http://haqqimiz.blogfa.com/

 

وضعیت وخیم مهدی نوری

 بر اساس اطلاعات ارسالی از تبریز خانواده مهدي نوري (ائلمان تبريزلی) بعد از يك ماه موفق شدند فرزندشان را که در بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز زندانی است ببينند. وضعيت جسماني نوري كه يكماه زير شكنجه روحي و جسمي مامورين اداره اطلاعات بوده است بسيار وخيم مي باشد. وي كه براي دومين بار در اعتراض به دستگيری خود و دوستانش دست به اعتصاب غذا زده  سه بار طي هفته جاري راهي بيمارستان شده است.

 لازم به ذكر است كه نوری در وضعیت بلاتکلیفی مي باشد. طي دو ماه اخير چهار بار در دادگاه  تبرئه شده است اما هر بار اداره اطلاعات به بهانه ای ديگر وي را در بازداشت نگه مي دارد. بار آخر گفته گفته اند كه بايد به دادگاه و اداره اطلاعات نقده(سولدوز) كه قبلا در بازداشت آنها بوده  تحويل داده شود.نوری در دانشگاه آزاد شهر نقده مشغول به تحصیل است

 

 نوشته شده در  85/05/12ساعت 10:53 قبل از ظهر  توسط 


گزارش دوم از وقایع خرداد ماه قره داغ

قاسم نباتلی-ضمن ارج نهادن به مقاومت ستودنی تمامی زندانیان سیاسی آذربایجان که تنها جرم منتسب به آنان که حاکمیت از اقرار به آن سرباز می زند، عشق به وطن خود آذربایجان و زبان و فرهنگ اجدادیشان می باشد و آرزوی آزادی سریع این دلاورمردان؛ گزارش دوم حرکت مردم قره داغ از سلسله حرکات ملی آذربایجان در خرداد ماه 85 به شرح زیر تقدیم می گردد:
پیرو گزارش قبلی از حرکت مردم قره داغ همگام با سلسله قیامهای خرداد ماه آذربایجان اینک اسامی 42 نفر از مجموع حدود 200 نفر دستگیر شدگان حوادث قره داغ ارائه می شود این افراد قربانی نیروی قهریه حاکمیت شده و بازداشت یا شکنجه شده اند و تعدادی نیز مدتی زندانی بودند ولی خوشبختانه همه آنانی که در زندان اهر بوده اند آزاد گردیده اند. اسامی و مشخصات سایر بازداشت شدگان در صورت امکان تهیه ارسال خواهد شد.

 نوشته شده در  85/05/11ساعت 11:56 قبل از ظهر  توسط


اخبار بسیار نگران کننده از اعمال شکنجه های غیر اخلاقی و جنسی در زندانهای مغان و مشکین شهر

بر اساس اظهارات مستند چند تن از فعالین حرکت ملی آذربایجان که طی قیامهای مردمی شهرهای مغان و مشکین شهر بازداشت شده و پس از تحمل هفته ها زندان توام با شکنجه های وحشت زا آزاد گردیده اند به نظر می رسد برخی از زندانیان هویت طلب تورک در معرض انواعی از شکنجه های جنسی و غیر اخلاقی قرار گرفته اند.

دو نوجوان ازاد شده از زندان مغان شهادت داده اند که در طی دوران حبس، در حالیکه چشمها، دستها و پاهای انان بسته بوده، چندین بار لباسهای آنان را از تن خارج کرده و مامورین بصورت جمعی در حضور یکدیگر بر روی اندام، صورت و دهان آنها ادرار کرده اند!

همچنین از زندان مغان خبر می رسد که دست کم در یک مورد مامورین در اقدامی جمعی، یکی از فعالین تورک را بصورت تحقیر آمیزی لخت کرده، اورا بر روی زمین خوابانده و در جنایتی شنیع، حیوانی و شرم آور، اقدام به استفاده از .... کرده اند. این جنایت سبعانه سبب بروز شوک عصبی جانکاه و نیز خونریزی شدید گردیده و موجب عفونت درد آور اندامهای مصدوم این نوجوان عدالت طلب گردیده است!

هممنبع:http://turanturk.blogfa.com/post-104.aspx

 نوشته شده در  85/05/11ساعت 11:54 قبل از ظهر  توسط


دستگیری اسمعیل نیازی

ماموران اداره اطلاعات تبريز ظهر روز شنبه7/5/85 به مغازه آقاي جمشيد پور اسمعيل نيازي يورش برده و پس از تجسس مغازه وی را دستگير و بازداشت کردند. آقاي نيازي نويسنده, منتقد, خبرنگار و از فعالان فرهنگي سياسي آذربايجان مي باشد.وی مقالات بسياري در خصوص حركت ملي نوشته  و شيوه اي نو را در نوشتن مقالات انتقادي ارائه داده است.

