آخرین گزارش کمیته دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان از سال ۱۳۸۵

کمیته دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان (آسمک) ضمن تبریک عید باستانی نوروز(اوغوز) آخرین گزارش خود در رابطه با نقض حقوق شهروندی ترکهای آذربایجان در سال ۱۳۸۵ را تقدیم می کند.

همچنین آسمک یک بار دیگر اعلام می دارد كه اخبار منتشر شده توسط کمیته به هیچ وجه شامل تمام موارد موجود نمی باشد. در واقع انعکاس تمام اخبار مربوط به  نقض حقوق بشر در آذربایجان با توجه به فشار و خفقان شدید درشهرهای آذربایجان بسیار سخت است. به همین دلیل از فعالان سیاسی و دفاع ازحقوق بشر درشهرهای مختلف آذربایجان تقاضا داریم آسمک را یاری کنند.

آخرین اخبار از نقض حقوق بشر در آذربایجان

خوی: ابراهیم جعفرزاده دبیر سابق موسسه اورین (NGO) خوی و شیرزاد حاجیلو دبیر فعلی این موسسه روز پنجشنبه بیست وچهارم اسفند ۱۳۸۵با قرار وثیقه از زندان خوی آزاد شدند. لازم به یادآوری است که ابراهیم جعفرزاده در جریان تجمعات دوم اسفند ماه (روز جهانی زبان مادری) و شیرزاد حاجیلو روز چهارشنبه شانزدهم اسفندماه دستگیر شده بودند.

زنجان: جلیل غنی‌لو، یکی از بازداشت‌شدگان در تجمع روز جهانی زبان مادری با تودیع وثیقه ۲۵ میلیون تومانی از زندان صفر آباد زنجان آزاد شد. خانواده غنی‌لو قبلا با اظهار نگرانی نسبت به شرایط این زندانی سیاسی اعلام کرده بودند که وی از زمان بازداشت هیچ گونه تماسی با منزل برقرار نکرده است.

در تجمع گرامیداشت روز جهانی زبان مادری در دوم اسفند ۲۷ نفر از فعالان سیاسی و فرهنگی زنجان دستگیر شده بودند كه ۱۹ نفر از بازداشت‌شدگان پس از ۲۴ ساعت آزاد شدند. همچنین تلناز نعمتي، امير نصيري، رضا متين‌پور حسين رحمتي، بهروز صفري و سعيد متين‌پور پس از تحمل حدود ۱۰ روز و صفرعلی خویینی پس از ۱۸روز بازداشت (با قرار وثیقه۳۰ میلیون تومانی) آزاد شدند.

با اینحال رضا عباسی از دیگر فعالان هویت طلب زنجانی و عضو هیئت موسس کمیته دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان از ششم تیر ۱۳۸۵ زندانی است و به یک سال حبس تعزیری محکوم شده است.

حكم تعطيلي جمعيت اسلامي دانشگاه زنجان توسط دكتر نداف، سرپرست دانشگاه زنجان و رئيس هيئت نظارت بر فعاليت تشكلهاي دانشجويي به خداكرمي دبير اين جمعيت ابلاغ شد، تا به استناد بند ۲ ماده ۸ دستورالعمل اجرايي آيين‌نامه تشكلهاي اسلامي دانشگاهيان، تمامي فعاليتهاي جمعيت اسلامي متوقف شده و موضوع در جلسه آينده هيئت نظارت با حضور هيئت منصفه رسيدگي شود. برهمين اساس تا زمان تشكيل اين جلسه، جمعيت اسلامي حق هيچ‌گونه فعاليتي را نداشته و در صورت عدم اجراي مصوبه فوق برخوردهاي قانوني لازم با آنان صورت خواهد گرفت. اين حكم به استناد شش مورد تخلفي است كه در بند آخر آن آمده است: تحريك و اغتشاش به خصوص در جريان تجمع غيرقانوني مورخ دوم اسفندماه ـ همزمان با روز پاسداشت زبان مادري ‌ـ و ايام منتهي به آن در سطح دانشگاه و شهر زنجان كه منجر به دستگيري تعدادي از دانشجويان مرتبط با آنها شده و موجب مخدوش شدن وجهه دانشگاه و دانشجويان گرديد.

اورمیه: علیرضا قمی فعال حرکت ملی آذربایجان که در روز دوم اسفند هنگام فیلمبرداری با گوشی موبایل خود از تجمع اعتراض آمیز مردم در میدان مرکز ارومیه توسط نیروهای اطلاعاتی دستگیر شده بود با قرار وثیقه پنجاه میلیون تومانی آزاد شد. از علیرضا قمی تعهد گرفته شده است که با هیچ رسانه ای مصاحبه نکند و به وی تاکید شده است که اگر هر فیلمی از تجمع در رسانه ها بخش شود به عهده وی خواهد بود.

همچنین اتابک تیموری یکی دیگر از فعالین حرکت ملی آذربایجان ومدير مسئول نشريه داخلي موسسه "بيليم يولو"(NGO) در اورميه به نام "اورمو يولو" که در روز دوم اسفند ماه بازداشت شده بود چند روز پیش آزاد شد. وی در ارتباط با تظاهرات روز دوم اسفند به همراه برادرش مهرداد بازداشت شده بود. پس از بازداشت اتابک تیموری، ماموران اداره اطلاعات به منزل وی یورش برده و با دوربین فیلمبرداری اقدام به تفتیش منزل وی و نیز کندن بخشی از زیرزمین منزل وی نمودند. گفتنی است مهرداد تیموری برادر اتابک یک هفته پس از بازداشت و با قرار وثیقه پنج میلیون تومانی آزاد شد.

