Azerbaijan in june2006, in response to chauvinistic act of Iran newspaper , Islamic government s official organ, in fact was an uprising against current 80 years Monarchic and Islamic exploitation, discrimination and despising.

civilized demonstrations and rallies Azebaijanian massive presence in peaceful showed that this nation not only is desisive in defending her identity and national honours but is determined to end all sorts of apartheid policies and defending human rights as well.

Today on the threshold of National Babak Day, Azerbaijan is laden with honours. Attending in this ceremony, millions of Azebaijanian democratic and peacefully defend their rights and demand to end unjust, discriminative and exploitative barbaric deeds of Islamic government in challenging with national identity of this nation every year. These are the core of national movement groups demand. But in recent years Islamic republic regime, using violence and suppressive acts and deeds, not knowing that this sort of acts, forcing people to not attend in this ceremony, will reveal the Islamic governments barbaric and anti-turk nature. We, as a part of Azebaijan National Movement, honorably will take part in yearly Babak National Day alongside with national resistance against regimes anti-democratic and anti-turk policiese and then fireworks in cities peacefully with this national demands:

 

 

 

 

بيان مشترک جماعة من الناشطين في الحرکة الوطنية للآذربيجان

(تبريز، اورميه، زنجان، اردبيل)

 

الشعب الآذربيجاني النبيل المناهض!

 

إنما الحرکة الحضرية الموحدة في الرد علي المبادرة الملطخة بالشوونيزم من جانب جريدة ايران في الواقع کانت تهدف إلي الانقلاب علي سياسة قائمة علي الاستغلال طيلة ثمانين سنة و علي التمييز و الاهانة من جانب الشوونيزم الفارسي. الشعب الآذربيجاني کاشَف بعزمه علي الدفاع عن هويته الآذربيجانية القائمة علي ترکيته و عن کرامته الوطنية بتيقظه و إتکاءه علي العزم الوطني. إحتضنت الأزقة و الشوارع المختلفة في مايس(مي-خرداد) هذه السنة هتافات شعب متحمس بهويته احتضانا لم يسبق لها مثيل.

ظهر هذا الشعب علي المسرح ليعلن بحضوره الحضري و السلمي عن وجوب حسم سياسة العزل العنصري مؤکدا علي حقوقه الانساني و الوطني.

و أما اليوم في ذکري بابک و الاحتفال التأنيبي لبطولته فقد تستغرق ارجاء آذربيجان بالحماسة و الالتهاب.

کان عدد غفير من الآذربايجانيين يطالب باجتماعهم في الحفلة التأنيبية لبابک في کل سنة نفي الصور المختلفة للتمييز و نفي عدم العدالة في غاية الهدوء و بصورة ديموقراطية للغاية.

من الواجب إزالة سياسة المضادة للترکية و الآذربيجانية في المضامير الاقتصادية و الثقافية و السياسية في هذا البلد.

جدير بالذکر أن إزالة هذه السياسات المذکورة من مطالبات هذا القوم و ناشطي الحرکة الوطنية للآذربيجانيين و في الواقع بؤرة مطالبات المجتمعين في الاحتفال التأنيبي. بالتبعية إن الحکومة الجمهورية الاسلامية تحول دون هذه الحفلة باستخدام طرقها التعسفية فيما اذا تنسي أن هذا التحدّي يکشف عن سياستها المضادة للاتراک.

إننا نحن جماعة من ناشطي الحرکة الوطنية الآذربيجانية نهتز بمناهضة شعبنا و صموده دون العزل العنصري من جانب الحکومة الفارسية باجتماعنا في الحفلة السنوية في معقل بابک و بالتعاقب بحفلة السطوع(التنوير) بينما هذه الحفلات تتجسد طريقنا السلمي في عرض الامورالوطنية الآذربيجانية و يوقفکم علي الموارد التالية :

1ـ لزام أن يطلق سراح السجناء الآذربيجانيين السياسيين و أن يقدّم و يحاکم کل من الآمرين و أسباب سفک الدماء في مدننا المختلفة و أيضا لزام استرضاء أسرة الشهداء و المصابين.

2ـ علي الحکومة الجمهورية الاسلامية أن تهتم بمطالبات الآذربيجانيين بالتعقل و الحنکة السياسية و الموضوعية و لايساعدها بتاتا اي تصادم عنيف ساحق في تذليل المعوّقات القومية في آذربيجان علي الاطلاق.

