بیانیه مشترک نیروهای ملی ترکیه و سازمان های تورکمان عراق

 

21 ژانویه 2007

 

ترجمه:  علی قره جه لو- تورنتو

 

حزب کارگر ترکیه و نمایندگان سازمان های تورکمان عراق در مقابل توطئه های آمریکا در کرکوک مواضع مشترک و راه حل های خود را طی یک گردهمائی مطبوعاتی مشترک به آگاهی مردم رساندند:

 

 

به توطئه ها، عملیات فرسایشی و تجزیه طلبی آمریکا از شمال عراق برعلیه ترکیه نمی توان با یک عملیات نظامی ساده پاسخ داد.  برای مقابله با آمریکا در شمال عراق باید تمامی امکانات کشور در چارچوب یک برنامه همه جانبه بسیج و سازماندهی شوند.  برای دفاع از برادران عراقی و تمامیت ارضی مان بازگشت به اصول انقلابی  کمالیستی ضروری و اجتناب ناپذیر است.

حزب کارگر ترکیه و نمایندگان سازمان های تورکمان، یکشنبه 21 ژانویه 2007 در اداره مرکزی حزب کارگر ترکیه  در آنکارا یک گرد همائی مطبوعاتی مشترک ترتیب دادند.  در این گردهمائی مطبوعاتی دوغو پرینچک رهبر حزب کارگر ترکیه، امید آق قویونلو، فؤاد تیگین، ارجان کته نه، عباس تورکمان و نجم الدین جانباز، برعلیه توطئه های آمریکا از طریق کرکوک مواضع مشترک و راه حل های مشترک خود را اعلام کردند.

 

دفاع از ترکیه از کرکوک آغاز می شود

 

بنام حزب کارگر ترکیه و سازمان های تورکمان عراق با انتشار "سیاست ترکیه در قبال عراق" در 9 مه 2005 اعلام کرده بودیم:  هم دفاع و هم تجزیه ترکیه از کرکوک آغاز می شود.  اگر برنامه 18 ماده ای پیش بینی شده در این اعلامیه تاریخی اجرا می شد، ترکیه به این وضعیت دچار نمی شد.  اعلامیه مشترکمان امروز اهمیت حیاتی پیدا کرده است.

آمریکا که با اشغال عراق، عراق را عملا تجزیه کرده است، اکنون با اجرای رفراندوم قلابی در کرکوک در اقدامات خود برای تجزیه ترکیه دست به یک حمله مهم زده است.  امپریالیسم آمریکا و همدستانش با به صحنه آوردن توطئه های خونین در کرکوک  بمنظور گسترش دامنه دولت دست نشانده خود در شمال عراق به سمت مناطق نفتی به یک جهت گیری بحرانی رسیده اند.  آمریکا در راستای این هدف کوشش می کند با تامین منافع بزرگ برای برخی از کمپانی های ترک همدستی آنان را در راستای طرح های خود جلب کند.

اشغال عراق توسط آمریکا به خط قرمز تهدید تمامیت ارضی ترکیه رسیده است.  دیگر هرکس که وطن خود را دوست دارد می بیند که کرکوک، تل عفر و شمال عراق به خط مقدم جبهه ترکیه تبدیل شده است.  عملیات تجزیه ترکیه از آنجا آغاز شده است.

 

لایحه باصطلاح نسل کشی ارمنی آمریکا و قتل هراند دینک بخشی ازعملیات با منشاء کرکوک هستند.

 

بالاخره، هم ارجاع لایحه نسل کشی دروغین ارمنی به مجلس نمایندگان آمریکا و هم قتل هراند دینک، بعنوان بخشی از عملیات کرکوک معنی پیدا می کند.  چنانکه معاون وزیر امور خارجه آمریکا "نیکلاس بیرنز" برای رد دروغ نسل کشی ارمنی در مجلس نمایندگان آمریکا خواهان تسلیم ترکیه در مسئله کرکوک شده و آنرا بعنوان معامله به روی میزمذاکره دوجانبه کشانده است.

