http://urmiye.blogfa.com/post-18.aspx

 

http://urmiye.blogfa.com/post-19.aspx

 

 

پخش فراخوانهای تجمع اول خرداد در اورمیه همچنان ادامه دارد


اورمونیوز(۲۸ اردیبهشت ۱۳۸۶): علیرغم بازداشت تعداد کثیری از فعالین حرکت ملی آذربایجان در اورمیه و ایجاد جو وحشت از سوی اداره اطلاعات و نیروی انتظامی، تبلیغ تجمع اول خرداد ماه اورمیه با پخش سی دی واعلامیه همچنان ادامه دارد. به گزارش خبرنگار اورمونیوز دیشب در بسیاری از محله ها ازجمله منطقه ولیعصر و حسین آباد اورمیه مقادیر زیادی اعلامیه حرکت ملی آذربایجان در تمام خانه ها پخش شده است. از بازار سرپوشیده اورمیه نیز خبر می رسد سی دی های فراوان در بین مغازه داران پخش گشته است. تبلیغات گسترده فعالین حرکت ملی آذربایجان در اورمیه نیروهای امنیتی را دچار سردرگمی کرده است. در حالی که نیروهای امنیتی برای جلوگیری از آغاز دوباره اعتراضات بازداشتهای فله ای را در دستور کار خود دارند، سردار کرمی فرمانده نیروی انتظامی آذربایجان غربی سفرهای متعددی به شهرستانها داشته و در سطح شهر اورمیه نیز پارچه هایی با مضامین سخنان خامنه ای رهبر انقلاب که از آذربایجان و آذربایجانی تمجید کرده، نصب گردیده است.


بسیاری از فعالان اعتقاد دارند؛ چنین اقداماتی به همراه سرکوبهای سیستماتیک و بازداشتهای فله ای از آشفتگی ونگرانی حاکمیت و وضعیت حاد داخلی حکایت می کند و یک پیروزی بزرگ برای حرکت ملی آذربایجان محسوب می شود. در آخرین خبری که از سولدوز(نقده) به دستمان رسیده است اینترنت و اس. ام.اس های تلفنی در این شهر در حال قطعی می باشد. در چند روز آینده احتمال قطعی اینترنت و اس.ام.اس ها در دیگر شهرها نیز می رود.

 

 

بازداشتهای فله ای، خفقان امنیتی و تهدید خانواده های

 بازداشت شدگان در اورمیه


اورمونیوز(۲۸اردیبهشت ۱۳۸۶): درحالی که چند روز به سالگرد اعتراضات خرداد ماه سال گذشته و تجمع اعلام شده اول خرداد امسال باقی مانده، فشار و خفقان امنیتی بر فعالین حرکت ملی شدت گرفته است. در شهر اورمیه در عرض پنج روز گذشته قریب به ۲۵ نفر از فعالین حرکت ملی بازداشت و به سلول های انفرادی اداره اطلاعات انتقال یافته اند. عصر روز گذشته ماموران واحد اطلاعات و امنیت نیروی انتظامی در متطقه حسین آباد و بازارباش اورمیه به چند قهوه خانه که در آنها اعلامیه پخش شده بود حمله برده و بعد از تفتیش مشتریان چند نفر را که در جیب هایشان اعلامیه کشف شده بود با خود برده اند. خبرنگار اورمونیوز تاکنون نتوانسته از اسامی بازداشت شدگان اطلاعی حاصل نماید. همچنین اسامی چند نفر دیگر از دستگیر شدگان که از بازاریان اورمیه و کارمندان اداره اقتصاد و دارایی هستند، هنوز مشخص نشده است. اداره اطلاعات در روند غیر قانونی و غیر شرعی خانواده بازداشت شدگان را از هرگونه مصاحبه و انتشار خبر منع کرده، و تهدید نموده که در صورت انتشار اخبار محکومیت فرد بازداشت شده سنگین تر خواهد شد.


