دستگیری جلیل غنی لو یکی دیگر از فعالان هویت طلب ترک در زنجان

ادوارنیوز: جلیل غنی لو فعال هویت طلب ترک زبان در زنجان بازداشت شد. برادر جلیل غنی لو ضمن اعلام این خبر به ادوارنیوز گفت: ماموران امنیتی ساعت 10 یکشنبه شب برادرم را بازداشت و با خود برده اند.

گفتنی است که غنی لو پیش از این در دوم اسفند همزمان با روز جهانی زبان مادری نیز بازداشت شده بود و پس از ۲۶ روز بازداشت در سلول انفرادی در زندانهای زنجان و بند ۲۰۹ زندان اوین به قید وثیقه ۳۰ میلیون تومانی آزاد شده بود.

از طرف دیگر سانسور اخبار دستگیری و سرکوب فعالان سیاسی و فرهنگی آذربایجان در بیشتر رسانه های فارسی زبان داخل و خارج ایران -  که به نوعی همراهی این مدعیان دو آتشه حقوق بشر و دموکراسی با سیستم سرکوب دولتی تعبیر می شود.- دست حکومت را در اعمال فشار بیشتر بر هویت طلبان ترک باز گذاشته است.

بازداشت شهروندان و فعالان ترک در روزهای اخیر چنان گسترده بوده است که موجب طرح سوال نماینده تبریز از وزرای اطلاعات و کشور در مجلس شده است

 

آخرین اخبار از دستگیر شدگان قیام شکوهمند تبریز

ميلی شورا: ارسلان عیوضپور:21ساله فعال آذربایجانی ساکن محله حیدر آباد تبریز  در یک  خرداد1386 دستگیر  شده  و تاکنون  هیچ  اطلاعی از وی  در دست نیست. 

وحید عبدولی  :22  ساله  فعال آذربایجانی ساکن محله 40 متری  تبریز در یک خرداد1386 دستگیر  شد ه  است  و تاکنون هیچ  اطلاعی  از وی در دست  نیست. 

 علی  یاری  : 37  ساله فعال  آذربایجانی  در  40 در محله  40  متری تبریز  در  یک  خرداد 1386 دستگیر  شده  و  تاکنون  هیچ اطلا عی  از وی در  دست  نیست. 

 رضا(آلتای جوشغون):فعال آذربایجانی،از سن،محله،نام خانوادگی و وضعیت وی خبری در دست نیست، ولی براساس اظهارات شاهدین  در یک خرداد دستگیر  شده  است.

 علی  شادی: 32 ساله فعال آذربایجانی ساکن محله مارلان در  یک  خرداد 1386دستگیر  شده  و تاکنو ن  هیچ  خبری از وی در  دست  نیست. 

 الدارحسین  زاده 21فعال آذربایجانی  ساله ساکن محله چا یکنار شمالی در  مورخه 6/3/1386 از زندان تبریز به  قید  ضمانت  آزاد  شده  شاید وی  به  دادگاه احضار کنند ..

 اصغر  اسعدی: فعال آذربایجانی 30 ساله  ساکن  محله  لاله میدان  امام  حسین  کوچه  نفت کارمند شرکت  چرخ یشگر  در  یک خرداد 1386  دستگیر  و تاکنون  هیچ  اطلاعی  از  وی  در دست  نیست.اما خانواده  وی  می  گویند وضعیت جسمانی او وخیم است.

 مهدی عباسی: در  یک  خرداد 1386 دستگیر  شده  است  و در  مورخه 9/3/1386 سا عت  9:30با مداد به دادگاه  عمومی  استان  آذربایجان  شرقی  از طرف  اطلاعات  استان  داده شده  است. وی در حال حاضر  در  زندان تبریز زیر نظر  اطلاعات این شهر می باشد .

 

فریدون مهدی پور در بازداشتگاه اداره اطلاعات اورمیه به سر می برد

اورمونیوز(۷ خرداد ۱۳۸۶): فريدون مهدي پور يكي از فعالين شناخته شده حركت ملی آذربايجان در اورميه، در جریان اعتراضات ملت آذربایجان در روزهای گذشته دستگير شده است. مهدی پور قبلاً در جريان تظاهرات اول مهر ۱۳۸۵ در اورميه که در اعتراض به ادامه تبعيض زبانی در ايران و عدم تدريس زبان ترکي در مدارس شهرهای مختلف آذربايجان برگزار شد، دستگيرشده بود. او پس از چند روز بازداشت و بازجويي در زندان اداره کل اطلاعات آذربايجان غربی به قيد وثيقه آزاد و پس از محاکمه از طرف قاضي حسين زاده رئيس شعبه سه دادگاه انقلاب اسلامی اورميه به سه سال حبس محکوم شد.

