www.asmek.blogfa.com

 

اخبار جدید از آذربایجان: آسمک

خانم اکرم اسداللهی پس از چندین ساعت حبس در بازداشتگاه شهرستان اهر، شامگاه  پنجشنبه آزاد گردید.وی همان روز در پی هجوم نیروهای امنیتی به منزل و تفتیش خانه بازداشت شده بود. همچنین شکرالله قهرمانی و ائلچین حاتمی که در خدافرین احضار و بازداشت شده بودند 24 ساعت بعد آزاد شدند

روز چهارشنبه نیز عقیل آذردخت یکی از فعالین حرکت ملی آذربایجان در شهرستان اردبیل همزمان با برگزاری کنگره قلعه بابک بازداشت شده است. 

همزمان با ساير شهرهاي آذربايجان، چند تن از فعالين شهر اورميه طی چند روز گذشته دستگير شده اند. صاحب علي رستمي ملقب به ائلياز يئكنلي يكي از اين فعالين مي باشد كه در شهر تبريز دستگير شده است. وي ماه گذشته و در جريان ناآرامي هاي اورميه نيز توسط ماموران دستگير شده بود. هم چنين وحيد اميني دانشجوي اهل قوشاچاي (مياندوآب) دانشكده فني اورميه نيز شب گذشته در منزل دانشجويي خود در خيابان زنجير اورميه به همراه هم منزلي خود به نام سعيد دستگير شده است.  در عين حال خبري از بازداشت شدگان روزهاي گذشته اورميه به دست نيامده است.

شنبه ۱۰ تیر ۱۳۸۵

به امید آزادی همه زندانیان سیاسی و عقیدتی

کمیته دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان

 

 

 

 

  BPP-Logoبلوچستانءِ اُستمانءِ گــَل
Balochistan People’s Party
حزب مردم بلوچستان 

انتقام گيری رژيم فاشيستی ايران از ملت بلوچ!

شنبه، 10 تیر ماه 1385 برابر با 2006-07-01

باگذشت
۳.۵ ماه ازواقعه ای که درجاده زاهدان ـ زابل منجربه هلاکت گروهی ازمزدوران رژيم واسارت تعدادی ديگر توسط سازمان "جندالله" گشت، هزاران تن از جلادان حاکم برايران همانند گرگانی درنده به بلوچستان سرازير و ابتدا دراطراف زاهدان وسپس درتمامی سرزمين پهناور بلوچستان پخش شدند.

سرکوبگران ملت بلوچ ازهمان روزهای نخستين اقدام به دستگيری های گسترده بلوچها، بدون آنکه جرمی مرتکب شوند، نموده و با ورود حجت الاسلام محمد ابراهيم نکونام به حيث رئيس دادگستری استان سيستان و بلوچستان، موج اعدامها آغازگشت. هم اکنون روزی نيست که درشهرهای مختلف بلوچستان اعدامی توسط اين آخوند مزدورصورت نگيرد، افرادی توسط نيروی ويژه آيت الله خامنه ای در بلوچستان بنام "مرصاد" و... به رگبار بسته نشوند، تصادفی ساختگی به وقوع نپیوندد و... و خانواده هائی داغدارنشوند.

برطبق آمارهای موجود، شمارکسانی که طی اين مدت کوتاه توسط جلادان قرون وسطائی حاکم بر ايران جان خويش را ازدست داده اند، به بيش از
۱۰۰ نفرميرسد و هرروزه براين آمارافزوده ميگردد.

حکومت فاشيستی ـ مذهبی تهران عمليات جندالله را عملاً بهانه ای جهت آغاز تهاجمی وسيع به بلوچستان قرارداده و بدينترتيب ميخواستند از ملت بلوچ انتقام بگيرند. آنها نيک ميدانند که رژيم جهل و جنايتشان درمدت
۲۷ سالی که ازعمرش ميگذرد توسط بلوچها حمايت نشده، بلوچها درجنگ بيهوده ۸ ساله با عراق فعال نبوده و از سوی ديگر و بعناوين متفاوت جهت کسب حقوق ملی و مذهبی خويش مبارزه کرده اند.

هم اينک که رژيم آخوندهای حاکم بر ايران شديداً تحت فشار افکار بين المللی در رابطه با پرونده هسته ای اش قرار دارد و مبارزات ملتهای ستمديده ايران همانند ترک، کرد، عرب و ترکمن نيز درحال گسترش اند، حکام ددمنش ايرانی، همانند تمامی ديکتاتوران جهان، راهی بجز گسترش سرکوب و کشتارندارند. اما شدت سرکوب در بلوچستان با توجه به شرائط خاصی که دارد، با مناطق ديگر ایران کاملاً متفاوت است. دربلوچستان هر بلوچی مورد قهر قرار ميگيرد و سرکوب و کشتارميشود.

عمليات تاسوکی در منطقه ای مشخص و توسط گروهی خاص صورت گرفت، اما نيروهای ضد مردمی مرصاد درخاش، سراوان و ايرانشهر جوانان بيگناه بلوچ را به رگبار بسته و از پای در می آورند و در تلاشند تا بلوچستان را بوسيله احداث ديوار، کشيدن کانال و نصب رادار و... به محصره کامل درآورند.