 

برپائی یک حکومت ملی ضروری است

 

در این شرایط:

 

1.  تهدید برعلیه ترکیه، از سوی آمریکا، اسرائیل و گردانندگان دولت دست نشانده اسرائیل دوم در شمال عراق است.  همکاری با آمریکا همکاری با یک متفق نیست، همکاری با تهدیدی است که ترکیه را هدف قرار داده است.

2.  ارتش ترکیه در راستای منافع آمریکا و اسرائیل نمی تواند برعلیه عراق، سوریه، ایران مورد استفاده قرارگیرد.

3.  دفاع و حفظ تمامیت ارضی ترکیه در گرو حفظ یکپارچگی و تمامیت ارضی عراق است.

4.  در مقابل هر حمله، تخریب، تجزیه، توطئه و عملیات فرسایشی آمریکا از شمال عراق علیه ترکیه با عملیات ساده نظامی نمی توان مقابله کرد.  برای مقابله با آمریکا بسیج و سازماندهی تمامی امکانات و نیروی کشور در چارچوب یک برنامه همه جانبه شرط ضروری است.  برای دفاع از برادران عراقی مان و برای حفظ تمامیت ارضی کشورمان تطبیق اصول انقلابی کمالیستی ضروری و اجتناب ناپذیر است.

5.  رهائی از حکومت طیب اردوغان که با زبان خود مأمور پروژه خاورمیانه بزرگ بودن خود را اعتراف کرده است، و تشکیل یک حکومت ملی یک وظیفه میهنی است.

رهبر حزب کارگر ترکیه، دوغو پرینچک

رئیس مجلس مشاوره تورکمان های عراق، پروفسور دکتر اومید آق قویونلو

رئیس انجمن دفاع از حقوق بشر تورکمان های عراق، نافی دمیرچی

رئیس شعبه انجمن فرهنگی و تعاونی ترکان عراق شعبه آنکارا، محمود قصاب اوغلو

رئیس انجمن روشنفکران تورکمان، فؤاد تیگین

دبیر انجمن روشنفکران و برادری تورکمان های عراق، ارجان کته نه

معاون حزب دموکرات تورکمان عراق، قاسم عمر

رئیس سابق انجمن فرهنگی و همکاری تورکمان های عراق شعبه آنکارا، عباس تورکمان

 

 

بیانیه مشترک نیروهای ملی ترکیه و سازمان های تورکمان عراق

 

سیاست ترکیه در قبال عراق

 

آنکارا 9 مه 2005

 

ما به عنوان نیروهای ملی ترکیه و نمایندگان تورکمان های عراق که در خط مقدم جبهه تهدیدات آمریکا قرار داریم، در شرایطی که حکومت ترکیه دارای یک سیاست ملی در قبال عراق نیست و این نظر در محافل رسمی نیز به زبان آورده می شود، بخاطر دفاع از موجودیت دولت ملی ترکیه و با هدف رسیدن به اهداف ایکه انقلاب آتاتورک برای ترکیه تعیین کرده بود، این بیانیه را برای اطلاع افکار عمومی ترکیه، عراق، خاورمیانه و دنیا منتشر می کنیم.

1.  استراتژی ملی:  استراتژی ما که سیاست های ما در مورد عراق را تعیین خواهد کرد، تحت رهبری آتاتورک با جنگ آزادیبخش ملی و انقلاب جمهوریت تعیین شده است.

2.  تمامیت ارضی و منابع طبیعی عراق:  تمامیت ارضی عراق تمامیت ارضی ترکیه است، منابع طبیعی عراق متعلق به تمام مردم عراق است، عراق متعلق به مردم عراق است.

3.  آینده عراق و قانون اساسی عراق را مردم عراق تعیین می کنند:  تعیین قانون اساسی عراق و اینکه عراق چگونه باید اداره شود فقط و فقط متعلق به همه مردم عراق است.  اراده مردم و حکومت عراق بدلایل مذهبی و قومی نمی تواند تقسیم شود.