 بنا بر گزارشهاي دريافتي بازداشت شدگان دوم اسفند ماه در اورميه طي روزهاي گذشته از بازداشتگاه اداره اطلاعات اورميه و بازداشتگاه سپاه پاسداران آزاد شده اند. اسماعيل جوادي روزنامه نگار و عضو شوراي نويسندگان هفته نامه محلي فرداي ما در اورميه، كيانوش يوسفي (آتيلا قولونجو)، جمشيد و حسين حسيني كيا با وثيقه ۱۰ ميليون توماني و هوشنگ نقي زاده، رامين مرادزاده و ابراهيم احمدي با قرار وثيقه ۲۰ ميليون توماني و احمد قريشي و ابوالفضل آليلو با قرار ۳۰ ميليون توماني آزاد شده اند. پرونده اين افراد در شعبه ششم دادگاه انقلاب اورميه و به رياست قاضي رييسي در جريان بوده است. به تعدادي از آزاد شدگان اخطار داده شده است از هرگونه مصاحبه با نشريات و انتشار اخبار داخل بازداشتگاه به بيرون خودداري نمايند.

خدايار تيموري كه روز ۲۱ آذر امسال در اورميه بازداشت شده بود و پس از چند هفته آزاد گشت با دريافت اخطاريه اي كتبي به شعبه ششم دادگاه انقلاب اورميه احضار شد. اين در حاليست كه دیگر بازداشت شدگان ۲۱ آذر در اورميه یعنی هادي سرخوش و صاحبعلي خدابخش (ائلياز يئكنلي) كه در زندان اورميه به سر مي برند به ترتيب به ۱۰ ماه و يكسال زندان محكوم شده اند.

تبریز: مجموع احکام زندان صادره برای مصطفی عوض پور به ۲۹ ماه رسید. دادگاه انقلاب تبریز مصطفی عوض پور را به اتهام پان ترکیسم و تبلیغ علیه نظام مستحق دو سال حبس تشخیص داد .این حکم علاوه بر حکمی است که چندی پیش برای عوض پور صادر شده است و مطابق آن آن وی به تحمل ۵ ماه حبس تعزیری محکوم گردیده بود. لازم به ذکر است که عوض پور فارغ التحصیل دانشگاه آزاد تبریز وعضو سابق تشکل دانشجویی آرمان است که در راستای دفاع از حقوق ملی ترکهای آذربایجان فعالیت دارد.

 

مراغه: بر اساس گزارشهاي دريافتي از مراغه اداره اماکن این شهر با صدور بخشنامه ای از کلیه مراکز چاپ و تکثیر این شهر خواسته است از پذیرش اعلامیه ترحیم به زبان ترکی خودداری کنند. این اداره همچنین تاکید نموده است که با متخلفین برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

 

جلفا: ماموران اطلاعا ت شهر جلفا در تاریخ ۲۳ اسفند ۱۳۸۵ با یورش به خانه دوتن از فعالین سیاسی این شهر وضرب شتم آنها دو برادر به نام های عادل و ابراهیم شکور را دستگیر کردند. این دو برادر در زندان جلفا نگهداری می شوند.

 

 اردبیل: گشتاسپ (گشتاج) واثقی و محمود اصلانی دو تن از فعالین حرکت ملی آذربایجان در اردبیل که روز پنجشنبه ۱۹بهمن ۱۳۸۵ در تجمع اعتراضی به حکم زندان لسانی و شرایط غیر انسانی نگهداری وی در زندان، مقابل زندان اردبیل بازداشت شده بودند، علیرغم گذشت ماهها از زمان بازداشت امکان تماس با خانواده و وکیل را نداشته اند. این دو زندانی هم اکنون بصورت بلاتکلیف در بند هفت ۷ زندان اردبیل در بازداشت موقت بسر می برند. لازم بذکر است که به غیر از این دو نفر بقیه بازداشت شدگان در تجمع مقابل زندان اردبیل٬ با قرار وثیقه آزاد شده اند.

با انتقال عباس لسانی و بهروز علیزاده٬ که در رابطه با اعتراضات خرداد ۸۵ در زندان اردبیل زندانی هستند٬ به بند ۷ چهار نفر از زندانیان حرکت ملی آذربایجان در این بند زندان اردبیل نگهداری می شوند.

تقویم ترکی که با مجوز وزارت افرهنگ و ارشاد اسلامی در زندان اردبیل به چاپ رسیده است، توسط نیروهای امنیتی و همچنین اداره اماکن نیروی انتظامی اردبیل از سطح کتابفروشیهای این شهر جمع آوری شد. همچنین صاحبان کتابفروشیهای که تقویم ترکی را عرضه می کردند به اداره اماکن نیروی انتظامی فرا خوانده شده و از آنها تعهد گرفته شده است که ازفروش تقویم ترکی خودداری کنند.

مشگين شهر (خياو): مهندس ابراهیم رشیدی فعال سیاسی آذربایجانی به دادگاه انقلاب تهران احضار شد. بنا به اخبار دریافتی احضاریه ای  از طرف دادگاه انقلاب تهران برای وی و ضامن او (برادرش) فرستاده شده است. ابراهیم رشیدی به دلیل فعالیتهای سیاسی خود دست کم سه بار بازداشت و با وثیقه ۳۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شده است. او فارغ التحصیل مهندسی مکانیک از دانشگاه ارومیه است.

اول  فروردین ۱۳۸۶

به امید آزادی همه زندانیان سیاسی و عقیدتی
کمیته دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان

http://asmek-yeni.blogspot.com

az_asmek@yahoo.com