خطر اعدام حسین فروهیده فعال آذربایجانی

 

 

حسین فروهیده (خطیبی) از فعالان و مدافعان حقوق زبانی- اجتماعی آذربایجان (خوی) توسط دادگاه انقلاب ارومیه به جرم جاسوسی برای ترکیه به اعدام محکوم شده است.

حسین فروهیده از سپتامبر 2006 (شهریور 1385) در بازداشتگاه تحت کنترل وزارت اطلاعات ارومیه بسر می برد، و بر اثر شکنجه های فراوان جسمی آثار کبودی زیادی در بدن او دیده می شود، و تعدادی از دنده های ستون فقراتش شکسته شده است.

همسر حسین فروهیده که شهروند ترکیه است و نیز مادر وی تاکنون نتوانسته اند او را در بازداشتگاه ملاقات کنند.

همچنین ایرج ناجی، پسرعموی حسین فروهیده نیز از حدود اکتبر 2006 (مهر 1385) در سلول انفرادی در ارومیه زندانی شده است.  اتهام وی برانگیختن مردم خوی برای شرکت در راهپیمائی ماه مه 2006 (خرداد 1385) از جانب کشور ترکیه است !

جاسوسی برای ترکیه، پان ترکیسم و تجزیه طلبی، اتهاماتی هستند که توسط دادگاههای انقلاب، رسانه های دولتی و مخالفین حقوق ملی- فرهنگی ترکان ایران برعلیه فعالین سیاسی- فرهنگی آذربایجانی که بخاطر تامین برابری حقوق ملی و فرهنگی ترکان ایران مبارزه می کنند بکار می رود.

راهپیمائی ها و تظاهرات اعتراضی اردیبهشت و خرداد 1385 در آذربایجان در مخالفت به اهانت روزنامه دولتی ایران به ملت ترک ایران در سراسر مناطق ترک نشین ایران بوقوع پیوست.  در این تظاهرات هزاران نفر دستگیر و عده ای با احکام و قرارهای سنگین روانه زندان ها شدند و نیز بر اثر شلیک نیروهای انتظامی و سپاه  بسوی تظاهرات دهها نفر کشته شدند.

ما بدین وسیله اعتراض خود را علیه اتهامات  بی پایه و مدرک دادگاه های انقلاب که در پشت درهای بسته اقدام به صدور احکامی سیاسی و نه قضائی برای زهر چشم گرفتن از فعالین سیاسی- فرهنگی آذربایجان می کنند، اعلام می داریم.

ما خواهان مراعات کلیه موازین قانونی- حقوقی، و حضور نمایندگان سازمان های حقوق بشر بین المللی در دادگاه حسین فروهیده  هستیم.

 

مجازات غیر انسانی اعدام را لغو کنید

حکم غیر قانونی اعدام حسین فروهیده را لغو کنید

 

بنیاد زبان و فرهنگ آذربایجان ایران- کانادا