دادگستری زنجان از وضعیت متین پور بی خبر است!

 http://haqqimiz.blogfa.com/post-438.aspx

وبلاگ دوستاق:سعید متین پور فعال حقوق بشر تورک در زنجان که روز جمعه 4/3/86 توسط ماموران اداره اطلاعات زنجان ، دستگیر شده بود همچنان در حالت بلاتکلیفی به سر می برد. عطیه طاهری همسر متین پور در مصاحبه با خبرنگار وبلاگ دوستاق اظهار داشت که طی مراجعاتی که به دادسرا و داگستری زنجان داشته است مسئولین دادگستری از داشتن هرگونه پرونده ای به نام سعید اظهار بی اطلاعی کرده اند. همچنین دادستان زنجان (گل محمدی) از ملاقات با خانواده متین پور امتناع می ورزد و از اعلام جرم و علت دستگیری متین پور امتناع می کند.

طبق گفته خانم طاهری، این در حالی است که مسئولین اداره اطلاعات زنجان مسئولیت بازداشت متین پور را برعهده گرفته اند وطبق قانون اداره اطلاعات بدون حکم قاضی اجازه بازداشت هیچ متهمی را ندارد.بازداشتهای خارج از رویه قضایی در زنجان در حالی صورت می گیرد که تمامی اعتراضات فعالین تورک به صورت کاملا مدنی و به دور از هرگونه قانون شکنی بوده است و دستگاه قضایی و اطلاعاتی سعی دارد تا با نگه داشتن متهمین در حالت بلاتکلیفی خانواده های آنان را زیر فشار قرار دهد.

 متین پور چندی پیش نیز در جریان تجمعات روز جهانی زبان مادری در زنجان دستگیر وپس از 10 روز بازداشت موقت، آزاد شده بود

 

 

دستگيري وسيع دانش آموزان در اروميه

http://haqqimiz.blogfa.com/post-437.aspx

 

طبق اخبار در يافتي از شهر اروميه ماموران اطلاعاتي اروميه ده ها تن از دانش آموزان شهر اروميه بويژه مقاطع دبيرستاني و پيش دانشگاهي را در جريان حوادث خرداد ماه دستگبر كرده اندودر زندان اطلاعات به سر مي برند .

دستگيري اين دانش آموزان فعال بدليل آغازامتحانات پايان ترمي مشكلات وسيعي براي آن ها پديد آورده است.به گفته ي يكي از دستگير شدگان كه ديروز(86/3/9) از زندان آزاد گشته است عامل دستگيري خود را نامه معاون پرورشي دبيرستان به حراست مبني بر اغتشاش در محيط مدرسه و دعوت به تظاهرات ذكر كرده كه دو روز بعد از آن (86/3/2) درمنزل خود دستگير شده بود و بعد از 7 روز زندان و محاكمه در دادگاه به اتهام " پان تركيست بودن وتبليغ عليه دولت" با تعهد كتبي و منع از امتحانات پايان ترم آزاد گشته است .

هم اكنون ده ها تن از دانش آموزان و برخي معلمان فعال دبيرستان هاي دولتي كه به جبهه هاي مبارزاتي دانش آموزان تبديل گشته است اعم از دبيرستان چمران (فردوسي سابق) واقع در خيابان كاشاني و دبيرستان شاهد و بر خي از دبيرستان هاي غير دولتي در زندان بسر ميبرند.وجود عاملا ن دولتي در تمامي مدارس شناسايي و دستگيري اين دانش آموزان را آسان تر كرده است.  

فشارهای بی سابقه بر دانشجویان دانشگاه اورمیه

http://haqqimiz.blogfa.com/post-439.aspx

اورمونیوز(۱۰خرداد ۱۳۸۶): دیروز بعد از ظهر مهدی حاج محمدی دانشجوی سال آخر شیمی دانشگاه اورمیه و مدیر مسئول نشریه دانشجویی "اویانیش" توسط حراست دانشگاه دستگیر و در اختیار اداره اطلاعات اورمیه قرار گرفت. حاج محمدی همچنین عضو دانشجوی کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی دانشگاه اورمیه بوده است. نشریه اویانیش به همراه دو نشریه "یاشیل" و "اولوس" بعد از تحصن چند هزار نفره دانشجویان دانشگاه اورمیه بر علیه روزنامه ایران در اردیبهشت ۱۳۸۶ توقیف شدند.

 

اکبر پاشایی دیگر دانشجوی دانشگاه اورمیه و دبیر کانون دانشجویی استاد شهریار نیز روز اول خرداد به همین شیوه دستگیر شده بود. دستگیری از طریق حراست دانشگاه شیوه بسیار غیر معمولی است و در دانشگاههای مرکز دیده نمی شود. 

 

هم اکنون بیش از ۵ نفر از دانشجویان دانشگاه اورمیه در بازداشتگاه اداره اطلاعات اورمیه زندانی هستند.

 

همچنین اخباری حاکی از احضار و بازجویی مهسا مهدیزاده شاعر و عضو کانون استاد شهریار و انجمن شعر "دومان" در دانشگاه اورمیه وجود دارد. مهدیزاده دانشجوی دامپزشکی دانشگاه اورمیه است.

 

کلاسهای آموزش مقابله با پانتورکیسم

http://haqqimiz.blogfa.com/post-440.aspx

اورمونیوز(۱۰ خرداد ۱۳۸۶): بنا به گزارشهای دریافتی در چند روز گذشته واحد عقیدتی سیاسی نیروی مقاومت بسیج اورمیه با بر گزاری کلاسهای آموزشی برای بسیجیان ناحیه های مقاومت شهری آنان را برای مقابله با آنچه که جریان تجزیه طلب و پان تورکیست آذربایجان خوانده میشود آماده میکنند.

 بنا به همین گزارش در این کلاس های آموزشی که در خیابان کاشانی اورمیه، پشت پمپ بنزین و در ساختمان فرماندهی نیروی مقاومت بسیج برگزار میشود، مربیان با پخش سی دی های سخنرانی ابوالفضل ائلچی بَی رئیس جمهور فقید جمهوری آذربایجان، مراسمهای سالهای گذشته قلعه بابک و فیلم های ضبط شده اعتراضات سال گذشته مردم آذربایجان که از سوی نیروی مقاومت بسیج تهیه شده اند به تحلیل شعارهای حرکت ملی آذربایجان پرداخته و آن را توطئه آمریکا، اسرائیل، تورکیه و جمهوری آذربایجان قلمداد میکنند. از آنجاییکه اکثر این بسیجیان خود ترک هستند، مربیان تبعیض های موجود در آذربایجان را نارسائیهای معمول و طبیعی دانسته و از ضرورت مقابله با جریان تجزیه طلب سخن می رانند.