تجمع گسترده دانشجویان دانشگاه تبریز در اعتراض به بازداشت دسته جمعی شهروندان آذربایجانی

ادوارنیوز - پنج‌شنبه، 3 خرداد 1386: دانشجویان دانشگاه تبریز روز گذشته و امروز با شرکت در تجمع اعتراض آمیز، بازداشت تعدادی از شهروندان آذربایجانی را در روز اول خرداد محکوم کردند .

 قریب به 1000 نفر از دانشجویان دانشگاه تبریز با شرکت در این تجمع ضمن اعتراض به بازداشت تعداد کثیری از شهروندان که به صورت دسته جمعی بازداشت و هنوز از سرنوشت آنها اطلاعی در دست نیست، با مسدود نمودن خیابان اصلی دانشگاه مانع ورود و خروج به دانشگاه شدند و کلاس های درس خود را تعطیل اعلام کردند.

این گزارش می افزاید، نیروهای امنیتی بیرون درب دانشگاه به صورت گسترده حضور داشته و مانع خروج دانشجویان از دانشگاه شدند. دانشجویان اعلام کرده اند که چنانچه بازداشت شدگان روز اول خرداد به ویژه نادر مهد قره باغ دانشجوی دانشگاه تبریز،  آزاد نشوند اعتراضات خود را گسترده تر خواهند کرد.

 

 دانشجویان دانشگاه تبریز شنبه مجددا تجمع خواهند کرد

خطاب  دانشگاه تبریز به دانشگاههای سراسر کشور

دانشجویان دانشگاه تبریز با قرائت بیانیه ای، ضمن محکوم کردن بازداشتهای غیر قانونی چند روز اخیر در سراسر آذربایجان و تاکید بر آزادی نادر مهد قره باغ اعلام کردند که روز شنبه 5 خرداد مجددا در دانشگاه تبریز تجمع خواهند کرد.

دانشجویان دانشگاه تبریز از دانشجویان سراسر کشور، برای الحاق به متحصنین دانشگاه تبریز دعوت کردند.

 

 

متن بیانیه های منتشر شده ی دانشجویان

بسم الله الرحمن الرحيم

 

بيانيه ي شماره ي 1

 

ما دانشجويان متحصن دانشگاه تبريز، در اعتراض به دستگيري و بازداشت غير قانوني برادر عزيزمان، نادر مهد قره باغ ، دانشجوي رشته ي مهندسي برق دانشگاه تبريز و د محكوميت اقدام نيروهاي نظامي و انتظامي و نيروهاي لباس شخصي غير مسئول در بازداشت دانشجوي نامبرده، خواسته هاي خود را در اقدام به اين تحصن ذيلا اعلام مي داريم:

1-     اطلاع يافتن از محل بازداشت نادر مهد قره باغ

2-     اطلاع كامل از وضعيت فعلي وي

3-     آزادي   وي از يازداشتگاه

ضمنا اعلام مي داريم كه اين تحصن تا حصول كامل خواسته ها متحصنين و به صورت نا محدود ادامه خواهد يافت.

 

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

بیانیه ی شماره ی 2

 

ما جمعی از دانشجویان دانشگاه تبریز ضمن اعلام حمایت از حرکات مدنی و دموکراتیک و ضمن پاسداشت روز 1 خرداد سالروز اعتراضات مدنی مردم آذربایجان بر علیه ظلم, تبعیض و تحقیر, خواستار روشن شدن وضعیت آزادی, همکلاسی و دوستمان نادر مهد قره باغ, دانشجوی دستگیر شده در روز 1 خرداد توسط نهادهای غیر مسئول و نا مشخص هستیم.

نظر به اینکه فرصت اعلام شده در بیانیه شماره ی 1 دانشجویان ظهر امروز 3/3/86, ساعت 12 به پایان رسیده است, ما دانشجویان اعتراض خود را نسبت به نقض قوانین شهروندی و نقض حقوق بشر تا زمان آزادی بی قید و شرط دوستمان ادامه خواهیم داد و حق تمامی اقدامات مدنی بعدی را برای خود محفوظ می دانیم که این اقدامات طی بیانیه های بعدی متعاقبا اعلام خواهد شد.

