اسامی و عکس های 10 نفراز کشتهشدگان قیام اخیر ملت آذربایجان بر ضد آپارتاید در ایران

طبق کنوانسیونهای بین المللی، دولتها و نیروهای شورشی تحت هر شرایطی حق شلیک و کشتار غیر نظامیان را ندارند، ولی متاسفانه دولت جمهوری اسلامی ایران در ادامه سلسله عملکردهای خود در نقض حقوق بشر و قوانین بینالمللی، تجمعات مختلف شهرهای آذربایجان را به شدت سرکوب و به خاک و خون کشید. ماده 27 قانون اساسی جمهوری اسلامی مقرر می دارد تشکیل اجتماعات و راه‏پیمایی‏ها، بدون حمل سلاح، به شرط آن که مخل به مبانی اسلام نباشد آزاد است. و نیز طبق ماده 20 کنوانسیون بینالمللی حقوق بشر برگزاری تجمعات حق هر انسانی است.

به رغم تمامی موارد فوق دولت جمهوری اسلامی ایران با استفاده از نیروهای چهارگانه نظامی خود ( ارتش، بسیج، سپاه، نیروی انتظامی) با شیلک مستقیم به سوی تجمعکنندگان در روزهای 1 خرداد در تبریز، 2خرداد در اورمیه و 4 خرداد در نقده و مشکین شهر تعداد کثیری از مردم بیگناه را به جرم طلب کردن ابتدايی ترین حقوق ملی و انسانی خود به خاک و خون کشید. طبق آمار غیر رسمی تاکنون در جریان این سرکوب وحشیانه دهها نفر جان خود را از دست دادهاند، صدها نفر مجروح و تعداد کثیری بازداشت گردیدهاند. بایکوت شدید خبری منطقه و حساس نبودن ارگانهای اطلاع رسانی و حقوق بشر فعال در ایران سبب گردیده است که هنوز تعداد و اسامی شهدای حوادث اخیر بطور قطعی مشخص نشده باشد.

"شورای حقوق بشر آذربایجان" پیرو اطلاعات موثق جمع آوری شده از مراکز بیمارستانی و خانوادههای شهداء اسامی 10 نفر و تصویر 9 نفر از این شهداء را منتشر میکند.

کمیته اطلاع رسانی شورای حقوق بشر آذربایجان مصادف با اولین جلسه "شورای حقوق بشر" اسامی ده نفر از شهداء وقایع اخیر آذربایجان را به همرا عکس های آنان منتشر می کند و امیدوار است تمام نیروهای طالب حقوق بشر و دموکراسیخواهی صدای عدالتخواهی ملت آذربایجان را شنیده و به مدد آنان در مبارزه با آپارتاید و تبعیض بشتابند.

لازم به ذکر است که کمیته در تلاش است تا در اولین فرصت اسامی دیگر شهداء و مجروحین و شکنجه شدگان را به همراه اسناد منتشر کند لذا از کلیه افراد تقاضا میگردد هر گونه اطلاعات(ازقبيل عكس، فيلم و سند) خود، در این زمینه، را در اختیار این کمیته قرار دهند.

اسامی شهداء نقده :

این افراد در تیراندازی نیروهای سپاهی و انتظامی؛ در مورخه 4/3/85 که با فرماندهی مستقیم سرهنگ محبی نیا(بردار نماینده مردم تکاب در مجلس)؛ به شهادت رسیدهاند. یکی از مسئولان سردخانه بیمارستان امام خمینی نقده اظهار داشته است که تعداد شهداء در همان روز 14 نفر بوده است که تعدادی از آنها به بیمارستان عارفیان (متعلق به سپاه اورمیه) انتقال داده شدند. با اینحال تا به امروز افرادی که تصاویر آنها در ذیل آمده است شهادتشان قطعی است و در نقده به خاک سپرده شدهاند.

اسامی به ترتیب تصاویر از راست: عسگر قاسمی، همت اسم زاده، حسین فتحی پور، محمد علی جنت نیا، توحید آذریون

اسامی شهداء تبریز:

شدت سرکوب و تیراندازی نیروهای نظامی در اولین روز خرداد حکایت از وجود شمار كثيري شهيد در این شهر دارد. یا اینحال بایکوت شدید خبری و وجود شرایط شبه نظامی در تبریز تنها به ما امکان شناسایی دو نفر از شهدا را داده است.