3ـ إنما الحکومة الجمهورية الاسلامية أحري أن يحاول في إزالة التمييز الاقتصادي و فض الحواجزعلي طريق تنمية آذربيجان بالسرعة.

إننا نطالب أن تکون اللغة الترکية لغتنا الرسمية في آذربيجان و تمهد الارضية لتعليمها في المدارس و الجامعات.

 

9 تيرماه 1385

 

 

 

بيانيه مشترك جمعي از فعالين حركت ملي آذربايجان

(تبريز، اورميه، زنجان و اردبيل)

 

ملت شريف و مقاوم آذربايجان!

 

قيام مدني و يكپارچه آذربايجان در خردادماه 1385 در واكنش به عمل شوونيستي روزنامه ايران در واقع قيام بر عليه 80 سال سياست بهره كشي، تبعيض و تحقير شوونيسم فارس بود. ملت آذربايجان با بيداري كامل و با اتكاي بر اراده ملي خود نشان داد كه همچنان در دفاع از هويت ترك و آذربايجاني و شرف ملي خود مصمم است. در خردادماه امسال براي اولين بار كوچه ها و خيابان هاي شهرهاي مختلف شاهد شعارهاي ملتي هويت طلب بود. ملتي كه به ميدان آمده بود تا با حضور مدني و مسالمت آميز خود پايان سياستهاي آپارتايدي را اعلام و بر استيفاي حقوق انساني و ملي خويش تأكيد كند.

اما امروز در سالروز گراميداشت دلاوريهاي بابك، سراسر آذربايجان غرق در شور و التهاب است. ميليونها آذربايجاني همه ساله ضمن شركت در مراسمات گراميداشت بابك به شكلي كاملاً آرام و دمكراتيك نفي اشكال مختلف تبعيض و نابرابري را خواستار مي شوند. بساط ترك ستيزي و آذربايجان ستيزي در اين كشور بايد در همه زمينه هاي اقتصادي، فرهنگي و سياسي برچيده شود. اين خواسته چندين ساله ملت و فعالين حركت ملي آذربايجان بوده و نيز هسته اصلي خواسته هاي شركت كنندگان در مراسم گراميداشت بابك را تشكيل مي دهد. با اين وصف چند سالي است كه دولت جمهوري اسلامي با استفاده از روشهاي قهرآميز مي كوشد تا از برگزاري اين مراسم ملي جلوگيري كند، غافل از اينكه چنين مقابله اي خود سبب افشاي ماهيت ترك ستيزي آنها شده است. ما جمعي از فعالين حركت ملي آذربايجان مقاومت ملتمان را در مقابله با آپارتايد فارس مایه مباهات تلقی کرده، ضمن شرکت در مراسم سالانه قلعه بابک و متعاقباً مراسم نورافشانی به عنوان شیوه ای مسالمت آمیز در طرح مسئله ملی آذربایجان مواردي را به استحضار مي رسانيم:

1ـ همه زندانيان سياسي آذربايجان بايد آزاد شوند. آمرين و عاملين كشتار در شهرهاي مختلف بايد معرفي و محاكمه شوند. از خانواده هاي شهدا و مصدومين بايد دلجويي گردد.

2ـ دولت جمهوري اسلامي بايد با عقل و منطق و درايت به درخواستهاي ملت آذربايجان توجه كند و قطعاً برخوردهاي خشونت آميز و سركوبگرانه به حل معضلات ملي در آذربايجان هيچ كمكي نخواهد كرد.

3ـ رفع تبعيضهاي اقتصادي و موانع توسعه آذربايجان هر چه سريعتر بايد مورد توجه جدي قرار گيرد.

4ـ زبان تركي هرچه سريعتر بايد به عنوان زبان رسمي ملت آذربايجان و ساير تركها پذيرفته شده و مقدمات تحصيل آن در مدارس و دانشگاهها فراهم گردد.

 

9 تيرماه 1385

 

 

ایجاد محیط رعب در میان هویت طلبان دانشگاه ارومیه

جمعی از دانشجویان هویت طلب دانشگاه ارومیه از سوی اداره اطلاعات ارومیه فراخوانده شده اند.