 

قطعنامه پاياني متحصنين دانشگاه تبريز

 

يك سال از قيام ملي و مدني ملت آذربايجان در برابر تحقير و تبعيض و سياست متعفن يكسان سازي فرهنگي در ايران ميگذرد. ولي از به ظاهر كميسيون تحقيق نه در اين مورد گزارش و خبري به گوش ميرسد و نه حتي كلمهاي در ابراز همدردي و يا معذرت خواهي از ساحت اين ملت شريف. خون دل مادران زندانيان و پشت خميده پدران شهيدان اين قيام گواه سربلندي اين ملت سرفراز است و تو انگار اكنون مقتول در جايگاه قاتل متهم هستي و قاتل مدعيالعموم.

در اين ميان خبر برگزاري مراسم بزرگداشت اين قيام عزيز توسط فرزندان قهرمان آذربايجان و پاسداشت خون شهيدان، دل هر طالب حقي را از شعف ميلرزاند. دگر بار ملت ما زنده بودن خود را در هر كوچه و برزن و بر سر هر ميدان و خياباني فرياد خواهد زد. دريغا كه گوش شنوا به فرياد دردآميز ما شنوا نميشود.

و اينك...

صداي همكلاسي و دوستمان در ميان ما و در كلاس درسمان خالي است. صداي او انگار در دانشكاه ميپيچد كه هل من ناصر ينصرني.

بيش از 48 ساعت است  كه هيچ خبري از نادر نيست. دست بر دعا و چشم به راه و گوش به زنگِ سخني از مسؤولين دانشگاه در حمايت از برادرمان نشستهايم. افسوس كه مسئولين دانشگاه بي هيچ دغدغهاي ( حتي در ظاهر براي دلگرمي) فرياد وا اسفا سر ميدهند كه صداي دانشجو چرت نيمروزشان را پاره ميكند. دوبار اعلان تحصن دانشجويان معترض به بازداشت غير قانوني و غير مسئولانه گويي نغمهاي ناخوشايند است كه با وعده و وعيدهاي توخالي ايشان براي مدتي قطع خواهد شد.

هم اكنون دل دردمند فرزندان اين ملت محتاج خبري است از آزادي نادر. دانشجويان متحصن در اين ميان دوباره بنا بر وظيفه عرفي و انساني، مسئولين دانشگاه و حراست را خواستار پيگيري وضعيت هم دانشگاهي خود از طريق نهاد حراست و مسئولين دانشگاه ميباشند و همچنين در صورت عدم توجه به اين خواسته مشروع و برحق دانشجويان متحصن ديگر بار اعلام ميداريم؛ فرزندان خستگيناپذير ملت آذربايجان حق تمامي اقدامات مدني و قانوني بعدي را تا حصول تمامي اين خواستهها براي خود محفوظ ميدانند.

 

باشد كه همه ما آمرزيده خداي حق دوست باشيم.

 

 

گسیل نیروهای شیرازی، کرمانی و لبنانی به تبریز

برخی از فعالین تبریزی که شب گذشته از زندان آپارتاید آزاد شده اند اظهار می دارند که نیروهای سرکوب ارسال شده به تبریز، عموما از شیراز و کرمان و حتی حزب الله لبنان هستند.

 در بازداشتگاهها، بارها به ملت آذربایجان فحاشی شده است

براساس اخباری دریافتی از  آزادگان تبریزی، گفته میشود که مامورین اطلاعاتی و امنیتی غیر بومی، موقع ضرب و شتم وحشیانه فعالین، علاوه بر بیان اهانتهای نفرت انگیز علیه آنها، ملت و فرهنگ آذربایجان را نیز مورد فحاشی های رکیک و شرم آوری قرار داده ند.

  شکل گیری وحدت دانشجویی در دانشگاه تبریز علیه شوونیسم

 دانشجویان دانشگاه تبریز در حال قرائت بیانیه هستند

به دلیل عدم آزادی نادر مهد قره باغ، دانشجویان دانشگاه تبریز، درحال قرائت بیانیه و اتمام حجت با مسئولین دانشگاه هستند.

گفته میشود که حقانیت دانشجویان تورک (آذربایجانی،تورکمن، قشقایی...)سبب شده تا دیگر دانشجویان نیز  از دانشجویان تورک دانشگاه تبریز حمایت کنند .

