نیمه شب گذشته نیروهای سرکوبگر رژیم به طرزی وحشیانه به منزل « جهانبخش بخت آور» برادر« چنگیز بخت آور» که تاکنون در بند رژیم میباشد ریخته و وی را دستگیر نمودند.

 

حدود ساعات 12 الی 1 بامداد  شب گدشته 4 تیرماه، 8 الی 10 نفر از نیروهای وابسته به رژیم در حالیکه جوانی حدودا 20 ساله را که به حد مرگ مورد ضرب و شتم قرار داده بودند ونهایتا اعتراف کرده بود که " اعلامیه دعوت به شرکت در مراسم روز ملی آذربایجان ( تولد بابک ) را از نامبرده گرفته است"  به همراه خود داشتند بصورتی حیوان گونه و غیر انسانی به خانه « جهانبخش بخت آور» ریخته و تمام اموال منزل از جمله کامپیوتر، کتابخانه و حتی  همسر وی و  لوازم شخصی اش را مورد تفتیش و بازرسی قرار دادند. مامورین درحین تفتیش جای اسلحه! و اعلامیه های همایش ملی قلعه بابک را مورد سدوال قرار داده اند.  ، هرگونه اعتراض به تفتیش بانوان توسط مامورین  ذکور  با فحش و فحاشی و تحقیر و ترعیب اعضای خانواده وی و خواهرش که به علت بیماری فرزندش در خانه نامبرده بودند روبروگشته و منجر به وخیم تر شدن حال بیمار شده است. نهایتا بعد از ساعتها جستجو و عدم کشف مدرکی دال بر وجود اعلامیه یا اسناد دیگر در منزل بدون هیچ دلیلی وی را با زدن دستبند دستگیر نموده و با خود به مکان نامعلومی برده اند. لازم به ذکر است که مامورین کارت شناسایی  خواهر شوهر وی « عادل نوروزپور» را که معلم آموزش و پرورش میباشد به علت اعتراض به نحوه برخورد مامورین اخذ نموده و کامپیوتر ماهواره نامبرده را ضبط نموده اند.

 

طبق آخرین اخبار صبح امروز خانواده زندانی جهت ازاطلاع از وضعیت زندانی به زندان تبریز مراجعه نموده که با رفتارهای مشابه مواجه گشته و مامورین از پاسخ دادن امتناع نموده و گفته اند" بروید و دستتان به هرجا که میرسد شکایت کنید ".  در حال حاضر گفتگویی با نماینده مجلس   اکبر اعلمی  صورت گرفته که ایشان جهت هر گونه اقدامی متن شکایتنامه رسمی از خانواده زندانی را مطالبه نموده اند که در حال تنظیم میباشد.

همچنین در رابطه با پخش اعلامیه های همایش ملی قلعه بابک «  بابک سالک » از فعالان فرهنگی سردرود دستگیر شده و سیامک بخت آور نیز تحت تعقیب میباشد .

 

خانواده فعالین حرکت ملی آذربایجان مورد شدیدترین اهانتها و تحدیدها قرار دارند ولی هیچکدام از اینها مانع از مبارزه بی امان با فاشیزم مذهبی و شوینیزم فارس نخواهد شد. ما تا آخرین نفس با این تفاله های مذهبی ، فاشیستی – شوینیستی  مبارزه خواهیم نمود و از بدو شروع این راه تمام خطرات آن را به جان خریده ایم. این راه تا رسیدن به آذربایجانی آزاد – دموکراتیک و برخوردار از حق مسلم تعیین  سرنوشت خود ادامه پیدا کند. ما چیزی برای از دست دادن نداریم. مبارزین و همرزمان خود را تنها نگذاریم و در همایش روز ملی آذربایجان 8-9 تیرماه فعالانه شرکت کنیم. رژیم در اقدامی ددمنشانه خارج از هرگونه اصول و چهارچوب قصد سرکوب و در هم کوبی حرکت را دارد، اما این نه از سر قدرت بلکه از ضعف و عجز است ، آنها هیچ گاه موفق نخواهند شد.