این افراد به نامهای سهند ایرانی و اکبر پاشایی و مهدی حاجی محمدی روز پنج شنبه به اداره اطلاعات ارومیه فراخوانده شده اند و پس از سوالات اولیه و گرفتن تعهد از ایشان مبنی بر عدم ترک ارومیه و مراجعه به این اداره در روز شنبه آزاد می شوند

لازم به ذکر است که قبلا نیز 5 تن از دانشجویان این دانشگاه به نامهای ابراهیم دهقان و رضا حیدری و کریم حسن پور و یوسف سعیدی وحسین نوری به همراه مجید ماکوئی دانشجوی دانشگاه مالک اشتر اصفهان دستگیر شده بودند و چنین به نظر می رسد که این ماجراها کاملا بهم پیوسته بوده و در جهت ایجاد محیط رعب و وحشت در میان دانشجویان هویت طلب این دانشگاه انجام می پذیرد

 

 

خواستار آزادی بازداشت ‌‏شدگان حوادث اخیر آذربایجان هستیم
سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر اعلام کرد

به گزارش ایلنا سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر از برگزاری سمینار این کانون با موضوع "حق برگزاری تجمعات و راهپیمایی‌‏ها" در روز سه‌‏شنبه، سیزدهم تیر ماه جاری در محل این کانون خبر داد.
نرگس محمدی در تشریح مصوبات امروز هیأت مدیره کانون مدافعان حقوق بشر گفت: در جلسه امروز مصوب شد جهت بررسی علمی موضوع حق برگزاری تجمعات و راهپیمایی‌‏ها که طبق اصل ۲۷ قانون اساسی و ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر از جمله حقوق بنیادین بشر محسوب می‌‏شود، یک کنفرانس مطبوعاتی را با رویکرد سیاسی و حقوقی برگزار کند.
وی افزود: در این کنفرانس مطبوعاتی، شیرین عبادی و عبدالفتاح سلطانی از اعضای موسس کانون مدافعان حقوق بشر، رویکرد حقوقی خود را نسبت به این موضوع اعلام می‌‏کنند. همچنین افرادی از جریانات سیاسی و نهادهای مدنی و صنفی در این کنفرانس به ایراد سخن خواهند پرداخت.
سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر با اشاره به دیگر مصوبه هیأت مدیره کانون متبوع خود، گفت: متأسفانه اخباری در مورد حوادث اخیر آذربایجان به دست کانون رسیده است که از وضعیت نامناسب نگهداری بازداشت‌‏شدگان این حادثه حکایت می‌‏کند، بنابراین کانون مدافعان حقوق بشر ضمن اعلام نگرانی جدی خود از وضعیت نگهداری این افراد، عدم دسترسی آنها به وکیل و اینکه در یک حالت بلاتکلیفی در بازداشت موقت به‌‏سر می‌‏برند، از مسوولان امر می‌‏خواهد جهت احقاق حقوق بازداشت‌‏شدگان، پرونده آنها را هر چه سریع‌‏تر رسیدگی و در جهت آزادی آنها اقدام کنند.

 

 

بازداشت يك فعال سياسی در تبريز

سيدجمال‌‏الدين سيد‌‏زاده، فرزند وی در گفت‌‏وگو با خبرنگار "ايلنا"، با اعلام اين مطلب، گفت: سه‌‏شنبه شب هفته گذشته تعدادی از مأموران يكی از نهادهای ذی‌‏ربط وارد منزل ما شدند و گفتند كه دارای حكم قضايی هستند. آنها سپس منزل را تفتيش كردند و كيس كامپيوتر و دفاتر تلفن پدرم را با خود بردند و پس از آن به محل دفتر كار پدرم مراجعه كردند. وی افزود: اين مأموران كه برخوردشان با ما خوب بود، در ساعت يك بامداد روز چهارشنبه پدرم را به اداره كل اين نهاد منتقل كردند.

فرزند سيدمهدی سيد‌‏زاده تصريح كرد: پدرم ٦١ سال سن دارد و عضو كانون زندانيان سياسی مسلمان قبل از انقلاب و آزاده و جانباز انقلاب است.