 

استاد دمیرچی آزاد شد

براساس اخباری که از تبریز دریافت کردیم استاد حسن دمیرچی که در اولین روز خرداد بازداشت شده بود ساعاتی قبل آزاد شده است.

 

جمعی از فعالین جلفا بازداشت شده وتحت شکنجه هستند

جنبش دانشجویی آذربایجان- به دلیل انتشار بیانیه های حرکت ملی در جلفا، مامورین اطلاعات فعالین حرکت ملی را مورد هجوم و بازداشت قرار داده اند.

براساس اخرین اخبار دریافت شده از شهر جلفا، این افراد  بازداشت شده و بعضا تحت شکنجه قراردارند:عادل شکری، رضا مولایی، محمد رضا حاتمی، حسین شمسی، سهراب رشتبری، نادر شعاعی، یعقوب نظام دوست، عسگر حسن زاده، فرشاد برزگر و ابوالقاسم حسن خانلو. گفته می شود اوضاع جسمی عادل شکری وخیم است.

 

اکبر پاشایی در وضعیت وخیمی به سر می برد

جنبش دانشجویی آذربایجان- اورمیه-  طبق آخرین اخبار رسیده اکبر پاشایی در بازداشتگاه مرکزی اطلاعات اورمو در وضعیت وخیمی به سر می برد. پاشایی دو ماه پیش از ناحیه معده و کمر تحت عمل جراحی قرار گرفته بود و تا قبل از دستگیری نیز زیر نظر جراح و پزشک معالج خود تحت درمان قرار داشت. گفته می شود مامورین اطلاعات در برابر تذکر خانواده وی مبنی بر رساندن داروها به اکبر، اقدام به فحاشی کرده اند.

 

تلاش برای ایجاد وحشت در بین دانشجویان دانشگاه اورمو

جنبش دانشجویی آذربایجان- اورمیه- بعد از دستگیری دانشجویان اکبر پاشایی، ساسان کیوانی، آراز سلطانی، بهنام محمدی، توحید سلطانی و... وضعیت امنیتی دانشجویان دانشگاه اورمیه به حالت حاد در آمده است به طوری که مسئولین دانشگاه برای جلوگیری از تحصن احتمالی در دانشگاهو  با تعدادی ازدانشجویان فعال هویت طلب(دختر و پسر) تماس گرفته و آنها را با جملات تهدید آمیزی همچون( مامورین اطلاعات در پی دستگیری شما هستند لذا در خوابگاه نمانده و از دانشگاه خارج شوید ) گمراه کرده و قصد ترساندن دانشجویان را دارند که در این مورد از دیگر فعالین حرکات دانشجویی و پیشکسوتان جنبش دانشجویی خواسته می شود با برقراری تماس با دانشجویان دانشگاه اورمو به آنها یاری برسانند. خبر های تکمیلی متعاقبا ارسال خواهد شد

 

بیش از 40 نفر به زندان اردبیل منتقل شده اند

روز 2 خرداد بیش از 40 نفر از فعالان اردبیلی که در رو زاول خرداد و  همچنین روزهای قبل از آن توسط ماموران اطلاعاتی و امنیتی شهر بازداشت شده بودند بعد از چند روز بازجویی و بعضا" شکنجه در بازداشت گاه، به زندان مرکزی اردبیل انتقال یافتند.مهدی محمدپور(خواهرزاده عباس لسانی )- حسین سببی و علیرضا حمیده خو، 3 تن از بازداشت شدگان اخیر، نیز دیروز به زندان منتقل شده اند.

هویت دیگر بازداشت شدگان هنوز معلوم نیست. انعکاس تمام اخبار مربوط به نقض حقوق بشر با توجه به فشار و خفقان شدید درشهرهای آذربایجان بسیار سخت است.

 

مامورین یگان ویژه سوار بر موتور در حال گشت زنی در اردبیل هستند

بر اساس اخباری که از اردبیل دریافت کرده ایم گفته می وشد که ماورین یگانه ویژه سوار بر موتور بدو.ن رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی در حال گشت زنی در سطح شهر هستند. نیروهای لباس شخصی نیز همچنان با دقت اوضاع را زیر نظر دارند.

در حال حاضر دو مینی بوس مملو از نیروهای ضد شورش همراه با سه  الگانس نیروی انتظامی، در میدان عباس خان لسانی(میدان شریعتی ) به چشم می خورد.