گلجک بیزیم دیر- بیزیم دیر

 

به امید آزادی آذربایجان از زندان شوینیزم آریایی  

 

بابک بخت آور-  باکی

 

 

جهانبخش بختاور و بابک سالک سردری توسط ماموران اطلاعات ربوده شدند

بنا بر اخباره رسیده هشت تن از ماموران اداره اطلاعات در نیمه شب با یورش برق آسا به منزل جهانبخش

بختاور ، سبب بیداری و وحشت اعضای خانواده بختاور شده اند آنان با مصادره کامپیوتر و سی دی های بختاور وی را به اصطلاح به اتهام تکثیر و پخش بیانیه هایی مبنی بر دعوت به شرکت در مراسم قلعه بابک دستگیر کرده و با خود برده اند

از جزئیات دستگیری بابک سالک سردری اطلاعات دقیقی در دست نیست بنظر می رسد نامبرده در یک عملیات برق آسا توسط ماموران اداره اطلاعات ربوده شده است

 

 

مقاومت باور نکردنی "عباس لسانی "غیور مرد آذربایجان
"عباس لسانی" غیور مرد آذربایجانی بیش از بیست روز است که  در اعتصاب غذا و آب بسر می برد. لسانی بیش از 7 روز است که آب هم نمی نوشد. که این امر موجب بیهوش شدن حداقل برای دو بارلسانی شده است به گفته یک منبع آگاه در زندان اردبیل لسانی   با اینکه به بیمارستان زندان انتقال یافته بود  ولی از اعتصاب خویش دست نکشیده و در وضع نیمه بیهوشی بسیار وخیمی بسر  می برد.او افزود سلامتی لسانی شدیدا" در خطر است!!
 شدیدا" در خطر است!!!!

لازم به ذکر است که رئیس زندان اردبیل بدلیل وضع وخیم لسانی او را ممنوع الملاقات کرده است و خانواده لسانی را تهدید کرده اند که از هرگونه اطلاع رسانی در مورد وضع لسانی خودداری کنند.

 

خبر دیگر از زندان اردبیل اینکه  آقایان علیرضا یوسفی و بهروز علیزاده نیز در پنجمین روز اعتصاب غذا بسر می برند که حال علیرضا یوسفی وخیم اعلام شده است.

 

خانواده و مردم اردبیل نگران سلامتی "عباس لسانی" هستند وبه دولت هشدار داده اند که  شما در قبال سلامت لسانی و همراهانش مسئول هستید اگر "لسانی را  آزاد نکنند دست به اعتراض  و اعتصاب سراسری خواهند زد."

1- عباس لسانی شاعر – روزنامه نگار و فعال سیاسی آذربایجانی

 

 

آخرين نفس های يک روزنامه نگار در زندان مشكين شهر

سرويس حقوق بشر: خطر مرگ جان "امير حسين موحدي"، روزنامه نگار در زندان مشكين شهر را تهديد كرده و برادر وي مسيوليت هر گونه اتفاق ناگوارتر را متوجه رييس قوه قضاييه و رييس سازمان زندان هاي ايران دانست.

پس از گذشت يك هفته از اعتصاب غذا و داروي "امير حسين موحدي"،روزنامه نگار ، فعال حقوق بشر و سخنگوي درون مرزي كميته بحران زندانيان سياسي در زندان مشكين شهر ، وي بارها در حالت بيهوشي قرار گرفته و نفس هاي آخر خود را مي كشد.

"امين موحدي"برادر اين روزنامه نگار با اعلام اين خبر،به سرويس حقوق بشر تبريز نيوز،گفت:به دنبال اعتصاب غذاي برادرم در زندان مشكين شهر مطلع شديم وي در طي روزهاي اخير مرتب در حالت بيهوشي قرار رفته و از نظر جسمي در وضعيت به شدت خطرناكي قرار گرفته و عليرغم اطلاع مسيولين زندان و دادگاه انقلاب اين شهر از انتقال وي به بيمارستان خودداري مي كنند.

وي افزود: برادرم بواسطه بيماري ديابت ، مدام انسولين مصرف مي كند و يك بار نيز در زندان سكته كرده و ناراحتي شديد قلبي دارد ،بطوريكه به گفته پزشكان معالج آريتمي شديد قلبي ،بيماري ديابت و بر هم خوردن پروتكل انسولين اميد كمتري به زنده ماندن وي است .

