نامه تکان دهنده ائلیاز یئکنلی از زندان مرند

فعالین آذربایجانی در زندان ها وادار به

ارائه اعترافات و انجام مصاحبه های

دروغین می شوند

 

اورمونیوز(26 تیر 1385): صاحبعلی خدابخش (ائلیاز یئکنلی) فعال سیاسی آذربایجان که بیش از سی و پنج روز است در زندان مخفی اداره اطلاعات تبریز به سر می برد، طی نامه ای از زندان وضعیت اسفناک خود را به اطلاع مردم و مجامع جهانی رسانیده است. وی در نامه خود از آنچه طی دوران بازداشت بر سر وی آمده نوشته و خواهان رسیدگی مجامع داخلی و بین المللی مدافع حقوق بشر گشته است. متن این نامه بدین شرح است:

ملت مبارز آذربایجان و سازمانهای حامی حقوق بشر؛

من، صاحبعلی خدابخش (ائلیاز یئکنلی) فریاد مملو از درد و الم خود را از زندان مخفی اداره اطلاعات تبریز که به خاطر دفاع از زبان و فرهنگ و هویت ملی ترک های آذربایجان درآن به سر می برم به گوش شما می رسانم. همانطور که مطلعید در پی اهانت سازماندهی شده شوونیسم فارس علیه ترکهای آذربایجان که از جانب روزنامه ارگان دولت جمهوری اسلامی صورت پذیرفته بود، جمعیت سی میلیونی ترک های آذربایجان دراعتراض به این حرکت شوم ومغرضانه، با برپایی تظاهرات گسترده اعتراضات حق طلبانه خود را به نمایش گذاشتند. این حرکت ملی آذربایجانی ها زنگ هشداری بود به حاکمان مستبد شوونیسم فارس و هواداران مزدور آن و خائنان وطن فروش تا دیگر بار از طرح و اجرای چنین اعمال شومی دست کشیده در برابر حقوق طبیعی ملت آذربایجان تمکین کنند. شایان ذکر است که بنده یکی از فعالین فرهنگی و سیاسی آذربایجان به خاطر دفاع از فرهنگ و هویت ملی خود توسط اداره اطلاعات ایران بازداشت شده ام و پس از تحمل سی روز سلول انفرادی بدون دارا بودن حقوق مربوط به متهمین سیاسی تحت شکنجه جسمی و روحی شدید واقع شده ام. بنده در این مدت بر اثر تحمل ده ها نوع شکنجه روحی و جسمی و با توجه به سابقه قبلی دچار بیماریهای مختلف قلبی، کلیه و مجاری ادراری، دستگاه گوارش، ستون فقرات و بیماری ضعف بینایی و شنوایی گردیده و تعادل جسمی خود را از دست داده ام. بر اثر این بیماری ها طبق گزارش پزشکی اداره اطلاعات مرکزی آذربایجان شرقی بنده را به زندان قیرخلار مرند انتقال داده اند. بنا به اظهارات پزشک و به گواه گزارش پزشکی زندان مرند، تداوم این بیماری ها و عدم اجازه جهت مراجعه به پزشک برای معالجه، این بیماری ها میتواند عواقب بسیار خطرناکی از جمله سکته قلبی و یا مرگ را به دنبال داشته باشد.

 