بهزاد صبوحی نژاد ساکن کوی پرواز تبریز که بر اثر شدت شکنجه و ضربات به شهادت رسید. پیکر بی جان وی در مورخه 3/3/85 در حالیکه بر دستهای وی اثر دستبند و در جای جای بدنش اثر شکنجه نمایان بود از استخر شاهگؤلوی تبریز به دست آمد؛ نامبرده از فعالان شناخته شده حرکت ملی آذربایجان در محله پرواز بوده است. در ضمن برادر وی نیز مفقود هستند و از سرنوشت ایشان هیچ اطلاعی در دست نیست. (به علت فشار بر خانواده وی موفق به تهیه تصویر از وی نشدیم)

رضا میرآقاپوردرویش از فعالان محله امامیه تبریز بوده و بر اثر شدت ضربات و جراحات وارده سه روز بعد از بستری در بیمارستان جان باخت.

 


اسامی شهداء مشکین شهر:

جلیل عابدی در جریان تظاهرات 4 خرداد بر اثر شلیک مستقیم یک درجهدار نیروی انتظامی به سرش به شهادت رسید. خانواده ایشان تحت فشار شدیدی هستند و وکیل آنان آقای صالح کامرانی نیز هم اکنون در بازداشت به سر میبرد.

جلیل عابدی

اسامی شهداء اورمیه:

در جریان تظاهرات2 خرداد اورمیه نیزدو نفر به شهادت رسیدند که عکس و تصویر آنها در ذیل آمده است.

فرزاد اسد پور (22ساله دانشجوی دانشگاه آزاد اورمیه) و شهید ایواز سیاحی

 

"روابط عمومی شورای حقوق بشر آذربایجان"

 

 

نشريه ساراي به جرم همكاري با مركز تحقيقات آبتام توقيف شد

 

نشريه دانشجويان آذربايجاني دانشگاه الزهرا،ساراي،در چاپخانه دانشگاه به جرم همكاري با مركز تحقيقات آبتام توقيف شده و شماره هفتم نشريه از مركز صحافي به جاي نا معلومي انتقال داده شد.

 اين نشريه تاكنون چهار شماره- فرش آذربايجان- مجموعه مقالات كنگره ستارخان- 9 سوال و 9 جواب در مورد رد ادعاي نسل كشي ارامنه توسط دولت توركيه عثماني- گؤزل آدلار با همكاري مركز تحققيات مجمع دانشگاهيان آذربايجاني-آبتام- انتشار داده بود و در آستانه انتشار پنجمين وي‍ژه نامه- شماره هفتم - در چاپخانه دانشگاه توقيف گرديد.

بر اساس اعلام قبلي مسئولين انتشارات دانشگاه، روز دو شنبه مورخه 12/4//1385 سردبير نشريه جهت تحويل ويژه نامه شماره پنجم- ياسلي ساوالان شاعيري اوستاد بارز- به اين مركز مراجعه كرد كه به جاي تحويل دادن نشريه، نامه محرمانه ايي به ايشان نشان داده شد و به ايشان گفته شده بنا به دستور مقامات مافوق خارج از دانشگاه، نشريه شما به دليل همكاري با مركزی بنام مرکزتحققيات آبتام توقيف شده و نشريه چاپ شده هم صحافي نگرديد و تحويل مقامات مافوق شد.

 

 

دوشنبه دوازدهم تير 1385

حسن راشدی دستگیر شد.

سانیوز:مهندس حسن راشدی دیروز ساعت ۱۴ در محل کارش متروی تهران توسط ماموران اطلاعات بازداشت شد.راشدی یکی از روزنامه نگاران و نویسندگان شناخته شده در آذربایجان می باشد.هنوز از علت دستگیری  و محل نگهداری ایشان خبری کسب نشده است.

 

 

 

 

Turk news :جاواد بي عباسي دن نيگران ائديجي خبر

حورمتلي آذربايجانلي لار

حورمتلي آزادليق سئورلر

اورميه دوستاغيندا ساخلانيلميش ميللي حركت فعالي جواد عباسي نين جيسمي دورومو گرگينله شيب اونون بوغازيندا اولان خسته ليي آرتديغينا گوره جراحي عملياتا احتياجي وار.آنجاق ايتتيلاعاتين تاپشيرديغينا گوره بونا يول وئريلمير.اوسته ليك قاباقجالار ايشلتدييي درمانلاري دا گئري قايتاريبلار. حيات يولداشي نين آپارديغي حكيم نسخه سين و درمانلاري زندان سوروملولاري گئري قايتاريبلار. وضعيت بئله گئدرسه خسته ليك بوتون بدنينه ياييلاجاق.