موحدي، با رد شايعه خودكشي برادر خود در زندان گفت:افراديكه چنين شايعاتي مي سازند قصد دارد هرگونه اتفاق ناگوار براي برادرم را خود كشي جلوه دهند در حاليكه وي از نظر روحي كاملا سالم و مقاوم است.

اين روزنامه نگار تصريح كرد: مسيوليت هر گونه اتفاق ناگوارتر متوجه رييس قوه قضاييه و رييس سازمان زندان هاي ايران است چرا كه ما بارها مسيولين زندان و "حيدري"، بازپرس شعبه اول دادگاه انقلاب مشكين شهر را در جريان وضعيت به شدت بحراني برادرم قرار داده ايم.

"موحدي" يادآور شد:"حيدري"، بازپرس دادگاه انقلاب اسلامي مشكين شهر ، برادرم را به واسطه شكايت نيروي انتظامي اين شهر احضار كرده بود كه با صدور قرار وثيقه 20 ميليون توماني 27 خرداد 85 ،روانه زندان اين شهر كرده است.

وي در خصوص اتهام وارده بر "امير حسين موحدي"،گفت: برادرم به واسطه انجام كار حرفه اي و مصاحبه با رسانه ها و راديو هاي بين المللي بويژه راديو فردا ، در خصوص اعتراضات اخير مردم مشكين شهر به چاپ كاريكاتوري در روزنامه ايران ، برابر شكايت نيروي انتظامي به دادگاه انقلاب احضار شده بود.

پيشتر نيز در تاريخ 22 خرداد 85 ، دومين جلسه دادگاه رسيدگي به اتهامات اين روزنامه نگار مبني بر تبليغ عليه نظام ، عضويت در جبهه و گروه غير قانوني ، با وكالت "سيد محمد رضا فقيهي"،وكيل پايه يك دادگستري و دبير كميته حقوق انجمن دفاع از حقوق زندانيان،در شعبه اول دادگاه انقلاب مشكين شهر برگزار شده است.

 

 

سانیوز : جواد عباسی به زندان سلماس منتقل شده است.

جواد عباسی دبیر مدارس سلماس که از حدود یک ماه پیش دستگیر و به زندان ارومیه منتقل شده بود ازچند روز پیش به بخش عمومی زندان سلماس منتقل شده است.عباسی که در یکم دی ماه 1384 با حکم دادگاه انقلاب شهرستان خوی روانه زندان شده و به تازگی آزاد شده بود اینبار نیز در پی حوادث اخیر آذربایجان توسط ماموران اطلاعاتی جمهوری اسلامی ویدر منزل مسکونی خود دستگیر و روانه زندان شده است.

 

 

علیزاده و یوسفی بازداشت شدند، سبحانی آزاد گردید

سه شنبه گذشته علی رضا یوسفی سادات و بهروز علیزاده به اتهام پخش اعلامیه قورولتای قلعه بابک و دفاع از آزادی بازداشت شدگان قیامهای آذربایجان، در اردبیل بازداشت شده اند.

یوسفی سادات چندی پیش با قرار وثیقه 5 میلیون تومان از زندان اردبیل آزاد شده بود.

همچنین جعفر سبحانی فروشنده مغازه خانواده لسانی ، با 3 میلیون تومان قرار وثیقه، روز شنبه دوم تیرماه بعد از نزدیک به 20 روز حبس از زندان اردبیل آزاد شده است.

در حال حاضر عباس لسانی همراه با 24 نفر دیگر در زندان اردبیل تحت بازداشت قرار دارند.

 

 

 

                                                                              Tarix: 26.06.06

                                                                         Sayi: 342 / 2006

Amnesty international / London

Xanım Ann Harrison

Üzü : BMT insan haqlari ali komiserliyi / Jenev

 

Daha öncə Təbriz zindanında olanların listəsində huzurlarıza yazdığımız Huseyn bey Ehmediyanın adı sizə tanış olmalıdır.

 

Bu dirçəlişdən sonra bağlanmış Dilmac Jurnalının əməkdaşlarından olan Huseyin bəy Əhmədiyanın zindandan göndərdiyi bəyniyənin özünü və tərcüməsini huzurlarıza təqdim edirik. Göründüyü kimi tutulanlar haqqında amansız şkəncələr rəva görülüb, etiraf almağa çalışılıbdır.