 

 

 

دکتر اعلمی در گفتگوی تلفنی با نشريه اؤيرنجی:

ايجاد هر نوع آشوب و به دنبال آن تجزيهطلب معرفی شدن مردم  سناريوی از پيش تعيين شدهای است برای تحتالشعاع قرار دادن و سرکوب مطالبات واقعی آنان

 

اؤيرنجی: جناب آقای دکتر اعلمی همانگونه که مستحضر هستيد چند سالی است که مردم غيور آذربايجان در اعتراضی مدنی و برای دستيابی به حقوق انسانی و اوليه خود در سالروز تولد بابک خرمدين در قلعه جمهور گرد هم میآيند. متعاقب آن واکنشهای مختلفی در محافل مختلف سياسی با اغراض خاصی از سوی مسئولين کشور صورت میگيرد و در سه سال اخير هم که شاهد برخوردهای شديد پليسی و امنيتی از سوی دولت هستيم. به طوری که قبل از موعد همايش فعالين مختلف در آذربايجان با احضار به ارگانهای امنيتی مورد بازجوئی قرار گرفته و حتی بازداشت میشوند. در مواردی از آنان خواسته میشود که تعهد کتبی دهند يا تهديد ميشوند که به قلعه بابک نروند. به نظر ما همه اقدامات غيرمنطقی و خلاف قوانين موجود کشوری و قانون اساسی است. خواهشمند است نظر خود را در مورد فلسفه برگزاری اين همايش و اقدامات غيرقانونی صورت گرفته از سوي ارگانهاي ذيربط بيان فرمائيد.  

دکتر اعلمی: برداشت مردم آذربايجان از قلعه بابک واقع در منطقه کليبر، اين است که اين قلعه پايگاه و نماد مقاومت بابک خرمدين يکی از قهرمانان ملی و ياران او در برابر ظلم و تجاوز بعضی از خلفای بنیعباس بويژه معتصم بوده است. شناخت مردم از بابک خرمدين اين است که وی انسانی رشيد، غيور، حقمدار و شجاع و بیباک بوده و تا آخرين قطره خون خود به دفاع از سرزمين، حقوق و نواميس مردم در مقابل بيگانگان پرداخته است.

چنانچه از قاطبه مردم درباره مذهب و مسلک بابک پرسش شود هيچ کس از او به عنوان عنصری مخالف دين و اسلام ياد نخواهد کرد و حتی بسياری نيز بر اين باورند که بابک مسلمان و شيعه بوده است. بنده اعتقاد دارم که اين شخصيت را دستگاههای تبليغاتی بنیعباس عمداً ضددين معرفی کردند تا بدينوسيله مبارزات حقطلبانه او عليه خلفای جور را لوس و خنثی نمايند. اگر به متون تاريخی که از بابک چنين شخصيتی را معرفی مینمايد مراجعه شود ملاحظه خواهد شده که اين افراد نوعاً عرب بوده و هر يک به نحوی در دربار خلفای عرب سمپاد داشتند. به همين سبب در يکی دو دهه گذشته برخی نويسندگان از جمله مؤلفان و مورخان آذربايجانی با تکيه و استناد به منابع موثق تلاش کردهاند ثابت کنند که بابک مسلمان و شيعه بوده است.

از طرفی با توجه به تعصبات مذهبی شديد مردم آذربايجان بعيد است که آنان به تجليل از شخصيتی روی آورند که ضددين بوده است. به اين اعتبار من معتقدم که ضددين معرفی کردن بابک نه تنها خدمت به دين محسوب نمیشود بلکه خواسته يا ناخواسته میتواند سياستی باشد در جهت ترويج بیدينی و ارتداد. از اينرو متهم کردن مردمی که به قلعه بابک میروند به حمايت از تجزيهطلبی، جدايیطلبی و بيگانهپرستی جفای آشکاری است عليه ملتی که در طول تاريخ با فدا کردن جان و مال خود ثابت کردهاند که يک وطنخواه و بيگانهستيز واقعی و کمبديل هستند. هر چند که در اين ميان ممکن است تعداد انگشتشماری از عناصر وابسته يا متمايل به بيگانگان نيز تلاش کنند از اين مراسم و به بهانه تجليل از بابک خرمدين و برخلاف مرام و روش اين شخصيت مطامع بيگانگان و عوامل آنان در داخل کشور را تعقيب نمايند. حتی با دادن شعارهای انحرافی و به اهتزاز در آوردن پرچم بيگانه در يک جمع محدود نغمه جدايیطلبی سردهند. به قاطعيت میگويم که اين گروه در اقليت بوده و در ميان مردم پايگاهی ندارند. در واقع شرکتکنندگان در سالروز تولد بابک خرمدين در قلعه بابک را از حيث انگيزه میتوان به چهار گروه تقسيم کرد:

1-    تبديل قلعه بابک به تريبونی جهت بيان مطالبات مشروع و تحقق نيافته آذربايجان و ترکزبانان به روش کاملاً مدنی و مسالمتآميز