جاواد بي ين بوغازيندا اولان خسته ليك 1384 تير آيينين 7 سينده توتوقلانديغي زامان زينداندا توره نيب بونون ندني هله بللي اولماييب ، اينديسه اونون دورومو تهلوكه ليدير.جاواد بي عاباسي اورمو قالخينماسي سوراسي اؤز ائوينده(سالماس ) ،ايران حاكمييتينه قارشي و گاموح تشكيلاتي خئيرينه تبليغاتا سوچلاناراق توتوقلانيب و ايندييه قدر اورمو ايتتيلاعاتيندا و زيندانيندا هابئله بير نئچه گون سالماسين زيندانيندا ساخلانيليب.اونون عاييله سيني هر گون ايتتيلاعات هده له ييركي كيمسه ايله دانيشماسينلار و هئچ بير يئره خبر وئرمه سينلر يوخسا حايات يولداشي ليلا خانيمي دا توتوب آپاراجاقلار.

40 گوندن آرتيق دير كي اونون عائله سي اورميه سالماس آراسي گئت گل ائديرلر آنجاق هله ده وار اونون حاقدا آيدين بير جاواب آلانماييبلار.

آرتيرمالي ييق جاواد بي عابباسي 83-جي ايلده قالا حركتي اؤنجه سي توتوقلانميش و 25 گون ايتتيلاعات سللول لاريندا قالديقدان سونرا 6 آي حبسه محكوم اولموشدور.

او عرب ديلي اوزره معلم ،كونگفو اوزره ايدمان اوستادي و ايكي اوغول آتاسي دير. اوشاقلاري آتابي و بابكين سيرا ايله 8 و 1.5 ياشلاري وار.

بوتون آزادليق سئورلري اللريندن گلني اسيرگه مه مه يه چاغيريريق.

 

 

آخرین اخبار در مورد بازداشت شدگان در تبریز

به گزارش کمیته دانشجویی گزارشگران حقوق بشر، با گذشت یک هفته از بازداشت مهدی سیدزاده از فعالین سیاسی تبریز هنوز از محل نگهداری او اطلاعی در دست نیست. وی هفته گذشته پس از تهدیدهای مکرر توسط اداره اطلاعات آذربایجان شرقی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

همچنین عباس پورازهری از فعالین ملی مذهبی و عضو جنبش مسلمانان مبارزکه در جریان اعتراضات مردمی در تبریز بازداشت شده بود، هفته ی گذشته با تودیع قرار وثیقه 100 میلیونی از زندان تبریز آزاد شد.

این در حالی است که سایر فعالین سیاسی و روزنامه نگاران بازداشت شده در تبریز از جمله حسن ارک، چنگیز بختاور، غلامرضا امانی، احمد رضایی و .. همچنان در بازداشت اطلاعات به سر میبرند و هیچ اطلاعی از روند دادرسی آنها موجود نیست

 

 

 

يئني توتوقلانانلاردان ايكي نفري..

اليميزه چاتان بيلگي‌لره گؤره جمعه گونو خورداد آيينين ۹-دا گئجه‌واختي بابك قالاسينا بيرليكده يولا دوشن ماراغالي و اورمولو يولداشلاريميزدان ايكي نفري تبريزده اطلاعات طرفيندن ياخالانيب و بللي اولمايان يئره آپاريليبلار. بو يولداشلاريميزين آدلاري بئله‌دير:

۱- بهمن صادقي (ماراغالي)

۲- فرزاد عزيزخاني (اورمولو)

 

بو خبري بيزه آيدينلادان قايناغين دئديگينه گؤره بهمن به‌يين حيات يولداشيني بو گون تبريز محكمه‌سينه چاغيرميشديلار. هله بو چاغريشدا دانيشيلان سؤزلر بيزه بللي دئييل.

 

 

 

http://ulduz.ulduz.googlepages.com/Rizamiraghapurdarvishilarge.jpg

 

http://www.baxis.blogfa.com/post-15.aspx

 

 

 


شهید رضا میر آقاپور درویشینین قیرخ تؤره‌نی

شهید رضا میر آقاپور درویشینین قیرخ تؤره‌نی صابح قید ائدیله‌جکدیر.

 

 

 

 

آخرین وضعیت رضا عباسی

بر اساس اظهارات توکل غنی لو فعال زنجانی رضا عباسی پس از دستگیری در روز ششم تیرماه توسط نیروهای اطلاعاتی در روز هفتم تیرماه به زندان زنجان منتقل شده است.غنی لو در مصاحبه با روزنامه مردم نو در زنجان گفت:هنوز امکان ملاقات آقای عباسی و خانواده اش فراهم نشده است.وی در خصوص اتهام یا اتهامات مطروحه در مورد عباسی  اظهار بی اطلاعی کرد

لازم به ذکر است رضا عباسی عضو موسس جمعیت اسلامی دانشگاه زنجان و کمیته دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان (آسمک) و عضو سازمان ادوار تحکیم وحدت در زنجان می باشد. 

 http://haqqimiz.blogfa.com/

 

اهر و کلیبر:

طی چند روز گذشته جمعی از فعالان ملی آذربایجان که قصد شرکت در مراسم گرامیداشت بابک را داشتند در شهرهای اهر و کلیبر دستگیر شده اتد این افراد به زندان تبریز منتقل شده اند.

