آذربایجان  
(محمد حسین شهریار)  
 
جان قوربان ائتمه نین واختی چاتیبسا/ سندن هانسی مرد اسیرگه یه ر جان؟/

قویورام باشیمی آیاقلارینا، ائی آنا تور پاغیم، ائی آذربایجان ! 
 اوستونه آتش لر یاغان تورپاغیم/محبت اوجاغیم، الفت اوجاغیم/ ائی منیم هامی یا، بار وئره ن باغیم 
 آه چکمه، بولودلار یانار آهیندان. 
 ائی چوره ک یئرینه  یارالار یئیه ن،/آل الوان یئرینه قارالار گئیه ن،/آنام، مئهریبانیم، سویله، نه زامان 
 قاندال آچیلاجاق، ال آیاغیندان ؟ 
تاریخ آز گورمه ییب قودورانلاری،/قانلینی قان توتار، قاندیر اونلاری/ ائی منیم خالقیمین ووقارلی قارتالی، 
 ائنمه اوز زیروه نین اوجالیغیندان،ائی آنا تورپاغیم، ائی آذربایجان

 

 

 

 

خبرلردن

ملاقات سعید متین پور با همسرش در بازداشت گاه زنجان

میللی شورا- عطیه طاهری همسر سعید متین پور امروز دو شنبه، موفق به دیدار با همسرش در بازداشت گاه اطلاعات زنجان شده است.

همچنین تلفن منزل خانواده متین پور از طرف اطلاعات قطع شده است.

 

در زندان اورمیه، فیلم انسانهای در حال شکنجه را برای بازداشت شدگان پخش می کنند

میللی شورا- بر اساس اخبار تکان دهنده ای که  توسط یکی از آزاد شدگان  از زندان اورمیه دریافت کرده ایم در زندان این شهر، جهت گرفتن اقرار از بازداشت شدگان حرکت ملی آذربایجان، فیلم های مخوفی از انسانهای درحال شکنجه  پخش می کنند.

لازم به ذکر است که فرد شکنجه شده ایکه فیلم او در حال پخش عموما فامیل، دوست و یا آشنای فرد بیننده می باشد.

 

در تبریز بازداشت شدگان را به تخت شکنجه می بندند

میللی شورا- اخبار هولناکی به دستمان رسیده است. گفته می شود در تبریز فعالین بازداشت شده را به شکم بر تخت شکنجه می بندند و با چماق، کابل و یا حتی باتوم الکتریکی بر پشت  فرد می کوبند. همچنین گفته می شود که شکنجه یک فرد در مقابل چند فرد بازداشت شده دیگر انجام می شود.

 

اکبر پاشایی شدیدا تحت شکنجه قرار گرفته است

آذوح- جنبش دانشجویی آذربایجان-  اورمو- وضعیت اکبر پاشایی وخیم گزارش شده است. بنا به گفته ی یکی از افرادی که دیروز از بازداشتگاه اطلاعات اورمو آزاد شده است ماموران اکبر پاشایی را به شدت مورد ضرب و شتم قرار داده اند به طوری که سر و صورت وی کبود و از ناحیه کمر به شدت رنج می برد.

اکبر پاشایی دبیر کانون دانشجویی استاد شهریار دانشگاه اورمیه است که اول خرداد ماه در رابطه با سالگرد اعتراضات خرداد ۱۳۸۵ترکهای آذربایجان بازداشت شده است، وی روز چهارشنبه ۹ خرداد در دادگاه انقلاب اورمیه محاکمه خواهد شد .

از تمامی فعالان حقوق بشر در داخل و خارج از کشور می خواهیم که با پیگیری وضعیت این دانشجو از طریق مجامع بین المللی مانع صدمات جانی بیشتر شوند.

لازم به ذکر است که در جریان اعتراضات اخیر ملت آذربایجان، به جز اکبر پاشایی، عده دیگری از دانشجویان دانشگاه اورمیه، از جمله ساسان کیوانی، جعفر کریمی، توحید سلطانی، پرویز سلطانی(آراز) و بهنام نور محمدی نیز دستگیر شده است.