وی در تهران خبرنگار روزنامه هايي همچون ايرانيان, ايران, صبح امروز و بود و در تبريز نيز مديريت سايت وطنداش و سيرداش را بر عهده داشت كه هر دو سايت به دستور مقامات قضايي و امنيتي بسته شد.

 نوشته شده در  85/05/11ساعت 11:48 قبل از ظهر  توسط


حکم زندان برای دو فعال اورمیه ای

اورمونیوز(11 مرداد 1385): بنابر خبرهای دریافتی دوتن از جوانان اورمیه ای که در جریان حوادث خرداد ماه بازداشت شده بودند، به دو و سه سال حبس تعلیقی محکوم شدند. بنابر این خبر رضا صفری، که روز سوم خرداد ماه و به اتهام تکثیر اعلامیه هایی مبنی بر دعوت از مردم برای حضور ر راهپیمایی در مغازه شخصی خود و با ضرب و جرح ماموران دستگیر شده بود، به دو سال حبس تعلیقی محکوم گردیده است. گفتنی است وی که دارای مغازه فروش لوازم التحریر در چهارراه ولی عصر اورمیه به نام "سایلاو" می باشد، هم اکنون سرپرستی خانواده خود را بر عهده دارد.

هم چنین امید کریم زاده، یکی دیگر از جوانان اورمیه ای که روز چهارم خرداد ماه دسنگیر شده بود به سه سال حبس تعلیقی محکوم گردیده است.

دادگاه این دو نفر روز اول مرداد ماه برگزار گردیده و این دو فعال آذربایجان به جرم پخش اعلامیه، ایجاد ناامنی و اغتشاش محکوم کردیده اند.

 نوشته شده در  85/05/11ساعت 11:45 قبل از ظهر  توسط


یکی از زندانیان اردبیل آزاد شده است

بر اساس خبر دریافتی از اردبیل سلیمان محمدی که از پنجم خردادماه در زندان این شهر محبوس بود چند روز پیش آزاد شده است.وی که با کارگری امرار معاش می کند در شعر و نویسندگی نیز دست دارد.

 

خبر جدید از وضعیت ائلمان نوری :

 

ائلمان نوری فعال برجسته حرکت ملی در تبریز و سولدوز پنج هفته پیش در سولدوز با شکستن در منزل دانشجویی اش توسط ماموران اطلاعاتی رژیم ربوده و به اطلاعات تبریز منتقل شده بود .

 

قاضی دادگاه دیروز بعد از 40 روز با قراروثیقه 30 ملیون تومانی حکم به آزادی ایشان داده بود ، ولی امروز 11مرداد وقتی خانواده ایشان با فراهم کردن سند خواسته شده در دادسرا حاضر شده بود ، با جواب منفی قاضی مواجه شد . قاضی در گفته های خود اشاره کرده است که اداره اطلاعات سولدوز خواستار عودت ائلمان به سولدوز شده است . گویا اطلاعات سولدوز قصد اتهام موارد دیگری به ائلمان را دارد...

 

این در حالیست که به گفته شاهدان در دادسرا ائلمان در طول این مدت به شدت لاغر شده ( بیش از بیست کیلو ) و آثار شکنجه و ضرب و شتم در بدن مخصوصا صورت ایشان مشهود بوده است.

مادر ائلمان بعد از دیدن فرزند خود دیگر آرام و قرار ندارد.

از سازمانها و فعالین حقوق بشر عاجزانه خواستار حمایت از این فعال آذربایجان جنوبی هستیم.

 

 

جنبش دانشجویی آذربایجان واحد خبر تبریز

 

 

آخرين اطلاعات از وضعيت ائلمان تبريزلي (مهدي نوري

 

بنا بر اطلاعات به دست رسيده خانواده وي بعد از يك ماه موفق شدند فرزندشان كه در بازداشت اداره اطلاعات بود ببينند وضعيت جسماني ائلمان نوري كه يكماه زير شكنجه روحي و جسمي مامورين اداره اطلاعات بوده است بسيار وخيم مي باشد وي كه براي دومين بار در اعتزاض به دستگيرشدگان آذربايجاني دست به اعتصاب غذا زده است سه بار طي هفته جاري راهي بيمارستان شده است لازم به ذكر است كه وضعيت وي كاملا نامعلوم مي باشد و طي دو ماه اخير اين چهارمين بار است كه دادگاه وي را تبرئه مي كند ولي اداره اطلاعات به بهانه ديگر وي را در بازداشت نگه مي دارد. و اين دفعه گفته مي شود كه بايد به دادگاه و اداره اطلاعات سولدوز كه قبلا در بازداشت آنها بوده  تحويل داده شود

 

 

 