در دادنامه صادره برای فريدون مهدی پور اتهامات وی اقدام عليه امنيت کشور و همكاری با گروهك تجزيه طلب آذربايجان جنوبی (پان تركيست) ذکر شده بود.

 

 

ملت ترک زنده است

به مناسبت اولین سالگرد قیام میلیونی ملت ترک آذربایجان

اول خرداد سال 1385 روزی به یادماندنی در تاریخ ایران خواهد بود. روزی که ملت ترک  در آذربایجان در اعتراض به سالها توهین و تحقیر ملت ترک، به پا خاستند و با حضور میلیونی خود، حماسه آفریدند و بیداری ملی را نوید دادند.

 اعتراض ملت ترک تنها به چاپ کاریکاتوری موهن برعلیه ترکها در روزنامه دولتی "ایران" نبود. آنها با خیزش خود پیام محکمی را به شوونیستها و حاکمان متعصب و کوته فکر دادند که:" ترک ها، هیچگونه توهینی را تحمل نخواهند کرد"

 شوونیستها سالهاست که عقده های خود را علیه ملیتها از جمله ترکها(ترکمنها و آذری ها)، عربها، بلوچها و ... آشکار می کنند. آنها به خیال خام خود، می خواستند ابزار تحقیر و زیرپا له کردن ملت ترک را با چاپ این گونه کاریکاتورها نشان دهند. اما، تظاهرات و اعتراضات میلیونی مردم غیور ترک آذربایجان- مردمی که هویت خود را پیدا کرده بودند- درس محکمی به حکومت واپسگرا و مزدوران آن داد.

 رژیم جمهوری اسلامی، سالها بود با فریب بخشی از ملت ترک آذربایجان با استفاده ابزاری از مذهب تشیع، درحال محو و نابودی هویت ملی و زبان ترکی در آذربایجان بود. از سوی دیگر، شوونیستهای مزدوری که هنوز در 2500 سال قبل سیر می کنند، سعی در تحقیر ملت ترک داشتند. زبان ترکهای آذربایجان را زبانی منشعب از فارسی(!) می دانستند، در طنزهای خود؛ آشکارا، شنیع ترین الفاظ را درباره ترک ها به کار می بردند. کودکان ترک و ترکمن را تحقیر می کردند تا آنها از صحبت به زبان ترکی احساس شرمساری کنند.

 رژیمی که از بالابودن جمعیت ترکها به شدت نگران است، سالها از دین و تشیع استفاده ابزاری کرد تا ترکها، هویت ملی خود را فراموش کنند. رژیمی که وقتی صحبت از خیزش ملت ترکمن می شود نماینده رهبری اش، بحث ملیت ترکمنی را در حد خیانت مطرح می کند. رژیمی که نه تنها ترک ها را سوسک می خواند، بلکه عرب ها را سوسمار خور و عقب مانده و بلوچها را پست و زبون می خواند. این رژیم انتظار نداشت که با واکنشی اینچنین از سوی ملت ترک و حمایت از اعتراض آنان از سوی سایر ملیتها رو به رو گردد.

ولی حضور ملیونی ملت ترک، آنها را هراسان کرد و به سوی مردمی که هویت خود را یافته بودند آتش گشود. چندین نفر را کشت، زخمی کرد، شکنجه داد و زندانی کرد. رژیم ثابت کرد که بزرگترین دشمن ملت ترک، رژیم ولایت فقیهی، شوونیستی و واپسگرای متعصب جمهوری اسلامی است.

ملت ترک ایران اعم از ترک آذربایجان، قشقایی و ترک ترکمن، در سالگرد قیام خونین و میلیونی ترکها هویت خواه ضمن گرامی داشتن قیام حماسی مردم، به رژیم هشدار می دهد که از این پس نخواهند توانست به این ملت دیرپا و قهرمان توهین کند چرا که عواقب توهین به ترکها، بسیار سنگین خواهد بود. چرا که این ملت بیدار شده است. چرا که هویت خود را یافته است و راه خود را پیدا کرده است.