تا کنون هيچ دولتی در ايران برخوردی اصولی وعادلانه با مسئله بلوچ و بلوچستان نداشته است. اما دولت احمدی نژاد رئيس جمهور کنونی ايران، بمراتب فاشيستی تر از سايرين ميباشد واين جنايات را دقيقاً زمانی انجام ميدهد که افکار جهانی به جنگ غرب با تروريسم و موضوع عظمت طلبانه هسته ای ايران معطوف است و قتل و کشتار دربلوچستان کمتر انعکاس جهانی می يابد. اين جانيان بايد بدانند که قدرتشان ابدی نيست و دير يا زود پاسخگوی جنايات خويش در رابطه ملل ستمديده ايران خواهند بود.

درپايان از تمامی نيروها و سازمانهای مدافع حقوق بشر چه در داخل ايران و چه درکشورهای خارجی، می خواهيم تا بهرشکل ممکن به ادامه نسل کشی رژيم ضد ملی جمهوری اسلامی ايران در بلوچستان اعتراض نموده و مانع کشتار بيشتر مردم بيگناه بلوچ گردند.

حزب مردم بلوچستان

 

 

 

سخنگوي كانون مدافعان حقوق بشر: خواستار آزادي بازداشت‌‏شدگان حوادث اخير آذربايجان هستيم
سيمنار "حق برگزاري تجمعات و راهپيمايي‌‏ها" 13 تير ماه برگزار مي‌‏شود

تهران- خبرگزاري كار ايران

سخنگوي كانون مدافعان حقوق بشر از برگزاري سمينار اين كانون با موضوع "حق برگزاري تجمعات و راهپيمايي‌‏ها" در روز سه‌‏شنبه، سيزدهم تير ماه جاري در محل اين كانون خبر داد.


نرگس محمدي در گفت‌‏وگو با خبرنگار "ايلنا" در تشريح مصوبات امروز شوراي عالي نظارت كانون مدافعان حقوق بشر گفت: در جلسه امروز مصوب شد جهت بررسي علمي موضوع حق برگزاري تجمعات و راهپيمايي‌‏ها كه طبق اصل 27 قانون اساسي و ماده 20 اعلاميه جهاني حقوق بشر از جمله حقوق بنيادين بشر محسوب مي‌‏شود، يك كنفرانس مطبوعاتي را با رويكرد سياسي و حقوقي برگزار كند.
وي افزود: در اين كنفرانس مطبوعاتي، شيرين عبادي و عبدالفتاح سلطاني از اعضاي موسس كانون مدافعان حقوق بشر، رويكرد حقوقي خود را نسبت به اين موضوع اعلام مي‌‏كنند. همچنين افرادي از جريانات سياسي و نهادهاي مدني و صنفي در اين كنفرانس به ايراد سخن خواهند پرداخت.
سخنگوي كانون مدافعان حقوق بشر با اشاره به ديگر مصوبه شوراي عالي نظارت كانون متبوع خود، گفت: متأسفانه اخباري در مورد حوادث اخير آذربايجان به دست كانون رسيده است كه از وضعيت نامناسب نگهداري بازداشت‌‏شدگان اين حادثه حكايت مي‌‏كند، بنابراين كانون مدافعان حقوق بشر ضمن اعلام نگراني جدي خود از وضعيت نگهداري اين افراد، عدم دسترسي آنها به وكيل و اينكه در يك حالت بلاتكليفي در بازداشت موقت به‌‏سر مي‌‏برند، از مسوولان امر مي‌‏خواهد جهت احقاق حقوق بازداشت‌‏شدگان، پرونده آنها را هر چه سريع‌‏تر رسيدگي و در جهت آزادي آنها اقدام كنند.


 

 

كانون مدافعان حقوق بشر نسبت به وضعيت بازداشت‌‏شده‌‏‏هاي اخير در آذربايجان ابراز نگراني كرد

تهران- خبرگزاري كار ايران
كانون مدافعان حقوق بشر با انتشار بيانيه‌‏اي نسبت به بازداشت‌‏هاي اخير در آذربايجان ابراز نگراني كرد.

به گزارش "ايلنا"، در اين بيانيه آمده است: برابر اخبار رسيده اخيرا دستگيري‌‏هاي متعددي انجام گرفته است كه ضوابط قانوني و حقوق بازداشت‌‏شدگان به هيچ‌‏ وجه مورد توجه قرار نگرفته است، اين افراد كه در اردبيل، تبريز، سلماس، مراغه، تهران و .... بازداشت‌‏شده‌‏اند، از حقوق اساسي محروم گرديده‌‏اند. دغدغه خاطر آن است كه وكيل مدافع آنان نيز علي‌‏رغم مصونيت‌‏هاي قانوني به بند منتقل گرديده و بازداشت‌‏شدگان نسبت به اين وضعيت اعتراض دارند.
اين بيانيه مي‌‏افزايد: كانون مدافعان حقوق بشر در خصوص رعايت حقوق فطري و بدوي، توجه مسوولين قوه قضاييه را به نقض مكرر حقوق بشر از يك سو و عدم توجه به موازين حقوق داخلي از طرف ديگر جلب نموده و نيز از اعتصاب‌‏كنندگان تقاضا دارد، با عنايت به اينكه وجود سالم آنان جهت اجراي عدالت مورد نياز همگان است، با شكستن اعتصاب اجازه دهند تا نسبت احقاق حقوق حقي آنان پيگيري لازم به عمل آيد.