http://haqqimiz.blogfa.com/

 زندان اردبیل در آستانه فاجعه ای انسانی

به دنبال وخامت حال لسانی و سکته یکی از زندانیان، زندان اردبیل در آستانه فاجعه ای انسانی

بنا به گزارشات خانواده های برخی از زندانیان اردبیلی این زندان در آستانه فاجعه ای انسانی قرار دارد.برادر عباس لسانی در گفتگو با وبلاگ حق از وخامت حال برادرش خبر داد و به شدت ابراز نگرانی نمود.بر اساس گفته وی لسانی همچنان در انفرادی قرنطینه اردبیل زندانی است و وخامت حالش در روزهای اخیر موجب گشته است که هر روز به او سرم تزریق کنند.

لسانی از روز ۱۳ خردادماه اقدام به اعتصاب غذا کرده است و تنها برای چند روز در ۸ تیرماه به اصرار خانواده و خواهش دوستان اعتصابش را شکست.اما وقتی هیچ تغییری در وضعیت بلاتکلیفی که خود و دوستانش گرفتارش هستند حاصل نشد دوباره از ۱۵ تیرماه اعتصاب غذا آغاز کرد

همچنین اخبار رسیده از زندان اردبیل  از ادامه بازداشت ۱۷ نفر از فعالین حرکت ملی آذربایجان در آن زندان حکایت می کند.برخی از این زندانیان در طول مدت بازداشت بر اثر شکنجه و شرایط سختی که تحمیل شده مریض شده اند.در روزهای اخیر نیز یکی از ایشان دچار سکته قلبی شده و اکنون هیچ خبری از وضعیت جسمانی وی نیست.

جعفر سبحانی-مهدی محمد پور-جلال تقوی-بهروز علیزاده-علیرضا یوسفی و حسن بالا زاده از جمله کسانی هستند که وضعیت نگران کننده ای دارند

 

اخبار ذیل به نقل از اظهارات خانواده آقای عباس لسانی و همچنین یکی از هویت طلبانی که اخیرا از زندان اردبیل آزاد شده در اختیار افکار عمومی و همچنین ملت آذربایجان قرار می گیرد:

 

لسانی 30 کیلوگرم وزن کم کرده و تحت سرم های پی در پی قرار دارد

خانواده آقای لسانی پس از روزها تلاش و اصرار اخیرا توانسته اند با عباس لسانی، یکی از مقاومترین هویت طلبان آذربایجان، در زندان اردبیل ملاقات کنند. بر اساس اظهارات نگران کننده همسر و مادر مضطرب ایشان، حال عباس بسیار وخیم است و قادر به ایستادن و حتی نشستن برروی صندلی نیست. وی به دلیل اعتصاب 35 روزه غذا و اعتصاب 11 روزه آب، در بیمارستان زندان بستری است و تحت سرم های پی در پی غذائی قرار دارد.  وزن لسانی بعد از  46 روز اعتصاب، 30 کیلوگرم کمتر شده  و به 85 کیلوگرم رسیده است!

اوضاع جسمانی لسانی بسیار وخیم است. چهره او به شدت رنگ پریده و چشمان او حالتی کم فروغ یافته و به دلیل دهها روز اعتصاب جهاز گوارشی و کلیه های وی دچار ناراحتی های سختی شده است. عباس به رغم اصرار شدید و مگرر دوستان صمیمی و اعضای خانواده برای توقف اعتصاب غذا، سرسختانه اعلام کرده است که تا احقاق حقوق محبوسین سیاسی سلسله قیامهای ضد آپارتاید ملت آذربایجان، دست از اعتصاب غذای خود بر نخواهد داشت!

عباس لسانی مبارز، نویسنده و شاعر حماسه سرای تورک، یکی از سرشناسترین چهره های حرکت ملی آذربایجان است. او در گذشته به دلیل انتشار تقویم تورکی(1380)، اجرای سخنرانی و برگزاری تئاتر ملی درقورولتای عظیم قلعه بابک(تیرماه 1381)، رهبری تحصن خونین ضد داشناک در مسجد سرچشمه اردبیل(دوم تیر ماه 1382)، سفر مجدد به قلعه بابک(تیرماه 1384)، شرکت در مراسم سالگرد شهادت باقرخان سالار ملی در تبریز(مرداد ماه 1384)...بازداشت شده و مورد انواع اذیتهای جسمی و روحی قرار گرفته بود. در حال حاضر لسانی بیش از 5 پرونده در حال جریان در دادگاه انقلاب دارد و قبلا به مجازاتهای مختلفی از جمله کیفر نقدی و شلاق و زندان و تبعید به مسجد سلیمان محکوم شده است.

