Dostlar gelin bir daha düşünek!

Sedigheh Adalati

 

Amerikanların qızılderilileri yox eleme siyasetinde emal etdiyi muzi planlardan ötürü  qızılderililer olardan danışırken  meşhur bir ibaret ishledirler “ ağ derililer çengal dille danışır“ diyerler. Bu sözde iki anlam var, birimincisi ilanın dili de çengal kimidir, ikimincisi , çengal dilde  dilin bir terefi bir şey söylerken o biri terefi başqa bir şey söyler.

 

 Içinde olduğumuz durumu anlamaq üçün geçmiş esirlerden örnekler (numuneler) vermemiz  gerekli mi?

 

Mence deyil. Olaylara bir az daha derinden baxınca, son altı ildeki hadiseleri bir daha gözden geçirince olayların gerçek üzü ortaya çıxar. Hamımızın  bildiyi kimi 11 eylül 2001 ilinde her hansi bir nedenle Amerikada bir sıra patlamalar  oldu.

 

 Orda ölen  insanların öcünü (intiqam) almaq üçün Afganistan’a hemle olundu ve on minlerce günahsız sivil öldürüldü. Onun ardından demokrasi misyonerleri Iraq xalgının qorucusu halına gelib „bu ölkede demokrasi yoxdur“ ve „biz bu ölkeye demokrasi getirmeyin sorumlusuyuq“ diye gine demokrasi adına on minlerce uşaq, qadın ve kişi öldürüldü ve hele de öldürülmekdedir.

 

Illerdir bir „Böyük Ortadoğu Projesı“ planı ortalarda gezir ve bunu gerçekleştirmek üçün de ilk addımlar atılıb ve bir neçe ay içinde bunun xeritesi bele  cızılıb ve bir çox ölkede  de yayılıb.

 

Buların hamısının illetini anlamaq üçün  yüksek bir zekaya sahib olmamız gerekli deyil. Belli güclerin ayaqta qalması üçün bir çox ölkenin başda da Ortadoğu ölkelerinin daşıdıqları politik ve ekonomik önemden dolayı müstemire halına gelmeleri gerekir.  Işin gerçek üzü budur.

 

Son günlerde ortaya atılan  ve internet sefelerini işgal eliyen bezi meyller sorumlu ve ehsaslı xalqımızı derinden üzmüşdür. Yazının bilincsiz ve plansız yazıldığını ümüt elirem. Çünkü xalqımıza yaraşmayan xalqımızın bilincli hereketini zedeleyebilen bu meyller, bu hereketi yox elemeye çalışanlara böyük bir bahana verib bu vesileyle Iran Türklerinin heqlı, medeni, demokratik ve özgür hereketine başqa  anlam verilmeye ve bu hereketi yox elemeye yol açır.

 

Iran Türklerinin bu  demokrasi misyonerlerine heç ehtiyacı olmadan 100% insani, medeni ve qanuni heqlerini almağa qabildir  ve bunu ancaq öz fikri, düşüncesi ve özgür iradesiyle başaracaqdır.

 

Elbette ki biz xaricde elimizden geldikce medeni ve düzgün bir yolla tanıtdırılmamış Iran Türklerini tanıtmağa, oların  içinde bulunduqları  durumu anlatmağa sorumluyuq. Ama  başqalarına güvenmekle, dış ölkelerin demokrasi misyonerliyine inanaraq  xalqımızın heqlı hereketine her hansı bir şekilde zerer vermeye  heqqimiz yoxdur.

 

Xalqımızın milli demokratik hereketini yox elemek üçün emal olunan siyasetlere arac olmayaq. Her hansı bir xarici gücün himayeti altına girib ve  almamız gereken insani heqlerimizi olardan dilenmek qeder alçalmaya heqqimiz yoxdur. Bir kölelikten çıxıb başqa bir köleliye girmeye de heç niyyetimiz yox.

 

 12.02.2007