ملت آذربایجان و حامیان حقوق بشر؛

با توجه به اینکه در هیچ کجای دنیا و حتی در چهارچوب قوانین داخلی ایران و اعلامیه جهانی حقوق بشر دفاع از هویت و فرهنگ یک ملت جرم محسوب نمی شود، اداره اطلاعات مرکزی استان آذربایجان شرقی با زدن اتهامات واهی چون پان ترکیسم و یا جاسوسی به نفع بیگانه و تبلیغ علیه نظام تلاش دارد بنده را از ادامه فعالیت های فرهنگی و سیاسی بازدارند. آنها در برابر اعتراضات این جانب نسبت به اعمال شکنجه های جسمی و روحی اعلام می کنند که ما از تهران دستور می گیریم. این در حالیست که هم اکنون صدها نفر از فعالین آذربایجانی در زندان های رژیم ایران تحت انواع شکنجه ها قرار دارند و از آنان در شرایطی به دور از حرمت انسانی خواسته می شود که تعهدنامه امضا کنند و یا بازجویان در اعمالی که مغایر با قوانین شناخته شده و مورد پذیرش جهانیان است، فعالین آذربایجانی را وادار به ارائه اعترافات دروغین و در مقابل دوربین ها میکنند تا اعلام کنند که از کشورهای خارجی کمک دریافت می کنند و یا به نفع آنها اقدام می کنند.

 

بنده در شرایطی کاملا دشوار به لحاظ جسمی و روحی این نامه را به مثابه درخواستی به فعالین و حامیان واقعی حقوق بشر مینویسم. امیدوارم بساط جور و ستم هر چه سریعتر از سراسر جهان برداشته شود.

 

صاحبعلی خدابخش( ائلیاز یئکنلی)

زندان قیرخلار مرند

سه شنبه بيست و هفتم تير 1385

متن سخنان مهندس سعید نعیمی در سازمان ادوار تحکیم وحدت

سانيوز:

با سلام خدمت حضار گرامی

چند تن از شرکت کنندگان در اعتصاب غذا برای آزادی زندانیان سیاسی سخن گفتند ،به نوبه خود خوشحال هستم از اینکه می بینم حقوق بشر ، دموکراسی و آزادی به سرلوحه شعارهای بیشتر گروههای سیاسی تبدیل شده است و وقتی می بینیم که شماری از گروهها از جمله جنبش دانشجویی و سازمان ادوار تحکیم واقعا پایبند شعارهای حقوق بشری و آزادیخواهانه هستند و با اعلام حمایت از همه زندانیان سیاسی و ایجاد امکان برای طرح مطالبات همه گام بزرگی در این مسیر برداشته اند خوشحالی مان دو چندان میشود.

اما متاسفانه برخی گروهها هستند که حقوق بشر و دمکراسی را صرفا به عنوان شعار مطرح کرده و حاضر نیستند که تا انتهای منطقی بر این شعارها پافشاری نمایند و یا حداکثر رعایت حقوق بشر را برای گروه و دسته خود میخواهند و لذا این افراد و گروهها شایسته سرزنش و انتقاد بسیار هستند.

یعنی نمی توان از آزادی اجتماعات و اعتراضات سخن راند ولی در مقابل سرکوب اعتراضات مسالمت آمیز و کشتن مردم بی گناه از جمله اعتراضات اخیر آذربایجان سکوت نمود و حتی با سرکوبگران همراه شد.

نمی توان جبهه دمکراسی و حقوق بشر تشکیل داد ولی نسبت به نقض حقوق شهروندی ملیونها انسان در عدم برخورداری از تحصیل به زبان مادری سکوت نمود و یا به نام دفاع از زبان رسمی و تمامیت ارضی بر امحای زبان ملی ملیونها شهروند مهر تایید زد.

نمی توان استراتژی سیاسی خود را تحول ساختاری برگزینیم ولی برای طرح مطالبات و خواسته ها حد و مرز تعیین نماییم و مانع طرح مطالبات فراتر و متفاوت از خواسته های خود گردیم.

انتقادات زیاد است ولی با توجه به ضیق وقت به این موارد اکتفا می کنم.

امیدوارم فضای طرح مطالبات و خواسته های همه گروهها ایجاد گردد و با طرح مطالبات و دفاع همگانی از مطالبات مبتنی بر حقوق بشر و حق تعیین سرنوشت امکان نزدیکی گروهها نیز فراهم گردد.

