گزارش آسمك از آخرین وضعیت زندانیان آذربایجان

 

اردبیل:حکم دادگاه عباس لسانی صادر شد. بر اساس رای صادره از طرف ریاست شعبه 105 دادگاه عمومي جزايي اردبیل عباس لسانی  به 16 ماه حبس تعزیری و  50 ضربه شلاق محکوم شد. قاضی حسینیان وی را به اتهام بر هم زدن امنیت کشور و رهبري  تظاهرات روز ششم خرداد ماه امسال در اردبیل  محکوم کرده است. عباس لسانی فعال اردبیلی  پس از حدود چهار ماه بازداشت موقت اخیرا به قید وثیقه آزاد شده و جلسه رسيدگي  به اتهامات عباس لساني صبح روز دوشنبه سوم مهرماه برگزار شده بود.

 

رحیم خدادادی فعال حرکت ملی آذربایجان که در جریان اعتراضات و راهپیمایی های خردادماه دستگیر شده بود به سه ماه و یک روز حبس و تحمل سی ضربه شلاق محکوم شد. وی در شعبه ۱۰۵ دادگاه عمومی جزایی اردبیل به ریاست قاضی حسینیان به اتهام اخلال در نظم عمومی محاکمه شده است.

 

 اهر: مهندس ائلچین حاتمی روز شنبه هشتم مهرماه برای گذراندن دوران محکومیت خود راهی زندان اهر شد. وی در سال ۱۳۸۳ در قلعه بابک دستگیر و در دادگاه بدوی به یکسال حبس تعزیری محکوم شده بود. این حکم در دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی چهار ماه زندان و پنج سال ممنوعیت ورود به شهرستان کلیبر کاهش یافت. هم اکنون یوروش مهرعلی بیگلو، اکبر آزاد و رسول قهرمانی که همزمان با ائلچین حاتمی دستگیر شده بودند و چندی پیش دادگاه تجدید نظر ایشان برگزار شد  منتظر دریافت احکام قضایی هستند. لازم به ذکر است این افراد پس از دستگیری به مدت ۳۸ روز در زندان انفرادی و ۲۷ روز در ززندان عمومی تبریز محبوس بوده اند.

 

ارومیه:بر اساس خبر دریافتی از ارومیه  روز 3 مهر زلفعلی مددلو  از فعالین حرکت ملی آذربایجان دستگیر شده است. مددلو پس از بازداشت توسط ماموران اداره اطلاعات ارومیه امکان ارتباط با خانواده و کیل خود را نداشته است. همچنین مهندس رسول جعفری، مجید تقی زاده قوشچی، امیر فرج زاده، فریدون مهدی پور،  محمد حسین پور قربانی، فردین مختاری و مهدی جلالی که در جریان اعتراضات اول مهر دستگیر شده اند هنوز در بازداشتگاه حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی شهر اورمیه به سر مي برند.

بر اساس خبرهای رسیده سینا مددی اوصالو (دانش آموز ۱۶ ساله) هفته قبل آزاد شده است.

 

زنجان:روز دوشنبه سوم مهرماه حمید بیات فعال حرکت ملی آذربایجان در محل کار خود در بازار زنجان توسط نیروهای ادره اطلاعات زنجان دستگیر و به مدت چهار روز در آن ادره به صورت غیر قانونی بازداشت و تحت بازجویی بوده است. این فعال اجتماعی و فرهنگی امروز شنبه هشتم مهرماه به دادسرای انقلاب احضار و مورد بازپرسی قاضی تحقیق قرار گرفته است.

 

همچنین گزارش دیگری از زنجان از بازداشت اسماعیل محمدی یکی دیگر از فعالین حرکت ملی آذربایجان در این شهر خبر می دهد. محمدی روز چهارشنبه 5 مهر ماه ساعت ۱۴ توسط ماموران اداره اطلاعات دستگیر شد و مامورین چندین ساعت خانه وی را مورد تفتیش قرار داده و کتابها و جزوات و کامپیوتر او را نیز همراه خود برده اند. وی پس از دو روز بازداشت و بازجویی در اداره اطلاعات جمعه شب آزاد شده است.

 

محرمعلی عرفانی معلم و محقق زنجانی 8 مهر با قرار وثیقه آزاد شد. ماموران اطلاعات پس از تامین قرار از تحویل عرفانی به خانواده اش خودداری کرده و وی را عصر هنگام در نزدیکی محل سکونتش آزاد ساختند.

 

وضعیت رضا عباسی دیگر فعال زنجانی و عضو مؤسس كميته دفاع از زندانيان سياسي آذربايجان (آسمك) به شکل پیچیده ای در آمده است و مسئولان قضایی استان زنجان به صورت غیرقانونی به بازداشت موقت وی ادامه می دهند. محاکمه عباسی تمام شده است و قاضی پرونده معصوم خانی صدور حکم را به تعویق می اندازد و چند هفته است که به خانواده عباسی هفته بعد را برای صدور حکم و فک قرار بازداشت وعده می دهد.

 

ماکو: حسن حسین زاده٬ طیب ابراهیم زاده٬ محمد نصیری و فرهاد ساری اوجاقی که به همراه پنج تن(عادل شکری، حسین شمسی، رضا مولایی، محمدرضا حاتمی و سهراب رشتبری) دیگر روز جمعه ۳۱ شهریور ماه در شهرستان ماکو دستگیر شده بودند آکثرا آزاد شده اند.

 

مراغه: حامد موسوي که روز اول مهر در شهرستان شهر مراغه دستگیر شده بود، هنوز در بازداشت  به سر مي برد. دیگر دستگیر شدگان (تقی عدل٬ مجید پژوهی فام٬ داوود عظیم زاده و حامد یگانه پور (آزاد شده اند.

تهران: عصر ۴/۷/۱۳۸۵ مهندس حسن راشدی  از زندان اوین آزاد گردید. راشدی روز یکشنبه ۱۱ تیر ساعت ۱۴ در محل کارش  متروی فلکه صادقیه تهران توسط ماموران اطلاعات بازداشت شده بود.

تبريز:چنگیز بخت آور که روز چهارشنبه ۲۹ شهریور در تبريز دستگیر و بازداشت گشته بود آزاد شده است.

 

۱۲ مهر ۱۳۸۵

Oct  4, 2006

 

 

 

To view a critical analysis of the essay "Pan-Turanism Aims At Azerbaijan, A Geopolitical Agenda" by Dr. Kaveh Farrokh, and to provide your comments please visit:

 

Pan-Turanianism Takes Aim At Azerbaijan :

A Geopolitical Agenda

By: Dr. Kaveh Farrokh

Critical Review by: E. Rafraf

This article: Deciphering The Code