 اردبیل در التهاب تدابير شديد امنيتی

ساوالان سسی- طبق گزارشات رسيده و مشاهدات عيني اينجانب , از ديروز 1 خرداد 1386 شهر اردبيل در شديد ترين تدابير امنيتي نگه داشته شده و در خيابانها به خصوص در خيابان امام ( ميدان عباس ليساني(شريعتي) تا چهار راه امام) وضعيت غير عادي است و در تمام قسمتهاي اين مسير ماموران انتظامي حضور دارند و براي جلوگيري از هر گونه تجمع اجازه حضور بيش از سه نفر داده نميشود و سريعا توسط نيروي انتظامي تذکر داده ميشود. ديروز و امروز 2 خرداد خيابانهاي اردبيل به قدري شلوغ بود که هر کسي هم که از اين موضوع خبر نداشت باديدن اين  وضع باخبر شد! . به نظر من ديروز اردبيل به  مثال بمبي بود  که  فقط  به يک جرقه احتياج داشت تا منفجر شود و ترکشهاي آن چشم وطن فروشان  و  حاکميت  نامشروع  را  کور کند! هيجان خاصي در خيابانها حاکم بود همه منتظر صادر شدن فرمان شليک بودند , (جاي عباس خان ليساني خالي ... )  تا بالاخره در آخرين لحظات نيروهاي يگان ويژه با رژه موتورسواران در مسير اصلي که به مدت چند دقيقه در آن رفت و آمد ميکردند مانع از انجام هر گونه تجمعي شدند و موفق شدند برای مدتی این وضعیت را حفظ کرده و به ظن خودشان مانع از اجرای تظاهرات بشوند که در واقع این موفقیت بزرگی بود که حضور مردم در خیابان به این مهم دامن زد و باعث رو سیاهی حاکمیت شد .
از نکات مهم طی دو روز گذشت میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

- رژه وسیع نیروهای یگان ویژه در مقابل مردم و ایجاد ترس و وحشت در میان مردم ( به ویژه یگانهای  موتورسوار)

- حضور گسترده نیروهای لباس شخصی اطلاعات که از چند روز قبل در خیابانها بودند

- فیلمبرداری به صورت آشکارا از مردم : نیرووهای اطلاعات در بعضی موارد در پیاده روها و در بعضی موارد از داخل ساختمانهای بلند به صورت آشکارا از مردم فیلمبرداری میکردند تا باعث ایجاد ترس شوند!

- حضور نیروهای بسیجی در لباس نیروی انتظامی : از نکات جالب و قابل توجه در روز 1 خرداد حضور نیروهای پایگاههای بسیج در لباس نیروی انتظامی بود که در بعضی موارد با موتورهای شخصی باتون به دست در خیابانها رفت و آمد میکردند.

- مراقبت شدید از بانکها و ادارات به طوری که در مقابل هر بانک به طور متوسط 5 افسر نیروی انتظامی حضور داشتند
* نکته قابل توجه مراقبت شدید تر شعبه اصلی بانک پارسیان در میدان سرچشمه (که پارسال اوج اعتراضات مردم در مقابل این بانک بود ) به طوری که با کشیدن پارچه ای که نوشته ای مبنی بر انتقال بانک به مکان دیگری هست خود را مورد تمسخر مردم قرار داده اند!!

** در اعلامیه ها و سی دی هایی که در شهر اردبیل پخش شده بود زمان برگزاری تظاهرات 1 تا 6 خرداد اعلام شده بود ومردم همچنان منتظر فرصتی برای حظور درخیابان و اعلام اینکه "هارای هارای من تورکم" و "اردبیللی یاتمییب  تبریزینی ساتمییب"
 و " تورک دیلینده مدرسه   اولمالیدیر هر کسه " میباشند . اگر یادتان باشد پارسال اردبیل 5 روز بعد از تبریز و زمانی که همه فکر میکردند اردبیل تسلیم شد بعد  از  ظهر روز 6 خرداد به رهبری عباس لیسانی که تهدید شده بود سرب داغ در چشمش خواهند ریخت بدون هیچ ترسی در خیابان ها حاظر و از هویت تورک خود دفاع کرد به صورتی که امام جمعه اردبیل در نطقی اعلام کرد که اگر نیروی انتظامی نمیتواند جلوی مردم را بگیرد ما خودمان اینکار را میکنیم!!!! . امسال هم  طی جلساتی که در دفتر امام جمعه اردبیل با حظور فرمانده نیروی انتظامی , رئیس اداره اطلاعات , استاندار و برخی دیگر از مسئولان شهر شدید ترین تدابیر امنیتی اندیشیده شد با این حال مردم نا امید نشده و تا این لحظه منتظر جرقه ای هستند که باید از طرف فعالین و جوانان شهر زده شود.