Hələdə evleərə hücum edərək tutulub - döyülüb , zindanlara salınan gənclərimizin şkəncə edilməsi xəbərləri səngimir.

 

 Sizə və bütün azadlıq sevən insanlara müraciət edərək bu qəddarlığın qarşısının alınmasında ciddi girişim göstərməyin zamanının gəldiyini bildirmək istərdik.

 Hörmətlə : Böyük Rəsuloğlu

Dünya Azərbacanlılarının Haqlarını Müdafiə Komitəsinin sedri

-----------------------------------------------------------------------------------------

                                                          Say (No.): 342/2006

                                                                                        Tarix (Date): 26 June 2006

Amnesty International, London

 

CC                Office of the High Commissioner for Human Rights, Geneva

Dear Mrs. Harrison

 

Re    A CASE TO EXPOSE THE CONSPIRACY OF ONCOMING CONFESSIONS UNDER DURESS – The Communiqué by Mr. Huseyn Ehmediyan

 

We have informed you about Mr. Huseyn Ehmediyan, as a prisoner of conscience in the list of names of Southern Azerbaijanis arbitrarily arrested since 22 May 2006.

 

Mr. Ehmediyan is a journalist and works for the Journal Dilmac (means The Interpreter), but unfortunately the axe of suppression has also fallen on this journal and it has been banned since the May 2006 uprising. He has issued a statement while in the dungeon and we would like to provide you its translation together with the source document.

 

It is clear from his communiqué that there is no abatement of inhumane treatments and torture to the detainees. The authorities are evidently alluring themselves toward confessions overlooking the fact that confessions under duress are invalid for anyone in sound mind. However, appeased Iranian authorities are forcing their way in full steam, as there is also no abatement of their forced entries into households, beating innocent people in front of their family members including their children and then taking them to the prison for forcing out confessions.

 

We are appealing to you and to all freedom loving and democratic organizations to recognize the seriousness of these intransigent acts and to speak up against these illegal acts and the violation of human rights.

 

Yours Sincerely,

Boyuk Resuloglu 

For and on behalf of

The Committee for the Defence of the Rights of World Azerbaijanis

 

 

 

The Translation of the communiqué Received from a Prisoner of Conscience

 

The Name of the prisoner of conscience is Huseyn Ehmediyan – a Southern Azerbaijani activist on cultural matters

 

The Communiqué:

Any confession to be issued or be broadcasted on my behalf, in writing, pictorial or in audio, video format is invalid and must be dismissed, since if any, it was obtained under duress. Any confessions out of me, if any, were obtained under psychological and physical torture. Therefore, I declare that the only statement on my behalf will bear truth if it is issued in the presence of the lawyer of my choice.

 

Huseyn Ehmeiyan

 

Note: Huseyn Ehmediyan is a cultural activist of Southern Azerbaijan and is in the Tebrizi Wing. He was arrested in the recent Southern Azerbaijani events.

 

 

The Source Document

بیانیه مهم حسین احمدیان یکی از فعالان فرهنگی زندانی آذربایجان

هر نوع اعتراف اعم از تصویری یا نوشتاری که از من پخش یا نشرشود بلحاظ اینکه با  تحت فشار قرار دادن اینجانب تهیه شده است فاقد ارزش می باشد.با توجه به اینکه چنین اعترافات محتملی تنها در نتیجه فشارها و شکنجه های روحی و فیزیکی از من گرفته شده است .لذا تنها بیانات اینجانب  در حضور وکیل منتخب خودم دارای ارزش قانونی خواهد بود.

حسین احمد یان

توضیح اینکه حسین احمد یان یکی از فعالان فرهنگی  در بند تبریزی است که در حوادث اخیر آذربایجان دستگیر شده است

 

 

 

