پنجشنبه بيست و نهم تير 1385

مهندس حسن راشدی از حق ملاقات و تماس تلفنی ممنوع شد.

سانیوز:بنا به گفته فرزند مهندس حسن راشدی ایشان از حق ملاقات و تماس تلفنی ممنوع شده است.یاشار راشدی در تماسی با سانیوز اظهار داشت زمانی که برای ملاقات با پدرش به زندان اوین مراجعه کرده  این مسئله به وی ابلاغ شده است.فرزند مهندس راشدی همچنین اضافه نمود که در روز دوم پس از دستگیری پدرشان ایشان به دادگاه برده شده و قاضی قرار بازداشت وی به مدت یک ماه را صادر نموده است.همچنین حدود ۱۰ روز دیگر مهندس راشدی بار دیگر به دادگاه برده خواهد شد.

گفتنی است مهندس راشدی از فعالین و روزنامه نگاران برجسته آذربایجانی است که  روز یکشنبه ۱۱ تیر ساعت ۱۴ در محل کارش متروی فلکه صادقیه تهران توسط ماموران اطلاعات بازداشت شد.راشدی از ناراحتی شدید معده رنج می برد.

 

 

پنجشنبه بيست و نهم تير 1385

حکم زندان برای دو تن از فعالین تبریز

حق:بنا به گزارش رسیده از تبریز دو تن از فعالین تبریزی با حکم زندان مواجه شده اند.بنا بر این گزارش حسن هرگلی(دمیرچی) موسیقدان و مدیر موسسه آموزش موسیقی آذربایجان به یکسال  و دیگر شهروند تبریزی حسین احمدیان به دو سال حبس محکوم شده اند.با توجه به اینکه دادگاه این دو به صورت غیر علنی برگزار شده و خودشان نیز هنوز زندانی بوده و اجازه ملاقات ندارند اطلاعات بیشتری در این مورد ارائه نشده است.

 

 

پنجشنبه بيست و نهم تير 1385

قرار بازداشت صالح کامرانی به مدت دو ماه تمدید شد.

سانیوز:براساس خبر رسیده قرار بازداشت صالح کامرانی به مدت دو ماه دیگر تمدید شد.صالح کامرانی از وکلای شناخته شده آذربایجانی است که وکالت چندین نفر از فعالین مطرح حرکت ملی آذربایجان از جمله مهندس امانی و عباس لسانی را به عهده دارد.کامرانی در تاریخ 24/03/1385 پس از خروج از دفتر وکالتش در تهران ناپدید شد و پس از چندین روز و با پیگیری خانوادشان مشخص گردید ایشان در بازداشت وزارت اطلاعات می باشد.قابل ذکر است که تاکنون به وکیل ایشان یوسف مولایی اجازه ملاقات با وی داده نشده است.

 

 

 

http://xeberci.blogfa.com/ 

شنیدن اخبار اعتصاب غذای آقای عباس لسانی برای دکتر هیئت دردناک بود

دکتر جواد هیئت جراح و تورکولوگ بنام ایرانی نسبت به وضعیت فعلی آذربایجان به شدت نگران است.یکی از نویسندگان ترک که اخیرا در باکو با دکتر هیئت ملاقات کرده است با نقل این خبر افزود:به علت کسالتی که استاد دارند اندکی زمان رجعت ایشان به تهران به درازا کشیده است اما ایشان به طور منظم و دقیق اخبار مربوط به آذربایجان را پیگیری می کنند.

وی گفت:دکتر هیئت نگران سرکوب فعالین و ممانعت هایی که برای فعالین فرهنگی  ترک ایجاد می شود هستند و از اینکه دهها نفر از همزبانانمان  زندانی شده اند ناراحتند.رفتار اینچنینی دولت برای دکتر غیر قابل درک است.

این نویسنده در ادامه از موضع گیری دکتر هیئت در آینده نزدیک خبر داد و گفت:دکتر هیئت در آینده نزدیک نسبت به سرکوب ها و محدودیت های ایجاد شده و نحوه برخورد با فعالین موضع گیری جامع و راهبردی خواهند کرد و من فقط به اطلاع می رسانم که شنیدن اخبار اعتصاب غذای آقای عباس لسانی برای ایشان دردناک بود و در صدد بودند که برای رهایی او اقداماتی صورت گیرد

 

Avropa Parlamentinin 19 üzvü İran hökumətini azərbaycanlı məhbusları azad etməyə çağırır

Əbülfəzl Paşaoğlu

İranda azərbaycanlılara qarşı təzyiqlərin artması ilə bağlı Avropa Parlamentinin 19 üzvü bəyanat imzalayıb. Bəyanatda İran hökuməti bütün azərbaycanlı siyasi məhbusların dərhal və şərtsiz azad edilməsinə çağırılır.