 سازمان آزادیبخش ترکمن صحرا تورکمن صحرا آزادلیق قوراماسی

 TURKMENSAHRA AZADLYK GURAMASY

 TURKMENSAHRA LIBERATION ORGANIZATION

 

 

 

اطلاعیه  همبستگی جبهه دمکراتیک مردمی ملت عرب احـواز

بمناسبت اولین سالگرد قیام شکوهمند ملت غیورآذربایجان در مقابله با شؤنیسم فارس

  امپراطوری هار افسارگسیخته شؤنیسم فارس که بنای تمدن پوسیده و اضمحلال شده خویش را در اسارت ، سرکوب و اشغال سرزمینهای دیگر ملل( ترک، کرد، عرب، بلوچ، ترکمن) می بیند، بیش از هشتاد سال است که بر سرنوشت این ملتها حاکم شده ، در از بین بردن هویت ملی این ملل با استناد به سیاست تحقیر فرهنگ و آداب و رسوم آنان و در مقابل با تملق و چاپلوسی و اظهار فضل خود خواهانه، کاذب و دروغین تمدن بزرگ خویش به سیاست فارسینه کردن دانش آموزان و دانشجویان و دیگر طبقات این ملتها با فرهنگ بیگانه خویش از هیچ توطئه و نیرنگی دریغ نکرده و نمی کند.

رژیمی که با پایمال کردن حقوق سیاسی، اجتماعی ، فرهنگی ، اقتصادی و آزادیهای انسانی آنان در ابعاد گسترده تلاش کرده و می کند و هر از چندگاهی به آزمایش نبض ملتهای تحت ستم ملی و انسانی دست می زند، که این بار با ( بحـران کاریکاتور) در صدد بود که بیازماید ، که آیا هنوز نبض بابک سردار قهرمان و ملی ملت آذربایجان  می تپد ... که با پاسخ دندان شکن و قهرمانانه فرزندان دلیر و غیور ترک آذربایجان جنوبی در تاریخ یکم خرداد 1385 با قیام شکوهمندی که با شعار ( یـاسـاشین آذربایجان) آغاز شده بود ، کاخ عنکبوتی شؤنیسم فارس را به لرزه در آورده سردمداران آن را به عقب نشینی وادار کرد.

آری همانگونه که ملت غیور احواز با قیام شکوهمند خویش چهره غیر انسانی این مدعیان تمدن بزرگ را در سطح جهان آشکار و برملاء ساخت و ملتهای غیور کرد ، بلوچ و ترکمن با مقاومت و پایداری قابل ستایش خویش در مقابله با سیاستهای ددمنشانه شؤنیست فارس پایداری کرده و خواهند کرد و بدون شک این رژیم درمانده و در حال احتضار که با فشارهای بین المللی و مقاومت روز افزون ملل تحت ستم ملی وانسانی در داخل روز بروز به زباله دان تاریخ دروغین خویش نزدیکتر می شود.یقینا با اتحاد و مبارزه خستگی ناپذیر شیرزنان و دلاوران این ملتها بر علیه شؤنیسم فارس ، طوماردیکتاتوران و پلیدان را در هم پیچیده به حق تعیین سرنوشت واراده ملی و انسانی خویش دست یافته ، پیروزی را رقم خواهند زد.

درنهایت جبهه دمکراتیک ملت عرب احواز ضمن حمایت و اعلام همبستگی از مبارزات بحق ملت ترک اذربایجان جنوبی برای رسیدن به حقوق ملی و انسانی و حق تعیین سرنوشت خود فرزندان مبارز عرب احواز را به مشارکت در مراسم احیای سالروز مبارزات ملی ملت ترک اذبایجان جنوبی فرا می خواند .

گرامی باد خاطره قیام شکوهمند ملت غیور آذربایجان جنوبی علیه شؤنیسم فارس

پاینده باد اتحاد مبارزاتی ملل تحت ستم ملی و اشغال شده برای رسیدن به حق تعیین سرنوشت

 جبهه دمکراتیک مردمی ملت عرب أحــواز

16.5.2007

www.alahwaz.com

 

 


نماينده تبريز:

وزاري كشور و اطلاعات، مبناي دستگيري جمع كثيري از شهروندان استان‌‏هاي آذربايجان شرقي وغربي، اردبيل و قم را اعلام كنند