حضور محترم سرکار خانم شیرین عبادی

سلام

در حالی این مکتوب را برایتان می نویسم که بیش از 35 روز است که از زندانی شدن پدرم «چنگیز بخت آور » از فعالان سیاسی حرکت ملی آذربایجان  که در تظاهرات اعتراض آمیز ملت آذربایجان نسبت به تبعیض ملی - قومی در شهر تبریز رویداد، می گذرد و کماکان موفق به ملاقات وی نشده ایم و هرگونه اصرار برای ملاقات با بازداشت اعضای خانواده روبرو شده است. علاوه بر آن طی روز گذشته عمویم « جهانبخش بخت آور» به طرز وحشیانه ای نصف شب در منزلش به دلیل فعالیت در برگزاری همایش ملی آذربایجان در قلعه بابک دستگیر و به مکان نامعلومی منتقل شده است. خانم عبادی فعالین سیاسی حرکت ملی آذربایجان و خانواده های آنان در معرض  شدیدترین توهین ها تحقیر ها و تحدیدهای جانی قراردارند. جای بسی تعجب و تاسف است جنابعالی به عنوان مدافع حقوق بشر و برنده جایزه نوبل بعد 35 روز از گذشت حوادث تلخ و خونین آذربایجان امروز و بسیار دیر اعلام امادگی و موضع می نمایید. ما ازبدو شروع حرکت چنین روزهای سخت و طاقت فرسا را پیش بینی کرده و به عواقب آن واقف بودیم. امروز هزاران نفر از ملت شریف آذربایجان صرفا به خاطر مطالبه بدوی ترین حقوق انسانی خود و اعتراض به پروژه آسیمیلاسیون و الیناسیون خوددر 80 سال اخیر و به خاطر ذکر حقیقی و و رئال هویت ملی خود یعنی« ترک آذربایجانی» در محبس خانه های رژیم فاشیستی - شوینیستی - اسلامی ایران اسیرند و بیش از 50 نفر به دست جلادان رژیم جان باخته اند. از جنابعالی و تمام فعالین حقوق بشر خواهشمندم اگر به تبعیض حقوق ملی - قومی و نقض اصول دموکراسی در کشور کثیرالملله ایران واقف هستید نسبت به آزادی این زندانیان که از ابتدایی ترین حقوق یک زندانی دربند محرومند اقدام عاجل فرموده و از حقوق آنها در نهادهای بین المللی دفاع نمایید.هرچند که اگر امروز نیز شروع کنید بسیار دیر است.

باتشکر

بابک بخت آور

26/06/2006

 

 

 

گزارشي از عملكرد انجمن جوانان آذربايجاني سوئد- ترجمه آيدين رحيمي- تقديم به رهروان قلعه بابك

طرح مسئله آذربايجان جنوبي در كميسيون اروپا

 

پس از برگزاري تظاهرات اعتراض‌آميز در اكثر مناطق آذربايجان جنوبي اعضاي انجمن جوانان آذربايجاني سوئد ضمن ديدارهاي متعدد با نمايندگان پارلمان سوئد و همچنين برخي از نمايندگان پارلمان اروپا به بيان اين موضوع پرداختند. مذاكرات متعدد اعضاي اين انجمن با مسئولين دولت سوئد، اعضاي پارلمان سوئد و همچنين نمايندگان سوئدي پارلمان اروپا و طرح مسئله آذربايجان جنوبي منجر به صدور برخي بيانيه‌ها و عكس‌العمل‌هايي شده است كه نتيجه اين مذاكرات در آينده نزديك به اطلاع عموم خواهد رسيد.

اعضاي انجمن با نمايندگان احزاب سياسي سوئد در پارلمان اروپا ازقبيل احزاب ليبرال، چپ، محافظه‌كار و... ديدار كردند.

عمده مسائل مطرح شده در اين ديدارها عبارتند از:

ـ سياست آسيميلاسيون دولت مركزي عليه اقوام و ملل ايراني

ـ تبعيض اعمال شده عليه اقوام بخصوص آذربايجانيها از زمان پهلوي تاكنون

 

اعضاي انجمن ضمن بيان نگراني در قبال سكوت اتحاديه اروپا در مورد مسئله آذربايجان جنوبي خواستار اتخاذ سياست مناسب از سوي اين اتحاديه در قبال اين مسئله شدند.

اتحاديه اروپا بايد حامي و ياري‌رسان ملت آذربايجان جنوبي در مورد مسئله حقوق بشر باشد.

مي توان به برخي از نتايج مذاكرات اعضاي انجمن با نمايندگان پارلمان اروپا اشاره كرد.

ـ آماده سازي و طرح مسئله آذربايجان جنوبي از سوي نماينده جناح چپ در كميسيون اروپا كه در اين بين مسئله احقاق حقوق فرهنگي آذربايجان جنوبي و بويژه وضعيت فعال برجسته آذربايجاني «عباس لساني» مورد بحث قرار گرفته است.