افرادی که خبر بازداشت آنها از طرف منابع موثق تأیید شده است:


محمد حسین پورقربان ، خانم شفقی و عیوض طهامی کسانی بودند که چند روز فبل بلزداشت شده اند. روز ۲۶ اردیبهشت سعید نصیری (۱۷ ساله)، وحید بهادری، ایرج مولاپرس آذر (کارمند بانک ملت که در محل کار خود بازداشت شده است)، تورج مولا پرس آذر ( برادرِ ایرج) و باقر احمدیان از دیگر کسانی هستند که به جرم پخش فراخوان های تجمع اول خرداد اورمیه توسط تیم های واحد اطلاعات و عملیات نیروی انتظامی بازداشت گردیده اند.

 

 

اطلاعیه

 

انجمن حقوقی آذیاسا در مورد دستگیریها و احضارهای غیرقانونی

 

طبق آخرین اخبار و همچنین ایمیلهای زیادی که از طرف فعالین حرکت ملی آذربایجان و عموم ملت آذربایجان بدستمان رسده است اخیرا مثل سالهای پیشین بلکه به مراتب شدیدتر از آن دستگیریها و احضارهای غیرقانونی از طرف مراجعی همچون ادارات اطلاعات و حفاظت اطلاعات سپاه و نیروی انتظامی در شهرهای مختلف آذربایجان شروع شده است. مراجع مذکور بدون مجوزهای قانونی اقدام به دستگیری و یا احضار فعالین حرکت ملی آذربایجان می کنند.

بدین جهت درخواست فعالین حرکت ملی آذربایجان از انجمن آذیاسا این بوده که نسبت به کنکاش حقوقی قضیه و آگاه سازی فعالین نسبت به حقوق خویش نکته های حقوقی لازم را یادآور شود. اعضای انجمن نیز بر خود وظیفه می دانند که نسبت به قضیه، هشدارها و نکته های حقوقی لازم را ارائه دهند.

لذا بدین وسیله اعلام می دارد که احضارها و دستگیریهای اخیر اگر بدون وقوع جرم توسط شخص احضار شده یا دستگیر شده باشد یا بدون مجوزهای قانونی از طرف مراجع ذی صلاح از جمله حکم دادستانی باشد، کاملا غیرقانونی بوده و فاقد وجهه قانونی می باشد. و اگر شخصی دستگیر شود می تواند نسبت به مرجع مذکور به مراجع ذی صلاح از جمله دیوان عدالت اداری و دادگاه کارکنان دولت شکایت کند و موقع دستگیری نیز با ذکر این موضوع مرجع دستگیر کننده را از تضییع حقوق خویش آگاه کند. و در مقابل هر واکنشی از طرف مرجع مذکور، تنها به دفاع از این حق خود بپردازد و بدین جهت هر نوع همکاری با آنها بی مورد می باشد.

در مورد احضارها نیز باید بگوییم که اگر احضار به صورت تلفنی باشد کاملا غیرقانونی است این مورد را در دروس گذشته آذیاسا نیز شرح دادیم- لذا هر نوع احضاری باید بصورت کتبی و با مجوز رسمی صادر شده از طرف مراجع ذی صلاح باشد.

 

آذ یاسا در دروس گذشته مطالبی حول محور این موضوع ارائه داده است لذا در صورت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به این دروس نیز مراجعه فرمائید.

انجمن حقوقی آذ یاسا

29/2/1386

www.azyasa.blogfa.com

azyasa2005@yahoo.com

 

درس اول: احضار، جلب و بازجویی

 

 

درس دوم:تفتيش و بازرسي منازل و اماكن و كشف آلات وادوات جرم

تهیه شده توسط :

انجمن حقوقی آذ یاسا

www.azyasa.blogfa.com

azyasa2005@yahoo.com

(استفاده از مطالب با ذکر منبع آذ یاسا مجاز می باشد)