سايت شهروند:

 

از راست دکتر رضا براهني و خانم افخم مردوخي

 

افراد تقدير شده در عکس دسته جمعي

 

تقدير از برگزيدگان جامعه ايراني کانادا

فرح طاهري

 

روز جمعه 22 سپتامبر 2006 به سنت هر ساله شوراي مطبوعات و رسانه هاي قومي كانادا National Ethnic Press and Media Council of Canada امر معرفي برگزيدگان مليت هاي مختلف در تورنتو را به عهده داشت. مراسم در دفتر فرماندار انتاريو در ساختمان پارلمان انتاريو در کوئينزپارک برگزار شد.
فرماندار انتاريو (نماينده ملکه اليزابت در استان انتاريو) عاليجناب جيمز برتلمن ميزبان مراسم، به دليل ابتلا به بيماري بستري بود و نماينده ايشان کلنل کمرون به همراه تني چند از مقامات استاني و کشوري کانادا در اين مراسم حضور داشتند.

مراسم ساعت 6 بعدازظهر آغاز شد و طي آن از خدمات 14 تن از افراد موفق کاميونيتي هاي مختلف و همچنين از 14 نشريه قومي به دليل محتوا و کارهاي هنري آنان قدرداني شد.

افراد معرفي شده در يکي از طبقه بنديهاي: هنر، حقوق بشر، ادبيات، انجام خدمات نيکوکارانه، خدمت به کاميونيتي، آزادي بيان و علم و تکنولوژي قرار داشتند.
از جامعه ايراني دو تن معرفي شده بودند: دکتر رضا براهني و خانم افخم مردوخي.

آقاي کمرون نماينده فرماندار انتاريو در سخنان کوتاهي گفت، مهاجران با حضور و فعاليت هاشان چهره کانادا را تغيير داده و آن را به کشوري از مليت هاي مختلف با ده ها زبان تبديل کرده اند. آنها از آزادي بياني که در کانادا وجود دارد به خوبي بهره جسته اند و اين گونه تقدير مسئولانه ترين راه احترام به اين آزادي بيان است.
آقاي کمرون در پايان سخنانش به رسانه هاي قومي و پيشاپيش به برگزيدگان جامعه هاي مختلف تبريک گفت.
پس از سخنان نماينده فرماندار، آقاي تامس سارس رئيس يوناني شوراي رسانه ها و مطبوعات قومي نيز در سخناني کوتاه نقش رسانه هاي قومي را در هدايت و مشاركت مردم در دموكراسي كانادا تعيين کننده خواند.
او گفت: اخيرا در مقاله اي در يکي از روزنامه هاي تورنتو يکي از کانديداهاي رهبري اميدوارانه اظهار داشته بود:"اينک زمان عقد قرارداد مدني بين کانادا و جوامع چندفرهنگي آن است؛ عقدي که ريشه در اصول منشور حقوق و آزاديها دارد و واقعيت هاي يک کاناداي مدرن و متمايز را منعکس ميکند."
"کانادايي هاي تازه وارد نميخواهند در حصارهاي فرهنگي خود محبوس باشند. آنها ميخواهند در موقعيت هايي که براي تمام کانادايي ها فراهم ميشود، مشارکت داشته باشند."
آقاي سارس دليل آوردن اين نقل قول را ماهيت اين مراسم عنوان کرد که تقدير از افراد غالبا تازه وارد است. او در توصيف افراد برگزيده افزود: آنها که در همسايگي شما زندگي ميکنند، مردمان خوبي هستند که وقت و شور و توان خود را براي کمک به پيشرفت جامعه ي ما اختصاص داده اند. به هيچ عنوان کسي نميتواند بگويد که اين شهروندان در حصارهاي فرهنگي خود حبس شده اند و يا اينکه نميخواهند در فرصت هايي که در اختيار تمام کاناداييان قرار دارد، سهيم شوند. تنها مشکلي که امروزه ميبينيم پذيرش از سوي "جامعه کانادايي"(
mainstream society) و به رسميت شناختن آنچه که مهاجران ارائه ميدهند و آنچه که ميسازند، توسط جامعه کانادايي ست.
آقاي سارس، افزود: ما، به عنوان کانادايي نميخواهيم در حصارهاي بسته فرهنگي خود بمانيم. ما سخت ميکوشيم تا در نهادهاي دمکراتيک مان مشارکت فعال داشته باشيم، اما دوباره مشکل پذيرش و شفافيت نظام پيش کشيده ميشود در کنار تمايل واقعي و باز بودن مکانيزم ما به طوري که نه تنها در منافع سهيم باشيم، بلکه در تصميم گيري ها هم مشارکت داشته باشيم.
آقاي سارس اين مراسم را شهادتي بر ايمان، اعتماد و اميد مهاجران به يک کاناداي دمکراتيک؛ جايي که تمام شهروندان از فرصت ها، حقوق و مسئوليت هاي برابر بهره مندند، خواند.
تامس سارس به تعدادي از برگزيدگان از جمله پرفسور رضا براهني، پرفسور هالاماندريس و دکتر آسيفا وورکو اشاره کرد و گفت، کارهاي آنها نشان ميدهد که چقدر آنان به اين کشور باور و عشق دارند، گرچه بسياري از آنان شاهد عدم پذيرش و شناخت از سوي نظام بوده اند.
آقاي سارس در پايان ضمن تشکر از افرادي که در برپايي اين مراسم زحمت کشيدند، به برگزيدگان تبريک گفت.
نوبت به اهداي مدال سپاس و لوح تقدير رسانه هاي قومي رسيد.
مريم اقوامي از سوي شوراي رسانه ها و مطبوعات قومي امر معرفي افراد را به عهده گرفت و پس از معرفي کوتاهي از فعاليتهاي تقديرشدگان، مدال سپاس از سوي فرماندار انتاريو و لوح تقدير از سوي شوراي رسانه ها و مطبوعات قومي به برگزيدگان اهدا شد.
افراد و رسانه هاي تقدير شده از کشورهاي لبنان، اتيوپي، يونان، ايران، صربستان، افغانستان، پاکستان، کارائيب، اريتره، سريلانکا، روسيه، جامائيکا، آلمان، روماني، چين و ... هرکدام در کاميونيتي هاي خود منشأ خدمات ارزنده اي شده بودند.
پس از اهداي جوايز، آقاي ونلون نماينده آقاي استفن هارپر نخست وزير کانادا، پشت ميکروفن قرار گرفت و به کوتاهي از سترگ بودن کار مطبوعات قومي گفت. آقاي ونلون که استوني الاصل است گفت، از اينکه مادر و پدرش ميتوانند در اينجا به زبان خودشان نشريه بخوانند بسيار خوشحال است و همين نقش مطبوعات قومي را برجسته ميکند. او سپس پيام نخست وزير را که حاوي تبريک به برگزيدگان بود، خواند.