تهران- خبرگزاري كار ايران

نماينده تبريز امروز سوال مشتركي از وزراي اطلاعات و كشور در خصوص مبناي دستگيري و بازداشت جمع كثيري از شهروندان استان‌‏هاي آذربايجان شرقي وغربي، اردبيل و قم پرسيد.
onmouseover="style.cursor='hand';" onclick="window.open("photo/photo.asp?code=424274&ph=images/N7PA/ALAM1.JPG", "_blank", "toolbar=0; location=0; scrollbars=1; resizable=1; menubar=0; status=0; directories=0; width=1067; height=960; top=0; left=0;")" onmouseout="style.cursor='default'; " name=name2 v:shapes="_x0000_s1027">


به گزارش خبرنگار ايلنا، اكبر اعلمي در سوال خود آورده است؛ مبناي دستگيري و بازداشت جمع كثيري از شهروندان استان‌‏هاي آذربايجان شرقي و آذربايجان غربي، اردبيل و قم و دستگيري و بازداشت جمعي از فرهنگيان و محروم كردن آنان از برخي حقوق اجتماعي و شهروندي چيست؟
وي، با تاكيد بر لزوم حفظ وحدت و همبستكي ملي و اعلام انزجار نيست به كساني كه به هر طريق ممكن با رفتار و كردار خود به استقلال و تماميت ارضي كشور خدشه وارد كرده و با انديشه هاي تجزيه طلبي و توطئه عليه كشور را در سر مي پرورانند ونيز نظر به بندهاي 6، 7 و 14 اصل سوم و همچنين اصول 9، 15، 19، 20، 22، 23، 26، 27، 32، 36، 37، 38 و 39 قانون اساسي پاسخ فرماييد.
اعلمي در شرح سوال خود از پورمحمدي ومحسني اژه‌‏اي آورده است:
1- آيا اشخاص را به صرف داشتن عقيده‌‏اي و يا ابراز عشق و علاقه آن‌‏ها نسبت به زبان و تاريخ و فرهنگ و علائق قومي خود و تاكيد و اصرار بر لزوم اجرايي شدن اصول 15 و 19 قانون اساسي را مي‌‏توان مورد تعرض و مواخذه قرار داد؟
2- آيا به نام حفظ استقلال وتماميت ارضي كشور مي‌‏توان حقوق و آزادي‌‏هاي مشروع نظير آزادي بيان، آزادي عقيده، آزادي تشكيل اجتماعات و شركت در راهپيمايي‌‏هاي بدون حمل سلاح و يا شركت در جمعيت‌‏ها و انجمن‌‏هاي صنفي و حق استفاده از مفاد اصل 15 قانون اساسي را از افراد سلب كرد؟
3- آيا مي‌‏توان به حيثيت، حقوق مسكن و شغل اشخاصي كه خواهان استفاده از حقوق و آزادي‌‏هاي مذكور هستند تعرض كرد و آيا بدون در نظر گرفتن ترتيبات قانوني مي‌‏توان افراد را دستگير و بازداشت كرد. اساسا قبل از اين‌‏كه فردي مرتكب اعمال مغاير با قوانين موضوعه شود؛ آيا مي‌‏توان مرتكب قصاص قبل از جنايت شد و او را دستگير و بازداشت كرد و يا براي مدتي از حقوق اجتماعي‌‏اش محروم ساخت.
4- آيا مي‌‏توان برخلاف اصل 38 قانون اساسي افراد را به شهادت ، ‌‏اقرار و يا سوگند مجبور ساخت؟
5- كسي را كه به حكم قانون دستگير، بازداشت و زنداني شده است، آيا مي‌‏توان هتك حرمت كرد؟
6- آيا مي‌‏توان افرادي كه براي استيفاء حقوق خود و ارايه گزارش عملكرد غيرقانوني برخي از عوامل امنيتي وانتظامي با نماينده خود در مجلس تماس برقرار مي‌‏نمايند مورد تهديد قرار داد و آن را از اين كار منع و يا تعقيب كرد؟
الف- چنانچه پاسخ جنابعالي به سوالات فوق منفي است؛ لطفا توضيح دهيد كه مبناي دستگيري و بازداشت و برخورد با جمع كثيري از شهروندان و فعالان ترك زبان در استان‌‏هاي آذربايجان شرقي، آذربايجان غربي، اردبيل ،‌‏قم ، تهران و ... و همچنين دستگيري و بازداشت جمعي از فرهنگيان به بعضي از اتهامات مورد اشاره و عدم رعايت موارد مذكور چيست؟