4.  پایان دادن به اشغال عراق:  باید به اشغال عراق توسط آمریکا و مداخله اسرائیل خاتمه داد.  بزرگترین حقوق انسانی (بشر) برای مردم عراق حق زندگی آزاد و مستقل است.

5.  انتخابات عراق غیر قانونی است:  انتخابات عمومی ژانویه 2005 که تحت اشغال آمریکا در عراق انجام شد متعلق به مردم عراق نبوده بلکه اراده اشغالگران را منعکس کرده است، لذا غیر دموکراتیک، غیر حقوقی و بنابراین نامشروع است.  انتخابات ژانویه 2005 قابل قبول نیست.

6.  دولت دست نشانده شمال عراق قابل قبول نیست:  دولت دست نشانده در شمال عراق که در طی پروسه ای از سال 1995 بوسیله نیروهای اشغالگر ایجاد گردید نه مردم عراق و نه هیچ بخش جداناپذیر عراق را نمی تواند نمایندگی کند.  خلق برادر کرد دولتی را که بوسیله ارتش اشغالی ایجاد گردید، دولت خود تلقی نکرده و آلت دست صلیبیون نخواهد شد.  این دولت سرهم بندی شده و زورکی هم از لحاظ قوانین عراق  و هم قوانین بین المللی نا مشروع است.  این دولت دست نشانده در چارچوب  پروژه خاورمیانه بزرگ و با تحمیل نقش یک اسرائیل دوم به آن، از خارج در خاک عراق ایجاد می شود.  آمریکا بوسیله دولت دست نشانده و آلت دست خود در شمال عراق ترکیه و کشورهای دیگر منطقه را با تجزیه تهدید می کند تا بتواند آنها را وادار به تسلیم کرده و در صورت لزوم تجزیه کند.  شمال عراق نقش پایگاه  آمریکا و اسرائیل علیه کشورهای آسیا و دنیا را ایفاء می کند.  قبول این دولت دست نشانده و یا به رسمیت شناختن حقوقی و یا عملی آن، و یا بعهده گرفتن وظیفه حمایت از آن دولت، برعلیه قانون اساسی ترکیه، برعلیه وحدت و تمامیت ارضی کشورمان، برعلیه اصل آتاتورک مبنی بر "صلح در میهن، صلح در جهان"، برعلیه همبستگی و سنت های وفای به عهد با همسایگان مان و برعلیه انسانیت خیانتی بزرگ محسوب می شود.  خطوط قرمز دفاع  از وحدت و تمامیت ارضی ترکیه  در جای خود برقرارند آن خطوط قرمز به معنای دفاع از هرگوشه میهن مان است.

7.  کرکوک و موصل نقاط کلیدی اند:  با امضای قرارداد مرزی و روابط حسن همجواری در ژوئن سال 1926 بین ترکیه و انگلستان- عراق، ترکیه که تا آن تاریخ موصل و مناطق آنرا جزو خاک خود (داخل مرزهای میثاق ملی ترکیه) تلقی می کرد، قبول می کند که آن مناطق جزو خاک عراق است.  امروز ضمیمه کردن کرکوک و موصل و مناطق آن به هرنوع دولت، فدراسیون، کنفدراسیون و یا منطقه خود مختار توسط نیروهای اشغالگر مخالف قرارداد 1926، حقوق بین الملل و منافع حیاتی ترکیه است.

کرکوک و موصل که از زمان های قدیم اکثریت بزرگ آنرا تورکمن ها  و عرب ها تشکیل می دهند، با منابع غنی نفت خود در حفظ تمامیت و وحدت عراق مناطقی کلیدی اند.  تلاش نیروهای اشغالگر و همدستان آنان در تغییر بافت جمعیتی منطقه و از بین بردن اسناد مالکیت (بایگانی ثبت اسناد) و غصب مناطق نفتی که به منظور تقسیم عراق انجام می گیرد از درجه اعتبار ساقط است.