برگزيدگان ايراني
دکتر رضا براهني "جايزه حقوق بشر" شوراي مطبوعات و رسانه هاي قومي كانادا را دريافت کرد.
رضا براهني که در سال 1314 در شهر تبريز متولد شده، داراي دکتراي ادبيات انگليسي، بيش از شصت کتاب چاپ کرده است، در سه حوزه ي مختلف ادبي: شعر، رمان و قصه ي کوتاه، و نقد و نظريه ي ادبي. ترجمه هاي ادبي و سياسي او نيز با نام او، و به اسم مستعار شهرت فراوان داشته اند.
دکتر براهني استاد دانشگاه هاي تهران، اينديانا، تگزاس، مريلند و تورنتو و يورک بوده، و در سال 73-1972 استاد مدعو فولبرايت در دانشگاههاي تگزاس و يوتا بوده است.
دکتر براهني پيوسته در اين دانشگاه ها ادبيات خلاقه، ادبيات انگليسي و ادبيات تطبيقي تدريس کرده است. از سال 1363 تا سال 1375 شمسي در منزل دوستان شاعر و نويسنده، و يا شاگردان خود و يا در زيرزمين منزل خود در ايران به بحث و تدريس ادبيات خلاقه و تئوري پرداخته است. کارگاه شعر و قصه ي او تعدادي از بهترين نويسندگان نسل جوان و ميانسال را تربيت کرده است.
دکتر براهني که در ژانويه 1997 وارد کانادا شده است، به مدت دو سال(2002-2000) رياست انجمن قلم کانادا را برعهده داشت. او در دانشگاه تورنتو، در مرکز ادبيات تطبيقي، دو درس تدريس ميکند. بوطيقاي شعر پست مدرن، و تبعيد، حوزه ي سوم ادبيات. اين دو درس از دروس دوره فوق ليسانس و دکتري است.
سه رمان بلند براهني تحت عنوان هاي روزگار دوزخي آقاي اياز، آزاده خانم و نويسنده اش، و نيويورک و الياس در سبد توسط انتشارات فايار به زبان فرانسه چاپ شده اند. پنج نمايشنامه به اقتباس از آثار او، و يا نوشته ي خود او در فستيوال هاي فرانسه، بويژه در فستيوال آوينيون به نمايش گذاشته شده اند. در ماه ژانويه 2007، طولاني ترين رمان او، رازهاي سرزمين من و کوتاه ترين رمان او ليليث توسط همين ناشر منتشر خواهند شد.
او نخستين شاعر و نويسنده اي است که ناشران بزرگ آمريکا آثار او را چاپ کرده اند. مقالات او در مجلات و روزنامه هاي معتبر جهان چاپ شده و کتاب هاي او به بيست زبان منتشر شده است.
دکتر براهني برنده ي جوايز متعدد ادبي و حقوق بشر بوده است. جايزه ي سپاس (کانادا 2005)، جايزه يلدا (تهران 2003)، جايزه مهمترين روزنامه نگار حقوق بشر باشگاه روزنامه نگاران جهاني آمريکا(1977)، جايزه اي از انجمن ناشران آمريکا (2000) و جوايز ديگر.
دکتر براهني در سال 1976 در کميسيون بين المللي مجلس نمايندگان آمريکا عليه شکنجه در ايران سخنراني کرده و به وجود شکنجه شهادت داده است.