 

http://zenganli.blogfa.com/

 

ندن "صالح کامرانی" توتوقلو قالمیش؟

صالح کامرانی-نین توتولماسی و بو گونه دک حبسده یاتماسی چوخلارینی تعجبلندیرمیشدیر.کامرانی سون ایللرده بیلرجه سینه بیر اکتیویست کیمی یوخ بیر وکیل کیمی تورکچولوک حرکاتینین بویوک بوشلوغلارینین بیریسینی دولدورماغا چالیشیردی.بونون اوچون ده  توتولدوغو زامان سورولوردو "صالح نئینه ییب؟"دوغرودان دا صالح وکالتدن باشقا بیر ایش ائتمه ییردی.او نئچه تورکچونون وکالتینی گوتورموش و  محکمه لرده اونلارین ایشلرینین دالیسیجایدی.او موکللریندن محکمه ده مودافیعه ائدن زامان و سونرا ائشیکده اونلارین خبرینی یایان زاماندا دا سیاسی اوپوزوسیون ادبیاتی ایشله تمه ییب یالنیر آنا یاسایا دایانیردی.بئله بیر آدام نیه گره ک توتولسون؟باشقا یولداشلاریمیز کیمی ظاهیرده ده اولموش اولسا اوندان بهانه تاپماق اولماز.او اعتیراضلار زامانی دا آذربایجاندا یوخ تئهراندایدی.

صالح کامرانی تورک سورونونو حقوقی بیر فورما یونلتمه کده یدی.او تورک حرکاتیندا اولان حقوقی چالیشمانین بویوک پتانسیلینی هر شیی-دن یاخچی آنلامیشدی.چونکو بیر طرفدن چالیشانلار یاسا دیشی حرکت ائتمه ییر لر او بیر طرفدن یاسا ایرقچی دگیل و فارسدان باشقا  میللتلرین و سویلارین دا مدنی و باشقا حاقلارینی نظرده توتموش.

دولت ده بونو بیزیم کیمی دوشونوب و حرکت عمومی لشن زامان و میللتین اویانیشینی گورن کیمی تئز حقوق قاپیلارینی باغلادی.بیر طرفدن هر نه یی ایران قرئته سینده قیسسالتدی. او بیر طرفدن تورک شهرلرینده توتولانلارین هئچ بیریسینه مودافیعه ایمکانی وئرمه دی.(رضا عباسی تیر آینین آلتیسیندا زنگاندا توتولوب و توتولان گونده ن قرنطینه ده ساخلانیلیر.اونون آدینا اینقلاب دادسراسیندا هئچ دوسیه ده ثبت اولماییب.وکیلی گلنده اونون قاضی تانیتدیریلمیش آدام دا ایداره یه گئتمه میشدی.)

تورکلر حقوقی بیر دعوادا و برابر بیر دورومدا باجاراجاقلار.ایچریده ده ائشیکده ده.ایچریده خالقینین اویانیشی و یاسانین ایمکانلاری و ائشیکده حرکتین رفورمیست و سوسیال دوروم بیزی قازاندیراجاق.نه قده در ده بیزی محکمه لرده و ایطلاعات ایداره لرینده اینجیتسه لر بو یولدان واز گئچمه گیمیز عاقیل ایشی اولمایاجاق.دوشمن قورخان یئره ساری گئتمه لی ییک.آذربایجان دادستانلاری اعتراضلاردان سونرا چوخ بویوک سوزلر دانیشدیلار و حرکتی خارجه باغلادیلار اما بو گونه دک بیر علنی محاکمه یه و اونو تئلوزیوندان یایماغا جسارتلری اولماییب.

صالح کامرانی باغلی حقوق قاپیلارینین سیمبولونا بنزه یه بیلر و ائله "هله لیک" اولموش اولسون دئیه بو قاپینی باغلی ساخلایاق دئییبلر.اما بو قاپی باغلی قالماز و اساسدا دا قالابیلمز.اویانمیش بیر خالقین اونونده دولتینده یاسادان باشقا بیر سیغیناجاغی یوخ.گئج-تئز یاسادا نظرده آلینان اصلین اجراسی مجبوریتینده قالاجاقلار.زینداندا قالانلارین ائشیکده گوزله یه نی چوخدو.اونلاری نهایت محکمه یه تاپیشیراجاقلار.خیاواندا باشلانن حرکت محکمه لر-زیندانلار و ایطلاعات ایداره لری اونونده دوزه نله نیب و معین سوزلر ایله مدنی فورمادا دوام ائده بیلر.اوندا قضاوتی دونیایا تاپیشیرابیلریک:اوتایدا گوج بو تایدا سوز!

 نوشته شده در  چهارشنبه 11 مرداد1385ساعت   توسط سعید متین پور  | 

Bottom of Form