2-    تجليل از شخصيتی که سمبل غرور ملی، شجاعت، بيگانهستيزی، حقمداری و ظلمستيزی بوده است

3-    تفريح و استفاده از چشماندازهای طبيعی و زيبای سرسبز منطقه

4-    بهانهای برای طرح شعارهای تجزيهطلبانه و تحريک مردم به قيام عليه حکومت مستقر

 

با توجه به شناختی که از مردم آذربايجان و همزبانان خود دارم اطمينان میدهم که وجه غالب شرکتکنندگان در قلعه بابک همزمان با سالروز تولد او ناظر بر سه عامل اول است. انگيزه و عامل چهارم در اقليت مطلق قرار دارند و کمتر از يک درصد میباشند. معتقدم اين گروه باعث شده مطالبات مشروع آنان تحتالشعاع حرکتهای جدايیطلبانه قرار گرفته و تحقق نيابد. فراتر از اين برخی معتقدند که اين گروه اقليت به طور مستقيم و يا غيرمستقيم از ناحيه برخی از دستاندرکاران مورد حمايت قرار میگيرند تا بدين وسيله بهانه لازم برای کنترل و سرکوب سه گروه نخست را بدست آورند.

از اينرو بنده بر اين عقيده هستم که پليسی و امنيتی کردن مسير منتهی به کليبر و قلعه بابک نه تنها شيوه غيرقانونی و ناپسندی است بلکه میتواند زمينه تحريک سه گروه ديگر را عليه حاکميت و دولت فراهم سازد. مردم حق دارند به روش کاملاً مسالمتآميز در قلعه بابک حضور يافته و با سه انگيزه مشروع اول که بيان شد مراسم خود را به صورت کاملاً مدنی و قانونی برگزار نمايند. چنانچه اين مراسم از سوی خود مردم به خوبی مديريت شود تاريخ اين ملت نشان داده است که آنان خود دشمنان اين مرز و بوم را تار و مار خواهند کرد. لذا کسی حق ندارد برای پيشگيری احتمالی شعارهای انحرافی و اقدامات غيرقانونی عده قليلی از شرکتکنندگان در قلعه بابک، قصاص قبل از جنايت کرده و مانع از حضور بيش از 99 درصد مردمی شوند که در خانه و منطقه خود میخواهند در چارچوب قوانين موضوعه با انگيزههای مشروع اشاره شده فعاليت نمايند. تدبير، درايت و عقل سليم نيز اقتضا میکند که با يک صدم بودجهای که صرف پليسی و امنيتی کردن منطقه میشود از طريق خود مردم مراسم به نحوی مديريت شود که خود آنان مانع از فعاليت مخرب اقليت انگشتشمار شوند. به هر روی اميدوارم که مردم بار ديگر با به نمايش گذاشتن فرهنگ و تمدن غنی خود ثابت نمايند که اقدامات ناصواب و تخريبی و ايجاد هر نوع آشوب و به دنبال آن تجزيهطلب معرفی شدن مردم يک توطئه و سناريو از پيش تعيين شدهای است برای تحتالشعاع قرار دادن و سرکوب مطالبات واقعی آنان و بايد خود به شيوه منطقی مانع از ايجاد چنين بستری شوند.

 

اؤيرنجی: جناب آقای دکتر اعلمی برخی مسئولين در اظهار نظرهای غيرمنطقی شرکتکنندگان در همايش قلعه بابک را به گونهای معرفی میکنند که برای خوشگذارنی و عياشی به منطقه میآيند تا بهانه لازم برای ممانعت از حضور مردم را در منطقه داشته باشند. لطفاً نظر خود را در اين خصوص بيان کنيد

دکتر اعلمی: همانطوری که قبلاً اشاره شد اين قبيل اقدامات که از آن به عنوان اقدامات پيشگيرانه ياد میکنند عملی غيرقانونی و در حکم قصاص قبل از جنايت و تحديد حقوق شهروندی محسوب میشود. آمدن اينجانب به قلعه بابک در سال گذشته در واقع برای پايان دادن به اين گونه اقدامات و تشبثات صورت گرفت و پس از آن نيز در مذاکرات حضوری با مقامات مسئول و همچنين به صورت مکتوب مراتب را پيگيری کردهام که اميدوارم به نتايج مطلوب برسد.