اردبیل - 1386/3/2

 

اخباری از سولدوز(نقده)

 پنجشنبه ۳ خرداد ساعت ۳ بعد از ظهر

با وجود كثرت فوق العاده زياد ماموران ضد شورش، يگان ويژه و اطلاعاتی و سپاهی در سطح شهر، سولدوز پرخروش بسان آتشفشانی مهارنشدنی خود را جوششی دوباره و خلق حماسه ای جديد آمده ميكند.

اكنون (ساعت ۱۴:۳۰) در سطح شهر مشغول گشت زنی بوديم. بازار در نقده كاملا تعطيل است و كركره اكثريت قريب به اتفاق مغازه هها برخلاف روزهای قبل كاملا پايين است و اين امر خبر مسرت بخش همراهي بازاريان سولدوزی را در قيام امروز اين خطه قهرمان می رساند.

مأموران با انواع تيپها و قيافه های نامانوس بشكل گروهی در سطح خيابان امام، محله فورود آباد، كهل، دانشگاه و مسير قبرستان نقده در حال تردد هستند. نيروهای ضد شورش استان كرمان در قرارگاه نيروی انتظامی نقده مستقر هستند. تعداد كثيری از نیروهای بسيجی و سپاهی نيز در ساختمان بسيج در خيابان امام مستقر هستند. ساختمان فرمانداری در محاصره نيروها است و تمامی خيابانهای منتهی به آن شديدا كنترل ميشوند. تمامی موتورسيكلتهايی كه در سطح شهر در حال تردد هستند توسط عوامل انتظامی و اطلاعاتی توقيف ميشوند.

طبق اطلاعات دريافتی ، سيروس صيامی (۳۳ ساله، متاهل، ليسانس تاريخ، معلم موسيقي در رشته باغلاما) و آقای‌ رضا تقی پور(۲۸ ساله) توسط اداره اطلاعات و آگاهي نقده بازداشت شده اند.

طبق اطلاعات واصله از هسته های حركت ملی آذربايجان در محله های مختلف شهر، عليرغم تدابير بسيار شديد امنيتی در نقده، اين شهر در ساعات آتی روز صحنه غيرتمندی و ظلم ستيزی اهالی دلاور سولدوز خواهد بود.

شايان ذكر است هم اكنون ۳۲۰ نفر در بازداشت بسر ميبرند كه ۳۵ نفر از آنان را معلمان "صمد" منش سولدوز تشكيل ميدهند كه ما اسامی برخی بازداشت شدگان را در روزهای گذشته در طی خبرهايی ذكر كرده ايم.  

Oxtay_azerturk@yahoo.com 

پنجشنبه ۳ خرداد، ساعت ۳ بعد از ظهر- نقده

 

اخبار سولدوز(نقده)-۲

گزارش ارسالی از نقده

سال گذشته در چنين ايامي بود كه برگهاي زرين تاريخ آذربايجان با خلق حماسه اي نو زرين گشت و در اين بين سولدوز بعنوان قلب تپنده آذربايجان با اهداء نمودن ۴ تن از بهترين فرزندانش به خيل شهدای  سرزمين مان آذربايجان گامی بلند در راستاي مبارزه با آپارتايد فارسی در ايران برداشت. امروز همزمان با عصر شهداي آن روزهاي غرورانگيز و بيادماندني مردم دلاور و آگاه سولدوز با حضور پرقدرت خود بدون توجه به فضاي بسيار شديد امنيتي در اين شهر ياد شهداي جاويدمان را گرامي داشتند و بار ديگر با حركتي عظيم و مدني حقوق ملي و انساني پايمال شده مان را از حاكميت فارس گرا و ضد تورك ايران طلب نمودند.

