www.aybt-az. com

 

مراسم اعتراض به جلوگیری از مراسم قلعه بابک در تبریز

 

امروز شنبه مورخه 16 تیرماه سال 86 در تبریز از ساعت 5 بعد از ظهر به بعد در اعتراض به جلوگیری غیر انسانی رژیم فاشیست فارس از برگذاری مراسم تولد بابک خرمدین ، میتینگ(تجمع) برگذار گردید که با مقابله وحشیانه نیروهای مسلح رژیم روبرو شد که از ساعت 7 صبح شهر را در کنترل خود گرفته بودند و با آغاز ساعت شروع میتینگ(تجمع) بر تعداد این نیروها افزوده شد و در واقع شهر(تبریز) تبدیل یک پادگان نظامی و منطقه جنگی شد. و هم اکنون (ساعت 9 شب) بسیجیان با موتورها و با در دست داشتن چماق و آلات ضرب و شتم در خیابانهای تبریز در حال مانور دادن در مقابل مردم هستند. طبق خبری که به دست ما رسیده است چند نفر از فعالان سیاسی تبریز در این تجمع دستگیر و به مکان نامعلوم برده شده است.

 

 

 

http://urmiye.blogfa.com/post-87.aspx

 

گزارش مشروح اورمونیوز از مراسم نورافشانی سالگرد تولد بابک خرمدین در اورمیه

 

اورمونیوز(۱۶ تیر ۱۳۸۶): ساعت ۹ شب جمعه پانزدهم تیر ماه: پارک ساحلی الغدیر اورمیه٬ صدها خانواده در کنار رود شهر چایی و در پارک حضور دارند. راس ساعت ۹ شب منور پرقدرت با نورهای بسیار زیبا و صدای مهیب فضای منطقه شمالی پارک را روشن می کند. مردم با ابراز احساسات ( با کف زدن و هورا کشیدن) بسوی محل پرتاب فشفشه هجوم می برند. نیرو های انتظامی حاضر در محل بسرعت خود را به محل می رسانند.

 

ساعت ۹:۱۰ شب: در حالی که ماموران مشغول متفرق کردن جمعیت هستند فشفشه دیگری از سمت دیگر به هوا پرتاب می شود و صحنه زیبایی بر روی رود شهر چایی ایجاد می کند. ماموران گیج شده دوباره به سوی نور هجوم می برند. رفته رفته بر تعداد جمعیت افزوده می شود.

 

ساعت  ۹:۱۵ شب: در حالی که همه از تماشای نورها فارغ نشده بودند، فشفشه دیگری از کنار تلویزیون بزرگ پارک به هوا بر می خیزد. ابراز احسات جوانان فضا را پر کرده است. اکثر مردم با دوربین های موبایل مشغول فیلمبرداری هستند. نیروهای ضد شورش پلیس (متفاوت از قبل با انیفورمهای سیاه و نقاب به صورت و موتور سکیلت های 1000) از کوی صبا ( خیابان روبروی پارک) به داخل پارک سرازیر می شوند.

 

ساعت ۹:۲۰ شب: فشفشه درست در چهارراه روبروی ساختمان اداره اطلاعات ( چهار راه برق) به هوا بر می خیزد. ساختمان وزارت اطلاعات به سرعت از سوی مامورین مسلح محاصره می شود. ( این ساختمان اداره مرکزی وزارت اطلاعات در استان آذربایجان غربی می باشد)

 

ساعت ۹:۲۵ شب: منور دیگری از کنار دکه های اغذیه فروشی پرتاپ می شود که نور های زیبای آن در کنار رود شهر چایی بار دیگر مردم را بسوی خود می کشد و مامورین به صورت به سوی آنجا سرازیر می شوند.

 

ساعت ۹:۳۰ شب: در حالی که ماشین های ضد شورش و مینی بوس های پلیس که برای بازداشت شدگان آماده کرده بودن در کنار خیابان مستقر هستند، منور دیگری در چند متری این ماشین ها به هوا بر می خیزد صدا و نور های این فشفشه مامورین را مجبور به دور شدن از ماشین ها می کند. این جسارت فعالین حرکت ملی به معنی به سخره گرفتن نیروهای ضد شورش بود.

 

ساعت ۹:۴۵ شب: در حالی که اتوبان کنار پارک بشدت دچار ترافیک شده بود و مردم نیز ابراز احساسات می کردند، فشفشه دیگری از جدول وسط اتوبان به هوا می رود، جوانی در بین مردم فریاد میزند یاشاسین بابک٬ یاشاسین آذربایجان و جوانان هیجان زده وی را همراهی می کنند. نیروهای ضد شورش به سوی جوانان که در کنار کیوسک های تلفن تجمع کرده بودند حمله می برند و با باتوم   آنان را مورد ضرب و شتم قرار می دهند. پنج نفر از جوانان بازداشت شده به مینی بوس های کنار پارک انتقال داده شده اند. پیرمردی فریاد می کشد که چرا مردم را می زنید مگر شما وجدان ندارید؟! پیر مرد توسط دو نفر از مامورین یگان ویژه بازداشت و به مینی بوس منتقل می شود.