8.  گسترش دامنه دولت دست نشانده را باید متوقف کرد:  گسترش دامنه دولت دست نشانده شمال عراق توسط آمریکا و اسرائیل به سمت جنوب و غرب و غصب مناطق نفتی کرکوک و مناطق غله تل عفر که به منظور دسترسی دولت دست نشانده شمال عراق به منابع بزرگ اقتصادی انجام می گیرد، نقش خنجری را خواهد داشت که برعلیه کشورهای منطقه به کار خواهد رفت.  لذا نمی توان اجازه داد که این طرح جامه عمل بپوشد.  از دست دادن کرکوک بمعنی از دست دادن دیاربکر است، از دست دادن دیاربکر، از دست دادن آنکارا و استامبول نیز است.  معادله اینچنین ایجاد شده است، از این لحاظ متوقف کردن گسترش دامنه دولت دست نشانده یک وظیفه میهنی است.  همچنین تغذیه دولت دست نشانده از طریق مرزها و حمایت از آن با امکانات اقتصادی ترکیه بلافاصله باید متوقف شود.

9.  حمایت از وحدت تمامی خلق عراق:  ما از وحدت تمامی خلق عراق، از وحدت گروه های قومی و مذهبی عراق، تحت یکپارچگی هویت خلق عراق حمایت می کنیم.  ما همه فعالیت ها و توطئه هائی را که بمنظور تقسیم خلق عراق براساس گروه های قومی و مذهبی با اهداف امپریالیستی انجام می گیرد محکوم می کنیم.  ما از همه تلاش های توده های خلق عرب، تورکمان، کرد، شیعه و سنی که درراه وحدت، استقلال و حاکمیت ملی عراق گام برمی دارند حمایت می کنیم.  در این رابطه تلاش های آمریکا و اسرائیل را که امروز بویژه خلق برادر کرد و سازمان های آنرا به سمت آتش می رانند محکوم کرده و انزجار خود را اعلام می داریم.  ما به رهبرانی که آلت دست توطئه های آمریکا و اسرائیل شده و به زندگی مشترک هزارساله مان و سنت های مشترک مان پشت کرده اند هشدار می دهیم.  تحت نام هر گروه قومی و یا مذهبی، تلاش هائی که بمنظور همکاری با امپریالیست ها انجام می گیرد باید منفرد شوند.  نجات توده ها و سازمان های برادر کرد عراق از ورطه خیانت و جذب آنان به راه مبارزه بخاطر استقلال و حاکمیت عراق وظیفه ماست.

10.  حقوق مساوی برای ملیت ها، مذاهب، برادری، صلح و رفاه:  حقوق مساوی برای همه ملیت ها و مذاهبی که خلق عراق را تشکیل می دهند و برادری و رفاه آنان را تنها راه  تضمین وحدت و یگانگی دوباره عراق دیده و از مبارزه و تلاش در این راه حمایت می کنیم.  کلیه سیاست های نابرابر و تبعیض آمیز به ارث رسیده از گذشته همراه با همه ریشه های اجتماعی، اقتصادی  و فرهنگی نهادینه شده  آن باید پاک سازی شوند.

11.  وحدت تورکمان ها:  برپایه احترام به نظرات و باورهای تورکمان ها که تضمین محکمی برای یگانگی و تمامیت ارضی عراق بشمار می رود و از تلاش آنان در راه وحدت با تمام وجود حمایت می کنیم.

12.  همکاری همه جانبه ترکیه، ایران، سوریه و خلق عراق:  برای تامین استقلال و تمامیت ارضی عراق همکاری ترکیه، ایران، سوریه و خلق عراق شرط ضروری است.  راه حل صلح و برادری درعراق در اینجاست.  این همکاری که نیروی خود را از اراده آزاد کشورها و خلق های منطقه و سنت حسن همجواری می گیرد بر واقعیت های عینی مبتنی است.  یگانگی و استقلال کشورها و خلق های منطقه نیروئی است که می تواند ثبات و صلح را تامین کرده و برقرار کند.  راه حلی به غیر از این وجود ندارد.  این همکاری بویژه در زمینه امنیت در همه زمینه ها باید فورا تحقق یابد.  کشورهای منطقه با این موضع تاریخی خود در راه صلح جهانی می توانند نقش پیشگامی بازی کنند.

