بیانیه شماره 1 کمیته تلاش برای آزادی سعید متین پور

 

هموطنان عزیز!

 

بنا به اخبار رسیده،سعید متین پور روزنامه نگار و فعال حقوق بشر که در تاریخ 4 اردیبهشت 1386 در شهر زنجان دستگیر شده است، در بند 209 اوین در شرایط بسیار نامناسبی قرار دارد.به گفته منابع موثق متین پور در 80روز گذشته تحت شکنجه های روحی و جسمی شدیدی قرار گرفته است و در اثر تحلیل قوای جسمانی چندین بار بی هوش شده است. TinyPic image

طبق اصل 38 قانون اساسی اعمال هرگونه شکنجه برای گرفتن اقرار از متهم ممنوع است و نگهداری متهم در سلول انفرادی، قطع ارتباط متهم با دنیای خارج از زندان مانند ممنوع الملاقات نمودن زندانی،جلوگیری از ارتباط تلفنی و یا حضوری متهم با بستگان درجه اول یا وکلای وی و قطع امکاناتی از قبیل استفاده از رادیو،تلویزیون،مطبوعات، مراسلات و بازجویی های طولانی مدت می تواند از مصادیق فشارهای روانی و شکنجه روحی تلقی گردد.

با این حال متین پور علیرغم سپری شدن 80 روز از بازداشت همچنان در سلول انفرادی نگهداری می شود و از حق ملاقات با وکیل نیز محروم است.

اخبار موثق حکایت از اعمال فشار شدید بر سعید جهت وادار نمودن وی به اعترافات تلویزیونی دارد که تا کنون   وی با وجود وضعیت جسمی و روحی نامناسب حاضر به انجام آن نشده است.

گفته می شود بازجویان با اعمال خشونت و شکنجه های روحی و جسمی سعی دارند تا سعید متین پور را وادار به اعتراف به جاسوسی نمایند.

بنا به اظهار تعدادی از زندانیان سیاسی که در مجاورت سلول وی بوده و توانسته اند با او ارتباط برقرار کنند وضعیت  سعید بسیار نگران کننده می باشد و امکان وقوع هر اتفاق ناگوار برای ایشان محتمل است.

 کمیته تلاش برای آزادی سعید متین پور،ادامه بازداشت وی  در شرایط بلاتکلیفی و عدم دسترسی وی به وکیل را نقض مسلم قانون دانسته و نسبت به وضعیت نامناسب و نگران کننده ایشان هشدار می دهد.

کمیته با اعلام اینکه کلیه فعالیت های سعید متین پور را مدنی و در چاچوب قانون می داند خواهان آزادی سریع و بی قید شرط ایشان می باشد.

از همه فعالان سیاسی و حقوق بشر  می خواهیم حمایت و یاری خود را از ما دریغ ننمایند.

 

21 مرداد 1386

 

کمیته تلاش برای آزادی سعید متین پور

 

http://matinpoor.blogfa.com/