ـ صدور بيانه از سوي نماينده جناح چپ پارلمان اروپا به نام «علي آهني» سفير ايران در بلژيك در مورد لزوم آزادي هر چه سريعتر آقاي عباس لساني از زندان

ـ صدور بيانه از سوي جناح ليبرال و درخواست از علي آهني و اظهار نگراني در مورد وضعيت جسماني و سلامتي آقاي عباس لساني و ضرورت آزادي هر چه سريعتر وي

 

ملاقات اعضاي انجمن و نمايندگان اتحاديه اروپا و اعضاي كميته سياست خارجي و همچنين ساير نمايندگان پارلمان سوئد متشكل از 7 حزب عمده سوئد از قبيل سوسيال دمكرات، محافظه كار، ليبرال، سبز، حزب Centre، مسيحي دمكرات و حزب چپ منجر به نتايج مفيدي شده است.

ـ معاون حزب چپ سوئد كه در عين حال عضو كميسيون سياست خارجي پارلمان سوئد نيز مي باشد مسئله آذربايجان جنوبي را با آقاي Jon Eliasson ( وزير امور خارجه سوئد) و ايشان نيز اين مسئله را در اتحاديه اروپا مطرح خواهند كرد.

ـ معاون حزب چپ سوئد طي بيانه‌اي از وزير امور خارجه سوئد خواستار عكس‌العمل سريع اين وزارتخانه درمورد متوقف ساختن شكنجه آذربايجاني ها در ايران و همچنين آزادي آقاي عباس لساني و طرح مسئله آذربايجان جنوبي در سازمان ملل متحد شده است.

ـ سخنگوي كميته حقوق بشر حزب Centre طي نامه‌اي به احمدي‌نژاد خواستار آزادي فوري و محاكمه عادلانه عباس لساني شده است.

 

اين انجمن نسبت به آينده اين مذاكرات خوش‌بين بوده و اعتقاد دارد كه اين مذاكرات با موفقيت به سرانجام خواهد رسيد.

اعضاي اين انجمن به اهميت تشريك مساعي مابين سازمانهاي آذربايجاني در يك مسير و با انجام فعاليتهاي مستقل فقط در جهت حفظ مصالح آذربايجان (شمالي و جنوبي) واقف است. جهت كسب اطلاعات بيشتر با آدرس atufinfo@yahoo.se در تماس باشيد.

 

 

 

سئوال پارلماني از كميسيون اروپا و شوراي اروپا:

12 ژوئن 2006

مطرح كنندگان:

Jonas Sjostedt and Eva-Britt Svensson

 

موضوع:تظاهرات آذربايجاني‌ها در ايران

 

ايران كشور چندفرهنگي بوده و جمعيت آن از جندين گروه قومي مختلف تشكيل شده است. يكي از پرجمعيت ترين اقوام آذربايجاني ها مي باشد كه طبق آمار رسمي در حدود 24% يا 17 ميليون نفر را شامل مي شود. در حالي كه سازمان ملل متحد آمار آذربايجاني ها را 30 ميليون نفر يعني 40% جمعيت ايران اعلام كرده است. زبان رسمي ايران فارسي است زبان آذربايجاني كه شاخه اي از زبان تركي است با وجود اينكه آذربايجاني ها بزرگترين اقليت قومي ايران هستند اما آنها تحت تبعيض حكومت مركزي ايران قرار دارند كه نمونه اي از اين تبعيضات را مي توان در قبال عملكرد دولت ايران با نويسنده و فعال سياسي آذربايجاني «عباس لساني» مشاهده كرد.

تظاهراتي كه در اكثر مناطق آذربايجان ايران عليه كاريكاتور اهانت آميز روزنامه ايران كه آنها را به سوسك تشبيه كرده بود نمونه اي از اين تبعيض هاست.

رژيم اين تظاهرات را با خشونت وحشيانه سركوب كرد و آنها را به تجزيه طلبي متهم كرد. آيا اين دليل منطقي است كه ملتي كه خواستار حفظ و احقاق حقوق فرهنگي خويش هستند تجزيه طلب محسوب شوند؟!!!

www.riksdagen.se