 

یک گروه ویژه در حال گرفتن اعترافات تلویزیونی در زندان تبریز است

میللی شورا- در زندان تبریز یک گروه ویژه در حال گرفتن اعترافات تلویزونی از برخی از فرندان بشدت شکنجه شده آذربایجانی است. این نوجوانان که عموما در مجاورت خیابان شهناز در تبریز دستگیر شده اند و بعضا نیز رهگذران شاهد قیام بودند به شدت تحت شکنجه های روحی و جسمی جهت  ارایه اعترافات مطلوب بازجویان قرار گرفته اند. گفته می شود بزودی قرار است این اعترافان در تلویزیون استانی آذربایجان شرقی پخش شود.

 

 به رغم گذشت قریب به یک هفته از قیامهای اول خرداد ماه

اوضاع در شهرهای آذربایجان همچنان ملتهب است

میللی شورا- بر اساس اخباری که از شهر های مختلف آذربایجان دریافت کرده ایم به رغم گذشت قریب به یک هفته از سالگرد سلسله قیامهای ضد آپارتاید اول خرداد، اوضاع در شهرهای آذربایجان همچنان ملتهب است. بر اساس مشاهدات؛

-        استقرار نیروهای امنیتی در سطح شهرها بخصوص در نقاط حساس شهر همچنان ادامه دارد.

-        پستهای ایست و بازرسی افزایش یافته و مامورین در حال حاضر نیز به کنترل شهروندان مشغولند.

-        خانواده های بازداشت شدگان به عدم آزادی فرزندانشان در صورت ارتباط با رسانه ها  تهدید شده اند.

-        اطلاعاتی ها بر شقیقه یکی از فعالین در تبریز هفت تیر گذاشته و او را تهدید به اعتراف به ارتباط با اسراییل و آمریکا نموده اند.

-        روزانه دهها تن از فعالین هدف تلفنهای تهدید قرار می گیرند.

-     هنوز نیز بسیاری از فعالین قادر به حضور امن در منازلشان نیستند.

 

توجه....توجه

تذکرات آفلاین سخنگوی وزارت خارجه ایران به خبرنگاران در خصوص آذربایجان

میللی شورا- براساس خبری که از تهران دریافت کرده ایم روز یک شنبه(دیروز)، سیدمحمد علی حسینی سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران، در بخش آفلاین (غیر قابل انتشار) نشست هفتگی خود با خبرنگاران رسانه‌های داخلی، در محل اداره کل مطبوعات وزارت خارجه، به خبرنگاران توصیه کرده است تا در قبال آذربایجان خطوط  کلی ذیل را دنبال کنند:

-          از انعکاس اخبار حوادث اخیر آذربایجان در نشریات کاملا خودداری کنند.

-         به یاد داشته باشند که همه این حوادث توطئه آمریکا،  تورکیه، اذربایجان و اسرائیل است.

-         بتدریج تعلق اراضی آذربایجان شمالی به ایران را در مطالب خود یاد آوری کنند و در این خصوص با نویسندگان ایران گرا گفتگو نمایند.

-         جهت جلوگیری از بروز تحریک در میان تورکها، اخبار مناسبات رو به گسترش ایران با جمهوری ارمنستان بصورت خنثی در نشریات منتشر شود.

-         با بزرگنمایی مشکات داخلی جمهوری آذربایجان، شکاف های احتمالی موجود میان دولت و ملت را در در مرحله ای بحرانی و غیر قابل حل توصیف کنند.  

همچنین گفته می شود که سیدمحمد علی حسینی سخنگوی وزارت خارجه، از شرکت خبرنگاران در کنفرانس اخیر مطبوعاتی سفیر آذربایجان در تهران به شدت انتقاد کرده و به آنها توصیه کرده است که خبرنگاران در چنین کنفرانسهایی که سبب در اختیار قرار گرفتن تریبونهای داخلی به نفع جمهوری آذربایجان می شود شرکت نکنند.

 

امید بهجت در زندان تبریز بسر می برد

جنبش دانشجویی آذربایجان - واحد خبر سولدوز-  بر اساس خبر دریافتی از تبریز دانشجو، امید بهجت از فعالان سیاسی وفرهنگی تبریز،  در اول خرداد ۱۳۸۶، همزمان با قیام ضد آپارتاید ملت آذربایجان، دست گیر و هم اکنون در زندان تبریز به سر می برد. گفته می شود وی در بازداشت گاه به شدت ضرب و شتم شده است.