 

ساعت ۱۰:۳۰ شب: مراسم نورافشانی پایان یافته ولی پارک کاملا در وضعیت نظامی قرار دارد. نیروهای یگان ویژه به هرکسی که مظنون می شوند٬ او را بازداشت می کنند. شمار بازداشت شدگان در داخل مینی بوس های نیروی انتظامی به ۱۱ نفر رسیده است. تلاش برای کسب اطلاع از هویت بازداشت شدگان به دلیل فضای پلیسی اصلا امکان پذیر نمی باشد.

 

ساعت ۱۱:۳۰ شب: مردم به آرامی پارک ساحلی را ترک می کنند ولی نیروهای ضد شورش اتوبان و پارک را تحت کنترل شدید دارند.

 

خبر دیگر اینکه همزمان با مراسم نور افشانی کنسرت موسیقی آذربایجانی  توسط گروه موسیقی ائل سسی در زمین چمن خانه جوان اورمیه در آنسوی رود شهر چایی برپا بود که در آنجا نیز جوانان با سر دادن شعار و اعتراضهای خود مانع سخنرانی به زبان فارسی می شدند. مجری برنامه با اصرار از جوانان می خواست اجازه دهند به فارسی صحبت کند٬ وی وقتی گفت که زبان ملی ما فارسی است همه یکصدا اعتراض کردند و بالاخره وی مجبور شد صحنه را ترک کند. با تغییر جو کنسرت موسیقی اکثر نیروهای   نیروهای ضد شورش به سرعت به محل کنسرت منتقل شده و بر بالای سکوهای استادیوم ورزشی مستقر شدند و آنجا را به صورت کامل به محاصره در آوردند. بنا به گزارشهای خبرنگار اورمونیوز چند جوانان که با دستان خود علامت بوزقورد را بالا برده بودند هنگام خروج از محل کنسرت بازداشت شدند.

 

 


http://urmiye.blogfa.com/post-86.aspx

 

مراسم نورافشانی به مناسبت سالگرد تولد بابک خرمدین

 

اورمونیوز(۱۵ تیر ۱۳۸۶): به مناسبت سالروز تولد بابک خرمدین قهرمان ملی و تاریخی آذربایجان٬ شب جمعه پانزدهم تیر ماه پارک ساحلی الغدیر اورمیه با صدها منور بسیار قدرتمند از سوی فعالین حرکت ملی آذربایجان نورباران شد. شب جمعه ساعت نه شب که خانواده های اورمیه ای در کنار رود شهر چایی اورمیه و پارک ساحلی   مشغول صرف شام بودند، به مدت بیست دقیقه با فاصله های صد متری منورهای قدرتمند که نور زیبا و صدای قابل توجهی داشتند فضای پارک را نور باران کرد. همزمان با این نور افشانی که موجب تجمع و کشیده شدن هورا از سوی جوانان شده بود ماموران نیروی انظامی مسلح به باتوم به هر سوی پارک می دویدند تا بلکه عوامل و اشیا نورافشان را پیدا کنند٬ که تعداد زیاد جمعیت حاضر مانع از عکس العمل آنان شد. ماشینهای پلیس که در محل حاضر شده بودند برای ابراز قدرت به سرعت به اطراف حرکت می کردند. همزمان با مراسم نورافشانی٬ کنسرت آذربایجانی گروه موسیقی ائل سسی با هنرنمایی عاشیق علسگر و سعید صادقی در چمن فوتبال خانه جوان ارومیه و در فضای باز برگزار شده بود و مراسم نور افشانی جوانان اورمیه ای را به وجد آورده بود. به طوریکه هنگام خواندن ترانه مشهور حیدر بابا یا سلام توسط عاشق علسگر صد ها جوان حاضر یکصدا شعار یاشاسین آذربایجان سر دادند و وقتی که مجری تعیین شده از طرف خانه جوان و مسئول خانه جوان اورمیه به زبان فارسی خوش آمد گویی کردند٬ با اعتراض شدید تماشاگران مواجه شدند. مجری برنامه وقتی که به تماشاگران گفت ما در ارومیه هستیم و می دانیم که باید تورکی آذربایجانی صحبت کنیم و شما جوانان نیز به این مسئله حساس هستید٬ صدای تشویق تماشاگران بلند شد و مسئول خانه جوان مجبور به صحبت کردن به زبان تورکی گردید.

 

با اینکه نیروهای امنیتی و انتظامی ایران  به مانند دو سال قبل مانع حضور مردم آذربایجان در قلعه باباک شدند ولی مردم اورمیه همصدا با مردم تبریز مراسم ملی قلعه بابک را در پارک ساحلی الغدیر برگزار کردند. لازم به توضیح است که تا ارسال این خبر، گزارشی از بازداشت احتمالی فعالین حرکت ملی حاضر در پارک ساحلی الغدیر دریافت نشده است. عکس و فیلم این مراسم در خبر های بعدی ارسال خواهد شد.