عباس لسانی دو روز قبل از برگزاری قیام دویست هزار نفری اهالی اردبیل، مورد تهدید جانی نیروهای اطلاعاتی قرار گرفته بود. به او گفته شده بود که در صورت مشاهده شدن در خیابان، وی را با دو گلوله خواهند کشت! اما به رغم این تهدیدات غیر قانونی و برگزار شدن ضد تظاهرات دولتی در قبل از ظهر روز 6 خرداد ماه، لسانی در روز قیام، در صف اول قیامگران و هویت طلبان جسور اردبیلی حرکت کرد و سخنرانی مبسوطی را در دفاع از حقوق ملت آذربایجان و ضرورت برگزاری تظاهرات مدنی اهالی اردبیل ایراد نمود. او پس از وقوع قیام شجاعانه و سراسری شهری در اردبیل به منزل رفت و در روز 13 خرداد ماه با حمله مسلحانه بیش از 30 مامور و شکستن درب خانه، در برابر چشمان وحشت زده خانواده، از منزل ربوده شده و به زندان اردبیل منتقل گردید. خانه وی مورد تفتیش قرار گرفت و تمامی کتابها و دست نوشته های وی به همراه کامپیوتر شخصی اش از منزل جمع آوری گردید. از سوی دیگر مغازه لسانی نیز که تنها ممر درآمد او، همسر و سه فرزند خردسالش میباشد از 35 روز پیش پلمپ شده و پروانه کسب آن لغو شده است. همچنین مهدی محمد پور (خواهرزاده) و جعفر سبحانی (همکار وی در مغازه) نیز بازداشت شده اند. عارف لسانی (برادر وی) نیز مدتی را به دلایل واهی در زندان گذرانده است. همچنین همسر لسانی هم به دلیل انجام مصاحبه با رسانه ها، تهدید به بازداشت شده است.

اکنون لسانی در حال تبدیل شدن به اسطوره مقاومت و شجاعت برای ملت آذربایجان است. از عموم نهادهای حقوق بشر بخصوص فعالین حرکت ملی آذربایجان در داخل و خارج از کشور تقاضا می شود به هر صورت ممکن خود را آماده دفاع از حیات تحت مخاطره عباس لسانی کنند.

 

«حیات حسین پور» در زندان اردبیل سکته کرده است

حیات حسین پور یکی از فعالین حرکت ملی آذربایجان که همزمان با قیام اهالی این شهر بازداشت شده است از 6 روز پیش در زندان اردبیل دچار سکته قلبی شده و قادر به حرکت نیست. متاسفانه مسئولین زندان اردبیل ضمن بی اعتنائی به نیازهای پزشکی و اوضاع دردناک این جوان غیور، مانع از انتقال او به بیمارستان و دست کم معاینه پزشک شده اند. اوضاع جسمانی این هویت طلب تورک روز به روز وخیمتر می شود.

 

شیوع بیماری خطرناک آنفولانزا در بند ویژه هویت طلبان در زندان اردبیل

در حال حاضر بدنبال آزادی 12 تن از هویت طلبان اردبیلی، نزدیک به 15 تن همچنان در زندان اردبیل و در یک بند مشخص نگهداری می شوند. بر اساس اظهارت یکی از هویت طلبانی که اخیرا از زندان اردبیل آزاد شده در این بند آنفولانزای خطرناکی شیوع یافته و هر 15 نفر را به شدت بیمار کرده است. انتشار این بیماری کشنده و دردناک، سبب بروز ناراحتی های شدید جسمانی در میان زندانیان هویت طلب و حتی دیگر زندانیان غیر سیاسی  شده و قدرت هر گونه حرکت را از بیماران سلب کرده است. متاسفانه مسئولین زندان جهت درمان این بیماری مشکوک هیچ اقدامی نکرده و حتی از دادن قرصهای آسپرین و سرماخوردگی نیز به بیماران بدحال خودداری می کنند.

 

حسن بالازده با 15 سال سن در زندان اردبیل محبوس است

حسن بالازاده  یکی از فعالین هویت طلب اردبیلی تنها  15 سال سن دارد. این دانش آموز اردبیلی  بیش از 30 روز است که در زندان اردبیل درحبس رژیم آپارتاید به سر می برد. مطابق نظر یونسکو افراد زیر 18 سال کودک محسوب می شوند و باید از شرایط ویژه ای به هنگام حبس برخوردار باشند. ضمن اینکه اساسا مطابق قوانین بین المللی و همچنین قانون اساسی معطل جمهوری اسلامی ایران، بازداشت هر فردی به خاطر گرایشهای سیاسی ممنوع است و به عنوان تفتیش عقاید محسوب می گردد.