13.  همکاری با کشورها و خلق های عرب و دیگر همسایگان مان:  با خلق ها و کشورهای عربی بویژه با خلق و دولت برادر فلسطین و خلق ها و دولت های دیگر منطقه در مخالفت با مداخله خارجی در خاورمیانه  خواهان همکاری و تعاون هستیم.

14.  اتحاد اوراسیا:  برای مقابله با سیاست تخریب، تجزیه و جنگ آمریکا که با هدف ایجاد دنیای تک قطبی دنبال می شود و در مقابله با توطئه ها و تحریکاتی که در این راستا اعمال می کند، خواهان همکاری کشورهای اوراسیا که بر محور ترکیه، ایران، روسیه، کشورهای آسیای میانه، هند و جمهوری خلق چین شکل می گیرد هستیم.  این همکاری نه تنها وحدت و صلح برای عراق را تامین خواهد کرد، بلکه آنرا بعنوان وسیع ترین جبهه صلح تلقی کرده و از آن حمایت می کنیم.

15.  جمهوری ترک قبرس باید به رسمیت شناخته شود:  امروز در منطقه ما برای مقابله با اشغال و مداخله امپریالیستی از قبرس تا شمال عراق خط جبهه ای ایجاد شده است.  جمهوری ترک قبرس شمالی تحت رهبری رئوف دنکتاش، نیروهای ملی ترکیه، خلق عراق، تورکمان های عراق، سوریه، ایران و دولت و خلق فلسطین در این خط جبهه بنام تمامی انسانیت مقاومت می کنند.  ترکیه آتاتورک از این جبهه تحت فشار قرار گرفته است.  آمریکا و اسرائیل سیاست تحت فشار قرار دادن ترکیه از قبرس را پیش گرفته اند تا بتوانند ترکیه را در شمال عراق وادار به تسلیم کنند.

بخاطر ایستادگی ترکیه در مقابل این فشار، شرایط به رسمیت شناخته شدن جمهوری ترک قبرس شمالی از طرف  کشورهای منطقه و دنیا وجود دارد، علاوه برآن تمایلات در این راستا در حال نیرو گرفتن است.  بر اساس این واقعیت، ما به همه دولت های منطقه، کشورهای صلح دوست جهان، مسئولیت های پشتیبانی از خط مقدم جبهه انسانیت را خاطرنشان کرده و در این رابطه می خواهیم که بلافاصله پروسه برسمیت شناختن جمهوری ترک قبرس شمالی را آغاز کنند.

16.  خاتمه دادن به کاندیداتوری عضویت در اتحادیه اروپا:  ترکیه در دورانی که آنرا پشت سرگذاشته ایم توسط آمریکا به دروازه اروپا زنجیر شده است.  تحت شرایط کاندیداتوری عضویت در اروپا و سیاست هائی که در راستای عضویت اعمال می گردد، دولت ملی مان قدم به قدم درحال تسویه، ملت مان تجزیه،جمهوریتی که تحت رهبری آتاتورک تاسیس کردیم نابود، اقتصادمان درحال فروپاشی و فرهنگ ملی مان در حال پوسیدگی و از بین رفتن است.

تحت شرایط کاندیداتوری عضویت در اتحادیه اروپا و در نتیجه سیاست هائی که در این راستا اعمال می شود تسویه دولت ملی مان، نابودی جمهوریتی که تحت رهبری آتاتورک تاسیس کردیم، فروپاشی اقتصادمان، پوسیدگی فرهنگ ملی مان قدم به قدم به ما تحمیل می شود.  با توهم پیدا کردن گنج در دروازه اروپا به سوی تجزیه و نابودی کشیده می شویم.  انتظارات ملت مان، بویژه بخش جدا ناپذیر آن هموطنان کرد مان از طرف واشنگتن و بروکسل هدایت شده  و جمهوری ترکیه را از حالت امید بودن برای مردم خود دور می کند.  در حالیکه دولت ملی تنها وسیله و تنها چارچوب آزاد شدن  وغنی شدن است.  بدین دلیل ترکیه برای حفظ موجودیت خود و قرار گرفتن در مسیر هدف های ملی خود بلافاصله باید در خواست عضویت در اتحادیه اروپا را ترک و پروتکل کاندیداتوری عضویت را فسخ کند.  ترکیه باید براساس احترام به استقلال، تمامیت ارضی، حاکمیت دولتی و منافع متقابل، همکاری های خود را با اروپا توسعه دهد.  با کشورهای اروپائی بویژه به منظور دفاع از تمامیت ارضی عراق، منابع طبیعی آن امکانات همکاری را جستجو و در جهت تحقق ان کوشش کند.

