اخبار بسیار تکان دهنده ای از نابودی اسناد تاریخ آذربایجان به دست شوونیسم

۸۰درصد از سنگ افراشته‌هاي محوطه باستاني شهريري در مشگين شهر تخريب شد

مشگين‌شهر، خبرگزاري جمهوري اسلامي ۸۶/۰۳/۱۲- ۸۰درصد از سنگ افراشته‌هاي محوطه باستاني شهريري مشگين شهر در اثر اختلاف دماي داخل و خارج زمين تخريب شده است. به گزارش خبرنگار خبرگزاري جمهوري اسلامي اين محوطه كه با شماره شش هزار و ۱۶۲در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده با وسعتي در حدود ۴۰۰هكتار وسيع‌ترين منطقه باستاني استان و يكي از مهم‌ترين محوطه‌هاي پيش از تاريخ منطقه شمال غرب ايران است. در سال‌هاي اخير پس از انجام سه فصل عمليات و كاوش‌هاي باستان شناسي و بدست آمدن آثار و اشيايي از اواخر دوره نوسنگي و عصر آهن در اين محوطه بيش از ۳۰۰قطعه سنگ افراشته از دل خاك بيرون آمد كه با نقوش انساني در اندازه‌هاي متفاوت حكايت از هنر ساكنان اين منطقه در عصر آهن دارد. امروزه اين آثار بدست آمده و سنگ افراشته‌ها بر اثر عوامل طبيعي از جمله باد و باران حالت اوليه و هويت تاريخي خود را از دست داده و از ۳۰۰اثر بر جاي مانده از اين محوطه درصد كمي باقي مانده است.

كارشناسان ميراث فرهنگي مشگين شهر معتقدند: در صورت محصور نشدن فضاي محوطه و اجرا نشدن عمليات آسيب شناسي و مرمت ۲۰درصد باقي مانده نيز به علت هوازدگي و ساير عوامل جوي دچار فرسايش شده و نقش برجسته‌هاي آنها به صورت كامل از بين خواهند رفت. محوطه شهريري مشگين شهر در ۲۵كيلومتري شمال شرقي مشگين شهر واقع است. نتايج سه فصل كاوش‌هاي باستان شناسي اين محوطه را به سه بخش معبد، قلعه و قوشاتپه تقسيم كرده و قدمت اين مناطق به دوران اواخرمفرغ و دوره نوسنگي و مس سنگي و اوايل آهن مربوط است.

توجه: براساس اظهارت باستان شناس تورک، پروفوسور دوکتورعلی سئوین وجود این سنگ افراشته ها در آذربایجان، گویای این است که آذربایجان موطن نخستین تورکهای جهان می باشد.

 

 

هزاران کارگر در 7 تپه وارد پنجمین روز اعتصاب شدند

 ایلنا- شنبه  ۱۲ خرداد ۱٣٨۶ -  ۲ ژوئن ۲۰۰۷: به دلیل واردات بی‌‏رویه شکر و کاهش شدید نقدینگی, بیش از ۵ هزار کارگر نیشکر هفت تپه که از آغاز سال ٨۶ تا کنون دستمزد نگرفته‌‏ و در اعتصاب به سر می‌‏برند، اعلام کردند که تا دریافت مطالباتشان، با این اعتصاب ادامه خواهند داد.
کارگران معترض نیشکر هفت تپه خوزستان گفتند: به دلیل آنکه پس از گذشت ۵ روز از آغاز اعتصاب, هنوز حقوق کارگران پرداخت نشده, این اعتصاب را تا دریافت حقوق معوقه ادامه می دهیم. این کارگران با اشاره به اینکه بابت حقوق ۵ هزار کارگر نیشکر هفت تپه, ماهیانه چندین میلیارد تومان نقدینگی به اقتصاد استان خوزستان تزریق می‌‏شود، گفتند: پرداخت نشدن بیش از ۲ ماه حقوق باعث شده تا اقتصاد استان خوزستان با رکود قابل توجهی روبه‌‏رو شود.