ابراهیم وثوقی ، محمد جعفر پور  ، بهمن صادقي  ، فرزاد عزيزخاني 

همچنین همسر آقای بهمن صادقی نیز به دادگاه انقلاب تبریز فراخوانده شده است.

در هوراند از توابع اهر هم ۳ عضو یک خانواده از روز ۵ تیر بازداشت شده اند این سه برادر به نامهای امامت  ، سخاوت  و عبادت مددی از پنجم تیر در بازداشت هستند.

تبریز :

آقای علی بدلی دانشجوی دانشگاه پیام نور تبریز در منزل خود دستگیر شده و در شرایط نا مشخصی و بدون ملاقات با وکیل مدافع در بازداشت بسر میبرد .

علی رباعی از فعالان حرکت ملی آذربایجان در مورخه 20/3/1385 در محل کار خود توسط نیروهای اطلاعاتی تبریز دستگیر شده و تا این لحظه هیچ اطلاعی از وضعیت نامبرده در دست نیست.

همچنین علی حاج ابولو (ارک) از دیگر فعالان حرکت ملی و چنگیز بخت آور در گفتگوی تلفنی از زندان اوین تهران با خانواده خود وضعیت جسمانی خود را بسیار وخیم اعلام کرده اند. این در حالی است که در طی روزهای گذشته پدر حسن ارک به علت سکته قلبی درگذشته است.

دوشنبه ۱۲ تیر ۱۳۸۵

با آرزوی آزادی همه زندانیان سیاسی و عقیدتی کمیته دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان

 

بابک قالاسی نین قورولتایینا گئدنلرین بیر چوخو یاخالانیبدیرلار

اليميزه چاتان بيلگي‌لره گؤره جومعه آخشامی وجومعه گونو خورداد آيي نين8 و ۹- دا، بابک قالاسی نین قورولتایینا گئدنلرین بیر چوخوامنیتی قووه لر طرفیندن یاخالانیبدیرلار.دوتولانلاردان ایکی سینین آدی بللی اولوبدور. گئجه‌واختي، بابك قالاسينا بيرليكده يولا دوشن ماراغالي و اورمولو يولداشلاريميزدان ايكي سی، تبريزده اطلاعات الیله ياخالانيب و بللي اولمايان يئره آپاريليبدیرلار. بو يولداشلاريميزين آدلاري بئله‌دير

۱- بهمن صادقي (ماراغالي)

۲- فرزاد عزيزخاني (اورمولو)

بو خبري بيزه آيدينلادان قايناغين دئديگينه گؤره بهمن به‌يين حيات يولداشيني، بو گون تبريز محكمه‌سينه چاغيرميشديلار. هله بو چاغیريشدا دانيشيلان سؤزلر بيزه بللي دئييل.

http://turkaz.blogfa.com/post-894.aspx

 

اردبيل- خبرگزاري كار ايران

يك نشريه سياسي, فرهنگي با عنوان "ايران شمالي" در اردبيل منتشر شده و به صورت گسترده توزيع شده است.
به گزارش گروه فرهنگ و انديشه ايلنا, اين نشريه بدون ذكر نام و نشاني مدير مسوول و صاحب امتياز با تيراژ بالا, در تمامي كيوسك هاي مطبوعاتي اردبيل منتشر شده است كه در مقالات متعددي با عناوين 200 سال تلاش دشمنان براي تغيير هويت اسلامي ايراني مسلمانان قفقاز و ايران شمالي به قلم‌‏ "هادي اردبيلي"، نامه اي به ايران و همه ايراني‌‏ها نوشته "نظامي محمد اف" ترجمه "عليرضا محمدپور حسيني" , ايران ستيزي در كتاب هاي درسي رژيم باكو به قلم "محمد علي تبريزي"، استقرار پايگاه هاي نظامي آمريكا در ايران شمالي (جمهوري آذربايجان ) گفتگو با حاج "علي اكرام عليزاده"، رهبر حكومت اسلامي ايران شمالي با عنوان ما دوران سختي را مي‌‏گذرانيم , به طور مفصل آورده شده است. گويا اين نشريه سياسي , فرهنگي ايران شمالي ( جمهوري آذربايجان ) بدون مجوز قانوني انتشار يافته و حتي نام سر دبير و هيات تحريريه آن نيز جعلي و صوري است .
در اين نشريه موجوديت جمهوري آذربايجان زير سوال رفته و سمت و سوي مقالات ذكر شده نشان مي دهد كه گردآورندگان اين نشريه با انتخاب نام ايران شمالي خواهان الحاق جمهوري آذربايجان به ايران هستند.