چرا بعضي از اشخاصي كه با اينجانب تماس گرفته و گزارش مي‌‏دهند، مورد تهديد وتعقيب قرار مي‌‏گيرند؟
ب- ارتكاب قتل هاي زنجيره اي توسط عده انگشت شماري از عوامل خودسر در وزارت اطلاعات ضربه سنگيني بر پيكره اين دستگاه مهم وارد ساخت و زحمات زيادي براي ترميم و بازسازي و ايجاد انگيزش دوباره در نيروهاي سالم و خدومي كه اكثريت اين وزارتخانه را شامل مي شود، صرف شد.
آيا جنابعالي براي پيش گيري از تكرار چنين انحرافاتي كه نتيجه خودسري و قانون شكني تعدادي از افراد بوده است، تدابير لازم را انديشيده و بر عملكرد همه اعضاء و كاركنان اطلاعاتي در سطح استان ها و شهرستان ها نظارت دقيق و كامل اعمال مي فرماييد؟
همچنين، وي، در سوال از مصطفي پورمحمدي وزير كشور علل برقراري حكومت نظامي و اعمال محدوديت‌‏هاي شديد در شهرستان اقليد را پرسيد.
عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي، در سوال خود از وزير كشور آورده است؛ مبنا و مجوز برقراري حكومت نظامي و اعمال محدوديت‌‏هاي شديد و ايجاد خفقان و جو رعب و وحشت در شهرستان اقليد و ضرب و شتم و سركوب شديد مردم و تيراندازي مختلفي به نقص عضو نابينا شدن چندين نفر و همچنين هتك حرمت نسبت به بعضي از افراد و خانواده‌‏هاي محترم در اين شهر چيست؟
اعلمي در تشريح سوال خود آورده است؛
تصميم‌‏گيري آني و نامتعارف رييس جمهور مبني بر انتزاع دهستان خسرو و شيرين از اقليد والحاق آن به شهرستان آباده قبل از عبور اين تصميم از فرآيند تصميم‌‏گيري و تصميم‌‏سازي‌‏هاي رايج و بدون در نظر گرفتن حساسيت‌‏هاي ويژه ناشي از تصميمات مربوط به تقسيمات كشوري باعث تحريك و جريحه‌‏دار شدن احساسات مردم اقليد و در نتيجه وقوع ناآرامي‌‏هايي در سطح اين شهر شد.
نظر به اين كه تصميم رييس جمهور و تاثير آن در ناآرامي‌‏هاي ايجاد شده مي‌‏تواند مصداق "سبب اقوي از مباشر" محسوب شود پاسخ فرماييد:
1- برقراري حكومت نظامي و اعمال محدوديت‌‏ها و جلوگيري از رفت و آمدهاي عادي مردم و ايجاد خفقان و جو رعب و وحشت در شهر اقليد كه آثار آن حتي در زمان حضور هيات اعزامي از كميسيون امنيت ملي نيز ملموس و مشهود بود با كدام مجوز صورت گرفته است؟
2- ضرب و شتم مردم و تيراندازي به سوي آن‌‏ها كه با جرح و نقص عضو و نابينا شدن و در يك مورد قتل شهروندان همراه بوده است و نيز دستگيري‌‏ها و بازداشت‌‏هاي گسترده در اين شهر با كدام توجيه و مجوز قانوني صورت گرفته است، مباشران و آمران ضرب و جرح مردم و تيراندازي به سوي آن‌‏ها چه كساني هستند و براي جبران آن چه اقداماتي به عمل آمده است؟
3- ورود به منازل برخي از شهروندان كه نوعا از محترمين شهر محسوب مي‌‏شوند و هتك حرمت آنان با كدام توجيه شرعي و مجوز قانوني صورت گرفته است؟
4- تعداد دقيق مجروحان و دستگير شدگان و خسارات وارده به مردم به چه ميزان است؟
5- چنانچه سال گذشته پس از طرح سوالات اينجانب در مورد وقايع آذربايجان كه با برخوردهاي غيرقانوني بعضي از نيروهاي نظامي و انتظامي مشابه با آنچه در اقليد رخ داد همراه بود تدابير لازم اتخاذ مي‌‏شد و قانون شكنان تحت تعقيب و مجازات قرار مي‌‏گرفتند، آيا باز شاهد تكرار حوادث تاسف بار اخير در اقليد بوديم؟ اگر پاسخ منفي است چرا تمهيدات و تدابير لازم براي جلوگيري از تكرار اقدامات خودسرانه برخي از عوامل سياسي، امنيتي و انتظامي و مغاير با قوانين موضوعه به عمل نيامد؟
پايان پيام