Bəyanatda deyilir ki, BMT-nin hesablamalarına görə, çoxmillətli  İranın əhalisinin  40%-ni təşkil edən   azərbaycanlıların sayı 30 milyona yaxındır. Sənəddə azərbaycanlıların əhalinin böyük bir hissəni təşkil etməsinə baxmayaraq, onların sistematik assimilyasiyaya məruz qaldığı və fundamental insan hüquqlarından məhrum edildiyi vurğulanır.

Bəyanatda bildirilir ki, bir əsrə yaxın davam edən təzyiqlər bu yaxınlarda İranın bir sıra Azərbaycan şəhərləri, o cümlədən, Təbriz, Urmiyə, Nagadeh, Xoy, Zəncan, və Ərdəbildə etiraz aksiyalarına səbəb olub. Lakin İran hökuməti nümayişlərə qəddarlıqla, onlarla insanın ölümü, yüzlərlə nümayişçinin yaralanması və minlərlə insanın həbsi ilə nəticələnən zorakılıqla cavab verib.

Bəyanatda həbsdə olanların vəziyyətinin ağır olduğunu qeyd edilir. məhbusların işgəncə və edam təhlükəsi altında olduğu bildirilir. Avropa Parlamenti üzvləri qeyri-qanuni həbslərinə etiraz əlaməti olaraq aclıq elan edən məhbusların həyatının təhlükə altında olduğunu da vurğulayıblar.

Sənədi imzalayanlar yuxarıdakı faktları nəzərə alaraq, məhbusların səhhəti ilə bağlı ciddi narahatlıqlarını bildirir və İran rejiminin məhbusların harada saxlanıldığı barədə məlumat verməsi, onların ailələri və özlərinin seçdikləri vəkillərlə məhdudiyyətsiz görüşlərinə şərait yaradılması, eləcə də tibbi yardımla təmin edilməsinə çağırır. Avropa Parlamentinin 19 üzvünün imzaladığı   sənəd İran prezidenti, parlamenti, hökumət üzvləri və Avropadakı İran səfirliklərinə ünvanlanıb

 

19 عضو پارلمان اروپا دولت ايران را به آزادي محبوسين آذربايجاني دعوت كردند

 

19 ژولاي 2006 - http://www.azadliq.org/Article/2006/07/19/20060719123157660.html

 

در ارتباط با افزايش فشار عليه آذربايجاني ها در ايران 19 عضو پارلمان اروپا بيانيه اي امضا كرده اند. در بيانيه از حكومت ايران آزادي فوري و بي قيد و شرط محبوسين سياسي آذربايجان خواسته مي شود.

در بيانيه گفته مي شود كه بر اساس تخمينات سازمان ملل متحد آذربايجانيها با جمعيتي حدود 30 ميليون نفر 40 درصد جمعيت كشور كثيرالمله ايران را تشكيل مي دهند. دراين   سند آمده است كه علي رغم اينكه آذربايجانيها قسمت بزرگي از جمعيت ايران را تشكيل مي دهند اما آنها در معرض يك آسيميلاسيون (استحاله) سيستماتيك قرار گرفته و از حقوق اوليه انساني خود محروم مانده اند.

در بيانيه ذكر مي شود كه فشارهايي   كه نزديك يك قرن تداوم داشته انداين روزها   در تعدادي از شهرهاي آذربايجاني ايران مثل تبريز ، اروميه ، نقده ، خوي ، زنجان و اردبيل باعث تضاهرات اعتراض آميز شد. اما حكومت ايران با كشتار دهها انسان ، زخمي نمودن صدها معترض و حبس هزاران نفر اعتراضات را با خشونت پاسخ گفت.

در بيانيه وضعيت محبوسين بحراني ذكر مي شود. محبوسين را خطر شكنجه و اعدام تهديد مي كند. اعضاي پارلمان اروپا تاكيد نمودند كه زندگي محبوسيني كه در اعتراض به بازداشت غير قانوني خود دست به اعتصاب غذا زده اند نيز در خطر است.

امضا كنندگان بيانيه با در نظر گرفتن حقايق فوق ، ناراحتي جدي خود را از صحت محبوسان اعلام نموده و از حكومت ايران مي خواهند كه از محل تگهداري محبوسين اطلاعات داده ، براي ملاقات با موكلين منتخب خود و خانواده شان شرايط نامحدود فراهم ساخته و مراقبتهاي پزشكي را براي آنها فراهم سازند. سند امضا شده توسط 19 عضو پارلمان اروپا  خطاب به رييس جمهور ، اعضاي حكومتي و مجلس و سفراي ايران در اروپا نوشته شده است.