اين فبيل اتهامات ناصواب از قبيل مفسد معرفی کردن و ... قدری مضحک به نطر میرسد زيرا کسی که به دنبال عياشی است عياشی خود را در روز روشن و در مقابل ديدگان مأموران و مردم کثيری که در منطقه حضور يافتهاند انجام نمیدهد. همانگونه که گفته شد اين قبيل اتهامات نيز بهانهای برای ممانعت از حضور مردم در منطقه میباشد. کسی که میخواهد به ميگساری روی آورد به يک منطقه غيرسياسی و به دور از انظار مردم مراجعه میکند، مگر اينکه عقل او زائل شده باشد.

 

اؤيرنجی: جناب آقای دکتر سئوالی ديگری هم داشتم در مورد اعتراضات اخير در آذربايجان، که مسئولين مختلف از جمله دادستانهای استانهای آذربايجانشرقی و اردبيل سعی میکردند اين حوادث را به بيگانگان ارتباط دهند. لطفاً نظر خود را در اين خصوص بفرمائيد.

دکتر اعلمی: وابسته به خارج معرفی کردن اعتراضات اخير مردم آذربايجان و متهم کردن آنان به خطگيری از بيگانگان سياست نخنمايي است که ديگر خريدار ندارد، ليکن در شرايطی که اعتراضات مسالمتآميز و مدنی مردم به بدترين شيوه سرکوب میشود اين روش نه تنها مطلوب نظر بيگانگان است بلکه فرصتی میدهد تعداد انگشتشماری که همواره مترصد ماهيگيری از آب گلآلود هستند از طريق تحريک و تخريب و انجام اقدامات غيرقانونی در مسير خواستههای دشمنان گام بردارند. مطمئن باشيد اين گروه هميشه مورد نفرت مردم بوده و خواهد بود.

البته شکی نيست وقتی اجتماعات و اعتراضات مدنی با ناشيانهترين روش مقابله میشود و رسانههای داخلی آنرا به نحو شفافی پوشش نمیدهند کارکرد رسانههای بيگانه و تأثيرگذاری پيام آنان تقويت و تشديد خواهد شد. وقتی رسانه ملی مجروح و کشته شدن فرد يا تظاهرات عدهای قليلی از مردم در دورافتادهترين نقطه دنيا را با آب و تاب به نمايش میگذارد و از انعکاس اخبار مربوط به حوادث اخير امتناع میورزد و زمانيكه رسانههای نوشتاری نيز مجوز و يا تمايلی به انتشار اين اخبار را ندارند در واقع بهترين فرصت به دست کسانی میافتد که صاحب رسانه هستند و اين اخبار را پوشش میدهند. صد البته هر کس متناسب با انگيزه و اهداف خاص خود به پوشش دادن اخبار مبادرت میورزد. از دشمن انتظار نمیرود با رسانههائی که در اختيار دارد به آرامش کمک کند. بديهی است آنان تلاش خواهند نمود با دامن زدن هر چه بيشتر به بحران به اهداف خود برسند. لذا بپذيريم که اين مردم نيستند که از خارج خط میگيرند بلکه سياستهای غلط برخی از دستاندرکاران است که با روشهای غلط و غيرشفاف کردن فضا چنين بستری را مهيا میسازند.

 

اؤيرنجی: جناب آقای دکتر اعلمی در پی اين حوادث نمايندگان مجلس قول داده بودند که مسئله را با جديت پيگيری نمايند. ليکن گذاشت زمان نشان داد که مطالبات مردم به فراموشی سپرده شده و با متخلفين موضوع و با عاملين کشتار مردم مظلوم هيچ گونه برخوردی صورت نگرفت. لطفاً توضيحات لازم را در اين خصوص بيان نمائيد.

دکتر اعلمی: متعاقب حوادث و اعتراضات اخير در آذربايجان پيگيریهایی که اينجانب در حد وسع و توان خود انجام دادهام عبارتند از:

1-    ارائه تذکرات شفاهی متناسب با موضوع در مجلس

2-    ارائه تذکرات مکتوب به رئيس جمهوری، وزرای کشور، اطلاعات و ارشاد که از طريق تريبون مجلس قرائت شده است

3-    سئوال از وزرای کشور و ارشاد که هر دو در کمسيون امنيت ملی و فرهنگی حضور يافته و توضيحاتی را ارائه نمودند که به دليل قانع نشدن اينجانب در نوبت طرح سئوال در صحن علنی قرار دارد.