خانم افخم مردوخي جايزه
Diversity شوراي مطبوعات و رسانه هاي قومي كانادا را دريافت کرد.
افخم مردوخي مشاور
Diversity سازمان Mood Disorders Association ، بيست و پنج سال اخير زندگي حرفه اي خود را در اختيار بهبود سياست ها و گسترش خدمات سازمانهاي متعدد دولتي و خدماتي به گروههاي در حاشيه و جوامع اقليت ها گذارده است.
وي بيش از 15 سال با اداره آموزش تورنتو در سمت هاي تدريس، تاسيس مرکز خدمات خانواده، مشاور جوانان و خانواده ها، تدوين و نگارش کتابهاي فارسي، مديريت و تدريس برنامه فارسي، عضو کميته برنامه ريزي آموزشي بر مبناي مساوات و عدالت، برگزاري کنفرانس هاي آموزشي متعدد جهت درگير نمودن و اطلاع رساني و تشويق به همکاري جوامع اقليت ها و خانواده ها و جوانان مهاجر مشغول به همکاري بوده است.
تمرکز و باور مردوخي هميشه در جهت هرچه فعال تر نمودن شهروندان در چرخش امور زندگي خود و در اختيار گرفتن ابزار قدرت از طريق آگاهي به حقوق شخصي و مدني آنها ميباشد.
در تشکل و برنامه ريزي با گروه هاي جوانان، زنان، خانواده هاي مهاجر، شهروندان سالمند، شهروندان نيازمند به خدمات بهداشت رواني، اعتقاد او به همکاري و تشکيل ائتلافات گسترده براي بهره برداري هرچه بيشتر از امکانات موجود در جامعه بوده است. به همين جهت او معتقد است که تعلقات فرهنگي و زباني ميبايستي جهت تقويت روحيه افراد جوامع اقليت ها به کار گرفته شود و نه براي ديوارکشي، درخودگرايي و انزواي آنها.
افخم مردوخي 30 سال پيش پس از پايان دبيرستان براي ادامه تحصيل به کانادا مهاجرت کرد و در دوران تحصيل با همسرش جميل مردوخي آشنا شد و بعد از ازدواج به ايران برگشت. او 4 سال پس از انقلاب دوباره به کانادا مهاجرت کرد و همراه همسر و دو فرزندش ساکن تورنتو است. او در رشته هاي علوم سياسي، مشاورت جوانان و خانواده ها، و
Equity &Anti Racism in Education در دانشگاه هاي تورنتو تحصيل کرده است.
افخم مردوخي به خدمت داوطلبانه اعتقاد دارد و خود در مراکز و نهادهاي مختلف به کار داوطلبانه مشغول است. به عنوان نمونه با
United Way، Family Service Association، Frontier College، Youth Shelter و کميته ها و سازمانهاي ايراني همواره داوطلبانه همکاري کرده است.
براي دکتر رضا براهني و خانم افخم مردوخي آرزوي موفقيت هاي بيشتر داريم.

عکس ها از ايرج عماد