 

وودود اسدی به زندان اردبیل منتقل شده است

اقای ودود اسدی یکی از فعالین برجسته دانشجویی که اخیرا به دلیل قیام دانشجویان و اهالی اردبیل در تاریخ 5/3/1385 بازداشت شده و به زندان تبریز فرستاده شده بود دوباره به زندان اردبیل منتقل شده و تحت شرایط نامعلومی نگهداری می شود.

 

دهها تن دیگر در اردبیل به دادگاه و نهادهای امنیتی احضار شده اند

طی هفته گذشته و هفته جاری دهها فعال هویت طلب اردبیلی(اعم از اردبیل، نیر و نیار) به دوائر اطلاعاتی و انتظامی احضار شده و مورد تهدید و بازداشت دو- سه روزه قرار گرفته اند.

چند تن از این افراد در بازداشت گاه ضرب و شتم شده اند. همچنین تعداد 12 تن از بازداشت شدگان سابق که به قید وثیقه آزاد شده بودند طی سه روز گذشته مجددا به دادگاه انقلاب اردبیل احضار شده اند.

اسامی برخی از این افراد عبارتند از: رحیم غلامی، علی بابائی، رحیم خدادادی، مظاهر مالی و عسکر اکبرزاده.

ارسال خبر: توسط ائلدار از اردبیل27/3/1385

 

 

Gorush Sayti son vaxtlar neshr etmishdir:

 

Min Bir Chichek (Qezeller toplusu, Ibrahim Rafraf)

She`r Dalgasi (Ozgur she`rler, Ibrahim Rafraf)

رداکتور: ابراهيم رفرف

http://irafraf.eponym.com /

بوُ گوٍنون يازيسي

بوُ گوٍنون شعري

 

 

حوًرمتلي آذربايجان سئورلر:

گوًروش اينترنت ساحه‌سينه خوْش گلدينيز. بوُ سايت آذربايجان ديلي، تاريخي و مدنيتي ايله باغلي يازيچي ابراهيم رفرف - ين اثرلريني و موًوضوعلا باغلي باشقا ماترياللاري يايماقلا اوًز فعاليتينه دوام ائده‌جکدير. بوُ سايتين ماترياللاري هم لاتين اليفباسيندا، هم ده عرب اليفباسيندا حاضيرلانير. آذربايجان  ديليني عرب اليفباسيندا دوٍزگون ايفاده ائتمک اوٍچون خوٍصوصي آذربايجان فوْنتلاري حاضيرلانميشدير. سايتدا درج ائديلن ماترياللاري دوٍزگون شکيلده موٍشاهيده‌يه آلماق اوٍچونسوًزو گئدن آذربايجان فوْنتلاريني يئنديريب، بيلگي‌سايارينيزا يئرلشديرمک لازيمدير. بوُ فوْنتلار ايستاندارد شکيلده تنظيملنميشدير بئله کي، همين فوْنتلارين اساسيندا حاضيرلانميش باشقا يازيلارين قوُرولوشوندا دَييشيکليگه يا پوْزونتويا سبب اوْلماياجاقدير.  بوُ فوْنتلار هابئله embed خوٍصوصيتينه ماليکدير، بئله کي، سيز اوًز يازيلارينيزي pdf  فوْرماتينا چئويره بيلرسينيز و اوْخوجولارينيزين بيلگي ساياريندا يازيلارينيز هر زامان اوًز عکسيني دوٍزگون تاپار. هابئله قئيد ائله‌مک لازيمدير کي، ديليميزين موٍتخصيصلري طرفيندن قبول اوْلونموش اوْرتوقرافي قايدالاري بوُ سايتدا چيخيش ائدن يازيلارين ايملاسينا اساس گوًتورولموشدور. هر نئچه گوٍندن بير سوْن آرتيريملار بوًلومونده يئني درج ائديلميش ماترياللار حاقّيندا معلومات وئريلير. حوًرمتلي اوْخوجولار، بوُ ساحه‌ده‌کي يازيلاري داها دا زنگينلشديرمک اوٍچون لوٍطفا تنقيدي فيکيرلرينيزي و سايتدا درج ائله‌مک ايسته‌ديگينيز يازيلي اثرلرينيزي و شعرلرينيزي اي ميئل واسيطهسي ايله گوًندرين.

 ابراهيم رفرف

 

 

بوُ سايتدا اوْخويورسونوز:

 اوْرتوقرافي چاليشمالاريميز و ديليميزين گله‌جگي

 آذربايجان فوْلکلورو:

آذربايجان توٍرکجه‌سي‌نين قراماتيک قوُرولوشو

کيتابلار

ديليميزين اينکيشاف يوْلو

حيات و مدنيت

چاغداش ايجتيماعي مسأله‌لر

عرضيم اوْندادي کي...

شعرلر

باغلانتيلار:

Latin Qrafikasında SeçilmişYazılar1

Latin Qrafikasında SeçilmişYazılar2