امروز از ساعت ۱۶ تا ۱۸ مردم دلاور سولدوز با لباسهاي سياه در مزار شهداي ملي آذربايجان حاضر شدند و با قرائت فاتحه ياد شهداي هميشه زنده مان را گرامي داشتند. در اين مراسم خودجوش در هر لحظه خيل كثيري از اهالي براي تاكيد بر راه حق شهداي ملي آذربايجان و تجديد پيمان با آرمانهاي ايشان به مزار اين شهدا مي آمدند. بگونه ايي كه در اين ۲ ساعت حداقل ۸۰۰۰ نفر در فواصل مختلف زماني بر سر  مزار شهدا حاضر گشتند. در قسمتي از اين مراسم چند تن از فعالان و شعراي حركت ملي آذربايجان در مدح و ياد شهيدان مطالبي را قرائت نمودند همچنين چند تن از خانواده شهداء نيز سخنرانی كردند. همچنين مردم اكثرا با لباسهاي تيره در سطح شهر بوسيله خودرو يا پياده مدام در حال تردد بودند. بازار شهر نيز حالتي نيمه تعطيل دارد. بنا بر گزارشهاي رسيده در چند نقطه شهر درگيريهاي محدودي بين مردم و مزدوران رژيم صورت پذيرفته است كه حدوداً ۳۰ نفر از مردم دستگير شده اند. شايان ذكر است طبق اعلاميه ها و اطلاعيه هاي زيادي كه از چند روز پيش در سطح شهر پخش شده بود فعالان حركت ملي آذربايجان مردم را براي برگزاري مراسمي اينچنيني آرام و مدني دعوت نموده بودند كه حركت امروز مردم سولدوز با موفقيت ادامه يافت.

بنا بر اطلاعات واصله از يك منبع موثق امروز در سولدوز حداقل ۱۰۰۰۰ نفر نيروهاي سركوب گر و اطلاعاتي حاضرند كه بخش عمده آنها در قرارگاه نيروي انتظامي در خيابان امام، ساختمان بسيج در خيابان امام (پشت تالار) ، محوطه سپاه پاسداران و نيز در قبرستان نقده مستقر گشته اند.

تمامي موتورسيكلتهاي امروز در نقده توقيف مي شوند و تدابير شديد امنيتي در مسير ۲ كيلومتري نقده تا مزار شهدا در حال اجراست. بنا بر گفته شاهدان عيني تاكنون حدودا ۳۰ نفر از مردم دستگير شده اند. شايان ذكر است تا امروز حدود ۳۵۰ نفر در نقده بازداشت شده اند كه بدليل تعداد زياد دستگير شدگان و نحوه دستگيري ايشان كه شبانه و يا در مكانهاي خلوت صورت پذيرفته ما آمار و اسامي كامل را در اختيار نداريم و تنها اسامي نفرات ذيل كه از هفته ها قبل در بازداشت هستند را ذكر ميكنيم. شايان ذكر است حدودا ۳۵ نفر از بازداشت شدگان در سولدوز را معلمان آگاه سولدوزي تشكيل ميدهند. همچنين در طول ۱۵ روز گذشته حداقل ۸۰۰ نفر از مردم سولدوز به اداره اطلاعات و آگاهي نقده احضار شده اند و پس از دادن تعهد مبني بر عدم حضور در مراسم ملي آذربايجان آزاد شده اند.  

اسامي تعدادي از دسگير شدگان كه از روزهها و هفته هاي گذشته در بازداشت بسر ميبرند:

۱- مهدی نوری (ائلمان تبریزلی): دانشجوی ترم آخر رشته عمران دانشگاه آزاد نقده، وی در سال قبل نیز ۸۰ روز در بازداشت اداره اطلاعات نقده، تبریز و اورمیه بود که ۷ سال زندان برای وی صادر شده است که البته گفته میشود این زمان حبس به ۲ سال تقلیل یافته است. وی از ۹ روز قبل  در زندان مرکزی اورمیه در بند ۱۲ زندانی است. ۲۰ ساله، مجرد اهل تبریز.