لازم میدانم از دوست عزیزم رضا عباسی عضو موسس کمیته دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان عباس لسانی ، صالح کامرانی ، امانی ، بخت آور ، راشدی و سایر زندانیان آذربایجان و از اوصانلو و جهانبگلو نام ببرم و مظلومیت و بیگناهی ایشان را یادآور شوم و خواستار آزادی ایشان گردم.

 

هدف و خواسته ما آزادی همه زندانیان سیاسی است بویژه مهندس موسوی که در کسوت نمایندگی و بعد از آن همواره پیگیر آزادی همه زندانیان سیاسی بودند و از این جهت شایسته تقدیر بسیار هستند.

 

با تشکر از حوصله حاضران و به امید آزادی همه زندانیان سیاسی و عقیدتی

 

 

http://haqqimiz.blogfa.com/

 

قرار بازداشت رضا عباسی تغییر نکرد

علی رغم اتمام بازجویی و تحقیق از رضا عباسی و با وجود گذشت سه هفته از زمان دستگیری وی هنوز قرار بازداشت تغییر نکرده است.سعید متین پور فعال حرکت ملی آذربایجان در زنجان با اعلام این خبر افزود:اداره اطلاعات زنجان هفته گذشته به دنبال پیگیریهای خانواده عباسی به ایشان اعلام کرده بوده که بازجویی هایشان تا آخر هفته پایان می یابد و رضا در اختیار قاضی قرار می گیرد.به همین خاطر خانواده عباسی  روز شنبه ۲۴ تیرماه به قاضی نقیلو در دادسرای انقلاب زنجان مراجعه می کنند.وی نیز اعلام نظر خود را به امروز سه شنبه موکول می کند تا پرونده را مطالعه کند.اما امروز وقتی مادر رضا به دادسرا می رود با کج خلقی و بی حوصلگی آقای نقیلو مواجه می شود.قاضی امروز هم می گوید سه - چهار روز دیگر جواب خواهم داد و در جواب سئوال مادر عباسی در مورد اتهام فرزندش به جواب نمی توانم بگویم بسنده می کند.

متین پور در پاسخ به این سئوال که آیا بازداشت آقای عباسی می تواند با اعتراضات آذربایجان در ارتباط باشد گفت:هیچکدام از بازداشتها نمی تواند در ارتباط حقوقی با آن حوادث باشد.تمام تجمعات و راهپیمایی ها مسالمت آمیز و در قانون پیش بینی شده بودند.به واقع برخی از بازداشت شدگان حتی در آن اعتراضات حضور نداشتند.رضا هم فقط در تظاهرات اول خرداد زنجان حاضر بود و در آنجا نیز بیشتر نقش انتظامات را بازی کرد.

وی در مورد آمار و وضعیت زندانیان ترک نیز گفت:آمار دقیقی در دست نیست.اسامی برخی را روز ها پس از بازداشت می شنویم.چندی پیش لیستی منتشر شد که بیش از ۱۵۰ زندانی را شامل می شد.از وضعیت همه ایشان هم اطلاعات دقیقی از طرف مقامات ذیربط منتشر نمی شود.اما به خاطر برخی پیگیری ها و ارتباطی که با بعضی از خانواده ها دارم می توانم بگویم وضعیت تعدادی از زندانیان نگران کننده است.بر نام عباس لسانی تاکید می کنم.او هنوز در اعتصاب غذا است و از ابتدایی ترین حقوق انسانی و  قانونی خود محروم استغلامرضا امانی و چنگیز بخت آور هنوز در زندان اوین نگهداری می شوند و حق ملاقات با وکیل و خانواده را ندارند.جواد عباسی در زندان ارومیه و نادر ولی پور در زندان اردبیل وضع نامناسبی دارند و اخبار منتشره حاکی از در خطر بودن سلامت ایشان است.

 

کتاب تاریخ دیرین ترکان ایران نوشته پروفسور دکتر محمدتقی ذهتابی
ترجمه و تلخیص: علی احمدیان سرای 

http://www.golha.net/urmu/tarix/