مهندس علیرضا جوانبخت قولونجو سخنگوی کمیته دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان (آسمک) ضمن تشریح آخرین وضعیت زندانیان سیاسی آذربایجان از افزایش فوق العاده شکنجه و همچنین تهدید و ارعاب خانواده زندانیان خبر داد.

جوانبخت امروز ۲۷ مهر اعلام کرد که به ویژه بعد از تظاهراتهاي خرداد و مهر ماه امسال در شهرهاي آذربایجان بسیاري از دستگیر شدهگان شکنجه و خانواده آنان تهدید شده اند که عده اي از آنها از جمله رسول جعفری، صاحبعلی خدابخش، اسدالله سلیمی و رضا عباسی (عضو مؤسس آسمك) روزنامه نگار هستند.

سخنگوی آسمک با اعتراض به ادامه بازداشت رضا عباسی عضو مؤسس آسمک حكم صادره براي ا یشان را غیر مسئولانه و ناعادلانه خواند.

جوانبخت همچنین از وضعیت موجود رعب و وحشت دائمی در نقده كه بعد از درگيري هاي خونين چهارم خرداد ماه امسال در این شهر آذربایجان به وجود آمده است، ابراز نگرانی کرد. وی فعالین حقوق بشر و سازمانهاي جهاني را به  بازخوانی حوادث خونين چهارم خرداد ماه در شهرستان نقده دعوت نمود.

 

 

آخرین وضعیت زندانیان سیاسی آذربایجان:

 

رضا عباسی که هنوز در بازداشت به سر می برد از طرف دادگاه انقلاب زنجان به یک سال حبس تعزیری محکوم شده است. عباسی که در کارنامه فعالیتهای سیاسی خویش عضویت در آسمک و دفتر تحکیم وحدت را دارد حدود ۴ ماه است که در بازداشت به سر می برد. آقای خلیلی وکیل ایشان اظهار داشته است که رضا عباسی از شرایط زندان ناخشنود می باشد.

 

گزارشها از شهر اردبیل حاکی است که فعالین سیاسی- فرهنگی این شهر با انواع فشارها و تهدیدها ازطرف دستگاههای امنیتی مواجه هستند. در دانشگاه آزاد اردبیل مجوز نشریات سحر- گوی و خزر لغو شده و به درخواستهای مکرر مدیران مسئول این نشریات پاسخ مناسبی از سوی مسئولین دانشگاه داده نشده است. در برخی موارد حراست دانشگاه تهدید به ارجاع پرونده به اطلاعات اردبیل را داده است. فعالین نشریات به حراست فراخوانده میشوند و مجوز نشریات   به صورت مشروط و در فبال عدم چاپ مطالب ترکی و مفالات مرتبط به مسئله آذربایجان صادر می شود. بنا به دستور محرمانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اردبیل هیچ چاپخانه ای حق چاپ نشریات ترکی و هم چنین اعلامیه ترحیم- کارت عروسی به زبان ترکی را ندارند.

بهروز علیزاده که بعد از چند ماه از زندان اردبیل آزاد شده بود روز اول مهرماه دستگیر شده و یازدهم مهرماه با قرار دادگاه به زندان عمومی اردبیل منتقل شده است. بنا به آخرین گزارشها بهروز علیزاده در شرایط بدی در زندان بسر می برد. او را در زندان اردبیل با زندانیان شرور و خطرناک در یک بند محبوس کرده اند.

اصغر اکبرزاده از فعالین دانشجویی آذربایجان که روزیکشنبه ۲٣/۷/٨۵ توسط مامورین امنیتی مقابل درب دانشگاه محقق اردبیلی دستگیر شده بود روز سه شنبه ۲۵/۷/٨۵ پس از دو روز بازداشت موقت و حضور در دادگاه توسط قاضی علایی رئیس شعبه ۱۴ دادگاه انقلاب اردبیل تفهیم اتهام شده وقاضی برای وی قرار وثیقه هفت میلیون تومانی صادر کرده است.

 روز پنجشنبه 20 /7/85 اکبر خوب یکی از فعالین حرکت ملی آذربایجان با قرار وثیقه پنجاه میلیون ریالی (5میلیون تومان) از زندان اردبیل آزاد شد.

لازم به ذکر است که مهندس منصور جدی, علیرضا یوسفی و علی سعیدی که روز ۱ مهر به هنگام پخش اعلامیه در سطح شهر اردبیل دستگیر شده بودند اخیرا" آزاد شده اند.

 

در ادامه افزایش فشار به دانشجویان فعال دانشگاههای آذربایجان، دو تن از فعالین  دانشجویی آذربایجان بنامهای بهنام زالی و حامد توفیق به کمیته انضباطی دانشگاه تبریز احضار شده اند. شایان ذکر است که بهنام زالی از شهر مغان (دبیر انجمن اسلامی دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز) و حامد توفیق از شهر مراغه (عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشگاه تبریز) دانشجوی رشته مهندسی برق میباشد.

 

روز ۱۷ مهر ماه برابر با ۹ اکتبر نیز آیت اله (یوروش) مهرعلی بیگلو با اجرای حکم صادره از طرف دادگاه انقلاب کلیبر به زندان اهر برده شد. مهرعلی بیگلو به هنگام عزیمت به مراسم قلعه بابک سال ٨٣ دستگیر و همراه با ائلچین   حاتمی، اکبر آزاد و رسول قهرمانی ٣٨ روز در زندان انفردای و ۲۷ روز در زندان عمومی تبریز محبوس گردید. مرداد ماه سال پیش دادگاه شعبه یک عمومی شهرستان کلیبر هر چهار نفر را به ۱ سال حبس تعزیری و۱۰ سال ممنوعیت ورود به کلیبر محکوم کرد که به دنبال اعتراض ایشان دادگاه تجدید نظر ۴ ماه حبس تعزیری و ۵ سال ممنوعیت ورود به کلیبر را برای افراد نامبرده قطعی کرد مهندس داریوش (ائلچین) حاتمی در پی اجرای حکم صادره دادگاه کلیبر روز ٨ مهرماه  روانه زندان اهر شده بود و شنبه ۲۲مهر ماه حاتمی با استفاده از عفو مشروط از زندان آزاد  شده است.
 
در حال حاضر تعدادی از بازداشت شدگان ماههای خرداد و تیر از جمله مهندس حسن راشدی, صالح کامرانی و... که به قید وثیقه از زندان آزاد گردیده اند در بلاتکلفی به سر می برند.

 

همچنین  صاحبعلی خدابخش ائلیاز یئکنلی هنوز در زندان مرند بازداشت است.

 

 

۲۷ مهر۱۳۸۵

به امید آزادی همه زندانیان سیاسی و عقیدتی
کمیته دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان(آسمک)