۲-میر علی رضایی: از فعالان باسابقه و صادق حرکت ملی آذربایجان، سرپرست موسسه فرهنگی بیلیم یولو شعبه سولدوز، لیسانس زبان و ادبیات تورکی از دانشگاه ملی نخجوان، وی تاکنون چندین بار بصورت موقت بازداشت شده است همچنین وی در سال قبل نیز جزو بازداشت شدگان بود که گفته میشود دادگاه برای وی ۴ سال حبس تعزیری و ۵۰ ضربه شلاق تعیین کرده است. ماموران اداره اطلاعات نقده در بازرسی منزل پدری وی مقادیر زیادی کتاب و نشریه مجوز دار و عکسها و سی دی های خصوصی و خانوادگی وی را به همراه خود برده اند.

۳-محمد صادق معین زاده: فوق لیسانس علوم تربیتی، مولف کتابهای ادبیات کودکان، معلم، متاهل حدودا ۳۶ ساله

۴-ابراهیم معینی: از فعالان شناخته شده نقده  ، شغل آزاد، ۳۹ ساله، وی در جریانات سال قبل و نیز در تظاهرات اعتراض به فاجعه خوجالی در اسفند ۱۳۸۴ در تبريز جزو دستگیر شدگان بود و چندین ماه را در بازداشت اداره اطلاعات اورمیه سپری کرده است.

۵- فرامرز غلامزاده: حدودا ۳۰ ساله ،متاهل، شغل آزاد، عضو گروه رقص سولدوز

۶-بهزاد قوچایی: ۲۷ ساله، مدیر فروشگاه موبایل آتا، لیسانس حسابداری، وی نیز از دستگیر شدگان سال قبل میباشد.

۷-کریم نعیمی:۳۷ ساله ، معلم ، متاهل، وی نیز تاکنون چندین بار از سوی اداره اطلاعات نقده تحت فشار قرار گرفته است.

۸-مصطفی قاسمی: ۵۵ ساله، شغل آزاد، وی تاکنون چندین بار به اداره اطلاعات نقده احظار شده است.

۹-مهدي واحدي: ۲۶ ساله ، مدير فروشگاه "توسكا گالرياسي" ، وي در ۲ اسفند ۸۵ جزو دستگير شدگان بود.

۱۰-اسماعيل بهرامي (يانان): ۵۵ ساله، مهندس كشاورزي، شاعر ملي آذربايجان، از چهره هاي شناخته شده سولدوز

۱۱-سيروس صيامي: ۳۳ ساله ، متاهل، ليسانس تاريخ، مربي ساز باغلاما

۱۲-رضا تقي پور: ۲۷ ساله، مجرد

۱۳-احسان ملكي: ۲۴ ساله، مدير كتابفروشي آذربايجان، دانشجوي علوم اجتماعي پيام نورنقده، وي در سال قبل نيز جزو دستگير شدگان بود كه دادگاه نقده وي را تبرئه كرد.  

 

حکم دستگیری فعالان آذربایجانی در قم

اورمونیوز(۴ خرداد ۱۳۸۶): حکم دستگیری فعالان قمی صادر شده است.
بر اساس اخبار دریافتی مقارن ساعت 
۵ امروز چهارم خرداد حجت الاسلام عظیمی در روبروی مدرسه دارالشفاء قم کنار حرم دستگیر و به خانه بازگردانده شده است و منزل وی هم اکنون در کنترل نیروهای امنیتی قرار دارد.
در پی اعلام تحصن فعالان آذربایجانی به مناسبت سالگرد شهادت چند از جوانان نقده که در جریان اعتراضهای ترکهای آذربایجان در
۴ خرداد ۱۳۸۵ جان خود را از دست دادند، و همچنین سالروز وفات آیت الله شریعتمداری، در حرم حضرت معصومه (س) قم، حکم دستگیری بعضی از فعالان صادر شده است. بر اساس اخبار تایید شده نام حجت الاسلام عظیمی قدیم، سید حیدر بیات و فتح الله ذوقی در این حکم دیده میشود.

 

 

پرسش نامه ای که باید برای افراد دستگیرشده تکمیل کرد

 

 

نمونه پرسش نامه ای که باید برای افرادی که دستگیر  شده اند تکمیل گردد

 

1- مشخصات

 

 

1- نام  خانوادگی...............................................

 

2- نام..........................................................

 

3- جنسیت ( مرد   / زن)..........................................

 

4- ملیت....................................................

 

5- A  مدارک شناسایی ( در صورت وجود).......................

 

ذ - صادره از..........................

