بیانیه شماره 3 کمیته تلاش برای آزادی سعید متین پور

هموطنان عزیز!

 

با گذشت 140روز از بازداشت سعید متین پور روزنامه نگار و فعال حقوق بشر ترک ،متاسفانه تاکنون اقدامی در جهت رفع وضعیت بلاتکلیفی ایشان به عمل نیامده است وبازداشت غیر قانونی وی همچنان ادامه دارد...

متین پور که از 4 خرداد 1386 در شهر زنجان دستگیر شده است هم اکنون در زندان این شهر و در شرایط سخت به سر می برد .احتمال اینکه وی در حال حاضر در سلول انفرادی نگهداری شود نیز بسیار زیاد است .در این مدت نیز تنها برای یک بار آن هم در شرایط  خاص پدر و مادر سعید توانسته اند در زندان اوین با وی ملاقات داشته باشند. این درحالیست که مطابق با اعلامیه حقوق شهروندی و اصل 38 قانون اساس جمهوری اسلامی، "نگهداری متهم در سلول انفرادی و قطع ارتباط وی با دنیای خارج از زندان می تواند از مصادیق فشارهای روحی و روانی تلقی شده و در نتیجه غیرقانونی است".

ادامه بازداشت غیر قانونی سعید متین پور درحالی صورت می گیرد که طی ماه های گذشته فشار بر فعالین حقوق بشر و همچنین خانواده آنها در شهرهای آذربایجان بطور محسوسی افزایش یافته است و دستگاه امنیتی با احضار و تهدید آنها، تلاش دارد مانع از انعکاس اخبار نقض گسترده  حقوق بشر و وضعیت نگران کننده زندانیان سیاسی در شهرهای آذربایجان شود.خانواده و حتی دوستان سعید متین پورنیزدر این مدت از تهدیدات ماموران امنیتی در امان نبوده اند.علیرضا متین پور برادر سعید از روز ۶ شهریور در بازداشت به سر می برد و عطیه طاهری نیز بارها از سوی ماموران اطلاعات تهدید به بازداشت شده است.آنچه بدیهی می نماید اینست که بازداشت و تهدید اعضای خانواده و حتی دوستان متین پور جهت ممانعت از اطلاع رسانی وضعیت ایشان می باشد.

همچنین در حاليکه روند دادرسي در مورد پرونده وي به احتمال زیاد تکميل گرديده است عدم عنوان کردن  اتهامات ایشان از طرف دستگاه قضایی و ادامه بازداشت وي در حالی که به وکیل خود دسترسی ندارد آشکارا فاقد وجاهت قانوني است .

بنا به اخبار بدست آمده وضعیت جسمانی ایشان  نیز چندان رضایت بخش نمی باشد و یکی از دلایل ممانعت از ملاقات با وی نیز احتمالا وضعیت نه چندان مطلوب ایشان می باشدو بیم آن می رود که حتی سعید به پزشک معالج نیز دسترسی نداشته باشد. در حالي که در اصل ۲۹۱ قانون دادرسي جنائي آشکارا بر حق دسترسي زنداني به معالجات پزشکي خارج از زندان تاکيد شده است.

 

کمیته تلاش برای آزادی سعید متین پور ضمن اعلام نگرانی عمیق خود از  ادامه روند بازداشت این روزنامه نگار و فعال حقوق بشر خواهان توجه جدی سازمان ها و نهادهای مدافع حقوق بشر نسبت به وضعیت نگران کننده ایشان می باشد.

 

کمیته لازم می داند تعهد دولت جمهوری اسلامی ایران را نسبت به میثاق نامه های جهانی حقوق بشر، قانون اساسی و قوانین مربوط به حقوق شهروندی یادآور گردیده و در اين راستا بار دیگر به مسئولين قضائي و امنيتي نسبت به بازداشت طولاني مدت سعید متین پور و تداوم فشار به خانواده و دوستان ایشان هشدار میدهد.

 

در پایان کمیته ضمن اعلام بی گناهی سعید و با تاکید مجدد بر قانونی و مدنی بودن فعالیتهای ایشان ، خواهان رسيدگي عادلانه و قانوني به پرونده وی بوده و آزادی سریع و بی قید شرط ایشان را خواستار است.

 

 کمیته تلاش برای آزادی سعید متین پور

 

۱۹ مهر ۱۳۸۶

 

http://www.matinpoor.blogfa.com/