4-    مصاحبه با مطبوعات و خبرگزاریها و روشنگری و محکوم کردن تخلفات صورت گرفته

5-    ايراد نطق در مجلس

6-    ارسال شکايات واصله به مراجع صلاحيتدار، نظير ر/طاست محترم قوه قضائيه، وزير اطلاعات و کمسيون اصل نود

7-    طرح مکرر موضوع در کمسيون امنيت ملی و سياست خارجی و ارائه پيشنهادات مختلف از قبيل تشکيل هيئت رسيدگی به حوادث اخير با حضور افرادی بیطرف و اعزام آنان به مناطق مربوطه. که متأسفانه مقرر شد کميته امنيت داخلی اين کمسيون عهدهدار اين مأموريت شود. اميدوارم به دور از هر گونه محافظهکاری اين کميته به وظائف قانونی خود در کشف حقائق و دفاع از حقوق مردم اقدام نمايد.

8-    ارسال نامههای متعدد به رئيس محترم قوه قضائيه و وزير محترم اطلاعات

9-    مذاکره مستقيم با وزير اطلاعات و برخی از معاونين و مديران اين وزارتخانه؛ هفته آينده نيز ديداری با رئيس قوه قضائيه خواهم داشت که پيگيریهای لازم حضوراً به عمل خواهد آمد.

در مجموع نتيجه مذاکرات و پيگيریهای و نامهنگاریها و تذکرات اشاره شده نسبتاً مثبت بوده و مسئولان نيز نوعاً با رويکرد مثبت و مساعد با آنان برخورد کردهاند. اميدوارم آثار مثبت آن به نحوی که به استيفای حقوق ملت منتهی شود تداوم يافته و همه بازداشتشدگان به دامان گرم خانواده خود بازگردند.                  

 

اؤيرنجی: جناب آقای دکتر آيا ديگر نمايندگان مجلس پيگيریهای خاصی را انجام میدهند.

دکتر اعلمی: اجازه بدهيد در اين مورد صحبتی نکنم.

 

اؤيرنجی: به خاطر پيگيریهايي در مجلس داشتيد از جنابعالی تشکر میکنيم.

دکتر اعلمی: من هم از شما که دلسوزانه پيگير حقوق مردم آذربايجان هستيد تشکر مینمايم.

 

 

آمار بيكاري آذربايجان شرقي با واقعيت‌هاي موجود نامتناسب است

http://www.irna.ir/fa/news/view/menu-155/8504101879141621.htm

تبريز ، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۵/۰۴/۱۰

داخلي. اجتماعي. بيكاري
معاون مالي اداري و برنامه‌ريزي استانداري آذربايجان شرقي گفت: آمار مربوط به شمار بيكاران استان با واقعيت‌هاي موجود در اين زمينه تناسب ندارد.

اسماعيل شهامت‌نيا روز شنبه در كارگروه اشتغال و سرمايه‌گذاري استان افزود: غيرت و غرور مردم استان مانع از اظهار صحيح آنها مبني بر نداشتن شغل و بيكاري در آمارگيري اشتغال و نيروي كار مي‌شود.

وي گفت: بروز چنين وضعيتي موجب مي‌شود كه در بسياري از موارد در زمينه اختصاص اعتبار به استان براي اشتغالزايي مشكلاتي پيش آيد.

وي بر لزوم هماهنگي دستگاه‌هاي مختلف براي فرهنگ‌سازي در زمينه ابراز واقعيت‌هاي بيكاري توسط شهروندان در زمان اجراي طرح‌هاي آمارگيري تاكيد كرد.

شهامت‌نيا تصريح كرد: علاوه بر اين نشان دادن آمار پايين بيكاري در استان توسط هر نهاد يا فردي ظلم مضاعف است.

در سال‌هاي گذشته آذربايجان شرقي از نظر آماري همواره رتبه اول در بين استان‌هاي كشور از نظر داشتن پايين‌ترين ميزان بيكاري را داشته است.

مسوولان عالي‌رتبه استان در اظهارات مختلف خود با اشاره به نرخ بيكاري حدود هفت درصدي استان از واقعيت‌هاي موجود در اين زمينه چشم‌پوشي كرده‌اند.

اين در حالي است كه فرماندار قبلي تبريز پارسال با انتقاد از ارايه آمار غلط در خصوص ميزان بيكاري استان تنها نرخ بيكاري در كلان‌شهر صنعتي تبريز را حدود ‪ ۱۵درصد اعلام كرده بود.