17.  پایگاه "اینجیرلیک" باید بر روی آمریکا بسته شده و تحت کنترل دولت و ارتش ترکیه درآید:  اجازه استفاده از پایگاه اینجیرلیک برای مداخله برعلیه عراق و کشورهای همسایه درعین حال تسلیم شدن به تهدید بزرگ و ویرانگری است که ترکیه را هدف قرار داده است.  پاک کردن ترکیه از وجود پایگاه ها و سربازان بیگانه، در وحله اول از پایگاه اینجیرلیک، از لحاظ آینده کشورمان وظیفه ای اجتناب ناپذیر است.  این پایگاه و پایگاه های دیگر باید تحت کنترل و اداره دولت و ارتش ترکیه درآیند.

18.  دولت ملی، حکومت ملی:  ترکیه در مواجهه با تهدیدی که موجودیت آنرا تهدید می کند همانند دوران جنگ آزادیبخش ملی، فقط با بسیج کردن تمامی نیرو و امکانات خود می تواند مقابله کند.  لذا عملی کردن برنامه و استراتژی آتاتورک که بتواند دولت ملی مان را از نابودی نجات داده و ترکیه را در قرن 21 در میان کشورهای پیشرو در جای شایسته خود قرار دهد، تشکیل یک حکومت ملی ضرورت حیاتی داشته و از لحاظ عملی کردن سیاست مان در مورد عراق و هماهنگ کردن آن با اهداف ملی مان نیز یک مسئله کلیدی است.

ما، بعنوان نیروهای ملی ترکیه و سازمان های تورکمان عراق، سیاست ملی ترکیه در قبال عراق را،

1.  وحدت ترکیه

2.  وحدت تورکمان ها

3.  وحدت عراق

4.  وحدت کشورها و خلق های منطقه

5.  وحدت ارواسیا

بر اساس پنج محور فوق  فورموله کرده و برای برپائی یک حکومت ملی در ترکیه که بتواند سیاست ملی ترکیه در قبال عراق را تحقق بخشد، وحدت و همکاری مان را اعلام می کنیم.

ما در تبدیل این سیاست در کوتاه ترین مدت، به سیاست رسمی دولت جمهوری ترکیه به تجربه بزرگ تاریخی خلق ترکیه که جمهوری ترکیه را برپا کرده است تکیه داریم.

همه احزاب سیاسی ترکیه، همه سازمان های توده ای و  همه ملت مان را بر اساس قبول سیاست ترکیه در قبال عراق و تحقق این برنامه دعوت به امضاء کرده و خواهان وحدت و مبارزه در این راه هستیم.

 

امضاء ها (براساس ترتیب نام خانوادگی)

 

پروفسور دکتر امید آق قویونلو

رئیس مجلس مشاوره تورکمان و عضو هیئت اجرائی انجمن روشنفکران تورکمان

نافی دمیرچی

رئیس انجمن حقوق بشر تورکمان

خدر هایارا

عضو هیئت اجرائیه سابق انجمن فرهنگی و همیاری ترکان عراق شعبه آنکارا

تیمور کته نه

عضو هیئت اجرائیه انجمن صاحبان مشاغل عراق

قاسم عمر

معاون حزب دمکرات ترکان عراق

دوغو پرینچک

رهبر حزب کارگر ترکیه

فؤاد تیگین

رئیس انجمن روشنفکران تورکمان

عباس تورکمان

رئیس سابق انجمن همیاری و فرهنگ ترکان عراق شعبه آنکارا