بیانیه کمیته دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان

در خصوص آزادی رضا عباسی از زندان زنجان

 

 

رضا عباسی عضو هیئت مؤسس کمیته دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان آسمک بیست و ششم اردیبهشت بعد از تحمل ۱۱ ماه حبس در زندان زنجان از حبس آزاد شد. این فعال حقق بشر آذربایجانی در ششم تیرماه ۱۳۸۵ پس از اعتراضات و تظاهرات خرداد و در آستانه مراسم قلعه بابک  دستگیر و پس از چهار ماه حبس در قرنطینه زندان مرکزی زنجان به یک سال زندان تعزیری محکوم شد. عباسی همچنین عضو موسس جمعیت اسلامی دانشگاه زنجان و عضو سازمان ادوار تحکیم وحدت در زنجان می باشد.

 

رضا عباسی، مدافع زندانیان سیاسی به خاطر فعالیتهای سیاسی و حقوق بشری خود فشارهای زیادی را از طرف جمهوری اسلامی ایران متحمل شده است، عباسی و خانواده او بعد از تأسیس کمیته دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان (آسمک) مدام از طرف اداره اطلاعات زنجان تهدید شده اند. او را از تصدی شغلی (سازمان تامين اجتماعي) که در آزمون استخدامی آن حد نصاب علمی لازم را به دست آورده بود منع کردند، چهار ماه در بخش قرنطينه زندان زنجان محبوس بازداشت شد، در دوران بازجويي تحت فشار و شکنجه بوده است تا بر عليه ديگري اعتراف كند و يا توبه نامه بنويسد، خانواده اش در حین حبس او تهدید شدند که اخبار مربوط به او را به مطبوعات منتقل نکنند.

 

اما رضا عباسی تمام این فشارهای تحمل کرده است. او حتی بعد از گذشت ۶ ماه از از حق درخواست آزادی مشروط صرف نظر کرد، رضا عباسی دلیل عدم درخواست عفو مشروط را این چنین بیان می کند: "به خاطر اینکه مطمئن هستم اداره اطلاعات تنها در مقابل گرفتن ندامت نامه و توبه نامه با آزادی من موافقت خواهد کرد تقاضای آزادی مشروط نمی دهم."

 

سازمان غفو بین الملل طی بیانیه ای که در ۱۲ سپتامبر ۲۰۰۶ منتشر کرده در مورد رضا عباسی چنین نوشته است: "... در ۲۷ ژوئن در شهر زنجان واقع در شمال غرب ايران دستگير شده و در خطر شكنجه و بد رفتاري قرار دارد. محاكمه او كه آشكارا با استانداردهاي محاكمه عادلانه بين‌المللي انجام نمي‌گيرد ، در جريان است." بیانیه عفو بین الملل همچنین به محاکمه بدون وکیل رضا عباسی اشاره کرده است: "در ۵ سپتامبر ، گزارش شده كه رضاعباسي در دادگاه انقلاب زنجان بدون حضور وكيل مدافع يا خانواده‌اش در يك جلسه غيرعلني محاكمه شده است."

 

رضا عباسی در رابطه با آزادی خودی خود به وبلگ حق چنین گفته است: "دیروز مسئولان زندان از من خواستند تا درخواست آزادی بکنم اما از اینکار اجتناب کردم. امروز باز احضار شدم و گفتند به زندان دیگری منتقل می شوم و قبل از انتقال حق دارم با خانواده ام ملاقات کنم. با ماشین زندان مرا به منزلمان آوردند و آنجا بدون هیچ توضیحی آزادم کردند."

 

به نظر می رسد آزادی رضا عباسی یک ماه قبل از پایان محکومیت با نزدیک بودن سالگرد قیام خرداد ۱۳۸۵ ملت آذربایجان بی ارتباط نباشد. زیرا در بیانیه هایی که از طرف فعالان سیاسی شهرهای آذربایجان در رابطه با تظاهراتهای چند روز آینده (اول خرداد) از مردم خواسته شده است به شدت نسبت به ادامه حبسهای غیر قانونی در آذربایجان اعتراض کنند.

 

کمیته دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان (آسمک) آزادی عضو مؤسس خود رضا عباسی را که ۱۱ ماه از بهترین سالهای عمر خود را هزینه دفاع از حقوق بشر و دموکراسی کرده است، به خانواده و دوستان او، فعالان سیاسی آذربایجان و همچنین فعالان حقوق بشر  تبریک می گوید.  

 

آسمک همچنین ادامه حبس فعالان سیاسی آذربایجان همچون عباس لسانی، ائلیاز یئکنلی، بهروز علیزاده، مهدی (ائلمان) نوری، هادی سرخوش و ... را که به خاطر اعتراض مدنی زندانی شده اند محکوم نموده و از تمام فعالان حقوق بشر در ایران می خواهد که دفاع از زندانیان سیاسی و عقیدتی را بدون هیچگونه تبعیضی انجام دهند.

 

۲۸ اردیثهشت ۱۳۸۶

به امید آزادی تمام زندانیان سیاسی و عقیدتی

کمیته دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان (آسمک)