 

ز - به تاریخ ...........................................

 

شماره.....................................................

 

 

7- شغل ( اگر با مورد دستگیری مرتبط باشد)

 

8- آدرس محل سکونت دائم

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

1- هر پرسش نامه باید  برای هر فردی که دستگیر شده بصورت جداگانه تکمیل گردد و در صورت امکان جزییات مورد نیاز ذکر گردد ارائه اطلاعات غلط باعث بی اعتباری این پرسش نامه در نزد عموم خواهد شد.

 

2- دستگیری

 

 

1- تاریخ دستگیری .....................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

..........................................................................................................................

 

2- محل دستگیری( جزییات ذکر شود).....................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

..........................................................................................................................

 

3- نیروهای که در دستگیری مشارکت داشتند یا احتمال  حضورشان در دستگیری وجود دارد ؟.....................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

..........................................................................................................................

 

4- آیا اخطاریه یا برگه بازداشت از سوی دادستانی ارائه شده است؟......................................................................................................................................

....بله                                    ................................. خیر                                ...............................................................................................................

..........................................................................................................................

 

5- مرجعی که اخطاریه یا برگه بازداشت را صادر کرده است .....................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

..........................................................................................................................

 

6- قوانین معمول بکار گرفته شده است؟.....................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

..........................................................................................................................

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

2- هدف از ARREST  در این پرسش نامه ؛ اولین اقدام برای بازداشت هر قرد می باشد

 DETENTION:  به معنای مدت زمان قبل از دستگیری ؛ در حین دستگیری و بعد از برگزاری دادگاه را  شامل می شود در هر موردی در بخش (11) یا بخش (111)باید این موارد دقیقا بکار روند.

 

 

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3-بازداشت(111)

 

 

1- تاریخ بازداشت .....................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

..........................................................................................................................

 

2- مدت بازداشت .....................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

..........................................................................................................................

 

3- مامورینی که زندانی سیاسی را در بازداشت نگه داشته اند......................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

..........................................................................................................................

 

4-مکانهای بازداشت ( هر گونه انتقال از محل اولیه ذکر شود) .....................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

..........................................................................................................................

 

5- مسئولینی که حکم بازداشت را صادر کرده اند .....................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

..........................................................................................................................

 

6- دلایل عنوان شده  بازداشت ؛ از سوی مسئولین مربوطه .....................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

..........................................................................................................................

 

7- قوانین مرتبط  بکار رفته  .....................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

..........................................................................................................................

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

3- هدف از ARREST  در این پرسش نامه ؛ اولین اقدام برای بازداشت هر قرد می باشد

 DETENTION:  به معنای مدت زمان قبل از دستگیری ؛ در حین دستگیری و بعد از برگزاری دادگاه را  شامل می شود در هر موردی در بخش (11) یا بخش (111)باید این موارد دقیقا بکار روند.

 

 

 

4- شرایط بازداشت یا دستگیری را توضیح دهید و دلایلی که به نظر شما در بازداشت یا دستگیری دخیل بوده اند را نیز بیان کنید .....................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

..........................................................................................................................

 

 

 آیا مراحل معالجه وی با دشتور مسئولین مربوطه انجام گرفت است؟ هدف از بازداشت چه بوده است ؟؟.....................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

..........................................................................................................................

 

 آیا مرا حل ابتدایی درمان امراض درونی وی با اجازه قانونی مسئولین مربوطه انجام شده است هدف از ایجاد بازداشتگاه چیست و آیا مکان بازداشت در بهبود وضعیت جسمی وی موثر بوده است؟

.....................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

..........................................................................................................................

 

مشخصات کامل و آدرس فرد ( افراد ) فوق الذکر .....................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

..........................................................................................................................

 

تلفن و فاکس ( در صورت امکان)4

 

 

 

 

 

تاریخ                                         امضاء

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

4- اگر فرد مزبور به کار گروه اظهار نماید که شخص دیگر و یا یکی از اعضای خانواده وی مورد آزار و اذیت قرار گرفته است  و اجازه کتبی در دسترس باشد کار گروه حق دستیابی به انها را برای خود محفوظ می دارد تمام  جزییات مرتبط به فردیکه این اطلاعات را به کار گروه ارایه کرده باید محرمانه باقی بماند.

 گلئجک بیزیمدیر