تاراج تاریخ آذربایجان در روستاهای نمین

 

با توجه به وجود آثار متعدد تاریخی در هر نقطه از پیکره آذربایجان جنوبی  و عدم برنامه ریزی اصولی از سوی  دولت مرکزی  در راستای اهداف شونیسم فارس ؛ متاسفانه هر روز خبرهای جدید ی از حفار یهای غیر محاز توسط افراد سود جو در روستاهای شهرستان نمین به گوش می رسد.

 

تقریبا در تمامی روستاهای این منطقه برخی افراد با همکاری شوراهای اسلامی روستاها و حمایت غیر علنی فرمانداری نمین اقدام به حفاری در محوطه های تاریخی این منطقه می نمایند  تاکنون آثار تاریخی متعددی از جمله سکه ؛ شمشیر و.... در این مناطق کشف شده و از طریق باندهای  قاچاق به تهران منتقل شده است.

 

شکایات متعددی به فرمانداری نمین و میراث فرهنگی استان اردبیل رسیده ولی تا این لحظه کمتری اقدامی برای محافظت از این آثار تاریخی بعمل نیامده است

 

اکثرا جوانان روستایی در منطقه نمین به علت آبی نبوده زمیهای کشاورزی و عدم  سرملیه گذاری از سود دولت مرکزی  به شغل کارگری ( آلماتور بندی و قالب بند ) در مناطق کویری و بندری مشغول هستند و متاسفانه بخاطر شرایط بد  کاری و دور بودن از خانواده در صد بالایی از این افراد به مواد مخدر روی آورده اند   بطوریکه آمار اعتیاد در روستاهای نمین بسیار بالاست و حتی در روستاها مواد مخدر و مشروبات الکلی براحتی خرید و فروش می شود.

 

 

اگر از جاذبه های توریستی منطقه نمین نظیر جنگل فندقلو , پیکره انسان نمای قورخو ده ده ؛گردنه اکوتوریستی حیرا و... بدرستی استفاده شود  دیگر جوان آذربایجانی راهی کویر نخواهد شد و ........

 

در این بین عدم حمایت استانداری اردبیل و سازمان میراث فرهنگی از احداث تله کابین توسط بخش خصوصی در جنگل فندقلو و مانع تراشی سازمان منابع طبیعی خبر از نقشه شوم شونیسم فارس در فروپاشی بنیان خانوادههای آذربایجانی می دهد.